Srednja Bosna(sukob sa HVO)

User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2601 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by dustaban »

toska wrote: 10/06/2021 19:32 Godišnjica tragedije i pogibije osmero djece u Vitezu od granate sa položaja ARBiH.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/proslo- ... /210610120
Ne znam je li do mene, ali za ovaj zlučin sad čujem prvi put! Da li je o ovome bilo ranije riječi?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2602 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by dustaban »

-M84- wrote: 10/06/2021 22:33 Nasi govore o nasim zlocinima,a njih boli k...c za nasim zrtvama.Nikada nisam vidio ni jednog njihovog kako osudjuje njihove zlocine.Evo kako su docekali Kordica pa cak i svestenici.
Zagreb i Crkva ga dočekali kao heroja: Najmlađa Kordićeva žrtva bila je trogodišnja beba
https://www.index.hr/vijesti/clanak/Zag ... 51906.aspx
Pa šta predlažeš? Da nikad ne pričamo o svojim zločincima, samo tuđim?!
Kad će vam biti jasno da ovo šta Vehbija priča i ovo kako veličaju zločinca Kordića ni najmanje ne šteti ARBiH i Bošnjacima. Već naprotiv!
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2603 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by studiorum_tuzlaensis »

dustaban wrote: 10/06/2021 22:40
toska wrote: 10/06/2021 19:32 Godišnjica tragedije i pogibije osmero djece u Vitezu od granate sa položaja ARBiH.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/proslo- ... /210610120
Ne znam je li do mene, ali za ovaj zlučin sad čujem prvi put! Da li je o ovome bilo ranije riječi?
Ima toga dosta. Vjerovatno nisi onda čuo ni za ovaj što se desio daleko iza linija fronta u Novom Travniku. Ovdje su stradala također djeca i omladina, ali Bošnjaka. Potrebno je samo malo zaroviti po internetu ili kod preživjelih i naći godišta.

https://nove-info.com/renovirano-spomen ... -kalinska/
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2604 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by -M84- »

U SELIMA KOD KISELJAKA HVO ZA DESET DANA POBIO OKO 80 BOŠNJAKA: Većinu tijela žrtava je spaljena, danas obilježena godišnjica zločina...

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... china.html

Poslije Ahmića ovo je po broju žrtava najveće bošnjačko stratište u kojem su bošnjački civili stradali od HVO-a.


U Šehidskoj džamiji u Han Ploči, nedaleko od Kiseljaka, danas je obilježena godišnjica stradanja Bošnjaka u selima Grahovci, Han Ploča, Tulica i Radanovići.

U periodu od 12. do 16. juna 1993. godine jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u roku desetak dana iz pomenutih sela zarobile su i ubile 78 Bošnjaka, među kojima je i djevojčica od trinaest godina.

Tijela 38 ubijenih do danas nisu pronađena, piše Preporod.info. Poslije zločinačkog poduhvata, komanda HVO-a je angažovala posebnu jedinicu koja je imala za cilj uklanjanje dokaza o zločinu. Većinu tijela žrtava spalili su u njihovim građevinskim objektima kako bi prikrili tragove zločina. Sva tijela ubijenih, a koja nisu izgorjela u spaljenim kućama su ukopavana u pojedinačne i grupne grobnice ili su skrivena na drugi način.

Nakon čitanja imena ubijenih i učenja Jasina prisutnima se obratio glavni imam Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Kiseljak Kenan ef. Bajrić, koji je kazao da neki od onih koji se dovode u vezu sa zločinima hodaju ovim gradom, dok je čovjek koji je priznao zločin za petnaest ubijenih dobio kaznu što odgovara tome da je za svaku žrtvu dobio otprilike godinu dana zatvora.

"Ovdje ima svjedoka koji znaju šta se događalo i treba to govoriti. Nemojte bježati od medija! Nekada vidim u našem narodu da mnogi ne žele govoriti, dok oni koji ne znaju pričaju", kazao je efendija Bajrić i istakao kako osuđuje ubistvo fratara u Fojnici, o čemu se svake godine uveliko govori u medijima, ali napominje i pravi paralelu sa zločinima u Han Ploči u kojima za ubistvo mnogih, pa tako i npr. efendije Omera Drkića, nije niko odgovarao, iako se zna ko su bile osobe u vojnim jedinicama.

Štaviše, za tijelom efendije i drugih Bošnjaka još uvijek se traga.

O kulturi sjećanja na programu je govorio dr. Munir Drkić, s Filozofskog fakulteta u Sarajevu, sin rahmetli Omera efendije.

"Naša stalna obaveza jeste da tražimo istinu i da učinimo sve da se istina na kraju pokaže i da odgovaraju svi koji trebaju. To je naša obaveza na Ovom svijetu, ali i naš zalog za Ahiret", kazao je Drkić.

Poručio je da se kao narod moramo angažirati ka vidnom napretku, ne iščekujući stalno pomoć od drugih, kako nas uči povijest islama.

"Znamo svi za Bitku na Bedru i stalno se vraćamo na tu situaciju kada je Bog poslao meleke kao pomoć vjernicima, ali se malo govori o događaju kada su muslimani nakon toga trijumfalno ušli u Mekku bez rata. Poruka je da su za šest godina, manje-više, nakon Bedra postali snažni i došli u tu veličanstvenu situaciju. Mi kao zajednica moramo uzeti pouku iz toga", kazao je on.

Njegov mlađi brat dr. Abdul-Aziz Drkić, s Katedre za kiraet na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, danas je aktivan u Udruženju porodica poginulih i nestalih „Džemat Han Ploča '93.“

Kada mu je odveden otac, efendija Omer, imao je sedam godina.

"Bili smo ja i brat, a majka je tada bila trudna. A jedan brat je bio s dedom na Bjelašnici. Mi smo sve to preživjeli. Došli su na vrata i odveli nas. Žene i djecu na jednu stranu, a muškarce na drugu. To je taj zadnji trenutak kada smo se vidjeli s ocem. Nakon toga nismo više ništa saznali, a po svemu sudeći, oni su ubijeni, ali nismo još uvijek našli ostatke tijela", kazao Abdul-Aziz.

Zbog pandemije, ovogodišnjem programu prisustvovao je manji broj vjernika, ali prema riječima predsjednika Medžlisa Kiseljak Nermina Merhemića, ove godine obilježavanje godišnjice bilo je medijski aktualizirano u različitim formatima.

Ovogodišnji program obilježavanja stradanja sadržavao je i historijski čas u Grahovcima i program u Tulici.

Inače, poslije Ahmića ovo je po broju žrtava najveće bošnjačko stratište u kojem su bošnjački civili stradali od HVO-a.
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2605 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by -M84- »

Boban i Karadzic su imali istu pricu za 15 dana sve pada.

Razgovor Mate Bobana i Ive Komšića 1992. o podjeli BiH: "Mi ćemo to završiti za petnaest dana"

https://vijesti.ba/clanak/371787/razgov ... naest-dana

Piše prof. dr. Ivo Komšić u svojoj knjizi Preživljena zemlja: Tko je, kada i gdje dijelio BiH, Prometej, Zagreb 2006, str. 159-161.
(…) Ovo Bilandžićevo svjedočenje bio je prvi dokaz da se vojni sukobi u BiH, posebno rat i Hrvata i Muslimana, odvijaju po scenariju koji je davno napravljen i koji mi je prezentirao Mate Boban još prije godinu dana. Bilo je to ono jutro kad je Skupština RBiH izglasala raspisivanje referenduma o samostalnosti Bosne i Hercegovine. To je najdramatičnija noć u mom životu.

(…) Kada sam izašao na plato Skupštine dočekao me oštar i prohladan zrak. Još se nije bilo razdanilo. Uz zgradu Filozofskog fakulteta stajao je upaljen džip mog prijatelja. Kada sam ušao, na stražnjem sjedištu vidio sam Matu Bobana. Paško me požurio upozoriti da Mate želi sa mnom razgovarati. Bobana sam poznavao samo iz viđenja kao člana Skupštine i kluba HDZ-a. On je inače bio zastupnik koji se nije eksponirao na sjednicama i mislim da nikada nije izašao za govornicu da nešto kaže. Uz to, nije imao nikakvu značajnu funkciju u HDZ-u.

Boban nije pravio nikakav uvod. Odmah je prešao na stvar. Rekao je kako je veoma važno da razumijem ovu situaciju i kako moja uloga u njoj može biti značajna. Tvrdio je da sam “predsjednik“ inzistira na tome, misleći na Tuđmana.

Prema njegovim riječima, slijede povijesni događaji u kojima bi “njima“ bilo veoma važno da budem uz “njih“ i da preuzmem neku važnu funkciju. Inzistirao sam da mi objasni o kojim se događajima radi.
– Mi pravimo svoju državu, rekao je.
– Koju državu, pitao sam.
– Hrvatsku državu, odgovorio je nervozno i opsovao Isusa (psovka koju ne mogu ni izgovoriti a koja je njemu izgleda bila poštapalica).

Zastao sam i okrenuo se prema njemu na sjedištu iako je to bila neudobna poza. Želio sam ga gledati dok govori. Njegovo voštano lice se jedva razabiralo na prigušenom unutarnjem svjetlu automobila. Nastavio je mirno.

– Pravimo svoju državu u Bosni i Hercegovini koja će biti u granicama bivše Banovine. Drugu polovicu će uzeti Srbi. To je velik i važan projekt. Trebaš nam jer ti znaš kako se to radi. Ti si pametan čovjek. Predsjednik te cijeni. Mi ćemo to napraviti i bez tebe, ali je važno da budeš s nama. Da ne budeš protiv nas.
– Čekaj Mate, prekinuo sam ga. Da li vi računate s tim da će u toj vašoj državi biti pola Muslimana. Što će oni reći o tome?
– Kojih Muslimana, pitao je kao da prvi put čuje za njih.
– Ovih koji su se prošle godine tako izjasnili na popisu, odgovorio sam. Od Kotor Varoši do Neuma njih je u strukturi stanovništva preko 40 posto.

– To ne postoji, opet je reagirao nervozno.
– Kako ne postoji?
– Lijepo – i opet je dodao tešku psovku. – Oni će se morati izjasniti ili kao Hrvati ili kao Srbi.
– A šta ako se ne izjasne? – upitao sam već sa strepnjom i zebnjom.
– Onda ćemo ih pobiti.

– Stani Mate – prekinuo sam ga. – Vi ćete pobiti pola stanovništva ove zemlje. Znaš li ti Mate da je to nemoguće, da je to zločinački projekt, i ti mene zoveš da u tome sudjelujem. Govorio sam vrlo ubrzano, ne više kao odgovor već kao optužbu.
– Mi ćemo to završiti za petnaest dana, prekinuo me je i nastavio. – Oni nemaju ništa, nisu se organizirali, a mi imamo vojsku, imamo naoružanje, imamo sve.
– Ali to je zločin, nastavio sam otimajući se već s njim za riječi. – Ti mene zoveš da sudjelujem u zločinu. Nećete u tome uspjeti, Muslimani će se organizirati kad u to krenete i pobijedit će. Napravit ćete zločin, izgubiti rat i bit ćete krivi, govorio sam već bijesno i bez reda. (…)

– Ti si profesore lud, ti ništa ne razumiješ. Ovo je povijesna situacija, ponovno me prekinuo.
– Ja dobro razumijem ali vi ne razumijete. Bosna se ne može podijeliti bez zločina. Nećete uspjeti i odgovarat ćete jednoga dana za to.
– Znao sam da si lud ali nisam znao da si toliko lud – rekao je ne više kao konstataciju već kao zaključak razgovora. – Vozi, ja ću u Holiday na spavanje.
– Mate, ima još nešto što ti želim reći. Ne samo da neću s vama već kad krenete u taj projekt, ako Muslimani budu branili Bosnu i Hercegovinu, ja ću biti s njihove strane, rekao sam mirno i sa suzama u očima, koje se srećom nisu vidjele.

Do hotela smo došli šutke. On je tu izašao, a mi smo nastavili za Kiseljak. Nismo ništa govorili. Zanijemili smo obojica. Razmijenili smo ukočene poglede pred mojom kućom, gdje sam izašao. Paško je produžio u Kreševo.
Apoll0
Posts: 168
Joined: 20/08/2013 19:21

#2606 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Apoll0 »

Iz mog iskustva.,,sto ja kontam M84,Sarajemen,tetak i jos par naloga je od predpostavljam od iste osobe,a mislim od Sarajmena,a "njegovi"su ga provalili jos odavno koliko sam shvatio po pisanju ostalih formurasa,.....covjek je fanatik o ratnim clancima pricama i iskustvima,ali eto,nek se nadje :D
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2607 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by -M84- »

Apoll0 wrote: 22/08/2021 20:30 Iz mog iskustva.,,sto ja kontam M84,Sarajemen,tetak i jos par naloga je od predpostavljam od iste osobe,a mislim od Sarajmena,a "njegovi"su ga provalili jos odavno koliko sam shvatio po pisanju ostalih formurasa,.....covjek je fanatik o ratnim clancima pricama i iskustvima,ali eto,nek se nadje :D
Sarajmenov drugi nick je Nekako s proljeca,tetak je nekada bio @tetejac i on voli Herceg-Bosnu,tako da si totalno profulio. :D
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#2608 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by -M84- »

User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#2609 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Spiritbreaker »

Da li je fkt moguće da je tokom napada na Žepće 1993. godine, ARBIH imala 5000 zarobljenika iz svojih redova?
Pa jedino da je HVO imao avione i par tenkovskih divizija...
Generalno ima jako malo objektivnih informacija na internetu u vezi navedene bitke, ako neko zna više, hvala.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#2610 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Piaty »

Spiritbreaker wrote: 05/10/2021 12:57 Da li je fkt moguće da je tokom napada na Žepće 1993. godine, ARBIH imala 5000 zarobljenika iz svojih redova?
Pa jedino da je HVO imao avione i par tenkovskih divizija...
Generalno ima jako malo objektivnih informacija na internetu u vezi navedene bitke, ako neko zna više, hvala.
Meni je skoro momak pricao da je bio kao dijete u logoru u Zepcu. Nisam mogao da ga pitam u detalje, mucno i meni a njemu jos i vise. Uglavnom, zatekose me price o logorima u Zepcu. Kaze isto tako (da ne zaboravim) da je bio ne-mali broj dobrih ljudi koji su pomagali koliko su mogli.
Kasnije tek meni nadodje da je srpska vojska spavala u kasarnoj bas u tom Zepcu nekih 20 dana. Tako da je to Zepce bas bilo veliko sranje za nas.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#2611 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Emiremir33 »

Piaty wrote: 25/10/2021 11:31
Spiritbreaker wrote: 05/10/2021 12:57 Da li je fkt moguće da je tokom napada na Žepće 1993. godine, ARBIH imala 5000 zarobljenika iz svojih redova?
Pa jedino da je HVO imao avione i par tenkovskih divizija...
Generalno ima jako malo objektivnih informacija na internetu u vezi navedene bitke, ako neko zna više, hvala.
Meni je skoro momak pricao da je bio kao dijete u logoru u Zepcu. Nisam mogao da ga pitam u detalje, mucno i meni a njemu jos i vise. Uglavnom, zatekose me price o logorima u Zepcu. Kaze isto tako (da ne zaboravim) da je bio ne-mali broj dobrih ljudi koji su pomagali koliko su mogli.
Kasnije tek meni nadodje da je srpska vojska spavala u kasarnoj bas u tom Zepcu nekih 20 dana. Tako da je to Zepce bas bilo veliko sranje za nas.
Prijateljica mi je bila u logoru u Žepču,kad je god upitam u vezi toga neželi uopšte da progovori na tu temu.

Traume ili zlostavljana su u pitanju
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2612 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Woody »

Kad već govorimo o Žepču... Može li iko referisati o ovom događaju u Kiseljaku kod Žepča?

Pripadnici 303. i 314. brigade III. korpusa Armije BiH počinili su strašan ratni zločin nad Hrvatima u selu Kiseljak kod Žepča. U napadu je ubijeno 15 civila…

Pripadnici Armije BiH, 16.08.1993 zarobili su 23 civila i poslužili se njima kao živim štitom te tako izašli iz obruča...Najmlađa žrtva je djevojčica, Ivana Širić (13) godina... Za ovaj masakr nad Hrvatima još nitko u BiH nije odgovarao...
Hrvatica iz žepačkog sela Kiseljak, majka petero djece, o tome zločinu svjedočila je 21. veljače 1994. godine i rekla:

Skupilo se više od 20 muslimanskih vojnika. Prijetili su, psovali: ’Znat ćete vi, ustaše, što su balije’. Sve su zarobljene potjerali prema cesti naredivši da se međusobno drže tako da njima mogu biti živi zid… Vraćali su se natrag. I onda čuh Ivanu: ’Joj, mama!’ Pogledah kroz prozor, Ivana pade i nije više progovorila. Muslimani su pucali po ostalima. Čula sam kako viču: ’Sad ćete vidjeti što su balije. Majku vam ustašku, sad ste naši’.

Prija Kata Krezić pala je na leđa s rukama prekriženima na prsima. Floro je ležao na putu pod prozorom, a kraj njega je na trbuhu puzila moja snaha Ankica, Florina sestra. Jaukala je. Janja i Jozo Bulajić ležali su jedno na drugom.

Mislila sam da su oboje mrtvi. Ivana i Franju smo vidjeli kroz balvane. Franjo je ležao s iznutricama vani. Čula sam kako kaže Ivanu da mu stavi drvo pod glavu. Ivan je to učinio i trudio se da mu jezik izvuče vani. Ali, Franjo je istog trenutka umro…“.
Image

Image

Pozdrav domovini :thumbup:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2613 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by aldinjo »

Woody wrote: 26/10/2021 12:46 Kad već govorimo o Žepču... Može li iko referisati o ovom događaju u Kiseljaku kod Žepča?

Pripadnici 303. i 314. brigade III. korpusa Armije BiH počinili su strašan ratni zločin nad Hrvatima u selu Kiseljak kod Žepča. U napadu je ubijeno 15 civila…

Pripadnici Armije BiH, 16.08.1993 zarobili su 23 civila i poslužili se njima kao živim štitom te tako izašli iz obruča...Najmlađa žrtva je djevojčica, Ivana Širić (13) godina... Za ovaj masakr nad Hrvatima još nitko u BiH nije odgovarao...
Hrvatica iz žepačkog sela Kiseljak, majka petero djece, o tome zločinu svjedočila je 21. veljače 1994. godine i rekla:

Skupilo se više od 20 muslimanskih vojnika. Prijetili su, psovali: ’Znat ćete vi, ustaše, što su balije’. Sve su zarobljene potjerali prema cesti naredivši da se međusobno drže tako da njima mogu biti živi zid… Vraćali su se natrag. I onda čuh Ivanu: ’Joj, mama!’ Pogledah kroz prozor, Ivana pade i nije više progovorila. Muslimani su pucali po ostalima. Čula sam kako viču: ’Sad ćete vidjeti što su balije. Majku vam ustašku, sad ste naši’.

Prija Kata Krezić pala je na leđa s rukama prekriženima na prsima. Floro je ležao na putu pod prozorom, a kraj njega je na trbuhu puzila moja snaha Ankica, Florina sestra. Jaukala je. Janja i Jozo Bulajić ležali su jedno na drugom.

Mislila sam da su oboje mrtvi. Ivana i Franju smo vidjeli kroz balvane. Franjo je ležao s iznutricama vani. Čula sam kako kaže Ivanu da mu stavi drvo pod glavu. Ivan je to učinio i trudio se da mu jezik izvuče vani. Ali, Franjo je istog trenutka umro…“.
Image

Image

Pozdrav domovini :thumbup:
Pun forum petolonaša. :roll:
I ti kao imaš domovinu? :?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#2614 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Guadalajara »

aldinjo wrote: 27/10/2021 01:55 Pun forum petolonaša. :roll:
:dada:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2615 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetka762 »

Guadalajara wrote: 27/10/2021 02:48
aldinjo wrote: 27/10/2021 01:55 Pun forum petolonaša. :roll:
:dada:
A nasmija me :lol:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2616 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by aldinjo »

tetka762 wrote: 27/10/2021 06:23
Guadalajara wrote: 27/10/2021 02:48
:dada:
A nasmija me :lol:
Više je žalosno nego smiješno.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#2617 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by HWsince93 »

Piaty wrote: 25/10/2021 11:31 Meni je skoro momak pricao da je bio kao dijete u logoru u Zepcu. Nisam mogao da ga pitam u detalje, mucno i meni a njemu jos i vise. Uglavnom, zatekose me price o logorima u Zepcu. Kaze isto tako (da ne zaboravim) da je bio ne-mali broj dobrih ljudi koji su pomagali koliko su mogli.
Kasnije tek meni nadodje da je srpska vojska spavala u kasarnoj bas u tom Zepcu nekih 20 dana. Tako da je to Zepce bas bilo veliko sranje za nas.
Moj komsija je tamo poslan sa pola Dobojske pjesadijske brigade VRS i tenkovskim odjelom (mislim da je tenkovski bataljon bio u pitanju) u jesen 1993. Izgubio stopalo na nagaznoj mini, lijecio se u gradskoj bolnici zajedno sa pripadnicima HVO-a (a medju njima jos jedan komsija iz istog solitera). U medjuvremenu, Usorski HVO nastavlja granatiranje grada zajedno sa ABiH. Oni se nikad nisu pokacili izmedju sebe za razliku od Centralne Bosne i dole u Hercegovini. Stavise, cesto su slali VBR cestitke po gradu. Onda opet, tamo nekad u proljece 1994, neki “casni oficir VRS” prodao tenk ABIH na Dobojsko-Teslickom ratistu. J..o lud zbunjenog. Patrioti na visim polozajima trguju a ti sirotinjo ratuj.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2618 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by seln »

Woody wrote: 26/10/2021 12:46 Kad već govorimo o Žepču... Može li iko referisati o ovom događaju u Kiseljaku kod Žepča?

Pripadnici 303. i 314. brigade III. korpusa Armije BiH počinili su strašan ratni zločin nad Hrvatima u selu Kiseljak kod Žepča. U napadu je ubijeno 15 civila…
Eto, referisao si ti...
hoce li izaci kakva knjiga ili si batalio pisanje?
Mogao bi nesto na temu "Moj zivot kao telal".
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2619 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Škobo Habu »

Piaty wrote: 25/10/2021 11:31
Meni je skoro momak pricao da je bio kao dijete u logoru u Zepcu. Nisam mogao da ga pitam u detalje, mucno i meni a njemu jos i vise. Uglavnom, zatekose me price o logorima u Zepcu. Kaze isto tako (da ne zaboravim) da je bio ne-mali broj dobrih ljudi koji su pomagali koliko su mogli.
Kasnije tek meni nadodje da je srpska vojska spavala u kasarnoj bas u tom Zepcu nekih 20 dana. Tako da je to Zepce bas bilo veliko sranje za nas.
Odgovornost za takvo stanje se samo može tražiti među lokalnim zapovjednicima ABiH, kao i samim zapovjedništvom 3. Korpusa.

Žepče je bio većinska bošnjačka opština, A BiH je par dana pred napad srpsko-hrvatskih snaga održala čak i vojnu paradu, a koliko je bila nespremna govori podatak da su čak zarobili Irfana Ajanovića, koji je u ona doba bio visoki funkcioner SDA. Lozančić je to taktički odradio sa srpskim snagom dok su ovi po Žepču tekbirali.

Nije samo to bilo slučaj sa Žepčem, već i sa Zavidovićima i Maglajem. HVO na zavidovaćkom ratištu srpske snage upušta na vlastite položaje tako da su sam grad mogli kamenjem gađati.
Last edited by Škobo Habu on 02/11/2021 10:36, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2620 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Škobo Habu »

Woody wrote: 26/10/2021 12:46 Kad već govorimo o Žepču... Može li iko referisati o ovom događaju u Kiseljaku kod Žepča?

Pripadnici 303. i 314. brigade III. korpusa Armije BiH počinili su strašan ratni zločin nad Hrvatima u selu Kiseljak kod Žepča. U napadu je ubijeno 15 civila…

Pripadnici Armije BiH, 16.08.1993 zarobili su 23 civila i poslužili se njima kao živim štitom te tako izašli iz obruča...Najmlađa žrtva je djevojčica, Ivana Širić (13) godina... Za ovaj masakr nad Hrvatima još nitko u BiH nije odgovarao...
Hrvatica iz žepačkog sela Kiseljak, majka petero djece, o tome zločinu svjedočila je 21. veljače 1994. godine i rekla:

Skupilo se više od 20 muslimanskih vojnika. Prijetili su, psovali: ’Znat ćete vi, ustaše, što su balije’. Sve su zarobljene potjerali prema cesti naredivši da se međusobno drže tako da njima mogu biti živi zid… Vraćali su se natrag. I onda čuh Ivanu: ’Joj, mama!’ Pogledah kroz prozor, Ivana pade i nije više progovorila. Muslimani su pucali po ostalima. Čula sam kako viču: ’Sad ćete vidjeti što su balije. Majku vam ustašku, sad ste naši’.

Prija Kata Krezić pala je na leđa s rukama prekriženima na prsima. Floro je ležao na putu pod prozorom, a kraj njega je na trbuhu puzila moja snaha Ankica, Florina sestra. Jaukala je. Janja i Jozo Bulajić ležali su jedno na drugom.

Mislila sam da su oboje mrtvi. Ivana i Franju smo vidjeli kroz balvane. Franjo je ležao s iznutricama vani. Čula sam kako kaže Ivanu da mu stavi drvo pod glavu. Ivan je to učinio i trudio se da mu jezik izvuče vani. Ali, Franjo je istog trenutka umro…“.
Image

Image

Pozdrav domovini :thumbup:
Imaš ovakav primjer između Zavidovića i Žepča. Čini mi se Lovnica.

Takve stvari se ne mogu negirati, niti se daju opravdati, no činjenica je da je više bošnjaških civila stradalo od hrvatske ruke na dijelo maglajsko-žepačko-zavidovaćkog ratišta, nego li obratno. U Žepču su svi zarobljeni bošnjački civili potrpani u logore, kasnije su preko srpske teritorije odvođeni u Mostar gdje su mnogi ostavili kosti na liniji razdvajanja jer su tjerani na kopanje rovova po Bulevaru i drugim mostarskim ulicama.

Za to vrijeme u Zavidovićima niko nije zatvarao u logore hrvatske civile, silovao i ubijao. A nije da ih nije ostalo. Dio zavidovaćke opštine koji je gravitirao prema Banovićima i Olovu, odnosno Varešu, sela nastanjena hrvatskim življem, niko nije dirao. Živjeli su cio rat u svojim kućama - nijedan dom spaljen, sve crkve na broju. Isto tako i na dijelu olovske opštine gdje su živjeli.

Misliš da će ti raja sa Dnevnika.ba, tipa Lujanovićke i Milovića, o tome pričati? Neće sigurno.

Ono što je HVO uradio u Žepču, Zavidovićima i dijelu maglajske opštine, konkretno Novi Šeher, daleko je od svega što su jedinice ABiH napravile na tom području.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#2621 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by invincible1921 »

Škobo Habu wrote: 02/11/2021 10:33
Woody wrote: 26/10/2021 12:46 Kad već govorimo o Žepču... Može li iko referisati o ovom događaju u Kiseljaku kod Žepča?

Pripadnici 303. i 314. brigade III. korpusa Armije BiH počinili su strašan ratni zločin nad Hrvatima u selu Kiseljak kod Žepča. U napadu je ubijeno 15 civila…

Pripadnici Armije BiH, 16.08.1993 zarobili su 23 civila i poslužili se njima kao živim štitom te tako izašli iz obruča...Najmlađa žrtva je djevojčica, Ivana Širić (13) godina... Za ovaj masakr nad Hrvatima još nitko u BiH nije odgovarao...



Image

Image

Pozdrav domovini :thumbup:
Imaš ovakav primjer između Zavidovića i Žepča. Čini mi se Lovnica.

Takve stvari se ne mogu negirati, niti se daju opravdati, no činjenica je da je više bošnjaških civila stradalo od hrvatske ruke na dijelo maglajsko-žepačko-zavidovaćkog ratišta, nego li obratno. U Žepču su svi zarobljeni bošnjački civili potrpani u logore, kasnije su preko srpske teritorije odvođeni u Mostar gdje su mnogi ostavili kosti na liniji razdvajanja jer su tjerani na kopanje rovova po Bulevaru i drugim mostarskim ulicama.

Za to vrijeme u Zavidovićima niko nije zatvarao u logore hrvatske civile, silovao i ubijao. A nije da ih nije ostalo. Dio zavidovaćke opštine koji je gravitirao prema Banovićima i Olovu, odnosno Varešu, sela nastanjena hrvatskim življem, niko nije dirao. Živjeli su cio rat u svojim kućama - nijedan dom spaljen, sve crkve na broju. Isto tako i na dijelu olovske opštine gdje su živjeli.

Misliš da će ti raja sa Dnevnika.ba, tipa Lujanovićke i Milovića, o tome pričati? Neće sigurno.

Ono što je HVO uradio u Žepču, Zavidovićima i dijelu maglajske opštine, konkretno Novi Šeher, daleko je od svega što su jedinice ABiH napravile na tom području.
Ima li gdje kakav spomenik i godisnjice da se obiljesi stradanje hrvata u RS..recimo u okoloni prijedora?
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#2622 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Škobo Habu »

invincible1921 wrote: 02/11/2021 10:36
Ima li gdje kakav spomenik i godisnjice da se obiljesi stradanje hrvata u RS..recimo u okoloni prijedora?
Koga to uopšte intersuje? Postoje institucije Hrvata koje se o tome brinu.

Suština je u tipovima poput ovoga Drvenog, koji nekome nabija na nos - posredstvom HDZ-ovog Dnevnika.ba, zločine ABiH u okolini Žepča, a siguran sam da pojma nema kakvi su sve zločini predhodili tome od strane HVO, recimo u Novom Šeheru, u koji su havajci upali zajedno sa Srbima.

Čisto sumnjam da Novi Šeher zna naći i uz pomoć GPS-a.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#2623 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by invincible1921 »

Škobo Habu wrote: 02/11/2021 10:44
invincible1921 wrote: 02/11/2021 10:36
Ima li gdje kakav spomenik i godisnjice da se obiljesi stradanje hrvata u RS..recimo u okoloni prijedora?
Koga to uopšte intersuje? Postoje institucije Hrvata koje se o tome brinu.

Suština je u tipovima poput ovoga Drvenog, koji nekome nabija na nos - posredstvom HDZ-ovog Dnevnika.ba, zločine ABiH u okolini Žepča, a siguran sam da pojma nema kakvi su sve zločini predhodili tome od strane HVO, recimo u Novom Šeheru, u koji su havajci upali zajedno sa Srbima.

Čisto sumnjam da Novi Šeher zna naći i uz pomoć GPS-a.
Pa znam ja to zato i kazem...srbi ih etnicki ocistili oni se slijepj prave...zato ako je ARBIH nekome samar negdje opalila potrudice se da to iskopaju
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#2624 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by El_comadante »

HWsince93 wrote: 28/10/2021 03:51
Piaty wrote: 25/10/2021 11:31 Meni je skoro momak pricao da je bio kao dijete u logoru u Zepcu. Nisam mogao da ga pitam u detalje, mucno i meni a njemu jos i vise. Uglavnom, zatekose me price o logorima u Zepcu. Kaze isto tako (da ne zaboravim) da je bio ne-mali broj dobrih ljudi koji su pomagali koliko su mogli.
Kasnije tek meni nadodje da je srpska vojska spavala u kasarnoj bas u tom Zepcu nekih 20 dana. Tako da je to Zepce bas bilo veliko sranje za nas.
Moj komsija je tamo poslan sa pola Dobojske pjesadijske brigade VRS i tenkovskim odjelom (mislim da je tenkovski bataljon bio u pitanju) u jesen 1993. Izgubio stopalo na nagaznoj mini, lijecio se u gradskoj bolnici zajedno sa pripadnicima HVO-a (a medju njima jos jedan komsija iz istog solitera). U medjuvremenu, Usorski HVO nastavlja granatiranje grada zajedno sa ABiH. Oni se nikad nisu pokacili izmedju sebe za razliku od Centralne Bosne i dole u Hercegovini. Stavise, cesto su slali VBR cestitke po gradu. Onda opet, tamo nekad u proljece 1994, neki “casni oficir VRS” prodao tenk ABIH na Dobojsko-Teslickom ratistu. J..o lud zbunjenog. Patrioti na visim polozajima trguju a ti sirotinjo ratuj.
ispravka krivog navoda: kad već pišeš HVO i VRS onda napiši i ARBiH sa R a ne bez ABiH.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#2625 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by adapter »

Post Reply