Šporeti s staklokeramickom plocom

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#51 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Nepass »

Nabavio i ja staklokeramicku plocu. Naravno zena odmah bacila uputstvo. Nasao na netu pa malo citao na engleskom, ugl najvise me zanima ovo oko samostalnog iskljucivanja kola. Kola imaju 1-9 nivoa. Na koji nivo npr staviti pretis kad prokljuca da se iskuha jelo do kraja, na kojoj jacini praviti gulas, ono da krcka? Ili pravim makarone prokljuca voda na koji nivo smanjiti da i dalje lagano kljuca voda?
Ploca je u drugom stanu, jos nista nismo kuhali pa udjelite koji savjet dok nismo rusvaj napravili :)
User avatar
Better Man
Posts: 16686
Joined: 01/10/2006 20:10

#52 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Better Man »

Nepass wrote:Nabavio i ja staklokeramicku plocu. Naravno zena odmah bacila uputstvo. Nasao na netu pa malo citao na engleskom, ugl najvise me zanima ovo oko samostalnog iskljucivanja kola. Kola imaju 1-9 nivoa. Na koji nivo npr staviti pretis kad prokljuca da se iskuha jelo do kraja, na kojoj jacini praviti gulas, ono da krcka? Ili pravim makarone prokljuca voda na koji nivo smanjiti da i dalje lagano kljuca voda?
Ploca je u drugom stanu, jos nista nismo kuhali pa udjelite koji savjet dok nismo rusvaj napravili :)
Nema sad nešto određeno. Podešavaš kako tebi odgovara.
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#53 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by desperate housewife »

Na videu koje su napravili ljudi iz Gorenja vidjela sam da spominju kako korištenje poduđa od emaila koji nije emajliran na dovoljno visokoj temperaturu može oštetiti ploču. Jel se ovo nekome desilo?
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#54 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Qler »

Ja ne znam sta je tolika pamet oko ovoga... Tu plocu moj imaju od '97 godine, nikad problema... ja sam nedavno uselio u stan i kupio indukcionu plocu. Ono je najbolja stvar. Treba sudje prilagoditi ali zato radi nevjerovatno. Brze prokuha vodu nego kuhalo. Djeci mlijeko ugrije bukvalno za 10 sekundi... i onda se neko pita da li uzeti ravnu plocu.. daj ba, pa ja sam se njoj cudio '88 kad su komsije iz njemacke donijele sporet.. sada je 2018 skoro...
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#55 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by amko761 »

Indukcija je zakon.
User avatar
Better Man
Posts: 16686
Joined: 01/10/2006 20:10

#56 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Better Man »

desperate housewife wrote:Na videu koje su napravili ljudi iz Gorenja vidjela sam da spominju kako korištenje poduđa od emaila koji nije emajliran na dovoljno visokoj temperaturu može oštetiti ploču. Jel se ovo nekome desilo?
Glupost. Nikad nikakvih problema nismo imali, niti su se ploče oštetile. Ploče su zakon. U sekundi sve spremite od hrane ili ugrijete na njima, za razliku od plinskih ringli ili običnih plata.
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#57 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by frngla »

desperate housewife wrote:Na videu koje su napravili ljudi iz Gorenja vidjela sam da spominju kako korištenje poduđa od emaila koji nije emajliran na dovoljno visokoj temperaturu može oštetiti ploču. Jel se ovo nekome desilo?
Emajlirano posuđe nije predviđeno za kuhanje na staklokeramičkoj ploči
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#58 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Qler »

dok ja svaki dan x puta malom grijem mlijeko u emajliranoj serpici, na indukcionoj ploci :) radi :)
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#59 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by desperate housewife »

Napokon kupih i ja staklokeramičke plate. Dobila sam dva uputstva, jedno za peć, drugu za rernu. Jedan ručni, dva poluatuomatska i jedan automatski program za rernu . I opet sve ručno treba uključit i isključit :shock:
A suđe na staklokeramičkoj ploči mora bit 100% suho, 100% ravno, ne smije se prolit, vode il ne daj Bože agde agde il šećera Bože sačuvaj... :-)

Haman me strah koristit je da joj šta ne oštetim il poremetim.


Ljudi, kako vi psihički podnosite korištenje ovih osjetljivih modernih peći? Mislim, jel idete na neke psihoterapije i to :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#60 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by plain vanilla »

desperate housewife wrote:Napokon kupih i ja staklokeramičke plate. Dobila sam dva uputstva, jedno za peć, drugu za rernu. Jedan ručni, dva poluatuomatska i jedan automatski program za rernu . I opet sve ručno treba uključit i isključit :shock:
A suđe na staklokeramičkoj ploči mora bit 100% suho, 100% ravno, ne smije se prolit, vode il ne daj Bože agde agde il šećera Bože sačuvaj... :-)

Haman me strah koristit je da joj šta ne oštetim il poremetim.


Ljudi, kako vi psihički podnosite korištenje ovih osjetljivih modernih peći? Mislim, jel idete na neke psihoterapije i to :D
strah traje dok ti jednom nesto ne pokipi
onda vidis da to nije nista i nastavis opusteno dalje :lol:
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#61 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Tabijat »

Ja kontala sve to isto, a eto nije (indukcija i staklokeramika).
Samo mi nije jasno ovo za šerpe, šta šerpe, kakve šerpe... ovo brzo me interesuje, indukcija
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#62 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by desperate housewife »

Tabijat wrote:Ja kontala sve to isto, a eto nije (indukcija i staklokeramika).
Samo mi nije jasno ovo za šerpe, šta šerpe, kakve šerpe... ovo brzo me interesuje, indukcija
pitanje je malo nejasno, barem meni. ALi za šerpe moraju biti od magnetnih materijala
Ako želip porovjeriti da je posuda prava, na dno stavi magnet. Ako se magnet učvrsti posuda je prava, a ako ne onda je ne možeš koristiti na indukciji. A isto tako možeš samo stavit posudu na indukcionu ploču i uključiti je, ako posuda nije adekvatna, ploča uopšte neće reagovati. Najbolje su emajlirane posude i posude od lijevanog željeza, a možeš koristiti i posude od nehrđajučeg čelika ako imaju magnetno dno.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#63 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by UterivacDugoga »

Tabijat wrote:Ja kontala sve to isto, a eto nije (indukcija i staklokeramika).
Samo mi nije jasno ovo za šerpe, šta šerpe, kakve šerpe... ovo brzo me interesuje, indukcija
Indukcija je zakon,ako imas metalne serpe.

Brze zagrijava,manje struje trosi.Hladi se brze,samim time laksa za ciscenje evt.ako nesto pokipi.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#64 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Tabijat »

desperate housewife wrote:
Tabijat wrote:Ja kontala sve to isto, a eto nije (indukcija i staklokeramika).
Samo mi nije jasno ovo za šerpe, šta šerpe, kakve šerpe... ovo brzo me interesuje, indukcija
pitanje je malo nejasno, barem meni. ALi za šerpe moraju biti od magnetnih materijala
Ako želip porovjeriti da je posuda prava, na dno stavi magnet. Ako se magnet učvrsti posuda je prava, a ako ne onda je ne možeš koristiti na indukciji. A isto tako možeš samo stavit posudu na indukcionu ploču i uključiti je, ako posuda nije adekvatna, ploča uopšte neće reagovati. Najbolje su emajlirane posude i posude od lijevanog željeza, a možeš koristiti i posude od nehrđajučeg čelika ako imaju magnetno dno.
E odličan odgovor, hvala :)
Ma sve šerpe su mi ili emajlirane ili od inoxa. Neko mi reče "trebaju ti posebne šerpe" pa kontam neću sad mjenjat komplet posuđe.
I vrli bitno mi je ovo, ako nije adekvatna neće se ništa desiti. Hvala :)
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#65 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Humljanin »

Ljudi pomažite, apsolutno se u šporete/štednjake ne razumijem. Kako stoje stvari nakon par godina od ovih postova?
Šta je sada najbolje uzeti?
Trebao bi naći kombinaciju plin-struja. Da je staklokeramička ploča. Još bi bolje bilo da je indukcijska.

Koje marke treba izbjegavati?
Sa kojim vi imate dobra iskustva?
Upomoć :lol:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#66 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Control panel »

Humljanin wrote:Ljudi pomažite, apsolutno se u šporete/štednjake ne razumijem. Kako stoje stvari nakon par godina od ovih postova?
Šta je sada najbolje uzeti?
Trebao bi naći kombinaciju plin-struja. Da je staklokeramička ploča. Još bi bolje bilo da je indukcijska.

Koje marke treba izbjegavati?
Sa kojim vi imate dobra iskustva?
Upomoć :lol:
Uzmi bosch ili simens indukcijsku ili ako imas para franke ili miele.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#67 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Humljanin »

Control panel wrote:
Humljanin wrote:Ljudi pomažite, apsolutno se u šporete/štednjake ne razumijem. Kako stoje stvari nakon par godina od ovih postova?
Šta je sada najbolje uzeti?
Trebao bi naći kombinaciju plin-struja. Da je staklokeramička ploča. Još bi bolje bilo da je indukcijska.

Koje marke treba izbjegavati?
Sa kojim vi imate dobra iskustva?
Upomoć :lol:
Uzmi bosch ili simens indukcijsku ili ako imas para franke ili miele.
Ima li ijedno plinsko kolo ili samo indukcija?
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#68 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Control panel »

Humljanin wrote:
Control panel wrote:
Humljanin wrote:Ljudi pomažite, apsolutno se u šporete/štednjake ne razumijem. Kako stoje stvari nakon par godina od ovih postova?
Šta je sada najbolje uzeti?
Trebao bi naći kombinaciju plin-struja. Da je staklokeramička ploča. Još bi bolje bilo da je indukcijska.

Koje marke treba izbjegavati?
Sa kojim vi imate dobra iskustva?
Upomoć :lol:
Uzmi bosch ili simens indukcijsku ili ako imas para franke ili miele.
Ima li ijedno plinsko kolo ili samo indukcija?
Ima sve, ali ti plin pored indukcije nece pasti na pamet.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#69 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Semsa Suljakovic »

Image
Vjerovatno je glupo pitanje ali danas sam prvi put koristio plocu i nemam pojma kako ista funkcionise, niti sta je normalno a sta nije.
Ono sto me interesuje je sljedeca stvar. Koristio sam donju desnu "ringlu" i kad sam zavrsio sa kuhanjem, kad sam krenuo da ugasim plocu oprzim se jer je vrelo bilo i kod ovog gumba za paljenje/gasenje. Cijeli ovaj donji desni dio je bio vreo. Metal koji okviruje plocu je u tom dijelu isto bio vreo. Je li to tako treba ili nije dobro ugradjeno? Unaprijed hvala na odgovorima.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#70 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by alica.k »

Semsa Suljakovic wrote: 30/01/2021 20:18 Image
Vjerovatno je glupo pitanje ali danas sam prvi put koristio plocu i nemam pojma kako ista funkcionise, niti sta je normalno a sta nije.
Ono sto me interesuje je sljedeca stvar. Koristio sam donju desnu "ringlu" i kad sam zavrsio sa kuhanjem, kad sam krenuo da ugasim plocu oprzim se jer je vrelo bilo i kod ovog gumba za paljenje/gasenje. Cijeli ovaj donji desni dio je bio vreo. Metal koji okviruje plocu je u tom dijelu isto bio vreo. Je li to tako treba ili nije dobro ugradjeno? Unaprijed hvala na odgovorima.
Kod mene to nije tako. Samo su mi ringle vruce, sve ostalo okolo je hladno. Moja je Electrolux
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#71 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by mayab »

Samo jedna "crtica" iz iskustva....kod kuće koristimo plin za kuhanje, nema šansi da bismo mogli preći koristiti struju i "čekati dok ne zagrije"....

Helem, ljetos u apartmanu na moru, šporet sa staklokeramičkom pločom,
onda skontamo da ako nemaš baš dobre kvalitetne, 100% ravnog dna šerpe i tave, nema te nigdje sa ovim pločama, to ako ne leži 100% na plohi, nikad ugrijati :lol:
Plin je tu zakon
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#72 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by muha_sa »

Semsa Suljakovic wrote: 30/01/2021 20:18 Image
Vjerovatno je glupo pitanje ali danas sam prvi put koristio plocu i nemam pojma kako ista funkcionise, niti sta je normalno a sta nije.
Ono sto me interesuje je sljedeca stvar. Koristio sam donju desnu "ringlu" i kad sam zavrsio sa kuhanjem, kad sam krenuo da ugasim plocu oprzim se jer je vrelo bilo i kod ovog gumba za paljenje/gasenje. Cijeli ovaj donji desni dio je bio vreo. Metal koji okviruje plocu je u tom dijelu isto bio vreo. Je li to tako treba ili nije dobro ugradjeno? Unaprijed hvala na odgovorima.
Racun, garancija i idi tamo gdje si kupio--il da vrate pare il novu plocu.

Imam je preko 10 godina-gorenje--nikad se ništa osim ringle ugrijalo nije. oko ringle par centimetara i to je sve.
Naslovnica
Posts: 27641
Joined: 20/03/2013 15:38

#73 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Naslovnica »

Ima li ko licnog iskustva sa indukcijskim plocama?
Ono sto sam procitao zvuci bolje nego sto se moze zamisliti. :-)
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#74 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by mali_balon »

Naslovnica wrote: 31/01/2021 09:10 Ima li ko licnog iskustva sa indukcijskim plocama?
Ono sto sam procitao zvuci bolje nego sto se moze zamisliti. :-)


Super su, sve naj naj ali su skupe, skupe popravke ako sta ode nakon graancije, ali ustedis na struji, pocinje odma sa grijanjem i odma se ohladi nakon upotrebe, grije tacnu povrsinu.......jbga racunaj koliko struje trosis ince a koliko bi ustedio da kupis plocu...i moras imati sudje za njih, sudje ima deblje dno
Naslovnica
Posts: 27641
Joined: 20/03/2013 15:38

#75 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Naslovnica »

mali_balon wrote: 31/01/2021 09:50
Naslovnica wrote: 31/01/2021 09:10 Ima li ko licnog iskustva sa indukcijskim plocama?
Ono sto sam procitao zvuci bolje nego sto se moze zamisliti. :-)


Super su, sve naj naj ali su skupe, skupe popravke ako sta ode nakon graancije, ali ustedis na struji, pocinje odma sa grijanjem i odma se ohladi nakon upotrebe, grije tacnu povrsinu.......jbga racunaj koliko struje trosis ince a koliko bi ustedio da kupis plocu...i moras imati sudje za njih, sudje ima deblje dno
Hvala na odgovoru.
Razmisaljo da kupim ono sa jednom plocom, mozda za vikendice ili cisto da probam da li je sve tako dobro kako zvuci. Oni sa jednom plocom nisu skupi.
Ovako nesto?
https://www.olx.ba/artikal/33747334/fg- ... ca-fs-721/
Post Reply