Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#226 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Ako su granate bacale naše snage, onda bi Ahmed Sejdić mogao znati bolje. Stanovništvo Višegrada je prvobitno bilo izbjeglo , to je ono vrijeme ''Murate -Šabane'' podli Kukanjac i cuger Šabanović. Nakon pruženih garancija od strane JNA , pozvalo stanovništvo na povratak u Višegrad i dosta ih se vratilo. Nažalost. Piše li pisac šta o tim žrtvama.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#227 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by aldinjo »

Porodice Foht wrote: 07/12/2019 10:25
Nekako s proljeća wrote: 06/12/2019 14:03 Duga je 1992. , nešto precizniji mjesec u njoj, možda bi se nešto moglo naći u arhivu. Inače, većina počinjenog zlodjela i ubijenih je , naročito u Podrinju, zlu kob doživjela upravo te prve godine rata protiv Bosne.
Načelno, u pravu su svi oni po čijem gradu su padale granate.
Nije nista precizirao s datumom. Koliko je poznato, u Visegradu je, kao i Bijeljini, Zvorniku, samo radio noz, puska. ponegdje rucni bacac i mozda dinamit kod rusenja kuca. Granate se tu nisu tek tako trosile kad nije trebalo. Momak nema razloga da laze a mene nekako zainteresova ko bi mogao bacati te granate.
Za Srbe je baš čudno da lažu. :skoljka:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#228 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Image
adapter
Posts: 729
Joined: 10/01/2013 08:41

#229 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by adapter »

Srpska televizija o Srebrenici 11. jula 1995. godine.

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#231 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#232 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#233 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#234 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Woody »

Nije baš arhiv... Al', et'...

SIPA uhapsila Nedžada Hasića koji je osumnjičen za ubistvo srpskih civila u Srebrenici

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /201126074
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4820
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#235 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Woody wrote: 26/11/2020 15:02 Nije baš arhiv... Al', et'...

SIPA uhapsila Nedžada Hasića koji je osumnjičen za ubistvo srpskih civila u Srebrenici

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /201126074
pa sta ga stavljas onda ovdje ako nije arhiv

mislim znamo svi dobro ko si ti al ono :run:

barem malo pijeteta ziv bio
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#236 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by PM72 »

NN ”civili” pobijeni 1996...ni imena niti je 1996 bilo ”civila” jer je rat stao...
PosmatracRadova
Posts: 5
Joined: 30/11/2020 08:00

#237 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by PosmatracRadova »

Veliki pozdrav svima Vama koji učestvujete u održavanju ovih tema.

Imam pitanje konkretno vezano za ratna dešavanja u i okolo Goražda, specifično za dejstvovanje 31. DUB.

Ako ima neko od Vas ko zna više detalja, bio bi vrlo zahvalan!
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#238 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Woody »

Valter+ wrote: 03/12/2020 15:49 Evo i ovde.Ovu cetnicku propagandu pozes stavljati na slavic.net gdje ti je mjesto.
Vidim da me pratiš... E, pa odgovorio sam ti već u drugom PDF-u. Mrsko mi opet pisat' A takvima kao ti mi se gadi.

Uh, dobr si. Klix je staro leglo ĆetniĆke propagande i utočište salonskih Ćetnika. Neću više nikad', majke mi
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#239 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Woody »

Valter+ wrote: 03/12/2020 16:02
Woody wrote: 03/12/2020 15:52
Valter+ wrote: 03/12/2020 15:49 Evo i ovde.Ovu cetnicku propagandu pozes stavljati na slavic.net gdje ti je mjesto.
Vidim da me pratiš... E, pa odgovorio sam ti već u drugom PDF-u. Mrsko mi opet pisat' A takvima kao ti mi se gadi.

Uh, dobr si. Klix je staro leglo ĆetniĆke propagande i utočište salonskih Ćetnika. Neću više nikad', majke mi
Je li Naser Oric za tebe heroj ili zlocinac?
Ni jedno ni drugo (još) nije dokazano - u istoj ladici kao ŽR Arkan. Al' više naginjem... ;-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#240 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by vjeshalica »

Porodice Foht wrote: 06/12/2019 13:43 Citam nesto od talentiranog njemackog pisca bosanskih korijena Sase Stanisica. Pametan momak. I tako on pise kako se ´´krio u podrumu 1992 godine jer su po Visegradu padale granate´´. :? Ko je mogao tada bacati granate po Visegradu, zna li neko? Tamo nije bilo nekih ozbiljnijih borbi.
Nije bilo malo sutra a strateski bilo vazna lokacija jer je tamo sve veza sa srbijom,prema begoradu,prema užicu, nekad sredinom aprila je vojska iz uzica zauzela visegrad
Prije nego sto ce se zauzeti brana bilo je pocelo granatiranje to je bio april rani 92
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#241 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Porodice Foht »

vjeshalica wrote: 05/12/2020 12:06
Porodice Foht wrote: 06/12/2019 13:43 Citam nesto od talentiranog njemackog pisca bosanskih korijena Sase Stanisica. Pametan momak. I tako on pise kako se ´´krio u podrumu 1992 godine jer su po Visegradu padale granate´´. :? Ko je mogao tada bacati granate po Visegradu, zna li neko? Tamo nije bilo nekih ozbiljnijih borbi.
Nije bilo malo sutra a strateski bilo vazna lokacija jer je tamo sve veza sa srbijom,prema begoradu,prema užicu, nekad sredinom aprila je vojska iz uzica zauzela visegrad
Prije nego sto ce se zauzeti brana bilo je pocelo granatiranje to je bio april rani 92
Armija BiH, ili tadasnja TO BiH nikad nije imala grad pod kontrolom pa mi cudno da Visegrad granatira JNA kad su usli s pjesmom posto su u gradu SDS-ovci obavili pola posla. Ima onaj cuveni snimak gdje cetnici nose srpsku trobojku i spustaju se u grad. I dalje mi nije jasno ko je i zasto granatirao Visegrad! :?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#242 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by vjeshalica »

Ja msm da na Visegrad shodno tvojoj izjavi nije ni metak ispaljen :run:
Osim sto ti je cudno sto ArBIH nije imala kontrolu nad Visegradom, kojeg su od Uzicke vojske preuzeli SDSovci i govna njihova na tom podrucju, Visegrad se itekako granatirao,paralelno sa Gorazdom posebno poslije 92godine, a Masal nikad nije odgovarao za to jer je umro ne bas tako davno, cak su mu i spomenik dole digli, msm bio je jedan od mnogih koji su logisticki dovlacili oruzje municiju i rakete iz kragujevca
Potrazi optuznicu orotiv Vasiljevic - Lukić pa ces vidjeti da se optuzuju da je visegrad i sela oko njega bili granatirani prije nego sto ce povodom toga ( granatiranje je bio motiv) Bosnjaci zauzeti branu, a to je vec bio april 92, taj njihov princip je bilo zastrasivanje, progon i na kraju zvjerska ubijanja ko je ostao ili nije uspio da pobjegne od monstrumske ruke
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#243 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Emiremir33 »

vjeshalica wrote: 05/12/2020 17:34 Ja msm da na Visegrad shodno tvojoj izjavi nije ni metak ispaljen :run:
Osim sto ti je cudno sto ArBIH nije imala kontrolu nad Visegradom, kojeg su od Uzicke vojske preuzeli SDSovci i govna njihova na tom podrucju, Visegrad se itekako granatirao,paralelno sa Gorazdom posebno poslije 92godine, a Masal nikad nije odgovarao za to jer je umro ne bas tako davno, cak su mu i spomenik dole digli, msm bio je jedan od mnogih koji su logisticki dovlacili oruzje municiju i rakete iz kragujevca
Potrazi optuznicu orotiv Vasiljevic - Lukić pa ces vidjeti da se optuzuju da je visegrad i sela oko njega bili granatirani prije nego sto ce povodom toga ( granatiranje je bio motiv) Bosnjaci zauzeti branu, a to je vec bio april 92, taj njihov princip je bilo zastrasivanje, progon i na kraju zvjerska ubijanja ko je ostao ili nije uspio da pobjegne od monstrumske ruke
Izgleda da nije čuo za Ahmeda Sejdića komadanta Višegradske brigade Armije B i H
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#244 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Porodice Foht »

vjeshalica wrote: 05/12/2020 17:34 Ja msm da na Visegrad shodno tvojoj izjavi nije ni metak ispaljen :run:
Osim sto ti je cudno sto ArBIH nije imala kontrolu nad Visegradom, kojeg su od Uzicke vojske preuzeli SDSovci i govna njihova na tom podrucju, Visegrad se itekako granatirao,paralelno sa Gorazdom posebno poslije 92godine, a Masal nikad nije odgovarao za to jer je umro ne bas tako davno, cak su mu i spomenik dole digli, msm bio je jedan od mnogih koji su logisticki dovlacili oruzje municiju i rakete iz kragujevca
Potrazi optuznicu orotiv Vasiljevic - Lukić pa ces vidjeti da se optuzuju da je visegrad i sela oko njega bili granatirani prije nego sto ce povodom toga ( granatiranje je bio motiv) Bosnjaci zauzeti branu, a to je vec bio april 92, taj njihov princip je bilo zastrasivanje, progon i na kraju zvjerska ubijanja ko je ostao ili nije uspio da pobjegne od monstrumske ruke
Dobro ba, nisam znao, eto! Mislim na pocetak rata, april i maj, gdje je Visegrad saptom pao po modelu Bijeljine, Zvornika...U Zvorniku je bilo otpora na Kula gradu, kako sam citao pa je bilo granatiranja a za Visegrad nikad nisam jasno znao. Sto nisu Bijeljinu granatirali? Sejdic je otisao u sumu bas kao partizani davno jer su SDS i Jna vrlo brzo preuzeli grad. Cak sam jednog Podrinjca pitao i on mi rekao da je u Visegradu sve brzo palo.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#245 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by vjeshalica »

Pa naravno da je palo kao citava IB jer Visegrad je stratesko mjesto bio, jos prije aprila 92 cetnici sa bradusinama su uveliko paradali okolo kad vjerovatno niko nije mislio da ce rata biti odnosno konkretnije receno nisu ni bili upuceni niti su se previse zamarali sa tim sta se desava. Jer to je bila citava organizacija kriminalaca i ubojica cetnickih pod JNA vođstvom koji su uveliko rat ciljano i detaljno planirali.
Ne znam sto nisu Bijeljinu granatirali, pitaj cetnike sto nisu. Ne znam zbog neupucenosti detalje kad je u pitanju Bijeljina tacno osim u dijelu da vec uveliko ljude masakriraju i kolju zvjerski po kucama.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#246 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Valter Gustav »

Pogledajte na 18 min ,o ovom monstruoznom zlocinu.

jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#247 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by jefff »


Grizli u Srebrenici
16.01.2001.
Redžo Hankić: “Zona smrti”, roman

Pisac Redžo Hankić je OTAC memorije o genocidnom stradanju bošnjačkog naroda! Ako Bošnjaci opstanu na dunjaluku, opstaće zahvaljujući pamćenju, a da bi naučili pamtiti, valja im izgraditi kriterije o sistemu i životu memorije. Redži Hankiću treba za života podići spomenik u svakom bosanskohercegovačkom gradu! Pa i u Beogradu! Pa i u Zagrebu! U New Yorku!!!, ispred zgrade Ujedinjenih nacija, tamo gdje je odlučeno da se Bošnjaci ostave u nemilosti genocidnih barbara!
Novo djelo lukavačkog pjesnika i prozaiste Redže Hankića svjedoči o stanju bošnjačke memorije. Roman “Zona smrti” jezivo upozorava na posljedice specijalnog rata koji se vodi protiv Bošnjaka. Dok je bošnjačko društvo rastočeno u podjelama i glupostima, u mržnjama i autodestrukcijama, dok bošnjačka akademska pamet truli u demokratskim i inim iluzijama, pristajući na uslov da pamćenje zamjeni zaboravom – pojavljuje se čestiti Čovjek Redžo Hankić da Bošnjake spasi od nestajanja. Redžo uzima za temu svog najnovijeg djela za Bošnjake paradigmatsku priču srebreničke golgote, svjestan da su u SREBRENICI skupljena sva bošnjačka pitanja i odgovori. Kad već akademska pamet neće da se bavi ovim egzistencijalnim pitanjima bošnjačkog plemena, Redžo je Hankić na svoja narodna pleća primio teret definiranja naših istina, zabluda i spasenja.
Zato će njegov glavni junak, kapetan Ćerim Islamović, iako teško ranjen, usred zaštićene zone UN – uloviti GRIZLIJA! Okrenuće ga na ražnju i pojesti sa ostalim napaćenim likovima romana. To je to! Grizli u Srebrenici! Dokaz da Bošnjake ne može niko uništiti! Možete nas opkoliti, iznurivati glađu, ali mi ćemo preživjeti pa makar morali u literaturi ispeći grizlija. Dok Jevreji o svome stradanju prave antologijske filmove kao “Šindlerova lista” i “Život je lijep” – mi lovimo grizlija. Redžo Hankić je uputio vrlo jasnu poruku našim din-dušmanima, Posvjedočio je da su naši zlatni ljiljani sposobniji i od najvećih međeda.
U ovom antologijskom djelu iz bošnjačke memorije stradanja postoji obilje sličnih obrazaca. Strpljenje je odlika mudrih, pa narod ne kaže džaba – strpljen-spašen. Tako i Redžo u dramatičnim momentima pada Srebrenice fabulu nadahnjuje saburom: peče se halva. Dok zločinci ubijaju i ko fazane love Bošnjake, u zgradi u kojoj stanuje glavni junak basamci mirišu na halvu. O, da li je miris halve nagovještaj dženetskih pašnjaka za pobijene Srebreničane? O, kakva metafora!
Kud bi nas odvelo kad bismo navodili mnoga druga biserja pamćenja bošnjačke tragedije, koja iskre iz stvaralaštva već sada besmrtnog i legendarnog književnika Redže Hankića. To je jedno narodno blago, izvor, cucla, zdenac, sisa, pumpa, bunar, odakle treba napajati našu bošnjačku novorođenčad, ali i sve nas koji nismo dorasli izazovima vremena i orkuženja. Od Redže Hankića treba učiti. On je naš Vođa, Komšija, Prosvjetitelj, Jaran, Duhovni Otac, on je naše Ja: Mi smo Redžini – Redžo je Naš!
Nema nam spasa! Nema, sve dok i jedan Bošnjak ne pročita Redžinu svetu knjigu o bošnjačkom stradanju u Srebrenici. To je put da se suočimo sa sobom, pa da se dobro i veselo nasmijemo, nad stratištima i masovnim grobnicama. Tek tad našim dušmanima ništa neće biti jasno. To je put da se prestanemo smijati. Pa da ozbiljno, košto i priliči ljudskom rodu, ugledamo dokle smo u šumu zalutali.
Cijenim trud marljivog zaljubljenika u pisanu riječ Redže Hankića. Zahvaljujem mu se na hrabrosti i iskrenosti. On je dobra i neiskvarena duša bošnjačka.
Potpisujem pozitivnu recenziju u uvjerenju da će ova knjiga biti čitana, i da će nam otvoriti bolne i opominjuće spoznaje o nama.

16. I 2001.

Fatmir Alispahić, književnik
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#248 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by toska »

Srpska strana, ne samo propaganda, već i obični ljudi u Srbiji na svaki spomen genocida u Srebrenici, apsolutno uvijek postavljaju kontraodgovor o 3.500 ubijenih Srba u okolini Srebrenice. Tu je cilj jasan, izjednjačavanja zločina. Svi se mogu lako uvjeriti u ovo posjetom nekom srpskom sajtu kada spominje Srebrenicu, ako nije napisano direktno u tekstu onda će se pojaviti u svakom drugom komentaru.
i tako već desetljećima...

ja sam nekada slučajno naletio na zvanični dokumet Rep.Srpske i njihove komisije za istragu zločina u tom dijelu i ostao mi je samo ovaj citat :
"Odjeljenje za istragu rata, ratnih zločina i obradu dokumentacije
---
Od ukupnog broja Srba (2.385) koji su umrli u ovih 6 opština (plus opštine Milići i Osmaci), 1.974 su vojnici, 387 su civili, a 24 su svrstana u kategoriju "nepoznati status".
"

i 400 civila je previše, zločin, ali nije 3.500, plus što su oni u propagandne svrhe uračunali i poginule vojnike iz te regije koji su mogli stradati na bilo kojem ratištu u BiH.
modus operandi je: 3.500 nevinih srpskih žrtava ubijenig od strane Nasera Orića i ostalih muslimanskih ekstremista.

e sada mene interesuje da li neko ima ovaj dokument iz zvaničnih organa RS ili link prema njemu pa da svako može odgovoriti na tu laž ?
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#249 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by toska »

Našao sam ovo, Srđan Puhalo malo detaljnije opisuje ovo što sam napiasao u postu iznad.

https://tacno25.rssing.com/browser.php? ... &item=1164
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#250 Re: Srebrenica i Podrinje - Arhiv 1992-1995

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Post Reply