Srednja Bosna(sukob sa HVO)

User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#2651 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Caterpilar »

Putujem često srednjom Bosnom , u Žepču su kroz moja iskustva po gradu , ko ono reguralni Hrvati , tu su riječi idalje kava ,tjedan ,tisuća al može se s njima radit. U Papratnici su malo nabrijani i onim mjestima prema Novom Šeheru. Dok recimo one u Kiseljaku i u Vitezu bih izdvojio kao fašitičkiji od ovih i to otvoreno se da primjetit. U Busovači se takđer ne može primjetiti extremniji šovinizam , ili ga barem ja nisam sreo
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4841
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#2652 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tvrtko II Kotromanić »

meni je dovoljno da niko od lokalnog katolickog svecenstva niti komsija nije ucestvovao u obiljezavnaju masakra u Ahmicima
dolazili su katolicki svecenici, fratri i drugi ali sa strane, niko lokalni

komsije Hrvati koji zive u jednom dijelu Ahmica, djecu u drugu (dalju) skolu salju

ovo sam cuo od lokalaca u Ahmicima, ne govorim nista za druga mjesta i gradove
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#2653 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Caterpilar »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 29/09/2023 18:13 meni je dovoljno da niko od lokalnog katolickog svecenstva niti komsija nije ucestvovao u obiljezavnaju masakra u Ahmicima
dolazili su katolicki svecenici, fratri i drugi ali sa strane, niko lokalni

komsije Hrvati koji zive u jednom dijelu Ahmica, djecu u drugu (dalju) skolu salju

ovo sam cuo od lokalaca u Ahmicima, ne govorim nista za druga mjesta i gradove


Gornja Lovnica Žepče ,da bi došao do tog mjesta ,moraš proći 14-15 kilometara od centra Žepča pa kroz općinu Zavidovići jer drugi put ne postoji.
Od kako je taj dio Žepča oduvijek postoji posebna autobuska linija i posebna školska linija koja ih vozi u školu , predpostavljam sve za džaba. Do prve osnovne škole u Zavidovicima im treba kilometar , do srednje možda 4,ali i dalje putuju.

Pisajući ovo sjetih se , ko je uopšte dozvolio u ZDK da obrazovanje bude spušteno sa kantonalnog na lokalni nivo u Žepču i Varešu čini mi se :-? kako su to izveli ,ima li iko od ovih starijih da objasni
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#2654 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by pritchard »

Zar to nije nametnuo OHR? Dio Žepča i te vukojebine a la Usora i Dobretići je HVO držao do zadnjeg dana agresije pa im je zbog toga garantovan neki vid autonomije u određenim pitanjima unutar Kantona. Usora je nastala od dijelova Tešnja i Doboja, a Žepču su pripojena katolička sela opštine Maglaj ne bi li se vještački stvorila opština sa hrvatskom većinom u srcu Bosne.

Sve su to propali projekti, najbolje se vidi sad nakon 30 godina:

% rođenih Hrvata u SBK i ZDK (2022):

Vitez - 31,25%
Žepče - 30,8%
Fojnica 23,18%
Novi Travnik - 21,95%
Gornji Vakuf-Uskoplje 21%
Jajce 19,4%
Busovača 18,75%
SBK - 17,17%
Vareš - 10%
Travnik - 5,42%
Bugojno - 4,78%

Imaju i Dobretići u SBK. Selo od 5-6 kuća.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2655 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

Caterpilar wrote: 29/09/2023 18:11 Putujem često srednjom Bosnom , u Žepču su kroz moja iskustva po gradu , ko ono reguralni Hrvati , tu su riječi idalje kava ,tjedan ,tisuća al može se s njima radit. U Papratnici su malo nabrijani i onim mjestima prema Novom Šeheru. Dok recimo one u Kiseljaku i u Vitezu bih izdvojio kao fašitičkiji od ovih i to otvoreno se da primjetit. U Busovači se takđer ne može primjetiti extremniji šovinizam , ili ga barem ja nisam sreo
Ja na drugoj temi napisao da u vitezu i sad ima firmi gdje bosnjaci ne mogu raditi, pola foruma se upalilo od moderatora pa nadalje. Ljudi valjda zive po zenici tuzli sarajevu i kontaju da je hrvat iz njegovog komsiluka isti kao i onaj iz viteza.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2656 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sehohari »

vernes81 wrote: 29/09/2023 19:02
Caterpilar wrote: 29/09/2023 18:11 Putujem često srednjom Bosnom , u Žepču su kroz moja iskustva po gradu , ko ono reguralni Hrvati , tu su riječi idalje kava ,tjedan ,tisuća al može se s njima radit. U Papratnici su malo nabrijani i onim mjestima prema Novom Šeheru. Dok recimo one u Kiseljaku i u Vitezu bih izdvojio kao fašitičkiji od ovih i to otvoreno se da primjetit. U Busovači se takđer ne može primjetiti extremniji šovinizam , ili ga barem ja nisam sreo
Ja na drugoj temi napisao da u vitezu i sad ima firmi gdje bosnjaci ne mogu raditi, pola foruma se upalilo od moderatora pa nadalje. Ljudi valjda zive po zenici tuzli sarajevu i kontaju da je hrvat iz njegovog komsiluka isti kao i onaj iz viteza.
Niko ne razumije da je npr. Mostar samo vrh ledenog brijega
Upravo po SBK je gotovo svako mjesto mali Mostar, gdje svako u bobu zna liniju iz 93.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2657 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

sehohari wrote: 29/09/2023 19:07
vernes81 wrote: 29/09/2023 19:02
Ja na drugoj temi napisao da u vitezu i sad ima firmi gdje bosnjaci ne mogu raditi, pola foruma se upalilo od moderatora pa nadalje. Ljudi valjda zive po zenici tuzli sarajevu i kontaju da je hrvat iz njegovog komsiluka isti kao i onaj iz viteza.
Niko ne razumije da je npr. Mostar samo vrh ledenog brijega
Upravo po SBK je gotovo svako mjesto mali Mostar, gdje svako u bobu zna liniju iz 93.
Pa manje vise se i zivi po tim linijama, samo posao i ono sto se mora.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2658 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

Eh sad neki hipotetički scenario, u slučaju (-nedaj Bože-) novog rata, da li bi legitimna vlast dopustila na svojoj teritoriji formiranje HVO-a kao što je tada učinila, OK, tada se moralo, ali danas definitivno se ne bi moralo to dopustiti.

Zanimljivo je to da Hrvati čak i u Tuzli i Sarajevu su imali svoje HVO brigade, nisu htjeli u Armiju BiH (tj. htjeli su neki, ali je vršen pritisak na njih), dok su Bošnjaci Ljubuškog npr. bili u HVO-u - pa opet im je oduzeto oružje i završili su po logorima.

Bošnjačka naivnost.
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#2659 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mishic »

Kada je u pitanju srednja Bosna kroz Haški tribunal je rasvijetljena svačija uloga kako tokom sukoba tako i u njihovoj pripremi.
I danas je tamo mnogo Hrvata u srednjoj Bosni koji su ogorčeni ali su potpuno zarobljeni. HDZ je nemilosrdan.
Last edited by mishic on 29/09/2023 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2660 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

Jeste na tom visokom nivou, da se sudi njima kao bošnjačkim vojnicima pojedinačno - ne bi niko slobodan ostao.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2661 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:25 Jeste na tom visokom nivou, da se sudi njima kao bošnjačkim vojnicima pojedinačno - ne bi niko slobodan ostao.
Za Ahmice nije osudjen ni jedan egzekutor.
Dok imamo slucaj gdje bosnjak dobio 9 godina zbog samaranja zarobljenika naravno vojnika hvo-a.
Koji su nakon 15 godina mjenjali prvobitni iskaz na sudu.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2662 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

vernes81 wrote: 29/09/2023 19:30
Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:25 Jeste na tom visokom nivou, da se sudi njima kao bošnjačkim vojnicima pojedinačno - ne bi niko slobodan ostao.
Za Ahmice nije osudjen ni jedan egzekutor.
Dok imamo slucaj gdje bosnjak dobio 9 godina zbog samaranja zarobljenika naravno vojnika hvo-a.
Koji su nakon 15 godina mjenjali prvobitni iskaz na sudu.
U Žepču i području Novog Šehera gdje su bili logori, masovna mučenja, protjerivanja, silovanja bukvalno niko nije ni osuđen ni ležao dana u zatvoru.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2663 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:21 Eh sad neki hipotetički scenario, u slučaju (-nedaj Bože-) novog rata, da li bi legitimna vlast dopustila na svojoj teritoriji formiranje HVO-a kao što je tada učinila, OK, tada se moralo, ali danas definitivno se ne bi moralo to dopustiti.

Zanimljivo je to da Hrvati čak i u Tuzli i Sarajevu su imali svoje HVO brigade, nisu htjeli u Armiju BiH (tj. htjeli su neki, ali je vršen pritisak na njih), dok su Bošnjaci Ljubuškog npr. bili u HVO-u - pa opet im je oduzeto oružje i završili su po logorima.

Bošnjačka naivnost.
A kako sprjeciti formiranje? Ono bi bilo neminovno a uspjeh bi ovisio o brzini odgovora legalnih tj. Probosanskih snaga.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2664 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

vernes81 wrote: 29/09/2023 19:34
Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:21 Eh sad neki hipotetički scenario, u slučaju (-nedaj Bože-) novog rata, da li bi legitimna vlast dopustila na svojoj teritoriji formiranje HVO-a kao što je tada učinila, OK, tada se moralo, ali danas definitivno se ne bi moralo to dopustiti.

Zanimljivo je to da Hrvati čak i u Tuzli i Sarajevu su imali svoje HVO brigade, nisu htjeli u Armiju BiH (tj. htjeli su neki, ali je vršen pritisak na njih), dok su Bošnjaci Ljubuškog npr. bili u HVO-u - pa opet im je oduzeto oružje i završili su po logorima.

Bošnjačka naivnost.
A kako sprjeciti formiranje? Ono bi bilo neminovno a uspjeh bi ovisio o brzini odgovora legalnih tj. Probosanskih snaga.
Pa upravo tako, da se izjasne ili će u Armiju BiH (OS BiH) ili ih se posmatra kao teroriste i tako se djeluje.

Imaju izbor, nije da nemaju.

Tako je djelovao Mehmedović u Tešnju i Usori, čak je HVO bio opkolio policijsku stanicu Tešanj. @Pousorac Ljuti
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2665 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

Ovdje se nabolje vidi stanje u vitezu
https://www.facebook.com/vitezhrhb?mibextid=ZbWKwL
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2666 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:35
vernes81 wrote: 29/09/2023 19:34

A kako sprjeciti formiranje? Ono bi bilo neminovno a uspjeh bi ovisio o brzini odgovora legalnih tj. Probosanskih snaga.
Pa upravo tako, da se izjasne ili će u Armiju BiH (OS BiH) ili ih se posmatra kao teroriste i tako se djeluje.

Imaju izbor, nije da nemaju.

Tako je djelovao Mehmedović u Tešnju i Usori, čak je HVO bio opkolio policijsku stanicu Tešanj. @Pousorac Ljuti
Ma politika je u vitezu dosta toga odigrala, da je ostao Sefer Halilovic drugacije bi sve bilo zavrseno, i onako kad god bi bile probijene linije hvo-a dolazilo bi naredjenje iz korpusa za povlacenje gdje na kraju ljudi zaplate glavom.
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#2667 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by pritchard »

vernes81 wrote: 29/09/2023 19:37 Ovdje se nabolje vidi stanje u vitezu
https://www.facebook.com/vitezhrhb?mibextid=ZbWKwL
Dugoročno im je samo to i ostalo. Divljanje navijačkih skupina i mahanje UZP zastavom, a okruženi sa svih strana.

Vitez 2022. samo 31,25% rođenih iz hrvatskih brakova.

Izbori 2016 - HDZ 55:45, OV 14:11
Izbori 2020 - HDZ 52:48, OV 13:12
2024??? - 49:51 dosadašnjim tempom

Ne brinem se ja više za srednjobosanske gradove i sela.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2668 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

vernes81 wrote: 29/09/2023 19:44
Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:35

Pa upravo tako, da se izjasne ili će u Armiju BiH (OS BiH) ili ih se posmatra kao teroriste i tako se djeluje.

Imaju izbor, nije da nemaju.

Tako je djelovao Mehmedović u Tešnju i Usori, čak je HVO bio opkolio policijsku stanicu Tešanj. @Pousorac Ljuti
Ma politika je u vitezu dosta toga odigrala, da je ostao Sefer Halilovic drugacije bi sve bilo zavrseno, i onako kad god bi bile probijene linije hvo-a dolazilo bi naredjenje iz korpusa za povlacenje gdje na kraju ljudi zaplate glavom.
Naravno, samo budala može misliti da su se Vitez i Žepče mogli održati u rukama HVO-a svojom zaslugom.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2669 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

@pritchard Tako nekako bi trebalo biti, mada i bosnjaci odlaze ali doduse u manjem broju.
@Athlon Hrvati sa kojim ja otvoreno pricam su sami rekli da su 2 puta se spremali za predaju, ali tad bi uvjek politika rjesavala situaciju.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#2670 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Caterpilar »

pritchard wrote: 29/09/2023 18:49 Zar to nije nametnuo OHR? Dio Žepča i te vukojebine a la Usora i Dobretići je HVO držao do zadnjeg dana agresije pa im je zbog toga garantovan neki vid autonomije u određenim pitanjima unutar Kantona. Usora je nastala od dijelova Tešnja i Doboja, a Žepču su pripojena katolička sela opštine Maglaj ne bi li se vještački stvorila opština sa hrvatskom većinom u srcu Bosne.

Sve su to propali projekti, najbolje se vidi sad nakon 30 godina:

% rođenih Hrvata u SBK i ZDK (2022):

Vitez - 31,25%
Žepče - 30,8%
Fojnica 23,18%
Novi Travnik - 21,95%
Gornji Vakuf-Uskoplje 21%
Jajce 19,4%
Busovača 18,75%
SBK - 17,17%
Vareš - 10%
Travnik - 5,42%
Bugojno - 4,78%

Imaju i Dobretići u SBK. Selo od 5-6 kuća.
Ti procenti za Vitez i Žepče mi se idalje čine izrazito visoki ako uzmemo u obzir koliko se iseljavaju hmm
Od tih 30,8 Žepče , mislim da je Hrvata 100% u gradu i okolna prigradska i magistralna naselja,kao što neko ranije napisa nema ih nešto enormno puno ali su razvučeni na na 30-40 kilometara magistrale. Od tih 70% Bošnjaka što je se rodilo za koju godinu bi 2022, pa ja mislim 9 od 10 je iz Željeznog Polja onaj jedan je negdje između ostalih Ozimica i sl.
U svakom slučaju zanimljivi podatci
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2671 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

Caterpilar wrote: 29/09/2023 21:58
pritchard wrote: 29/09/2023 18:49 Zar to nije nametnuo OHR? Dio Žepča i te vukojebine a la Usora i Dobretići je HVO držao do zadnjeg dana agresije pa im je zbog toga garantovan neki vid autonomije u određenim pitanjima unutar Kantona. Usora je nastala od dijelova Tešnja i Doboja, a Žepču su pripojena katolička sela opštine Maglaj ne bi li se vještački stvorila opština sa hrvatskom većinom u srcu Bosne.

Sve su to propali projekti, najbolje se vidi sad nakon 30 godina:

% rođenih Hrvata u SBK i ZDK (2022):

Vitez - 31,25%
Žepče - 30,8%
Fojnica 23,18%
Novi Travnik - 21,95%
Gornji Vakuf-Uskoplje 21%
Jajce 19,4%
Busovača 18,75%
SBK - 17,17%
Vareš - 10%
Travnik - 5,42%
Bugojno - 4,78%

Imaju i Dobretići u SBK. Selo od 5-6 kuća.
Ti procenti za Vitez i Žepče mi se idalje čine izrazito visoki ako uzmemo u obzir koliko se iseljavaju hmm
Od tih 30,8 Žepče , mislim da je Hrvata 100% u gradu i okolna prigradska i magistralna naselja,kao što neko ranije napisa nema ih nešto enormno puno ali su razvučeni na na 30-40 kilometara magistrale. Od tih 70% Bošnjaka što je se rodilo za koju godinu bi 2022, pa ja mislim 9 od 10 je iz Željeznog Polja onaj jedan je negdje između ostalih Ozimica i sl.
U svakom slučaju zanimljivi podatci
Image


Broj upisanih prvačića ove godine.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2672 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sehohari »

vernes81 wrote: 29/09/2023 20:02 @pritchard Tako nekako bi trebalo biti, mada i bosnjaci odlaze ali doduse u manjem broju.
@Athlon Hrvati sa kojim ja otvoreno pricam su sami rekli da su 2 puta se spremali za predaju, ali tad bi uvjek politika rjesavala situaciju.
Meni je čudno to što je HVO izgubio najvažnije i najveće gradove (Travnik, Bugojno i Gornji Vakuf kao vezu sa Hercegovinom), a da su sa druge strane održali ova manja mjesta u Lašvanskoj i Lepeničkoj dolini.
Pousorac Ljuti
Posts: 40
Joined: 25/04/2021 01:38

#2673 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Pousorac Ljuti »

Athlon64 wrote: 29/09/2023 19:35
vernes81 wrote: 29/09/2023 19:34

A kako sprjeciti formiranje? Ono bi bilo neminovno a uspjeh bi ovisio o brzini odgovora legalnih tj. Probosanskih snaga.
Pa upravo tako, da se izjasne ili će u Armiju BiH (OS BiH) ili ih se posmatra kao teroriste i tako se djeluje.

Imaju izbor, nije da nemaju.

Tako je djelovao Mehmedović u Tešnju i Usori, čak je HVO bio opkolio policijsku stanicu Tešanj. @Pousorac Ljuti
Prvi incident između HVO Usora i jedinica TO Tešanj je bilo hapšenje komadanta i bezbjednjaka jednog Odreda TO te predsjednika kriznog štaba MZ čija zona odgovornosti je bio taj Odred TO. Ti ljudi su bili pušteni zahvaljujući Mirsadu Ćemanu koji je tad bio predsjednik IO Općine Tešanj, on je u izjavi bio blag kakav je ustvari ultimatum im dao, al je jasan i decidan stav bio, puštanje ili imamo isti stav kao prema agresoru, tj.sukob. To hapšenje je bilo vođeno tadašnjim načelnikom stožera 110. HVO Usora famoznim Draženom koji nije bio domaći, nije bio porijeklom sa prostora Usore i Tešnja, čak mu tada pravi identitet nisu ni oni znali. Kasnije su oni u brigadi formirali komisiju da se utvrdi identitet, jer su vidjeli da donosi jako čudne odluke i izaziva netrpeljivost između nas i njih. Ta komisija je utvrdila da je Dražen pravog imena Draško Vladić rođen u Brčkom, bio konobar u Zagrebu, Hrvatskoj, bio na ratištu u Posavini u jedinici Bosanski zmajevi iz kojih je pobjegao zbog sukoba oko plijena gdje se desilo ubistvo. Nakon toga je došao kod nas, poveznica sa našim krajem mu je bila žena koja je sa prostora Tešnja.

Mehmedović je bio komandir PS u Tešnju i to je bio njegov domen odgovornosti, javni red i mir u unutrašnjosti, te poštivanje zakona. U tom incidentu je bila manja grupa ekstremista HVO Usora i to se brzo riješilo uz pomoć ABiH, bataljona Jelah.

Da se razumijemo 110. HVO Usora nikada nije bila u sastavu OG-7 odnosno pod komandom ABiH, bila je pod ZP Vitez HVO-a. Saradnja je bila stabilna nakon odlaska tog Dražena, a bilo je i vremena kada je među borcima bilo straha da ne izdaju kao 111.xP. Kao vid međusobnog povjerenja OG-7 im je dao i nekoliko pozicija u svojoj komandi.

Isto tako, oni su bili pod izuzetnim pritiskom od strane političkog rukovodstva iz Gruda, Ive Lozančića komadanta 111.xP Žepče da izdaju, okrenu se savezništvu sa OG-9 Doboj 1.KK VRS ili napuste svoja ognjišta i isele se.

Sam Ivo Lozančić je nakon onog sastanka u Perkoviću gdje su vjerski službenici iz Usore uz potporu istih iz Žepča rekli da neće napustiti svoje rekao prepustite to meni i nekoliko dana nakon toga su izdali i doveli ne samo Tešanj, Maglaj u okruženje već i "svoju" Usoru.

207./377. "V" Bbr. "Pousorska ljuta" i 203. Doboj-Bosna su bile susjedi 110. HVO u zonama odgovornosti, čak na nekim dijelovima 207.je bio slučaj da zbog toga što su tu živjeli hrvati imaju svoja tri rova a desno i lijevo naš bataljon, ista četa.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#2674 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Athlon64 »

sehohari wrote: 30/09/2023 12:24
vernes81 wrote: 29/09/2023 20:02 @pritchard Tako nekako bi trebalo biti, mada i bosnjaci odlaze ali doduse u manjem broju.
@Athlon Hrvati sa kojim ja otvoreno pricam su sami rekli da su 2 puta se spremali za predaju, ali tad bi uvjek politika rjesavala situaciju.
Meni je čudno to što je HVO izgubio najvažnije i najveće gradove (Travnik, Bugojno i Gornji Vakuf kao vezu sa Hercegovinom), a da su sa druge strane održali ova manja mjesta u Lašvanskoj i Lepeničkoj dolini.
Ne znam koliko poznaješ Hrvate u BiH, ali to je dosta ruralna i neobrazovana skupina. Tj. od sva 3 naroda, oni najlošije stoje što se toga tiče (urbanizam i edukacija, prije rata je stanje bilo još gore, bolje stoje jedino oni koji su živjeli u većinskim bošnjačkim sredinama, Sa-Tz-Ze, ali tu nisu imali političku snagu i nisu bili podržani od strane HR).

Najveći grad, urbana sredina, sa HR većinom je Livno.

Zbog toga oni ulažu jako puno u Mostar, da od njega naprave neki svoj urbani centar, u tome su djelimično uspjeli, ali i nakon 30 god silnih ulaganja i dalje je sigutacija egal.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#2675 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by vernes81 »

sehohari wrote: 30/09/2023 12:24
vernes81 wrote: 29/09/2023 20:02 @pritchard Tako nekako bi trebalo biti, mada i bosnjaci odlaze ali doduse u manjem broju.
@Athlon Hrvati sa kojim ja otvoreno pricam su sami rekli da su 2 puta se spremali za predaju, ali tad bi uvjek politika rjesavala situaciju.
Meni je čudno to što je HVO izgubio najvažnije i najveće gradove (Travnik, Bugojno i Gornji Vakuf kao vezu sa Hercegovinom), a da su sa druge strane održali ova manja mjesta u Lašvanskoj i Lepeničkoj dolini.
Jednostavno imali su pogresne ljude na bitnim funkcijama koji nisu imali vojna iskustva.
Pa jedan praljak je bio general to ti dovoljno govori o njihovom kadru.
Post Reply