Srbi i Vlasi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
romulirem
Posts: 96
Joined: 07/09/2010 18:39
Location: negdje na zapadu

#26 Re: Srbi i Vlasi

Post by romulirem »

-Admir- wrote:Sigurno da ima, samo se mi tim imenom nikada nismo zvali, vi jeste, i malcice je glupo to negirati jer postoji mali milion historijskih izvora koji to pokazuju,mi vas jesmo zvali Vlasima jer smo to culi od vas, nismo mi to izmislili kako bi vam na neki nacin napakostili, da ste se zvali Navaho indijanci mi bi vas tako i zvali, sada vas niko vise ne zove Vlasima jer se vise Vlasima ne osjecate, isto kada smo mi ponovo vratili naziv Bosnjak, postepeno sve nas vise i vise srbo-hrvata naziva Bosnjacima, vecina misli da je to izmisljeni narod, ali to je druga tema.
Opet ponavljam taj naziv pravoslavcima nije parao usi prije 100 i kusur godina, kada bi jos uzeli u obzir Kostine navode o tome kako ste dobili ime, mozda bi vam i bolje bilo da ste ostali Vlasi, meni bas taj naziv zvuci cool.


U svojoj knjizi „Istorija Sarajeva i njegove okoline od praistorije do 1878. god.“, na strani 223. autor Vladislav Skaric navodi ovaj historijski podatak:

„U proljece 1862. god. u Sarajevu je osnovano udruzenje za nametanje srpskoga imena a u jesen iste godine i udruženje za nametanje hrvatskog imena.....“

Skenovi iz knjige Vadimira Skarica:

http://img35.imageshack.us/img35/8976/nfidk3.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/6452/2mebayb.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/2658/2ltlycl.jpg

Nema potrebe da se sramis, ocigledno ogromna vecina pravoslavaca u Bosni i Dalmaciji se nije sramila tog imena, stoga nema razloga da ti to radis.
Prijatelju dragi,ja sam ionako djete iz mjesovitog braka,a sto se tice Vlaha ,u pravu si,znam da kod mene ima i cincara medju precima :sax:
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#27 Re: Srbi i Vlasi

Post by piupiu »

A genetska istrazivanja se poklapaju sa novim etno-arheoloskim naucnim istrazivanjima (o kojima se kod nas jos ne prica puno, jer gdje ces u mitolosko srce junacko) ... a ta kazuju da smo mi u Bosni ipak najvise ilirskog porijekla.

Srbi i Vlasi? Ah, slusaj, vjerovatno ima i jednih i drugih i prelazaka i tamo i ovamo. Pitanje koje se postavlja je kako su ta rastrkana slovenska plemena (koja nisu ni pod razno dosla i preplavila i slovenizirala domace stanovnistvo u jednom velikom valu), uspjela nametnuti svoj jezik i naraciju identiteta puno brojnijim balkanskim domorocima raznih vrsta.

I to je jedina stvarna prica, a ova prica 'prvi mi, drugi vi, niste vi vi nego ste mi ili oni', to je tipicni ringispil dokonog i mitologijama i ego-centrizmu nastrojenih balkanskih naroda. Isto kao i prica o Bosnjacima srednjovjekovne Bosne kao direktnim precima danasnjih Bosnjaka u jednoj cistoj, ravnoj liniji, mislim da pije vode isto koliko i da su danasnji Grci direktni potomci antickih Grka. Identitet nije genetski linearna stvar. Sve je to kalem do kalema.
romulirem
Posts: 96
Joined: 07/09/2010 18:39
Location: negdje na zapadu

#28 Re: Srbi i Vlasi

Post by romulirem »

piupiu wrote:A genetska istrazivanja se poklapaju sa novim etno-arheoloskim naucnim istrazivanjima (o kojima se kod nas jos ne prica puno, jer gdje ces u mitolosko srce junacko) ... a ta kazuju da smo mi u Bosni ipak najvise ilirskog porijekla.

Srbi i Vlasi? Ah, slusaj, vjerovatno ima i jednih i drugih i prelazaka i tamo i ovamo. Pitanje koje se postavlja je kako su ta rastrkana slovenska plemena (koja nisu ni pod razno dosla i preplavila i slovenizirala domace stanovnistvo u jednom velikom valu), uspjela nametnuti svoj jezik i naraciju identiteta puno brojnijim balkanskim domorocima raznih vrsta.

I to je jedina stvarna prica, a ova prica 'prvi mi, drugi vi, niste vi vi nego ste mi ili oni', to je tipicni ringispil dokonog i mitologijama i ego-centrizmu nastrojenih balkanskih naroda. Isto kao i prica o Bosnjacima srednjovjekovne Bosne kao direktnim precima danasnjih Bosnjaka u jednoj cistoj, ravnoj liniji, mislim da pije vode isto koliko i da su danasnji Grci direktni potomci antickih Grka. Identitet nije genetski linearna stvar. Sve je to kalem do kalema.
:thumbup:
-Admir-
Posts: 6
Joined: 26/08/2010 16:17

#29 Re: Srbi i Vlasi

Post by -Admir- »

I to je jedina stvarna prica, a ova prica 'prvi mi, drugi vi, niste vi vi nego ste mi ili oni', to je tipicni ringispil dokonog i mitologijama i ego-centrizmu nastrojenih balkanskih naroda. Isto kao i prica o Bosnjacima srednjovjekovne Bosne kao direktnim precima danasnjih Bosnjaka u jednoj cistoj, ravnoj liniji, mislim da pije vode isto koliko i da su danasnji Grci direktni potomci antickih Grka. Identitet nije genetski linearna stvar. Sve je to kalem do kalema.

Normalno da Bosnjaci polazu najvise prava na sr.Bosnjane i historiju u tom periodu i treba da polazu,sve ostalo bi bilo van pameti, kao prvo zovemo se Bosnjaci, samo ime ti daje dovoljan hint, sada koliko smo "genetski" srodni sa sr.Bosnjanima nebi ti znao reci mada o nekoj cistoj liniji ne moze biti ni govora, vjerujem da je ista stvar sa ogromnom vecinom evropskih naroda izuzev skandinavskih.
Mi se ne identifikujemo sa nekim plemenom iz Irana, a ZNA SE (t)ko to radi, ja mislim da polazemo vise prava na Bosnu i Bosnjane od Ahmedinedzada, kako god da okrenes. :lol:
A jedno milion puta vise prava od Kostinih "podanika", vaistinu.
U Bosni imas tri narodna jedan voli Bosnu, duga dva je nemogu smislit, normalno to je vase demokratsko pravo, pa i Kinezi vole vise Bosnu od srbo-hrvata, i onda nas zovete mitomanima kada ukazemo na neke proste cinjenice, mislim stvarno. :bih:
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#30 Re: Srbi i Vlasi

Post by piupiu »

-Admir- wrote:I to je jedina stvarna prica, a ova prica 'prvi mi, drugi vi, niste vi vi nego ste mi ili oni', to je tipicni ringispil dokonog i mitologijama i ego-centrizmu nastrojenih balkanskih naroda. Isto kao i prica o Bosnjacima srednjovjekovne Bosne kao direktnim precima danasnjih Bosnjaka u jednoj cistoj, ravnoj liniji, mislim da pije vode isto koliko i da su danasnji Grci direktni potomci antickih Grka. Identitet nije genetski linearna stvar. Sve je to kalem do kalema.

Normalno da Bosnjaci polazu najvise prava na sr.Bosnjane i historiju u tom periodu i treba da polazu,sve ostalo bi bilo van pameti, kao prvo zovemo se Bosnjaci, samo ime ti daje dovoljan hint, sada koliko smo "genetski" srodni sa sr.Bosnjanima nebi ti znao reci mada o nekoj cistoj liniji ne moze biti ni govora, vjerujem da je ista stvar sa ogromnom vecinom evropskih naroda izuzev skandinavskih.
Mi se ne identifikujemo sa nekim plemenom iz Irana, a ZNA SE (t)ko to radi, ja mislim da polazemo vise prava na Bosnu i Bosnjane od Ahmedinedzada, kako god da okrenes. :lol:
A jedno milion puta vise prava od Kostinih "podanika", vaistinu.
U Bosni imas tri narodna jedan voli Bosnu, duga dva je nemogu smislit, normalno to je vase demokratsko pravo, pa i Kinezi vole vise Bosnu od srbo-hrvata, i onda nas zovete mitomanima kada ukazemo na neke proste cinjenice, mislim stvarno. :bih:
Operativna rijec: "polazu pravo". Upravo to je sustina mitomanije ili, blazim rjecnikom receno, gradjenja identiteta kroz kreiranje odgovarajuce naracije. Bosnu voli mnogo ljudi, ukljucujuci i mene. To ne znaci da se moram slagati sa najnovijom verzijom istorije jer je politicki aktuelna ili korektna, isto kao sto se ne moram slagati ni s onom prije nje. Jednostavno ne vidim kako mozes povuci pravu liniju od nekog srednjovjekovnog Bosnjanina i dovesti je pravo do danasnjeg "Bosnje", a da nikog drugog usput ne zakacis.
User avatar
Justina
Posts: 118
Joined: 08/09/2010 18:40

#31 Re: Srbi i Vlasi

Post by Justina »

jelena beograd wrote:Vlasi su rumunskog porekla vecinom.Imaju svoj vlaski jezik,koji je drugaciji od bilo kog koji sam cula.Ima ih najvise ovde kod nas u Vojvodini blizu rumunske granice.Kada hoces u pezorativnom smislu da kazes Srbin kazes Vlah,a ustvari to veze sa vezom nema.Srbin je Srbin,a Vlah je Vlah!Mozda su se neki tu i mesali,takvo nam je podrucje, ali izjednacavati Srbina sa Vlahom je cista glupost!Sto puta ponovljena laz mozda postaje istina koja ne stoji.pozz
Ja sam zaprepascena , a zaista sam i ja tek nedavno prvi put i cula da Srbe u Bosni pogrdno zovu
Vlasima i da su Srbi zapravo Vlasi.
Pod pretpostavkom i da jesu ( a nisu naravno) kakve sada veze to ima i cemu vode ovakve besmislice.

Ja sam iz krajeva (Istocna Srbija) u kojoj su Vlasi nacionalna manjina,nikada nikome nije palo na pamet
da prica da su oni ustvari Srbi ili mi Srbi ustvari Vlasi. To su jednostavno Rumuni,govore rumunski jezik,
pisu ga,citaju,a rumunski je kako znamo romanski ,a nikako slovenski jezik.

Vlaska na nasem jeziku, Wallahei na nemackom,Muntenia i Oltenia na rumunskom pokrajina je u
Rumuniji, kao sto je pokrajina i Transilvanija,Moldavija,Banat. Glavni grad ove Velike Vlaske
je Bukurest.

Malu Vlasku od Srbije i Bugarske raadvaja Dunav,pa otuda na srpskoj strani i tih 50-60.000 Vlaha.

Moguce je da su ti ljudi u srednjem veku isli trbuhom za kruhom, dolazili u Bosnu,Dalmaciju,
ali opet, Splicani sve sto je u zaledju zovu Vlajima.Nema veze koje je vere :-D

Da se ponovim, ne razumem motive za postavljanje ovakvog topika.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#32 Re: Srbi i Vlasi

Post by HZArnel »

Justina wrote:!Sto puta ponovljena laz mozda postaje istina koja ne stoji.
ovo mi je promaklo,pa da pozdravim ovu recenicu,tacno,laz nakon sto je 100x ponovis,ponekad postane istina,a tek ako je ponavljas 200 godina,uzas veeelika istina,svaka cast na postu ;-)
bosnevi
Posts: 2
Joined: 20/10/2010 12:37

#33 Re: Srbi i Vlasi

Post by bosnevi »

japijem wrote:U mom kraju su od pamtivijeka, svi nemuslimani nazivani vlasima.
Normalno da smo ih tako zvali jer su tako oni sami sebe zvali isto kao sto sada nas sve cesce nazivaju Bosnjacima odkako so vratili stari PRAVI naziv za nas narod, prije toga su nas zvali Muslimanima jer smo se mi tako medusobno oslovljavali, ista svar je i sa njima, samo je razika sto mi to priznamo dok se oni stide.

Evo sto lazu, ali hajde makar da malo usklade te lazi, ovako se provaljuju na jedan veoma spektakularan nacin, pogedaj temu o popisu u Zvorniku, prvo kazu da je Vlah sinonim za Srbina stocara, onda govore da je to pezorativni termin, hajde i da predemo preko nelogicnosti da su se pravoslavci stotinama godina medusobno vrijedali, valjda imali neki inferiorni kompleks, sta ti ja znam, ako su sve to sinonimi onda je i Srbin isto tako uvreda. :lol:
A da tragikomedija bude veca stide se sto su se prije sto i kusur godina sa ponosom nazivali Vlasima, a kao neka veca privilegija im je biti Srbin, a Srbin je samo socijalni pojam, to sve lijepo stoji u D.A.I, fino Kosta kaze da su dobili ime zato sto su bili robovi da jasnije ne moze biti, bolje bi im bilo da su ostali Vlasi 1000X.
Upravo bi trebalo da bude obrnuto, umjesto da nas preklinju da ih sve cese oslovljavamo Vlasima oni hoce da su Kinta Kunte, i onda se cude sto imaju najmanji iq u Evropi.

http://--- no links ---/v ... f=34&t=444
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#34 Re: Srbi i Vlasi

Post by HZArnel »

bosnevi wrote:i onda se cude sto imaju najmanji iq u Evropi.
Odakle ti ovaj podatak? :mrgreen:
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#35 Re: Srbi i Vlasi

Post by HZArnel »

Bear Hug wrote:Kad bih ja na ovom forumu vrijedjao Bosnjake, kao sto neki vrijedjaju mene kao Srbina, odmah bi me banovali :roll:
ma jok,ja dobih opomenu zbog,nazovi,samoodbrane,pravedni su ovo ljudi :lol:
Bear Hug wrote:Wikipedia kaze: "The name [Serb] is most likely derived from the Indo-European root *ser- 'to watch over, protect', akin to Latin servare 'to keep, guard, protect, preserve, observe', Old English searu 'weapons, armor, skill', Lithuanian sárgas 'watchman'." Ja licno mislim da je ime prije nastalo od rijeci kao sto su SABRATI, SABOR i sl. Uostalom Luzicke Srbe zovu Sorbi. Ali ja nisam nikakav strucnjak za jezike.
pozivas se na wikipediju?...
druga stvar,sto se samih vlaha tice,vlasi su "starosjedioci",u tome da se smatras potomkom vlaha nema nista lose,pa stoga mene i nevrijedja cinjenica da sam (mozda)Vlah,bar dijelom,genetika ce bolje od mene objasniti...
dodao bih jos neshto na tvoj post...za Srbe vrijedi cinjenica da im se podruguju tim "nadimkom",po mojoj logici to dodje neshto kao "oni kojima je svaki trag zatrt,oni koji su se izgubili"-naravno,molim te napravi razliku izmedju moje logike i mog misljenja.
Sam znas a i cinjenica je da Srbi kao nacionalna odrednica ili pak narodna posta tek odavno,pa isto tako i drzavni naziv,prije je bila Raska,pa vjerovatno i u tome lezi jedan od razloga.
A,Bosanci pak,traze svoje korjene u tim istim vlasima,sad cinicno(vrlo vjerovatno) a i ironicno,zeleci reci,mi smo starosjedioci,mi se moramo pitati na Balkanu.
Razlog tog stalnog trazenja vjerovatno lezi u samom imenu Bosna,koje postoji od pamtivijeka,te se tako revansirati srbima,na nazivu plemena koje je doselilo na balkan,a nase (kao) nije.
Postavlja se pitanje,koji naziv za drzavu je bolje uzeti,onaj koji oznacuje pleme,pridoslica,sto mozemo protumaciti kao,"mi smo novi vladari ove zemlje" ili starodavni naziv za neko podrucije.sto opet mozda i protumacise kao "ovde smo od davnina",sve u svemu,stvar prikrivanja istine,a kad i jedni i drugi prikrivaju istinu,znaci da niko ipak nije u pravu.
Ukoliko dokazu(emo) isto to,sto ja tvrdim da zele(mo),nestade i pezorativnog naziva za Srbe.
Zesca manipulacija historije,a neiskljucujem ni mogucnost da je taj nadimak nastao posljedicno humorom ,da nekazem zajebancijom,segom Bosanskog stanovnista.
Ukoliko mene pitas,nacionalna preporodjenost naroda,neoznacaje nista drugo nego zaokruzivanje cjeline u jednu naciju,sa zajednickim ciljem,zajednickim(uglavnom kombinovanim)obicajima,kulturama.Pa tako imamo raznorazne nacije,u kojima imas popravoslavljenih nesrba,koji su srbi,islamizirane Srbe i Hrvate kao Bosnjaci,katolizirane nehrvate kao hrvati.
Vjerovatan uzrok tome lezi u onoj frazi "prodali ste vjeru za veceru"pa se na bazi toga grupisalo odredjeni narod,na odredjenom podruciju,uz oderdjenu vjeru kao nacija,u smislu zastite pred necim ili pak zbog jacanja i odredjenih interesa(zajednickih).
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#36 Re: Srbi i Vlasi

Post by Shoshana »

@ Bear Hug - umjesto insinuacija da se na ovom forumu tolerise vrijedjanje Srba, induci puta klikni na uzvicnik pored posta koji te vrijedja, pa prijavi. Ili zaista mislis da moderacija procita sve i jedan post na forumu?

@ HZArnel, nemoj vise, zivota ti :oops: Ovo gore ni pas s maslom ne bi pojeo :-)
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#37 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

"prodali ste vjeru za veceru"

neki se osjecaju uvrijedjeno na ovo i poricu, ali kad covjek bolje razmisli ovo je najpametnije, bar nekog hajra od vjere :bih:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#38 Re: Srbi i Vlasi

Post by osa »

Bitte_Halt_ja_ja wrote:
"prodali ste vjeru za veceru"

neki se osjecaju uvrijedjeno na ovo i poricu, ali kad covjek bolje razmisli ovo je najpametnije, bar nekog hajra od vjere :bih:
lijepo rečeno, prodali jednu i kupili drugu, "za večer", bogami , toliko o vrijednosti...
User avatar
Dont Forget
Posts: 38
Joined: 14/07/2010 13:27

#39 Re: Srbi i Vlasi

Post by Dont Forget »

Vjerovatno je nemoguce reci koliko je ta tvrdnja tacna ili netacna danas.

Medjutim historijski je tacno da su Vlasi iz Rumunije u vise navrata naselili BiH i HR i da su se vjerovatno mjesali sa lokalnim pravoslavnim stanovnistvom.

Ali mozemo samo pogledati popis iz 1991 iz BiH i HR da vidimo koliko je Vlaha zivjelo u BiH i HR.
HZArnel
Posts: 435
Joined: 08/06/2010 20:42

#40 Re: Srbi i Vlasi

Post by HZArnel »

osa wrote: lijepo rečeno, prodali jednu i kupili drugu, "za večer", bogami , toliko o vrijednosti...
Bitte_Halt_ja_ja wrote:
"prodali ste vjeru za veceru"

neki se osjecaju uvrijedjeno na ovo i poricu, ali kad covjek bolje razmisli ovo je najpametnije, bar nekog hajra od vjere :bih:
lijepo rečeno, prodali jednu i kupili drugu, "za večer", bogami , toliko o vrijednosti...
u sustini,svi smo mi prodali vjeru za neshto,neko za sedlo,neko za gusle,neko za veceru :-)
nasi pra pra pra i tako 100 pra su vjerovali u kipove :D
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#41 Re: Srbi i Vlasi

Post by osa »

HZArnel wrote: u sustini,svi smo mi prodali vjeru za neshto,neko za sedlo,neko za gusle,neko za veceru :-)
nasi pra pra pra i tako 100 pra su vjerovali u kipove :D
ja nisam, koliko je u mene vjere, ne bih dobio ni za poštenu večeru.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#42 Re: Srbi i Vlasi

Post by asurbanipal »

piupiu wrote:
-Admir- wrote:I to je jedina stvarna prica, a ova prica 'prvi mi, drugi vi, niste vi vi nego ste mi ili oni', to je tipicni ringispil dokonog i mitologijama i ego-centrizmu nastrojenih balkanskih naroda. Isto kao i prica o Bosnjacima srednjovjekovne Bosne kao direktnim precima danasnjih Bosnjaka u jednoj cistoj, ravnoj liniji, mislim da pije vode isto koliko i da su danasnji Grci direktni potomci antickih Grka. Identitet nije genetski linearna stvar. Sve je to kalem do kalema.

Normalno da Bosnjaci polazu najvise prava na sr.Bosnjane i historiju u tom periodu i treba da polazu,sve ostalo bi bilo van pameti, kao prvo zovemo se Bosnjaci, samo ime ti daje dovoljan hint, sada koliko smo "genetski" srodni sa sr.Bosnjanima nebi ti znao reci mada o nekoj cistoj liniji ne moze biti ni govora, vjerujem da je ista stvar sa ogromnom vecinom evropskih naroda izuzev skandinavskih.
Mi se ne identifikujemo sa nekim plemenom iz Irana, a ZNA SE (t)ko to radi, ja mislim da polazemo vise prava na Bosnu i Bosnjane od Ahmedinedzada, kako god da okrenes. :lol:
A jedno milion puta vise prava od Kostinih "podanika", vaistinu.
U Bosni imas tri narodna jedan voli Bosnu, duga dva je nemogu smislit, normalno to je vase demokratsko pravo, pa i Kinezi vole vise Bosnu od srbo-hrvata, i onda nas zovete mitomanima kada ukazemo na neke proste cinjenice, mislim stvarno. :bih:
Operativna rijec: "polazu pravo". Upravo to je sustina mitomanije ili, blazim rjecnikom receno, gradjenja identiteta kroz kreiranje odgovarajuce naracije. Bosnu voli mnogo ljudi, ukljucujuci i mene. To ne znaci da se moram slagati sa najnovijom verzijom istorije jer je politicki aktuelna ili korektna, isto kao sto se ne moram slagati ni s onom prije nje. Jednostavno ne vidim kako mozes povuci pravu liniju od nekog srednjovjekovnog Bosnjanina i dovesti je pravo do danasnjeg "Bosnje", a da nikog drugog usput ne zakacis.

@piupiu :thumbup: :kiss:


Inače, nešto vezano ta temu, tj. konkretno Vlahe


Esad Kurtović - Vlasi i stećci

http://www.academia.edu/3577443/Vlasi_i ... 2013_79-88



Ante Milošević - O problematici stećaka iz dalmatinske perspektive

http://www.anubih.ba/godisnjak/god42/40.23.pdf



Ante Milošević - Stećci i Vlasi

http://www.scribd.com/doc/193884339/Ant ... asi#scribd
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#43 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

sjoooo
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#44 Re: Srbi i Vlasi

Post by Zeljocity »

hrabren miloradovic wrote:Nikad dosta ljudima razglabanje o vlasima , a to je iz čisto mrziteljskog razloga koji datira još odavno za vreme Starčevića,...i ostalih psihopata!

Vlah je isključivo pojam koji su drugi koristili za Srbe , ali i za katolike u BiH i Dalmaciji , i on je većinom naziv za zanimnje(stočari) , ali i za pravoslavne!

Nikad niti ijedan čovek koga su nazivali vlahom nije sam sebe tako nazivao a kamoli osećao , pogrdna imena je izgleda još uvek merilo nekima!

Oposrbljivanju vlaha neću trošiti reči jer je to najortodoksnija glupost , jer ispade da su vlasi iz Srbije,CG, posrbljivali vlahe po BiH i Hrvatskoj današnjoj!
Znači u startu neverovatna glupost je izrečena , ali neki još uvek biflaju oko toga!

Starog stanovništa koje je bilo poromanjeno je svuda bilo i geneza sa njima je završena odavno , tome u prilog ide što sam već postavljao više puta , a to je spisak vlaha iz Žičke povelje (kod Kraljeva)iz 1224g kralja Stefana Prvovenčanog!

....A za hranu i odevanje onima koji služe svetom hramu ovom: selo Talsko, sa Ratinom i sa Zaklopitom Lukom; Topolnica s Vojušama, Ribnica sa svim brežuljcima i sa Brenom; Žiča sa Batinom, Ribići s Crnom Rekom, Tlsto Brdo sa Raškim Delom i sa Štitarinom, Peščanica sva s Pečanom, Bukovica, Grahovišta sva, Svinjci, Gračanica, Radijevo, Konarevo, Črnjave sa Serčom, Bresnica sa trgom, Svibnica sa Okruglom, Bobolje sa Čečinom, Gvočanica sa Pupavnima; u Jelcima sela: Dolnja Vas, Borak, Gnjila, Dobrinja, Vitahovo; a u Hvosnu sela: Peć sa svojim zaseocima, Črni Vrh, Stlpezi, Trebovitići, Goražda Vas, Nakl Vas sa Čelpecima i Labljanima, Ljutoglavi sa gradom; a u Zatonu sela: Črnča sa svojim zaseocima, obe Ivanje sa zaseocima, Zamčane sa zaseocima, Dubovo, Gaje, i sva ova sela sa zaseocima svojim; a ovo su u Zeti sela: Trebolje, Plavnici; u Gorskoj Župi Golič. A ovo su planine: na Sporima Nozdre, Javorje s Lukavicama; u Hvosnu Slano Polje sa Tmastim Gvozdom, nad Breznicama Željin, a zimske paše od Brezne naniže niz Sutjesku sa svim pašama kao što obuhvata crkvena međa, sa svim pašama zimskim i letnjim sa one strane Kotlenika.(5)

A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.....



E sad nek' dobro pogledaju imena ovih "vlaha" i videće da je tu Kulin , tj.jedini poznati Kulin uz Bana Kulina , onda ima imena koja nisu slovenska ali većina ih jeste , i sva se nalaze u "našim" korenima prezimena(srpska,hrvatska i muslimanska),i naravno po stećcima,....

I što je najvažnije je da su upravo "vlasi" čuvari slovenskog traga na ovim prostorima , jedini su pisali ćirilicu i jedini čivali i baštinili narodna slovenska imena!
Pametnome dosta!

p.s
E moj Kuline vlaško goveče jedno! :D :D
Sam kralj Milutin u jednom od svojih dokumenata zabranjuje srbima da sklapaju brakove sa vlasima tako da ti gore boldovano ne pije vode. Vlasi i srbi nisu jedno te isto ali nazalost djelovanjempravoslavne crkve u BIH a i sire koja se stavila u funkciju politike to vlasi je zamjenjeno sa srbi tj, zbog svoje vjere vlasi su danas srbi.

Oposrbljivanju vlaha neću trošiti reči jer je to najortodoksnija glupost jer ispade da su vlasi iz Srbije,CG, posrbljivali vlahe po BiH i Hrvatskoj današnjoj! >>>> Nisu vlasi posrbljavali vlahe nego srbi i to preko pravoslavne crkve ponajvise a onda i na neke druge nacine od kojih su neki spomenuti ranije na ovoj temi.


"Iz dokumenata od 13. do 15. stoljeća vidljivo je da Srbi Vlahe, potomke starosjedilaca, doživljaju kao ‘druge’, različite od sebe. . . Sigurno je da se položaj i režim za njih određuju posebnim propisima, koji se nazivaju ’Zakon Vlahom’, nasuprot kojemu stoji ‘Zakon Srbljem’. Isto tako je sigurno da državna vlast nameće segregaciju, najrječitije iskazanu propisom ‘Srbin da se ne ženi u Vlahe’ (1330). >>> https://sh.wikipedia.org/wiki/Vlasi imas par linkova ispod ako ti se da vise istrazivati


Evo primjer iz Dusanovog zakonika:

77. (76) O POTKI

Potka među selima 50 perpera, a Vlasima i Arbanasima 100 perpera. I od te potke caru polovina, a polovina gospodaru čije bude selo.


82. (82) O VLASIMA

U selu gde se zaustavi Vlah ili Arbanas, u tome selu da se ne zaustavi drugi koji za njim ide. Ako se zadrži na silu, da plati potku i što je ispasao.

http://www.overa.rs/dusanov-zakonik-2.html
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#45 Re: Srbi i Vlasi

Post by Woody »

(...) Ante Pavelić: "Postoji veoma malo pravih Srba u Hrvatskoj (NDH). To su uglavnom Hrvati pravoslavne vjerispovijesti i Vlasi ("Neue Ordnung, avgust 1941")

(...) Teza da su hrvatski Srbi Vlasi se redovno pojavljuje u ustaškoj propagandi - bez ozbiljnijih dokaza koji to potkrepljuju. Pavelićev ministar Mladen Lorković kaže o "Vlasima": "Oni su ostatci miješanja Romana i Cigana... Iako rasno nisu niti Hrvati niti Srbi, oni predstavljaju remetilački činbenik, otvoren stranim utjecajima, koji zbog toga što su pod okriljem Srpske Pravoslavne Crkve, često podliježu političkoj srbizaciji ("Neue Ordnung", 7. septembar 1941)

(...) Ustaško korištenje koncepta "Vlasi" jako podsjeća na Starčevićevo "Slavoserbi"...

The Contested Country: Yugoslav Unity and Communist Revolution, 1919-1953, Harvard University Press
"Svetozar Pribićević, vođa prečanskih Srba za prve Jugoslavije, bio je tamnije boje lica nego dobar dio Crnaca u SAD (iz osobnog poznavanja)" (...) Mane Vlaha prešle su "u navike i trajne poroke". To su "pretvaranje, podvala, koje su kod Vlaha prešle u krv. Među Srbima koji potječu od Vlaha prevara, laž, posebno podvala, ne smatraju se moralnim zlom, nego junaštvom, napose, ako je netko drugome dobro, lukavo i vješto podvalio" (idem, str. 226).

Posebna i naročito istaknuta mana Vlaha, jeste "koristoljublje tuđim dobrom. Vlasi su stoljećima živjeli kao ratnici u provalnim i pograničnim četama. Kao takvi pljačkali su tuđa dobra, sebi prisvajali i o tuđoj muci živjeli. Na taj način među Vlasima je nastalo uvjerenje, da nije grijeh tuđe prisvojiti, krasti i drugoga u poslu prevariti, poimence, ako se radi o neprijatelju, inovjercu i općinskoj i državnoj zajednici. U toj mani valja tražiti ključ česte nesolidnosti u trgovačkom i obrtnom poslovanju među gradskim srpskim svietom, napose česta prisvajanja i pronevjeravanja društvenih i državnih dobara" (idem, str. 226). Možemo si samo predstaviti kako je ovaj pljačkaški ološ pustošio hrvatska bogatstva i zlato sa hrvatske grude i pretvarao pod svojim kopitama u blato.

Glavne ostale mane Vlaha jesu:

"(...) naklonost na prolijevanje ljudske krvi, ubistva i zavjere. Služeći stoljećima kao ratnici i pogranični vojnici, Vlasi su često ubijali ljude, što je njima razvilo potcjenjivanje ljudskoga života, krvološtvo i okrutnost. Tim nam postaje razumljiv pokolj muslimana na početku Prvoga srpskoga ustanka, borba do istrebljenja između srpskih dinastija Karađorđevića i Obrenovića te pokolji Hrvata katolika i muslimana za Drugoga svijetskoga rata i neposredno iza njega" (idem, str. 226)

(...) Vlasi su nepouzdani, lažljivi, kradljivci, i "preko svake ljudske i životinjske žestine", izazivački su drski, itd (...)

(...) postoje nepremostive razlike između Srba i Hrvata. Napose, Hrvati su podrijetlom Iranci, a Srbi — Afrikanci! (...)

(...) Karađorđe, Miloš Obrenović, Nikola Pašić su — Vlasi, dakle Latini nigri, Mavri, jednom rječju — Afrikanci (...)

Postanak Vlaha prema novim poviestnim istraživanjima (Buenos Ajres, 1956; Rasprave i prilozi iz stare hrvatske povijesti, Rim 1963, dr. fra Dominik Mandić
Dalji izvori:

1. "Ne damo Bosnu!" - "Nezavisna Hrvatska Država, 3. jun 1939;
2. "Luka Grbić: Još o Srbo-Cincaro-Vlasima" - "Nezavisna Hrvatska Država, 1 jun 1939;
3. "Doseljenje Srba u Hrvatsku i turska politika Svetozara Pribičevića" - "Hrvatski Narod", 13 oktobar 1939

Eto, odakle v(i)jetar puše :-)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#46 Re: Srbi i Vlasi

Post by asurbanipal »

Bunjevačka komponenta:

Pitanje Bunjevaca isto kao i Vlaha, Šokaca, Karavlaha, Škutora, Cincara i Klimenta u BiH još uvijek nije dovoljno istraženo, a predstavljali su znakovit segment stanovništva BiH kroz vijekove, koji su preko vjere usisani u nacione protežirane od crkve. U bunjevačku komponentu spadaju rodovi Grgića, Brstila, Brstina, Aničića, Bušića, Dumančića, Džaja, Tokića, Matića, Jovića, Vilica, Vila, Bartulovića, Brčića, Ivankovića, Mažara, Sudara, Vidakovića, Vučenovića, Vučića. [1] Bunjevci su dinarski tip i naseljavali su poddinarske prostore, ali Bunjevcima pripadaju i Raštegorci. Imenom Raštegorci nazivaju se stanovnici Raške gore (okolica Mostara), pa unutar toga treba razumijevati i naselje Raštane sjeverno od Mostara. U časopisu "Vijenac" 1882. (str. 27.-28.), Ivan Murgić bilježi usmenu tradiciju ličkih Bunjevaca, da su oni doselili iz Hercegovine sa lijeve obale Neretve (Stolac, Dubrave, Počitelj, Blagaj, Nevesinje). Očito da su Bunjevci zaseban etnički i socijalni status, možda čak neki posebni plemenski ogranak unutar vlaške populacije, sa jačom ilirskom komponentom i karakteristikom. Dr. Ivo Milić izvodi tezu da su "Bunjevci katolici, za razliku od pravoslavnih Rkaća". Bunjevci u svom duhovnom životu izgovarali su molitve sa velikom komponentom ilirskih riječi, što njihova okolina nije razumijevala, pa je to okarakterisano kao "bunjanje" (nerazumljivo govorenje). Bunjevci kod seobe u Hrvatskoj nastanjuju se u oblastima koje su glagoljaške. Znači bliži su im narodni popovi, nego svećenici ili redovnici koji su se držali hijerarhije i dogme rimokatoličke crkve.

Jezgro bunjevaca čine stari romanizirani stanovnici, stočari-nomadi, od Velebita do Čvrsnice i Čabulje (prostor zapadne Hercegovine), Veleži (planina blizu Mostara) i gornjeg toka Neretve. Korijen bunjevačke komponente, najbliži je ilirizmu u riječi "bunja". Bunja je najprimitivniji tip gradnje stambenog objekta. Narod u Hercegovini ovakve nastambe naziva suhozidama, četvrtastog su ili okruglog oblika. Kao nomadi Bunjevci pribjegavaju ovom tipu gradnje kuća, jer je kamena bilo svukuda, a i šume za pokrova. Nestankom šuma u Hercegovini, kuće se počinju pokrivati slamom i kamenom pločom. Očuvanost ovakvog tipa gradnje među stočarima doprla je do naših dana. Koristili su glinu (blato) da dopune šupljine na kolibi i mjesta oko ognjišta i kreveta.

"S njima su se tokom vremena, osobito u velikim seobama izazvanim turskom invazijom, izmiješali i srodili mnogi Hrvati ikavskog govora i katoličke vjere pa su tako i Bunjevci katolici Hrvati ikavskog narječja", tako objašnjava crkveni intelektualac "kako" su Bunjevci Hrvati. [2] Dotični gospodin ne dozvoljava ni pomisao da je moglo biti obrnuto. Zašto bi manja grupa asimilirala veću ? Logično je da je obrnuto. U BiH kršćanski element sazdan je od mnogo etničkih grupa i zajednica, Vlaha, Bunjevaca, Šokaca, (katolici iz okolice Skadra, Malesije) koje u Hercegovini nazivaju i Škutori (iskrivljeni oblik od Skutari - Skadrani9, Sasi kao srednjovjekovni rudari itd...

Ime Bunja i Bunjevci u Hercegovini se ne čuje (ne poznaje), vjerovatno da je naziv dobiven na drugim prostorima i narodima, za one koji su pravili specifične kuće suhozide-bunje. U Bosni postoji muslimansko prezime Bunjo, ali je nepoznato porijeklo porodice.
Sigurno možemo tvrditi da su dva lokaliteta u blizini Mostara izvorno Bunjevačka, Rakitno i Raška Gora, jedno sa zapadne, a drugo sa istočne strane masiva Čvrsnica - Čabulja. Ova izrazito stočarska naselja, imaju mnogo bunjevačkih prezimena. Rakitski Bunjevci migrirali su prema Drežnici, a raškogorski opet za Bogodol, Gostušu, Jasenjane, Potoke, Rodoč (danas dio grada Mostara, južni dio). Nomadsko stočarenje pokreće Bunjevce sa Rakitna u raznim pravcima tako da se susreću u okolici Duvna, Glamoča, Kupresa, pa sve do Vakufa i Bugojna. Bunjevci sa Raške Gore svrstavaju se južnu bunjevačku granu, u koju spadaju Stolački i bunjevci iz župe Zažablje. Rod Raića nalazi se sa obje strane Neretve, doseljenici su iz Bitunje kod Stoca, nepoznat je njihov prijašnji rodovski naziv. Oni u Zvirovićima čine skoro trećinu stanovništva. Bunjevački rod Vučića u Blatnici, Broćanskoj nahiji (okolica Čitluka), 1743. godine čini ravnu polovinu. [3]

Katolički rodovi u Drežnici, Jurići, Rajići i Šarići, starinom su rakitski bunjevci. Rama (okolica Prozora) je puna bunjevačkih doseljenika, a starosjedilaca je malo poput Filipovića, Jeličića i nekih drugih. Bunjevačkog porijekla u Rami su porodice Topića, Malekina, Grubišića, Uzdoljakovića (ogranak Raića), Radića, Drežnjaka, Petrovića, Đereka, Vidoševiča itd. od raškogorskih (južnjačkih) grupa naselili su se Vladići, Šunjići, Krešići, Maići, Arbanasići (skadarski katolici), Rašići, itd. Romanskog porijekla su i prezimena Čavar u Gostuši, Kurilj u Bijelom Polju kod Mostara, Buljan u Dragičini i Velikom Ograđeniku, Šorman po kojem je i nazvano selo Šurmanci (između Čapljine i Žitomislića) itd. Bunjevačku komponentu u Hercegovini imaju i sljedeća prezimena: Dumančići, Blaževići, Glavaši, Ćurkovići, Lovrići, Ivankovići, Knezovići, Jurići, Marići, Marijanovići, Matići, Orlovići, Pandže i Pandžići, Raići, Sudari, Tokići, Vile, Vrankovići, Vučići, Zupci, Žuljevići, Skočibušići, Šunjići, Vladići, Sliškovići, Zadre itd.. [4]
Ukoliko nekog člana ovih porodica upitamo za naciju svi će odgovoriti da su "Rvati od stolića sedmog". Mi možemo govoriti o Hrvatima kao etnosu i kao političkoj cjelini samo u doba formiranja, tj. od doseljavanja oni su etnički (ako je jezik kriterij) i politički jedno. Ali, dakako u kasnijem razvitku se to mijenja, jer su se već oni Hrvati koji su došli kao ratnička družina asimilirali...mislim da etničke kategorije u srednjem vijeku u tom smislu uopšte ne postoje. Imena su pitanje mode, što se najbolje vidi kod kninskih vlaha Signanovića koji su, po prezimenu i imenima Vlasi, a 80-90 godina nakon toga već svi nose kršćanska imena. Dakle, to je pitanje mode. [5]

Unutar kršćanske zajednice u BiH, prisutna su prezimena koja imaju orijentalno porijeklo poput Alilović, Arapović, Bašić, Borozan, Buzuk, Ćećez, Jusupović, Karadžić, Muselimović, Mustapić, Pervan, i sl.. Ovo su vlaško-bunjevačke porodice, kod kojih proces nadgradnje islama nije jače ni počeo. Žive ustaljenim načinom života i privređivanja, ostaju na teritorijama sa kojih se povlači Osmanska vlast. Takve ih zatiču katolički sveštenici i prepoznaju po tome što ne prisustvuju misama, ne krste i ne krizmaju djecu, ne vjenčavaju se u crkvama, ne primaju sveštenika u kuću, ne daju crkvi priloge, ne učestvuju u izdržavanju sveštenika, ne praznjuju crkvenih blagdana, neispovijedaju se i ne primaju samrtničko pomazanje. Sveštenstvo se koristi "prenosivim oltarima" i vrši pokrštavanje ovakvih zajednica. Vlaško-bunjevačka komponenta ne doživljava tragično nikakvu vanjsku promjenu, oni se priklanjaju crkvenoj dogmi, ali usred posjedovanja tapija, zadržavaju im se prezimena sa izvjesnim izmjenama. Ostaci vlaško-bunjevačke civilizacije vidljivi su u folkloru koroz pjevanje gange i rere, nijemog kola (Glamočko kolo), borbe bikova i ovnova, bacanje kamena s ramena, vikački način komunikacije, uklapanje vjerske terminologije u psovke, pjevanje s vulgarnim korištenjem seksa i erotike i sl. Sve su to ostaci civilizacije, još uvijek nedovoljno istražene, što omogućava manipulacije na nacionalnom polju.


[1] J. Erdeljanović, O poreklu Bunjevaca, str. 179-180.

[2] dr. Dominik Mandić, Chroati catholici, Rim, 1962.

[3] Miroslav Džaja, Sa Kupreške visoravni, Otinovci-Kupres, 1970., str. 451-452.

[4] isto, str. 452.

[5] Nada Klaić, diskusije, Radovi...ANUBiH, str. 152-153.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#47 Re: Srbi i Vlasi

Post by Danguba »

Kako u Srbiji postoji Vlaska krajina?
Mislim da je nepriznat taj region ali se koristi taj izraz.
Ko naseljava ta mjesta?
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#48 Re: Srbi i Vlasi

Post by Zeljocity »

Nedobrovoljac wrote:
Zeljocity wrote: 82. (82) O VLASIMA

U selu gde se zaustavi Vlah ili Arbanas, u tome selu da se ne zaustavi drugi koji za njim ide. Ako se zadrži na silu, da plati potku i što je ispasao.

http://www.overa.rs/dusanov-zakonik-2.html

Boldirano ti dovoljno govori.
Sta to treba da kaze??? Da su ljudi stocari?? Da su se kao i vecina ljudi tog vremena bavili stocarstvom itd.. Jel to kao pobija cinjenicu da se Vlasi spominju odvojeno od srba i albanaca tj, arbanasa u Dusanovo doba? Jel to treba da pobije cinjenicu da postoje posebni zakoni za vlahe i srbe? Jel to treba da pobije cinjenicu da se srbima zabranjuje da se zene medju vlahe??
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#49 Re: Srbi i Vlasi

Post by Woody »

Danguba wrote:Kako u Srbiji postoji Vlaska krajina?
Mislim da je nepriznat taj region ali se koristi taj izraz.
Ko naseljava ta mjesta?
Kako u Srbiji postoji Vlaška krajina?
Image

Pa, ne postoji! Ali postoji Timočka (Negotinska) krajina kao regija u istočnoj Srbiji sa najvećim gradom Zaječarom i koja ima sljedeći nacionalni sastav: Srbi = 243,148 (85,58%), Vlasi = 23,604 (8,31%), Romi = 2,723 (0,96%), Ostali = 5,15%

I nije nepriznat. Nema razloga da bude nepriznat, kao rećemo Republika e Kosovës ;-)

I, evo ti jedne Vlahinje (sa garancijom):

Image

Funtinjora (Funta) Luga aka Izvorinka Milošević
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#50 Re: Srbi i Vlasi

Post by asurbanipal »

Vlah je u vrijeme doseljavanja Slavena na Balkan bio čovjek u unutrašnjosti Balkana koji govori romanskim jezikom i pretežno živi u planinama, baveći se stočarstvom. Vlasi su se širili po cijelom Balkanu i vremenom se slavenizirali. Primorci u Hrvatskoj, Vlasima nazivaju sve Zagorce, u BiH tim imenom nazivaju Srbe, a u Srbiji tako nazivaju Rumune. [1]

Tokom 14.-og vijeka u Bosni i Humu osjetno je drugo, snažno doseljavanje Vlaha, koji se bave tradicionalnim zanimanjima. Osvrt na njih važan je u ovom slučaju iz dva razloga:

1. Nastanak jače pravoslavne zajednice što uzrokuje potrebu stvaranja crkvene infrastrukture tokom 15. i 16. vijeka u Hercegovini, kao što iz šokačko-bunjevačke komponente (većinom) nakon eliminacije glagoljaša jača rimo-katolička dogma u 17. i 18. vijeku.

2. U vlaško-bunjevačko-šokačkoj grupaciji tokom 19. i 20. vijeka izvršit će se instaliranje ideje o srpskoj ili hrvatskoj naciji u Bosni i Hercegovini u cilju hegemonističkih težnji. Vlaško-bunjevačko-šokačka komponenta i glagoljaštvo je još uvijek nedovoljno istražena pojava (i nestanak) na historijskoj sceni BiH.

Mavro Orbini u "Il regno degli Slavi" (str. 282) kaže: "Il detto Senko era stato barone del bano Tuatcko. Il quale teneva della marina tutta la terra di Chelmo fino a Cogniz et Nevesigne con tutte le Vlachie" (Pomenuti Senko postade vlastelin bana Tvrtka. On je od primorskih zemalja držao cijelo Zahumlje do Konjica i Nevesinja sa svim Vlasima) (govoreći o drugoj polovini 14. vijeka). Malo dalje, na str. 357. Orbini navodi: "Il paese di Chelmo, comiciando dalla marina infin a Nevesigne a Coniz con li Valachi" (Predio Hum koji počinje od Primorja pa se pruža do Konjica i Nevesinja sa svima Vlasima).
U Hercegovini kao dijelu bosanske države, feudalni sistem je bio mnogo blaži nego u Vizantiji (Bizantu), srednjovjekovnoj Bugarskoj ili Srbiji. Tako da sve više pristižu nove vlaške grupe, koje ovdje nalaze zimski boravak za stoku i stvaraju neku vrstu nove "Vlahije" poslije one u Tesaliji, odakle je poticala većina ovih skupina. Intezivni val naseljavanja Vlaha u Hercegovini traje od 1330. do 1420. godine. Osmanski sistem unutar vlaške zajednice uvodi bajraktare, koji pored vojvoda i knezova postaju novi autoriteti. Manje osamostaljene zajednice Vlaha u sačuvanim dokumentima nazivaju se raznim imenima, najčešće "gora" (montanea) kao geografski pojam i "katun" (cathon). U drugoj polovici 15. vijeka, Vlahe je teže odvojiti od Slavena, jer nose ista imena i prezimena, ali Dubrovčani i drugi, tačno su znali "tko su Sclavi, a ko Vlachi", na području Huma (Hercegovine). Tokom 1423. godine vlasi Morlachi, sa Sandaljeve zemlje migriraju prema Zeti. Riječ "Vlaštak" je izvedena od naziva Vlah i u njenom se značenju jasno osjeća prizvuk "došljak", "doseljenik". Ti ljudi su svoje male zajednice nazivali "katunom", ali to ne znači da oni nisu bili poslovenjeni". [2]

Tokom 15. vijeka jezik se mijenja, umjesto dotadašnjih tipičnih slovenskih nastavaka (ec), dolazi novi, tvrđi (ac). Umjesto mehkih vokala dolaze tvrdi, a kod tvrdih još tvrđi. Promjene u jeziku nastaju što su dotadašnji romanofoni Vlasi počeli da govore slavenski. Oni su primili jezik, ali i tom jeziku, nešto i dali. Karakteristični po labilnosti slavenski vokal "jat", oni su odredili kao "ije", umjesto starijih verija "e" i "i". Ijekavice i danas ima samo tamo gdje je u većoj mjeri bilo Vlaško življe. Pretvaranje "e" u "ie", tipično je romanska karakteristika u mlađim romanskim jezicima, ne samo u susjednoj Italiji, nego i u Španiji. Vlasi su unijeli još neke osobine: izmijenjeni jezik nema glasa "h", karakterističnog za Slavene, naročito Zapadne. Glas "f" na kraju riječi se pretvara u "p", kao i u novijem talijanskom. [3] Pojava neizgovaranja slova "H" i pretvorba "F" u "P", i danas je veoma izražena, više kod katolika nego kod pravoslavnih. Tako možemo redovno čuti: Rvati, Rvatski, 'urme (hurme), 'rana (hrana), aljina (haljina), ljeb (hljeb), Pilip (Filip), pratar (fratar), kruv (kruh), Ava (ž. ime Hava), Me'o (Meho), itd.
Ovu karakteristiku Vlasi su, ali ne svi, ispravili preko pravoslavnog liturgijskog riječnika (Hrist, hrišćani, hristoljubiv, arhangeli, metoh, Hilandar, i sl.), dok je pretvorba "F" u "P" prisutna kod Trifun - Tripun, Trifko - Tripko. Također je primjetna nepravilna upotreba slova "H" kod muslimanskih imena kao: Hamet (Ahmet), Verat (Fehrat), Halija (Alija), Varudin (Fahrudin).

Vlasi Maleševci (Maleševići, selo nadomak Mostara), Predojevići, Pilatovci, su nešto poput vlaških plemena ili većih rodovskih zajednica. Vlaška imena su Bun, Mrgela, Sarban, Balšić, Radul, Altoman, Koroman, Motul, od prezimena Drakulić (Drakul - zmaj), Furtula (od furto - krađa), Pindulić (Pind, gora u Grčkoj, puna stočara Vlaha), Pikuli i Pikula, Boban, Bogdan, Kordić, Boljun, Cipuljić ima latinski korijen čib (us), jelo ili hrana, a kod srednjovjekovnih Vlaha dolazi već u prijevodu Hran, Hrano, Hranul. Selo Cipuljić kod Bugojna je poznato cincarsko naselje. Jukić u "Zemljopis i povjestnica Bosne" (str. 28.) spominje da su sredinom 19. vijeka, još stare žene tamo znale govoriti rumunjskim jezikom. Danas u ovom selu svi će vam reći da su "katolici i Rvati".

Po mišljenju Mithata Sertoglua, 50 vlaških domova sačinjavali su jedan katun, starješine (tur. kethudalar) nahija zvali su se knezovi, a starješine sela primićuri (primikur). Knezluk i primićurluk, bio je nasljedan i prelazio je sa oca na sina. Oni su pomagali eminima u ubiranju vergije (poreza) filurije., a sami su bili oslobođeni dažbina. [4]
U drugoj polovici 16. vijeka, u službenim aktima osmanske vlasti, hijerarhija pravoslavne crkve u BiH, patrijarh, mitropoliti i episkopi se nazivaju prelatima Vlaha i Srba. Vlaško krčevinarstvo uništilo je bogate hercegovačke šume, tako se Mlečanin Fabricius u prvoj polovini 16. vijeka javlja kao zastupnik eksploatacije brojnih šuma u okolici Mostara. Hercegovačkim Vlasima se vrši kolonizacija kliškog i zvorničkog sandžaka. Pri slavizaciji Vlaha (Polimlje, Piva, Vasojevići, Rudine itd.) uticaj je imala pravoslavna crkva. Vlasi nisu imali svoje crkvene organizacije (na Cetinju ima Vlaška crkva) da po njoj čuvaju i njeguju svoj jezik i druge posebnosti tako da su posrbljeni, a u Grčkoj pogrcivani. Franjevci su redovno slali izvještaje u Rim kad Vlasi prime katoličanstvo, ukoliko opet uslijed seobe promijene vjeru to se prešućuje i dalje se šalju izvještaji i "povjerenom stadu". Utvrđivanjem netačnosti izvještaja, sveštenstvo se branilo "prisilnim prihvatanjem islama". Vlasi kao nomadski narod krečući se za boljim ispašama u novom kraju, okreću se vjeri sredine. Masovni "nestanak" tek pokrštenih Vlaha, crkveni historičari redovno predstavljaju kao "progon kršćana sa vjekovnih ognjišta" ne uvažavajući mogućnost seljenja, rodovskog opredijeljenja za islam ili pravoslavlje, što je bila normalna pojava posebno kada Vlasi napuštaju nomadski način življenja. Vlaško bavljenje drugim rentabilnim poslovima (poljoprivreda, kiridžaluk - kiridžije, držanje skele, splavarenje i sl.) stvara potrebu trajnog naseljavanja. Vremenom nestaju kao posebne skupine, tako da sjećanje na njih ostaje kod drugih. U dubrovačkim sudskim arhivima, stoji da govore slavenskim (bosanskim) jezikom, što ne znači da su postali Slaveni, nego proces slavenizacije još traje. Van svoje sredine govore slavenskim (bosanskim) jezikom, a između sebe govore "svojim vlaškim jezikom", koji je mješavina bosanskih i vlaških izraza. Vlasi u Istočnoj Srbiji očuvali su se jer je proces posrbljivanja zaustavljen, dok u BiH nije tako. Vlasi su slavenizirani, pa onda pokatoličeni ili hristijanizirani, da bi krajem 19. vijeka se idealno uklopili u nacionalističke projekte hrvatizacije ili srbizacije BiH. Da su bosanskohercegovački katolici i pravoslavci vlaškog porijekla govori očuvanost nekih običaja, vjerovanja i sujevjerja, čemu se katolička crkva suprostavlja dok pravoslavna ima tolerantniji stav.

[1] Vasa Čubrilović, Simpozij o Vlasima (diskusije) ANUBiH, Radovi, knjiga LXXIII; Knj. 22, Sarajevo, 1983., str. 153-154.

[2] Ivan Božić, Uloga i organizacija ratničkih družina u Zeti XV. vijeka, Radovi..., ANUBiH. str. 95.

[3] Bogumil Hrabak, diskusije, Radovi..., ANUBiH, str. 159-160.

[4] M. Sertoglu, Resimli tarihi Ansiklopedisi, Istambul, 1958., str. 87.
Post Reply