Srbi i Vlasi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#176 Re: Srbi i Vlasi

Post by listopad »

Jah. Vjekoslav Klaic, Jaroslav Sidak, Sima Cirkovic, Neven Budak, Tibor Zivkovic.... sve ludjak do ludjaka. Samo u zemlji u kojoj se najstarije naucne institucije kao Zemaljski muzej zatvaraju ili nalaze na rubu propasti likovi poput ovog Ibrahima Pasica mogu glumiti doktore nauka i jos predavati na sarajevskom "univerzitetu". Neka mi oproste cijenjeni forumasi koji su tamo stekli svoje diplome, ali ja bi svom djetetu radije preporucio da uci za pekara nego da mu predaju ovi sandzacki "akademici".
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#177 Re: Srbi i Vlasi

Post by sadie_forever »

Ima li ovdje ljudi iz Srbije? bas me zanima odakle taj cudni naziv "brat od tetke" "Sestra od strica" za tetice/bratice

zar nije to nepotrebno zbunjujuce? svugdje u svijetu se naglasava da je to bliski rodjak,recimo nephew,teticna,systerdotter itd itd :D
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#178 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Smail Aga Cengic »

Duka Dizel wrote:
emi_eft wrote:
emi_eft wrote:
Opet cu reci, javljam se na temu iako nisam od "naroda muslimanskog", ali "vlaski" je u principu latinski - Vlasi su latinizirani Romani - te niko danas ne prica vlaski s tim da su Vlasi u BiH vremenom Slavenizirani (iako u podrucjima Hercegovine postoji mnogi Srbi koji se sjecaju da su im recimo bake i deke koristili rijeci koje se ne koriste na ovim prostorima, nekad i pogrdne rijeci za druge narode i sl. Cak sam nekad i pdfu imala i knjigu o lignvisticko razvoju jezika medju Vlasima u BiH koju je napisala cini mi se djevojka ciji su preci kristili te rijeci. Ne vidim kako je ljiljan politicki simbol. Mislim da je ljiljan nastao kao simbol kako bi privukao narode u BiH da se prisjete zajednicke istorije. Pocetkom rata je to itekako funkcionisalo, bar u urbanim dijelovima BiH, danas je jos uvijek tako u recimo Tuzli, ali je koristenje ljiljana Armije BiH koja je vremenom polako otpustila onih 30% Srba koji su se u njoj borili u samom pocetku , pa vremenom postala manje vise homogeno muslimanska ucinilo ljiljan nepodobnim zza dalju identifikaciju cijele BiH. Mimo toga, ja ne vidim problem ljiljana, to i jeste znak srednjevjekovne Bosne. Mislim da slabo ko, bilo gdje, cuva ikakve tradicije iz srednjeg vijeka. Nazalost je na nasim prostorima religija unistila svaku autohtonu tradiciju, i nametnula svoja vjerovanja, bilo crkve ili dzamije kao tradiciju. To ne znaci da trebamo da se odricemo nasih predaka - u kojoj god vjeri nasi preci naknadno zavrsise
I naravno, svi Bosnjani tog perioda nisu bili Vlasi - vlasi su uglavnom naseljavali Hercegovinu, te Podrinje. Ostatak Bosne se naravno sastojao od mjesavine svega i svacega - Rimljana, autohtonih ljudi, koji su isto tako bila mjesavina svega, Ilira, Vlaha (jos se ne zna da li su i oni potomci Ilira), "Slavena" koji su tu bili i prije nego sto su Srbi/Hrvati naselili prostore i sl. Pretpostaviti da su svi ovi drugi izumrli kada su Vlasi dosli i onda su samo Vlasi prelazili na islam je malo smijesno. Naravno da su Vlasi prelazili na islam, isto kao i bogumili, koji su obicno bili upravo mjesavina koja je prethodno bila tu prije njih, isto kao i katolici, isto kao i neki Srbi (iako su Srbi kao narod bili prilicno jaki u identitetu, sudeci po djelu o kojem raspravljamo, pa se moze pretpostaviti da je i njihova vjera bila jaca od heretika/vlaskih vjernika --te da konvertiranje nije bilo jednako ucestalo, isto kao medju katolicima.

Ala si ga ti ovde nadrobila...ni za glavu ni za rep...

Čuj, Vlasi su latinizirani Romani. To mu ga dodje kao neki pleonazam.
Vlasi bili neki Romani, pa ih neko latinizirao.
A ko to života ti i kako, kad su i sami Latini bili Romani?

Vlasi na ovim prostorima su romanizovani starosedeoci Balkana, odnosno Iliri, Tračani, Dačani, Kelti i svi ostali koje su Rimljani osvojili i romanizovali vremenom.

Porfirogenit u svom delu njih naziva Romejima, koji su se pred naletom Avara, a kasnije i prvih slovenskih plemena povukli u brda i primorske gradove.
Ne pominje nikakve Vlahe, jer on i ne poznaje tu reč, ni Ilire, ni autohtone ljude, ni mešavine, a posebno ne nekakve bogumile.

Bogumili nisu nikakav narod, već sekta nastala iz misticizma istočnog hrišćanstva. A utisak je da ti o njima pišeš kao o narodu, a ne kao o veri.
Genije, jel ti teze kad znas da si potomak naseljenih Vlaha ili da si potomak onih koje su nazivali slugama (servi)? Sluganstvo vam je u , sluzili ste jednoj crkvi pa onda drugoj i kad je Islam stigao, kao jedini krscanski narod ste s osmanlijama gazili ostale krscane...

Da li si ti nasao neki domaci dokaz srpstva ovdje na ovim nasim terenima od prije osmanlija?
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#179 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by emi_eft »

Duka Dizel wrote:
Pa nisam ja pomenuo Dubravka Lovrenovića, nego si ga ti uzela kao referencu u replici meni.
A sad kad se ispostavilo da ga nisi ni čitala, jer bi u suprotnom znala da i on u svojim radovima raskrinkava mit o bogumilima, sad ni njegovo mišljenje nije relevantno.

Ne, ne postoji stotinu knjiga o katarskim pohodima u Bosnu, a pogotovo ne o nebulozama da su katari dolazili u Bosnu primiti "katarsku" veru. To je nonsens koji ne bih ni komentarisao.

Za Vlahe sam već napisao šta su bili. Da, oni jesu starosedeoci Balkana. Odnosno, uopšten slovenski naziv za romanizovane starosedeoce Balkana.
Nisu Sloveni, jer Sloveni nisu starosedeoci na Balkanu.
I Vlasi sebe nisu zvali Vlasima. Porfirogenit ih zove Romejima, a i oni su sami za sebe koristili varijacije istog imena.

Nije relevantan Lovrenović, nije relevantan Konstantin...samo su relevantne knjige (stotinu njih) o kojima od tebe ništa čuli nismo.
Ja sam referencu Lovrenovica spomenula u vezi stecaka. U pricipu se svi bavimo nagadjanjima jer nase crkve nisu imale jednake baze podataka niti naviku o cuvanju istih kao npr. Francuzi. Isto vazi i za dzamije, kljucne institucije i sl. Ono sto se cuvalo je spaljeno, jedino sto znamo o sebi je zahvaljujuci kojekakvim lopovima koji su pokrali kuluroloski vrijedne dokumente i sada ih mozemo slikati po muzejima sirom svijeta gdje kulturu cijene vise nego mi. Moje licno misljenje je da je Crkva Bosanska bogumilska, iako su se sami zvali Dobri Bosnjani ili krstjani, ali se nisu pozivali na bogumile iz kojeakvih razloga 1- htjeli su izbjeci progon 2 - vise su se identifikovali sa drzavom i smatrali da imaju neku svoju autohtonu verziju bogumilsta, koju su poistovjetili sa crkvom/drzavno institucijom (kao sto se danas Srbi poistovjecuju vise sa etnickim srpstvom nego sa de facto pravoslavljem) . Elem , prozivas me za knjige u vezi bogumila i katara.

Evo ti par primjera: https://issuu.com/johnyodisho/docs/sean ... the_most_s

Encyclopaedia of sects & religious doctrines - prema cijoj knjizi se tvrdi da je 40 000 Katara napustilo Bosnu 1446 i preslo u Hercegovinu

https://books.google.ba/books?id=uH-8AA ... ia&f=false Ovdje se spominje a) kako jedna grupa katara dolazi u Bosnu da prime vjeru (baptizam) i b) kako papa Stjepanu Kotromanicu salje pismo gdje se zali da se velike grupe katara skupljaju i bjeze u Bosnu

https://books.google.ba/books?id=euDAU2 ... ia&f=false Ovdje takodjer imas dosta toga, ovu knjigu smatram vrlo detaljnom, i imas i ovdje opis "bogumilskog krstenja" tj inicijacijskog rita katara u Bosni

https://books.google.ba/books?id=6CkbDQ ... ia&f=false

https://books.google.ba/books?id=i5Wd_c ... ia&f=false


U principu se savaka knjiga o katarima pozabavi i Bosnom, ali to naravno ne odgovara ukoliko zelis da istoriju kreiras po vlastitim sujetnim zeljama proizvedenim iz nacionalizma 19og vijeka.

Naravno da je bogumilizam vjera, ime je u principu nevazno, ljudi te vjere se stavljaju pod isto kao i krstjani, patareni, katari iz prostog razloga sto imaju istu vjeru, na isti nacin se "krste" ,dualizam je kljucna tacka, sto Lovrenovic nije dovoljno istrazio, kao ni mnogi nasi istoricari iz zelje da od neceg stvore nesto sasvim autohtono. To sto je crkva bosanska u principu zaceta u Dalmaciji takodjer ne odgovara.
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#180 Re: Srbi i Vlasi

Post by emi_eft »

Procitaj podebljano sto si sam napisao a onda procitaj bar 10 ak knjiga o katarima. Sramotis se
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#181 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

Pre svega da zamolim administratora da ovaj dijalog prebaci na adekvatnu temu.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#182 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

emi_eft wrote: Ja sam referencu Lovrenovica spomenula u vezi stecaka. U pricipu se svi bavimo nagadjanjima jer nase crkve nisu imale jednake baze podataka niti naviku o cuvanju istih kao npr. Francuzi. Isto vazi i za dzamije, kljucne institucije i sl. Ono sto se cuvalo je spaljeno, jedino sto znamo o sebi je zahvaljujuci kojekakvim lopovima koji su pokrali kuluroloski vrijedne dokumente i sada ih mozemo slikati po muzejima sirom svijeta gdje kulturu cijene vise nego mi. Moje licno misljenje je da je Crkva Bosanska bogumilska, iako su se sami zvali Dobri Bosnjani ili krstjani, ali se nisu pozivali na bogumile iz kojeakvih razloga 1- htjeli su izbjeci progon 2 - vise su se identifikovali sa drzavom i smatrali da imaju neku svoju autohtonu verziju bogumilsta, koju su poistovjetili sa crkvom/drzavno institucijom (kao sto se danas Srbi poistovjecuju vise sa etnickim srpstvom nego sa de facto pravoslavljem) .
Naravno da je bogumilizam vjera, ime je u principu nevazno, ljudi te vjere se stavljaju pod isto kao i krstjani, patareni, katari iz prostog razloga sto imaju istu vjeru, na isti nacin se "krste" ,dualizam je kljucna tacka, sto Lovrenovic nije dovoljno istrazio, kao ni mnogi nasi istoricari iz zelje da od neceg stvore nesto sasvim autohtono. To sto je crkva bosanska u principu zaceta u Dalmaciji takodjer ne odgovara.

Ne sećam se da je iko pominjao stećke na ovoj temi u skorije vreme.
Jednostavno si debelo fulala iz neznanja, misleći da je Dubravko Lovrenović zagovornik bogumilskog mita, a ne jedan od onih koji ga raskrinkavaju.

Sad kad vidiš da si omašila, sad sledi da Dubravko Lovrenović nije dobro istražio materiju. :D

Zato si ti morala zasukati rukave, pljunuti u šake i u google pretragu ukucati "cathars+ bogomils +bosnia" i istražiti ono što je Dubravko zaboravio.

Zaista je smešno za čoveka koji je objavio na desetine radova radova na temu bosanskog srednjovekovlja, reći da nešto u vezi toga nije dovoljno istražio.

Koliko god domaći izvori o Crkvi Bosanskoj bili oskudni, oni ipak postoje i sto puta su relevantniji za izučavanje karaktera te crkve, od latinskih koji se mahom svode na optužbe za herezu što je po pravilu prožeto nekakvim političkim aspiracijama.

Dela poput Hvalovog zbornika, nastala u samom krilu Crkve Bosanske, nedvosmisleno govore da u Crkvi Bosanskoj nije bilo nikakvog dualizma odnosno ništa više nego što ga ima u svakoj religiji.
Od zapadnih katara i istočnih bogomila, bosanski krstjani su se razlikovali ne samo po shvatanju crkve, njenom ustrojstvu i hijerarhijskoj organizaciji, već PRE SVEGA po teorijskom učenju i obredima.

Do tog zaključka nije došao samo Dubravko Lovrenović, već i mnogi drugi autoriteti iz istorije.

A to ne znaju samo oni koji , što ti kažeš, žele istoriju ugurati nešto što bi voleli da je istina.

I sama si jedna od takvih.
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#183 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by emi_eft »

Duka Dizel wrote:
emi_eft wrote: Ja sam referencu Lovrenovica spomenula u vezi stecaka. U pricipu se svi bavimo nagadjanjima jer nase crkve nisu imale jednake baze podataka niti naviku o cuvanju istih kao npr. Francuzi. Isto vazi i za dzamije, kljucne institucije i sl. Ono sto se cuvalo je spaljeno, jedino sto znamo o sebi je zahvaljujuci kojekakvim lopovima koji su pokrali kuluroloski vrijedne dokumente i sada ih mozemo slikati po muzejima sirom svijeta gdje kulturu cijene vise nego mi. Moje licno misljenje je da je Crkva Bosanska bogumilska, iako su se sami zvali Dobri Bosnjani ili krstjani, ali se nisu pozivali na bogumile iz kojeakvih razloga 1- htjeli su izbjeci progon 2 - vise su se identifikovali sa drzavom i smatrali da imaju neku svoju autohtonu verziju bogumilsta, koju su poistovjetili sa crkvom/drzavno institucijom (kao sto se danas Srbi poistovjecuju vise sa etnickim srpstvom nego sa de facto pravoslavljem) .
Naravno da je bogumilizam vjera, ime je u principu nevazno, ljudi te vjere se stavljaju pod isto kao i krstjani, patareni, katari iz prostog razloga sto imaju istu vjeru, na isti nacin se "krste" ,dualizam je kljucna tacka, sto Lovrenovic nije dovoljno istrazio, kao ni mnogi nasi istoricari iz zelje da od neceg stvore nesto sasvim autohtono. To sto je crkva bosanska u principu zaceta u Dalmaciji takodjer ne odgovara.

Ne sećam se da je iko pominjao stećke na ovoj temi u skorije vreme.
Jednostavno si debelo fulala iz neznanja, misleći da je Dubravko Lovrenović zagovornik bogumilskog mita, a ne jedan od onih koji ga raskrinkavaju.

Sad kad vidiš da si omašila, sad sledi da Dubravko Lovrenović nije dobro istražio materiju. :D

Zato si ti morala zasukati rukave, pljunuti u šake i u google pretragu ukucati "cathars+ bogomils +bosnia" i istražiti ono što je Dubravko zaboravio.

Zaista je smešno za čoveka koji je objavio na desetine radova radova na temu bosanskog srednjovekovlja, reći da nešto u vezi toga nije dovoljno istražio.

Koliko god domaći izvori o Crkvi Bosanskoj bili oskudni, oni ipak postoje i sto puta su relevantniji za izučavanje karaktera te crkve, od latinskih koji se mahom svode na optužbe za herezu što je po pravilu prožeto nekakvim političkim aspiracijama.

Dela poput Hvalovog zbornika, nastala u samom krilu Crkve Bosanske, nedvosmisleno govore da u Crkvi Bosanskoj nije bilo nikakvog dualizma odnosno ništa više nego što ga ima u svakoj religiji.
Od zapadnih katara i istočnih bogomila, bosanski krstjani su se razlikovali ne samo po shvatanju crkve, njenom ustrojstvu i hijerarhijskoj organizaciji, već PRE SVEGA po teorijskom učenju i obredima.

Do tog zaključka nije došao samo Dubravko Lovrenović, već i mnogi drugi autoriteti iz istorije.

A to ne znaju samo oni koji , što ti kažeš, žele istoriju ugurati nešto što bi voleli da je istina.

I sama si jedna od takvih.
Lovrenovic je pisao o bosanskoj vjeri koju je htio ugurati pod nesto drugo. Smijesno je misliti da su u maloj Bosni postojale tri vrste heretika. Taodjer je smijesno potpuno ignorisati sve talijanske, francuske i katolicke izvore.Sami krstjani u Bosni se naravno sami nisu zvali bogumilima, a karakter i obrede te bosanske crkve nasi pisci su daleko manje obradili nego strani pisci.

Ja svojih nemam, pa mislim da sam daleko objektivnija od npr tebe. To sto Lovrenovica povrgavas na mnogim mjestima a odgovara ti samo kad se trebas inatiti, dovoljno kaze. U pincipu mislim da je dalja rasprava suvisna. Knjige koje sam ti poslala sam sama procitala i dvije imam u papirnoj verziji. Imam dojam da ti nemas ni stav ni misljenje i da je tvoj stav uvijek ono sto neko drugi ne misli. Za to patolosko kontriranje bez diskusije koja vrijedi danas ima i ime, ali nebitno. Ja se nikad necu pomitiri sa tim da su u Bosni postojale tri hereze, niti da svi izvori osim srpskih lazu. Ti ces opet uvijek misliti suprotno. Zato te pozdravljam
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#184 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by Duka Dizel »

emi_eft wrote: Lovrenovic je pisao o bosanskoj vjeri koju je htio ugurati pod nesto drugo. Smijesno je misliti da su u maloj Bosni postojale tri vrste heretika. Taodjer je smijesno potpuno ignorisati sve talijanske, francuske i katolicke izvore.Sami krstjani u Bosni se naravno sami nisu zvali bogumilima, a karakter i obrede te bosanske crkve nasi pisci su daleko manje obradili nego strani pisci.
Nisam baš siguran koji su više obradjivali, ali sam siguran da većina i jednih i drugih (pogotovo savremenih) odbacuje tezu o bogumilstvu Crkve Bosanske i povezanost bosanskih krstjana sa zapadnoevropskim katarima, o čemu ti ovde pišeš.

Ima ovde dobra tema o tome, čiji uvod se oslanja na višedecenijsko istraživanje američke istoričarke Marian Wenzel.

http://forum.klix.ba/iskrivljena-povije ... 54027.html

Pozdrav i tebi.
emi_eft
Posts: 411
Joined: 20/07/2015 12:40

#185 Re: De Administrando Imperio - o ovoj knjizi

Post by emi_eft »

Duka Dizel wrote:
emi_eft wrote: Lovrenovic je pisao o bosanskoj vjeri koju je htio ugurati pod nesto drugo. Smijesno je misliti da su u maloj Bosni postojale tri vrste heretika. Taodjer je smijesno potpuno ignorisati sve talijanske, francuske i katolicke izvore.Sami krstjani u Bosni se naravno sami nisu zvali bogumilima, a karakter i obrede te bosanske crkve nasi pisci su daleko manje obradili nego strani pisci.
Nisam baš siguran koji su više obradjivali, ali sam siguran da većina i jednih i drugih (pogotovo savremenih) odbacuje tezu o bogumilstvu Crkve Bosanske i povezanost bosanskih krstjana sa zapadnoevropskim katarima, o čemu ti ovde pišeš.

Ima ovde dobra tema o tome, čiji uvod se oslanja na višedecenijsko istraživanje američke istoričarke Marian Wenzel.

http://forum.klix.ba/iskrivljena-povije ... 54027.html

Pozdrav i tebi.
S obzirom da su dokumenti koji su de facto napisani u ovo vrijeme tu povezanost potvrdili, smatram da su nesto vjerodostojniji od tumacenja nastalih u moderno doba sa politickim motivima. Danasnji Bosnjaci zastupaju tvoju tezu,kako nikakav dualizam nije postojao, kako su postjale razlicite hereticke sekte, ali da krstjani nisu dualisti jer su kao primili islam jer je bio slican njihovoj vjeri. Istina je, po srednjevjekovnim dokumentima, a i tumacenju vecine istoricara , naravno drugacije. Dvije laste koje politiziraju istoriju ne cine proljece, niti istinu. Toliko od mene (ps. ona tema mi je bila toliko bezvezna da sam odustala od citanja)
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#186 Re: Srbi i Vlasi

Post by listopad »

Ja bih tebi pod hitno preporucio da procitas nesto od cijenjene Marian Wenzel ako se zelis ozbiljno baviti fenomenom stecaka, ali i Crkvom bosanskom koja opet nije bila njezino glavno polje istrazivanja.
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#187 Re: Srbi i Vlasi

Post by putokaz1 »

''Nane, Nane moj Drug se zove Pero''
''Sine dragi nemoj s njim on je Vlah''
''Nije Nane Vlah ,Srbin je''
''Pa to ti je isto Sine moj''.
Običan razgovor Nene i Unuka u Muslimanskom Selu prije 50 godina.
Ja imam drugaricu iz Srbiju za nju su Vlasi-Rumuni.
Tako da percepcija pojma Vlah je različita
VLAH MOŽE BIT
-Autohtoni stanovnik Balkana(romaniziran ili ne)
-Stočar u Srednjem vijeku
-Rumun
-Srbin u Bosni
...
Vlasi se spominju u nekim Zakonima srednjovijekovne Srbije ali i u Dokumentima tadašnje Bosne-Kao posebna Grupacija/skupina
Veza između Srba i Vlaha je teza da su Bosanski i neki drugi Vlasi se asimilirali u Srbe negdje 1500-1800,zbog iste Pravoslavne religije.
u Bosni Vlaha pod tim Imenom sad nema.U Srbiji imaju Rumuni Vlasi u Makedoniji takođe imaju nekakavi.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#188 Re: Srbi i Vlasi

Post by Us and them »

Da li je konačno vrijeme da se "Vlasi" prestanu percipirati kao nešto negativno? Dok se historičari još uvijek nisu dogovorili šta su Vlasi tačno (bili), u jednom se svi slažu: I srpsku, i hrvatsku i bošnjačku naciju čini značajan dio stanovništva vlaškog porjekla, istini za volju više kod Srba nego kod ostalih ali recimo i kod Bošnjaka vjerovatno ne postoji niti jedan pojedinac bez kapi vlaške krvi u sebi.

Pročitao sam više knjiga o etnologiji stanovništva Sjeveroistočne Bosne, tako se za bošnjačko stanovništvo Teočaka praktično svugdje navodi da su 100% vlaškog porjekla pa šta im fali, hardcore Bošnjaci.
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#189 Re: Srbi i Vlasi

Post by odokativan »

Vlasi su starosjedioci Balkana, praktički Rimljani jer riječ Volah je germanskog porijekla i značila je stanovnik Rimskog casrtva i tako su Germani zvali Rimljane
glupi, nepismeni barbari Slaveni su čuli tu riječ od svojih susjeda Germana i vremenom prenijeli u južnoslavensku riječ Vlah
dakle ORIGINALNO Vlah znači balkanski domoradac, stanovnik Rimskog carstva

tako shvaćeni Vlasi su dakle bili velika skupina različitih naroda koji su živjeli u Rimskom carstvu na Balkanu, baš kao što su i Slaveni bili sastavljeni od mnogobrojnih plemena, između ostalog i srpskog i hrvatskog plemena koji su došli na Balkan sa ostalim divljacima barbarskim Slavenima negdje početkom 7.vijeka
na Balkanu su zatekli dodmoroce Vlahe koji su pod najezdom barbarskih divljaka Slavena uglavnom bježali u brda i planina gdje se u nuždi bave stočarstvom
otuda je ono drugo značenje za Vlahe u smislu zanimanja, kao stočare, čobane što uistinu i jesu bili
dakle pored etničkog ranije rečenog značenja riječ Vlah postaje i značenje za zanimanje, za čobane stočare
najveća koncentracija takvih Vlaha je bila po planinama Makedonije, sjevera Crne Gore i današnjeg sandžaka
važno je napomenuti da je i Bosna ostala praktički neokrnjena najezdom barbarskih Slavena, tj. da je ostalo ono domordačko domicilno stanovništvo, originalni Vlasi u značenju domorodaca i od tog stanovništva najveći dio vuku porijeklo današnji Bošnjaci !!! koji su u srednjem vijeku upravo zbog svog starosjedilačkog elementa bili vezani za Rimsko carstvo i ostali tako izolovani "konzervirani" i religijski i etnički sve do srednjeg vijeka upravo lako prihvatajući i manihejsku dualističku religiju, u narodu rasporostranjeno poznatu kao bogumilstvo !! aksnije dolaskom turaka lako prelaze na islam
najnovija genetička istraživanja upravo to dokazuju jer Bošnjaci imaju 60% starosjedilačkih gena I2a1 a tek samo 15% slavenskih R1a !!!
s druge strane one ogromne mase drugih plemena koji su takođe bili domoroci Vlasi i koncentrisani u ranije spomenutom području Crne gore i Makedonije pod najezdom tuskog osvajanja počinju da se pomjeraju, bježe prema zapadu, tako da imamo prvi talas dolaska Vlaha u Hercegovinu, otuda oni Vlasi u Hercegovini
za sve ove Vlahe je neophodno spomenuti da su vremenom bili izloženi uticajima pravoslavne crkve te postali pravoslavci
one Vlahe koji nisu bili u ovim migracijama i koje turci zatiču na osvojenim područjima vremeno uglavnom počinju da koriste kao neophodan dio "logičke podrške" za svoju vojsku u smislu obavljanja svih poslova koji nisu vezani direktno za ratovanje, koje su odrađivali sami turci
na taj način turci te Vlahe kao pomoćnu radnu snagu i kao kmetove "vodaju" sa sobom u područja koja god su osvojili !! pa tako i u Bosnu !! i dijelove Hrvatske koje nazivamo Krajine, odnosno donedavno samozvane SAO Krajine !! gdje se uspostavlja neka dugotrajna granica turskog carstva i Austrougarske, a pravoslavni Vlasi na izvjestan način postaju "graničari"
od tih pravoslavnih Vlaha koje su turci naselili po Bosni i Krajini u HR, kao i ona velika masa u Hercegovini vremenom u 19.vijeku pod uticajem nacionalnih srpskih i hrvatskih pokreta, Ilije Garašanina i Stjepana Radića,a u zavisnosti da li su bili katoličke ili pravoslavne vjere procesom srbiziranja i hrvatiziranja nastaju bosanski srbi i hrvati !!!!
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#190 Re: Srbi i Vlasi

Post by Seawolf »

odokativan wrote:Vlasi su starosjedioci Balkana, praktički Rimljani jer riječ Volah je germanskog porijekla i značila je stanovnik Rimskog casrtva i tako su Germani zvali Rimljane
glupi, nepismeni barbari Slaveni su čuli tu riječ od svojih susjeda Germana i vremenom prenijeli u južnoslavensku riječ Vlah
dakle ORIGINALNO Vlah znači balkanski domoradac, stanovnik Rimskog carstva

tako shvaćeni Vlasi su dakle bili velika skupina različitih naroda koji su živjeli u Rimskom carstvu na Balkanu, baš kao što su i Slaveni bili sastavljeni od mnogobrojnih plemena, između ostalog i srpskog i hrvatskog plemena koji su došli na Balkan sa ostalim divljacima barbarskim Slavenima negdje početkom 7.vijeka
na Balkanu su zatekli dodmoroce Vlahe koji su pod najezdom barbarskih divljaka Slavena uglavnom bježali u brda i planina gdje se u nuždi bave stočarstvom
otuda je ono drugo značenje za Vlahe u smislu zanimanja, kao stočare, čobane što uistinu i jesu bili
dakle pored etničkog ranije rečenog značenja riječ Vlah postaje i značenje za zanimanje, za čobane stočare
najveća koncentracija takvih Vlaha je bila po planinama Makedonije, sjevera Crne Gore i današnjeg sandžaka
važno je napomenuti da je i Bosna ostala praktički neokrnjena najezdom barbarskih Slavena, tj. da je ostalo ono domordačko domicilno stanovništvo, originalni Vlasi u značenju domorodaca i od tog stanovništva najveći dio vuku porijeklo današnji Bošnjaci !!! koji su u srednjem vijeku upravo zbog svog starosjedilačkog elementa bili vezani za Rimsko carstvo i ostali tako izolovani "konzervirani" i religijski i etnički sve do srednjeg vijeka upravo lako prihvatajući i manihejsku dualističku religiju, u narodu rasporostranjeno poznatu kao bogumilstvo !! aksnije dolaskom turaka lako prelaze na islam
najnovija genetička istraživanja upravo to dokazuju jer Bošnjaci imaju 60% starosjedilačkih gena I2a1 a tek samo 15% slavenskih R1a !!!
s druge strane one ogromne mase drugih plemena koji su takođe bili domoroci Vlasi i koncentrisani u ranije spomenutom području Crne gore i Makedonije pod najezdom tuskog osvajanja počinju da se pomjeraju, bježe prema zapadu, tako da imamo prvi talas dolaska Vlaha u Hercegovinu, otuda oni Vlasi u Hercegovini
za sve ove Vlahe je neophodno spomenuti da su vremenom bili izloženi uticajima pravoslavne crkve te postali pravoslavci
one Vlahe koji nisu bili u ovim migracijama i koje turci zatiču na osvojenim područjima vremeno uglavnom počinju da koriste kao neophodan dio "logičke podrške" za svoju vojsku u smislu obavljanja svih poslova koji nisu vezani direktno za ratovanje, koje su odrađivali sami turci
na taj način turci te Vlahe kao pomoćnu radnu snagu i kao kmetove "vodaju" sa sobom u područja koja god su osvojili !! pa tako i u Bosnu !! i dijelove Hrvatske koje nazivamo Krajine, odnosno donedavno samozvane SAO Krajine !! gdje se uspostavlja neka dugotrajna granica turskog carstva i Austrougarske, a pravoslavni Vlasi na izvjestan način postaju "graničari"
od tih pravoslavnih Vlaha koje su turci naselili po Bosni i Krajini u HR, kao i ona velika masa u Hercegovini vremenom u 19.vijeku pod uticajem nacionalnih srpskih i hrvatskih pokreta, Ilije Garašanina i Stjepana Radića,a u zavisnosti da li su bili katoličke ili pravoslavne vjere procesom srbiziranja i hrvatiziranja nastaju bosanski srbi i hrvati !!!!
Dobro si krenuo, a onda si zastranio.

Vlahe možemo smatrati potomcima starosjedilaca Balkana, ako pod starosjediocima smatramo one, koji su na ovim prostorima dočekali "imigrante" iz migracijskih valova u periodu od 5-og do 8-og stoljeća nove ere.

Potomci tih starosjedilaca Balkana, odnosno "Vlasi" u etno-genetskom smislu su većinski oni koji pripadaju haplogrupama J2b2, vjerovatno E1b1b1a1b (E-V13) i nekim podgranama "istočne" R1b.

Nosioci haplogrupa I2a1b2a1 (I2a-CTS10228), R1a-Z280 i R1a-M458 su (naravno, ako se gleda samo po neprekinutoj muškoj liniji) potomci doseljenika iz valova migracija u periodu od 5-og do 8-og stoljeća nove ere i takvi čine, u ukupnom zbiru, 65% do 75% stanovništva današnjih i Bosne i Hercegovine, i Hrvatske i Srbije.
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#191 Re: Srbi i Vlasi

Post by odokativan »

ne budali E1b je su isto starosjedioci ali to su ti iliri čiji su današnji potomci Albanci!!
J haplogrupa nikakve veze nema sa Balkanom to je azijatska grupa

jedini starosjedioci Balkana. su I2a

jebiga mogo si naguglat stručne ljude šta kažu

tako da stipu gluposti o doseljenju te haplogrupe, migracijama i ostalim srpskim glupostima koje propagiraju pa se jadnici trude da srpsko pleme koje je doselilo na Balkan kao slaveni tek u 7.vijeku prikažu kao starosjedioce
haman si ti jedan od tih propagatora srpskig ludila poznatog inaće za istorijske činjenice i njihovo lažiranje i izvrtanje


Damir Marjanović: Bosanci/Bošnjaci su na ovim prostorima 25.000 godina !!!

26.09.2012
Šef Laboratorija za forenzičku genetici na Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju u Sarajevu, prof. dr. Damir Marjanović, izjavio za agenciju Anadolija (AA) kako su istraživanja regionalnog ekspertnog tima genetičara pokazala da današnji Bosanci i Hercegovci u svojim genima imaju zapisane informacije ljudi koji su na ove prostore došli prije 25.000 godina.

“Oni su ovdje ‘prezimili’ zadnje ledeno doba. Također, tu nam je genetička ostavština neolitskih skupina koje su sa sobom donijele poljoprivredu, koja se u Europi počela širiti sa ovih prostora. I dodatno, tu su preci koji su nam došli iz pravca Euroazije”, kazao je Marjanović.

Kompleksne migracije

Šef laboratorija za forenzičku genetiku u Sarajevu napomenuo je kako su sve migracije, koje su se desile na prostoru današnjeg Balkana, vrlo kompleksne i kako se nisu se odvijale mjesecima ili godinama, već decenijama i vijekovima.

“Svaka istorijska epizoda, od ledenog doba do dolaska poljoprivrednika, dolaska i nestanka Rimskoga carstva, migracija slavenskih plemena, širenja Otomanske imperije i još mnogo drugih manjih, ali ne i manje bitnih istorijskih momenata, ostavile su manji ili veći trag na genetičkom nasljeđu ljudi sa ovih prostora”, naveo je Marjanović.

Ovaj poznati stručnjak za genetički inženjeringa naglasio je kako je populacija Balkana, a posebno Bosne i Hercegovine, vrlo heterogena.

“Možemo zaključiti da se populacija BiH, kao i populacija cijelog zapadnog Balkana može pohvaliti izuzetnom raznolikošću humanog genetičkoga bogatstva“, zaključio je Marjanović.

Ocijenio je kako je zajedničko istraživanje regionalnog tima eksperata za genetiku dokazalo da i genetičari u BiH imaju kapacitete da realiziraju i najzahtjevnije znanstvene studije iz oblasti.

Jedna od značajnijih komponenti studije koju je Marjanović obavio zajedno sa poznatim stručnjacima za genetiku iz regije, odnosi se na migracijske procese modernog čovjeka.

“Svi ovi projekti ukazuju na to da ovaj region, pa samim tim BiH, imaju jako zanimljivu povijest. Dokazano je da je paleolitski čovjek na ovim prostorima tražio spas i utočište od zadnjeg ledenog doba i da dobar dio današnjeg stanovništva BiH čine direktni potomci tih ljudi”, kazao je Marjanović.


26.09.2012.
http://doznajemo.com/2012/09/26/spektak ... 00-godina/
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#192 Re: Srbi i Vlasi

Post by odokativan »

slično ludilo je bilo spopalo i hrvatske "genetičate" koji su hrvatizirali I2a :lol:
zanimljivo kako je po istoj formuli ludilo prisvajanja spopalo opet srbe i hrvate i oko balkanske haplogrupe kao i oko bosanskih vlaha krajem 19.vijeka
:lol:
koje je na komičan sprdalački način njemu svojstven ismijao Boris Dežulović
pa ti savjetujem pažljivo čitanje jer se isto odnosi na tvoje srbiziranje starosjedilaca Balkana sa kojima srpsko došljačko slavensko pleme ama baš nikakve veze nema čak su im srpski zakonici srednjeg vijeka branili da de žene sa vlasima!!! dakle jasno i nedvismisleno ih etnički razlikuju od srba!!


odličan komentar Borisa Dežulovića
preuzet iz
Slobodne Dalmacije

Image
IZVOR --->>> klikni



Hrvati nisu Hrvati

Mitomanija nam se tako poput bumeranga vratila o glavu: sve dokazujući kako su Hrvati narod najstariji i najeuropskiji – oslanjajući se pri tom, zbog nezgodnih kulturnih sličnosti sa Srbima, isključivo na gene kamene - saznali smo na kraju da baš po tom genu kamenom uopće nismo Hrvati


Već neko vrijeme Dragan Primorac uveseljava javnost otkrićima o porijeklu Hrvata, pa svako malo u novinama izađe kakav senzacionalni tekst o njegovim opsežnim istraživanjima genske mape balkanskih naroda, koja neumoljivo dokazuju kako Hrvati nisu Slaveni.

Tako ovih dana mediji, vazda gladni znanstvenih postignuća, prenose i Primorčev najnoviji rad “Y-kromosom i genetsko podrijetlo Hrvata”, štampan u novom Croatian Medical Journalu, zapravo zborniku radova 7. konferencije Međunarodnog udruženja za primijenjene biološke znanosti u forenzičkoj, antropološkoj i medicinskoj genetici.

Stvar se, da vas ne davim nerazumljivom forenzičko-antropološkom terminologijom, svodi na sljedeće: tri četvrtine današnjih hrvatskih muškaraca vuče porijeklo od takozvanih Starih Europljana, dakle europskih starosjedilaca, koji ne samo da nemaju nikakve veze sa slavnom seobom naroda koju smo učili u školi, nego se više od pola njih punih dvadeset hiljada godina nije maklo sa svete hrvatske grude, preživjevši na njoj i ledeno doba i cijeli holocen, od mezolitskog globalnog zatopljenja do Brozove komunističke diktature!

Istraživanja dr. Dragana Primorca nisu zajebancija, kako to može izgledati po senzacionalističkim naslovima u novinama: naš je nesuđeni predsjednik u tome poslu već cijelo desetljeće, kao dio velikog tima dr. Petera A. Underhilla sa Zavoda za genetiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Stanfordu, najuglednijeg i najprestižnijeg svjetskog univerziteta, koji je prije petnaestak godina sa suradnicima širom i diljem kugle zemaljske otpočeo golemi projekt genskog mapiranja čovječanstva.

Osebujan lik njegova povjerenika za Hrvatsku kriv je što se na ta istraživanja ovdje gleda ili kroz nacionalističku mitomaniju, ili s ironijskim podsmijehom. Pa ipak, htjeli to cinici priznati ili ne, nakon Primorčevih senzacionalnih otkrića ništa – a ne samo udžbenici iz povijesti – neće biti isto. Dragan Primorac svojim je kopanjem po našem Y-kromosomu, naime, dokazao da mi – uopće nismo Hrvati!

Rezultate njegovih istraživanja - po kojima golema većina našeg muškog stanovništva nosi isti genski biljeg kao drevni, paleolitski Europljani, što su na Stari Kontinent došli s Bliskog istoka, mnogo prije mrskih Slavena - površni su čitači protumačili kao konačni i ključni dokaz da su Hrvati zaista “bili Europa prije Europe”, i da nikakve veze sa Slavenima, prije svega dakle sa Srbima, nemaju, niti su ikada, u svih dvadeset tisuća godina svoje tegobne povijesti, imali.

Mitomani su, međutim, zaboravili jedan mali povijesni detalj, koji niti dr. Primorac ne osporava: Hrvati zaista jesu Slaveni, i zaista su između petog i osmog stoljeća stigli s ostalom slavenskom braćom na Balkan.

Činjenica pak da tri četvrtine današnjih hrvatskih muškaraca ima staroeuropski gen dokazuje samo to da mi – u strogo znanstvenom, genetskom smislu - Hrvati nismo, niti smo Hrvata vidjeli! Dobro sad, to se samo tako kaže: vidjeli smo ih u ranom srednjem vijeku, kad su došli i pomiješali se s nama, autohtonim europskim starosjediocima, zauvijek nestavši s velike povijesne scene i ostavivši o sebi tek manji zapis u našoj prastaroj, dvadesettisućljetnoj genskoj mapi.

Da, gospodo: Primorčev rad “Y-kromosom i genetsko podrijetlo Hrvata” ne samo da uopće ne dokazuje kako su Hrvati bili “Europa prije Europe”, i da nikakve veze sa Slavenima nemaju, već dokazuje - upravo obrnuto i, ponavljam, u strogo forenzičkom smislu – dokazuje kako s Hrvatima nemamo baš ništa! Osim, jasno, jedva vidljive recke u DNK-spirali nekih među nama, i neobičnog jezika punog nekakvih smiješnih slova s kvačicama, kojega smo lakomisleno primili od tih besporizornih SLAVENSKIH BARBARA, baš kao uskoro i KRČANSTVO, zaboravivši i jezik i vjeru naših PALEOLITSKIH DJEDOVA!

Mitomanija nam se tako poput bumeranga vratila o glavu: sve dokazujući kako su Hrvati narod najstariji i najeuropskiji – oslanjajući se pri tom, zbog nezgodnih kulturnih sličnosti sa Srbima, isključivo na gene kamene - saznali smo na kraju da baš po tom genu kamenom UOPĆE NISMO Hrvati.
Pandorina je kutija otvorena i bit će sada teško vratiti demona unutra. Valja nam ispočetka pisati cijelu slavnu povijest, Križni put od majke Afrike preko Bliskog istoka do Europe, tegoban život u ledeno doba, svakodnevne borbe s mamutima i sabljastim tigrovima, globalno zatopljenje i velike poplave, tisuće godina mukotrpnog pripitomljavanja divljih konja i goveda, otkriće vatre i pečenog mesa, prve mladice pšenice i ječma, hiljade godina preživljavanja na balkanskoj djedovini, sve do onog strašnog dana, najcrnjeg i najstrašnijeg u cjelokupnoj našoj povijesti, kad su se na obzoru pojavili crvenokosi divljaci u kožusima od ovčjeg krzna.


- Ja sam Hrvat – rekao je na nekom smiješnom jeziku najkrupniji od njih. - A ovo su moja braća, Klukas, Lobel, Muhlo i Kosjenc.

- Arrricki prrr mutuana gipelile, mutuana gipelile – prkosno mu je dobacio naš poglavica. - Arricki prrr kewana gipelile, kewana gipelile!

- O, o, o, Ramaya, bokuko ramaya! – povikaše u to ostali. - Abantu ramaya, mitumbala!

- Šta kažu, šta kažu? - pitao je Hrvat prevoditelja.

- Nešto u vezi vaše gospođe majke i ovoga vučjaka, nisam baš najbolje razumio.

- A nas nećeš upoznati? - koketno je u taj čas iza Hrvatovih leđa dobacila crvenokosa djevojka, mazno gledajući u plećate staroeuropske domoroce.

- Eh da, Tuga i Buga – nevoljko je rekao Hrvat, pa prijekorno pogledao domoroce. - I da vam nije palo na pamet.

- Abantu ramaya! - prezirno mu je naš poglavica pljunuo pod noge.

Ostalo je, što bi se reklo, povijest: kolibe naših djedova osvanule su doskora išarane natpisima “Hrvat, zauzeto”, “Klukas, zauzeto”, “Kosjenc, zauzeto”, “Tuga i Buga, zauzeto”, iz ove posljednje duge su zimske noći parali krici i šaputanja, i uslijedilo je tisuću i pol godina okrutne okupacije naše stare slave djedovine,za koje smo od tih DIVLJAKA sa sjevera, Hrvata, Srba, kako su se sve zvali, SILOM primili i jezik i običaje i vjeru, sačuvavši tek u Y-kromosomu duboko zakopan davni zapis naše genske haplogrupe I2a1b,
da ga jednog dana, u dalekoj budućnosti, netko otkrije i otme od historijskog zaborava.

Kako bi rekli naši stari: tko na tvrdom genu svoju povist piše, tom ne može nitko prošlost da izbriše
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#193 Re: Srbi i Vlasi

Post by odokativan »

a. mogo si pročitat i koje knjige malo

Glasnik Zemaljskog muzeja iz 1905.g.
strana 295-296




Lako je pretpostaviti, da je baš pokrajina Dalmacija, koja je sigurno bila latinska a ipak tako malo tragova latinštine sačuvala, odstupila jedan dio svog ilirsko-romanskog žiteljstva južnijim krajevima. Možda su ih zato ZAMIJENILI Vlasi SA ISTOKA, koji su se približili obali, a to bi nam tumačilo, kako im se jezik, koji ima RUMUNJSKI PRIZVUK, razlikuje od jezika LATINSKIH gradova Dalmacije.
Bilo kako mu drago, jamačno je bilo mnogo Vlaha u kasnijem srednjem vijeku u našoj zemlji, a ti su od onda bez traga nestali, to jest, krv im se izmiješala sa slovenskom. Neka nam je dozvoljena hipoteza, da baš toj natruhi valja pripisati, da je ona dala Crnogorcu, Hercegovcu, Bokezu i Ličaninu njihov reko bi mediteranski tipus, oštro rezano, usko lice s orlovskim nosom, tamne oči i tamnu kosu.
Ime je Vlah danas još u običaju; muslimani označavahu njime kršćane, osobito pravoslavne vjere, a tako i katolici.
Na hrvatskoj krajini, zvali su se seljaci i pastiri, koji su, bježeći ispred Turaka, amo tamo lutali, Vlasima: oni su se rado nastanjivali na kršćanskom tlu, ali su ipak bili nepouzdan elemenat. Oni su bili većinom PRAVOSLAVNE VJERE, a od njih POTJEČU PRAVOSLAVNI Srbi, u nekadanjoj vojnoj krajini.
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#194 Re: Srbi i Vlasi

Post by odokativan »

JOSIP SMODLAKA pisano 1952.godine
Srpski poltičari pokrenuše “velikosrpsku” propagandu, koja je stala da u masama širi srpsko narodno ime, ne samo u Bosni, nego i u Dalmaciji i u samoj Hrvatskoj.
Probuđeni posebni nacionalizam hrvatski širio je u drugim pokrajinama hrvatsku narodnu i državnu misao. Tako su otsad obje propagande radile da, svaka za svoju nacionalnu misao, a s time i za svoju buduću državu, predobiju što više pristaša između onih koji se do tada ne osjećahu ni Hrvatima ni Srbima, te ni sebe ni svoj jezik ne nazivahu tim imenima.
“Nacionalno neopredijeljeno” bijaše do kraja devetnaestog vijeka, s malim izuzecima, žiteljstvo svih naših krajeva izvan uže Hrvatske i Srbije (i vojvođanskih Srba).
Utakmica između dviju nacionalističkih propaganda bila je bezobzirna i nepoštedna. Dok se na srpskoj strani vodila pod Vukovom devizom: “Srbi svi i svuda”, na hrvatskoj strani nazivu Srbin odricao se karakter narodnog imena.
Poslije trideset godina jalovog prepiranja prepušteno je najzad svakome na volju da se naziva narodnim imenom koje mu je milije. Tad se ustanovilo da su se svi pravoslavni opredijelili za srpstvo, a katolici za hrvatstvo. Sada se vidjelo koliko je jak narodnosni faktor vjerozakon, kad je eto i pravoslavne Hrvate kroz srpsku crkvu priveo k nacionalnom srpstvu. Poslije toga otpada, hrvatski se narod opet sastoji samo od katolika. Pošto se s njime sjediniše svi katolici našeg jezika, on je bio uvećan, kako brojem tako i prostorom, tako da se znatan broj Hrvata nalazi i preko historijskih granica hrvatske države, sve do Subotice, Sarajeva, Boke i zapadne Istre.
Obje propagande okušaše se i kod muslimana našeg jezika, ali sa slabim uspjehom, zbog svog vjerskog obilježja. Bošnjaci, sljedbenici Islama, kad se našla zamjerka njihovu pradjedovskom imenu bosanskom, volješe da ostanu “neopredijeljeni” , bez narodnog imena, zadovoljavajući se vjerskim nazivom “Muslimani”. (Uzgred rečeno,
bosansko ime
, iako mlađe od hrvatskoga i srpskoga, jednakog je postojanja kao i ta dva, pošto je i ono prešlo sa države na državljane i na njihov jezik. Zato je bilo krivo učinjeno našem najvećem fi lologu Jagiću kad je on tu činjenicu javno konstatovao.)
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#195 Re: Srbi i Vlasi

Post by Seawolf »

A, to si ti ... Baš sam se pitao pod kojim nickom sada nastupaš ... U redu je, zaboravi.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#196 Re: Srbi i Vlasi

Post by irac300 »

@dileja sa kineskih telefona, zašao u vode društvenih nauka, tačnije historije. :D Ode svijet u kurac. :lol:
Dangubic
Posts: 793
Joined: 01/12/2019 15:11

#197 Re: Srbi i Vlasi

Post by Dangubic »

lipakaja wrote: 30/05/2008 21:59 Zanima me koliko je tačna trdnja da su Bosanski i Hrvatski Srbi zapravo posrbljeni Vlasi.
Upravo sada čitam na jednom Bošnjačkom forumu o tome.
Neki Srpski profesor Sima M. u svojoj knjizi The Serbs na engleskom otvoreno priznaje da su Vlasi i da su dosli na ove prostore za vrijeme Turaka.

mislim da je za linkove receno vise puta. Ili postiraj tekst ili nemoj otvarat temu.
mIRCi
Vecinom jesu I zavisi gdje. U Hercegovini su Srbi bili oduvjek. Hercegovina je nekad bila dio Srbije ali u Bosnu su ih Turci doveli. To mozes vidjeti po datumima gradnje pravoslavnih crkvi. Katolici nisu htjeli da ratuju protiv zapadnih sila tako da su ih Turci protjerivali a dovodili pravoslavce, vecinom vlahe posto su vlasi lakse mjenjali mjesto prebavilasta od Srba. Katolicke crkve su tad I pretvarane u dzamije. U 19 vijeku Vlah postje pogrdno ime propagandom Beograda (niste vi Vlasi vi ste Srbi) I od 19 vijeka imamo Srbe u Bosni. Hrvati su isto uradili sa katolicima. 19 vijek je bio Doba rasta nacionalizama u Evropi I propadanja monarhija I nastajanja novih(nastanak moderne Njemacka recimo) Kod nas propast Turkse I Austro Ugarske I Borba za teritorijama.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#198 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Dangubic wrote: 01/12/2019 15:39
Vecinom jesu I zavisi gdje. U Hercegovini su Srbi bili oduvjek. Hercegovina je nekad bila dio Srbije ali u Bosnu su ih Turci doveli. To mozes vidjeti po datumima gradnje pravoslavnih crkvi. Katolici nisu htjeli da ratuju protiv zapadnih sila tako da su ih Turci protjerivali a dovodili pravoslavce, vecinom vlahe posto su vlasi lakse mjenjali mjesto prebavilasta od Srba. Katolicke crkve su tad I pretvarane u dzamije. U 19 vijeku Vlah postje pogrdno ime propagandom Beograda (niste vi Vlasi vi ste Srbi) I od 19 vijeka imamo Srbe u Bosni. Hrvati su isto uradili sa katolicima. 19 vijek je bio Doba rasta nacionalizama u Evropi I propadanja monarhija I nastajanja novih(nastanak moderne Njemacka recimo) Kod nas propast Turkse I Austro Ugarske I Borba za teritorijama.
Koji je to mit? :shock:
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#199 Re: Srbi i Vlasi

Post by geralt »

Bosanac sa dna kace wrote: 18/12/2019 15:07
Dangubic wrote: 01/12/2019 15:39
Vecinom jesu I zavisi gdje. U Hercegovini su Srbi bili oduvjek. Hercegovina je nekad bila dio Srbije ali u Bosnu su ih Turci doveli. To mozes vidjeti po datumima gradnje pravoslavnih crkvi. Katolici nisu htjeli da ratuju protiv zapadnih sila tako da su ih Turci protjerivali a dovodili pravoslavce, vecinom vlahe posto su vlasi lakse mjenjali mjesto prebavilasta od Srba. Katolicke crkve su tad I pretvarane u dzamije. U 19 vijeku Vlah postje pogrdno ime propagandom Beograda (niste vi Vlasi vi ste Srbi) I od 19 vijeka imamo Srbe u Bosni. Hrvati su isto uradili sa katolicima. 19 vijek je bio Doba rasta nacionalizama u Evropi I propadanja monarhija I nastajanja novih(nastanak moderne Njemacka recimo) Kod nas propast Turkse I Austro Ugarske I Borba za teritorijama.
Koji je to mit? :shock:
Od koga ju je Tvrtko osvojio? ;)

Iako ovo sto gore pise jeste dijelom mit. Prvo, prije Stjepana Kosace nije bilo "Hercegovine", vec Hum, Zahumlje i Travunija, koji su u razlicitim periodima pripadali razlicitim drzavama (izmedju ostalih i Srbiji), ili bili nezavisni.

Drugo, tacno je da je u Hercegovini bilo pravoslavaca prije Osmanlija, ali pravoslavci nisu isto sto i Srbi. Upitno je koliko se za ruralno stanovnistvo tih predjela moze reci da su bili i Slaveni (a kamoli Srbi), s obzirom na katune autohtonog Ilirskog ("vlaskog") stanovnistva.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#200 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

geralt wrote: 18/12/2019 18:56
Bosanac sa dna kace wrote: 18/12/2019 15:07
Dangubic wrote: 01/12/2019 15:39
Vecinom jesu I zavisi gdje. U Hercegovini su Srbi bili oduvjek. Hercegovina je nekad bila dio Srbije ali u Bosnu su ih Turci doveli. To mozes vidjeti po datumima gradnje pravoslavnih crkvi. Katolici nisu htjeli da ratuju protiv zapadnih sila tako da su ih Turci protjerivali a dovodili pravoslavce, vecinom vlahe posto su vlasi lakse mjenjali mjesto prebavilasta od Srba. Katolicke crkve su tad I pretvarane u dzamije. U 19 vijeku Vlah postje pogrdno ime propagandom Beograda (niste vi Vlasi vi ste Srbi) I od 19 vijeka imamo Srbe u Bosni. Hrvati su isto uradili sa katolicima. 19 vijek je bio Doba rasta nacionalizama u Evropi I propadanja monarhija I nastajanja novih(nastanak moderne Njemacka recimo) Kod nas propast Turkse I Austro Ugarske I Borba za teritorijama.
Koji je to mit? :shock:
Od koga ju je Tvrtko osvojio? ;)

Iako ovo sto gore pise jeste dijelom mit. Prvo, prije Stjepana Kosace nije bilo "Hercegovine", vec Hum, Zahumlje i Travunija, koji su u razlicitim periodima pripadali razlicitim drzavama (izmedju ostalih i Srbiji), ili bili nezavisni.

Drugo, tacno je da je u Hercegovini bilo pravoslavaca prije Osmanlija, ali pravoslavci nisu isto sto i Srbi. Upitno je koliko se za ruralno stanovnistvo tih predjela moze reci da su bili i Slaveni (a kamoli Srbi), s obzirom na katune autohtonog Ilirskog ("vlaskog") stanovnistva.
TO!
Post Reply