Šporeti s staklokeramickom plocom

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#1 Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ahasoho »

Kupujemo novi sporet pa sam odlucio istraziti o staklokeramickim sporetima prije nego kupimo takav (Koncar ili gorenje). Medjutim citajuci savjete primijetio sam da imaju dosta negativnih stvari:

- ciste se samo posebnim tekucinama
- ciste se kad se ohlade
- ne smijete strugati serpom po njemu (npr. treskati serpu dok przite i sl.) da se ne iscrta
- te pazi da secer ne kapne
- te pazi da nije hladna serpa i sl

Je li doista pegla imati ovakav sporet? Mislim ne mislimo biti robovi sporetu. ako je ovaka pegla, kupit cemo onda radije onaj starinski s ringlama.

Ako moze savjet od nekoga ko ga ima! Neka zena?!
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#2 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Keiko »

ahasoho wrote:Kupujemo novi sporet pa sam odlucio istraziti o staklokeramickim sporetima prije nego kupimo takav (Koncar ili gorenje). Medjutim citajuci savjete primijetio sam da imaju dosta negativnih stvari:

- ciste se samo posebnim tekucinama
- ciste se kad se ohlade
- ne smijete strugati serpom po njemu (npr. treskati serpu dok przite i sl.) da se ne iscrta
- te pazi da secer ne kapne
- te pazi da nije hladna serpa i sl

Je li doista pegla imati ovakav sporet? Mislim ne mislimo biti robovi sporetu. ako je ovaka pegla, kupit cemo onda radije onaj starinski s ringlama.

Ako moze savjet od nekoga ko ga ima! Neka zena?!

Ovo gore su budalastine ko god da ti je rekao. Prije svega, svaki sporet se cisti kad je hladan iz dva razloga - opekline I isparavanje kemikalija iz sredstava za ciscenje na visokoj temperaturi. Postoji posebno sredstvo za ciscenje I spatula ali ih ja koristim 1-2 puts godisnje. Ostatak je najobicniji Cif I kuhinjska spuzvica koji jos uvijek nisu ostetili plocu.

Trenutno sam na trecem sporetu sa keramickom plocom I ne bih mijenjala za ringle.
User avatar
Qler
Posts: 23605
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Qler »

To pricaju ljudi koji jos koriste smederevca. Mi u kuci od 1997 koristimo steklokeramiku, i neki dan starci promijenili sporet jer je otisla masina za sudje (Cany Trio model, proguglajte) nikad nikakvih problema sa njim, a meni je prvom x puta ispala i serpa i tava i svasta nesto na njega. Mislim samo neznalica ce danas traziti onu staru "ringlu" pored staklokeramike. Manje struje trosi, lakse se odrzava, ljepse, jednostavno ono staro kolo nema nikakve prednosti nad staklokeramikom...
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#4 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by motorola01 »

Koji brend je pouzdan, onako iz iskustva ako moze :) ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by insomnia78 »

Ja koriytim staklokeramicku plocu.
Skoro nista od ovog sto si naveo nije tacno

s' moje sokocalo
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by karanana »

lakse se odrzava, brze se zagrije i kuha, ljepse izgleda.

sve gore navedeno u kontru staklokeramike je upravo suprotno od mog iskustva.
ne znam gdje si to sve cuo.
Delner
Posts: 2
Joined: 12/03/2013 12:51

#7 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Delner »

Jedini je problem kad se pakvari. Nema mogucnosti da se opravi. Ostalo je OK
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#8 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Keiko »

motorola01 wrote:Koji brend je pouzdan, onako iz iskustva ako moze :) ?
Moj je Neff I nikakvih problema sa bilo kojim od njihovih proizvoda. Prije sam imala Hotpoint I Belling, isto iskustvo. Jedino ne znam jesu li ove marke prisutne na BiH trzistu.

Licno smatram da nema velike razlike u pouzdanosti proizvoda, vise je do servisa I garancije.
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by karanana »

vec vas je par reklo da sta ih vec nekoliko komada promijenili.
u kojem vremenskom periodu i iz kojeg razloga?

ima li ovo rok trajanja?
ja imam gorenje nekih 5 godina i nikakvih problema.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#10 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Keiko »

karanana wrote:vec vas je par reklo da sta ih vec nekoliko komada promijenili.
u kojem vremenskom periodu i iz kojeg razloga?

ima li ovo rok trajanja?
ja imam gorenje nekih 5 godina i nikakvih problema.
Kod mene selidba jer se kuhinja ne seli I zamjena kuhinje. :mrgreen: Ovaj sadasnji je tu vec 5 godina, koristi se svakodnevno bez ikakvih problema.

Moja tetka ima ovaj sporet od 1994 koji je jos uvijek kao nov.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#11 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by biscanka2 »

Ja sam moju 18 godina koristila i kad sam kompletno kuhinju mijenjala bila je u redu
te sam je komsinici dala. :-) Isplati se uzeti bolju marku - razlike u kvalitetu ima.
U staroj kuhinji imala sam marku AEG u novoj PREMIERE kod slijedece potrebe vracam se na AEG. :D
Cistim sa tekucim vimom a po potrebi ( ukoliko se, ako nesto malo pokipi, zapece) skidam ( ostruzem )
sa za to predvidjenim nozicem ( ziletom ). :)
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#12 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ahasoho »

Ovo sam citao iz savjeta "renomiranih" sajtova, a neke podatke sam cak nasao i u uputama od sporeta.

A je li onda istina da se serpa direktno iz frizidera ne smije staviti na taj sporet?
Isto da ne smije ni mokra ili vlazna posuda?

Npr. pravimo hranu za vise dana i onda serpa u frizideru prenoci do sutra. Ja onda ne smijem tu serpu koja je u frizideru od jucer odmah staviti na SK plocu, nego ona mora "doci sebi" jedno vrijeme?

Kakva se situacija s grebanjem? Jesu li doista toliko osjetljive na ogrebotice i kada se serpe vuku preko njih? Dzaba ti ljepota ploce ako je iscrtana.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by muha_sa »

ahasoho wrote:Ovo sam citao iz savjeta "renomiranih" sajtova, a neke podatke sam cak nasao i u uputama od sporeta.

A je li onda istina da se serpa direktno iz frizidera ne smije staviti na taj sporet?
Isto da ne smije ni mokra ili vlazna posuda?

Npr. pravimo hranu za vise dana i onda serpa u frizideru prenoci do sutra. Ja onda ne smijem tu serpu koja je u frizideru od jucer odmah staviti na SK plocu, nego ona mora "doci sebi" jedno vrijeme?

Kakva se situacija s grebanjem? Jesu li doista toliko osjetljive na ogrebotice i kada se serpe vuku preko njih? Dzaba ti ljepota ploce ako je iscrtana.
vec 7 godina imam i nikad nikakvih problema imali nismo- to za drito iz frižidera prvi put cujem :-) cisti se normalno--hejbet puta mi je mlijeko pokipilo i nikom ništa. malkice pripazit da se šerpa s grubim dnom ne vucara po ploci--tako mene moja hanuma savjetuje :lol:
nešto ala ovo.
Image
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#14 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by talić »

muha_sa wrote:
ahasoho wrote:Ovo sam citao iz savjeta "renomiranih" sajtova, a neke podatke sam cak nasao i u uputama od sporeta.

A je li onda istina da se serpa direktno iz frizidera ne smije staviti na taj sporet?
Isto da ne smije ni mokra ili vlazna posuda?

Npr. pravimo hranu za vise dana i onda serpa u frizideru prenoci do sutra. Ja onda ne smijem tu serpu koja je u frizideru od jucer odmah staviti na SK plocu, nego ona mora "doci sebi" jedno vrijeme?

Kakva se situacija s grebanjem? Jesu li doista toliko osjetljive na ogrebotice i kada se serpe vuku preko njih? Dzaba ti ljepota ploce ako je iscrtana.
vec 7 godina imam i nikad nikakvih problema imali nismo- to za drito iz frižidera prvi put cujem :-) cisti se normalno--hejbet puta mi je mlijeko pokipilo i nikom ništa. malkice pripazit da se šerpa s grubim dnom ne vucara po ploci--tako mene moja hanuma savjetuje :lol:
nešto ala ovo.
Image
Skoro istu ploču imam (malo drugačije izgledaju komande) oko 7 godina i odlična je.
Istina koštala je još tad oko 1.100 KM ali je sve OK.
Sad bi možda razmišljao o indukcijskoj. To je još bolje, ploče se uopšte ne griju, manje struje trošiš .....
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by muha_sa »

ma da :) drugacije samo komande jer ima i onaj tajmer. baš je bila paprena cijena al kad hanuma navali nema nazad vec lupit šakom o sto i dreknut ko prava muškarcina---BIT CE KAKO TI KAŽEŠ :lol:
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#16 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by TDK-90 »

Zavisi za šta je namijenjeno i za koliko osoba i kolko često se kuha na ploči. Klasična ringla je robusnija za svakodnevna kuhanja graha, govedine, repe, i nekih teških jela.

Staklokeramička ili CERAN ploča je čim je kupiš i staviš prvu šerpu dobije odmah parnice i više nije "ogledalo" osjetljiva je na udarce i lako ju je razbiti :!: rad sa stakokeramičkom pločom zahtijeva svakodnevni oprez , šerpa iz frižidera nije problem ako se stavlje na hladnu ringlu i polako zagrijava.

Održavanje i čišćenje je vrlo jednostavno imaju specijalni preparati koji su naročito korisni ako nešto zagori, može se koristiti i ona pjena za rernu/pećnicu, može se koristiti i tečni vim, sirće itd..itd...

Eh sad ima raznih proizvođača neke imaju bijele tačkice ili linije pa se parnice ne primjete a neke su napravljene ono baš kao "klavir lak" pa se vidi i najmanja flekica vode, najkvalitetnije su po mom iskustvu Bosch i Siemens što su u stvari identične, zatim Miele , AEG, Bauknecht


Ja sam uvozio polovne peći iz Njemačke i popravljao sam i prepravljao te ploče, popravak je moguć i vrlo jednostavan zamijeni se ispod ona cijeli jedan "tanjir" tj, ringla koja je izgorila i sve opet radi.

MOŽDA NEKOG NERVIRA kod nekih starijih ploča i peći zna se čuti neki ružan zvuk kada radi ringla kao neko da neki feder rasteže , to se da otkoloniti tako da se one spirale grijača utisnu u onaj kao "bijeli stiropor" imaju one zakačkice pa ih je potrebno utisnuti nazad ili još dodati poneku.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#17 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by TDK-90 »

talić wrote: Skoro istu ploču imam (malo drugačije izgledaju komande) oko 7 godina i odlična je.
Istina koštala je još tad oko 1.100 KM ali je sve OK.
Sad bi možda razmišljao o indukcijskoj. To je još bolje, ploče se uopšte ne griju, manje struje trošiš .....
Princip rada sličan mikrovalnoj , i mikrovalna se skoro ništa ne grije i troši minimalno struje. Koliko utiče na zdravlje :-) "nije" ispitano, ne preporučuje se rad onima koji imaju pejsmejker.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#18 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by talić »

TDK-90 wrote:
talić wrote: Skoro istu ploču imam (malo drugačije izgledaju komande) oko 7 godina i odlična je.
Istina koštala je još tad oko 1.100 KM ali je sve OK.
Sad bi možda razmišljao o indukcijskoj. To je još bolje, ploče se uopšte ne griju, manje struje trošiš .....
Princip rada sličan mikrovalnoj , i mikrovalna se skoro ništa ne grije i troši minimalno struje. Koliko utiče na zdravlje :-) "nije" ispitano, ne preporučuje se rad onima koji imaju pejsmejker.
slično ali ne i isto,..... i jedno i drugo zagrijava se magnetnim talasima ali mikrovalna grije organsku materiju a ne šerpu a indukciono grije čeličnu šerpu a ne ono što je u šerpi. Malo zdravije mi izgleda indukciono od mikrovalne.
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#19 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by L.e.g »

ahasoho wrote:Kupujemo novi sporet pa sam odlucio istraziti o staklokeramickim sporetima prije nego kupimo takav (Koncar ili gorenje). Medjutim citajuci savjete primijetio sam da imaju dosta negativnih stvari:

- ciste se samo posebnim tekucinama
- ciste se kad se ohlade
- ne smijete strugati serpom po njemu (npr. treskati serpu dok przite i sl.) da se ne iscrta
- te pazi da secer ne kapne
- te pazi da nije hladna serpa i sl

Je li doista pegla imati ovakav sporet? Mislim ne mislimo biti robovi sporetu. ako je ovaka pegla, kupit cemo onda radije onaj starinski s ringlama.

Ako moze savjet od nekoga ko ga ima! Neka zena?!
Opusti se, brines o glupostima.....
ekola
Posts: 152
Joined: 05/12/2009 09:07

#20 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ekola »

Dobra stvar...samo sto sam ja imao neugodno iskustvo sa GORENJEM i njihovim servisom... :x Ali to je vec neka druga tema...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#21 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jel' to onaj tač skrin špreto? :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#22 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by Edin H. »

ekola wrote:Dobra stvar...samo sto sam ja imao neugodno iskustvo sa GORENJEM i njihovim servisom... :x Ali to je vec neka druga tema...
Sta je bio problem problem sa njihovim servisom?
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#23 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by ahasoho »

Znaci ako sumiramo dobijemo ovo. Staklokeramicke ploce se isplate radi:
- brzine grijanja
- ustede struje
- izgleda

a ne isplate (mane) radi:
- moze puknuti od udarca
- lako se izgrebe dnom od serpa

U pravu sam?

Jos jedno pitanje. niko mi nije rekao kakve su ove Koncareve? ima ih svugdje i svi prodavaci mi govore da se mnogo prodaju, a malo vracaju. Cijena sk sporeta za kes dodje malo vise od 700KM sto je odlicna cijena po meni. vidim da svi spominjete cifre od 1000 i vise KM. ako neko ima koncarevu, najvise me zanima je li imao problema s njom? ne staru koncarevu, nego bas ove novije posljeratne.

Primjera radi, koncarevi bojleri ne valjaju nista ako ih usporedite s gorenjevim. takodjer bekovi sporeti su veoma losi za razliku od beko klima. svaka firma ima nesto sto im valja i nesto sto ne valja. zato necu da iskljucim koncara samo zato jer im bojleri ne valjaju.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#24 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by %tacno* »

Gorenje par godina i nikakvih problema.

Nista nije vjecno pa ni ova ploca i sasvim je normalno da ne moze uvijek izgledati kao NOV.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#25 Re: Šporeti s staklokeramickom plocom

Post by zmajadaH »

ahasoho wrote:Znaci ako sumiramo dobijemo ovo. Staklokeramicke ploce se isplate radi:
- brzine grijanja
- ustede struje
- izgleda

a ne isplate (mane) radi:
- moze puknuti od udarca
- lako se izgrebe dnom od serpa

U pravu sam?

Jos jedno pitanje. niko mi nije rekao kakve su ove Koncareve? ima ih svugdje i svi prodavaci mi govore da se mnogo prodaju, a malo vracaju. Cijena sk sporeta za kes dodje malo vise od 700KM sto je odlicna cijena po meni. vidim da svi spominjete cifre od 1000 i vise KM. ako neko ima koncarevu, najvise me zanima je li imao problema s njom? ne staru koncarevu, nego bas ove novije posljeratne.

Primjera radi, koncarevi bojleri ne valjaju nista ako ih usporedite s gorenjevim. takodjer bekovi sporeti su veoma losi za razliku od beko klima. svaka firma ima nesto sto im valja i nesto sto ne valja. zato necu da iskljucim koncara samo zato jer im bojleri ne valjaju.
Kako sam čuo Končar je od nekog uzeo licencu za ploče, tako da mislim da nisu loše, još ako su koju stoju jeftinije, mjera.Ne razmišljaj.

Ja imam od gorenja već devet godina.Kombinacija struja plin i mogu ti reći da se ne grebe baš tako lako, zato sam i boldirao citat iz tvog posta.
Prije par mjeseci mojoj gospođi je ispao poklopac od šerpe (stakleni teški sa metalnim obručem) na ploču.Pukla je u dužini od 25 cm minimum.Ja se halalio sa pločom, ali gle čuda ona radi i dalje kao prvog dana.Tako da je ne mjenjam dok god radi.Može biti da je sreća zato sto je pukla između kola.
Post Reply