Srednja Bosna(sukob sa HVO)

korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#2676 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by korisnicki »

sehohari wrote: 30/09/2023 12:24
vernes81 wrote: 29/09/2023 20:02 @pritchard Tako nekako bi trebalo biti, mada i bosnjaci odlaze ali doduse u manjem broju.
@Athlon Hrvati sa kojim ja otvoreno pricam su sami rekli da su 2 puta se spremali za predaju, ali tad bi uvjek politika rjesavala situaciju.
Meni je čudno to što je HVO izgubio najvažnije i najveće gradove (Travnik, Bugojno i Gornji Vakuf kao vezu sa Hercegovinom), a da su sa druge strane održali ova manja mjesta u Lašvanskoj i Lepeničkoj dolini.
HVO je u to vrijeme bio daleko od neke ozbiljne vojne organizacije a politički i vojni ciljevi sa vrha nedefinirani i nejasni. Tako da je najviše zavisilo od organiziranosti i odlučnosti lokalaca.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#2677 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by korisnicki »

adapter wrote: 06/12/2021 08:50
Ante Roso dolazi na čelo HVO-a sa gubitkom Vareša, to je zadnje mjesto koje je HVO ispušio. Koliko toliko uspjeo je konsolidirati stvari. Početkom 1994.g. ustrojene su prve dvije profesionalne brigade HVO-a koje će se u nastavku rata sa Srbima pokazati kvalitetnim. Odustalo se od teritorijalnog spajanja sa enklavama jer bi to zahtjevalo puni angažman HV što bi bilo van pameti pored tada postojeće Krajine, Tuđman ako je možda bio lud, glup sigurno nije bio.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2678 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sehohari »

Athlon64 wrote: 30/09/2023 12:59
sehohari wrote: 30/09/2023 12:24

Meni je čudno to što je HVO izgubio najvažnije i najveće gradove (Travnik, Bugojno i Gornji Vakuf kao vezu sa Hercegovinom), a da su sa druge strane održali ova manja mjesta u Lašvanskoj i Lepeničkoj dolini.
Ne znam koliko poznaješ Hrvate u BiH, ali to je dosta ruralna i neobrazovana skupina. Tj. od sva 3 naroda, oni najlošije stoje što se toga tiče (urbanizam i edukacija, prije rata je stanje bilo još gore, bolje stoje jedino oni koji su živjeli u većinskim bošnjačkim sredinama, Sa-Tz-Ze, ali tu nisu imali političku snagu i nisu bili podržani od strane HR).

Najveći grad, urbana sredina, sa HR većinom je Livno.

Zbog toga oni ulažu jako puno u Mostar, da od njega naprave neki svoj urbani centar, u tome su djelimično uspjeli, ali i nakon 30 god silnih ulaganja i dalje je sigutacija egal.
Ne znam šta bih rekao.
Istina, Hrvati jesu činili narod sa najvećim udjelom neurbanog stanovništva, ali su isto tako bili u jačoj poziciji naspram Bošnjaka.
Evo, u Bugojnu su svi direktori preduzeća uvijek bili Hrvati ili Srbi, nijednom u periodu 1945-1992. načelnik nije bio Bošnjak (samo jedanput, a i on, rođak, sklonjen zbog navodne korupcione afere).
Hrvati su na lokalu činili elitu.
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#2679 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by DebelinJoe »

Image

Sta je ovaj bio u Žepču "tijekom" rata, posebno 1993?

Nesto oko nafte muljao?
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2680 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

DebelinJoe wrote: 30/09/2023 17:47 Nesto oko nafte muljao?
Nije to taj Zovko. Ovaj je bio u HVO-u nešto.

Zovko je često prezime u Žepču i okolini.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2681 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

sehohari wrote: 30/09/2023 16:52
Athlon64 wrote: 30/09/2023 12:59

Ne znam koliko poznaješ Hrvate u BiH, ali to je dosta ruralna i neobrazovana skupina. Tj. od sva 3 naroda, oni najlošije stoje što se toga tiče (urbanizam i edukacija, prije rata je stanje bilo još gore, bolje stoje jedino oni koji su živjeli u većinskim bošnjačkim sredinama, Sa-Tz-Ze, ali tu nisu imali političku snagu i nisu bili podržani od strane HR).

Najveći grad, urbana sredina, sa HR većinom je Livno.

Zbog toga oni ulažu jako puno u Mostar, da od njega naprave neki svoj urbani centar, u tome su djelimično uspjeli, ali i nakon 30 god silnih ulaganja i dalje je sigutacija egal.
Ne znam šta bih rekao.
Istina, Hrvati jesu činili narod sa najvećim udjelom neurbanog stanovništva, ali su isto tako bili u jačoj poziciji naspram Bošnjaka.
Evo, u Bugojnu su svi direktori preduzeća uvijek bili Hrvati ili Srbi, nijednom u periodu 1945-1992. načelnik nije bio Bošnjak (samo jedanput, a i on, rođak, sklonjen zbog navodne korupcione afere).
Hrvati su na lokalu činili elitu.
Pa šta ti je danas drugačije ?

Jednostavno samim tim što si Bošnjak, imaš 3x manje šanse da sa istim kompetencijama dođeš na istu poziciju.

Aparthejd se to zove.
Post Reply