Sportsko novinarstvo

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#1 Sportsko novinarstvo

Post by omar little »

ne znam kako da nazovem ovu temu, sportsko novinarstvo mi nije bas najprikladnije, ali ne pada mi nista bolje trenutno na pamet, moze se promijeniti kasnije. mislim da nam treba tema za malo zanimljivije sportske tekstove, sto prozne sto analiticke. ako ne treba, crknuce i pasti na dno kao i stotine drugih, no big deal. :D

batistuta <3

Michelangelov Batigol
Gabriel Batistuta, vrhunac nogometne umjetnosti


Sport je, za razliku od umjetnosti, mjerljiv. Rezultati, golovi, koševi, pobjede, trofeji. Brojke su te koje definiraju uspjeh i veličinu. U većini slučajeva. Ali ne baš u svim. Brojni su primjeri sportaša čija je veličina debelo nadmašila znamenke koje su iza njih ostale. Sportaša čija je ostavština lakše objašnjiva umjetničkim nego matematičkim kontekstom.

Kao klinac Gabriel Batistuta baš i nije bio zaljubljen u nogomet. Više se družio s knjigom, a kad je i naganjao loptu ona je uglavnom bila košarkaška. Nije teško pogoditi gdje se i kad zaljubio u nogomet. Cijela je Argentina lipanj 1978. proživjela u nogometnom transu, koji joj je na domaćem terenu donio prvu svjetsku krunu. I inspirirao brojne generacije Argentinaca.

Jednako tako nije teško pogoditi ni tko je visokog devetogodišnjaka posebno opčinio. Mali Batistuta silno je želio biti Mario Kempes. I igrom i frizurom.

Kad je kao član lokalne selekcije grada Reconquiste u finalu regionalnog prvenstva sprašio dva gola juniorima Newell’s Old Boysa i osigurao svojoj momčadi titulu, treneri iz jedne od najpoznatijih argentinskih nogometnih škola odmah su ga poveli sa sobom.

U Rosariju, gradu u kojem su među ostalima ponikli i Americo Gallego, Jorge Valdano, Roberto Sensini, Walter Samuel, Gabriel Heintze i Leo Messi, Batistuta je uz simboličan profesionalni ugovor dobio i povremeni posao košenja travnjaka, čišćenja tribina i pranja svlačionica. Spavao je u sobici na stadionu i živio od onoga što zaradi.

Brzo su ga zamijetili skauti River Plate, ali tamo je upoznao jednog drugog tipa koji mu je one veličanstvene 1978. bio junak. Daniela Passarellu, koji nije u njemu vidio ništa posebnoga. Za svojeglavog i tvrdoglavog gnjavatora ništa čudno, jer Passarella ni u Maradoni dugo nije vidio ono što se moglo vidjeti i s Marsa.

Passarellino ignoriranje potjeralo ga je na drugu stranu Buenos Airesa, u redove Boca Juniorsa. Bilo je to ispunjenje dječačkih snova, jer je za Bocu navijala čitava obitelj. A kad ga je 1991. urugvajski trener Oscar Tabarez s krila preselio u srce napada, počela je jedna od najvećih priča argentinskog i firentinskog nogometa.

Nakon što je svojim golovima Boci osigurao naslov Clausure, istog je ljeta svojim golovima nakon 32 godine čekanja prokrčio argentinski put prema naslovu prvaka Južne Amerike. Dalo je to bar malo šećera navijačima koji još nisu bili preboljeli poraz u finalu Svjetskog prvenstva kojeg su Maradona i društvo godinu ranije pretrpjeli od Matthäusa i društva.

Fiorentina je bila najbrža i u ljeto 1991. započela je romansa koja se pretvorila u jednu od najnesretnijih ljubavi u nogometnoj povijesti.

Batistuta je u Firenci trpao i trpao, hrvao se s obranama, trpio ozljede, jurio i glavom na kopačku ako je trebalo. Njegova silina i realizacija bile su impresivne, mogao je probiti bilo koju obranu i nadigrati bilo kojeg čuvara. Bio je moćna lokomotiva kompozicije koja je za njim debelo kaskala.

Već u drugoj talijanskoj sezoni Fiorentina se usprkos svim njegovim pogocima strovalila u drugu ligu. Očekivalo se da napusti Viole, jer takvom igraču nije bilo mjesto u Seriji B. Milan, Manchester United i Real kampirali su pred vratima stadiona Artemio Franchi, no on je tada napravio potez kojim je zaslužio počasno mjesto u Firentinskoj katedrali.

Zahvalio se velikanima na ponuđenim milijunima i objasnio kako nema namjeru napustiti klub kad ga najviše treba.

I gazde i navijači bili su oduševljeni i obećali su mu da se neće pokajati. Fiorentina se doista pod vodstvom Claudija Ranierija ekspresno vratila u prvoligaško društvo, ali obećanja o stvaranju momčadi s kojom će Batistuta krenuti po naslov prvaka Italije ostala su samo obećanja. Uz jedan osvojeni Kup Italije 1996., najbliže tituli došli su 1999., kad su s Giovannijem Trappatonijem završili treći.

Na kraju sezone 1999./2000., u kojoj je Liga prvaka završena u drugom krugu, a Serie A na razočaravajućem sedmom mjestu, Gabriel Batistuta bio je na rubu provalije. Zagazio je već debelo u četvrto desetljeće života, najbolje godine potrošio je u iščekivanju firentinskog Godota, a ozljede su bivale sve češće i sve teže. K tome, počele su se pojavljivati ozbiljne financijske pukotine unutar kluba, koje su prijetile pravom katastrofom.

Pa opet, Batigol čak ni tada nije ultimativno tražio da se presjeku lanci koji su ga vezali za Firencu. Njegova ljubav i odanost ljubičastoj boji već je debelo koketirala s autodestrukcijom. Činilo se da će jedna velika karijera završiti bez ozbiljnog klupskog trofeja. Ali onda se u njegovom životu pojavio Fabio Capello.

Stari lisac koji je godinu ranije preuzeo Romu u Batistuti je vidio jedinu kockicu koja mu još nedostaje u pohodu na naslov prvaka. Kad je to kazao gazdi Francu Sensiju, ovaj ga baš i nije doživio. Jer Sensiju se nisu bacali deseci milijuna na jednog 31-godišnjaka, makar se prezivao Batistuta.

Stoga su Capello i sportski direktor Franco Baldini skovali lukav akcijski plan.

Pozvali su na večeru Marija Sconcertija, urednika u Corriere dello Sportu, i zamolili ga da razglasi kako je Roma zainteresirana za Batistutu. Na taj način željeli su uskovitlati adrenalin navijača i medija i zapravo napraviti javni pritisak na Sensija. Bio je to pun pogodak. Navijači su eksplodirali od oduševljenja i danima slali svoje molbe i zahtjeve Rominom gazdi da dovrši posao. Ovom nije preostalo ništa drugo nego otvoriti novčanik i isplatiti Fiorentini za to vrijeme nevjerojatna 32 milijuna eura. Iznos koji i dan danas stoji kao rekord plaćen za igrača starijeg od 30 godina.

Bio je to pravi šok. Čovjek koji je godinama odbijao ponude talijanske i europske klupske elite, sad je dres Fiorentine zamijenio dresom kluba koji 18 godina nije bio prvak. Iz sedmoplasirane u šestoplasiranu momčad lige. Čovjek je faktički prešao iz zaprešićkog Intera u Slaven Belupo. Da bi osvojio naslov.

Ali Capello je znao što radi. Batistuta je zaista bio zadnja kockica koja mu je nedostajala i već u prvoj sezoni Roma je uz njegovih 20 golova doista osvojila naslov. Jedini u talijanskoj karijeri Gabriela Batistute. Jedini u karijeri Francesca Tottija. Vječni grad je eruptirao. Velika kruna konačno je bila na glavi igrača koji je krunu toliko zaslužio.

“Nisu me zanimali veliki klubovi jer je tamo lako osvajati titule. Ostajao sam u Firenci jer sam tu želio osvojiti naslov. Jedan naslov s Fiorentinom vrijedi kao deset s Milanom ili Juventusom. U Romu sam otišao jer je klub htio zaraditi, a i zato što sam znao da mi ni tamo nitko ništa neće pokloniti. Ako želim naslov da ću ga morati osvojiti. I Roma je bila gladna trofeja kao i Fiorentina.”

Dodatno ga je razveselilo što je Fiorentina te iste sezone, prve bez njega nakon čitavog desetljeća, osvojila Kup. Bio je to labuđi pjev kluba kojega od bankrota nisu mogli spasiti ni silni milijuni koje im je u dotu ostavio Batigol.

I u drugoj sezoni Roma je bila nadomak naslova. No, skupo ih je koštala nula kod Milana tri kola prije kraja, koja je Juventusu osigurala bod prednosti. Ironijom sudbine Capello je drugi rimski naslov izgubio baš na stadionu na kojem je slavio najveće uspjehe svoje trenerske karijere. A Batistuta je već polako gubio bitku sa silnim ozljedama.

I u reprezentaciji ga je pratila slična karma kao i u Fiorentini. Iako nikad nije zakazao i uvijek je zabijao svoju porciju, uvijek je netko drugi kiksavao. U naponu igračke snage na Svjetskim prvenstvima 1994. i 1998. bio je kolateralna žrtva Maradoninog dopinga i Passarelline ćudljivosti koja je unutar svlačionice proizvodila lošu atmosferu. Kao utjeha mu ostaju dvije titule prvaka Južne Amerike i činjenica da je jedini nogometaš koji je zabio dva hat-tricka na dva različita Svjetska prvenstva.

Odlazak u Romu nitko u Firenci nije mu zamjerio. Sve im je bilo jasno. Bili su svjesni da klub tone u kalvariju i da takav novac za njega ni u ludilu više ne bi dobili. I da je Fiorentini dao sve najbolje što je imao. Čak i zdravlje koje je tek na kraju karijere počelo slati račune za sve one injekcije, blokade i nezaliječene ozljede koje je grizao, trpio i trpao.

Došlo je do toga da se jedno vrijeme nije mogao dignuti s kreveta. Do toga da je preklinjao svog liječnika da mu amputira obje noge, jer više nije mogao živjeti od bolova. Pregrmio je i to, danas hoda, igra polo, trčati više ne može. A i ne treba mu. Svim svojim čuvarima ionako je odavno pobjegao.

Za njega je Maradona rekao kako je “najbolji napadač kojeg je u životu vidio”. Puno je budalaština rekao veliki El Diego, ali ovo nikako ne spada u tu kategoriju.

Uvijek se smatra da je klub veći i vrjedniji od svakog igrača. U slučaju Batistute i Fiorentine bilo je obrnuto. Veliki Batigol nije ni izbliza osvojio sve ono što je njegova igračka klasa zaslužila. Ali, opet, možda ga baš to čini takvim velikanom. Nogometnom ikonom.

Navijači Fiorentine podigli su mu spomenik još dok je nosio ljubičasti dres. A svaki Firentinac će vam reći da je tom spomeniku mjesto odmah uz slavnog Michelangelovog Davida.

Za sve nas koji smo živjeli u njegovo vrijeme, Gabriel Batistuta će zauvijek ostati mjerna jedinica efikasnosti i lojalnosti. Ratnik koji nikad nije birao lakši put. Nogometaš o kojemu ćemo s guštom pričati svojim sinovima.

Michelangelov Batigol. Vrhunac nogometne umjetnosti. Kao simbol veličine koja je nogometu dala puno više nego što joj je ovaj vratio.

http://telesport.telegram.hr/kolumne/ju ... v-batigol/
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11038
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#2 Re: Sportsko novinarstvo

Post by Tito_i_Partija »

Hvala ti za ovaj clanak. :thumbup:

Ne samo zato sto je jedan od najboljih napadaca sto sam ikad vidio, nego sto je meni licno veliki razlog zasto sam zagotivio Fiorentinu k'o tinejdzer, koju i danas gotivim.

Jako mi je tesko palo kad sam cuo da je Gabriel danas maltene invalid. :( Te godine u Italiji su bile najgore za sve napadace, i tada je Serie A dobila svoju notornu mesarsku reputaciju koja traje i do danas.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#3 Re: Sportsko novinarstvo

Post by omar little »

to je kombinacija nekoliko stvari, talijanskih mesara (sto su i debelog unistili :( ), tretmana koji su se tada koristili, njegovog suta, bio je dokumentarac nekad negdje o tom njegovom sutu i koliko je dugorocno bio stetan za koljena mu, i cinjenice da je sto se tice igre isti kao messi i ronaldo. svaku je igrao i zelio igrati, po 90%+ tekmi je igrao, cak i jedva oporavljen. doduse, ova dvojica igraju svaku jer im tako diktiraju sponzorski ugovori i bez igranja ne bi ubirali multimilijune na kojekakvim pravima, batigol igrao sto je bio napadac , golgeter, stara skola <3.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#4 Re: Sportsko novinarstvo

Post by omar little »

ovo je jako staro, ali vrijedi. za anala je. malo se dotice danasnje price. :D namjerno ne zelim vaditi boru dezula, to je posebno , a i bolje da se drzim sadasnjosti.

inace, lezim bolesna kod kuce vec tri dana, ne planiram sale sici sa tema. da se zna. :D
Metafizika fudbala - Aleksandar Hemon


Prvu polovinu ovog svjetskog prvenstva u fudbalu gledam u Engleskoj, gdje mogu, za razliku od Amerike, ujutro kupiti i, uz kafu, kako Bog zapovijeda, pročitati novine. Novine su polupune svjetskog kijameta, ali ja kroz to samo proletim kako bih stigao do izvatka u kojem se, bez obzira na ime (The Guardian, The Times, Evening Standard), jednako do besmisla tabire sinoćnje utakmice, a baška što tabloidi podnose podrobne izvještaje o kretanju i šopingu nogometaških gospođa.

O utakmici Engleska - Ekvador u mnogim novinama je istovremeno, na istoj strani, pisalo nekoliko analitičara, a bilo je i šarenih dijagrama koji su predstavljali distribuciju pasova ili tačke sa kojih je Lampard fulao gol. Iako su novinski analitičari često kritični prema engleskom timu (dok su televizijski tvrdili da je u groznoj, groznoj utakmici protiv Ekvadora Engleska pokazala "energiju i efikasnost"), analiza je temeljita, ide se u detalje, izvlače se podaci, izvode zaključci i daju taktičke preporuke. Reklo bi se da je engleska reprezentacija izvor svog fudbalskog znanja i nauke ili, barem, legitiman povod za njihovu upotrebu, a ne daleko najgora reprezentacija koja se obrela u četvrtfinalu.


Jedna od ljepota Svjetskog prvenstva je, naravno, da svaka budala, bilo u kafani, bilo u novinama, postaje analitičar, a svaka besmislena, dosadna utakmica postaje objekat opsesivne analize na osnovu koje se prošli rezultati retroaktivno objašnjavaju kao jedini mogući, a željeni budući ishodi se predstavljaju kao logički neizbježni. Drugim riječima, svako se pravi da sve zna, a niko ništa ne zna. To je, dabome, ugodna razbibriga, tim ugodnija što se doživljava kao najvažnija stvar na svijetu. Ja, recimo, ne samo da se sikiram zbog reprezentacija zemalja u kojima nikad nisam bio, niti ću, akobogda, ikad ići, nego i skupljam Panini sličice (fale mi još četiri), što mi, sve skupa, predstavlja strašno zadovoljstvo.


Ali jedno od zadovoljstava je i mržnja prema nekim reprezentacijama koja je također zasnovana na pseudoanalizama, raznovrsnim predrasudama i fantazijama. Ja, recimo, već godinama tvrdim da mrzim Njemačku, mada se više ne mogu sjetiti zašto: na ovom prvenstvu svi koji mogu već odavno igraju disciplinovani, organizovani fudbal koji su Nijemci davno patentirali. Mrzio sam nekad i Argentinu, ali sad ih volim, kao da sam odrastao sa sezonskom kartom za tribine La Bombonere. Ovih dana, najviše mrzim Englesku, zbog razloga koji su mi sad prejasni, ali koji će možda do sljedećeg Svjetskog prvenstva očvrsnuti u kolekciju predrasuda, a možda ću ih i zaboraviti. Razlozi su, ukratko, sljedeći: sad se vidi, sad se zna, da je mnogi engleski igrač preplaćena talašika; Eriksson je veliki prevarant, ali potpuno lišen prevarantskog šarma; novine i komentatori u Engleskoj spremno kreiraju izgovore za buduće neuspjehe (povrede, vrućina, dehidracija), a jedan TV komentator je, sasvim ozbiljno, rekao da su utakmice protiv lakih protivnika vrlo teške upravo zato što su protivnici laki; to što su Englezi tarabe za mnoge analitičare zapravo znači da će uskoro bljesnuti u punom sjaju; svi su zadovoljni jer su se, eto, našli u četvrtfinalu.

A ja maštam kako će od Portugala dobiti po ušima, nadam se da će primiti jedno peticu. Jednom riječju, volio bih da se kolektivna engleska fudbalska iluzija raspadne, da se englesko pučanstvo suoči sa zasljepljujućim svjetlom istine. Ono što je čudno u svemu tome je to što, iako nemam apsolutno nikakve veze sa engleskim pučanstvom, ja sve to shvatam vrlo lično - lično me vrijeđaju beslovesne navijačke fantazije kojima evo svjedočim u Engleskoj.

Jedan razlog tome je to što je navijačka nesvijest samo varijacija nacionalističke nesvijesti, a svaki oblik nacionalizma shvatam lično, pošto me je nacionalizam onomad izvalio iz baglama. Svaka fudbalska reprezentacija je simbol datog naroda, njegovog "identiteta" i oko njega se pletu raznovrsne fantazije o veličini, snazi, hrabrosti, prošlosti, vječnim nepravdama, neostvarenim mogućnostima i navodnim esencijalnim karakteristikama. U odnosu engleske javnosti prema svojoj lohotnoj reprezentaciji prepoznajem mrske simptome kolektivne iluzije koja je neophodan uslov za ratove. Mogao bi se lijep esej napisati o vezi mesijanskih fantazija vezanih za Rooneya, koji će, šatro, odvesti englesku reprezentaciju do finala i Blairovih fantazija o vlastitoj ulozi u istoriji i spašavanju Iraka od samog sebe.

Drugi razlog je više metafizički. Ja gledam svaku utakmicu iščekujući savršeni trenutak u kojem neki igrač doda savršenu loptu ili postigne savršen gol, trenutak u kojem se desi nešto kao što je gol Argentine protiv Srbije i Crne Gore nakon dvadeset četiri uzastopna pasa. Kad se tako nešto desi, sve je kako treba, svijet je na momenat prevazišao vlastiti haos - jer svaka fudbalska utakmica izgleda kao kompletan haos čiji je ishod vezan za nepredvidljive nepoznanice. U trenutku savršenstva, svijet se sredi i to uređenje - divno, logično - na sekundu je vidljivo, što otvara raznovrsne utopijske mogućnosti koje se sve svode na jednu: možda će jednom sve biti kako treba. Kad je Maxi Rodriguez pljusnuo loptu u ćošak meksičkog gola, mene je obuzela metafizička milina, zato što sam prisustvovao momentu kad je sve bilo kako treba, savršeno. Naredni trenutak, a kamoli naredna utakmica, vraća sve na početak, u domen potpunog haosa. Veliki igrači i velike reprezentacije su uvijek u potjeri za trenucima savršenstva, zbog čega mi je lako da se sa njima poistovjetim - jer šta je život ako ne haos, tu i tamo prekinut bljeskom miline. S druge strane, engleska reprezentacija je zainteresovana samo za puko preživljavanje na terenu. Iako su neki od njih (Beckham, Lampard, Ferdinand) najbolje plaćeni fudbaleri na svijetu, potpuno su spremni na postojanje bez metafizičko-fudbalskog stremljenja, za život čiji je jedini cilj da se ne umre - a jebo ti takav život. Kad bi ih neka reprezentacija lijepo naružila i pružila im priliku da nauče da taj metafizički javašluk vodi u duševnu smrt, onda bi se potvrdile pretpostavke na kojima ja zasnivam vlastiti život. Ako dobiju po ušima, ispostavit će se da o životu i fudbalu zaista znam ono što se furam da znam. Ali ako se to ne desi, nema druge nego čekati četiri godine na sljedeće prvenstvo, a onda izabrati jednu reprezentaciju koju ću da mrzim jer mi podrivaju fantazije o boljem svijetu i jednu reprezentaciju koja će igrati za spas moje duše.



DANI, broj 472; 30.06.2006
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#5 Re: Sportsko novinarstvo

Post by zomri »

Dobra tema :thumbup:

Nešto o Gvardijoli od Mihovila Topića

http://telesport.telegram.hr/kolumne/to ... -na-mostu/
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#6 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

zomri wrote:Dobra tema :thumbup:

Nešto o Gvardijoli od Mihovila Topića

http://telesport.telegram.hr/kolumne/to ... -na-mostu/
Tekst je jako kvalitetan i najveca istina lezi u Pepovom prilagodjavanju novim ambijentima. Pep je pokusao da se prilagodi EPL. Kada je poceo da prica o prekidima i "second ball golovima napustio je sam sebe. To mu se i obilo o glavu. Kada ponovo odluci da bude Pep, mozda i uspije.
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#7 Re: Sportsko novinarstvo

Post by zomri »

skenderija04 wrote:
zomri wrote:Dobra tema :thumbup:

Nešto o Gvardijoli od Mihovila Topića

http://telesport.telegram.hr/kolumne/to ... -na-mostu/
Tekst je jako kvalitetan i najveca istina lezi u Pepovom prilagodjavanju novim ambijentima. Pep je pokusao da se prilagodi EPL. Kada je poceo da prica o prekidima i "second ball golovima napustio je sam sebe. To mu se i obilo o glavu. Kada ponovo odluci da bude Pep, mozda i uspije.
Upravo tako. Da mi je neko dao snimak utakmice sa Monacom i rekao jednu od ovih ekipa trenira Pep, ispalio bih na keca da je to Monaco. Ovaj City samo je u samom početku sezone imao obrise neke Pepove momčadi; ovo sad je daleko od toga.
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#8 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

zomri wrote:


Upravo tako. Da mi je neko dao snimak utakmice sa Monacom i rekao jednu od ovih ekipa trenira Pep, ispalio bih na keca da je to Monaco. Ovaj City samo je u samom početku sezone imao obrise neke Pepove momčadi; ovo sad je daleko od toga.
To je pitanje koje cujem od svih Guardiolista koji prate EPL. Zasto je napustio sam sebe?
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#9 Re: Sportsko novinarstvo

Post by zomri »

skenderija04 wrote:
zomri wrote:


Upravo tako. Da mi je neko dao snimak utakmice sa Monacom i rekao jednu od ovih ekipa trenira Pep, ispalio bih na keca da je to Monaco. Ovaj City samo je u samom početku sezone imao obrise neke Pepove momčadi; ovo sad je daleko od toga.
To je pitanje koje cujem od svih Guardiolista koji prate EPL. Zasto je napustio sam sebe?
Daleko sam od Guardioliste, ali mislim da je u pitanju prije svega rezultatski pritisak i nemanje vremena da stvari posloži na treningu. To je i Kloppu bilo tegoba u prvoj sezoni.
Naposlijetku, tu je i igrački kadar koji je precijenio.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10 Re: Sportsko novinarstvo

Post by wewa »

nije sto sam zeljovka, ali meni ovaj clanak zapeo za oko

http://telesport.telegram.hr/hnl-statis ... -dinosaur/
Tko bi rekao da papirologija čovjeku može doći glave i u Engleskoj. Nakon što je postigao 46 golova u samo jednoj kadetskoj sezoni, Liverpool je pokucao na vrata Željezničaru i za 150.000 eura otkupio još maloljetnog Armina Hodžića. Međutim, iako je potpisao ugovor, nikad nije dobio radnu dozvolu, stoga je za Liverpool nastupao samo u prijateljskim utakmicama. A kako se u Engleskoj savezi malo bolje drže zakona nego kod nas, za Hodžića nije bilo budućnosti u Liverpoolu. Vratio se u Željezničar, dvije je godine bio na posudbi, a u drugoj je sezoni zabio 14 golova, što je bilo dovoljno za drugo mjesto na ljestvici strijelaca.

A onda ga je, još uvijek kao tinejdžera, uzeo Dinamo. Transfer je, navodno, bio težak 40.000 eura, ali kod Dinama je teško reći. Šteta je da papirologija kvari biznis. Zapravo, transfer je bio logičan za sve tri strane. Liverpool očito nije mogao koristiti igrača, Hodžić je dobio priliku igrati u klubu koji pruža dobru odskočnu dasku za povratak u europske gigante, dok je Dinamo dobio talentiranog napadača iz susjedne države i bliske kulture koji je još tinejdžer.

Samo, na početku karijere u plavom dresu se i nije baš naigrao. Ispred njega su bili Duje Čop i Ángelo Henríquez, a minuta nije bilo niti na vidiku. Kad je Čop napustio Maksimir, za minute su se borila dva mlada napadača kojima je papirologija branila nastupe na Otoku – jedan doveden iz Liverpoola, drugi posuđen iz Manchester Uniteda. U dvoboju dvojice centarfora rođenih 1994., Henríquez se nametao kao pravo rješenje za startera. I teško je sporiti tu logiku: u prvoj je sezoni zabio 20 golova, a za pogodak mu je u prosjeku trebalo svega 79 minuta.

Međutim, gledano igrački izvan golgeterskog učinka, Henríquez je aktivniji u igri: mobilan je, sudjeluje u obrani i korisniji je u izgradnji napada. S druge strane, Hodžić je predator u kaznenom prostoru koji ima samo jedan cilj, ubosti gol. U klasifikaciji napadača, on je ono što Englezi zovu poacher.

Hodžić je imao težak start i nije mu puno stvari išlo u korist. U prvoj je sezoni samo dvaput odigrao punu minutažu – protiv Istre u prvenstvu i Kupu. Budućnost mu se činila neizvjesnom. Ni prvi ni zadnji talent koji bi propao, a kobna kombinacija faktora je ionako bila tu: neugodna ozljeda koja je obilježila start karijere na Maksimiru, Henríquezova forma i činjenica da Dinamo u Ligi prvaka uvijek igra u podređenom položaju i rijetko stiže do kaznenog prostora u kojem bi se Hodžić snalazio. U Ligi prvaka je ove sezone dobio 32 minute, prošle je nagrađen sa 118 protiv Olympiacosa na kojem je Zoran Mamić sanjao zimu u Europi. A to i nije neki izlog u Europu kojem se nadao.

Međutim, Hodžić se nije slomio; kako se Henríquez hladio, tako se on zahuktavao. Prošle je godine u osam utakmica domaćeg prvenstva dobio po 90 minuta i u tih osam utakmica zabio je 10 golova. Ove godine Henríquez ima jedan gol za 1017 minuta igre, a Hodžić je u zadnje četiri prvenstvene utakmice natukao šest golova, a u međuvremenu je i u Kupu zatrpao RNK Split s četiri gola.

Dakle, primjetan je neki uzorak. Kad dobije 90 minuta, Hodžić obično zabije.

Međutim, teško je analizirati njegovu igru. Recimo, u zadnjoj prvenstvenoj utakmici je protiv RNK Splita zabio dva gola. Za to su mu trebala samo tri udarca od ukupno 37 koliko je Dinamo ispalio, a za 90 minuta takve dominacije Dinama nad Splitom ostvario je tek 23 dodavanja, dok je pet od osam njegovih duela je bilo neuspješno. Ako maknete na stranu golove, ostali brojevi nisu baš impresivni. Protiv Splita to i nije bitno – jer kad briljira ostatak momčadi, onda njegovo (ne)sudjelovanje u igri maskirano.

Međutim, kad se Dinamo muči, itekako se osjeti Hodžićeva isključenost iz igre. Dinamo je dobio Slaven Belupo u prvom kolu nastavka prvenstva, i to baš Hodžićevim golom. Samo, Dinamo se mučio stvoriti šanse usprkos tome što je imao 68 posto lopte u nogama i 769 pokušanih dodavanja s 87 posto uspješnosti. Jalova dominacija je postala mučenje, a Hodžić je u tom mučenju imao samo 16 dodavanja, 14 neuspješnih duela, 0/7 zračnih duela i 0/4 ključna dodavanja. Zapravo, sve do samog gola je Hodžić bio igrač manje. Protiv Cibalije je zabio dvaput, a novom mučenju od igre je pomogao s 11 dodavanja, 0/1 ključnih pasova, 0/4 zračna duela, 4/12 duela i dva udarca iz igre. Opet, od 94 minute koliko je odigrao, Hodžić je igračem manje bio barem 92.

Danak evoluciji

Hodžić trpa i mogao bi nastaviti trpati kako mu bude raslo samopouzdanje svakim idućim golom. Tip je rođeni golgeterski talent, kojem je zabijanje golova instinkt. Zapravo, svojim je golovima zadržao Dinamo u utrci za naslov prvaka. Samo, postoji jedan problem – Hodžić je dinosaur.

Ne pričamo nužno o domaćem prvenstvu u kojem Dinamu u većini utakmica nije prevelik uteg imati takav neaktivan tip igrača sve dok zabija golove. Međutim, za Europu će i Dinamu i Hodžiću trebati više.

Statični napadači koji ne sudjeluju u igri do same završnice, ili napadači koji ne mogu primiti dugu loptu iz obrane i odložiti je suigraču, više ne prolaze. Jednostavno, takva vrsta napadača je izumrla. Pogledajte napredak koji su kasno u karijeri napravili Nikola Kalinić i Edin Džeko, evolucija u igri je natjerala i njih na evoluciju u navikama. Hodžić je još relativno mlad i – uz nos za gol – morat će razviti i ostale elemente nogometne igre. Neosporno je da fantastično pretvara prilike u golove manirom pravog golgetera. Samo, za sve jače utakmice, kao i one u kojima Dinamo ne može pretočiti dominaciju u prilike, Dinamu neće trebati golgeter nego igrač koji će biti uključen u igru.

Ni Dinamu ni Hodžiću cilj nije dominirati utakmicama u kojima 37 puta zapucaju na gol. Ambicije momka koji je dospio do Liverpoola su prilično veće od toga. Samo, jednom ga je uspjeha koštala papirologija, a ovaj put bi mogao platiti danak evoluciji. Takav tip napadača odavno ne prolazi u najjačim ekipama.
p.s. zanimljivo da s iste adrese dolazi vise clanaka citiranih na temi. dje su nase perjanice sportskog novinarstva?! ima li ih?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72763
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#11 Re: Sportsko novinarstvo

Post by Velkoski »

Ne vidim razlog da neko s Balkana previše naprđuje o ovim evropskim ligama. S vremena na vrijeme - OK, pridavati previše pažnje nema smisla, bar po mom mišljenju.

SAMO BH. PREMIERSHIP! :bih:

p.s.

Kada je u pitanju novinarstvo, makar moderno, odličan tekst (@hvala zomri :D) http://www.istokpavlovic.com/blog/zasto ... z-stanije/ , a sve navedeno je svaki novinar osjetio na svojoj koži, ma koliko (ne)kvalitetan bio.

Primjera radi:

(VIDEO) MONSTUROZNO NEBESKO ZAKUCAVANJE Jusufa Nurkića: Pogledajte kako je BOSNIAN BEAST uništio Jokića (bubam) - 50.000 pregleda - 50.000 impresija reklame - solidna cifra od reklame. Vrijeme utrošeno da se napiše? Dvije minute.

Potpuna analiza zašto je Nurkiću puno bolje u Portlandu - 1.000 pregleda - 1.000 impresija reklame - nikakva cifra od reklame. Vrijeme utrošeno da se napiše? Sigurno par sati.

= nema ekonomske računice :mrgreen:

Telegram je dobar, imaju vremena, očigledno ne ovise previše o novcu, ali nijedan portal bez 'jakih leđa' ne može opstati tako. Index ima 25 puta više pregleda od njih, pa vi računajte koliko je to... :D

Domaćih tekstova ima, samo nikada ne odu viralno, ili rijetko, pa masa ne dođe u priliku da ih čita. Reklamiranje putem Fejsbuka također košta, pa se ni na to ljudi ne odlučuju. Sve dok marketing bude kao što je danas, poslodavcima će kvantitet biti puno važniji od kvaliteta - žao mi je, ali tako je.

Sorry ako perem s ovom pričom, ali nekako mi je prigodna tema za ovo :mrgreen:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#12 Re: Sportsko novinarstvo

Post by omar little »

zomri wrote:Dobra tema :thumbup:

Nešto o Gvardijoli od Mihovila Topića

http://telesport.telegram.hr/kolumne/to ... -na-mostu/
dobar tekst.
mora evoluirati, dogmatski se ukopavati donosi smrt i nerelevantnost. u bayernu je uspio napraviti tu neku fuziju, vjerojatno ce i u city-ju. jedino sto ce mu, mozda, trebati malo duze obzirom na inferiorniji (u kontekstu njegove filozofije) igracki kadar koji ima na raspolaganju. uostalom, njega se sahranilo nakon 0:4 real katastrofe, ne vidim veliku razliku izmedju tog poraza i poraza od monaca. izgledao nadigran i pregazen u oba slucaja a prezivio sasvim fino nakon toga.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45148
Joined: 29/12/2005 01:20

#13 Re: Sportsko novinarstvo

Post by jeza u ledja »

Velkoski wrote:Ne vidim razlog da neko s Balkana previše naprđuje o ovim evropskim ligama. S vremena na vrijeme - OK, pridavati previše pažnje nema smisla, bar po mom mišljenju.

SAMO BH. PREMIERSHIP! :bih:

p.s.

Kada je u pitanju novinarstvo, makar moderno, odličan tekst (@hvala zomri :D) http://www.istokpavlovic.com/blog/zasto ... z-stanije/ , a sve navedeno je svaki novinar osjetio na svojoj koži, ma koliko (ne)kvalitetan bio.

Primjera radi:

(VIDEO) MONSTUROZNO NEBESKO ZAKUCAVANJE Jusufa Nurkića: Pogledajte kako je BOSNIAN BEAST uništio Jokića (bubam) - 50.000 pregleda - 50.000 impresija reklame - solidna cifra od reklame. Vrijeme utrošeno da se napiše? Dvije minute.

Potpuna analiza zašto je Nurkiću puno bolje u Portlandu - 1.000 pregleda - 1.000 impresija reklame - nikakva cifra od reklame. Vrijeme utrošeno da se napiše? Sigurno par sati.

= nema ekonomske računice :mrgreen:

Telegram je dobar, imaju vremena, očigledno ne ovise previše o novcu, ali nijedan portal bez 'jakih leđa' ne može opstati tako. Index ima 25 puta više pregleda od njih, pa vi računajte koliko je to... :D

Domaćih tekstova ima, samo nikada ne odu viralno, ili rijetko, pa masa ne dođe u priliku da ih čita. Reklamiranje putem Fejsbuka također košta, pa se ni na to ljudi ne odlučuju. Sve dok marketing bude kao što je danas, poslodavcima će kvantitet biti puno važniji od kvaliteta - žao mi je, ali tako je.

Sorry ako perem s ovom pričom, ali nekako mi je prigodna tema za ovo :mrgreen:
Da, problem je sa biznis planom web stranica. Nazalost tako je postavljen citav "internet". To je unistilo mnogo vece igrace u svijetu od lokalnih balkanskih internet portala.

Ali ovdje se onda moze vec raspravljati o tome da li uopste govorimo u istim kategorijama? Sta je uopste sportsko novinarstvo? Da li se "pogledajte kako je zakucao Nurkic" uopste moze tim nazvati? Klip zakucavanja ili senzacionalan clanak od pet rijeci moze donositi kruh na stol, ali trziste je vec zatrpano takvim igracima. Mozda bi dobar odgovor bio kombinacija jednog i drugog. Takodje konzumenti takvih klikova nisu pouzdana baza - vrlo brzo ce preci negdje drugo. Ovi sto bi citali malo kvalitetnije tekstove su vjerovatno pouzdanija baza. Znaci kad ih jednom navuces bice ti vjerni dugo vremena. Mozda je problem i u tome sto postoji generacijski jaz i redovnost koristenja interneta. Mozda treba proci jedan period dok ove prve generacije odrasle na internetu ostare i pocnu ih zanimati malo kvalitetnije stvari, a oni budu vec naviknuti da info dobijaju na netu, ne u novinama (ovo zasnivam na tome da je danas tako, ali to je zasnovano na tome da su starije generacije odrasle na novinama, a mozda mi ostarimo svi sa ADD).
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72763
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#14 Re: Sportsko novinarstvo

Post by Velkoski »

Pa i nije novinarstvo, ili tačnije neki je 'tip' novinarsta. Portalsko 'izvještavanje' ili tako nešto.

Hoće biti vjerniji, ali totalna su manjina i kada ti agencija traži nekoga da se reklamira kod tebe njega to ne interesuje. :D

Ali u principu, potrebno je naći pravi balans između 'konzumerizma' i kvalitetnih tekstova, u smislu da imaš i jednog i drugog. Da ovi vjerni poštuju to što moraš da zaradiš, a da ti njih ispoštuješ kvalitetom makar jednom sedmično + kvalitetnim terenskim radom.

Kod nas više nema terenskog rada. Meni je neshvatljivo da na jednoj utakmici u Sarajevu nema novinara najčitanijeg sportskog portala kod nas - n e s h v a t lj i v o.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#15 Re: Sportsko novinarstvo

Post by BHF_Manijak »

Ma ruku na srce zna biti i deprmirajuce kad ti potrosis dana i dana na kucanje kvalitetnog teksta, neprespvane noci, umires nad njim, izbacis ga i onda skontas da ima 2 hiljade pregleda, a "gacice Ronaldove trebe" 18 puta vise. Mislim lahko je reci "ma jebo to, ne obaziri se, nisu isti konzumenti, nije ista ciljana grupa" i slicno, ali sjebe covjeka.
Evo imate primjer cijenjenog kolege iznad, neka preprica koliko je vremena izgubio i kucanja na strasan tekst o Bryantu i koliko je na kraju imao citanja/pregleda.

Ocigledno je da ta zuta stampa danas prolazi, shvatili su to i portali i zato je sve manje istinskih kvalitetnih autorskih tekstova o sportu. Od mase kolega, mogu izdvojiti njih par koji strasne autorske tekstove rade. Ostalima cast, ali prenos informacija nije to to.
groove
Posts: 4644
Joined: 13/10/2007 08:18

#16 Re: Sportsko novinarstvo

Post by groove »

a koji je kod nas najcitaniji sportski portal?
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#17 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

Velkoski wrote:Pa i nije novinarstvo, ili tačnije neki je 'tip' novinarsta. Portalsko 'izvještavanje' ili tako nešto.

Hoće biti vjerniji, ali totalna su manjina i kada ti agencija traži nekoga da se reklamira kod tebe njega to ne interesuje. :D

Ali u principu, potrebno je naći pravi balans između 'konzumerizma' i kvalitetnih tekstova, u smislu da imaš i jednog i drugog. Da ovi vjerni poštuju to što moraš da zaradiš, a da ti njih ispoštuješ kvalitetom makar jednom sedmično + kvalitetnim terenskim radom.

Kod nas više nema terenskog rada. Meni je neshvatljivo da na jednoj utakmici u Sarajevu nema novinara najčitanijeg sportskog portala kod nas - n e s h v a t lj i v o.
Druze, samo jedno pitanje. Obracam se tebi, ali vazi za sve:

Da li bi platio za odredjeni sadrzaj na internetu?
Recimo 5/10 km mjesecno?

Ja bi. Mislim da je to jedino rjesenje.
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#18 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

BHF_Manijak wrote:Ma ruku na srce zna biti i deprmirajuce kad ti potrosis dana i dana na kucanje kvalitetnog teksta, neprespvane noci, umires nad njim, izbacis ga i onda skontas da ima 2 hiljade pregleda, a "gacice Ronaldove trebe" 18 puta vise. Mislim lahko je reci "ma jebo to, ne obaziri se, nisu isti konzumenti, nije ista ciljana grupa" i slicno, ali sjebe covjeka.
Evo imate primjer cijenjenog kolege iznad, neka preprica koliko je vremena izgubio i kucanja na strasan tekst o Bryantu i koliko je na kraju imao citanja/pregleda.

Ocigledno je da ta zuta stampa danas prolazi, shvatili su to i portali i zato je sve manje istinskih kvalitetnih autorskih tekstova o sportu. Od mase kolega, mogu izdvojiti njih par koji strasne autorske tekstove rade. Ostalima cast, ali prenos informacija nije to to.
Placanje. Napravite sajt, ima vas kvalitetnih. Pretplata.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: Sportsko novinarstvo

Post by _BataZiv_0809 »

Bravo omarka :thumbup:

Dobra tema, tekst o Batistuti me vratio nekih dvadesetak godina unazad :) Definitivno jedan od najvecih igraca koje sam gledao :thumbup:
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#20 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

_BataZiv_0809 wrote:Bravo omarka :thumbup:

Dobra tema, tekst o Batistuti me vratio nekih dvadesetak godina unazad :) Definitivno jedan od najvecih igraca koje sam gledao :thumbup:
Zaboravljen je mozda najvazniji detalj njegove karijere, kada je dosao kod doktora i molio da mu amputiraju nogu. Toliki bol, da je mislio da je jedino rjesenje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#21 Re: Sportsko novinarstvo

Post by _BataZiv_0809 »

skenderija04 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Bravo omarka :thumbup:

Dobra tema, tekst o Batistuti me vratio nekih dvadesetak godina unazad :) Definitivno jedan od najvecih igraca koje sam gledao :thumbup:
Zaboravljen je mozda najvazniji detalj njegove karijere, kada je dosao kod doktora i molio da mu amputiraju nogu. Toliki bol, da je mislio da je jedino rjesenje.
Nije, spominje se to pred kraj teksta :)

Nego uvijek su mi zanimljivi ti sportasi koji i ne ostvare kakav aman zaman rezultatski uspjeh, ali ostave ogroman trag.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#22 Re: Sportsko novinarstvo

Post by Tomahawk11 »

Ima cojk titulu sa Romom (malo je onih koji se time mogu pohvaliti) i dvije Cope :)
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#23 Re: Sportsko novinarstvo

Post by skenderija04 »

_BataZiv_0809 wrote:
skenderija04 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Bravo omarka :thumbup:

Dobra tema, tekst o Batistuti me vratio nekih dvadesetak godina unazad :) Definitivno jedan od najvecih igraca koje sam gledao :thumbup:
Zaboravljen je mozda najvazniji detalj njegove karijere, kada je dosao kod doktora i molio da mu amputiraju nogu. Toliki bol, da je mislio da je jedino rjesenje.
Nije, spominje se to pred kraj teksta :)

Nego uvijek su mi zanimljivi ti sportasi koji i ne ostvare kakav aman zaman rezultatski uspjeh, ali ostave ogroman trag.
Citat iz teksta koji je @zomri postavio danas sve objasnjava

"Mnogi će rezultat istaknuti kao najvažniji dio sporta. Istovremeno nisu ni svjesni da je upravo rezultat taj koji je najlakše zaboravljiv. Uzmite primjer Claudia Ranierija, ali i Joséa Mourinha godinu dana prije njega. Sam rezultat je instantan, on je važan samo u tom trenutku i ne stvara kredit, svega par mjeseci kasnije dobije se otkaz. Rinus Michels i Nizozemska nisu osvojili Svjetsko prvenstvo 1978., ali su svijetu ostavili doktrinu Totalnog nogometa i to je važnije od bilo kakvog komada metala na nekoj uzici koja visi oko vrata. "

Ni Madjari 54,ni Brazil 82..ali svi znaju ko su. To je najvaznije u fudbalu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24 Re: Sportsko novinarstvo

Post by _BataZiv_0809 »

skenderija04 wrote:
Citat iz teksta koji je @zomri postavio danas sve objasnjava

"Mnogi će rezultat istaknuti kao najvažniji dio sporta. Istovremeno nisu ni svjesni da je upravo rezultat taj koji je najlakše zaboravljiv. Uzmite primjer Claudia Ranierija, ali i Joséa Mourinha godinu dana prije njega. Sam rezultat je instantan, on je važan samo u tom trenutku i ne stvara kredit, svega par mjeseci kasnije dobije se otkaz. Rinus Michels i Nizozemska nisu osvojili Svjetsko prvenstvo 1978., ali su svijetu ostavili doktrinu Totalnog nogometa i to je važnije od bilo kakvog komada metala na nekoj uzici koja visi oko vrata. "

Ni Madjari 54,ni Brazil 82..ali svi znaju ko su. To je najvaznije u fudbalu
Da, da inace odlican tekst o Pepu i slazem se sa poentom. Uspjeh ili neuspjeh u fudbalu su najcesce stvar trenutka, srece, snalazljivosti, cega vec sve ne.

Mogao je Ovrebo svirati jedan ili dva penala koji bi bili pretvoreni u golove, mogao je Mesi pogoditi onaj penal protiv Di Mateovog Celzija ili Miler protiv Atletika i sve bi to znacilo drukciji ishod.

Ali cinjenica je da je on trener koji ostavlja trag i ima prepoznatljiv stil i identitet i to je ono sto je trajno :wink:
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#25 Re: Sportsko novinarstvo

Post by omar little »

raspredali smo o svemu ovome na onoj novinarskoj temi nedavno. i to kvalitetno, if i may say. :D kako se zove ona sto sam se s njom raspravljala tamo, aj lajk hr. :D

ja za ovaj telegram ne bih trepnula, platila bih. ostalima koji se jos pronalaze u autorskim vodama, ne znam bas. skupljanje informacija je jedno, malo ozbiljniji tekst sto se odvaja ne samo cinjenicama nego i stilom je nesto sasvim drugo.

a, i pretplate su tricky. ja, recimo, citam puno i iz raznih izvora, meni pretplate moraju biti simbolicne da bih imala razinu i kvantiet koji imam sada. $1.99 ili $2.99 su cijene za pocetak, da se ljudi naviknu na cin placanja i prihvate to kao given, a ne da se te pretplate koriste kao temelj financijske konstruckije. komplement - da, temelj - ti su dani prosli. na zalost, svi bi odma opizdili/ili opizde $5-7-9.99 sto nakon svih ostalih pretplata sto se imaju ne ostavlja puno monetarnog prostora za manevriranje. placam pretplate na magazine i ne mozes ocekivati da cu ti dati isti iznos mjesecno za poneki portalski tekst.

svi ovi portali sto postoje su poceli od nule. bili zanimljivi, tacni, korektni, stilski dotjerani, unikatni, statisticari, analiticari, sta vec im je bio fokus i specijalizacija i izgradili se. seraju ljudi kad je nesto fino. eto, taj batistutin ima sigurno fin broj citanja i sheranja, ali jurisic je svoju reputaciju zaradio krvavo i polako, znam ga kad je imao sacicu ljudi sto ga prate. normalno da nece nikad imati isti broj kao i VIDEO pogledajte brazilsku navijacicu kako podrzava svoj tim!!!, ali ni ne treba.

general poslije bitke odlican primjer, decki krenuli s blogom i fejs stranicom.
Post Reply