Srbija danas dobija plin

zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1 Srbija danas dobija plin

Post by zonbirile »

Danas Srbija do 12h dobija plin.Tadić obezbjedio 2 mil m3 iz Mađarske,a 3mil m3 od Njemačke.Jest da nije ko Hare i kompanija,ali čovjek dobi plin,naše sline nema kome ni otići,svima su se više zgadili,jedino ih vlastiti narod još trpi.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#2 Re: Srbija danas dobija plin

Post by veljaca »

zonbirile wrote:Danas Srbija do 12h dobija plin.Tadić obezbjedio 2 mil m3 iz Mađarske,a 3mil m3 od Njemačke.Jest da nije ko Hare i kompanija,ali čovjek dobi plin,naše sline nema kome ni otići,svima su se više zgadili,jedino ih vlastiti narod još trpi.
Nemoj tako .... dobice i BiH ( ili jedan dio BiH - manji entitet ) sada od Srbije dio tog plina ....
User avatar
jazz001
Posts: 90
Joined: 11/08/2008 15:13

#3 Re: Srbija danas dobija plin

Post by jazz001 »

nemoj tako,,,i da smo nabavili neku kolicinu plina kako bi ga dovukli do grada a da ga croatia ili serbia ne uzmu pola ili svog,,,ili ti mozda imas neku varijantu da ne ide preko njihove teritorije :-)
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Srbija danas dobija plin

Post by karanana »

jazz001 wrote:nemoj tako,,,i da smo nabavili neku kolicinu plina kako bi ga dovukli do grada a da ga croatia ili serbia ne uzmu pola ili svog,,,ili ti mozda imas neku varijantu da ne ide preko njihove teritorije :-)
pa nije rat pa da uzimaju pola od svega sto se salje. postoje medjunarodni dogovori, postoje kontrole, ako plin nekome ide onda nema kradje (zbog toga smo sad u problemima jer ukrajina ovo nije postovala).

ali mene nervira sto svi neovisni i pravedni ovdje krive samo harisa i hecu i brankovica. za mnoge stvari u zemlji i jesu oni krivi, mozda su i za ovo oni krivi, ali za ovo nisu nista vise krivi od komsica ali njega niko ni ne spominje.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#5 Re: Srbija danas dobija plin

Post by zonbirile »

normalno sada je urota u pitanju,naši plin obezbjedili samo se krade.E da smo išli sa Kazahstanom u tal,imali bi sada plina,nema veze što išao preko iste Srbije.Ja samo prenjeo vijest ,a sada normalno je da su oni šupci,a mi stojički trpimo i ne radimo ništo-pardon biće po frtalj metra drva,pa ih nosaj po kući dok se ne ugriješ.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#6 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Luke Perry »

U Srbiji Tadica kritikuju zato sto nisu imali rezerve plina ali Bosnjo ce da ga pohvali zato sto su od Madjara za velike pare kupili plin za par dana.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#7 Re: Srbija danas dobija plin

Post by gurabija78 »

zonbirile wrote:Danas Srbija do 12h dobija plin.Tadić obezbjedio 2 mil m3 iz Mađarske,a 3mil m3 od Njemačke.Jest da nije ko Hare i kompanija,ali čovjek dobi plin,naše sline nema kome ni otići,svima su se više zgadili,jedino ih vlastiti narod još trpi.
vjerovatno se ceka neko ko ce ponuditi najbolji tal, 2-3% na kafu, dok se takav nadje, u tom ljeto!
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#8 Re: Srbija danas dobija plin

Post by gurabija78 »

Luke Perry wrote:U Srbiji Tadica kritikuju zato sto nisu imali rezerve plina ali Bosnjo ce da ga pohvali zato sto su od Madjara za velike pare kupili plin za par dana.
par dana smrzavanja manje! a i ovdje niko ne hvali Tadica, nego 'hvali' sposobnost nasih bijednika!
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#9 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Klodovik »

karanana wrote:
jazz001 wrote:nemoj tako,,,i da smo nabavili neku kolicinu plina kako bi ga dovukli do grada a da ga croatia ili serbia ne uzmu pola ili svog,,,ili ti mozda imas neku varijantu da ne ide preko njihove teritorije :-)
pa nije rat pa da uzimaju pola od svega sto se salje. postoje medjunarodni dogovori, postoje kontrole, ako plin nekome ide onda nema kradje (zbog toga smo sad u problemima jer ukrajina ovo nije postovala).

ali mene nervira sto svi neovisni i pravedni ovdje krive samo harisa i hecu i brankovica. za mnoge stvari u zemlji i jesu oni krivi, mozda su i za ovo oni krivi, ali za ovo nisu nista vise krivi od komsica ali njega niko ni ne spominje.
Spomenuo ga je Asim Metiljević:

Slobodna Bosna: Šta je Kazahstan nudio BiH
09.01.2009. 00:09

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, s pomiješenim osjećajem gorčine i trijumfa, prokomentirao je skandalozno zavrtanje ruskog plina Balkanu. Hrvatsku javnost Mesić je podsjetio na susret s katarskim emirom od prije šest godina i pregovore o izgradnji terminala za ukapljeni plin u Hrvatskoj.
U taj projekat, tvrdi Mesić, Katar je bio spreman investirati dvije milijarde dolara i da je Hrvatska prihvatila ponudu, "danas ne bismo ovisili samo o ruskom plinu"."Mene su tada ispljuvali", rekao je Mesić na kraju podsjećanja na neslavno okončanu "katarsku epizodu".

Istog dana, istim povodom, reagirao je i federalni ministar industrije, energetike i rudarstva Vahid Hećo. U izjavi za Oslobođenje mistar Hećo se požalio na olako odbijanje partnerstva sa kazahstanskom kompanijom KazTransGas "koja nam je mogla izlobirati prioritet kod dotoka ruskog plina". Hećo, naime, tvrdi da Kazahstan u isporuci ruskog plina sudjeluje sa 60 posto i da na temelju te činjenice može presudno uticati na poslovnu politiku ruske kompanije Gazprom.

Na nedavno održanom "energetskom forumu" u Sarajevu Hećo je nešto detaljnije obrazložio razloge zbog kojih je insistirao na strateškom partnerstvu s kazahstanskom državnom kompanijom "KasTransGas". Ustvrdio je naime da je Kazahstan bio spreman u plinifikaciju BiH uložiti dvije milijarde dolara te da bi plinifikacija podrazumijevala izgradnju nekoliko termoelektrana na plin koje bi proizvodile električnu, ali istovremeno i toplotnu energiju.

Hećinu tezu potvrdio je nedavno i dr. Džemal Peljto, dugogodišnji direktor sarajevskog Instituta za gasnu tehniku. Dr. Peljto tvrdi da je sadašnji način korištenja plina u BiH krajnje neracionalan jer se koristi samo 50 posto energetskog petencijala. Peljto također tvrdi da bi se plin trebao koristiti "dvostruko": za proizvodnju električne energije i za grijanje radijatora. "U tom bi slučaju i cijena plina bila znatno niža, jer se plin ne bi trošio samo tokom zimskih mjeseci nego tokom cijele godine", ustvrdio je dr. Peljto.

Još prije dvije godine SDP-ov član Predsjedništva BiH Željko Komšić potpisniku ovih redova prepričao je svoj iznenadni susret s kazahstanskim predsjednikom Nursultanom Nazarbajevim. Komšić se s Nazarbajevim susreo u New Yorku, na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija a njihov cijeli skoro jednosatni razgovor bio je posvećen razvoju energetske suradnje BiH i Kazahstana. I Komšić nam je potvrdio da je Kazahstan spreman u energetske projekte u BiH investirati dvije milijarde dolara.

Komšić, međutim, o svom susretu s Nazarbajevim do danas javno nije progovorio ni riječi Vjerovatno zato da ne bi bio ispljuvan poput hrvatskog predsjednika Mesića ili federalnog ministra Heće...

Zavrtanje dotoka ruskog plina na dramatičan način upozorava i hrvatsku i bh. javnost da o energetskim projektima razgovara trezveno, odgovorno i argumentirano, bez pljuvanja i politikantskog podmetanja.

Piše: A. Metiljević (Slobodna Bosna)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#10 Re: Srbija danas dobija plin

Post by zonbirile »

luke pery

blago tebi i nama sa njima.Pa nije poenta u Tadiću i Srbima,nego u našim slinama od političara.Skuplje je sve ostalo ,nego naći plin.Oni ne mogu naći qurac u gaćama ,a ne plin.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#11 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Luke Perry »

Na 10 razlicitih tema spominjes Tadica i plin. Dosadan si.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Srbija danas dobija plin

Post by karanana »

zonbirile wrote:luke pery

Oni ne mogu naći qurac u gaćama ,a ne plin.
ne mogu ni ja, nidje ga otkad je ove zime.
User avatar
Better Man
Posts: 16742
Joined: 01/10/2006 20:10

#13 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Better Man »

Luke Perry wrote:U Srbiji Tadica kritikuju zato sto nisu imali rezerve plina ali Bosnjo ce da ga pohvali zato sto su od Madjara za velike pare kupili plin za par dana.
Jesu ga kritikovali, ali Tadić se ipak snašao i obezbijedio plin dok naši nisu ni to bili u stanju da urade. U Hrvatskoj je proglašeno vanredno stanje, a imaju rezerve plina i potrošaći su snadbjeveni. Kod nas nema rezervi plina i već par dana su ljudima stanovi hladni i nesposobne vlasti su tek za ponedeljak najavili ako ovo potraje proglasiti vanredno stanje, a trebalo je to učiniti još utorak. Ne bi me čudilo da naši proglase vanredno stanje kad rusi puste plin. Branković, Hećo, Silajdžić jesu najodgovorniji i nema opravdanja za njih, jer riječ je o premijeru FBiH, Ministru za energetiku i aktuelnom presjedavajućem. I mogla bi se dodati još dva čovjeka Nikola Špirić kao presjedavajući Vijeća ministara i Premijer RS-a Milorad Dodik.
Last edited by Better Man on 09/01/2009 10:13, edited 1 time in total.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#14 Re: Srbija danas dobija plin

Post by turban »

Kako se isplati imati dzenerala Mladica... 8-)
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15 Re: Srbija danas dobija plin

Post by veljaca »

zonbirile wrote:luke pery

blago tebi i nama sa njima.Pa nije poenta u Tadiću i Srbima,nego u našim slinama od političara.Skuplje je sve ostalo ,nego naći plin.Oni ne mogu naći qurac u gaćama ,a ne plin.
E to je nasa realnost. Tako je kada nema jedinstvenog stava. Eto, posto je to moj fah, znam da je trebalo Sarajevo da se grije iz TE Kakanj - pa nista od toga. Zasto ? Takodjer, znam, da nam dodik ne dozvoljava gradnju plinovoda Slavonski Brod - Zenica. Zato nam je sve ovako. Kad nema neko da dodika povuce za usi ili onoga ko je stopirao toplovod iz TE Kakanj. dok toga ne bude - bice po onoj narodnoj - nek komsiji crkne krava .... Zalosno, da zalosnije ne moze biti ....
User avatar
atom62
Posts: 281
Joined: 04/02/2008 14:33

#16 Re: Srbija danas dobija plin

Post by atom62 »

hajmo napasti srbiju i oteti im gas. i tako imamo jos starih neplacenih racuna!? :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#17 Re: Srbija danas dobija plin

Post by micika »

zonbirile wrote:Danas Srbija do 12h dobija plin.Tadić obezbjedio 2 mil m3 iz Mađarske,a 3mil m3 od Njemačke.Jest da nije ko Hare i kompanija,ali čovjek dobi plin,naše sline nema kome ni otići,svima su se više zgadili,jedino ih vlastiti narod još trpi.
Dobili mi ovdje plin al u klincu :x :x :x Nesto plina je stiglo al samo za toplane,individualna domacinstva se smrzavaju,mamu im vise :x :x :x
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#18 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Hare ukida republiku srpsku ne moze jos na plin da misli. Sto je puno puno je.
Heco da je neki ministar napravio bi do sad odlagaliste za plin, pa bi smo i mi imali zalihe, ovako on je naso da soli pamet.
User avatar
atom62
Posts: 281
Joined: 04/02/2008 14:33

#19 Re: Srbija danas dobija plin

Post by atom62 »

tadicu, boga ti hajde pomozi malo i nas. da smo znali da ce vama tako dobro biti a da cemo mi patiti, licno ne bih nikada glasao za otcepljenje od bivse juge! hajde primite nas nazad! alaha ti!
User avatar
Grover
Posts: 1201
Joined: 17/03/2008 18:13

#20 Re: Srbija danas dobija plin

Post by Grover »

zonbirile wrote:Danas Srbija do 12h dobija plin.
Sad mi je lakse..
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#21 Re: Srbija danas dobija plin

Post by zonbirile »

veljača

pa gdje će graditi toplovod,kako bi onda bio u talu Energoinvest,BH gas,Sarajevo gas,Toplane-brat bratu 1000 ljudi se vrti oko gasa.
behavac
Posts: 1213
Joined: 24/08/2008 14:55

#22 Re: Srbija danas dobija plin

Post by behavac »

atom62 wrote:tadicu, boga ti hajde pomozi malo i nas. da smo znali da ce vama tako dobro biti a da cemo mi patiti, licno ne bih nikada glasao za otcepljenje od bivse juge! hajde primite nas nazad! alaha ti!
Kasno Marko na Kosovo stize !!!
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#23 Re: Srbija danas dobija plin

Post by homo_sapiens »

Better Man wrote:
Luke Perry wrote:U Srbiji Tadica kritikuju zato sto nisu imali rezerve plina ali Bosnjo ce da ga pohvali zato sto su od Madjara za velike pare kupili plin za par dana.
Jesu ga kritikovali, ali Tadić se ipak snašao i obezbijedio plin dok naši nisu ni to bili u stanju da urade. U Hrvatskoj je proglašeno vanredno stanje, a imaju rezerve plina i potrošaći su snadbjeveni. Kod nas nema rezervi plina i već par dana su ljudima stanovi hladni i nesposobne vlasti su tek za ponedeljak najavili ako ovo potraje proglasiti vanredno stanje, a trebalo je to učiniti još utorak. Ne bi me čudilo da naši proglase vanredno stanje kad rusi puste plin. Branković, Hećo, Silajdžić jesu najodgovorniji i nema opravdanja za njih, jer riječ je o premijeru FBiH, Ministru za energetiku i aktuelnom presjedavajućem. I mogla bi se dodati još dva čovjeka Nikola Špirić kao presjedavajući Vijeća ministara i Premijer RS-a Milorad Dodik.
Zato vlasti u Kantonu Sarajevo mudro koriste nastalu krizu s grijanjem i "čiste javne pare":

Vlada KS - Hitna nabavka 4.000 m3 ogrijevnog drveta
Direkcija za robne rezerve Kantona Sarajevo odmah će nabaviti 4.000 m3 ogrijevnog drveta, saopćeno je iz Pres službe Kantona Sarajevo.
Za tu svrhu Vlada je, u nastavku vanredne sjednice, odobrila avansna sredstva od 330.000 KM, a prema Bilansu potreba robnih rezervi za Kantona Sarajevo za ovu godinu.
"Ukoliko obustava dotoka gasa i dalje bude trajala, štabovi civilne zaštite će, prema već pripremljenoj proceduri, na tačno određenim lokacija u mjesnim zajednicama općina Kantona, domaćinstvima koji imaju već ostvareno pravo na subvenciju grijanja na gas i grijanja preko "Toplana" bez mogućnosti korištenja alternativnog goriva, dodjeliti po 0,5 m3 drveta radi ublažavanja posljedica nastalih obustavom dotoka gasa u BiH i Sarajevo", saopćeno je.
Odobreno je dodatnih 100.000 KM kantonalnoj Upravi civilne zaštite za plaćanja usluge raspodjele čvrstog goriva čime se provode preventivne mjere zaštite i spašavanja.
Sve preventivne mjere će se provoditi u naredna tri dana, a njihova ralizacija će početi u ponedjeljak, 12. januara ukoliko u tom periodu ne dođe do ponovne isporuke gasa Bosni Hercegovini i Sarajevu. (FENA)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, novac je obezbjeđen, avansno uplaćen, ogrijev kupljen, a podjela u ponedjeljak ! U vrijeme kada će plin već uveliko teći cijevima Sarajeva.

Jako me zanima da li će iko vratiti novac u ponedjeljak, pošto znam da za nastalu krizu sa grijanjem u K.S. niko nikad neće odgovarati :x
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#24 Re: Srbija danas dobija plin

Post by homo_sapiens »

zonbirile wrote:Danas Srbija do 12h dobija plin.Tadić obezbjedio 2 mil m3 iz Mađarske,a 3mil m3 od Njemačke.Jest da nije ko Hare i kompanija,ali čovjek dobi plin,naše sline nema kome ni otići,svima su se više zgadili,jedino ih vlastiti narod još trpi.

Posle Mađarske i Nemačke, koje Srbiji pomažu isporukama gasa, dogovorena je i isporuka gasa iz Austrije. "Ukoliko bude potrebno mi ćemo preuzeti gas iz Austrije i to će obezbediti normalno snabdevanje Srbije", kazao je predsednik Srbije Boris Tadić. Sa Vladom Austrije dogovorena je isporuka između dva i tri miliona kubnih metara gasa.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=338426
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#25 Re: Srbija danas dobija plin

Post by veljaca »

zonbirile wrote:veljača

pa gdje će graditi toplovod,kako bi onda bio u talu Energoinvest,BH gas,Sarajevo gas,Toplane-brat bratu 1000 ljudi se vrti oko gasa.
Samo da te malo ispravim - ovaj toplovod je bio projektovan ( pred mojim ocima ) u Energoinvestu. Tako da Energoinvest ispada iz ovog tala ..... Za ostale ne znam ....
Post Reply