Sramote Kršćanstva i Islama!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#26 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
Smrcak15 wrote:

nastavi, ne bilo ti mrsko :D

5:33...kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku...

ovakvu jednu stvar može pisati samo neko sa sigurnom dijagnozom šizofrenije
Sad cemo experimentisati na tebi da vidimo koliko znas a usudjujes se palamudit, koji je povod objavljivanje tog ajeta, zbog cega je spusten taj ajet?
nov si ovdje zar ne :D o "objavljivanju", "spuštanju", "allahu" i sl. možeš pričati sa jaranima iz svog "abu harry potter kluba" :D
Zaboravi to, koji povodom je to napisano zbog cega? Ako neznas, reci, ja cu ti objasnit :) nemoj da te stid pitat
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ne znam sta da napisem.
Ljudi mnogi (ne svi) su zli ili losi, ne samo Krscani ili Muslimani.
Sramota Ljudskih ima puno u Cijeloj Historiji Ljudi/Covjecanstva.

Licemjernih Ljudi pa samim tim i Licemjernih Vjernika, Laznih Vjernika.

A Narodi/Ljudi Muslimanskog porijekla su Narod/Ljudi kao i svi drugi.
Vecina tih Naroda/Ljudi Muslimanskog porijekla su Tradicionalisti, Agnostici itd.
A Mnogi Licemjerni/Lazni Vjernici ko i u Drugih Naroda/Ljudi.

Muslimani bolje receno Ljudi Muslimanskog porijekla su ko i svi Drugi Ljudi.
Nista bolji Nista losiji.

Ne moze se Bosnjacima/Bosancima/Bosnjanima suditi na osnovu 100-njak
Ljudi sto je se za ISIL otislo boriti.
To je oko 0,1% od broja koliko ih ima.

Ne moze se Ljudima/Narodima suditi na osnovu Djela/Nedjela/Zlocina Pojedinaca.
Jako dobro ti to izreče! :thumbup:
Ma cak sam pogrijesio sumnjivih ima oko 0,1%
a u ISIL-u ludzaka 135 cak ispod 0,01%.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#28 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote:
Vizionar 1985 wrote:
zvizdan wrote:Postoji li u SA ijedna crkva s obzirom na prisustvo miliona kršćana? Eto ne mora crkva prava biti, neka prostorija gdje krscani zvanicno i otvoreno vrse svoje bogosluzje? Ako ne, zasto ne postoji? Ako postoje, moze li par fotki? Jos ljepse bi bilo vidjeti kakav snimak mise u SA s youtube. Da li je u SA uopce moguce legalno registovati neku nemuslimansku vjersku zajednicu? Moze li se, ustvari, unijeti Bibliju u tu zemlju? Ima li je mozda kupiti u knjizarama? Imam jos nekih pitanja, ali prvo bih molio odgovore na naprijed navedena.

Sto ne mogu ovih, lafo objektivnih, pokusaja pranja vehabo-fasizma.
Prvo Ja nisam Vehabija. Nit ih branim, nit ih hvalim, nit ih perem.
Drugo Deizmu bi najblizi bio al i sa Deizmom se ne slazem u nekim stvarima.
Trece valjda znas da su Crkve pune Idola a da je Muslimanima Grijeh/Zabranjeno imati Idole na Svojoj Svetoj Zemlji.
Cetvrto oni ne predstavljaju vecinu Muslimana i Ljudi Muslimanskog porijekla.
Samo ih ima oko 20-tak miliona od 1,8 Milijardi Muslimana i Ljudi Muslimanskog porijekla.
Ne predstavljaju sve nabrojane.
Peto upitno je ko su Saudi uopste.
Samo ukucaj Saudi+Crypto Jews i slicno pa ces vidjeti sta ces dobiti.

Samo Sto Neko Kaze Da Je Jedno Ne Znaci Da Je To.

Ja mogu tvrdit/govorit da sam Dobar znaci li da je to tacno/istina.
Mozda sam Zao ili Los.

Znaci Vi sudite vecini na osnovu djela pojedinaca/jednih.
Referirat ću se samo na ovu zadnju rečenicu,,,
Imam dojam da Muslimani nekako previše šute na ovakve pojave u Islamu!Kao da ih prešutno odobravaju,ILI se varam?
Islamski ekstremizam(iako imam u vidu i to da su inicijatori svega neki kršćani,jer su svojim postupcima iziritirali Muslimane),šteti najprije Muslimanima!
Zamislite ovo,,sad počmu bombe pucati po Austriji,Njemačkoj,Bosni,Hrvatskoj,Engleskoj,,a sve imaju potpis Islamskih organizacija ili država,
zar će vas onda zaprepastiti ako narod u ovim državama zamrzi SVE muslimane?
Ma ne sute ogradzuju se mnogi al sto da se Ljudi pravdaju/ogradzuju stalno.
Ne moze druga osoba biti kriva za ono sto druga neka osoba uradi.
Dalje Ljudi se pozabavili o svom Jadu imaju oni i svojih problema raznih
da se jos stalno pravdaju/ogradzuju u medijima itd.
Ko se od Nemuslimana i Ljudi nemuslimanskog porijekla ogradi/opravda stalno
o Busu, Kasteru, ratovima i ubistvima silnim, i zlocincima iz tih naroda/ljudi.
Cak mnogi to sve i podrzavaju i opravdavaju.

A o bombaskim i teroristickim napadima su vam sami rekli sto se
i kako se dogadzaju.
Samo malo pogledaj razne filmove, serije, knjige itd. pa shvatis
sto se i kako se mnogo toga dogadza i radi.
Da nista nije onako kako izgleda.

Evo filmove kao Profesionalac i Mandzurijski kandidat pogledaj
pa ce ti bit jasnije da se ne dogadza nista tek tako.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

harač wrote:
nastavi, ne bilo ti mrsko :D

5:33...kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku...

ovakvu jednu stvar može pisati samo neko sa sigurnom dijagnozom šizofrenije
Ovo nered znaci Zlo/Rat.
Kako bi ti Hitlera evo primjerice kaznio.
Plus pitanje je ko je i sta sve je Muljao sa svim tim tekstovima.
Od Biblije pa nadalje.
Nemoj da se natezemo ovdje sta gdje pise.
Mogu i Ja o Bibliji ovdje postavit da se sokiras sta sve u njoj pise.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

Towelie wrote:Da li je eticki vrsiti eksperimente na ljudima? :D
I kako ih pravedno kazniti.
Primjerice Mengelea.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#31 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by nasa »

Vizionar 1985 wrote:
Towelie wrote:Da li je eticki vrsiti eksperimente na ljudima? :D
I kako ih pravedno kazniti.
Primjerice Mengelea.
Bas tako :thumbup:
Evo sad da bilo ko od nas pogleda slike uzasa, maskra, odsustva bilo cega sto se moze pojmiti i rijecima iskazti npr. Borodin, Soma, razliciti logori, serijske ubice, svasta nesto cega je bilo i ima ...sta bi rekao, kako bi pogledao i koim ocima da to se ucini nekom njemu bliskom...da li je onda stravicna kazna smrt, odsjecanje noge, ruke...

Lijepo je oprostiti i lijepo je teziti tome ali to nikad nije pravilo po kojem je ovaj svijet funkcionisao.Bog ostavlja uvijek mogucnost da se neko pokaje i da drugi oprosti ali ako se to ne desi...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

nasa wrote:
Vizionar 1985 wrote:
I kako ih pravedno kazniti.
Primjerice Mengelea.
Bas tako :thumbup:
Evo sad da bilo ko od nas pogleda slike uzasa, maskra, odsustva bilo cega sto se moze pojmiti i rijecima iskazti npr. Borodin, Soma, razliciti logori, serijske ubice, svasta nesto cega je bilo i ima ...sta bi rekao, kako bi pogledao i koim ocima da to se ucini nekom njemu bliskom...da li je onda stravicna kazna smrt, odsjecanje noge, ruke...

Lijepo je oprostiti i lijepo je teziti tome ali to nikad nije pravilo po kojem je ovaj svijet funkcionisao.Bog ostavlja uvijek mogucnost da se neko pokaje i da drugi oprosti ali ako se to ne desi...
Ma ne znam.
Relativno Ljudi razmisljaju.
Neko bi htjeo da ih dozivotno osudi, neko da ih pogubi, neko bi im mozda i oprostio.
Individualno i Relativno je sve o Zlocinu i Eventualnoj kazni.
Samo Bog po meni ih Adekvatno moze kaznit Mi Ljudi ne znam.
Ja bi im Licno presudio da budu Osudzeni na Smrtnu kaznu
sad jel to Adekvatno ne znam Al primjerno po Meni jest
zato sto patit te Zlocince da se Godinama po zatvoru
vucaju pa ko Starci da iz zatvora izadzu mozda i da budu socijalni slucaj.

Opet Individualno i Relativno je sve o Zlocinu i Eventualnoj kazni.

Ko u Jadnicima.
Last edited by Sanjarko on 27/03/2016 00:15, edited 1 time in total.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#33 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by RNG_25 »

Smrcak15 wrote:islam je ono sto Allah kaze a ne sto kaze neki tamo nadobudni palamudija

a sta to Allah kaze:

5:32....ako neko ubije nekoga ko nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva, - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.
Heh, ma da. A i sami poslanici ubijali ljude koji nisu nikoga prije toga ubili, šta ćemo s tim?

Ali inače, ovaj ajet mi je posebno zanimljiv jer implicira toliki značaj svakog čovjeka bilo gdje, kao da su ljudi zaista toliko vrijedni. Pa i oni koji nikoga nikada nisu ubili... ali tu u "spas" ide drugi dio ajeta, onaj o činjenju "nereda" na Zemlji. Što, naravno, je podložno "interpretaciji", pa činjenje "nereda" može biti sve i svašta, te samim time velika većina ljudi odmah gubi skoro sav značaj.

Što, uostalom, je i jako prikladno...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#34 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Smrcak15 »

RNG_25 wrote:
Smrcak15 wrote:islam je ono sto Allah kaze a ne sto kaze neki tamo nadobudni palamudija

a sta to Allah kaze:

5:32....ako neko ubije nekoga ko nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva, - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.
Heh, ma da. A i sami poslanici ubijali ljude koji nisu nikoga prije toga ubili, šta ćemo s tim?

Ali inače, ovaj ajet mi je posebno zanimljiv jer implicira toliki značaj svakog čovjeka bilo gdje, kao da su ljudi zaista toliko vrijedni. Pa i oni koji nikoga nikada nisu ubili... ali tu u "spas" ide drugi dio ajeta, onaj o činjenju "nereda" na Zemlji. Što, naravno, je podložno "interpretaciji", pa činjenje "nereda" može biti sve i svašta, te samim time velika većina ljudi odmah gubi skoro sav značaj.

Što, uostalom, je i jako prikladno...
Nered na osnovu drugog ajeta je da ubijas i pljackas.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#35 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by RNG_25 »

patriot_1 wrote:Kao Kršćanin duboko sam svjestan da su Križarski ratovi,Inkvizicija i antiislamizam te antisemitizam sramota za kešćanstvo!Nije to od Boga!
Ta naš Bog nas uči da ljubimo i neprijatelje ,,LJUBI a ne UBI!Zanimljiv grafit je bio u Vukovaru"Ubi Srbina" ,napisao neki"veliki" Hrvat!
A onda pravi Htvat dodao LJ ispred UBI!
Isto je sa Islamskim extremizmom,danas!Ti bombaši samoubojice,samo štete Islamu!Stvaraju Islamofobe!Francuka pa Belgija sad,i slični događaji!
Nakon 11 Rujna mnogi Amerikanci počeše napadati mirne i dobre Muslimane!
"Kršćani" su u zadnjem ratu napravili mnogo zla Muslimanima na području bivše Juge!Stavih Kršćani pod navodnike jer da su Krista slijedili,nebi zla činili!No,prijateljima Muslimanima želim reći da su ti isti"Kršćani" činili ista zla jedni drugima(Hrvati Srbima,Srbi Hrvatima još veća) ali i Muslimani jednima i drugima!Koliko smo,dok zlo činimo,daleko od Boga ili Allaha?
Pitenje,podržavate li zločine prema nedužnim ljudima u Francuskoj,Belgiji i sl?
Valjda ne,no javit će se netko tko da!
BTW zašto su se Ameri i Evropljani uopće trebali petljati u unutrašnje stvari Sirije,Iraka,Libije itd?
[1] Osobno sam mišljenja da se tu radi o politici,a ne Kršćanskoj ideji pokrštavanja!Nije njima do toga da kristijaniziraju muslimane nego do naftnih resursa!Sramotno!
Ljubi neprijatelja sve dok ti taj neprijatelj ne dođe glave, onda ti jedino preostaje ljubiti zemlju.

Križarski ratovi, bar neki i bar dijelom, koliko me pamćenje služi, su bili usmjereni protiv tadašnjih agresora na "tradicionalno kršćanska područja". Dakle, vrsta "oslobodilačkog" rata. U tom smislu, ne vidim razlog da bilo koga bude "sramota" tih stvari.

Inkvizicija, s druge strane, je nešto specifičnija, ali ni tu stvari nisu crno-bijele, a shodno mom manjku znanja o toj materiji, niti nju neću "osuditi" niti smatrati nečim čime bi se kršćani nužno trebali "sramotiti". Nekih akata inkvizitora da, ali čitave inkvizicije kao takve... teško.

Usput, navodno je sve od Boga. Osim onoga što nije...

[1] Ah, ta strašna politika, ah taj strašni prirodni zakon da jači vlada nad slabijim. A svijet je takav da bez materijalnog bogatstva i moći se lako izgube i ostali vidovi vlasti... Tako da nisam baš siguran kolika ta "sramota" treba biti, možda ako je materijalno prioritetno, jedini cilj i svrha - onda da.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#36 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by RNG_25 »

Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Smrcak15 wrote:islam je ono sto Allah kaze a ne sto kaze neki tamo nadobudni palamudija

a sta to Allah kaze:

5:32....ako neko ubije nekoga ko nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva, - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.
Heh, ma da. A i sami poslanici ubijali ljude koji nisu nikoga prije toga ubili, šta ćemo s tim?

Ali inače, ovaj ajet mi je posebno zanimljiv jer implicira toliki značaj svakog čovjeka bilo gdje, kao da su ljudi zaista toliko vrijedni. Pa i oni koji nikoga nikada nisu ubili... ali tu u "spas" ide drugi dio ajeta, onaj o činjenju "nereda" na Zemlji. Što, naravno, je podložno "interpretaciji", pa činjenje "nereda" može biti sve i svašta, te samim time velika većina ljudi odmah gubi skoro sav značaj.

Što, uostalom, je i jako prikladno...
Nered na osnovu drugog ajeta je da ubijas i pljackas.
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#37 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by RNG_25 »

Ci-Nick wrote:Evo vidiš kako je ovaj Smrčak izmanipulisan,... eto religije se širile poljupcem a ne mačem i milioni ljudi se u posljednjih 2000 godina ubilo onako od dosade, sami se spaljivali.
A to što i danas u kolijevki islama za par pogrešnih riječi fasuješ hiljadu udaraca bičem i godine zatvora to je sasvim OK. :lol:
I šta je poenta ove tvrdnje? Sve se širilo ne samo poljupcima, već i mačem. Pa šta? Za šta je ovo argument?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#38 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Smrcak15 »

RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#39 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by zagortenej »

Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
Pa sto ne ubi Hitlera dok je bio mali? :roll:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#40 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Smrcak15 »

zagortenej wrote:
Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
Pa sto ne ubi Hitlera dok je bio mali? :roll:
Znaci taj hidr koji je zivio prije nekih 2500-3000 godina za vrijeme poslanika Musaa trebao je da dokusuri hitlera koji ce zivjeti daleko u buducnosti
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#41 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by RNG_25 »

Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
Nemoj meni te priče.

Prvo, rekao si da se ajet "oni koji nered čine" odnosi na one koji vrše ubitstva i/ili pljačku. U samim Kur'anskim ajetima, vezanim za konkretan slučaj ubitstva djeteta od strane Hidra, nije ni na koji način eksplicitno rečeno, a niti nagoviješteno, da to dijete čini neka od tih djela. Znači, već ovdje tvoja priča pada u vodu, jer prvobitno nisi spomenuo ništa o budućnosti i budućim djelima (koja mogu, ali ne moraju biti), već si samo govorio o onome šta se *sada* čini. Dakle, kako dijete nije ubilo nikoga (tj. nema spomena o tome), te kako isto nije činilo nered (tj. nema spomena o tome) radi kojeg bi trebalo biti ubijeno, ispada da je Hidr zaista učinio nešto što je ekvivalentno tome "kao da je sve ljude pobio". Ili možda svi ljudi, tj. njihovi životi, ipak nisu jednako vrijedni?

Drugo, pošto si posegnuo za apologetikom, samo ću navesti i dokazima iz tvog dragog Kur'ana potkrijepiti sljedeću moju tvrdnju - ti očito ne znaš o čemu govoriš, bar po ovom pitanju. Ili znaš, što je gore, jer svako zna kad laže.

Dakle, Korkut i Mlivo:
što se onoga dječaka tiče – roditelji njegovi su vjernici, pa smo se pobojali da ih on neće na nasilje i nevjerovanje navratiti,
80. A što se tiče dječaka, pa bili su roditelji njegovi vjernici, te smo se bojali da će ih pritisnuti buntovnošću i nevjerovanjem
Znači, Hidr i društvo *pretpostavljaju* ("te smo se bojali da će ih pritisnuti", "pobojali da ih on neće na nasilje"), ili bolje rečeno strahuju da ih dječak ne navede na nevjerovanje. A o kojekakvom "viđenju" budućnosti nema govora. Što jednostavno nisu rekli "on će ih na nevjerovanje navesti" i da se s tim završi? Zato jer Hidr nije znao, nije pojma imao o budućnosti. Niti je mogao imati, jer bi time uzrokovao gubitak slobode izbora i slobodne volje kako djeteta, tako i roditelja, ali mislim da ti na ovo nisi mogao obratiti pažnju ne?

Dalje,
a mi želimo da im Gospodar njihov, umjesto njega, dâ boljeg i čestitijeg od njega, i milostivijeg;
81. Pa smo željeli da im zamijeni Gospodar njihov boljeg od njega čistoćom i bližeg samilosti.
... želje su jedno, a ostvarenje istih drugo. Šta Hidr želi ne mora biti, niti znamo da je bilo onako kako je želio.

Heh, Hidr "znao" budućnost. I time prekršio sposobnost slobodne volje i slobode izbora nebrojeno ljudi. Ima smisla, kako da ne...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#42 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Smrcak15 »

RNG_25 wrote:
Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
Nemoj meni te priče.

Prvo, rekao si da se ajet "oni koji nered čine" odnosi na one koji vrše ubitstva i/ili pljačku. U samim Kur'anskim ajetima, vezanim za konkretan slučaj ubitstva djeteta od strane Hidra, nije ni na koji način eksplicitno rečeno, a niti nagoviješteno, da to dijete čini neka od tih djela. Znači, već ovdje tvoja priča pada u vodu, jer prvobitno nisi spomenuo ništa o budućnosti i budućim djelima (koja mogu, ali ne moraju biti), već si samo govorio o onome šta se *sada* čini. Dakle, kako dijete nije ubilo nikoga (tj. nema spomena o tome), te kako isto nije činilo nered (tj. nema spomena o tome) radi kojeg bi trebalo biti ubijeno, ispada da je Hidr zaista učinio nešto što je ekvivalentno tome "kao da je sve ljude pobio". Ili možda svi ljudi, tj. njihovi životi, ipak nisu jednako vrijedni?

Drugo, pošto si posegnuo za apologetikom, samo ću navesti i dokazima iz tvog dragog Kur'ana potkrijepiti sljedeću moju tvrdnju - ti očito ne znaš o čemu govoriš, bar po ovom pitanju. Ili znaš, što je gore, jer svako zna kad laže.

Dakle, Korkut i Mlivo:
što se onoga dječaka tiče – roditelji njegovi su vjernici, pa smo se pobojali da ih on neće na nasilje i nevjerovanje navratiti,
80. A što se tiče dječaka, pa bili su roditelji njegovi vjernici, te smo se bojali da će ih pritisnuti buntovnošću i nevjerovanjem
Znači, Hidr i društvo *pretpostavljaju* ("te smo se bojali da će ih pritisnuti", "pobojali da ih on neće na nasilje"), ili bolje rečeno strahuju da ih dječak ne navede na nevjerovanje. A o kojekakvom "viđenju" budućnosti nema govora. Što jednostavno nisu rekli "on će ih na nevjerovanje navesti" i da se s tim završi? Zato jer Hidr nije znao, nije pojma imao o budućnosti. Niti je mogao imati, jer bi time uzrokovao gubitak slobode izbora i slobodne volje kako djeteta, tako i roditelja, ali mislim da ti na ovo nisi mogao obratiti pažnju ne?

Dalje,
a mi želimo da im Gospodar njihov, umjesto njega, dâ boljeg i čestitijeg od njega, i milostivijeg;
81. Pa smo željeli da im zamijeni Gospodar njihov boljeg od njega čistoćom i bližeg samilosti.
... želje su jedno, a ostvarenje istih drugo. Šta Hidr želi ne mora biti, niti znamo da je bilo onako kako je želio.

Heh, Hidr "znao" budućnost. I time prekršio sposobnost slobodne volje i slobode izbora nebrojeno ljudi. Ima smisla, kako da ne...

Kazes nema govora o vidjenju buducnosti


Kuran:
Sada se rastajemo ja i ti”, reče onaj, ” pa da ti objasnim zašto nisi mogao da se strpiš. Što se one lađe tiče, ona je vlasništvo siromaha koji rade na moru, i ja sam je oštetio jer je pred njima bio jedan vladar koji je svaku ispravnu lađu otimao; što se onog dječaka tiče, roditelji njegovi su vjernici, pa smo se pobojali da ih on neće na nasilje i nevjerovanje navratiti, a mi želimo da im Gospodar njihov, umjesto njega, da boljeg i čistijeg od njega, i milostivijeg; a što se onog zida tiče, on je dvojice dječaka, siročadi iz grada, a pod njim je zakopano njihovo blago. Otac njihov je bio dobar čovjek i Gospodar tvoj želi, iz milosti Svoje, da oni odrastu i izvade blago svoje. Sve to ja nisam uradio po svome rasuđivanju. Eto, to je objašnjenje za tvoje nestrpljenje!“ (sura El-Kehf, 60-82.)

Ovdje ocito naglasava da zna buducnost i da to poznavanje buducnosti nije njegovo rasudjivanje nego informacije od Boga
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#43 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Towelie »

@ARENDZI25 Sto Allah zeli, to i biva. Upoznaj se sa svojim Gospodarem na vreme. :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#44 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

zagortenej wrote:
Smrcak15 wrote:
RNG_25 wrote:
Aha, a šta ćemo sa Hidrom i njegovim ubitstvom djeteta? Koji "nered" je dijete činilo? Jer ubitstvo i pljačku sigurno ne.
Hidr nije bio obican covjek, imao je znanje vece od poslanika i dao mu je Bog da vidi buducnost znao je da ce to dijete kad poraste prouzrokovati nered pa zato ga je ubio. Nemozes hidra sporediti sa nama jer neznamo buducnost
Pa sto ne ubi Hitlera dok je bio mali? :roll:
Sto bi ga Bog ubio.
Sto bi Dijete ubio pa bilo koga uopste.
Zar Bog mora svaki Covjekov problem rijesiti zar nije dovoljno sto je sve stvorio.
Sto ne stvori svijet bez iskusenja, grijeha i zla.
Jednostavno neke nama Ljudima stvari su nedokucive.
Jer nismo Bog nego smo Smrtnici.

Zar je Hitler kao Dijete bio Silnik i Zao.
Jednostavno Hitleru takva sudbina bila kao sto je meni Moja ovakva.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Sanjarko »

RNG_25 wrote:
patriot_1 wrote:Kao Kršćanin duboko sam svjestan da su Križarski ratovi,Inkvizicija i antiislamizam te antisemitizam sramota za kešćanstvo!Nije to od Boga!
Ta naš Bog nas uči da ljubimo i neprijatelje ,,LJUBI a ne UBI!Zanimljiv grafit je bio u Vukovaru"Ubi Srbina" ,napisao neki"veliki" Hrvat!
A onda pravi Htvat dodao LJ ispred UBI!
Isto je sa Islamskim extremizmom,danas!Ti bombaši samoubojice,samo štete Islamu!Stvaraju Islamofobe!Francuka pa Belgija sad,i slični događaji!
Nakon 11 Rujna mnogi Amerikanci počeše napadati mirne i dobre Muslimane!
"Kršćani" su u zadnjem ratu napravili mnogo zla Muslimanima na području bivše Juge!Stavih Kršćani pod navodnike jer da su Krista slijedili,nebi zla činili!No,prijateljima Muslimanima želim reći da su ti isti"Kršćani" činili ista zla jedni drugima(Hrvati Srbima,Srbi Hrvatima još veća) ali i Muslimani jednima i drugima!Koliko smo,dok zlo činimo,daleko od Boga ili Allaha?
Pitenje,podržavate li zločine prema nedužnim ljudima u Francuskoj,Belgiji i sl?
Valjda ne,no javit će se netko tko da!
BTW zašto su se Ameri i Evropljani uopće trebali petljati u unutrašnje stvari Sirije,Iraka,Libije itd?
[1] Osobno sam mišljenja da se tu radi o politici,a ne Kršćanskoj ideji pokrštavanja!Nije njima do toga da kristijaniziraju muslimane nego do naftnih resursa!Sramotno!
Ljubi neprijatelja sve dok ti taj neprijatelj ne dođe glave, onda ti jedino preostaje ljubiti zemlju.

Križarski ratovi, bar neki i bar dijelom, koliko me pamćenje služi, su bili usmjereni protiv tadašnjih agresora na "tradicionalno kršćanska područja". Dakle, vrsta "oslobodilačkog" rata. U tom smislu, ne vidim razlog da bilo koga bude "sramota" tih stvari.

Inkvizicija, s druge strane, je nešto specifičnija, ali ni tu stvari nisu crno-bijele, a shodno mom manjku znanja o toj materiji, niti nju neću "osuditi" niti smatrati nečim čime bi se kršćani nužno trebali "sramotiti". Nekih akata inkvizitora da, ali čitave inkvizicije kao takve... teško.

Usput, navodno je sve od Boga. Osim onoga što nije...

[1] Ah, ta strašna politika, ah taj strašni prirodni zakon da jači vlada nad slabijim. A svijet je takav da bez materijalnog bogatstva i moći se lako izgube i ostali vidovi vlasti... Tako da nisam baš siguran kolika ta "sramota" treba biti, možda ako je materijalno prioritetno, jedini cilj i svrha - onda da.
Sramota odobravati Krstaske ratove i Inkviziciju i milione Ljudi sto su pobili
ni krive ni duzne na svim Kontinentima sirom Svijeta.

Srami se.

Al to je tvoje Misljenje i Razmisljanje i ako Bog odluci mozda i Tvoj Grijeh.
To samo Bog zna i o tome ce samo Bog odluciti.
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#46 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by I naravno Dzej »

Kako razumjeh iz naziva teme i ostalih postova stvari su postavljene tako , da bi se neko sad trebao pravdati. Ako bi trebao , ko bi trebao? Islamska ulema , krscansko svestenstvo , historicari, obicni Muslimani i Krscani, oni koji su to uradili ?
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#47 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by ABH017 »

Po nepisanom pravilu, svaka tema na pdf religija, voljom onih koji se deklarišu kao ateisti/nevjernici, ode u diskusiju da li Bog postoji ili ne.
Jako istaknuta potreba i opsjednutost vjerom, kod nevjernika.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#48 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by Lopov-eliminator »

ABH017 wrote:Po nepisanom pravilu, svaka tema na pdf religija, voljom onih koji se deklarišu kao ateisti/nevjernici, ode u diskusiju da li Bog postoji ili ne.
Jako istaknuta potreba i opsjednutost vjerom, kod nevjernika.
Kako ti ovo rece ispade sad da ljuti ateisti stalno dolaze da sabotiraju teme finih vjernika a obrnuto se eto kao ne desava.

Znas i ti jako dobro da i tema koja je okrenuta ateistima voljom onih kojih su vjernici ode u diskusiju ubjedjivanja da Bog postoji. I naravno, ne opravdavam ni jedno ni drugo.

Sve to fino pokazuje da se kod nas moze tolerisati drukcije misljenje o svemu, ali o vjerskim stvarima ne.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#49 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by nasa »

@RNG
Inkvizicija je posljedica stanja.Naravno kada posmatras kontekst ona je bila neizbjezna posljedica kao sto su uvijek represivne mjere kada zelis nametnuti centralizam, jednnoumlje...
Mada nema tu nekih olakotnih okolnosti u smislu pa namjera je bila ovakva ili onakva, jednostavno primjer sta se desava kada se zatvori, ogranici I pojedinacno I kao drustvo.
Slicne primjere imas i u radikalnim islamskim pokretima, kada bi im dao vlast zasigurno da bi dosli/vec I jesu do varijacija na primjer inkvizicije.
Krstaski ratovi takodjer otkrivaju stanje u kojem je covjek ne u drugom planu vec ga gotovo nema.On je lisen bilo kakve mogucnosti licnog napretka te kao takav svoju sudbinu prepusta i oslanja u vise ruke/Boga- iskljucivo i fanaticno, odatle i potpuno odsustvo realne procjene stanja, mogucnosti itd.Iz ociju arapa , u to vrijeme, ti ratovi su sasvim nesto drugo...
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#50 Re: Sramote Kršćanstva i Islama!

Post by ABH017 »

Lopov-eliminator wrote:
ABH017 wrote:Po nepisanom pravilu, svaka tema na pdf religija, voljom onih koji se deklarišu kao ateisti/nevjernici, ode u diskusiju da li Bog postoji ili ne.
Jako istaknuta potreba i opsjednutost vjerom, kod nevjernika.
Kako ti ovo rece ispade sad da ljuti ateisti stalno dolaze da sabotiraju teme finih vjernika a obrnuto se eto kao ne desava.

Znas i ti jako dobro da i tema koja je okrenuta ateistima voljom onih kojih su vjernici ode u diskusiju ubjedjivanja da Bog postoji. I naravno, ne opravdavam ni jedno ni drugo.

Sve to fino pokazuje da se kod nas moze tolerisati drukcije misljenje o svemu, ali o vjerskim stvarima ne.
Naprotiv. Kod nas se ne toleriše drukčije mišljenje ni o čemu, ili gotovo ni o čemu. Odeš na pdf sport, politika... Sve isto. Priča se uvijek okrene u smijeru jednog te istog. Ono što sam svojim postom htio reći je to da se ne držimo zadate teme. Umjesto da odgovorimo na postavljenu temu mi prenosimo raspravu sa neke druge teme. Nije mi namjera bilo koga prozivati, ali je moj post bio upućen onima, koji na svakoj temi, na pdf religija, ostavljaju nesuvisle komentare, bez ikakvog osvrtanja na zadatu temu i na taj način kontaminiraju temu i odvedu raspravu u potpuni besmisao. Oni će se sami prepoznati.
Dakle, nije da vjernici ne rade to isto, na nekim drugim temama (i nije ni da ih zbog toga, neko tamo ne proziva), ali mi je prosto naporno čitati na svakoj temi jednu te istu diskusiju, izazvanu od jednih te istih forumaša. Naravno da mogu i zaobići te komentare, ali nekad mogu i odreagovati, posebno kad takve komentare ostave likovi od kojih na ovom forumu nisam, još uvijek, pročitao ništa konkretno, nikakvo mišljenje o nečemu, nikakav odgovor na pitanje...
Oni su tu da komentarišu druge forumaše.
Locked