Srce problem

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

easy way
Posts: 93
Joined: 09/06/2009 14:26

#26 Re: Srce problem

Post by easy way »

Inicijatoru teme (nadam se da čitaš):
Mislim da trebaš zanemariti skoro sve postove izuzev Rauberovog jer smatram da se u biti radi o istoj stvari. Iščitavanje raznih nadobudnih "stručnjaka" samo će te prepasti. S obzirom da ti imaš sve nalaze urađene, mislim da se trebaš smiriti oko srce jer smatram da i nemaš problem (osim tvog vidjenja istog,što ti u stvari i stvara problem). Ekstrasistole, tzv preskakanje srca je apsolutno normalna stvar, stručnjaci kažu da lijeno srce preskače. Naravno, postoji cijeli niz poremećaja ritma koji su manje ili više opasni ali kod tebe to očito nije slučaj jer su iste sporadične i kao takve, vjeruj mi , potpuno bezopasne. Laički objašnjeno, tvoje srce u jednom momentu preskoči jednu sistolu i ono što ti osjetiš kao da ti srce stane je u stvari ta neugodna sekunda kad srce opet hvata ritam tako da ti u stvari osjetiš srce u času kad opet nastavlja po starom. Problem ti može stvoriti strah i razmišljanje oko toga. Takođe ti savjetujem da izbjegavaš ležanje najmanje dva sata nakon jela kao i prejedanje jer je vrlo lako moguće da ti se dijafragma digne prilikom prejedanja i vrši pritisak na srce koje je prisiljeno brže kucati, i to nije ništa opasno.Što se tiče zamora to ti može biti vezano uz tvoje viđenje situacije, jer ponavljam nalazi su ti u redu. Lijep pozdrav i sretno a "dušebriznicima" koji pokušavaju impresionirati lupetanjem dijagnoza: ima nas koji smo na forumu i znamo ponešto pa nam vaša šuplja djeluje presmiješna.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#27 Re: Srce problem

Post by starii »

Bellica wrote:Moram znati, to mi je struka. Ne znam da li cu u potpunosti odgovoriti na tvoje pitanje, ali napisat cu sta znam o angini pa ti vidi je li dovoljno.

Angina pectois je klinocki sindrom izazvan ishemijom srcanog misica pri kojem se javljaju nelagoda te stezanje u grudnom kosu. Ovi simptomi mogu da se povecaju pri nekom naporu i da se umanje pri mirovanju ili upotrebi nitroglicerina.Angina pectoris nastaje kada potražnja srčanog mišića za kisikom premaši količinu koju mogu dostaviti srčan krvni sudovi. Razgradni produkti koji nastaju u kisikom osiromašenom srcanom misicu podražuju nervne završetke stvarajući senzacije u prsima koje nazivamo angina pectoris.
U najvećem broju slučajeva, angina pectoris je nastaje uslijed kritičnog suženja (stenoze) ili začepljenja (opstrukcije) srcanih arterija uzrokovanog aterosklerotskim promjenama. Rijeđi uzroci angine pectoris mogu biti anemija, aortalna stenoza, arteritisi, poremećaji srčanog ritma i drugo.

Vodeci simptom kod angine pectoris je nelagoda koju pacijenti opisuju kao slabu ili jako bol. Taj bol nema odredjenu lokaciju, uglavnom bolesnici govore da im se bol javlja ispod grudne kosti,moze se siriti u lijevo rame , lijevu ruke, ledja, donju vilicu, gornji dio trbuha ili u desnu ruku. Angina pectoris gotovo uvijek nastaje pri naporu, a u mirovanju nestaje. Ostali uzroci koji mogu dovesti do angine pectoris su obini obroci, hladan zrak, emotivne situacije( pretjerano tuzne ili pretjerano sretne). Napadi se mogu javljati nekoliko puta dnevno, nekoliko puta sedmicno, ali i nekoliko puta godisnje.
Ove karakteristike ne vaze za svakog bolesnika. Zato svaku promjenu u ucestalosti napada npr. ako su se ranije javljali poslije predjenih 15 stepenica, a sada poslije 10, ili pojava angine u mirovanju, treba shvatiti ozbiljno i javiti se ljekaru. Angina koja mijenja svoje karakteristike zove se NESTABILNA ANGINA PECTORIS, a simptomi su gore navedeni. Nestabilna angina moze predhoditi infarktu sircanog misica pa je bolesnike s ovim oblikom angine potrebno hospitalizirati i lijeciti.
PRINZMETALOVA(VARIJANT) ANGINA
Kod ovog oblika bolesti uzrok simptoma je najčešće spazam (kontrakcija) srcanih arterija, bile one ili ne aterosklerotski promijenjene. Simptomi se najčešće javljaju u mirovanju a EKG pokazuje tipične promjene (elevaciju, a ne depresiju, ST spojnice). U liječenju su učinkoviti inhibitori kalcijskih kanala i nitrati (nitroglicerin). Prognoza bolesti varira, kod nepromijenjenih koronarnih arterija je dobra, kod razvijene ateroskleroze lošija.
Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i pretraga
EKG, EKG u opterecenju(ergometrija)-radi se neka fizicka aktivnost prije snimanja,Nuklearno medicinske pretrage-scintigrafija srcanog misica, RTG pretrage- srcana angiografija, a isto tako je vazno otkriti u druge, moguce uzrocnike angine, a to su prije svega povisen krvni pritisak, povecan nivo secera u krvi, povecan nivo masnoce u krvi, bolesti stitne zlijezde
Lijecenje
Ukoliko dodje do napada angine pectoris treba uzeti nitroglicerol sublingvalno(pod jezik) i to dozu od 0,3mg-0.6mg. Ova doza se smije ponoviti nakon nekoliko minuta ako od prve nema efekta.Isto tako za lijecenje angine je vrlo vazno promijeniti nacin zivljenja, treba prestati pusiti i konzumirati alkohol, biti fizicki aktivan(koliko stanje dozvoljava),postizanje optimalne tjelesne tezine.
Lijekovi- znam koji su ali ih ne bih pisala, to prepustam ljekarima.
Operacijsko lijecenje je isto tako moguce kod jako teskih stanja.

e jebiga belice bas sam mislio da ti se prepustim da me liječiš kad i ti me razocara..pa trebala si bar izvor ovako podrobnih informacija staviti ccc http://www.medicina.hr/clanci/angina_pectoris.htm :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#28 Re: Srce problem

Post by bez_ideje »

easy way wrote:Inicijatoru teme (nadam se da čitaš):
Mislim da trebaš zanemariti skoro sve postove izuzev Rauberovog jer smatram da se u biti radi o istoj stvari. Iščitavanje raznih nadobudnih "stručnjaka" samo će te prepasti. S obzirom da ti imaš sve nalaze urađene, mislim da se trebaš smiriti oko srce jer smatram da i nemaš problem (osim tvog vidjenja istog,što ti u stvari i stvara problem). Ekstrasistole, tzv preskakanje srca je apsolutno normalna stvar, stručnjaci kažu da lijeno srce preskače. Naravno, postoji cijeli niz poremećaja ritma koji su manje ili više opasni ali kod tebe to očito nije slučaj jer su iste sporadične i kao takve, vjeruj mi , potpuno bezopasne. Laički objašnjeno, tvoje srce u jednom momentu preskoči jednu sistolu i ono što ti osjetiš kao da ti srce stane je u stvari ta neugodna sekunda kad srce opet hvata ritam tako da ti u stvari osjetiš srce u času kad opet nastavlja po starom. Problem ti može stvoriti strah i razmišljanje oko toga. Takođe ti savjetujem da izbjegavaš ležanje najmanje dva sata nakon jela kao i prejedanje jer je vrlo lako moguće da ti se dijafragma digne prilikom prejedanja i vrši pritisak na srce koje je prisiljeno brže kucati, i to nije ništa opasno.Što se tiče zamora to ti može biti vezano uz tvoje viđenje situacije, jer ponavljam nalazi su ti u redu. Lijep pozdrav i sretno a "dušebriznicima" koji pokušavaju impresionirati lupetanjem dijagnoza: ima nas koji smo na forumu i znamo ponešto pa nam vaša šuplja djeluje presmiješna.
Pohvalno za koristan i primjenjiv savjet autoru teme....ali spusti loptu malo,ovo nije medicinski forum ,niti su ljudi ovdje strucnjaci.......ono sto ce napisati je u najboljoj namjeri,mozda iz nekog svog iskustva ,pokusati dati neki savjet........ruzno je to "dusebriznici " i lupetanje ;-)
easy way
Posts: 93
Joined: 09/06/2009 14:26

#29 Re: Srce problem

Post by easy way »

Bez ideje:
Moj komentar je i išao na adresu bellice (priznajem da sam vjerovatno trebala to naglasiti ali sam odgovarala odmah iza nje pa sam mislila da se podrazumjeva :-) .
Uglavnom , znam ja da ovo nije medicinski forum, baš zato sam i odreagovala na post u kojem bellica kaže za sebe da joj je to struka i onda krene...bilo mi žao momka i toga što će sebi svezati šuhvu. I opet, ne ulazim ja u komentarisanje laičkih savjeta (i ja sam laik u milijardu stvari pa imam o njima mišljenje), na kraju krajeva iznijeti savjet na forumu to i podrazumjeva.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#30 Re: Srce problem

Post by Bellica »

starii wrote:
Bellica wrote:Moram znati, to mi je struka. Ne znam da li cu u potpunosti odgovoriti na tvoje pitanje, ali napisat cu sta znam o angini pa ti vidi je li dovoljno.

Angina pectois je klinocki sindrom izazvan ishemijom srcanog misica pri kojem se javljaju nelagoda te stezanje u grudnom kosu. Ovi simptomi mogu da se povecaju pri nekom naporu i da se umanje pri mirovanju ili upotrebi nitroglicerina.Angina pectoris nastaje kada potražnja srčanog mišića za kisikom premaši količinu koju mogu dostaviti srčan krvni sudovi. Razgradni produkti koji nastaju u kisikom osiromašenom srcanom misicu podražuju nervne završetke stvarajući senzacije u prsima koje nazivamo angina pectoris.
U najvećem broju slučajeva, angina pectoris je nastaje uslijed kritičnog suženja (stenoze) ili začepljenja (opstrukcije) srcanih arterija uzrokovanog aterosklerotskim promjenama. Rijeđi uzroci angine pectoris mogu biti anemija, aortalna stenoza, arteritisi, poremećaji srčanog ritma i drugo.

Vodeci simptom kod angine pectoris je nelagoda koju pacijenti opisuju kao slabu ili jako bol. Taj bol nema odredjenu lokaciju, uglavnom bolesnici govore da im se bol javlja ispod grudne kosti,moze se siriti u lijevo rame , lijevu ruke, ledja, donju vilicu, gornji dio trbuha ili u desnu ruku. Angina pectoris gotovo uvijek nastaje pri naporu, a u mirovanju nestaje. Ostali uzroci koji mogu dovesti do angine pectoris su obini obroci, hladan zrak, emotivne situacije( pretjerano tuzne ili pretjerano sretne). Napadi se mogu javljati nekoliko puta dnevno, nekoliko puta sedmicno, ali i nekoliko puta godisnje.
Ove karakteristike ne vaze za svakog bolesnika. Zato svaku promjenu u ucestalosti napada npr. ako su se ranije javljali poslije predjenih 15 stepenica, a sada poslije 10, ili pojava angine u mirovanju, treba shvatiti ozbiljno i javiti se ljekaru. Angina koja mijenja svoje karakteristike zove se NESTABILNA ANGINA PECTORIS, a simptomi su gore navedeni. Nestabilna angina moze predhoditi infarktu sircanog misica pa je bolesnike s ovim oblikom angine potrebno hospitalizirati i lijeciti.
PRINZMETALOVA(VARIJANT) ANGINA
Kod ovog oblika bolesti uzrok simptoma je najčešće spazam (kontrakcija) srcanih arterija, bile one ili ne aterosklerotski promijenjene. Simptomi se najčešće javljaju u mirovanju a EKG pokazuje tipične promjene (elevaciju, a ne depresiju, ST spojnice). U liječenju su učinkoviti inhibitori kalcijskih kanala i nitrati (nitroglicerin). Prognoza bolesti varira, kod nepromijenjenih koronarnih arterija je dobra, kod razvijene ateroskleroze lošija.
Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i pretraga
EKG, EKG u opterecenju(ergometrija)-radi se neka fizicka aktivnost prije snimanja,Nuklearno medicinske pretrage-scintigrafija srcanog misica, RTG pretrage- srcana angiografija, a isto tako je vazno otkriti u druge, moguce uzrocnike angine, a to su prije svega povisen krvni pritisak, povecan nivo secera u krvi, povecan nivo masnoce u krvi, bolesti stitne zlijezde
Lijecenje
Ukoliko dodje do napada angine pectoris treba uzeti nitroglicerol sublingvalno(pod jezik) i to dozu od 0,3mg-0.6mg. Ova doza se smije ponoviti nakon nekoliko minuta ako od prve nema efekta.Isto tako za lijecenje angine je vrlo vazno promijeniti nacin zivljenja, treba prestati pusiti i konzumirati alkohol, biti fizicki aktivan(koliko stanje dozvoljava),postizanje optimalne tjelesne tezine.
Lijekovi- znam koji su ali ih ne bih pisala, to prepustam ljekarima.
Operacijsko lijecenje je isto tako moguce kod jako teskih stanja.

e jebiga belice bas sam mislio da ti se prepustim da me liječiš kad i ti me razocara..pa trebala si bar izvor ovako podrobnih informacija staviti ccc http://www.medicina.hr/clanci/angina_pectoris.htm :D
Nekad davno sam imala referat "angina pectoris" pa sam se normalno koristila internetom kao i vecina. Ovo sto sam pisala, prepisala sam iz referata, ali ima nesto i u glavi pa ako ti bude trebalo nesto vezano za lijecenje slobodno se javi :) dogovorit cemo se.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#31 Re: Srce problem

Post by Bellica »

easy way wrote:Bez ideje:
Moj komentar je i išao na adresu bellice (priznajem da sam vjerovatno trebala to naglasiti ali sam odgovarala odmah iza nje pa sam mislila da se podrazumjeva :-) .
Uglavnom , znam ja da ovo nije medicinski forum, baš zato sam i odreagovala na post u kojem bellica kaže za sebe da joj je to struka i onda krene...bilo mi žao momka i toga što će sebi svezati šuhvu. I opet, ne ulazim ja u komentarisanje laičkih savjeta (i ja sam laik u milijardu stvari pa imam o njima mišljenje), na kraju krajeva iznijeti savjet na forumu to i podrazumjeva.
Ja sam svoj odgovor osobi koja je postavila temu vec ranije napisala, a ovo o dijagnozi i simptomima sam pisala drugom korisniku. U svakom slucaju, ono sto sam napisala bilo je dobronamjerno, ne zelim nikome stvarati suhvu, naprotiv, smatram da bi svako ko ima bilo kakvih smetnji trebao otici doktoru, jer mozda na taj nacin i sprijeci nastanak nekog ozbiljnijeg problema. Forum nije medicinski, ali moze se pisati i o zdravlju i ne vidim razlog zasto ne bih pisala o necemu sto znam i to dobronamjerno, sigurno nisam ono pisala da bih prepala covjeka pa da se jos vise uzbudi i ne daj Boze da mu se stanje pogorsa. Jer svi mi (govorim mi jer iako sam medicinska sestra covjek sam), se plasimo i angine i infarkta i mozdanog udara i svih ostalih oboljenja i same pomisli na odlazak doktoru. Ja nisam ljekar, nije mi namjera da postavljam dijagnoze ili da nekog lijecim preko Interneta, samo opet ponavljam pisem svoje misljenje i savjete, pa to o angini sam prepisala iz svog referata koji sam sacuvala, dakle pisala sam istinu, pa ako covjek naidje na neki simptom neka ide doktoru i rijesi se suhve. Meni je cak gore kad ne znam sta mi je, lakse mi je kad odem doktoru pa mi on potvrdi da mi je nesto ili mi nije nista. Zao mi je sto si pogresno shvatila moje namjere.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#32 Re: Srce problem

Post by Bellica »

Bellica wrote:
starii wrote:
Bellica wrote:Moram znati, to mi je struka. Ne znam da li cu u potpunosti odgovoriti na tvoje pitanje, ali napisat cu sta znam o angini pa ti vidi je li dovoljno.

Angina pectois je klinocki sindrom izazvan ishemijom srcanog misica pri kojem se javljaju nelagoda te stezanje u grudnom kosu. Ovi simptomi mogu da se povecaju pri nekom naporu i da se umanje pri mirovanju ili upotrebi nitroglicerina.Angina pectoris nastaje kada potražnja srčanog mišića za kisikom premaši količinu koju mogu dostaviti srčan krvni sudovi. Razgradni produkti koji nastaju u kisikom osiromašenom srcanom misicu podražuju nervne završetke stvarajući senzacije u prsima koje nazivamo angina pectoris.
U najvećem broju slučajeva, angina pectoris je nastaje uslijed kritičnog suženja (stenoze) ili začepljenja (opstrukcije) srcanih arterija uzrokovanog aterosklerotskim promjenama. Rijeđi uzroci angine pectoris mogu biti anemija, aortalna stenoza, arteritisi, poremećaji srčanog ritma i drugo.

Vodeci simptom kod angine pectoris je nelagoda koju pacijenti opisuju kao slabu ili jako bol. Taj bol nema odredjenu lokaciju, uglavnom bolesnici govore da im se bol javlja ispod grudne kosti,moze se siriti u lijevo rame , lijevu ruke, ledja, donju vilicu, gornji dio trbuha ili u desnu ruku. Angina pectoris gotovo uvijek nastaje pri naporu, a u mirovanju nestaje. Ostali uzroci koji mogu dovesti do angine pectoris su obini obroci, hladan zrak, emotivne situacije( pretjerano tuzne ili pretjerano sretne). Napadi se mogu javljati nekoliko puta dnevno, nekoliko puta sedmicno, ali i nekoliko puta godisnje.
Ove karakteristike ne vaze za svakog bolesnika. Zato svaku promjenu u ucestalosti napada npr. ako su se ranije javljali poslije predjenih 15 stepenica, a sada poslije 10, ili pojava angine u mirovanju, treba shvatiti ozbiljno i javiti se ljekaru. Angina koja mijenja svoje karakteristike zove se NESTABILNA ANGINA PECTORIS, a simptomi su gore navedeni. Nestabilna angina moze predhoditi infarktu sircanog misica pa je bolesnike s ovim oblikom angine potrebno hospitalizirati i lijeciti.
PRINZMETALOVA(VARIJANT) ANGINA
Kod ovog oblika bolesti uzrok simptoma je najčešće spazam (kontrakcija) srcanih arterija, bile one ili ne aterosklerotski promijenjene. Simptomi se najčešće javljaju u mirovanju a EKG pokazuje tipične promjene (elevaciju, a ne depresiju, ST spojnice). U liječenju su učinkoviti inhibitori kalcijskih kanala i nitrati (nitroglicerin). Prognoza bolesti varira, kod nepromijenjenih koronarnih arterija je dobra, kod razvijene ateroskleroze lošija.
Dijagnoza se postavlja na osnovu klinicke slike i pretraga
EKG, EKG u opterecenju(ergometrija)-radi se neka fizicka aktivnost prije snimanja,Nuklearno medicinske pretrage-scintigrafija srcanog misica, RTG pretrage- srcana angiografija, a isto tako je vazno otkriti u druge, moguce uzrocnike angine, a to su prije svega povisen krvni pritisak, povecan nivo secera u krvi, povecan nivo masnoce u krvi, bolesti stitne zlijezde
Lijecenje
Ukoliko dodje do napada angine pectoris treba uzeti nitroglicerol sublingvalno(pod jezik) i to dozu od 0,3mg-0.6mg. Ova doza se smije ponoviti nakon nekoliko minuta ako od prve nema efekta.Isto tako za lijecenje angine je vrlo vazno promijeniti nacin zivljenja, treba prestati pusiti i konzumirati alkohol, biti fizicki aktivan(koliko stanje dozvoljava),postizanje optimalne tjelesne tezine.
Lijekovi- znam koji su ali ih ne bih pisala, to prepustam ljekarima.
Operacijsko lijecenje je isto tako moguce kod jako teskih stanja.

e jebiga belice bas sam mislio da ti se prepustim da me liječiš kad i ti me razocara..pa trebala si bar izvor ovako podrobnih informacija staviti ccc http://www.medicina.hr/clanci/angina_pectoris.htm :D
Nekad davno sam imala referat "angina pectoris" pa sam se normalno koristila internetom kao i vecina. Ovo sto sam pisala, prepisala sam iz referata, ali ima nesto i u glavi pa ako ti bude trebalo nesto vezano za lijecenje slobodno se javi :) dogovorit cemo se.
P.S. Zaboravila sam napisati da mi ova kardioloska oboljenja nisu neka specijalnost, ne svidjaju mi se, a nisam ni sestra opste prakse, ja sam inace akusersko-ginekoloska sestra ili babica :) pa ako imas nesto iz moje struke pitaj.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#33 Re: Srce problem

Post by starii »

belice evo me lupa srce, možel jedan termin da me detaljno pregledaš :-D

p.s. još se nisam oženio al dogovorićemo se trebaćemi i babica :D
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#34 Re: Srce problem

Post by Bellica »

starii wrote:belice evo me lupa srce, možel jedan termin da me detaljno pregledaš :-D

p.s. još se nisam oženio al dogovorićemo se trebaćemi i babica :D
A zasto ne bi moglo, samo reci kad ti odgovara :)

Nema problema, kad bude vrijeme za bebu i to cemo se dogovoriti, ja samo privatno poradjam.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#35 Re: Srce problem

Post by shape of despair »

bellice hvala ti.Medutim za angine pektoris su karakteristicni bolovi u prsima,vratu,licu(google),koje ja nikad nisam imao.Nikad me nista nije u prsima niti stezalo a kamoli bolilo
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#36 Re: Srce problem

Post by Bellica »

shape of despair wrote:bellice hvala ti.Medutim za angine pektoris su karakteristicni bolovi u prsima,vratu,licu(google),koje ja nikad nisam imao.Nikad me nista nije u prsima niti stezalo a kamoli bolilo

Nema na cemu, drago mi je da nemas ove simptome, u svakom slucaju ja nista ne bih prepustala slucaju. Ne kazem da trebas za svaku sitnicu ici doktoru, ali ako vec imas neke smetnje, javi se doktoru i otkloni ako nista sumnje koje imas jer ipak nije prijatno osjecati nesto, a ne znati zbog cega je.
tandrkalo
Posts: 94
Joined: 17/12/2008 00:00

#37 Re: Srce problem

Post by tandrkalo »

Mozete li mi preporuciti dobrog doktora - kardiologa?
User avatar
Super Hik
Posts: 357
Joined: 13/01/2009 08:12
Location: Zadnja vukojebina

#38 Re: Srce problem

Post by Super Hik »

tandrkalo wrote:Mozete li mi preporuciti dobrog doktora - kardiologa?
vesna lozo, eurofarm ilidža ili klinika koševo
tandrkalo
Posts: 94
Joined: 17/12/2008 00:00

#39 Re: Srce problem

Post by tandrkalo »

koliko kosta i sta sve obuhvata jedan detaljniji pregled srca?
oprostite na ovolikim pitanjima, totalno neupuceno ulazim u problematiku a ne bih da me nakere raznoraznim nepotrebnim pretragama - a nemam ni orijentaciono pojma o cijenama takvih pregleda
User avatar
Super Hik
Posts: 357
Joined: 13/01/2009 08:12
Location: Zadnja vukojebina

#40 Re: Srce problem

Post by Super Hik »

tandrkalo wrote:koliko kosta i sta sve obuhvata jedan detaljniji pregled srca?
oprostite na ovolikim pitanjima, totalno neupuceno ulazim u problematiku a ne bih da me nakere raznoraznim nepotrebnim pretragama - a nemam ni orijentaciono pojma o cijenama takvih pregleda
pa ako ćeš privatno pregled je oko 70Km što uključuje ekg, a ostali nalazi ti zavise od pregleda. ako ćeš u državnoj sve je džaba, ali samo teoretski.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#41 Re: Srce problem

Post by MMM1977 »

Ja sam imao sličnih problema s tim da mi se još pojavljivao problem "duplog srca", tako se nekako zove (isto kao da počne srce lupati u nekom mišiću na ruci ili nozi). Otišao na detaljan pregled kod onog doktora Arapa kod muzeja, ustanovio mi da imam neku bakteriju (Heliobacter Pilory, tako nekako), koja diže dijafragmu a ova vrši pritisak na srce. Moguće je i to.

Inače bih preporučio ovog doktora. Ja sam kod njega uzeo kompletan pregled, za 3-4 sata čovjek te pretrese detaljno, jeste da je skupo (mene izašlo oko 450 KM).

Puno sreće!
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#42 Re: Srce problem

Post by Bellica »

MMM1977 wrote:Ja sam imao sličnih problema s tim da mi se još pojavljivao problem "duplog srca", tako se nekako zove (isto kao da počne srce lupati u nekom mišiću na ruci ili nozi). Otišao na detaljan pregled kod onog doktora Arapa kod muzeja, ustanovio mi da imam neku bakteriju (Heliobacter Pilory, tako nekako), koja diže dijafragmu a ova vrši pritisak na srce. Moguće je i to.

Inače bih preporučio ovog doktora. Ja sam kod njega uzeo kompletan pregled, za 3-4 sata čovjek te pretrese detaljno, jeste da je skupo (mene izašlo oko 450 KM).

Puno sreće!
Ta bakterija inace izaziva cir ili ulkus na zelucu i dvanaestopalacnom crijevu.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#43 Re: Srce problem

Post by MMM1977 »

Bellica wrote:
MMM1977 wrote:Ja sam imao sličnih problema s tim da mi se još pojavljivao problem "duplog srca", tako se nekako zove (isto kao da počne srce lupati u nekom mišiću na ruci ili nozi). Otišao na detaljan pregled kod onog doktora Arapa kod muzeja, ustanovio mi da imam neku bakteriju (Heliobacter Pilory, tako nekako), koja diže dijafragmu a ova vrši pritisak na srce. Moguće je i to.

Inače bih preporučio ovog doktora. Ja sam kod njega uzeo kompletan pregled, za 3-4 sata čovjek te pretrese detaljno, jeste da je skupo (mene izašlo oko 450 KM).

Puno sreće!
Ta bakterija inace izaziva cir ili ulkus na zelucu i dvanaestopalacnom crijevu.
Prije je bila veliki problem koliko znam, sada se jednostavno rješava, neka trojna terapija se pije. Jedini problem je što se mora piti nekih 6 mjeseci. Ne bih dalje, da ne idem offtopic.
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#44 Re: Srce problem

Post by Rauber »

tandrkalo wrote:koliko kosta i sta sve obuhvata jedan detaljniji pregled srca?
oprostite na ovolikim pitanjima, totalno neupuceno ulazim u problematiku a ne bih da me nakere raznoraznim nepotrebnim pretragama - a nemam ni orijentaciono pojma o cijenama takvih pregleda
U sanasi mene izaslo 40 KM , izmjerila mi pritisak,ekg,ispipala mi stomak :) ugodno popricala sa mnom i na kraju rekla da nema potrebe za detaljnim pretragama. U pitanju je gospodja Edina Hasanbegovic primarijus interne medicine. Mislim da neces pogrijesiti.
A u eurofarmu su me zbog upale grle ogulili skoro 300 stoje, mucilo me grlo 2-3 dana,ono teze gutao i temperatura 37.5 , odem u dom zdravlja neka me neljubazna kokoska nije htjela primiti, kaze tek u ponedjeljak ima termin, a bio utorak... I kontam odo do eurofarma, fino mi pogleda grlo, kaze ovo mora na labaratoriju, bris grla,nosa,cini mi se i hormone da mi je neke gledala :? , ma kompletna krvna slika, kaze moras piti pancef ali ima kod nas dole u apoteci, ja odem sprat nize kad antibiotik 50 km. :run: Ma budalastina, moj zakljucak je da eurofarm guli opasno...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#45 Re: Srce problem

Post by starii »

MMM1977 wrote:Ja sam imao sličnih problema s tim da mi se još pojavljivao problem "duplog srca", tako se nekako zove (isto kao da počne srce lupati u nekom mišiću na ruci ili nozi). Otišao na detaljan pregled kod onog doktora Arapa kod muzeja, ustanovio mi da imam neku bakteriju (Heliobacter Pilory, tako nekako), koja diže dijafragmu a ova vrši pritisak na srce. Moguće je i to.

Inače bih preporučio ovog doktora. Ja sam kod njega uzeo kompletan pregled, za 3-4 sata čovjek te pretrese detaljno, jeste da je skupo (mene izašlo oko 450 KM).

Puno sreće!
ma taj ti pregleda i sto ne treba, a i ne pita te hoces li to, pa zato mu pacijenti samo jednom i dođu...
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#46 Re: Srce problem

Post by Maybach »

Ja takodje imam slican problem na kojeg se toliko vise i ne obzirem.Sad mi je u jednu ruku i lakse kad vidim da ima jos mladih ljudi sa slicnim tegobama.Srce mi zna nekad po par dana jako i ubrzano lupat da nevece ne mogu da zaspim.Ovo pogotovo kad tek dobijem temperaturu prilikom prehlade ili gripe i malo prije toga,kao i kad sam zdrava.Inace zna mi takodje tako da kao zastane,kao preskoci jedan otkucaj pa opet pocne.A nekad mi i odjednom na par sekundi zalupa i prestane.Isla sam na pretrage,ekg,ultrazvuk vakav nakav,itd.i sve je u redu.Cesto sam anemicna i kad mi je zeljezo dosta nisko i srce lupa,ali takvi simptomi znaju se pokazati i kad sam blizu ciklusa.Elem nemas sta da se puno brines.Nemoguce je da smo svi mladi od istog neceg bolesni.I vjerovatno je da takvo ponasanje srca ima i svoj uzrok ali uglavnom nije za paniku niti preveliku brigu.Uradis pretrage reda radi da si miran,i sve ce biti u redu.
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#47 Re: Srce problem

Post by hitman05 »

Izgleda da sam ja vanzemaljac :) imam simptome iz skoro svih ovde opisanih problema sa srcem :)
Zivim zdravo, ne pijem, ne pusim, ne pijem ni kafu, ma ne pusim ni travu :) Fizicki sam aktivan od kad znam za sebe, hodam itd :)
Bavim se sportom, ma ono sportski tim max, savrsena kilaza, izgled itd :) Nikad nisam isao u bolnicu, rijetko kad sam i bolestan, ono rijetko imam i gripu, reklo bi se da sam ko od celika, izgleda da se samo srce od stakla :)) I osim stresa oko faxa i ljubavi, nista me ne muci niti mi nesto fali :)

Problemi se skoro uvijek desavaju u mirnom stanju, kad sam fizicki aktivan nemam nikakvih problema, i sto je veca fizicka aktivnost sve se bolje i bolje osjecam. Kada duze mirujem, sjedim ili lezim, pri dubokom izdisaju osjetim kratkotrajni jaki bol, od kojeg se skoro ukocim, bol ide ispod rebara do kljucne kosti.
To se ne desava cesto, nekoliko puta u sedmici, nakod duze fizicke neaktivnosti. Drugi problem je sto imam osjecaj pritiska u grudima, onaj osjecaj kao da neko stisce srce, osjecam dugotrajni tupi bol cijele lijeve strane grudi. Jos nesto, uzasno se znojim, kad udjem iz hladnije prostorije u topliju, posebno ako nesto radim na toplom.

Mjerio sam otkucaje srca u mirnom stanu 55-65, pritisak normalni 120/70, kad se pojave ti bolivi, pritisad poludi nekad je 100/60 nekad 110/90. Ne osjecam da mi srce lupa, ali kad slucam slusalicama cujem jake udarce (sto bi valjda trebalo biti dobro :) ).

Eto ako neko sta zna, nek' napise, sta trebam i gdje trebam uraditi ( da nije bas skupo, moram kod privatnika), bio bih puno zahvalan.

Sve najbolje.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#48 Re: Srce problem

Post by Toto »

@shape of despair
Ja nisam srcani teoreticar vengo prakticar. Ratni i poratni stres, genetika i neuredan zivot ucinise da se poce nesto desavati oko srca, neke tegobe itd. Hecimi me proglasise hipohondarom. Mozda sam i pogrijesio sto sam isao kod hecima prijetelja i poznanika, koji su se mahom iscudjavali; ko biva: stace meni nesto bit. Kurazio se ja tako -po hecimskim savjetima- da je samo stres - dok me ne drmnu i ne zavrsih na kanalu kod Kabila, u Tuzli. Kad sam zamak'o od Kabila imao sam bajpas u srcu i punu vrecu kritika i savjeta.
Pet sest godina poslije operacije sve ok. Zaboravilo se da mi je ista i bilo. Jednog dana pocese isti simptomi kao kod infarkta. Panika i trka na kanal u kardiologa. Srce OK. Nasli mi nakve hajvancice u zeludcu. Dali mi nakav lijek kao cirasima. Poslije toga jos jednom sam imao isti napad i opet je bio zeludac. Nevolja je u tome sto su simptomi istovjetni kao i kod srcanog napada pa ni iskusan prakicar -ko ja- ne moze razlikovati sta te napada: srce ili zeludac.
Ne znam ti reci sta ti je, niti sta je dobra terapija u tvom slucaju, ali bih ti savjetovao:
-srce je najbolji dijagnosticar. Ako ti je ono pocelo slati signale: obavezno ga uzmi za ozbiljno i obavi detaljne preglede; ako ti prvi hecim kaze da nije nista kriticno sacekaj nekoliko mjeseci pa obnovi iste preglede - po mogucnosti krod drugog hecima. Ako se budu razlikova misljenja hecima: neka te to ne cudi i ne zbunjuje, moguce je da su oba u pravu. Budi uporan.
-vecina nasih boleti pocinje i lijeci se u nasim mozgovima. Jako puno boljitka se moze postici unapredjenjem mentalne higijne. Pokusaj izgraditi stil zivota koji ce imati sposobnost da amortizira stres. Postani svjestan stresa i budi aktivan u smanjivanju negativnih uticaja stresa. Istrazuj sebe, citaj, trazi savjete od prijetelja i hecina. Ti sam ces biti jedini i najbolji terapeut. Neka ti sljecdeci korak bude taj da prestanes pusti - ako pusis. Posveti paznje ishrani. Ne mislim na dijete vec na raznovrsnos u ishrani. Ako moras birati izmedju kupusa i mesa: izaberi sarmu. :D
-kad aksamlucis i mezis: zamjeni rakiju sa crnim vinom....
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#49 Re: Srce problem

Post by clav »

hitman05 wrote:Izgleda da sam ja vanzemaljac :) imam simptome iz skoro svih ovde opisanih problema sa srcem :)
Zivim zdravo, ne pijem, ne pusim, ne pijem ni kafu, ma ne pusim ni travu :) Fizicki sam aktivan od kad znam za sebe, hodam itd :)
Bavim se sportom, ma ono sportski tim max, savrsena kilaza, izgled itd :) Nikad nisam isao u bolnicu, rijetko kad sam i bolestan, ono rijetko imam i gripu, reklo bi se da sam ko od celika, izgleda da se samo srce od stakla :)) I osim stresa oko faxa i ljubavi, nista me ne muci niti mi nesto fali :)

Problemi se skoro uvijek desavaju u mirnom stanju, kad sam fizicki aktivan nemam nikakvih problema, i sto je veca fizicka aktivnost sve se bolje i bolje osjecam. Kada duze mirujem, sjedim ili lezim, pri dubokom izdisaju osjetim kratkotrajni jaki bol, od kojeg se skoro ukocim, bol ide ispod rebara do kljucne kosti.
To se ne desava cesto, nekoliko puta u sedmici, nakod duze fizicke neaktivnosti. Drugi problem je sto imam osjecaj pritiska u grudima, onaj osjecaj kao da neko stisce srce, osjecam dugotrajni tupi bol cijele lijeve strane grudi. Jos nesto, uzasno se znojim, kad udjem iz hladnije prostorije u topliju, posebno ako nesto radim na toplom.

Mjerio sam otkucaje srca u mirnom stanu 55-65, pritisak normalni 120/70, kad se pojave ti bolivi, pritisad poludi nekad je 100/60 nekad 110/90. Ne osjecam da mi srce lupa, ali kad slucam slusalicama cujem jake udarce (sto bi valjda trebalo biti dobro :) ).

Eto ako neko sta zna, nek' napise, sta trebam i gdje trebam uraditi ( da nije bas skupo, moram kod privatnika), bio bih puno zahvalan.

Sve najbolje.
Meni to zvuci kao sportsko srce, ali ne mozes nista na osnovu osjecaja reci. Najmanje sto se moze uraditi je ekg, rtg srca i pluca, ergometrija. Ako si student u Sarajevu, otidji na studentsku polikliniku, tamo mozes to sve brzo uraditi.
A ovo oko preskoka srca, mora se razluciti o kakvoj se aritmiji radi. Ekstrasistole u velikoj vecini slucajeva nisu opasne, i najvejrovatnije su povezane s stresom mada su uzrok velike nelagode i ko ih dozivi prvi put ili vise puta jako se uplasi. U svakom slucaju morate otici kod interniste ili kardiologa da vidite o cemu se u stvari radi.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#50 Re: Srce problem

Post by corolla02 »

MMM1977 wrote:
Bellica wrote:
MMM1977 wrote:Ja sam imao sličnih problema s tim da mi se još pojavljivao problem "duplog srca", tako se nekako zove (isto kao da počne srce lupati u nekom mišiću na ruci ili nozi). Otišao na detaljan pregled kod onog doktora Arapa kod muzeja, ustanovio mi da imam neku bakteriju (Heliobacter Pilory, tako nekako), koja diže dijafragmu a ova vrši pritisak na srce. Moguće je i to.

Inače bih preporučio ovog doktora. Ja sam kod njega uzeo kompletan pregled, za 3-4 sata čovjek te pretrese detaljno, jeste da je skupo (mene izašlo oko 450 KM).

Puno sreće!
Ta bakterija inace izaziva cir ili ulkus na zelucu i dvanaestopalacnom crijevu.
Prije je bila veliki problem koliko znam, sada se jednostavno rješava, neka trojna terapija se pije. Jedini problem je što se mora piti nekih 6 mjeseci. Ne bih dalje, da ne idem offtopic.
Pitanje za one koji nesto vise znaju o ovoj bakteriji: Koji nalaz treba vaditi da si nacisto da li je ta bakterija prisutna ili ne u organizmu?
Post Reply