Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2426 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Tempo wrote: 10/01/2021 22:42
tempuser wrote: 10/01/2021 22:34
Tempo wrote: 10/01/2021 22:27


Prica je bila da ih alija i bisera nisu mogli vratiti u hr.

Je li alija mogao to zaustaviti, ne znam, a i boli me kurac.
Pa ko im je mogao izdati papire za ulaz u BiH? Razmisli malo...
Kakve bolan papire? Udju sa laznim humanitarnim konvojem, sa falsifikovanim akreditacijama, ilegalno.
Haj sad, iš.
Šta ima s lažnim humanitarnim konvojem i šta će im koji qurac lažni papiri za Aliju kad su njemu išli?!?!? :lol:
Ipak, ne razmišljaj nimalo...
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#2427 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tempo »

tempuser wrote: 10/01/2021 22:52
Tempo wrote: 10/01/2021 22:42
tempuser wrote: 10/01/2021 22:34

Pa ko im je mogao izdati papire za ulaz u BiH? Razmisli malo...
Kakve bolan papire? Udju sa laznim humanitarnim konvojem, sa falsifikovanim akreditacijama, ilegalno.
Haj sad, iš.
Šta ima s lažnim humanitarnim konvojem i šta će im koji qurac lažni papiri za Aliju kad su njemu išli?!?!? :lol:
Ipak, ne razmišljaj nimalo...

To je li njih alija dočekivao raširenih ruku ili nije je druga teme koju ja ne bih mjesao sa ovom, sa temom o tome da je hrvatska zlicinacka vlada iz tog vremena sa krivoustim ljigavcem na celu, omogucavala afriazijskim govnima dolazak u bosnu.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#2428 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nekako s proljeća »

Nije valjda da neko pokašava da nas razuvjeri u činjenici da nam nisu trebali ljudi, već oružje koje nam je embargom a onda i onim pod kontrolom ''H'' faktora hronično nedostajalo. Srećom, Igman Konjic je proizvodio šiljke, rezervna linija za proizvodnju šiljaka za kalaš primarno ali i nešto drugog kalibra, mislim da je to 1993 prebačeno u zonu odgovornosti 3 Korpusa Armije RBIH.

Ljudi nam nije nedostajalo, ne ubjeđujte nas da jeste.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2429 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

IK-PPU-IK-PPU... :D
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2430 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

pitan sam da li je oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču otvorena za raspravu. je ali pročitajte presudu i recite što je tu za raspravu osim selektivnog granatiranja? tužiteljstvo se ostalog odreklo a jedino se zakačilo za to.
suci pocar i agius su poveznica. oni su isto bili u žalbenom vijeću za šestorku i praktički su došli do zaključka da je Tomislav ubio Slobodana zato što su neke granate koje su ispaljene po naredbi Markača i Gotovine bile neselektivne. ako im je to dovoljno za uzp onda tužiteljstvo u suđenju šestorki ima dva sigurna glasa u žalbenom vijeću.
dalje, napisao sam da je presuda Prliću i ostalima za mene otvorena za raspravu samo u slučaju dobrih argumenata. a ne onih u stilu "da nije bilo hvo, da nije bilo hv, mi smo vas obranili bla bla." ali ako netko ima nešto pametno neka napiše.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2431 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 21:24
exliberal-ex wrote: 10/01/2021 20:38
Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 20:13 Nama je trebalo oružje a ne ljudi, sa ljudskim faktorom smo dobro stajali svo vrijeme. Dakle, nisu padobranom stizali, već za masne novce preko teritorije apsolutno pod kontrolom hrvatske Vlade i paradržave u R BIH. Predziđe kršćanstva, kako li već ono bi...
tacno, pitanje je onda zasto im je dozvoljeno zadrzavanje ( zasto nisu vraceni istim tim konvojima nazad), zasto im je dozvoljeno da se ponasaju kao drzava u drzavi ( i dan danas imas objekata koji nisu diplomatski ali su eksteritorijalni )
Iskorišteni su za neke borbene aktivnosti na području Ozrena ili Vozuće, tako nekako. Gdje da se vrate kada imaju kartu u jednom smjeru, da se sakriju od policija svijeta, ili oni iskreni borci da postignu šehadet protiv ćafira. Uzeli su Vozuću. Za zločine koje su počinili je nešto krivim ali ipak krivim , proglađen general Rasim Delić, Kubura i Mahmuljin su također opterećeni tužbom... ide to nekako svojim tokom, možda sporo ali ide.

Nema nazad, diomudzahedina se svetio određenim licima katolicima iz tog lanca njihovog ubacivanja u primarno Srednju Bosnu.Na tom putu je bilo slučajeva da se ''humnitarnim radnicima'' masno naplati prolaz do željenog cilja puta tj misije, i to bi bilo razmljivo s obzirom na okolnosti i reketiranje/porez HRHB, ali nije jer je bilo primjera da im uzmu novce a onda ih na putu izrafala neka druga ekipa. Preživjeli su bili osvetoljubivi, vjerovatno i nepravedni ka nekom ko je pripadnik te etnije , vojne formacije, religije i sl.
Britanci su zajebani igrači UN-a na tom području.
A dio tih mundzosa su vrlo sposobni igrači sa internacionalnim iskustvom. Na jednom mjestu skoncentrisani... realno zajebano ko god im se nađe na putu. Ako ih izenadiš i dooobro uzdrmaš pa i pobiješ više od pola, jebo si ježa kakvu će ti odmazdu uraditi. Takav soj ljudi, ili ga ubij ili će te ubiti, onda je bolje da ga usmjeriš tamo gdje je rat i gdje je ubijanje sastavni dio rata. Eto, mislim da se u tom smislu to uradilo tj jedino moglo uraditi bez većih posljedica. Posljedice njihovog prisustva su se osjećale i nakon rata, auto bomba u Mostaru je jedan takav primjer... dovelo se to na kraju na mjesto gdje treba. A ljudi Srednje Bosne se Bogu hvala nisu iselili, već raselili po Srednjoj Bosni gdje nije bilo sukoba strana, i vratili se na svoje ognjište i prije Anex-A 7, uz anex život je nastavljen svojim tokom.
UZP na aparatima.
Kakva ti je ovo priča ako se zna da je 150 tisuća Hrvata iz Srednje Bosne iseljeno? Po tvome otišli iz Zenice u Kiseljak. Jel’ to? Nemoj bolan Žera glumit.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2432 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetka762 »

Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 23:47 Nije valjda da neko pokašava da nas razuvjeri u činjenici da nam nisu trebali ljudi, već oružje koje nam je embargom a onda i onim pod kontrolom ''H'' faktora hronično nedostajalo. Srećom, Igman Konjic je proizvodio šiljke, rezervna linija za proizvodnju šiljaka za kalaš primarno ali i nešto drugog kalibra, mislim da je to 1993 prebačeno u zonu odgovornosti 3 Korpusa Armije RBIH.

Ljudi nam nije nedostajalo, ne ubjeđujte nas da jeste.
Nije ali nijednog niste vratili. Zašto?
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2433 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

ispada da su svi bojali kačit sa mudžahedinima.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2434 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

mislim da mudžahedini nisu direktno krivi za sukob. da jesu, počeo bi prije 93 i nastavio se kasnije..
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2435 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by aldinjo »

Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 21:24
exliberal-ex wrote: 10/01/2021 20:38
Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 20:13 Nama je trebalo oružje a ne ljudi, sa ljudskim faktorom smo dobro stajali svo vrijeme. Dakle, nisu padobranom stizali, već za masne novce preko teritorije apsolutno pod kontrolom hrvatske Vlade i paradržave u R BIH. Predziđe kršćanstva, kako li već ono bi...
tacno, pitanje je onda zasto im je dozvoljeno zadrzavanje ( zasto nisu vraceni istim tim konvojima nazad), zasto im je dozvoljeno da se ponasaju kao drzava u drzavi ( i dan danas imas objekata koji nisu diplomatski ali su eksteritorijalni )
Iskorišteni su za neke borbene aktivnosti na području Ozrena ili Vozuće, tako nekako. Gdje da se vrate kada imaju kartu u jednom smjeru, da se sakriju od policija svijeta, ili oni iskreni borci da postignu šehadet protiv ćafira. Uzeli su Vozuću. Za zločine koje su počinili je nešto krivim ali ipak krivim , proglađen general Rasim Delić, Kubura i Mahmuljin su također opterećeni tužbom... ide to nekako svojim tokom, možda sporo ali ide.

Nema nazad, diomudzahedina se svetio određenim licima katolicima iz tog lanca njihovog ubacivanja u primarno Srednju Bosnu.Na tom putu je bilo slučajeva da se ''humnitarnim radnicima'' masno naplati prolaz do željenog cilja puta tj misije, i to bi bilo razmljivo s obzirom na okolnosti i reketiranje/porez HRHB, ali nije jer je bilo primjera da im uzmu novce a onda ih na putu izrafala neka druga ekipa. Preživjeli su bili osvetoljubivi, vjerovatno i nepravedni ka nekom ko je pripadnik te etnije , vojne formacije, religije i sl.
Britanci su zajebani igrači UN-a na tom području.
A dio tih mundzosa su vrlo sposobni igrači sa internacionalnim iskustvom. Na jednom mjestu skoncentrisani... realno zajebano ko god im se nađe na putu. Ako ih izenadiš i dooobro uzdrmaš pa i pobiješ više od pola, jebo si ježa kakvu će ti odmazdu uraditi. Takav soj ljudi, ili ga ubij ili će te ubiti, onda je bolje da ga usmjeriš tamo gdje je rat i gdje je ubijanje sastavni dio rata. Eto, mislim da se u tom smislu to uradilo tj jedino moglo uraditi bez većih posljedica. Posljedice njihovog prisustva su se osjećale i nakon rata, auto bomba u Mostaru je jedan takav primjer... dovelo se to na kraju na mjesto gdje treba. A ljudi Srednje Bosne se Bogu hvala nisu iselili, već raselili po Srednjoj Bosni gdje nije bilo sukoba strana, i vratili se na svoje ognjište i prije Anex-A 7, uz anex život je nastavljen svojim tokom.
UZP na aparatima.
Ma gdje bi oni negdje ratovali i oslobađali teritoriju od četnika. Možda su sjedili i odmarali a nisu ginuli? :skoljka:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2436 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by aldinjo »

Tempo wrote: 10/01/2021 19:24
Milenkov buraz wrote: 10/01/2021 19:22 Po meni čak i nije toliko bitno da li su imali ili ne HR LK, nekolicina naravno jeste, meni je problematično njihovo nesmetano propuštanje praktično potpora za ulazak u BiH. Znamo o čemu se ovdje radi, sve drugo je palamuđenje.

ma ja. unazadili su nas 200 godina sa tim.
Ma kakvih 200? 500 najmanje. :lol: Oni i migranti su glavni krivci za većinu problema u državi u zadnjih skoro 30 godina. :lol: :run:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#2437 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetka762 »

tetka762 wrote: 11/01/2021 00:53
Nekako s proljeća wrote: 10/01/2021 21:24
exliberal-ex wrote: 10/01/2021 20:38

tacno, pitanje je onda zasto im je dozvoljeno zadrzavanje ( zasto nisu vraceni istim tim konvojima nazad), zasto im je dozvoljeno da se ponasaju kao drzava u drzavi ( i dan danas imas objekata koji nisu diplomatski ali su eksteritorijalni )
Iskorišteni su za neke borbene aktivnosti na području Ozrena ili Vozuće, tako nekako. Gdje da se vrate kada imaju kartu u jednom smjeru, da se sakriju od policija svijeta, ili oni iskreni borci da postignu šehadet protiv ćafira. Uzeli su Vozuću. Za zločine koje su počinili je nešto krivim ali ipak krivim , proglađen general Rasim Delić, Kubura i Mahmuljin su također opterećeni tužbom... ide to nekako svojim tokom, možda sporo ali ide.

Nema nazad, diomudzahedina se svetio određenim licima katolicima iz tog lanca njihovog ubacivanja u primarno Srednju Bosnu.Na tom putu je bilo slučajeva da se ''humnitarnim radnicima'' masno naplati prolaz do željenog cilja puta tj misije, i to bi bilo razmljivo s obzirom na okolnosti i reketiranje/porez HRHB, ali nije jer je bilo primjera da im uzmu novce a onda ih na putu izrafala neka druga ekipa. Preživjeli su bili osvetoljubivi, vjerovatno i nepravedni ka nekom ko je pripadnik te etnije , vojne formacije, religije i sl.
Britanci su zajebani igrači UN-a na tom području.
A dio tih mundzosa su vrlo sposobni igrači sa internacionalnim iskustvom. Na jednom mjestu skoncentrisani... realno zajebano ko god im se nađe na putu. Ako ih izenadiš i dooobro uzdrmaš pa i pobiješ više od pola, jebo si ježa kakvu će ti odmazdu uraditi. Takav soj ljudi, ili ga ubij ili će te ubiti, onda je bolje da ga usmjeriš tamo gdje je rat i gdje je ubijanje sastavni dio rata. Eto, mislim da se u tom smislu to uradilo tj jedino moglo uraditi bez većih posljedica. Posljedice njihovog prisustva su se osjećale i nakon rata, auto bomba u Mostaru je jedan takav primjer... dovelo se to na kraju na mjesto gdje treba. A ljudi Srednje Bosne se Bogu hvala nisu iselili, već raselili po Srednjoj Bosni gdje nije bilo sukoba strana, i vratili se na svoje ognjište i prije Anex-A 7, uz anex život je nastavljen svojim tokom.
UZP na aparatima.
Kakva ti je ovo priča ako se zna da je 150 tisuća Hrvata iz Srednje Bosne iseljeno? Po tvome otišli iz Zenice u Kiseljak. Jel’ to? Nemoj bolan Žera glumit.
I daj ako može objasni raji tu teoriju o raseljavanju. Kako su se to raselili Hrvati Zenice? Možeš opisati taj proces raseljavanja? Boga mi po tvom ispade ljudi odselili, otišli dobrovoljno. Promijenili stil života. Prodali kuću u Čajdrašu i kupili stan u Čapljini. Nemoj bit’ k’o woody.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2438 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Buli6 wrote: 11/01/2021 00:47 pitan sam da li je oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču otvorena za raspravu. je ali pročitajte presudu i recite što je tu za raspravu osim selektivnog granatiranja? tužiteljstvo se ostalog odreklo a jedino se zakačilo za to.
suci pocar i agius su poveznica. oni su isto bili u žalbenom vijeću za šestorku i praktički su došli do zaključka da je Tomislav ubio Slobodana zato što su neke granate koje su ispaljene po naredbi Markača i Gotovine bile neselektivne. ako im je to dovoljno za uzp onda tužiteljstvo u suđenju šestorki ima dva sigurna glasa u žalbenom vijeću.
dalje, napisao sam da je presuda Prliću i ostalima za mene otvorena za raspravu samo u slučaju dobrih argumenata. a ne onih u stilu "da nije bilo hvo, da nije bilo hv, mi smo vas obranili bla bla." ali ako netko ima nešto pametno neka napiše.
Bla, bla, bla... Umjesto jednostavnog odgovora da ili ne cijeli referat.
Kad Hag oslobodi oficira ARBiH i osudi zločince HVO/HZHB onda je to otvorena tema i greška suda jer su postojala izdvojena mišljenja sudaca, ali kad oslobodi oficire HV-a uz izdvojena mišljenja sudaca, onda to nije greška suda i to je završena stvar?!?!?
UZP pamet je najlakše i najlepše zatući vlastitim argumentima!
Haj zdra'o levat! :D
Last edited by tempuser on 11/01/2021 08:15, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2439 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Tempo wrote: 10/01/2021 23:14
tempuser wrote: 10/01/2021 22:52
Tempo wrote: 10/01/2021 22:42

Kakve bolan papire? Udju sa laznim humanitarnim konvojem, sa falsifikovanim akreditacijama, ilegalno.
Haj sad, iš.
Šta ima s lažnim humanitarnim konvojem i šta će im koji qurac lažni papiri za Aliju kad su njemu išli?!?!? :lol:
Ipak, ne razmišljaj nimalo...

To je li njih alija dočekivao raširenih ruku ili nije je druga teme koju ja ne bih mjesao sa ovom, sa temom o tome da je hrvatska zlicinacka vlada iz tog vremena sa krivoustim ljigavcem na celu, omogucavala afriazijskim govnima dolazak u bosnu.
Čisto da eliminišemo mogućnost da su bradati dolazili u BiH bez Alijine dozvole.
Da li im je krivousti ljigavac omogućio ulazak u BiH, suludo raspravljati, samo je pitanje koliko je dobar na tome bio!
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2440 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

dobro. tempuser nula.

netko voljan napisati nešto o vojnoj akciji 23.3.1993, područje Jablanica?

iz presude
"Žalbeno vijeće ne vidi
kako su vojne operacije ABiH započete 23. ožujka 1993. mogle pokazati da nijedan razuman sud nije mogao
utvrditi da su vojne operacije HVO-a u travnju 1993. provedene u skladu s
Ultimatum, 4. travnja 1993. godine."
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2441 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Buli6 wrote: 11/01/2021 09:14 dobro. tempuser nula.

netko voljan napisati nešto o vojnoj akciji 23.3.1993, područje Jablanica?

iz presude
"Žalbeno vijeće ne vidi
kako su vojne operacije ABiH započete 23. ožujka 1993. mogle pokazati da nijedan razuman sud nije mogao
utvrditi da su vojne operacije HVO-a u travnju 1993. provedene u skladu s
Ultimatum, 4. travnja 1993. godine."
Kmeee, kmeeee...
Niko to nije kriv što sam te navukao ko zadnjeg levata! Doduše to i nije bio neki problem!
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2442 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

Don Quijote sindrom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2443 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Buli6 wrote: 11/01/2021 10:07 Don Quijote sindrom.
Objasni to Priliću i ostalim UZP-ovcima što se saginju po sapun!
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2444 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

tempuser wrote: 11/01/2021 10:00
Buli6 wrote: 11/01/2021 09:14 dobro. tempuser nula.

netko voljan napisati nešto o vojnoj akciji 23.3.1993, područje Jablanica?

iz presude
"Žalbeno vijeće ne vidi
kako su vojne operacije ABiH započete 23. ožujka 1993. mogle pokazati da nijedan razuman sud nije mogao
utvrditi da su vojne operacije HVO-a u travnju 1993. provedene u skladu s
Ultimatum, 4. travnja 1993. godine."
Kmeee, kmeeee...
Niko to nije kriv što sam te navukao ko zadnjeg levata! Doduše to i nije bio neki problem!
hajde čisto iz zabave. na što si ti to mene navukao? Gotovinu? tu si mogao jedino navući sam sebe. ne znam što trebam više napisati vezano za to. ako si očekivao odgovor za malu djecu onda je odgovor da. kako bi to išlo uz pristojne promjene. odgovori ti meni sa da ili ne. da li tvoja mama zna da si ti Don Quijote?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2445 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Elaborati i objašnjenja! :lol:
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2446 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

prekidam raspravu. bio sam počeo čitati ovu temu od početka pa me na dvadesetoj stranici ispizdilo što se zbog glupih prepucavanja truje tema. vjerojatno si ti glavni u tome. uglavnom tko ima imalo mozga shvatio je.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2447 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Woody »

Buli6 wrote: 11/01/2021 09:14 netko voljan napisati nešto o vojnoj akciji 23.3.1993, područje Jablanica?

iz presude
"Žalbeno vijeće ne vidi
kako su vojne operacije ABiH započete 23. ožujka 1993. mogle pokazati da nijedan razuman sud nije mogao
utvrditi da su vojne operacije HVO-a u travnju 1993. provedene u skladu s
Ultimatum, 4. travnja 1993. godine."
Evo ja nešto nađoh...Al' dugo br'te... Pa ti proberi šta ti volja



A, ja... Ima još i ovo:
U skladu sa svojom savješću, izražavam svoje duboko neslaganje sa Odlukom 14 članova aktualnog sastava Općinskog vijeća Konjica, na čelu sa predsjednikom Ibrom Halilovićem (SBB), da se prof. dr. Safetu Ćibi, dodijeli posthumno 16. lipnja 2018. godine na Dan općine, najviše općinsko priznanje u 2018. godini Povelja sa zlatnim grbom grada Konjica za njegov „nesebičan angažman u razvoju i odbrani općine Konjic i države BiH“!

Istina je u ovom slučaju pluralna. Ne osporavajući doprinose iznesene u njegovom životopisu u drugim periodima, iz njegove ratne 1993. godine navodim par primjera koji me rukovode da sam protiv ovakve necivilizacijske i sramotne Odluke i univerzalno nemoralnog čina Općinskog vijeća Konjic:

1. - Safet Ćibo je kao vojni "Komandant Konjica" odgovoran po zapovjednoj odgovornosti za ubistva konkretno i 4 nemoćna i stara hrvatska civila u selu Orlište!

Od 13.3.1993. do 31.12.1993. godine Safet Ćibo je bio predsjednik Ratnog predsjedništva za općine Konjic, Jablanicu i Prozor. Do 13.3.1993. godine nije bilo oružanih sukoba između dvije vojske u Konjicu.

25.3.1993. g. Okrutno su ubijena četiri nemoćna i stara hrvatska civila u selu Orlište i to samo 12 dana nakon što je Safet Ćibo Rješenjem postavljen na mjesto predsjednika Ratnog predsjedništva, umjesto gosp. Rusmira Hadžihusejnovića. Mučki i podmuklo su ubijeni na kućnom pragu: Janja (80) i njen suprug Ivan Kostić (86), Branko Kostić (56) i u invalidskim kolicima godinama nepokretna Anđa Kostić (70).

Selo Orlište je udaljeno par kilometara zračne linije od Podhuma, zaseoka „Gdje je 15.03.1992. g. izvršeno prvo postrojavanje jedinice patriota na širim prostorima Hercegovine u rejonu Mehine ravni - Podhum (Buturović Polje)“. Pitanje je šta su tkz. „Patriote“ tražile u selu bez vojske i još na Prvi dan ramazanskog Bajrama i katolički blagdan Blagovijest 25.03.1993. godine?

Ubijeni su bili među prvim civilnim žrtvama Hrvata u konjičkoj općini učinjenih od strane vojnih snaga potčinjenih Komandantu Konjica Safetu Ćibi. Selo Orlišće je temeljito opljačkano, a zatim spaljeno. Opljačkana poljoprivredna mehanizacija i stoka, kao i druge vrijedne stvari završili su u susjednim selima. Dio podataka u ovom stavu sa slikom ubijenih su preuzeti sa „ŽHN“ Konjic.

2. Sad' će da krene k'o halva!? - Čuvena izreka Safeta Ćibe za etničko čišćenje jednog naroda iz Konjica i preziranje susjeda zato što ne dijele njegovu vjeru ili naciju!

Safet Ćibo, kao predsjednik Ratnog predsjedništva Konjica, Jablanice i Prozora je „dovezao“ za vrijeme nedjeljne sv. mise 2 kamiona i jedan tkz. "šumski" autobus ispred katoličke crkve u Konjicu (F.S. se toliko trudio objasniti mi izgled autobusa, da mu je dao na kraju naziv "šumski"). Kada se misa završila, pokupio ih je sve koji su bili u crkvi, strpao ih u kamione i autobus i odvezao u logor „Muzej“ u Jablanici. Tada je izrekao svoju čuvenu i daleko poznatu rečenicu „Sad' će da krene k'o halva!?“ - uvjeren da će taj čin potaknuti masovno iseljavanje Hrvata iz Konjica!

3. Safet Ćibo - odgovornost za nasilje nad tuđom sigurnošću i imovinom, kao npr. starica Anđe J. (73) i Mare J. (80) sa Gradca u Konjicu!

Nisu znale plivati, bio mrkli mrak, Neretva ledena i povelika, obućene u duge haljine, torbe i zavežljaji u rukama, mjesec studeni 1993. godine, gazile do pojasa Neretvu niže željezničkog mosta, bježale sa strahom u kostima i nadom da će uspjeti spasiti živote! Pokliznule se, istrgle iz ruku vodiča i Neretva ih povukla i odnijela im torbe. Diano ih spasio, pregazili su Neretvu, Anđa je sjedila u mokrim haljinama do jutra, jer ju je sramota bilo presvući se pred drugima! Živjela je prije u velikoj kući potpuno i moderno namještenoj. Ostavila sve, a kućila se čitav život! Sin Pero je radio 20 godina u Njemačkoj!

Što je to natjeralo jednu staricu Maru (1913.-2003.) u 80. godini i Anđu u 73 godini života da u sred noći i obućene pregaze hladnu Neretve u studenom 1993. godine, s desne na lijevu obalu? A stotine žena i djece je gazilo tako Neretvu. Natjerao ih je veliki strah za vlastite živote.

Preko željezničkog mosta, koji se nalazi na izlazu iz Konjica prema Mostaru, nisu smjele, jer mu je bio miniran pristup putom na desnoj obali Neretve, ne radi vojske, nego radi sprječavanja prelaska i izlaska civila. Curicu Martinović i njenu majku su ovdje naveli na mine i obje su poginule. Grobovi su im bili u Zabrđu. A civili su ostavljali sve što su čitav život kućili i još masno plaćali da ih se propusti izaći! A što je sa pljačkom Anđine, a i kuća i stanova mnogih, tako da u njima nisu ostali ni električni kablovi u zidovima?

4. O zaslugama Safeta Ćibe u ortopediji! Neka prestanu šaptati i počnu pričati javno sa čvrstim argumentima oni koji su u ratu bili njegovi pacijenti, pa možda ostali i sakati ili rodbina onih koji su njegovom zaslugom „preselili“, ili neka zauvijek zašute!?

U kontekstu tadašnjeg vremena vjerojatno se razgovaralo o razmjeni teritorija Srebrenice i Vogošće, ili o užasnom humanom preseljenju naroda, o Kaknju i Konjicu, promišljalo se strateški što ako padnu Goražde i Žepa i bude egzodus stanovništva, gdje ga smjestiti, gdje pripremiti teren za prihvat izbjeglog stanovništvo, Goražde i Konjic su gradovi na rijekama i najsličniji su ali, teško je danas dokučiti promišljanja i smisao visoke politike koja se tada morala voditi.

Aktualni sastav Općinskog vijeća Konjic nema u svom sastavu ni jednog Hrvata i Srbina. To je nepojmljivo ako se zna da je po popisu stanovništva iz 1991. godine u općini Konjic živjelo 11.513 Hrvata i 6.620 Srba. A po popisu iz 2013. g. bilo je 1.553 Hrvata i 355 Srba, dok ih u stvarnosti živi danas stalno daleko, daleko manje. Aferim!?

Od rata do danas ni jedan sastav Općinskog vijeća Konjic nije nikada održalo Okrugli stol, Radionicu ili stavilo na dnevni red točku „Analiza uspješnosti sprovedbe povratka prognanih, izbjeglih i raseljenih osoba u Konjicu po Aneksu 7 Dejtonskog sporazuma!“. A Konjic je proglašen Otvorenim gradom!

Kada ste donosili Odluku o dodijeli 16. lipnja 2018. g. na Dan općine, posthumno najviše općinsko priznanje u 2018. g. Safetu Ćibi, da li ste imali u vidu da li je posjedovao osnovne etičke vrijednosti kakve su pravednost, istinoljubivost, čast i dostojanstvo. Po navedenim primjerima iz rata, nema takvih etičkih vrijednosti! Vašom dodjelom Zlatne povelje sa zlatnim grbom njemu, temeljne moralne vrijednosti su doživjele totalnu retardaciju.

Glasajući za Safeta Ćibu, podržali ste politiku zla - praktički sprovedenu ideju etničkog čišćenja jednog naroda uz pomoć sile! Da Vam bude još jasnije: Podržali ste mržnju i zlo, podržali ste ubistva nevinih, podržali ste etničko čišćenje, podržali ste pljačku! Stidite se do neba!

Apoteoza Safeta Ćibe je apoteoza i njegove ratne nevinosti od strane aktualnog sastava Općinskog vijeća Konjic! A što onda sa patnjama nevinih žrtava u 1993. godini, u vrijeme kada je Safet Ćibo bio komandant Konjica? Ima li njihova ljudska patnja, koju nisu mogli izbjeći, onda uopće nekog smisla. Da li Vas četrnaestorica „ZA glasača“ možete zamisliti koja je uopće cijena patnje koju su platile kroz samo ova 3 primjera navedene nevine žrtve politike koju je sprovodio tadašnji Komandant Konjica Safet Ćibo?

Kako žrtvama Safeta Ćibe iz ratne 1993. i drugih bar posmrtno priskrbiti nekakvo dostojanstvo. To se može kroz sjećanje i pokajanje onih koji bi prošli kroz to svoje mračno vrijeme rata i savješću sagledali i dobro i zlo koje su činili! Najpozvaniji da zapali tu iskru savjesti je baš Općinsko vijeće Konjica, ali ne apoteozom Safeta Ćibe, Muderisa...

Povijest će zacijelo patiti ako ne bude znala za imena svih ovih 14 novokomponiranih inženjera duša aktualnog sastava Općinskog vijeća Konjic na čelu sa predsjednikom Ibrom Halilovićem i stranaka kojima su pripadali!

Općinsko vijeće treba donositi Odluke koje će otvoriti nove prostore razumijevanja, koje trebaju slati gestove poziva na mir i prijateljstvo čovjeka sa čovjekom, naroda sa narodom, na pomirenje, na vraćanju povjerenja među ljudima, Odluke kojima će najveća priznanja općine dobijati oni koji to zaista zaslužuju kao konjičanka Almira Lizde - svjetska rekorderka u dizanju tegova!

Dnevnik.ba
Last edited by Woody on 11/01/2021 10:44, edited 1 time in total.
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#2448 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Buli6 »

Woody wrote: 11/01/2021 10:39
Buli6 wrote: 11/01/2021 09:14 netko voljan napisati nešto o vojnoj akciji 23.3.1993, područje Jablanica?

iz presude
"Žalbeno vijeće ne vidi
kako su vojne operacije ABiH započete 23. ožujka 1993. mogle pokazati da nijedan razuman sud nije mogao
utvrditi da su vojne operacije HVO-a u travnju 1993. provedene u skladu s
Ultimatum, 4. travnja 1993. godine."
Evo ja nešto nađoh...Al' dugo br'te... Pa ti proberi šta ti volja

hvala. pogledat ću ali ne mogu sada trenutno puštati zvuk. pa kasnije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2449 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tempuser »

Buli6 wrote: 11/01/2021 10:38 prekidam raspravu. bio sam počeo čitati ovu temu od početka pa me na dvadesetoj stranici ispizdilo što se zbog glupih prepucavanja truje tema. vjerojatno si ti glavni u tome. uglavnom tko ima imalo mozga shvatio je.
Uzalud vam trud svirači! :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2450 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Grean »

tetka762 wrote: 10/01/2021 18:44
Ne slažem se. Zašto bi Hrvati čekali 1993 da vas napadnu? Zašto bi vas naoružavali i obučavali godinu dana pa onda napali ako su mogli 1992 kada niste imali ništa? Kako tvrdite postojao je dogovor između Hrvata i srba o podjeli BiH. Da je postojao i da su se oni dogovorili, oni bi BiH i podjelili 1992 jer vi niste imali ništa. Pojasni mi ovo. Zašto bi Hrvati čekali godinu dana, vas naoružali i obučili, djecu i žene vam smjestili na more pa vas napali u Srednjoj Bosni gdje ste vi bili nadmoćniji? Gdje je logika tu?
Ti stvarno pojma nemas ili se pravis nevjest.

Prvo i najvaznije, nije HVO napao Bosnjake 93' nego 92' u oktobru, napali, izvrsili ratne zlocine (radio sam npr. sa djevojkom koja je svjedocila o zlocinima, prvi komsija i ocev prijatelj ubio joj majku, dvije sestre i brata, samo ona postedjena jer je bila djevojcica a otac je prezivio jer je bio na radu u inostranstvu), protjerali sve Bosnjake Prozora.

Drugo, od samog pocetka HVO je znao gdje ratuje sa Srbima (Hercegovina u pocetku, Posavina, Jajace) dok su Kiseljak, Vares od samog starta cuvali dobre komsijske odnose sa Srbima jer su znali da tu nemaju razmirica i vrlo cudno su se ponasali prema Armiji BiH. Hrvatska politika je 92' u aprilu znala da ce to zavrsiti sukobom ili su mislili da ce proci kako su zamislili kad za to dodje vrijeme.

Znaci hrvatska politika se postavljala pragmaticno zavisno od interesa na odredjenoj teritoriji ali jedno je sigurno, plan je postojao od momenta kad je smijenjen Kljujic i postavljen Boban. Tu niko nema dileme.
Post Reply