Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post Reply
lokum rahat
Posts: 46
Joined: 28/02/2010 23:06

#52 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by lokum rahat »




mladić o grcima
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#53 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by zagonetka »




VAŽNO
zagonetka
Posts: 46
Joined: 26/11/2008 00:03

#54 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by zagonetka »



ZULFO TURSUN INTERVJUU NECENZURISANI
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#55 spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#56 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Nekako s proljeća »

Je li bilo moguće spasiti Hirošimu ili Nagasaki. Teoretski da.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#57 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by sinuhe »

Carl von Clausewitz " O ratu" u nekoj boljoj biblioteci, knjiga ili poglavlje osmo "Ratni plan". U Holandiji bi trebali imati dobre biblioteke.
Pogledati neko izdanje sa dobrim uvodom. Meni se dopalo izdanje jednog Nijemca o pogresnom shvatanju Clausewitza kod njegovih sunarodnjaka u 20 vijeku i ispravnog kod Lenjina. :D

Ima tu vise kriticnih tacki na kojima bi stvar mogla pasti.

Image
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#58 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by putokaz1 »

crazy_diamond wrote:molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.
moguće da ali nato trupama arbih je bila slaba
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#59 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

putokaz1 wrote:
crazy_diamond wrote:molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.
moguće da ali nato trupama arbih je bila slaba
ma ne znam,i ja sam tako mislio dok slucajno nisam naletio na neke podatke,planove koji su bili zapoceti al se uzeli drugi prioriteti,onda price zaista kompetentnih ljudi koji su poznavali stanje stvari na terenu i na obje strane, sad to vise djeluje kao nestrucnost vojnog vrha armije,mozda cak i izdaja i obmana, nego da u datoj situaciji armija bih nije imala snage za vecu operaciju u podrinju,posebno je zanimljivo posmatrati analizu sa strane vojske rs gdje se onako izmedju redova zahvaljuju bogu i nasim mozgovima sto tamo nije bilo jaceg udara
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#60 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by putokaz1 »

Nemoguće
Za neki udar treba ti avijacija artiljerija pješadija plan realizacija plana poznavnje terena iskorištenje slabosti protivnika i bla bla
aviona nema,artiljerije premalo,pješadija se mogla skupit,za kvalitetan plan nismo imali oficire,poznavanje terena-dobro,slabosti protivnika-minimalne(jači od nas 10 puta)
Akcije ARBIH(masovne) su počele tek nakon NATO udara,akcije HV te rasula Srpskih snaga te njihov masovan bijeg
U Istočnoj BIH jedini akcije su mogle biti defanzivne a Naser,Avdo te Oficiri iz Goražda su izvukli maksimum
Npr zamisli da je SSSR 1941 ulažio snage u spas tvrđave Brest
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#61 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

putokaz1 wrote:Nemoguće
Za neki udar treba ti avijacija artiljerija pješadija plan realizacija plana poznavnje terena iskorištenje slabosti protivnika i bla bla
aviona nema,artiljerije premalo,pješadija se mogla skupit,za kvalitetan plan nismo imali oficire,poznavanje terena-dobro,slabosti protivnika-minimalne(jači od nas 10 puta)
Akcije ARBIH(masovne) su počele tek nakon NATO udara,akcije HV te rasula Srpskih snaga te njihov masovan bijeg
U Istočnoj BIH jedini akcije su mogle biti defanzivne a Naser,Avdo te Oficiri iz Goražda su izvukli maksimum
Npr zamisli da je SSSR 1941 ulažio snage u spas tvrđave Brest
fino si poredao stvari potrebne za uspjeh, ali si u njihovim objasnjenjima pogrijesio,u nekim i nisi

avione niko nije smio koristiti jer bi ih nato oborio,sto je nama godilo jer ionako ih nismo ni imali

za oficire se slazem da su bili tanki, ali i sa postojecim mozgovima moglo se isplanirati barem kako tako solidno,i vec je bilo dosta toga i isplanirano al je vojni vrh ipak odlucio podrinje ostaviti po strani i krenuti u veliku ooeraciju deblokade sarajeva, i tu je ta kljucna greska svih greski

a sto se tice slabosti neprijatelja,tu tek grijesis, prema relevantnim pokazateljima iz vojske rs, to veliko podrucje podrinja od gorazda do bijeljine pokrivao je drinski korpus,cije je zesci problem postalo ljudstvo, samo 12 000 vojnika je imao taj korpus koji je bio razvucen po dugoj liniji od bijeljine do olova, uz enklave u svojoj dubini i znacajne obavaze na sarajevskom i gorazdanskom ratistu. kako kazu ljudi iz tog korpusa linije su im bile suplje kao sir jer ih vise nisu imali cime popunjavati,realno u slucaju vece muslimanske ofanzive kako kazu tako velik i pust prostor bi se mogao braniti samo uz pomoc drugih njihovih korpusa, koji opet nisu imali mogucnost za vecu pomoc jer su i sami bili razvuceni,vec od pocetka 95 godine kada i hvo i hrvatska vojska pocinje otvoreni rat protiv vrs, uz znacajno jacanje armije bih, omjer vojnika vrs u odnosu na sve snage u bih s kojima su se tukli bio je nesto izmedju 1:4 i 1:5, a drzali su 70 posto teritorije. tako su neminovnost bila slabo pokrivena podrucja,narocito srednje podrinje i jugozapadni dio krajine, a stvari je dodatno otezavao dosta slabiji dotok goriva,hrane pa i municije iz srbije...

to su sve stvari iz uglavnom tajnih dokumenata vojske rs u kojima su se jadali jedni drugima i pozivali na hitnost rjesavanja enklava ne bil smanjili duzinu fronta koji ih je vodio u totalni debakl

zasto su nasi generali odustali od napada na podrinje dio izmedju srebrenice i kladnja i gore kalesije,gdje su srbi bili najtanji, a pokusali deblokadu sarajeva gdje su srbi bili najjaci, to je sad pitanje
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#62 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Drinski »

Avijacija ti ne treba, artiljerija da, ali je i njena upotreba ogranicena, to rastrkan, brdsko - planinski teren, gdje se ne vode klasicne artiljerijske bitke iz filmova. IB koropus to ne bi mogao sam braniti, jako, jako tesko i uz pomoć dr. korpusa. Sa Drinom i Srebrenicom-Žepom iza leđa, nemaju strategijsku dubinu za izvođenje većih operacija.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#63 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by drunken tiger »

crazy_diamond wrote:molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.
Moglo se odbraniti ali nije bilo interesa. U interesu je bilo stvaranje monarhije pa makar ona bila u jednoj općini! Zbog ličnih interesa i kliničke ludosti tadašnjih vođa ljudi su izginuli misleći da se bore za slobodu. Srebrenica, cijela Istočna Bosna, Prijedor...sve je to prodato i moglo se odbraniti.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#64 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

Otto_13 wrote:
crazy_diamond wrote:molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.

Moguce je ali se takva operacija nikad nije pokretala brzo i brzopleto . Trebalo je planirati , pripremiti snage resurse . Trebalo je vrijeme a Srebrenica to nije imala . Bilo je moguce izvesti ograniceni udar na nekom podrucju prema Drini i skinuti pritisak sa Srebrenice .
naravno, to planiranje se podrazumijeva, a ne mislim da bi mogle ili trebale taj posao odraditi jedinice iz srebrenice, one bi tu pripomogle, a glavninu snaga cinile bi udarne jedinice iz svih korpusa, mislim tako je to bilo i predvidjeno, pocelo je bilo i planiranje al se odustalo, mozda nekih mjesec dana prije nego sto je krenula ofanziva na srebrenicu kad je pala
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#66 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Tercius »

crazy_diamond wrote:molim za vase misljenje da li je u ljeto 95. bilo moguce vojnicki spasiti srebrenicu upadom u srednje podrinje sa velikim snagama armije BIH na to podrucje, uzevsi u obzir stanje na terenu u to vrijeme, jacanje armije bih, konacno veci dotok oruzja, zajednicke operacije sa hvo u to vrijeme pred oluju, kao i stanje vojske rs u to vrijeme.
Kazu da je preletima nasih helikoptera na enklavu Srebrenice uskladisteno dosta toga, poredjenja radi, jedna crvena strijela sa posadom se povlacila po cijelom korpusu ( nebitno kojem ) uz striktno odredjen nacin upotrebe ( kad i u kojim situacijam se upotrebljava ), dok ih je u Srebrenici bilo uskladisteno mnogo cak jedna cijela kuca.Imam neku svoju licnu teoriju o svemu tome ali cu je sacuvati za sebe.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#67 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

Ma kakva kuca puna crvenih strijela,jedan samo lanser i nekoliko raketa je poslano koliko ja znam,ali i to niko nije znao upotrijebiti, a steta,tako mocno oruzje koje je okrenulo tok rata u nasu korist, te strijele su bas mocne bile,s tri kilometra izvrati tenka ko konzervu uz preciznost od 90 posto. Ali bile su jako skupe zato se pazilo s upotrebom, kako kazu ocevidci, nekoliko odlucujucih bitaka strijele su odlucile,stup,usce usore,teocak...

Punu kucu strijela nije imala kompletna armija sveukupno, samo jedan lanser i nesto raketa uz strucnjaka za gadjanje bilo je dovoljno da zaustavi sav oklop sto je isao na srebrenicu.ali eto, niko to nije znao koristiiti

Kod spasa srebrenice ja ne mislim da su se mogli odbraniti sami, mislim vise na to da se morala poduzeti velika ofanziva ovamo sa slobodnih teritorija prema podrinju i tako spasiti enklave, sto se pocelo i planirati al se odustalo zbog deblokade sarajeva, enklave se nisu mogle duze drzati same cak i da je pruzen veci otpor, morala je pomoc doci iz vana jos u junu 95., eto da je uz strijelu poslan i neko ko je strucan dosta toga bi bilo drugacije, generalno planirana je znacajnije doturanje sredstava u enklave kako bi se mogle drzati i kako bi iz njih dosla znacajna ispomoc, a glavninu snaga za oslobadjanje podrinja i uvezivanje sa srebrenicom trebale su imati velike snage koje udaraju iz vana,takav je bio plan,vrlo izgledan uspjeh je bio, no odustalo se od togga
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#68 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Tercius »

Moj skromni doprinos ovoj temi, posto kupio potom prodo, ne znam onda sta su ti helikopteri prevozili skoro svaku noc jedno vrijeme...Ja tamo nisam bio da ih brojim, ovo sto ti sad kazem info sam pokupio od relavantnih lica koji bi opet po mom misljenju mogli imati veze sa tom cjelokupnom pricom, koji pored tih crvenih strijela u svom izlaganju kazu ( a ja im opet na rijec vjerujem ) da je rat trajao jos 5g cetnici nisu bilu u stanju da udju u Srebrenicu.ARBIH je bila sila pred kraj rata i organizaciono i resursima, a i HV na konto konvoja i brodova vojne pomoci upucene nama sa kojih su skidali 70 posto svega.Ima tu jos dosta nekih sitnih detalja koji i nisu za javne rasprave...otom potom.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#69 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

Ima onaj spisak sta je sve poslano tamo,onaj sto je objavio rasim delic kad su ga napali da nije nista uradio, tu se samo jedan lanser spominje i par raketa, sve to moze stati u jedan spajz, zato kazem kakva kuca crvenih strijela, sve sto je uslo u bih tih crvenih strijela, sto lansera, sto raketa moglo je stati u jednu sobu, tako da je taj podatak koji iznosis nevjerovatan.puna kuca crvenih strijela mogla bi zaustaviti romelove tenkovske napade vermachta.

Razumijem ja opet sta ti pokusavas reci, da se mogla braniti srebrenica duze i sve to, al oostati nije mogla zbog toga sto je bila geto za 40 000 ljudi koji su skapavali od gladi, samo velika akcija iz vana, oslobadjanje srednjeg podrinja i otvaranje puta za pomoc moglo je pomoci srebrenici, cuo sam i ja razna svjedocenja kompetentnih ljudi, sva ta losa organizacija tamo i sve to sto se desavalo,moglo se braniti kao vojna utvrda dugo, ali pitanje hrane i lijekova bilo je presudno, zato je pomoc u vidu velike ofanzive bila jedino rjesenje, dostava helikopterima nije mogla rijesiti nista dugorocnije i ti letovi su bili puno rjedji od svaku noc
Last edited by crazy_diamond on 30/09/2015 00:46, edited 1 time in total.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#70 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by BarbaDue »

Goraždu je takođe bila namjenjena sudbina Srebrenice ali se na sreću nije ostvarila. Znači bilo je moguće.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#71 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by insomnia78 »

Tercius wrote:Moj skromni doprinos ovoj temi, posto kupio potom prodo, ne znam onda sta su ti helikopteri prevozili skoro svaku noc jedno vrijeme...Ja tamo nisam bio da ih brojim, ovo sto ti sad kazem info sam pokupio od relavantnih lica koji bi opet po mom misljenju mogli imati veze sa tom cjelokupnom pricom, koji pored tih crvenih strijela u svom izlaganju kazu ( a ja im opet na rijec vjerujem ) da je rat trajao jos 5g cetnici nisu bilu u stanju da udju u Srebrenicu.ARBIH je bila sila pred kraj rata i organizaciono i resursima, a i HV na konto konvoja i brodova vojne pomoci upucene nama sa kojih su skidali 70 posto svega.Ima tu jos dosta nekih sitnih detalja koji i nisu za javne rasprave...otom potom.
A rekose l' da su prvi tenk dva puta promasili?
Rece Delic "Danima"
No, i do nas su doprle informacije da se Crvena strijela, i pored uputstava, nije adekvatno upotrijebila; cak imamo informaciju, iako je njena preciznost veca od 90 posto, da su ispalili dva projektila i promasili tenk koji se prvi kretao, sto je ohrabrilo cetnike da dalje nastave dejstva.
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#72 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Tercius »

crazy_diamond wrote:Ima onaj spisak sta je sve poslano tamo,onaj sto je objavio rasim delic kad su ga napali da nije nista uradio, tu se samo jedan lanser spominje i par raketa, sve to moze stati u jedan spajz, zato kazem kakva kuca crvenih strijela, sve sto je uslo u bih tih crvenih strijela, sto lansera, sto raketa moglo je stati u jednu sobu, tako da je taj podatak koji iznosis nevjerovatan.puna kuca crvenih strijela mogla bi zaustaviti romelove tenkovske napade vermachta.

Razumijem ja opet sta ti pokusavas reci, da se mogla braniti srebrenica duze i sve to, al oostati nije mogla zbog toga sto je bila geto za 40 000 ljudi koji su skapavali od gladi, samo velika akcija iz vana, oslobadjanje srednjeg podrinja i otvaranje puta za pomoc moglo je pomoci srebrenici, cuo sam i ja razna svjedocenja kompetentnih ljudi, sva ta losa organizacija tamo i sve to sto se desavalo,moglo se braniti kao vojna utvrda dugo, ali pitanje hrane i lijekova bilo je presudno, zato je pomoc u vidu velike ofanzive bila jedino rjesenje, dostava helikopterima nije mogla rijesiti nista dugorocnije i ti letovi su bili puno rjedji od svaku noc
Naravno da je puna kuca tih lansera dovoljna da unisti sta hoces, zato i jeste deponovano tamo, i nisu kuce samo toga pune bile druze.Od mene na ovu temu toliko, ledi mi se krv u zilama od komentara kojeh napisa pa izbrisa, mislim da nije uopste za javne rasprave.Mogli su se braniti i trebali su, zasto je to sve tako ispalo neka vrijeme kaze svoje...pozdrav.

crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#73 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

Sve je to ok druze,ali pretjerujes, puna kuca lansera crvene strijela u srebrenici...

Ne znam znas li uopste koliki je taj lanser, nije veliki,u jednu kucu da bude puna toga mozes naredati jedno 100 komada, a kompletna armija tog oruzja nije imala ni dvadesetak komada mislim
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#74 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by Drinski »

ma nije bila "puna kuca crvenih strela", niti je letio helikopter svaku noc, mislim, da ipak trebamo biti realniji, pa nije to bile prije 500 godina.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#75 Re: spas srebrenice i oslobodjenje podrinja 95. - da li je bilo moguce

Post by crazy_diamond »

bilo bi dobro da nam neko ko je prezivio srebrenicu opise kakva je situacija bila prije zavrsne cetnicke ofanzive, izlazili su diverzantski odredi iz srebrenice i krstarili tim velikim predjelima srednjeg podrinja koje je bilo pod okupacijom, koliko ja znam jako rijetko naseljene i skoro bez ikakve odbrane u dubini te velike teritorije, bilo bi dobro kad bi nam neko iz prve ruke koje tim podrucjima prolazio iznio svoje misljenje koliko bi realan uspjeh armije bih bio da se krenulo u veliku ofanzivu iz vise pravaca ka srebrenici, koliko su cetalji bili spremni podnijeti neki veliki udar, ako je narod bez oruzja mogao izlaziti iz obruca do slobodne teritorije, koliko je bilo realno s oruzjem u obruc, i to da krene desetak hiljada boraca, sa dosta elitnih jedinica, dobrim mts-om i uz podrusku kakvu takvu artiljerijsku, s crvenim strijelima i svim raspolozivim sto je armija imala u junu 95', dosta je podrinjaca islo u te diverzantske akcije, dosta je obicnog naroda prolazilo to podrucje, neki su se uspijevali probiti,neki ne, bas bi bilo lijepo da nam neko onako iz prve ruke, ili barem iz druge pouzdane ruke slikovito prikaze kako je izgledala ta neprijateljska dubina, linije oko srebrenice i linije ovamo prema olovu,kladnju,zivinicama,sapni
Post Reply