Spor između Makedonije i Grčke

Post Reply
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#1 Spor između Makedonije i Grčke

Post by PeppermintSA »

Preko 25 godina se vodi spor između Republike Makedonije i Grčke o nazivu makedonske države, no navodno je blizu razrješenja. Makedonija je stekla nezavisnost od bivše Jugoslavije 1991. godine ali ju je zbog imena Grčka odmah dočekala na nož, smatrajući da to ime označava antičku Makedoniju koja je bila helenistička. Uslijedilo je 25-godišnje diplomatsko iživljavanje u kojem je Grčka konstantno koristila veto kako bi onemogućila euroatlanske integracije Makedonije.

U međunarodnim odnosima službeni naziv zemlje je Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, no dopušteno je da ona za unutrašnje potrebe koristi ime Republika Makedonija. BiH, kao i sve ostale Ex-Yu države, priznala je Makedoniju pod ustavnim imenom. Makedonci su, kontrirajući Grcima, započeli projekt pod nazivom Skopje 2014, kojim su pokušali helenizirati glavni grad svoje zemlje, dižući spomenike ličnostima iz antike, te davajući stadionima, aerodromima, bolnicama...imena po Aleksandru Makedonskom, Filipu Velikom isl.

Međutim, dvije zemlje su pod vodstvom lijevih vlada blizu razrješenja. Naime, na stolu se nalazi nekoliko prijedloga za novo ime. Oni su sljedeći: Nova Makedonija, Sjeverna Makedonija, Vardarska Makedonija i, za makedonske najprihvatljivija, Ilindenska Makedonija. Ilinden, odnosno dan Sv.Ilije, označava ilidenski ustanak Makedonaca protiv Osmanlija 1903. kada su se kratkotrajno izborili za nezavisnost i formirali kratkotrajnu kruševsku republiku.

Ipak, najnovije vijesti iz Atine govore da Grci odbijaju i taj naziv, jer su ustanici te 1903. godine zapravo zagovarali oslobođenje svih makedonskih teritorija - vardarsku makedonija (takoreći 'naša makedonija'), pirejsku Makedoniju (dio današnje Bugarske) i egejsku Makedoniju (regiju u Grčkoj), te zbog toga smatraju da je taj naziv po defaultu iridentistički i da označava želju da Makedonija otme dio grčke teritorije.

Ono što vrijedi istači jeste da je egejska Makedonija u Grčkoj zapravo imala ogromnu etnički makedonsku manjinu i da je Solun svojevremeno imao približno isti broj Makedonaca i Grka. Međutim, Grci su etnički očistili te krajeve od Makedonaca tokom grčkog građanskog rata i protjerali ih u Jugoslaviju. Makedonci siročad iz tih etničkih čišćenja, koja su završila diljem bivše nam države, nazivaju Izgubljenom generacijom. Većina građana sa Hrvatske, BiH i Slovenije sa prezimenima na -ski i -ov su zapravo potomci te djece.

Mene interesuje šta forumaši misle o ovom pitanju. Blizu 70 godina smo živjeli u istoj državi sa Makedoncima koji su uvijek bili prijateljski nastrojeni prema nama, primali naše izbjeglice tokom rata, bili ubjedljivo prvi u akciji prikupljanja humanitarne pomoći tokom poplava i generalno su, na neki način, ''naši''.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Nije da su Grci upotpunosti ukrivu (Makedonci zaista jeste napravili prilično dubioznu mitologiju od vlastite historije), ali generalno jedu govnapo ovom pitanju... Makedonci imaju pravo da uzmu ime kakvo im je ćeif, bez obzira da li isto ima ili nema historijsko utemeljenje...
PeppermintSA wrote:pirejsku Makedoniju (dio današnje Bugarske)
Mislim da je riječ o PirINskoj Makedoniji...
Last edited by cyprus on 25/05/2018 15:21, edited 1 time in total.
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#3 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by PeppermintSA »

cyprus wrote:Nije da su Grci upotpunosti ukrivu (Makedonci zaista jeste napravili prilično dubioznu mitologiju, tj. cirkus od vlastite historije), ali generalno jedu govna... Makedonci imaju pravo da uzmu ime kakvo im je ćeif, bez obzira da li isto ima ili nema historijsko utemeljenje...
PeppermintSA wrote:pirejsku Makedoniju (dio današnje Bugarske)
Mislim da je riječ o PirINskoj Makedoniji...

Da, pirinejska. Lapsus u kucanju.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Ma nije ni Pirinejska :D Nije u pitanju ni Pirej, ni Pirineji, nego planina Pirin :D
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#5 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by PeppermintSA »

:-) :lol: :sax:

p.s. postoji li neka međunarodna praksa na koju se grci pozivaju ili je cista samovolja?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

PeppermintSA wrote::-) :lol: :sax:

p.s. postoji li neka međunarodna praksa na koju se grci pozivaju ili je cista samovolja?
Koliko znam, ovo je jedinstven slučaj... Ne mogu se sjetiti da je još negdje jedna država drugoj osporavala ime...
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#7 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Logovan »

Grčka previše sere. Ukratko. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by insomnia78 »

Cenim da bi tuzitelj volsebno dobio za pravo da je u pitanju Turska umjesto Grcke. :lol:
Pisaj hin. Nikaki ljudi i jedni i drugi
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#9 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Kejn »

Nije mi jasno kako jedna država može zabraniti drugoj naziv... da nema možda slučajno Grčka patent neki na ime Makedonija?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#10 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Dope_Man »

Logovan wrote:Grčka previše sere. Ukratko. :D
Potpuno isto misljenje imam. Obicno preseravanje bez ikakvog validnog razloga. I to od ljudi koji se ionako hvataju za svaku slamku EU para vec godinama, ali nek je ime neke druge drzave problem jer eto dijeli ime za jednom od njihovih regija.

Nezz zasto Makedonija nije trazila arbitrazu pred medjunarodnim sudom il tako nesto, sigurno bi mogli dobiti ''zabranu prilaska'' za Grcku jer za ovakvo preseravanje nema nikakve racionalne osnove.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Pa Makedonija bi mogla lako iskulirat Grke i reć "ko vas jebe" (hoću reći, nije im potreban nikakav sud za to), da Grčka nije u EU i NATO-u, odnosno društvu u koje Makedonija želi ući, a gdje Grci moraju dati i svoj amin :)
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#12 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by mistek »

Oko imena ne bi trebalo biti problema, ali oko falsifikovanja historije bi. Bezveze Makedonci na silu žele preuzeti nešto što s glave nije njihovo.

I mislim da nije teško pronaći makar nekoliko slučajeva u svijetu gdje država nosi naziv određene regije, mada ne obuhvata cijelu regiju. Na prvu, pada mi na pamet Moldavija. Dio regije Moldavije je rumunski, dio ukrajinski. Doduše, tu ima i ono je li Moldavija ili Moldova, ali bi se komotno neko mogao buniti.
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#13 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

Grke radi nacionalizam,ova vlada bi pala ako bi nesto sto lici na poraz bilo prihvaćeno a i u mogućnosti su da ih ucenjuju.

Makedonci bas malo izbora imaju.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Truba »

ja sam ko mali mislio da je aleksandar makedonski makedonac :D jugoslaven :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

mistek wrote:Oko imena ne bi trebalo biti problema, ali oko falsifikovanja historije bi. Bezveze Makedonci na silu žele preuzeti nešto što s glave nije njihovo.

I mislim da nije teško pronaći makar nekoliko slučajeva u svijetu gdje država nosi naziv određene regije, mada ne obuhvata cijelu regiju. Na prvu, pada mi na pamet Moldavija. Dio regije Moldavije je rumunski, dio ukrajinski. Doduše, tu ima i ono je li Moldavija ili Moldova, ali bi se komotno neko mogao buniti.
I meni je Moldavija pala na um, ali to je ipak drugačiji slučaj... Moldavija jeste historijska rumunska pokrajina, ali i današnji Moldavci (ostanovnici Republike Moldavije) zapravo jesu uglavnom etnički Rumuni, iako se i tamo vodi identitetska diskusija na temu: kako se treba izjašnjavati? :-D

Znam i za ovo: dio Belgije se zove Luksemburg... Dio Kine se zove Unutrašnja Mongolija... Međutim, i to su drugačiji slučajevi... Napišem još neki sličan primjer ako ga se sjetim...
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#16 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Lincoln-Burrows »

Makedonci u Makedoniji su jedini narod koji se tako izjašnjava,
a Grcima se ne sviđa, jaki argument.
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#17 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by PeppermintSA »

Objektivno gledano, Makedonci su narod koje najviše komšije jebu. Grci im negiraju naziv države, Srbi im negiraju autokefalnost crkve, Bugari im negiraju narodnost i jezik, a Albanci im negiraju teritorijalni integritet.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#18 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by mousstapha »

On meni nema Makedonije.
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#19 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

PeppermintSA wrote:Objektivno gledano, Makedonci su narod koje najviše komšije jebu. Grci im negiraju naziv države, Srbi im negiraju autokefalnost crkve, Bugari im negiraju narodnost i jezik, a Albanci im negiraju teritorijalni integritet.
Ma sve se da rešiti i ime, jezik, crkva njih će pojesti albanci, uzeće im pola drzave kada budu imali priliku.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#20 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Young Erotica wrote:Ma sve se da rešiti i ime, jezik, crkva, njih će pojesti albanci, uzeće im pola drzave kada budu imali priliku.
Do skora je ta opcija dugoročno odgovarala Bugarima sa idejom da se Republika Makedonija podjeli između njih i Albanaca, a za to bi na duge staze imali podršku USA, GB, a tipujem da bi to odgovaralo pojedinim bliskoistočnim akterima.

Međutim, u toj računici su previdili neke druge, ni malo nebitne faktore i ko može da vidi malo dalje, vidi da to neće ići tako lako.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#21 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Preciznije, uopšte neće ići.
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#22 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

Tako smo i mi mislili.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#23 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Ne znam šta ste vi mislili, ali znam šta mislim u vezi R. Makedonije.
User avatar
Young Erotica
Posts: 2042
Joined: 09/10/2017 15:44

#24 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Young Erotica »

Pa desava se to da u nemogućnosti mkd političkih partija da se dogovore prave ustupci albancima, usvajaju se neke povelje itd.

Nista od toga ne ide brzo a Albanci igraju na duze staze. Kreneš putem od Skopja ka Ohridu, imas mozda 3 makedonska naselja.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#25 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Da si rekao "od Tetova do Struge", hajde-de i nekako a ovako nikako.

Aktuelna vlast je oslonjena na postberlinsku (rušenje Berlinskog zida) političku paradigmu i pokušava da u okviru nje sačuva što se da sačuvati, praveći velike ustupke Albancima pod pritiskom GB i USA.

Međutim, treba stvari sagledavati iz perspektive nadolazečeg, onog što je antiteza stihiji 90-ih, treba se izdići iznad aktuelnih vlada i trendova a onda se vidi - šta?

Nešto sasvim drugo.
Post Reply