Srbi i Vlasi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12162
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#301 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 15:29
Nije tako!
Mislim da je dosta toga tokom ove teme razjašnjavano.
Jedan dio vlaha je srbizovan u različitim fazama 19. vijeka.
Vlasi nisu bilo samo etnički već su ponekad bili samo klasni termin, zavisi, kada, gdje i u kojem kontekstu.
Vlasi su većinom romanizovano stanovništvo Balkana, dakle imaju itekkao veze sa Ilirima, ali nisu samo Iliri. Mislim da je nekada u 8-9. vijeku bilo neko naseljavanje stanovništva iz Anadolije a Balkan, to stanovništvo je uglavnom govorilo nekim dijalektom latinskog, tj. kasnije vlaškog.
Što se tiče ostalih primjesa ne treba zaboraviti da je bilo i par talasa naseljavanja sirijčakog i jermenskog stanovništva u neka područja Balkana.
Koliko iscitah temu vidim da se vecina slaze sa onim sta ja pricam.
zira1337
Posts: 83
Joined: 28/05/2017 22:39

#302 Re: Srbi i Vlasi

Post by zira1337 »

dr_Evil wrote: 04/01/2021 15:01
zira1337 wrote: 04/01/2021 09:29

Pogledah ovaj video, ok, ova emisija ide obicno pod naucna fantastika ili zabavni program, a ne pod dokumentarni film. To trebamo znati prije icega.

Gledam cesto, svidja mi se i imaju zanimljivih teorija. Ali opet pricamo o podrucju Rumunije i Bugarske. I ne nadjoh mnogo necega sta tebi ide u tvrdnju da su nasi krajevi bili puni Vlaha. A spreman sam cak povjerovati da je u Gabeli bila Troja.

Ono sto sigurno jeste u emisiji je da pricaju najvise o Rumuniji i Bugarskoj. Sto opet ide na vodu da su Vlasi od tuda importovani.

Halali ali ja opet ne vidim to sta mi govoris
Genetskim istraživanjem, Rumuni, Srbi, Bošnjaci su praktično samo imena.. a radi se o istim ljudima koji potiču od istih antičkih plemena.

Ono što važi za Rumune i Bugare važi i za nas.

Rumuni su nama isto što i Hrvati, kulturna, vjerska razlika svakako ali njihova Istorija je i naša istorija.

U školi ne učiš pravu istoriju jer Germanski narodi (Franci, Saxoni, Vandali, Langobardi itd..) koji su okupirali Evropu (dolaskom iz Azije i Skandinavije) pišu svima istoriju kako njima odgovara.

Image

Ova R1b nekad bila u Ukrajni pa se probila skroz na zapad "Barbarska Invazija"

Talijanska Kultura "Cardium pottery" bila I2a1
Cultura Britanski Kelta bila I2a1b
Cultura Gala bila I2a2

To moj drug sve poubijano.

Evo kako je bilo (MUŠKE LINIJE) do 6og vijeka

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12162
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#303 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

zira1337 wrote: 04/01/2021 16:05
Iskreno idu mi na zivce ove mape, ukucas ime mape izbaci 30 razlicitih po ovoj tvojoj mi sa hrvatskom nemamo nista, svako steli kako mu odgovara.

To me podsjeti kada su pocele ove mape gena pa se hrvati trudili da budu razliciti od bosnja i srba i na kraju zakljucili da nisu slaveni nikako, pa hajd onda radi ponovo jer kako opravdati sliku dolaska hrvata na more.
Bossona
Posts: 5138
Joined: 21/12/2020 03:28

#304 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bossona »

Evropski historijski zapisi o Servima-

http://ubsm.bg.ac.rs/view.php?q=1387&p= ... 920&h=994
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#305 Re: Srbi i Vlasi

Post by asurbanipal »

dr_Evil wrote: 06/01/2021 09:07
zira1337 wrote: 04/01/2021 16:05
Iskreno idu mi na zivce ove mape, ukucas ime mape izbaci 30 razlicitih po ovoj tvojoj mi sa hrvatskom nemamo nista, svako steli kako mu odgovara.

To me podsjeti kada su pocele ove mape gena pa se hrvati trudili da budu razliciti od bosnja i srba i na kraju zakljucili da nisu slaveni nikako, pa hajd onda radi ponovo jer kako opravdati sliku dolaska hrvata na more.

Ovaj @zira piše naučnu fantastiku, samo ne znam je li srpski ili bošnjački mitoman.

"Germani nam pisali istoriju", "Bečko-berlinska škola". Bože, na koga li me to podsjeća? :roll:

Ah, da. :mrgreen:


User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#306 Re: Srbi i Vlasi

Post by Van Halen »

Vlasi su Tračani,tu spadaju danasnji Rumuni,Bugari Makedonci,Srbi i Albanci. Iliri su danasnji Bosnjaci,Crnogorci i Dalmatinci.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12162
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#307 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Van Halen wrote: 17/01/2021 10:23 Vlasi su Tračani,tu spadaju danasnji Rumuni,Bugari Makedonci,Srbi i Albanci. Iliri su danasnji Bosnjaci,Crnogorci i Dalmatinci.
Geografski gledano prije doseljava slavena da.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12162
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#308 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

asurbanipal wrote: 16/01/2021 12:08
dr_Evil wrote: 06/01/2021 09:07
zira1337 wrote: 04/01/2021 16:05
Iskreno idu mi na zivce ove mape, ukucas ime mape izbaci 30 razlicitih po ovoj tvojoj mi sa hrvatskom nemamo nista, svako steli kako mu odgovara.

To me podsjeti kada su pocele ove mape gena pa se hrvati trudili da budu razliciti od bosnja i srba i na kraju zakljucili da nisu slaveni nikako, pa hajd onda radi ponovo jer kako opravdati sliku dolaska hrvata na more.

Ovaj @zira piše naučnu fantastiku, samo ne znam je li srpski ili bošnjački mitoman.

"Germani nam pisali istoriju", "Bečko-berlinska škola". Bože, na koga li me to podsjeća? :roll:

Ah, da. :mrgreen:
A dobro jeste bilo promjene historije u Becu, previse znacaja je dato Grcima, k'o da su samo oni na onom podrucju zivjeli i niti jedan drugi narod. Sve nas nekrscane osmanskog carstva su dozivljavali kao nizu rasu, mada u tom trenutku mozda nisu ni bili daleko od stvarnosti
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#309 Re: Srbi i Vlasi

Post by Van Halen »

dr_Evil wrote: 18/01/2021 08:07
Van Halen wrote: 17/01/2021 10:23 Vlasi su Tračani,tu spadaju danasnji Rumuni,Bugari Makedonci,Srbi i Albanci. Iliri su danasnji Bosnjaci,Crnogorci i Dalmatinci.
Geografski gledano prije doseljava slavena da.
Mislim da su Slaveni doselili u sve dijelove,naravno vise u sjeverne i nametnuli jezik. A da su stare granice naroda i obicaji ostali isti
User avatar
dr_Evil
Posts: 12162
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#310 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Van Halen wrote: 18/01/2021 08:31
dr_Evil wrote: 18/01/2021 08:07
Van Halen wrote: 17/01/2021 10:23 Vlasi su Tračani,tu spadaju danasnji Rumuni,Bugari Makedonci,Srbi i Albanci. Iliri su danasnji Bosnjaci,Crnogorci i Dalmatinci.
Geografski gledano prije doseljava slavena da.
Mislim da su Slaveni doselili u sve dijelove,naravno vise u sjeverne i nametnuli jezik. A da su stare granice naroda i obicaji ostali isti
:thumbup:
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#311 Re: Srbi i Vlasi

Post by SamoVasGledam »

Jedna zanimljiva spomen ploča iz samostana Svetog Frane kod Zadra iz godine 1527. na kojoj piše:
„Živite moralno!
Ne brinite koliko godina ćete živeti,
već da ste primerno živeli.
Stefanu Zoviniću, SRBINU
koji je izbegao od turskog nasilja,
odličnom čoveku, najdražem ocu i dobrom sinu,
petom po redu bratu i najvoljenijem potomku.
Ja Jovin, četvrti po redu brat,
zajedno s majkom Ursulom pobožno postavih.
Prestavi se 25. avgusta, 1527.”

Veruje se da je Stefan bio katolička izbeglica iz Bosne.

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#312 Re: Srbi i Vlasi

Post by Van Halen »

Prodorom Turaka nastao je haos i bjezanija. Ljudi iz Srbije su preko Bosne bježali ka dalmatinskim gradovima i dalje na zapad.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#313 Re: Srbi i Vlasi

Post by SamoVasGledam »

Van Halen wrote: 26/01/2021 14:23 Prodorom Turaka nastao je haos i bjezanija. Ljudi iz Srbije su preko Bosne bježali ka dalmatinskim gradovima i dalje na zapad.
Ali Stefan Zovinić je bio katolik sahranjen u katoličkom samostanu kod Zadra.
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#314 Re: Srbi i Vlasi

Post by tovarish »

SamoVasGledam wrote: 29/01/2021 21:56
Van Halen wrote: 26/01/2021 14:23 Prodorom Turaka nastao je haos i bjezanija. Ljudi iz Srbije su preko Bosne bježali ka dalmatinskim gradovima i dalje na zapad.
Ali Stefan Zovinić je bio katolik sahranjen u katoličkom samostanu kod Zadra.
Pa prešao na katoličanstvo. Da je bio iz Srbije svjedoči njegovo ime Stefan, jer je u Bosni korišteno Stjepan ili Stipan. A i bratovo ime Jovo nije uobičajeno kod katolika.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#315 Re: Srbi i Vlasi

Post by SamoVasGledam »

tovarish wrote: 30/01/2021 18:09
Pa prešao na katoličanstvo. Da je bio iz Srbije svjedoči njegovo ime Stefan, jer je u Bosni korišteno Stjepan ili Stipan. A i bratovo ime Jovo nije uobičajeno kod katolika.
[/quote]

To su samo pretpostavke i konstrukcije imena ispisanih na ploči na latinskom pismu i jeziku. Očigledno je da su i originalna imena prilagođena latinskom jeziku, pa mi od njih možemo samo da izvodimo pretpostavke originala kao što je od Zovinichio izvedeno Zovinić što i nije tako teško.
Isto tako ime Stephano može veoma lako da bude i Stevan i Stjepan, pa i ekvivalent imenu Iovinus može da bude i Jovo/Jova i Ivo/Iva, kao što i za Ioannes Hrvati kažu Ivan, a Srbi Jovan.
Uz to složićeš se da Ursula nije tipično pravoslavno ime.
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#316 Re: Srbi i Vlasi

Post by tovarish »

SamoVasGledam wrote: 30/01/2021 19:54
tovarish wrote: 30/01/2021 18:09
Pa prešao na katoličanstvo. Da je bio iz Srbije svjedoči njegovo ime Stefan, jer je u Bosni korišteno Stjepan ili Stipan. A i bratovo ime Jovo nije uobičajeno kod katolika.
To su samo pretpostavke i konstrukcije imena ispisanih na ploči na latinskom pismu i jeziku. Očigledno je da su i originalna imena prilagođena latinskom jeziku, pa mi od njih možemo samo da izvodimo pretpostavke originala kao što je od Zovinichio izvedeno Zovinić što i nije tako teško.
Isto tako ime Stephano može veoma lako da bude i Stevan i Stjepan, pa i ekvivalent imenu Iovinus može da bude i Jovo/Jova i Ivo/Iva, kao što i za Ioannes Hrvati kažu Ivan, a Srbi Jovan.
Uz to složićeš se da Ursula nije tipično pravoslavno ime.
[/quote]

Pa onda bi i Ursula trebalo biti neko latinizirano slavensko ime.

A upravo je i poenta da iz nekih paušalnih informacija izvodiš određene zaključke.

I čini mi se da piše serviasco, što može biti i servus - sluga, a ne srbin.

Over and out
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#317 Re: Srbi i Vlasi

Post by SamoVasGledam »

tovarish wrote: 30/01/2021 20:23
Pa onda bi i Ursula trebalo biti neko latinizirano slavensko ime.

A upravo je i poenta da iz nekih paušalnih informacija izvodiš određene zaključke.

I čini mi se da piše serviasco, što može biti i servus - sluga, a ne srbin.

Over and out
Ime Ursula ili Uršula itekako danas postoji u Hrvatskoj.
Jasno piše Serviano. Ovo je replika, a dole je original.

Image

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#318 Re: Srbi i Vlasi

Post by Van Halen »

Ja i sta hoces da kazes,da su u Bosni svi Srbi da je to srpska drzava. Pricajte sta hocete,savno su prosla vremena kad smo vam šutali i shvatali vas ozbiljno. Država se od kako je vijeka zove Bosna a narod Bosnjani i tacka
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#319 Re: Srbi i Vlasi

Post by SamoVasGledam »

Ne, već da razbijem predrasude da je Srpstvo=Pravoslavlje i da su Srbi u Bosni oduvek bili zvani vlaškim imenom.
I u istoriografiji ne postoji ''Ovo je moje uverenje i tačka. Nema dalje.''. To je po meni znak nesigurnosti i manjak argumenata.
Post Reply