Spor između Makedonije i Grčke

Post Reply
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#276 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Fudo387 wrote: Pa sta?
Evo, neka sada ponude clanstvo u EU, i da se drzava zove North Bosnia?
Koga boli qrac?
Odmah prihvati.
Kad postanes punopravni clan, ‘nasssss, ne svidja nam se, mi bi ipak da to bude samo Bosnia.
I sta ce?
Nista.
A dali bi prihvatio da komsije imaju pravo da odredjuju sta mozes a sta ne pisati u svojim udzbenicima istorije?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#277 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Fudo387 »

AleksoMKD wrote:
Fudo387 wrote: Pa sta?
Evo, neka sada ponude clanstvo u EU, i da se drzava zove North Bosnia?
Koga boli qrac?
Odmah prihvati.
Kad postanes punopravni clan, ‘nasssss, ne svidja nam se, mi bi ipak da to bude samo Bosnia.
I sta ce?
Nista.
A dali bi prihvatio da komsije imaju pravo da odredjuju sta mozes a sta ne pisati u svojim udzbenicima istorije?
Jel to uslov?
Super.
De napisite udzbenike istorije.
Kad udjes u EU, mijenjas kako ti qrcu ceif.
Sta ce da uradi?
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#278 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Lincoln-Burrows »

Ima li negdje kolika je bila izlaznost po općinama?
Uvelike se špekulira da su samo Albanci izašli na referendum
a kako nema opcije Sjeverna Albanija dobro je i Sjeverna Makedonija
eto samo da nije Makedonija.
Naravno to su špekulacije zato ako netko ima rezultate
izlaznosti neka postavi, ja nisam uspio pronaći.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#279 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Fudo387 wrote:
Jel to uslov?
Super.
De napisite udzbenike istorije.
Kad udjes u EU, mijenjas kako ti qrcu ceif.
Sta ce da uradi?
AKO udjes u EU.
Nikakve garancije nisu date ni za EU ni za NATO. Sve sto bi uradili je da se odreknemo suvereniteta (to malo sto je ostalo) znaci komotno nas mogu driblati 50 godina.
Da su bile nekakve garancije ajde, ali ovalo Grcka dobija 100% a mi kurac.
Cak i da Grcka kaze (za 30 - 40 godina) "OK" komotno moze Bugarska da stavi veto i da nas dribla.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#280 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Lincoln-Burrows wrote:Ima li negdje kolika je bila izlaznost po općinama?
Uvelike se špekulira da su samo Albanci izašli na referendum
a kako nema opcije Sjeverna Albanija dobro je i Sjeverna Makedonija
eto samo da nije Makedonija.
Naravno to su špekulacije zato ako netko ima rezultate
izlaznosti neka postavi, ja nisam uspio pronaći.

Vrlo mala izlaznost i u u Albanskim opstinama.
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#281 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

AleksoMKD wrote: AKO udjes u EU.
Nikakve garancije nisu date ni za EU ni za NATO. Sve sto bi uradili je da se odreknemo suvereniteta (to malo sto je ostalo) znaci komotno nas mogu driblati 50 godina.
Da su bile nekakve garancije ajde, ali ovalo Grcka dobija 100% a mi kurac.
Cak i da Grcka kaze (za 30 - 40 godina) "OK" komotno moze Bugarska da stavi veto i da nas dribla.
Pa ako se to ne bude dešavalo u nekom razumnom vremenu onda vratite i ime i sve ostalo. Vrlo jednostavno.

Ovako niste dali nikakvu šansu za bilo kakav dogovor.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#282 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Leverage wrote:
AleksoMKD wrote: AKO udjes u EU.
Nikakve garancije nisu date ni za EU ni za NATO. Sve sto bi uradili je da se odreknemo suvereniteta (to malo sto je ostalo) znaci komotno nas mogu driblati 50 godina.
Da su bile nekakve garancije ajde, ali ovalo Grcka dobija 100% a mi kurac.
Cak i da Grcka kaze (za 30 - 40 godina) "OK" komotno moze Bugarska da stavi veto i da nas dribla.
Pa ako se to ne bude dešavalo u nekom razumnom vremenu onda vratite i ime i sve ostalo. Vrlo jednostavno.

Ovako niste dali nikakvu šansu za bilo kakav dogovor.
A jbiga, imas pravo ali nekako je strah da kad jednom das.............
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#283 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

AleksoMKD wrote: A jbiga, imas pravo ali nekako je strah da kad jednom das.............
Imate unitarnu državu u kojoj odlučujete o svemu. Nema razloga za strah.

Podsjećam da je Makedonija u UN primljena pod onim nezgrapnim imenom FYROM i da je to ime koje se koristi van Makedonije u svim međunarodnim aktivnostima, osim u bilateralnim aktivnostima sa onim državama koje koriste ustavno ime. Pa valjda je ime Sjeverna Makedonija državotvornije od akronima FYROM i punog nezgrapnog naziva koji u sebi sadrži riječ "bivša". Siguran sam da ne bih želio riječ "bivša" u imenu svoje države ni pod koju cijenu.

Ustavno ime može se mijenjati ustavnom procedurom u slučaju da dogovori budu izigrani.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#284 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by breuer »

ne mogu da vjerujem kako neki ljudi razmišljaju o politici

sad prihvatiš, pa kasnije vratiš, ono foluška brate jesmo ih zajebali :-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#285 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Leverage wrote:
AleksoMKD wrote: A jbiga, imas pravo ali nekako je strah da kad jednom das.............
Imate unitarnu državu u kojoj odlučujete o svemu. Nema razloga za strah.

Podsjećam da je Makedonija u UN primljena pod onim nezgrapnim imenom FYROM i da je to ime koje se koristi van Makedonije u svim međunarodnim aktivnostima, osim u bilateralnim aktivnostima sa onim državama koje koriste ustavno ime. Pa valjda je ime Sjeverna Makedonija državotvornije od akronima FYROM i punog nezgrapnog naziva koji u sebi sadrži riječ "bivša". Siguran sam da ne bih želio riječ "bivša" u imenu svoje države ni pod koju cijenu.

Ustavno ime može se mijenjati ustavnom procedurom u slučaju da dogovori budu izigrani.
Nije samo ime, i ne odlucujemo samo mi. Kad jednom damo ime, istoriju (kakva god da je), suverenitet i sve drugo kako to vratiti? Dovoljno je da Albanci kazu da nece i eto sranja.

Ponavljam, mi smo mala, siromasna i slaba drzava koja zavisi puno od volje velikih a nase komsije (pre svega Grcka i Bugarska) imaju svoju racunicu i vec su deo NATO i EU.

Stavi se na nase mesto i razmisli da se odreknes imena i istorije, koliko vremena bi trebali da ih vratis? Ne na papiru vec da nateras velike igrace od kojih zavisis da to prihvate.

Na kraju krajeva nema dogovora ni garancije od strane nikoga.

Izgradi sto mostova no popusi jedan kurac i nikad neces biti poznat kao mostograditelj.
zavrzlama
Posts: 10305
Joined: 15/01/2006 18:35

#286 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by zavrzlama »

Makedonci izmedju nesigurnih garancija zapada(EU,NATO) izabrali sigurnu rusiju i psa gonica im srbiju.
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#287 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

AleksoMKD wrote: Nije samo ime, i ne odlucujemo samo mi. Kad jednom damo ime, istoriju (kakva god da je), suverenitet i sve drugo kako to vratiti? Dovoljno je da Albanci kazu da nece i eto sranja.

Ponavljam, mi smo mala, siromasna i slaba drzava koja zavisi puno od volje velikih a nase komsije (pre svega Grcka i Bugarska) imaju svoju racunicu i vec su deo NATO i EU.

Stavi se na nase mesto i razmisli da se odreknes imena i istorije, koliko vremena bi trebali da ih vratis? Ne na papiru vec da nateras velike igrace od kojih zavisis da to prihvate.

Izgradi sto mostova no popusi jedan kurac i nikad neces biti poznat kao mostograditelj.
Ono što se u Makedoniji očito ne uzima u obzir jeste percepcija ljudi van Makedonije o vašem svojatanju antičke historije. Prosječan stanovnik regiona ne smatra da je npr. Aleksandar Makedonski vaše historijsko naslijeđe, to što ste ubijedili sebe ne znači da ste ubijedili bilo koga drugog.

Ljude van Makedonije iskreno i ne zanima puno o mitologiji izgrađivanja vašeg nacionalnog identiteta, zanima ih da region bude stabilan i da se izađe iz pat pozicije u kojoj se trenutno nalazite sa Grčkom.

Čak štaviše, odricanje od tih mitoloških pozicija bi za većinu ljudi van Makedonije značilo da ste kao narod politički sazreli i svi bi vas više cijenili.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#288 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

zavrzlama wrote:Makedonci izmedju nesigurnih garancija zapada(EU,NATO) izabrali sigurnu rusiju i psa gonica im srbiju.
E svasta.
Nadam se da se zezas sa ovim neozbiljnim komentarom.
Leverage wrote: Ono što se u Makedoniji očito ne uzima u obzir jeste percepcija ljudi van Makedonije o vašem svojatanju antičke historije. Prosječan stanovnik regiona ne smatra da je npr. Aleksandar Makedonski vaše historijsko naslijeđe, to što ste ubijedili sebe ne znači da ste ubijedili bilo koga drugog.

Ljude van Makedonije iskreno i ne zanima puno o mitologiji izgrađivanja vašeg nacionalnog identiteta, zanima ih da region bude stabilan i da se izađe iz pat pozicije u kojoj se trenutno nalazite sa Grčkom.

Čak štaviše, odricanje od tih mitoloških pozicija bi za većinu ljudi van Makedonije značilo da ste kao narod politički sazreli i svi bi vas više cijenili.
Antikvizacija je ludost (ko sto sam sto puta rekao) i vecina mojih poznanika i porodice ne misli da smo antocki. Jedino smo donekle podrzavali jer nervira Grke.

Dogovorom bi Grcka imala pravo da kaze da nije izvrseno etnicko ciscenje nad Makedoncima iz Egeja, da nam nije zatiran jezik, da nisu ljudi ubijani i muceni jer su bili "slavofoni" i slicne vesele stvari a mi bi morali da se smeskamo i klimamo glavom. Mozda cemo morati i da uradimo tako ali ne mogu da zamerim mojim sunarodnicima sto nisu glasali.
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#289 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

AleksoMKD wrote: Antikvizacija je ludost (ko sto sam sto puta rekao) i vecina mojih poznanika i porodice ne misli da smo antocki. Jedino smo donekle podrzavali jer nervira Grke.

Dogovorom bi Grcka imala pravo da kaze da nije izvrseno etnicko ciscenje nad Makedoncima iz Egeja, da nam nije zatiran jezik, da nisu ljudi ubijani i muceni jer su bili "slavofoni" i slicne vesele stvari.
Hajde baš fino da ima i takvog razmišljanja.

Grčka i dan danas negira to, ne vidim kako se nekim dogovorom može nekome narediti ili zabraniti da nešto negira ili ne negira. Dogovor je o imenu, te stvari o kojima govoriš ne mogu biti dio nikakvog dogovora. To je stvar takvog momenta kada će Grčka postati civilizovana zemlja do te mjere da prizna zločine iz prošlosti.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#290 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by AleksoMKD »

Leverage wrote:
Grčka i dan danas negira to, ne vidim kako se nekim dogovorom može nekome narediti ili zabraniti da nešto negira ili ne negira. Dogovor je o imenu, te stvari o kojima govoriš ne mogu biti dio nikakvog dogovora. To je stvar takvog momenta kada će Grčka postati civilizovana zemlja do te mjere da prizna zločine iz prošlosti.
Dogovor daje Grckoj za pravo da stavi veto za sta god se ne slozi. Znaci dok se mi ne popisamo na svoje zrtve iz Egeja za EU i NATO imamo veto.

Ako se prihvati imaju pravo da stavljaju veto dok mi iz udzbenika ne izbacimo to sto se njima ne dopada. Imam zivih rodjaka kojima su braca ubijena ispred ociju jer su bili slavofoni (govorili su slovenski jezik)

Dali bi to vi prihvatili?
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#291 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

AleksoMKD wrote: Dogovor daje Grckoj za pravo da stavi veto za sta god se ne slozi. Znaci dok se mi ne popisamo na svoje zrtve iz Egeja za EU i NATO imamo veto.

Ako se prihvati imaju pravo da stavljaju veto dok mi iz udzbenika ne izbacimo to sto se njima ne dopada. Imam zivih rodjaka kojima su braca ubijena ispred ociju jer su bili slavofoni (govorili su slovenski jezik)

Dali bi to vi prihvatili?
Naravno da ne. Ne može licitiranje sa patnjom žrtava biti stvar dogovora. Jedno je antička mitomanija, a drugo žrtve.

Međutim, ni slova o tome nije bilo na referendumu.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#292 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by DrugaGimnazija »

AleksoMKD wrote:
Fudo387 wrote: Pa sta?
Evo, neka sada ponude clanstvo u EU, i da se drzava zove North Bosnia?
Koga boli qrac?
Odmah prihvati.
Kad postanes punopravni clan, ‘nasssss, ne svidja nam se, mi bi ipak da to bude samo Bosnia.
I sta ce?
Nista.
A dali bi prihvatio da komsije imaju pravo da odredjuju sta mozes a sta ne pisati u svojim udzbenicima istorije?
Pa, prihvatili smo i gore. Prihvatili smo i da se pola zemlje zove Republika Srpska i da nam komsije pisu udzbenike, kao i ustavno uredjenje s kojim nikada necemo uci ni u NATO, ni u EU. Dakle, ni istorije, ni buducnosti.

A, Makedonija je izabrala da ostane Bivsa JR Makedonija i da nema sanse za ulazak u NATO i EU. Ja bih iste sekunde prihvatio ovakvu ponudu za BiH, jer je svaka buduca ponuda gora od one prethodne.
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#293 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by radostan dan »

makedonija je mogla biti-makedonija- samo u sastavu sfrj.
nadam se da je sad nakon ovih uslovljavanja eu, jasno zasto sam prozivao kira...

alekso...čestitam na stavu i razumijem ga
nije vam lako, al jebi ga, takve su okolnosti. drugačije nije moglo, a da je situacija zajebana, jeste...
User avatar
Hame_
Posts: 5500
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#294 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Hame_ »

Ovo će Makedonci pamtit ko mi Aprilski paket.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#295 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by vivaldi »

Leverage wrote:Međutim, ni slova o tome nije bilo na referendumu.
izgleda da ti nisi procitao refrendumsko pitanje.

"Da li ste za članstvo u EU i NATO sa prihvatanjem Dogovora između Makedonije i Grčke?"

promjena naziva imena zapravo se uopste nije ni spominjala u pitanju, druga stvar pitanje je bilo vrlo sugestivno, treca stvar nigdje nikakvih garancija, pogotovo za eu, a poznavajuci dosdasnji trumpov rad, ni u nato se ne smijes kladit.

ali nista od toga nije ni bitno jer je aleksa dao svije misljenje koje je apsolutno razumljivo, pogotovo za nekoga ko zivi u drzavi apsurda.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#296 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by vivaldi »

Hame_ wrote:Ovo će Makedonci pamtit ko mi Aprilski paket.
mozda hoce, mozda nece, vrlo moguce je da ovo "prva od posljednjih 1000 prilika".
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#297 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

vivaldi wrote:
Leverage wrote:Međutim, ni slova o tome nije bilo na referendumu.
izgleda da ti nisi procitao refrendumsko pitanje.

"Da li ste za članstvo u EU i NATO sa prihvatanjem Dogovora između Makedonije i Grčke?"

promjena naziva imena zapravo se uopste nije ni spominjala u pitanju, druga stvar pitanje je bilo vrlo sugestivno, treca stvar nigdje nikakvih garancija, pogotovo za eu, a poznavajuci dosdasnji trumpov rad, ni u nato se ne smijes kladit.

ali nista od toga nije ni bitno jer je aleksa dao svije misljenje koje je apsolutno razumljivo, pogotovo za nekoga ko zivi u drzavi apsurda.
Tu i dalje nema ni slova o tome kako će bilo ko prihvatiti ono o čemu priča Makedonac.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#298 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by vivaldi »

Leverage wrote:Tu i dalje nema ni slova o tome kako će bilo ko prihvatiti ono o čemu priča Makedonac.
tu i dalje nema nicega konrektnog, o cemu prica makedonac
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#299 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

vivaldi wrote:
Leverage wrote:Tu i dalje nema ni slova o tome kako će bilo ko prihvatiti ono o čemu priča Makedonac.
tu i dalje nema nicega konrektnog, o cemu prica makedonac
Pitanje je formulisano na način da bude privlačno, ali nije postignut taj efekat.

Međutim problem je u tome što je većina građana ovaj referendum prepoznala kao referendum o promjeni imena (što on realno i jeste bio) i odluka većine je bila da ignoriše to.

Grčka svira nekoj stvari kada je u pitanju petljanje u obrazovni sistem Makedonije, nema nikakve šanse da mogu uticati na to. Nit ima ikakve šanse da bi ikad iko sa Makedonske strane pristao na to.

Da se stvorila pozitivna klima oko promjene imena, ostale grčke kočnice bile bi uklonjene od strane nekih puno jačih igrača kojima je u interesu da se spor konačno riješi.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#300 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by vivaldi »

Leverage wrote:Pitanje je formulisano na način da bude privlačno, ali nije postignut taj efekat.
ma napravljen je tu niz gresaka. prva stvar od macronovog direktnog video obracanja makedoncima prije refrenduma sto se kosi sa evropskim principima jer ni eu ni nato nisu obavezni vec stvar izbora, a evropa si direktno i eksplicitno umjesala i uradila upravo ono za sta optuzuju ruse stalno. druga stvar, evopa pociva na legalitetu i pravu, a refrendum je propao jer je izaslo cak 15% manje od zakonskog minimuma. umjesto toga, evropa se pravi luda i prica od 90% glasova za. Cini mi se DW da je danas imao dobar tekst o tom evropskom licemjerju. iako se ne tice makeodnije, treba spomenuti i ono kad je johanes hahn podrzao "korekciju granica" srbije i kosova, pa izgleda da ni temelj nepovredivosti granica vise nije cvrst kako se pricalo i mislilo. politika je ono sto sam uvijek i znao da je - kako se ko pogodi.

ali da se vratim na makedoinuju,

kako bi ja licno glasao? glasao bi za? zasto? zato sto mene boli kurac kako se makeodnija zove, zato sto me boli kurac ko je koga i kada protjerivao, i zato sto bi to vidio kao kakav takav pokusaj da se mrdne iz blata.

ali isto tako imam dovoljno razuma da razumijem da je nekome itekako stalo do svega onoga zasta mene boli kurac i da ima poptuno pravo na to.

na sve to treba dodati da se refrendumi ne odvijaju na nekoj sesiji akademije nauka vec da u opstoj birackoj masi, slobodmisleci inteletualci svugdje u svijetu (ne samo u makedoniji) predsatvljaju zanemariv procenat.
Post Reply