Šporeti s staklokeramickom plocom

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

ekola
Posts: 152
Joined: 05/12/2009 09:07

#26 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ekola »

Edin H. wrote:
ekola wrote:Dobra stvar...samo sto sam ja imao neugodno iskustvo sa GORENJEM i njihovim servisom... :x Ali to je vec neka druga tema...
Sta je bio problem problem sa njihovim servisom?
Na ploci se pojavila mala linija, jedva primjetna, napukla...Nista nije palo na nju, supruga i ja smo sami (tada bili), znamo da ni njoj ni meni nije nista ispalo na plocu...Da je udarena, logicno bi bilo da na mjestu udara bude malo veca pukotina a ne samo jedva primjetna linija...Zvali servis, kazu da mora prvo doci njihov strucnjak na lice mjesta da pregleda...Dosao strucnjak (decko 17-18 godina) i kaze fizicko ostecenje, ne ulazi u garanciju (ploca bila stara nekih sest mjeseci) mozete samo naruciti novo staklo koje kosta 280 KM... :x
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#27 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by dona868 »

Ja imama Gorenje kombinaciju plin-kola....e sad kad smo je tek poceli koristiti nisam bila prikljucila plin pa sam koristila kola i u par navrata sam je cistaila sa onom lopaticom kojom sam je na zalost malo izgrebala....a skontala sam da je lopatica izgrebala jer sam nakon toga par dana cistila rernu i ono staklo na renrni sa tom lopaticom i njega sam malo izgrebala....i nakon toga lopaticu bacila :-D ....sad vise koristim plin....da su osjetljive jesu ali nie grebu se ni tako lahko....cistim je tako sto naspricam sa Muscolom za masnocu, ocistim truleksmo (spuzvicom i arfom ili cifom se ne bih usudila) a onda pospem po njoj malo iz dm-a sredstava (ima bas sredstvo posebno namjenjeno za ciscenje tih ploca) i to sa truleksom rastljam po ploci jer to ima kao u sebi neke granule i to otkloni nesto sto je zagorilo...poslije isperem i posusim. Znaci u sustini treba paziti ali nisu bas tako osjetljive....i da nikad u sustini nisam praktikovala da stavljam hladnu serpu iz frizidera na vruce kolo pa ni tu nemas problema...stavis serpu iz frizidera na kolo ukljucis kolo ito je to.
Meni su gori paukovi...da ih tako nazovem...sto dodju na plini...njoh sam cistila i arfom i muscolom ali i dalje ostanu nekakve flekice od masnoce po njima
Merkamel
Posts: 16
Joined: 12/04/2013 09:31

#28 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Merkamel »

Mene zanima dali neko sudze pravi probleme na ovim plocama,znaci nije indukciona ploca upitanju vec staklokeramicka obicna da tako kazem.Da li treba izbijegavati neki materijal tipa aluminij i sl.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#29 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by vjesticanametli »

ahasoho wrote:Kupujemo novi sporet pa sam odlucio istraziti o staklokeramickim sporetima prije nego kupimo takav (Koncar ili gorenje). Medjutim citajuci savjete primijetio sam da imaju dosta negativnih stvari:

- ciste se samo posebnim tekucinama
- ciste se kad se ohlade
- ne smijete strugati serpom po njemu (npr. treskati serpu dok przite i sl.) da se ne iscrta
- te pazi da secer ne kapne
- te pazi da nije hladna serpa i sl

Je li doista pegla imati ovakav sporet? Mislim ne mislimo biti robovi sporetu. ako je ovaka pegla, kupit cemo onda radije onaj starinski s ringlama.

Ako moze savjet od nekoga ko ga ima! Neka zena?!
citav zivot imam samo ceran plocu i ne znam uopste kuhati na ringlama .....ovo gore su gluposti jer cistim vimom i obicnim det. za suĐŽe, ne ohladi se svaki put ploca :D struzem, bacam tj, nekad ti jednostavno lupi serpa po tome i koga briga (ceran je ceran :D ) mastim i kapam ne samo uljem i secerom vec zna i da iskipi, a imas cak negdje i sliku kolaca sa mojim sporetom pa se vidi ploca......niti je upropastena niti je prljava :-D a ovo za hladnu serpu no comment...... uzmi i uzivaj i jedino ne ribaj zicom za suĐŽe
Merkamel
Posts: 16
Joined: 12/04/2013 09:31

#30 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Merkamel »

Molim te ako vec imas toliko iskustva odgovori i meni dali ima neko sudze koje ne smije da se koristi koje steti ploci...pozzz
ekonomistica78
Posts: 103
Joined: 14/09/2012 09:55

#31 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ekonomistica78 »

Merkamel wrote:Molim te ako vec imas toliko iskustva odgovori i meni dali ima neko sudze koje ne smije da se koristi koje steti ploci...pozzz
Najbolje su ti šerpe one teške od inoxa sa debelim dnom, ja te koristim i kad se šerpa dobro zagrije onda smanjim temperaturu, trošim manje struje i bude OK.
Što se tiče aluminija nemam iskustva, ali one obične šerpe s pijace ti ne bi preporučila, ja imam jednu malu u kojoj sam prokuhavala vodu, em nije ravna pa se ljulja, em što je prelagana pa mi se ringla isključuje, tj. ne grije, ne crveni se.
Ploču imam više od tri godine, kupili smo je u Gorenju, rerna i ploča su bile cca 1500,00 KM, naravno da ne izgleda kao prvog dana jer se koristi, ali je OK.
Ne držim nepotrebno posuđe na ploči, sklanjam sve što je viška baš zbog ispadanja.

Ne znam zašto ljudi drame, pa ništa nije vječno, prvo mi nismo pa zašto bi i ploča bila.
Merkamel
Posts: 16
Joined: 12/04/2013 09:31

#32 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Merkamel »

Hvala hvala ja licno ne dramim i volim reci ja sam kupila nju a ne ona mene.... ali lijepo je znati sto treba izbjegavati a sto ne.Inace nemam to jeftino sudze ali neke tave jesu gusane ili aluminijsko dno pa zbog toga i pitanje :D Hvala jos jednom
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#33 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by vjesticanametli »

Ja ne biram i imam svasta od suĐža.....od zepter pretisa do serpe s pijace .....nista ne fali ni suĐŽu ni spAretu ....navalite i kupite....kad skuhate zovite :D :)
User avatar
bogumila
Posts: 1101
Joined: 28/07/2012 23:38

#34 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by bogumila »

kod mene je samsung ploca vec nekolko godina, nikakvih tehnickih problema, ni kvar ni ogrebotina, nista. licno me bilo najvise strah (papanski) kako ce se moc nesto prolit po onim "touch" komandama a da ne crknu, ali i to mi se desilo i nista nije bilo. cistim ih najcesce zelenim cilit bangom naprskam ostavim minut i pobrisem. ako je nesto "tvrdokorno" onda cif. nisu mi se ni izbrisale one crte od ploca (i to mi je bila jedna od fobija). koristim i grebalicu koja je dosla sa sporetom, kad treba, a ne treba toliko cesto uopste. sto se tice serpi, moze svaka, jedino imas gubitak energije ako je toliko stara da joj nije ravno dno. eto.
User avatar
Altsa
Posts: 7335
Joined: 19/03/2004 18:31

#35 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Altsa »

ahasoho wrote:Ovo sam citao iz savjeta "renomiranih" sajtova, a neke podatke sam cak nasao i u uputama od sporeta.

A je li onda istina da se serpa direktno iz frizidera ne smije staviti na taj sporet?
Isto da ne smije ni mokra ili vlazna posuda?

Npr. pravimo hranu za vise dana i onda serpa u frizideru prenoci do sutra. Ja onda ne smijem tu serpu koja je u frizideru od jucer odmah staviti na SK plocu, nego ona mora "doci sebi" jedno vrijeme?

Kakva se situacija s grebanjem? Jesu li doista toliko osjetljive na ogrebotice i kada se serpe vuku preko njih? Dzaba ti ljepota ploce ako je iscrtana.
ja stavljam hladnu i nista ne bude. kad je mokra serpa pucketa kao i na ringlu da stavis nista se dramaticno ne desava. normalno je da se grebe ali ne toliko koliko se na ovoj temi prica. ljepse izgleda od obicne, brze grije, lakse se odrzava a jos je bolja indukciona ali je i dobro skuplja. nisam nikad pozalio sto sam kupio elektroluksovu.sredstva sto prodaju za ciscenje ploca nije nista drugo nego obicni arf ili cif. dobro je imati strugac-zilet kojim se sastruze nesto vece ako zapekne inace prst u uho i kuhaj
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#36 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by glossyB »

Cime je najbolje cistiti ako se nema spatula?
User avatar
jazmin
Posts: 152
Joined: 11/08/2009 10:39

#37 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by jazmin »

Pozdrav,
ja imam Bosch-ovu bijelu plocu i zaista sam prezadovoljna. Međutim prije par dana na dvije plate koje najvise koristim su mi se pojavile neke žute flekice kao u dubini, ne vide sa bas lako ali sam ih ja odmah uocila i uocavam svaki put kada cistim, i jos na jednoj mi se javila kao mala parnica od nekih 0,5-1 cm, nije duboka, ne osjeti se bas pod rukom , ali je isto kao parnica. Da li je to moguće ocistiti, posebno te flekice :?
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#38 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by _Astra_ »

probaj sa Miele-ovim sredstvom za ciscenje staklokeramickih... Imas ih u tehnostarovim prodavnicama, 20km kosta.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#39 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by valjuga »

Šporeti sa staklokeramičkom pločom u odnosu na staro špore sa expres ringlama (ringle sa crveno tačkom u sredini),nemaju ni jednu bolju osobinu osim što ljepše izgledaju.Ukoliko ti žena voli kuhat uzmi ti ringle, ne znam što bi davao 200 300 kmova više samo radi izgleda.
Peace
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#40 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by stakasa »

valjuga wrote:Šporeti sa staklokeramičkom pločom u odnosu na staro špore sa expres ringlama (ringle sa crveno tačkom u sredini),nemaju ni jednu bolju osobinu osim što ljepše izgledaju.Ukoliko ti žena voli kuhat uzmi ti ringle, ne znam što bi davao 200 300 kmova više samo radi izgleda.
Peace
Smanjen broj pozara npr
User avatar
Rinzler
Posts: 151
Joined: 11/02/2015 16:19

#41 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Rinzler »

valjuga wrote:Šporeti sa staklokeramičkom pločom u odnosu na staro špore sa expres ringlama (ringle sa crveno tačkom u sredini),nemaju ni jednu bolju osobinu osim što ljepše izgledaju.Ukoliko ti žena voli kuhat uzmi ti ringle, ne znam što bi davao 200 300 kmova više samo radi izgleda.
Peace
Wtf, nevjerovatno, jel se zezas, pls reci da se zezas. Pa samo brzina prokuhavanja vode za kafu je dovoljna osobina. Trebal jos da nabrajam?
User avatar
Better Man
Posts: 16742
Joined: 01/10/2006 20:10

#42 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Better Man »

Rinzler wrote:
valjuga wrote:Šporeti sa staklokeramičkom pločom u odnosu na staro špore sa expres ringlama (ringle sa crveno tačkom u sredini),nemaju ni jednu bolju osobinu osim što ljepše izgledaju.Ukoliko ti žena voli kuhat uzmi ti ringle, ne znam što bi davao 200 300 kmova više samo radi izgleda.
Peace
Wtf, nevjerovatno, jel se zezas, pls reci da se zezas. Pa samo brzina prokuhavanja vode za kafu je dovoljna osobina. Trebal jos da nabrajam?
Nemaš ti pojma... Šporeti sa staklokeramičkom pločom su genijalni. Samo spomenuti brzinu npr. kad grijete supu ili kad pravite nešto. Puno manje vremena se potroši, a samim tim i energije.
Last edited by Better Man on 21/11/2015 22:37, edited 1 time in total.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#43 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by valjuga »

Probajte koristit šporeta sa expres kolima (ona sa crvenim krugom) a ne neka šporeta iz naninog miraza. :thumbup:
Ili bar pročitati snagu jednog i drugog kola i sve će vam biti jasno.
I za kraj probajte iz viseće nehotice ispustit šolju il pepeljaru na ova oba šporeta pa uporedite cijenu popravka.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#44 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by stakasa »

Sa ovakvim sporetima se drasticno smanjuje opasnost od pozara, to je vazna stavka
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#45 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by valjuga »

stakasa wrote:Sa ovakvim sporetima se drasticno smanjuje opasnost od pozara, to je vazna stavka
Imaš i ova indukciona (šporeta mislim ),po meni puuno bolja od ovih predhodnih zajedno :thumbup:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#46 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 19/07/2016 23:44, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#47 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by vjesticanametli »

imas temu elektricar pa nadi majstora......ima ih tamo i pisali smo mi zadovoljni :)
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#48 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Kapri »

I ja sam gledala neki Gorenje .Plin bih sada izbacila i uzela 4 kola,e sad me zanima oko rerne da li da uzmem sa ili bez ventilatora?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#49 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by aurora313 »

Kapri wrote:I ja sam gledala neki Gorenje .Plin bih sada izbacila i uzela 4 kola,e sad me zanima oko rerne da li da uzmem sa ili bez ventilatora?
Uzmi Indesit sa 3 gasne ploče i jednom električnom. Nikada ne znaš u ovoj zemlji šta se može desiti sa energentima. Rerna sa ventilatorom ravnomjernije peče, ali nije pod moranje.
Ja sam imao one sa keramičnom pločom, i nikada se više ne bih na nju vratio. Sve tave i lonci moraju biti savršeno ravni da radi kako treba. A ipak je gas najbrži a elektrika treba da je tu u slučaju nužde ili za sporo kuhanje dok si na poslu.
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#50 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Kapri »

Nebih ovaj put plin,nesto nisam vezana za njega.Imam malu plinsku bocicu za recimo kuhati kafu na brzaka ali bih ipak plinski sporet zaobisla
Post Reply