Srbi i Vlasi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#276 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Woody wrote: 29/12/2020 09:34
Škobo Habu wrote: 29/12/2020 09:02 Čovjek tvrdi da postoji neraskidiva nit između SPC od ranog srednjovjekovlja pa do pojave prvih nacionalnih pokreta na prostoru BiH? Ako je tako otkud na trebinjskom području, u vrijeme osmanskih osvanja, u defterima katolici? Šta je kasnije sa njima?
Po popisu stanovništva 1991 u SRBiH, u opštini Trebinje je živjelo 1.246 Hrvata, od ukupnih 30.996 stanovnika. Što bi bilo 4%. Eto šta je kasnije sa njima
Etnicka slika pogranicnih podrucja Bosne, a pogotovo Sandzaka je potpuno promijenuta zadnjih 150 godina, tako da 1991 i nije neko mjerilo, mozda samo ako cemo da ocijenimo etnicko ciscenje ovoga rata.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#277 Re: Srbi i Vlasi

Post by Woody »

dr_Evil wrote: 29/12/2020 09:37 Etnicka slika pogranicnih podrucja Bosne, a pogotovo Sandzaka je potpuno promijenuta zadnjih 150 godina, tako da 1991 i nije neko mjerilo, mozda samo ako cemo da ocijenimo etnicko ciscenje ovoga rata.
A gdje to nije "promijenuta" u zadnjih 150 godina? I šta je onda mjerilo? AU popis? Turski defteri? Rimski popis?

Ko je živio u Sandžaku prije Osmanskih osvajanja, i gdje je taj narod sada? Jeste, mislim na one koji su sazidali Stari Ras i oslikali one manastire (rećemo Sopoćane i Mileševo).

A da ne spominjem šta je bilo čak i prije toga? Ode ti daleko (a i ja za tobom ;-) )
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#278 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Woody wrote: 29/12/2020 10:14
dr_Evil wrote: 29/12/2020 09:37 Etnicka slika pogranicnih podrucja Bosne, a pogotovo Sandzaka je potpuno promijenuta zadnjih 150 godina, tako da 1991 i nije neko mjerilo, mozda samo ako cemo da ocijenimo etnicko ciscenje ovoga rata.
A gdje to nije "promijenuta" u zadnjih 150 godina? I šta je onda mjerilo? AU popis? Turski defteri? Rimski popis?

Ko je živio u Sandžaku prije Osmanskih osvajanja, i gdje je taj narod sada? Jeste, mislim na one koji su sazidali Stari Ras i oslikali one manastire (rećemo Sopoćane i Mileševo).
Sve je mjerilo, ali u ovome slucaju tebi je kolega napisao da su na tom podrucju zivjeli katolici,a ne samo pravoslavci kako vi volite da potencirate da su ovo sve Srbi bre. Mada i ta veza izmedju pravoslavlja i srbovanja ti je tanka, pola Hercegovine su pravoslavne vlaske porodice koje su kasnije postale ili katolicke (pa se jos sjecaju starih slava) ili muslimanske ili "Srbi", lakse ljudima bilo, vidili sa kojim budalama dijele teritorij.

Da ko je zivio u Sandzaku prije, i tokom Osmanske vladavine, pa vjerovatno isti ljudi(i njihovi potomci) koje ste kasnije pobili i protjerali u velikom broju, nesto kao i u Makedoniji sto je uradjeno. Nisu ti ljudi tu sa Marsa pali, mada je bilo i pomjeranja stanovnistva. Ti ih zovi kako hoces, ali to ne mjenja cinjenicu da je nad njima pocinjen genocid

To je ono da svako ko je islamske vjere treba da se proglasi Turcinom, lakse je ubiti Turcina jel tako. Nisu oni ovde oduvijek nego su doslje sta su nabijale na kolac. I tako da vrtimo jos malo mitologije
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#279 Re: Srbi i Vlasi

Post by Škobo Habu »

Woody wrote: 29/12/2020 09:34

Po popisu stanovništva 1991 u SRBiH, u opštini Trebinje je živjelo 1.246 Hrvata, od ukupnih 30.996 stanovnika. Što bi bilo 4%. Eto šta je kasnije sa njima
Nemaju ti podaci nikakve veze o periodu o kojem je riječ.

Ja govorim o srpskom mitu kako je jug Hercegovine, odnosno ono što se nekada zvalo Stara Hercegovina, bilo čisto pravoslavno područje.

Sama Bosna Srebrena, kao franjevačka provincija se protezala, u doba Srednjeg Vijeka, gotovo do Rumunije. To je konkretan dokaz da pravoslavno stanovništvo nije bilo dominantno na ovim područjima kako nam servira srpska epika.

Na prostorima sa kojih se povlačila Katolička crkva, tu je stanovništvo bilo prepušteno ili islamskom, ili pravoslavnom uticaju.
Franjevci i pravoslavni popovi su se, u doba Osmanlija, konstantno tužili jedni na druge upravo zbog ingerencija i preotimanja pastve.
U tom slučaju, franjevci su prolazili mnogo gore, jer su ih Osmanlije smatrale podanicima Ugara i ostalih kršćanskih zemalja.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#280 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Woody wrote: 29/12/2020 09:34
Škobo Habu wrote: 29/12/2020 09:02 Čovjek tvrdi da postoji neraskidiva nit između SPC od ranog srednjovjekovlja pa do pojave prvih nacionalnih pokreta na prostoru BiH? Ako je tako otkud na trebinjskom području, u vrijeme osmanskih osvanja, u defterima katolici? Šta je kasnije sa njima?
Po popisu stanovništva 1991 u SRBiH, u opštini Trebinje je živjelo 1.246 Hrvata, od ukupnih 30.996 stanovnika. Što bi bilo 4%. Eto šta je kasnije sa njima
Oprosti u kojem defeteru iz vremena osmanskih osvajanja piše "katolici"? :shock:
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#281 Re: Srbi i Vlasi

Post by Škobo Habu »

Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 12:34
Oprosti u kojem defeteru iz vremena osmanskih osvajanja piše "katolici"? :shock:
U popisima koje su Osmanlije provodile nakon osvajanja Bosne. Kršćani, odnosno katolici.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#282 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Škobo Habu wrote: 29/12/2020 13:40
Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 12:34
Oprosti u kojem defeteru iz vremena osmanskih osvajanja piše "katolici"? :shock:
U popisima koje su Osmanlije provodile nakon osvajanja Bosne. Kršćani, odnosno katolici.
:shock: :shock: :shock:
de molim te koji defter?
Ima onaj rad o Okića o nekim popisima iz ranog doba gdje se koristi termin "krstjan", što ukazuje na tragove Crkve bosanske, ali ne mogu se sjetit ni jednog deftera koji izričito kaže "kšćani" za katolike pa ih tako razlikuje od hrišćana tj. pravoslavaca, uglavnom su korišteni izrazi kafir, mesіḥі, neṣārā(naṣārā) i ẕimmі i jako je teško odrediti da li se radi o katolicima ili pravoslavnima. Obično se ide tom logikom ako je popisan pop (u nekim defterima tačno pop, a u nekim turcizirana pozajmica iz grčkog papaz/papas) sa porodicom onda se radi o pravoslavcima, a ako stoji "rahib" tj. redovnik, monah, onda da se radi katolicima, a pošto su tad večina katoličkih svećenika bili fratri kod mnogih je ispred imena stajalo pra/fra.
Zaista ne tražim topliu vodu, nego samo da mi kažeš defter u kojem je izričito navedeno da se radi o katolicima, tj. kršćanima.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#283 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

zira1337 wrote: 26/12/2020 23:34 Svi stanovnici Balkana potječu od Vlaha (što je naziv zapadnih evropljana za starosjedioce) koji su se onda pomješali sa Česima, Poljacima koji su u solidnom broju danas 1/4 negdje čak i 1/3 došli među stanovnike balkana.
Odakle ti to, ne kazem da nije, samo kazem da je suprotno od svega sta sam ja procitao
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#284 Re: Srbi i Vlasi

Post by Škobo Habu »

Bosanac sa dna kace wrote: 29/12/2020 14:38
:shock: :shock: :shock:
de molim te koji defter?
Ima onaj rad o Okića o nekim popisima iz ranog doba gdje se koristi termin "krstjan", što ukazuje na tragove Crkve bosanske, ali ne mogu se sjetit ni jednog deftera koji izričito kaže "kšćani" za katolike pa ih tako razlikuje od hrišćana tj. pravoslavaca, uglavnom su korišteni izrazi kafir, mesіḥі, neṣārā(naṣārā) i ẕimmі i jako je teško odrediti da li se radi o katolicima ili pravoslavnima. Obično se ide tom logikom ako je popisan pop (u nekim defterima tačno pop, a u nekim turcizirana pozajmica iz grčkog papaz/papas) sa porodicom onda se radi o pravoslavcima, a ako stoji "rahib" tj. redovnik, monah, onda da se radi katolicima, a pošto su tad večina katoličkih svećenika bili fratri kod mnogih je ispred imena stajalo pra/fra.
Zaista ne tražim topliu vodu, nego samo da mi kažeš defter u kojem je izričito navedeno da se radi o katolicima, tj. kršćanima.
To što je iz osmanskih popisa teško utvrditi o kojoj se religijskoj komponenti radi, ne mora značiti da nisu postojali katolici ili pravoslavci na određenim prostorima.

Sve do kraja 17. i početka 18. vijeka, odnosno posljednjeg vala iseljavanja bosanskih katolika preko Save, sredine poput Fojnice, Olova, Srebrenice, Kraljeve Sujeske, područja Tuzle u Bosnu su pretežno katoličke. Tamo gdje su postojali franjevački samostani, tamo je i postojao jak kršćanski elemenat, a taj kršćanski elemenat je bio dosta izraženiji pod Osmanlijama, nego li u doba bosanske srednjovijekovne države.

Dalje, nakon pada Smedereva, odnosno ucjene Stjepana Tomaša za izdaju istog grada Osmanlijama, od strane Katoličke crkve, koja je tada bila neprikosnoven politički i vjerski autoritet, jedan od uslova koji su mu postavljeni jeste odricanje od šizme Bosanske Crkve.
U doba njegove vladavine pa sve do doba Stjepana Tomaševića, njegovog sina, imamo jak prodror katoličanstva na ovim prostorima.

Katoličanstvo, sve do pada Bosne u osmanske ruke, postaje dominantno, posebno u jakim trgovačkim središtima, od koje sam mnoge nabrojao, tako da je apsurdna tvrdnja da su na prostorima Srednje Bosne, u gradovima tipa Fojnice, Kraljeve Sutjeske, Visokog ili Olova živjeli pravoslavci, kada njih nema ni u natruhama, već katolički živalj, a o tome svjedoče i brojni sakralni objekti, bez obzira šta piše u osmanskim defterima.

Čak i nakon pada Bosne, u mnogim bosanskim gradovima zakupci rudnika i dalje ostaju Dubrovčani, Slipćani, Trogirani, uz lokalni muslimanski živalj.

Druga stvar, postoje radovi poput ovog: file:///C:/Users/desktop/Downloads/D_Pinjuh_Nahija_Mostar_u_svjetlu_prvih_osmanskih_popisa.pdf koji u svijetlu osmanskih deftera otkrivaju da su Osmanlije davale povlastice stanovništvu koje je pobjeglo ispred osmanskih osvajača u susjedne zemlje, da bi se vratilo i obrađivalo svoju zemlju, što u mnogo čemu ne odgovara onoj stereotipnoj predstavi da su Osmanlije vršile genocid nad stanovništvom Bosne i Hercegovine uništavajući sve pred sobom.
Tako možemo vidjeti da su po popisima neka mjesta rasla, a neka ostajala pusta. Uglavnom, može se reći kako nije bilo sustavne kampanje progona kako se tvrdi, jer mjesta koja su bila udaljena od glavnih putni pravaca i gradova, uglavnom su ostajala nedirnuta - što se da zaključiti iz deftera.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#285 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

A dobro, sad te je Bosanac dobro uzeo na trehu :), a moram ti reci i mene :D
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#286 Re: Srbi i Vlasi

Post by Škobo Habu »

dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:53 A dobro, sad te je Bosanac dobro uzeo na trehu :), a moram ti reci i mene :D
Pa, eto, hoće čovjek da kaže da u Kraljevoj Sutjesci nisu bili nastanjeni bosanski katolici samo zato što kao takvi nisu popisani u turskim defterima!???

Upravo sa Osmanlijama postaje jaz između katolika i pravoslavnih daleko izraženiji. Osmanlije naseljavaju vlaško stanovništvo na određana područja upravo zbog iseljavanja katolika. Tako iz Hercegovine nastanjuju Vlahe na području današnjeg Ozrena i nekim dijelovima Bosne.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#287 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Škobo Habu wrote: 30/12/2020 09:11
dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:53 A dobro, sad te je Bosanac dobro uzeo na trehu :), a moram ti reci i mene :D
Pa, eto, hoće čovjek da kaže da u Kraljevoj Sutjesci nisu bili nastanjeni bosanski katolici samo zato što kao takvi nisu popisani u turskim defterima!???

Upravo sa Osmanlijama postaje jaz između katolika i pravoslavnih daleko izraženiji. Osmanlije naseljavaju vlaško stanovništvo na određana područja upravo zbog iseljavanja katolika. Tako iz Hercegovine nastanjuju Vlahe na području današnjeg Ozrena i nekim dijelovima Bosne.
Ma sve se ja slazem sa tobom, a vjerovatno se i on slaze, ali moramo mu priznati da je tacno upozorio kako defter navodi. Lesson learned

:thumbup:
zira1337
Posts: 83
Joined: 28/05/2017 22:39

#288 Re: Srbi i Vlasi

Post by zira1337 »

dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:22
zira1337 wrote: 26/12/2020 23:34 Svi stanovnici Balkana potječu od Vlaha (što je naziv zapadnih evropljana za starosjedioce) koji su se onda pomješali sa Česima, Poljacima koji su u solidnom broju danas 1/4 negdje čak i 1/3 došli među stanovnike balkana.
Odakle ti to, ne kazem da nije, samo kazem da je suprotno od svega sta sam ja procitao
Vlasi su stari stanovnici Gradova koje su sloveni potjerali u Brda (sve dok ih nisu asimilirali) .. nakon što su protjerani u brda bavili su se trgovinom i stočarstvom u svojim selima.

Vlah na Poljskom isključivo znači "Rimljanin" ili starosjedilac Balkana ovisno kako gledaš.

Poljaci i danas stanovnike Rima nazivaju Vlasima.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#289 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Škobo Habu wrote: 30/12/2020 09:11
dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:53 A dobro, sad te je Bosanac dobro uzeo na trehu :), a moram ti reci i mene :D
Pa, eto, hoće čovjek da kaže da u Kraljevoj Sutjesci nisu bili nastanjeni bosanski katolici samo zato što kao takvi nisu popisani u turskim defterima!???

Upravo sa Osmanlijama postaje jaz između katolika i pravoslavnih daleko izraženiji. Osmanlije naseljavaju vlaško stanovništvo na određana područja upravo zbog iseljavanja katolika. Tako iz Hercegovine nastanjuju Vlahe na području današnjeg Ozrena i nekim dijelovima Bosne.
Ja tražim bibliografsku jedinicu, ne pojašnjenja!
Ja se dobrim dijelom slažem s tobom, sad nemam vremena, ako kad ufatim, pojasnim neke stvari. Cool mi je to što si stavio D. Pinjuh koja je samo na "čistom hrvatskom" sumirala ono što su napisali Aličić, Šabanović, Sućeska, i dr.
Ali, NIGDJE NE POMINJEM SUTJESKU NITI KAŽEM DA NISU BILI NASTANJENI U NEKOM MJESTU KATOLICI SAMO ZATO ŠTO NEMA POMENA KATOLIKA U
TURSKIM DEFETRIMA! NE POTURAJ MI ONO ŠTO NISAM NAPIS'O!
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#290 Re: Srbi i Vlasi

Post by Škobo Habu »

Nema porebe za dernjavom, nismo na Politici.

U kojoj to bibliotekarskoj jedinici, historijskom dokumentu, na popisu se navode krstjani?

Osim kod bošnjačkih mitomana, gdje još?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#291 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Škobo Habu wrote: 31/12/2020 12:42 Nema porebe za dernjavom, nismo na Politici.

U kojoj to bibliotekarskoj jedinici, historijskom dokumentu, na popisu se navode krstjani?

Osim kod bošnjačkih mitomana, gdje još?
Nije bibliotekarska, već bibliografska jedinica, nadam se da znaš razliku.
Evo studija od Tajiba Okića:
“Les Kristians (Bogomiles Parfaits) de Bosnie d’après des documents turcs inèdits,” Südostforschungen, vol. 19, 1960
(Bosanski kršćani (savršeni bogomili) prema neobjavljenim turskim dokumentima)
https://www.osmikon.de/Vta2/bsb00093081 ... archOstdok

Sad daj referencu na defter u kojem se spominju direktno katolici u prvim godinama osmanske vlasti na području BiH, a može i šire.
Last edited by Bosanac sa dna kace on 01/01/2021 03:32, edited 2 times in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#292 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

Prevod Okićeve studije, objavljen u Analima Gazi Husrev-begove biblioteke br. 21-22, u Sarajevu 2003. godine:

http://www.anali-ghb.com/index.php/aghb ... d/112/212/
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#293 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

zira1337 wrote: 30/12/2020 17:42
dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:22
zira1337 wrote: 26/12/2020 23:34 Svi stanovnici Balkana potječu od Vlaha (što je naziv zapadnih evropljana za starosjedioce) koji su se onda pomješali sa Česima, Poljacima koji su u solidnom broju danas 1/4 negdje čak i 1/3 došli među stanovnike balkana.
Odakle ti to, ne kazem da nije, samo kazem da je suprotno od svega sta sam ja procitao
Vlasi su stari stanovnici Gradova koje su sloveni potjerali u Brda (sve dok ih nisu asimilirali) .. nakon što su protjerani u brda bavili su se trgovinom i stočarstvom u svojim selima.

Vlah na Poljskom isključivo znači "Rimljanin" ili starosjedilac Balkana ovisno kako gledaš.

Poljaci i danas stanovnike Rima nazivaju Vlasima.
Vjerujem ja tebi drug, samo sto po literaturi Vlasi su dosli tokom osmanskog perioda da popune rupe u stanovnistvu koje je izgubljeno u ratovima. Najvise naseljavani u krajine i bavili su se stocarstvom i trgovinom. Pa ako znamo da su najvise dosli sa danasnjeg podrucja Rumunije, sto je verzija italijanskog jezika ili ti ga latinskog, ima smisla taj Poljski naziv.
zira1337
Posts: 83
Joined: 28/05/2017 22:39

#294 Re: Srbi i Vlasi

Post by zira1337 »

dr_Evil wrote: 04/01/2021 07:50
zira1337 wrote: 30/12/2020 17:42
dr_Evil wrote: 30/12/2020 08:22

Odakle ti to, ne kazem da nije, samo kazem da je suprotno od svega sta sam ja procitao
Vlasi su stari stanovnici Gradova koje su sloveni potjerali u Brda (sve dok ih nisu asimilirali) .. nakon što su protjerani u brda bavili su se trgovinom i stočarstvom u svojim selima.

Vlah na Poljskom isključivo znači "Rimljanin" ili starosjedilac Balkana ovisno kako gledaš.

Poljaci i danas stanovnike Rima nazivaju Vlasima.
Vjerujem ja tebi drug, samo sto po literaturi Vlasi su dosli tokom osmanskog perioda da popune rupe u stanovnistvu koje je izgubljeno u ratovima. Najvise naseljavani u krajine i bavili su se stocarstvom i trgovinom. Pa ako znamo da su najvise dosli sa danasnjeg podrucja Rumunije, sto je verzija italijanskog jezika ili ti ga latinskog, ima smisla taj Poljski naziv.
Vlasi su živjeli diljem BIH

Sam naziv "Romanija" "Stari Vlah" i sl imaš koliko hoćeš naziva u Centralnoj Bosni, Hercegovini koji aludiraju na vlahe.

Razlika je u tome što je kod nas asimilacija vlaha u slovene išla redovno dok je u Dakiji (Rumuniji) postojala izuzetno jaka
struja da se sačuva Latinski jezik (Dako-Romanski sa primjesama slovenskog)

Ali to nikog više ne zanima...

Ljude danas ne zanimaju ni bitnije stvari a kamol to :P
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#295 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

zira1337 wrote: 04/01/2021 08:07
Vlasi su živjeli diljem BIH

Sam naziv "Romanija" "Stari Vlah" i sl imaš koliko hoćeš naziva u Centralnoj Bosni, Hercegovini koji aludiraju na vlahe.

Razlika je u tome što je kod nas asimilacija vlaha u slovene išla redovno dok je u Dakiji (Rumuniji) postojala izuzetno jaka
struja da se sačuva Latinski jezik (Dako-Romanski sa primjesama slovenskog)

Ali to nikog više ne zanima...

Ljude danas ne zanimaju ni bitnije stvari a kamol to :P
Nategnuto je to. Mi u biti nemamo niti jedan zapis iz ilirskog doba koji bi nam svjedocio o njihovom jeziku, govorimo o vremenu prije romanizacije.

Ali evo posto si i to vjerovatno izgurao sa wikipedije de da procitamo do kraja:
Porijeklo

Sama riječ Arumunji, Aromuni, i slično označava "Rimljanina". Na njihovim jezicima riječ za svoje narode je obično varijacija riječi Romanus. Vlasi su danas uglavnom pravoslavci. U prošlosti je bilo dosta i rimokatolika, uglavnom na područjima Dalmacije, ali ti su se asimilirali u Hrvate.

Naziv Vlah u hrvatski jezik ulazi kao verzija poljske riječi "Włochy" koja je označavala prije svega romanizirane Ilire te koji su se postupno romanizirali.

Naziv Vlah zadržava svoje značenje i kod ostalih naroda srednje Europe, tako danas u češkom i poljskom jeziku označava Talijane.

Podrijetlo im se ne može točno odrediti, dapače uobičajena pretpostavka je da se njihovo prisustvo na Balkanu općenito može vezati za romansko. Obilježava ih autarhičnost, zadržavanje poganskih vjerovanja i običaja do današnjih dana kao i prakticiranje određenih magijskih obreda. Gospodarski su okrenuti stočarstvu.

Vlasi su opskrbljivali i slijedili osmanlijsku vojsku, te su kao vrsta nomada sa svojom stokom uvijek bili u pokretu. Osmanlije su im davali udio plijena i postavljali ih na granice svojih osvajanja kao stražare i graničare na imanjima gdje su starosjedioci u ratnim pohodima pobijeni ili pobjegli.

Iako su Vlasi kršćani pravoslavci ili katolici ostaju jedan zaseban korpus. U današnjoj Rumunjskoj naprimjer ostaju dan danas Vlasi koji žive u Vlaškoj, sada Rumunjskoj, što znači zemlji koja govori romanski.
Ne znam niti jednu ref. koja ilire sa podrucja BiH i Hrvatske nego uvijek na one koji su dosli sa Osmanlijama. Ali tu sam da naucim, pa bujrum de nesto postavi.
zira1337
Posts: 83
Joined: 28/05/2017 22:39

#296 Re: Srbi i Vlasi

Post by zira1337 »

Mnogi ljudi ne znaju npr da stanovnici Balkana imaju više Romanske DNA nego današnji Talijani, ali to je žestoko osporavano iz logičnih razloga jel.

Kao prvo ko su Talijani?

"Talijani su Franci i Langobardi iz Skandinavije koji su porobili žene Gala i Rimljana."

Talijanski jezik nema nikakve sličnosti sa Latinskim jezikom, to je Germanski jezik koji koristi ogromnu količinu Latinski rječi,
broj padeža, ostatak gramatike, itd.. uopšte ne odgovara Latinskom jeziku koji se govorio do 5 vijeka. Kako je to za eto 300 godina
odjednom nastao novi jezik, nova gramatika, novo sve.. pa jasno radi se o tome da su Rimljani protjerani iz Italije izuzev manjine koja još
živi na jugu.

Car Manuel II Komnenos koji je bio Rimski Car na osnovu Grčko-Jermenskog porjekla je rekao da će "Osloboditi Italiju od Varvara"

Romanski historičari o 100 godišnjem ratu Britanije i Francuske kažu: "U Galiji zemlji kelta sukobila su se dva germanska naroda"

Rumunski jezik koji je zapravo ISKRIVLJENI Latinski, koji Gramatički odgovara latinskom, koji koristi riječi koje su se koristile na Latinskom npr:

Aur na Dačkom Latinskom znači Zlato
Oro na Talijanskom znači Zlato

Međutim Rimski car se zove Aurelijan (zlatni ratnik, vojskovođa) inače iz Srbije

Takvih primjera je beskonačno.

Kad je Friedrich Schliemman otkopao Troju rekao je: Zlato i materijali za gradnju Troje došli su sa Apusena iz Rumunije i regiona. (Rimljani govore da su Trojanskog porjekla)

Sibilinska Proročanstva koja su bila najpopularnija kod Rimljana, dolaze iz Trakije, koji su također Vlasi.

Dio Cassius za sukob cara Trajana i vladara Dakije Decebala kaže da je to "Bratoubilački rat" jer je car Trajan Tračanin također.

Danas kad neko spomene Ilire, Tračane, Dačane... ljudi mu se smiju..

Evo jedan video dobar o Vlasima:

User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#297 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

zira1337 wrote: 04/01/2021 09:29

Pogledah ovaj video, ok, ova emisija ide obicno pod naucna fantastika ili zabavni program, a ne pod dokumentarni film. To trebamo znati prije icega.

Gledam cesto, svidja mi se i imaju zanimljivih teorija. Ali opet pricamo o podrucju Rumunije i Bugarske. I ne nadjoh mnogo necega sta tebi ide u tvrdnju da su nasi krajevi bili puni Vlaha. A spreman sam cak povjerovati da je u Gabeli bila Troja.

Ono sto sigurno jeste u emisiji je da pricaju najvise o Rumuniji i Bugarskoj. Sto opet ide na vodu da su Vlasi od tuda importovani.

Halali ali ja opet ne vidim to sta mi govoris
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#298 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

dr_Evil wrote: 04/01/2021 15:01Ono sto sigurno jeste u emisiji je da pricaju najvise o Rumuniji i Bugarskoj. Sto opet ide na vodu da su Vlasi od tuda importovani.
Nemma baš vremena da isčitajem šta si sve pisao, interesuje me: je'l Ti tvrdiš da su vlasi tokom osmanske vladavine, a i kasnije, dovedeni sa područja Bugarske i Rumunije, da ih nikako ranije nije bilo u BiH i ostalim zemljama okruženja?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#299 Re: Srbi i Vlasi

Post by dr_Evil »

Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 15:11
dr_Evil wrote: 04/01/2021 15:01Ono sto sigurno jeste u emisiji je da pricaju najvise o Rumuniji i Bugarskoj. Sto opet ide na vodu da su Vlasi od tuda importovani.
Nemma baš vremena da isčitajem šta si sve pisao, interesuje me: je'l Ti tvrdiš da su vlasi tokom osmanske vladavine, a i kasnije, dovedeni sa područja Bugarske i Rumunije, da ih nikako ranije nije bilo u BiH i ostalim zemljama okruženja?
Pa naravno da ih je bilo, malo je ovo podrucje, ali ja tvrdim da je vecina vlaha dosla sa osmanlijama, i jos tvrdim da Iliri koji su naseljavali BiH, Hrvatsku, CG, pa slobodno i Albaniju, nisu Vlasi.

Slavenski narodi koji su nastanili pogotovo BiH se jesu utopili u domicilno stanovnistvo, sto volimo genima pokazivat jel tako. Ti Iliri nisu bili Vlasi, odnosno Vlasi masovno naseljavaju nasa podrucja tek kasnije, mislim da je poprilicno obradjeno to.

JOs kazu "sve su to Srbi" :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#300 Re: Srbi i Vlasi

Post by Bosanac sa dna kace »

dr_Evil wrote: 04/01/2021 15:16
Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 15:11
dr_Evil wrote: 04/01/2021 15:01Ono sto sigurno jeste u emisiji je da pricaju najvise o Rumuniji i Bugarskoj. Sto opet ide na vodu da su Vlasi od tuda importovani.
Nemma baš vremena da isčitajem šta si sve pisao, interesuje me: je'l Ti tvrdiš da su vlasi tokom osmanske vladavine, a i kasnije, dovedeni sa područja Bugarske i Rumunije, da ih nikako ranije nije bilo u BiH i ostalim zemljama okruženja?
Pa naravno da ih je bilo, malo je ovo podrucje, ali ja tvrdim da je vecina vlaha dosla sa osmanlijama, i jos tvrdim da Iliri koji su naseljavali BiH, Hrvatsku, CG, pa slobodno i Albaniju, nisu Vlasi.

Slavenski narodi koji su nastanili pogotovo BiH se jesu utopili u domicilno stanovnistvo, sto volimo genima pokazivat jel tako. Ti Iliri nisu bili Vlasi, odnosno Vlasi masovno naseljavaju nasa podrucja tek kasnije, mislim da je poprilicno obradjeno to.

JOs kazu "sve su to Srbi" :D
Nije tako!
Mislim da je dosta toga tokom ove teme razjašnjavano.
Jedan dio vlaha je srbizovan u različitim fazama 19. vijeka.
Vlasi nisu bilo samo etnički već su ponekad bili samo klasni termin, zavisi, kada, gdje i u kojem kontekstu.
Vlasi su većinom romanizovano stanovništvo Balkana, dakle imaju itekkao veze sa Ilirima, ali nisu samo Iliri. Mislim da je nekada u 8-9. vijeku bilo neko naseljavanje stanovništva iz Anadolije a Balkan, to stanovništvo je uglavnom govorilo nekim dijalektom latinskog, tj. kasnije vlaškog.
Što se tiče ostalih primjesa ne treba zaboraviti da je bilo i par talasa naseljavanja sirijčakog i jermenskog stanovništva u neka područja Balkana.
Post Reply