Spor između Makedonije i Grčke

Post Reply
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#26 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

Na Tetovo sam I mislio, cim skreneš sve do kičeva samo bele kapice.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Young Erotica wrote:Na Tetovo sam I mislio, cim skreneš sve do kičeva samo bele kapice.
To je uski pogranični pojas, to ni u snu nije "pola Makedonije".

Mislim da vrijeme ne radi za Albance, negi radi za vas (Republiku Srbiju) i Makedoniju.
U stvari ne mislim, siguran sam.
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#28 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

To sam naveo kao primer zato sto sam kao mali cesto putovao tuda, danas je Albanaca dosta više.

Uostalom nebitno, sve najbolje Makedoncima kul narod :thumbup:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#29 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by It_is_a_Leclerc »

Za mene će to uvijek biti jedino - Republika Makedonoija.

Grci doslovno više ne znaju otkud su šuplji, a generišu nekakav mit o helenizmu. Cirkus od države.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#30 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by LBVIEW »

insomnia78 wrote:Cenim da bi tuzitelj volsebno dobio za pravo da je u pitanju Turska umjesto Grcke. :lol:
Pisaj hin. Nikaki ljudi i jedni i drugi
Bosnji nikad iz zicagu u glavu - Makedoncite su svo vrijeme krsili embargo i trgovali sa Srbijom 90-tih.
Albancima podrska u borbi za autonomiju!
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#31 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Fudo387 »

Ovo je zajeban spor, nece to na dobro.
Sudar giganata, ajvar protiv feta sira.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#32 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by LBVIEW »

Fudo387 wrote:Ovo je zajeban spor, nece to na dobro.
Sudar giganata, ajvar protiv feta sira.
:lol:
A ko' sto rece Insomnia - supci, i jedni, i drugi.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#33 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Fudo387 »

LBVIEW wrote:
Fudo387 wrote:Ovo je zajeban spor, nece to na dobro.
Sudar giganata, ajvar protiv feta sira.
:lol:
A ko' sto rece Insomnia - supci, i jedni, i drugi.
Jebat ih, kolektivno.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#34 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by DrugaGimnazija »

1. Grci nemaju nikakvo medjunarodno pravo na ime Makedonija, ali je problem sto je Grcka vec u EU i NATU, a Makedonija zeli da udje u to drustvo. Grcka koristi to stanje da ucjenjuje. Takodje nema nikakvog zakona koji bi mogao zabraniti Makedoniji da aerodrom zovu ovako ili onako, ili da imaju spomenik ovom ili onom. (npr. aerodrom Nikola Tesla u BG ili spomenik Papi u Sarajevu).

2. Makedonija treba pristati na bilo kakav kompromis, jer je bitnije da im zemlja cim prije udje u ove organizacije, nego da ima ovo ili ono ime. Kad budu jaki i svoj na svome, onda mogu mijenjati ime kako zele. Interno im ne moze niko zabraniti da govore ovim ili onim jezikom i da svoju drzavu zovu kolokvijalno kako god hoce.

Najbitnije je da ovdje Makedonija radi pametno i odvoji ono sto je bitno od onog sto je povrsno.

P.S. Sto se tice dileme ajvara protiv feta sira, meni to ide najbolje zajedno, sa domacim hljebom.
http://www.cc.com/video-clips/6oy84e/ke ... onian-cafe
:lol:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#35 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by LBVIEW »

Fudo387 wrote:
LBVIEW wrote:
Fudo387 wrote:Ovo je zajeban spor, nece to na dobro.
Sudar giganata, ajvar protiv feta sira.
:lol:
A ko' sto rece Insomnia - supci, i jedni, i drugi.
Jebat ih, kolektivno.
Ma ja bolan, sad trebamo zaliti Makedoncite, a 90-tih gledali svoja posla. Da ne spomijem kako su u sukobu s Albancima stradale i dzamije bosnjackih dzemata.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#36 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Matzan »

LBVIEW wrote:
insomnia78 wrote:Cenim da bi tuzitelj volsebno dobio za pravo da je u pitanju Turska umjesto Grcke. :lol:
Pisaj hin. Nikaki ljudi i jedni i drugi
Bosnji nikad iz zicagu u glavu - Makedoncite su svo vrijeme krsili embargo i trgovali sa Srbijom 90-tih.
Albancima podrska u borbi za autonomiju!

Mislim da ovo nije tako jednostavno pitanje.
Nakon raspada SFRJ Makedonija je ostala poprilicno siromasna i izolovana.
U ta doba ponajvise u Skopju bilo je dosta Srba na bitnim pozicijama. Albanci su bili potpuno nebitni.

Ne branim ih bezrezervno, samo hocu reci da su to bile ruzne i teske godine, svako je trazio i gledao sebe i svoj interes u novonastaloj situaciji.

Nazalost, znamo ko je najgore i najkrvavije prosao.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Edin H. »

LBVIEW wrote: Ma ja bolan, sad trebamo zaliti Makedoncite, a 90-tih gledali svoja posla. Da ne spomijem kako su u sukobu s Albancima stradale i dzamije bosnjackih dzemata.
Ja samo znam da su nasi ljudi koji su zavrsili u Makodoniji u ratu rekli da su maksimalno pomogli u okvirima svojih mogucnosti, za razliku of nashi izbjeglica u recimo Turskoj.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#38 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by LBVIEW »

Matzan wrote:
LBVIEW wrote:
insomnia78 wrote:Cenim da bi tuzitelj volsebno dobio za pravo da je u pitanju Turska umjesto Grcke. :lol:
Pisaj hin. Nikaki ljudi i jedni i drugi
Bosnji nikad iz zicagu u glavu - Makedoncite su svo vrijeme krsili embargo i trgovali sa Srbijom 90-tih.
Albancima podrska u borbi za autonomiju!

Mislim da ovo nije tako jednostavno pitanje.
Nakon raspada SFRJ Makedonija je ostala poprilicno siromasna i izolovana.
U ta doba ponajvise u Skopju bilo je dosta Srba na bitnim pozicijama. Albanci su bili potpuno nebitni.

Ne branim ih bezrezervno, samo hocu reci da su to bile ruzne i teske godine, svako je trazio i gledao sebe i svoj interes u novonastaloj situaciji.

Nazalost, znamo ko je najgore i najkrvavije prosao.
Prvo gledati svoje interese i ko ti je pomogao, a ne tvom neprijatelju -nek nastave Srbima tusiti gorivo.
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#39 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by bhnapoleon1 »

Pristanu na sve, kad udju u EUi NATO, vrate staro ime i cao :D

Grci i Makedonci imaju realno jednake veze sa ovim starovjekovnim tj. nemaju. Grcima je sviejsto atini ,sparti, demokratiji nputirana u procesu stvaranja Grcke države i nacije u 19. stoljecu. Tako da je debilno braniti naziv jednoj drzavi.
User avatar
Janjicar
Posts: 5446
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#40 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Janjicar »

Dal' Aleksandar Makedonski ima kakve veze s danasnjom Makedonijom ?


EDIT: Osim ovo "MAKEDON" :-)
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#41 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by bhnapoleon1 »

Janjicar wrote:Dal' Aleksandar Makedonski ima kakve veze s danasnjom Makedonijom ?


EDIT: Osim ovo "MAKEDON" :-)

Kakve veze ima sa modernom Grckom, zapravo kakve veze ima bilo koja antička ličnost sa bilo kojom modernom državom. Sve je jednako konsturisano
User avatar
Janjicar
Posts: 5446
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#42 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Janjicar »

btw. jel vam krivo kad Hrvati svojataju npr. ćevap ? A ovi Makedonci hoce Grcima citavu historiju da preuzmu xD
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#43 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Btw, ja sam tek prošle godine saznao koji naziv Grci koriste za Republiku Makedoniju... Kažu Skopia :-D
User avatar
Janjicar
Posts: 5446
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#44 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Janjicar »

bhnapoleon1 wrote:
Janjicar wrote:Dal' Aleksandar Makedonski ima kakve veze s danasnjom Makedonijom ?


EDIT: Osim ovo "MAKEDON" :-)

Kakve veze ima sa modernom Grckom, zapravo kakve veze ima bilo koja antička ličnost sa bilo kojom modernom državom. Sve je jednako konsturisano
:lol:

Kakve veze ima bilo koja anticka licnost s bilom kojom modernom drzavom ? :thumbup:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#45 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Matzan »

LBVIEW wrote: Prvo gledati svoje interese i ko ti je pomogao, a ne tvom neprijatelju -nek nastave Srbima tusiti gorivo.
Tako inace funkcionise "ljubav" medju drzavama.
Dosta drzava od kojih smo ocekivali pomoc nije se nesto bas pretgrlo da pomogne. A jako puno su uradile neke geografski dosta udaljene drzave.

U komacnom, zaboli me frula oko naziva njihove drzave.
Jeftino su dobili nezavisnost, a ovo sto se mene tice nek se natezu do sudnjeg dana.
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#46 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Point. »

cyprus wrote:
mistek wrote:Oko imena ne bi trebalo biti problema, ali oko falsifikovanja historije bi. Bezveze Makedonci na silu žele preuzeti nešto što s glave nije njihovo.

I mislim da nije teško pronaći makar nekoliko slučajeva u svijetu gdje država nosi naziv određene regije, mada ne obuhvata cijelu regiju. Na prvu, pada mi na pamet Moldavija. Dio regije Moldavije je rumunski, dio ukrajinski. Doduše, tu ima i ono je li Moldavija ili Moldova, ali bi se komotno neko mogao buniti.
I meni je Moldavija pala na um, ali to je ipak drugačiji slučaj... Moldavija jeste historijska rumunska pokrajina, ali i današnji Moldavci (ostanovnici Republike Moldavije) zapravo jesu uglavnom etnički Rumuni, iako se i tamo vodi identitetska diskusija na temu: kako se treba izjašnjavati? :-D

Znam i za ovo: dio Belgije se zove Luksemburg... Dio Kine se zove Unutrašnja Mongolija... Međutim, i to su drugačiji slučajevi... Napišem još neki sličan primjer ako ga se sjetim...
Dio USA se zove Novi Meksiko.
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#47 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by fakat »

U sukobu izmedju Grka i Makedonaca ja navijam za Albance.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#48 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by LBVIEW »

fakat wrote:U sukobu izmedju Grka i Makedonaca ja navijam za Albance.
To i ja kazem.
Cime i kako su nas to zaduzili, mozda tako sto su
dilali gorivo za srpske tenkove? :oops:
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#49 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by irac300 »

Naravno da Grčka sere, takvi su po prirodi, odvratni su mi i inače, ali nije ni Makedoncima maslo za Ramazana. U ovih 25 i kusur godina, umjesto da probaju naći rješenje sa Grcima, oni im guraju prst u oko kiteći se njihovom historijom. Podigli su spomenike antičkim ličnostima, mislim da ni oni ne znaju koliko, koji imaju veze sa današnjom, slavenskom Makedonijom, k'o Bakir sa dinastijom Ming u Kini.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#50 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by aratet »

cyprus wrote:
mistek wrote:Oko imena ne bi trebalo biti problema, ali oko falsifikovanja historije bi. Bezveze Makedonci na silu žele preuzeti nešto što s glave nije njihovo.

I mislim da nije teško pronaći makar nekoliko slučajeva u svijetu gdje država nosi naziv određene regije, mada ne obuhvata cijelu regiju. Na prvu, pada mi na pamet Moldavija. Dio regije Moldavije je rumunski, dio ukrajinski. Doduše, tu ima i ono je li Moldavija ili Moldova, ali bi se komotno neko mogao buniti.
I meni je Moldavija pala na um, ali to je ipak drugačiji slučaj... Moldavija jeste historijska rumunska pokrajina, ali i današnji Moldavci (ostanovnici Republike Moldavije) zapravo jesu uglavnom etnički Rumuni, iako se i tamo vodi identitetska diskusija na temu: kako se treba izjašnjavati? :-D

Znam i za ovo: dio Belgije se zove Luksemburg... Dio Kine se zove Unutrašnja Mongolija... Međutim, i to su drugačiji slučajevi... Napišem još neki sličan primjer ako ga se sjetim...
Postoji i Moldavija u Rumuniji, gradovi Iasi i Galati su centri te regije.
Post Reply