Srce i fitness

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

adi_sa2010
Posts: 68
Joined: 09/08/2010 08:49

#1 Srce i fitness

Post by adi_sa2010 »

Pozdrav ekipi,

U 30im sam i u zadnjih par godina sam se posvetio malo više tjelovježbi, prvenstveno fitness ili kako bih ga nazvao street-workout ili SW (sklekovi, zgibovi, čučnjevi, vježbe bučicama i sl.). Planiram se nastaviti baviti ovim sportom dugoročno ali me interesuje jedna stvar..

Čuo sam od iskusnijih ljudi, da sportitisi koji su se u mladosti bavili npr. bodybuildingom, poslije imali problema sa srcem. Iako je u mom slučaju u pitanju SW, a ne bodybuilding, interesuje me da li u kasnim godinama čovjek može osjetiti negative posljedice SW-a (ili npr. bodybuildinga), ili je to irelevantno?

Hvala!
Adi
adi_sa2010
Posts: 68
Joined: 09/08/2010 08:49

#2 Re: Srce i fitness

Post by adi_sa2010 »

ping :razz:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#3 Re: Srce i fitness

Post by kB27 »

Naravno da ne - ako treniraš pravilno, napreduješ onoliko koliko tvoje tijelo može pratiti, ne koristiš razne 'dozvoljene' i nedozvoljene supstance, itd.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#4 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

Kljuc svega je umjerenost. Vjezbaj koliko mozes, pravi pauze izmedju treninga da se tijelo odmori, san, prehrana i naravno ne koristi nikakve hemikalije jer koliko god te uvjeravali da dozvoljene supstance da nisu stetne nikad ne znas.

:thumbup:
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#5 Re: Srce i fitness

Post by NEOPLAN »

Nema to veze sa bodybuildingom, problemi sa srcem nastaju kad se u mladosti baviš bilo kojim sportom i onda naglo prekineš sa istim, taj prekid izaziva stres za komplet organizam, a posebno utiče na srce. Pokušaću to slikovito objasniti, godine bavljenja sportom navikle su tvoje srce da pumpa jako i brzo kako bi mišići koji su uvijek aktivni dobijali dovoljnu količinu krvi, odnosno prvenstveno kisika i ostalih hranjivih tvari. I onda kad napraviš nagli prekid srce nema vremena da se adaptira na novi režim i smanjenu potrebu za pumpanjem hranjivih tvari, jer mišići više nisu toliko aktivni i ne stižu da sagore sve što im srce dostavi i dolazi do problema u kojem strada najslabija karika u sistemu krvotoka, pa tako nekom strada srce, nekom krvni sudovi, neko oboli od hroničnog povećanog pritiska itd.

Konkretno ja, bavio sam se džudoom kroz osnovnu i srednju školu, redovno vozio po 30-tak km bicikl dnevno, rekreativno fudbal, termini.... onda upišem fakultet i zbog obaveza na istom batalim džudo, sve manje vozim bicikl, prekinem ići na fudbal... i danas imam prolaps mitralnog zaliska i pod stalnom terapijom sam...

Znači bit svega je da ne praviš nagli prekid da ne bi izazvao šok za organizam. Naravno o kojekakvim suplementima i tabletama neću pričati, to nikad nije dobro...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

Nije svaka tableta otrovna. Naravno da ce uzimati vitamine i minerale. Naravno da ce povecati unos bjelancevina, ili vise mesa ili dodatak whey protein.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#7 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

Meni nije jasno zasto bi jedan rekreativac uzimao whey kad moze proteine uzeti iz namirnica? Ja kontam kod profesionalaca jer njima je bitno da im tijelo izvuce 100% iz treninga, a ne 97% npr. za sta trebaju suplementi, ali rekreativac koji zdravlja radi trenira i nisu mu uopce bitni rezultati toliko?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#8 Re: Srce i fitness

Post by NEOPLAN »

Nisu dobre tablete i suplementi jer prave disbalans u organizmu... sve je ok dok povecavas opterecenje i organizam se navikava, ali kad tad dodjes do maksimuma koji mozes izvuci iz svog organizma i tad nastaje problem, jer ti organizam i bioritam trazi da unosis suplemente a vise nisi u stanju da sve to sagoris... i eto belaja...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#9 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

NEOPLAN wrote:Nisu dobre tablete i suplementi jer prave disbalans u organizmu... sve je ok dok povecavas opterecenje i organizam se navikava, ali kad tad dodjes do maksimuma koji mozes izvuci iz svog organizma i tad nastaje problem, jer ti organizam i bioritam trazi da unosis suplemente a vise nisi u stanju da sve to sagoris... i eto belaja...
Mislim da ovo nema veze sa istinom. Kakav crni disbalans. Tijelo pod opterecenjem treba kvalitetnu ishranu kako bi se obnovilo. Odnosno treba bjelancevine vitamine i minerale. Ako sve ovo mozes osigurati redovnom ishranom onda nema potrebe za bilo kakvim suplementima. Sa druge strane, organizam izloziti fizickoj aktivnosti i istovremeno mu uskratiti gore navedeno je, blago receno, kontraproduktivno.

zamisli da imas ferarija koji ide 400kmh i umjesto propisanog ulja naspes mu inu od 5km.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#10 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

Klitemnestraaa wrote:Meni nije jasno zasto bi jedan rekreativac uzimao whey kad moze proteine uzeti iz namirnica? Ja kontam kod profesionalaca jer njima je bitno da im tijelo izvuce 100% iz treninga, a ne 97% npr. za sta trebaju suplementi, ali rekreativac koji zdravlja radi trenira i nisu mu uopce bitni rezultati toliko?
Ako jede dovoljno mesa ne treba mu whey. Rekreativac ili ne, organizam trazi svoje. Manje nego sto treba prof ali ipak vise nego sto treba fizicki neaktivnoj osobi.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#11 Re: Srce i fitness

Post by NEOPLAN »

Ako nisi profesionalac, a uzimas suplemente u jednom trenutku ce sigurno doci do disbalansa u organizmu jer ces doci u situaciju da unosis vise nego sto mozes potrositi, i tada dolazi do problema jer ne smojes naglo prekidati unos suplemenata jer je organizam naviknut na isti, vec moras postepeno smanjivati kolicinu istih, i vrsiti zamjenu vjestackih suplemenata prirodnim unosom istih kroz hranu. Suplementi se ne uzimaju tek onako vec se moraju uzimati pod nadzorom strucnih lica i/ili ljekara. Samo sto to kod nas vrlo malo ljudi prakticira vec se sopaju svim i svacim kako bi se napumpali i na kraju sje*u nesto u organizmu i onda nema nazad.

Ne kazem da ne treba uzimati suplemente ali iste treba uzimati pod nadzorom, nikako na svoju ruku.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#12 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

Da bi uzimao vitamine treba ti nadzor?

To o cemu ti govoris odnosi se na steroide i druga cudesa koje js nikad nebi uzeo niti bi nekome preporucio.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#13 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#14 Re: Srce i fitness

Post by NEOPLAN »

Streptokok wrote:Da bi uzimao vitamine treba ti nadzor?

To o cemu ti govoris odnosi se na steroide i druga cudesa koje js nikad nebi uzeo niti bi nekome preporucio.
Onda se nismo razumjeli, ja pricam o tim "cudesima" koja se uzimaju bez informisanja o istim i na svoju ruku i nastane sra*nje sa hormonima, disbalansom u organizmu i sl. pa imamo bildere sa zenakim sisama i slicne pojave...mada sam ja licno protiv bilo kakve hemije kad za sve postoji prirodni izvor...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#15 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

NEOPLAN wrote:
Streptokok wrote:Da bi uzimao vitamine treba ti nadzor?

To o cemu ti govoris odnosi se na steroide i druga cudesa koje js nikad nebi uzeo niti bi nekome preporucio.
Onda se nismo razumjeli, ja pricam o tim "cudesima" koja se uzimaju bez informisanja o istim i na svoju ruku i nastane sra*nje sa hormonima, disbalansom u organizmu i sl. pa imamo bildere sa zenakim sisama i slicne pojave...mada sam ja licno protiv bilo kakve hemije kad za sve postoji prirodni izvor...
e to vec nisu suplementi i ja to NIKAD nebi koristio.

dakle vitamini, minerali i proteini su ok, sve ostalo ...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#16 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

Klitemnestraaa wrote:Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
1. Lakse je. Jbga, valja spremiti piletinu... a drugo brze dopire do misica sto je poslije treninga vrlo vazno. Whey bi trebalo da je prirodan i dobija se susenjem sirutke.

2. Dekstroza ili glukoza brze dopire do misica sto je opet vrlo vazno poslije treninga. I fruktoza i glukoza su prirodni seceri. No postoje i vjestacki.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#17 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

Streptokok wrote:
Klitemnestraaa wrote:Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
1. Lakse je. Jbga, valja spremiti piletinu... a drugo brze dopire do misica sto je poslije treninga vrlo vazno. Whey bi trebalo da je prirodan i dobija se susenjem sirutke.

2. Dekstroza ili glukoza brze dopire do misica sto je opet vrlo vazno poslije treninga. I fruktoza i glukoza su prirodni seceri. No postoje i vjestacki.
Kakve veze ima za mene kao rekreativku koja ode trcati 2-3x sedmicno je li dobijem 90% ili 100% od tog treninga? Kuzim ja za profesionalce, ali kad se rekreativno bavis onda to radis sebe radi, a ne radi rezultata.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#18 Re: Srce i fitness

Post by Streptokok »

Klitemnestraaa wrote:
Streptokok wrote:
Klitemnestraaa wrote:Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
1. Lakse je. Jbga, valja spremiti piletinu... a drugo brze dopire do misica sto je poslije treninga vrlo vazno. Whey bi trebalo da je prirodan i dobija se susenjem sirutke.

2. Dekstroza ili glukoza brze dopire do misica sto je opet vrlo vazno poslije treninga. I fruktoza i glukoza su prirodni seceri. No postoje i vjestacki.
Kakve veze ima za mene kao rekreativku koja ode trcati 2-3x sedmicno je li dobijem 90% ili 100% od tog treninga? Kuzim ja za profesionalce, ali kad se rekreativno bavis onda to radis sebe radi, a ne radi rezultata.
Za trcanje ti ne treba nista od navedenog. Eventualno minerali i vitamini.
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#19 Re: Srce i fitness

Post by Fauja Singh »

Klitemnestraaa wrote:Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
Puno je lakse kupiti Whey i poslije svakog treninga unijeti neophodne proteine i nahraniti misice, nego da poslije svakog treninga spremam neki proteinski obrok.
Pa X puta mi se desi da treniram sat vremena u teretani, osjetim vec slabost u tijelu i dodjem kuci a za rucak pita, ne mogu ja sad od ukucana ocekivati da prilagode jelovnik meni i mojim treninzima, nisam profesionalac i ne zivim od toga, ali opet dovoljno se izmorim da su mi neophodni proteini.
Evo trenutno nista ne pijem od dodataka ishrani, ni multivitaminski kompleks ni Whey i vjeruj da su mi oporavci poslije treninga dosta duzi, imam ceste upale a ako dva dana zaredom treniram ja sam treci dan ko pregazen.
Naravno ko moze imati ishranu po PS-u to je super, ja ne mogu iz mnogo razloga, naravno izbjegavam slatko i nezdravu hranu ali ne mogu sad doci kuci na rucak i reci "e ja necu pitu, meni treba protein jer sam trenirao" Jedem sta je napravljeno.
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#20 Re: Srce i fitness

Post by Dr Baltazar »

Klitemnestraaa wrote:Jos uvijek mi nije jasno sto ljudi uzimaju whey kad mogu uzeti piletinu, sto uzimaju dekstrozu kad mogu voce (fruktoza) itd. Za ovo znas da ne skodi, a za sve sta je smuckano u labosu nikad ne znas.
Brža apsorpcija i manje opterećenje za crijeva :)

Fruktoza nije baš toliko preporučljiva, jer je teško iskoristiva i takva završi u salu najvećim dijelom ;)

Ti trčiš, tek sam sada pročitao, i tvoja potrošnja je smiješna naspram moje. Mojih 6 setova mrtvog dizanja sagori više kalorija nego to tvoje trčanje x3 :)

@Fauja

Drug ja sam uveo režim tako da su se ukućani prilagodili i znaju da koka treba biti na stolu bar 2-3x dnevno :lol: :lol:
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#21 Re: Srce i fitness

Post by Benq »

Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#22 Re: Srce i fitness

Post by Fauja Singh »

@dr Baltazar
Ma moji se zale da ce poceti kokodakati od piletine, a vala se i meni ova piletina vise pocinje gaditi, ja znam da nam je haman sve vjestacko ali mislim da piletina prednjaci kad su u pitanju hormoni i galofak, tako da se ne zalim sto nije cesce na meniju.
Obicno su mi jaja za dorucak, rucak sta god je na stolu, vecera mladi sir.
Mada Whey i dekstroza poslije treninga je :thumbup: Kad sam 2-3 mjeseca na tome bas osjetim napredak.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#23 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

@drBalt: Ma ja to samo da sam u kondiciji, sad trcanje i bajk, a zimus sam isla na fitness. S bucicama i vjezbe s tezinom tijela (sklekovi, cucnjevi itd.) mi je mnogo teze raditi, bole me misici sutradan, a tijelo mi isto i ljeti i zimi, nista mi se ne zategnu pa sam vise fan ovih outdoor aktivnosti.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#24 Re: Srce i fitness

Post by Klitemnestraaa »

Fauja Singh wrote:@dr Baltazar
Ma moji se zale da ce poceti kokodakati od piletine, a vala se i meni ova piletina vise pocinje gaditi, ja znam da nam je haman sve vjestacko ali mislim da piletina prednjaci kad su u pitanju hormoni i galofak, tako da se ne zalim sto nije cesce na meniju.
Obicno su mi jaja za dorucak, rucak sta god je na stolu, vecera mladi sir.
Mada Whey i dekstroza poslije treninga je :thumbup: Kad sam 2-3 mjeseca na tome bas osjetim napredak.
Zar zumanjci nisu puni kolesterola i dozvoljena samo 2 jajeta sedmicno? Ili se i kolesterol, tj. LDL sagori pri treningu?
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#25 Re: Srce i fitness

Post by Fauja Singh »

Klitemnestraaa wrote:
Fauja Singh wrote:@dr Baltazar
Ma moji se zale da ce poceti kokodakati od piletine, a vala se i meni ova piletina vise pocinje gaditi, ja znam da nam je haman sve vjestacko ali mislim da piletina prednjaci kad su u pitanju hormoni i galofak, tako da se ne zalim sto nije cesce na meniju.
Obicno su mi jaja za dorucak, rucak sta god je na stolu, vecera mladi sir.
Mada Whey i dekstroza poslije treninga je :thumbup: Kad sam 2-3 mjeseca na tome bas osjetim napredak.
Zar zumanjci nisu puni kolesterola i dozvoljena samo 2 jajeta sedmicno? Ili se i kolesterol, tj. LDL sagori pri treningu?
Ma ko ce im ga vise znati, cas je ovako cas onako... prije se govorilo da povecava holesterol i da se jaja jedu 1 do 2 X sedmicno, a sad se govori da su dobra i da ih se moze jesti svakodnevno
http://www.savjetnica.com/je-li-zdravo- ... svaki-dan/
http://www.centarzdravlja.hr/zanimljivo ... od-zelite/
http://www.centarzdravlja.hr/zdrav-zivo ... dete-jaja/

Ja ih jedem cesto za dorucak, zadnji put kad sam gledao masnoce u krvi (prije godinu dana) bilo je sve ok.
Post Reply