Spor između Makedonije i Grčke

Post Reply
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#376 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by PeppermintSA »

Pametan potez

Čestitke Makedoncima
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#377 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by ljevoruki »

zavrzlama wrote:Srbija dobija novu clanicu Nato u komsiluku...
CestitkeMakedoncima.
i to pravoslavnu :izet:
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#378 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by DrugaGimnazija »

karanana wrote:evo izgleda da ce proci promjena imena. licno mislim da je ovo ok za makedonce....pardon sjeverno-makedonce.
vise me cudi da su grci pristali na ovaj kompromis nego sj. makedonci.

sad ostaje pitanje detalja....recimo, ovo sto sam gore napisao, hoce li se nacionalnost morati pisati kao sjeverno makedonac ili ce ostati makedonac? hoce li se u skoli uciti makedonski jezik ili sjeverno-makedonski jezik i tako te slicne stvari....
Mislim da se ovo samo odnosi na naziv drzave i da nema veze sa jezikom, narodom i slicno, jer to su ljudska prava svakog pojedinca kojem narodu pripada i koji jezik govori.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#379 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Vitezanin »

Nacija Makedonci, jezik makedonski (s tim da će Grci navodno zvati jezik "slavomakedonski" i sl. što opet nije problem), država službeno Republika Sjeverna Makedonija što će važiti i izvan i unutar Makedonije, službena oznaka će izgleda biti NMK, u nekim stvarima MKD, ukratko cijeli svijet će ih i dalje prepoznavati kao Makedonce , kao i njihov jezik. Toliko godina radi gluposti ode u bezdan.

Niko ne govori za jezik Koreanaca "sjeverni" ili "južni" pa neće ni za makedonski to biti slučaj.

Sve u svemu, ovo je ok za Makedoniju. Geografski, područje Republike Makedonije zaista jeste sjever te regije koja se prostire u više zemalja.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#380 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Zaboravih da čestitam Makedoncima :thumbup: Svaka čast za pronalazak malo razuma na ovom jebenom Balkanu...

Za one Makedonce koji smatraju da im je ovo udar na nacionalni ponos, ja mislim da nemaju većeg razloga da budu ponosni od činjenice da su se bar malo uspjeli izdići iznad balkanoidnog poimanja političke stvarnosti...

Sjeverna Makedonija je primjer odličnog kompromisa, a nacionalisti sa obje strane grčko-makedonske granice nek jedu govna :)
User avatar
jazzer
Posts: 7146
Joined: 20/12/2004 14:44

#381 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by jazzer »

Ako Vucko nije cestitao, kao da ovako vazne odluke za makedonski narod nije ni bilo :)
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#382 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by madner »

Koje sprdanje sa demokratijom.

Mada mislim da im jeste bolja varijanta.
User avatar
Leverage
Posts: 9454
Joined: 27/05/2018 16:32

#383 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

Kraj spora s Grčkom

Makedonija se od sada zove Republika Sjeverna Makedonija

https://www.klix.ba/vijesti/regija/make ... /190111136

Makedonski parlament je dvotrećinskom većinom glasova usvojio amandman kojim je ta država preimenovana u Republiku Sjevernu Makedoniju, kao i što je dogovoreno Prespanskim sporazumom sa Grčkom.

Za usvajanje amandmana glasao je 81 poslanik u Sobranju. Poslanici VMRO-DPMNE bojkotovali su glasanje, prenosi RTS.

Sjednica parlamenta dva dana je odgađana zbog neizvjesnosti da li će vladajuća koalicija na čelu sa Zoranom Zaevom, moći osigurati potrebnu dvotrećinsku većinu, odnosno 80 poslaničkih glasova.

Večerašnji čin u Sobranju znači da je došao kraj 20 godina dugog spora između Skoplja i Atine čime su se otvorila vrata Makedoniji za ulazak u NATO i Europsku uniju.
Svaka čast za Zorana Zaeva, pokazao je veliku hrabrost :thumbup: Sad je red na Tsiprasa.

Težak dan za etnopuritance.
blut plut
Posts: 63
Joined: 29/12/2018 11:06

#384 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by blut plut »

madner wrote:Koje sprdanje sa demokratijom.

Mada mislim da im jeste bolja varijanta.
U pravu si za prvu rečenicu. Ali tako je skoro svugdje u Evropi. Provodi se ono što naredi veliki brat. Ili hoćeš pristati ili nećeš.

Identična priča Crna Gora NATO.

S onim najvećim stvari idu drugačije. Britanija.
User avatar
Leverage
Posts: 9454
Joined: 27/05/2018 16:32

#385 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

Moglo bi se i u UK desiti da se ne ispoštuje referendumsko glasanje. Vrlo lako.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#386 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by El_comadante »

nadam se da će sada Makedonija biti primjena u NATO i EU
User avatar
Leverage
Posts: 9454
Joined: 27/05/2018 16:32

#387 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Leverage »

Potpuno sam siguran da će ovaj potez ubaciti njihov euroatlanski put u turbo brzinu.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#388 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Vitezanin »

Ovo je fakat velika odluka.

Ne razumijem komentare da je ovo oslabilo Makedoniju, naprotiv. Ako Grci ratificiraju (a izgleda da hoće), (Sjeverna) Makedonija dobiva bitnog saveznika, i dalje relativno razvijenu zemlju koja Makedoncima u nekim drugim sporovima može čuvati leđa (Albanci :D ).Da ne govorim o ekonomiji, pristupu lukama i generalno stvaranjem poztivnijeg okruženja jer skidaju ovaj problem s ramena.

Bugari im neće praviti velike probleme iako seruckaju, Grčka je bila tvrd orah,Bugarska nema toliki utjecaj, ali ni značaj za Uniju u mjeri koji ima Grčka. Čak je bilo govora oko nekog oblika priznavanja makedonske crkve (zapravo, tu će im problem praviti Srbija, tj Rusija preko Srbije koristeći instrument crkve, ali ulaskom u NATO ovo bi postalo drugorazredno pitanje). Ulaskom u NATO više niko od susjeda neće moći dovoditi makedonski teritorij u pitanje. Varnice između Makedonaca i Albanaca će i dalje postojati, ali činjenica da su albanske stranke u Makedoniji podržale ustavne promjene je signal da to neće biti toliko strašno, a i ovim su promjenama dobili niz garancija.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#389 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by DrugaGimnazija »

Slazem se. Vrlo pametan izbor gradjana Makedonije. Ulaskom u EU i NATO bi osigurali dugorocnu stabilnost drzave. A, zvanicni naziv drzave je ovdje manje vazan od njenog opstanka.

Da hoce neko nama dati clanstvo u NATO i EU, a da se drzava zove Juzna Bosna i Sjeverna Hercegovina, ja bih sutra potpisao.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#390 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by cyprus »

Još jednom, svaka čast Zaevu i Makedoncima :thumbup:

Još samo da Ciprasovi ne useru...
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#391 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by swanfilter »

Znaci, da i mi ockujemo, kroz nekih 40etak godina, da se kod nas vrati prefiks bosanski ...
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#392 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Edin H. »

User avatar
Point.
Posts: 27557
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#393 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Point. »

Hoće li tražiti ujedinjenje sa Makedonijom?
GeorgeCostanza
Posts: 29
Joined: 08/01/2019 01:14

#394 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by GeorgeCostanza »

Koliko su ovi identiteti debilna stvar i kako je lako rijesiti problem star 25 godina kad ima volje za to.

Sve vise i vise racionalna osoba moze da uvidi koliki je Tito bio debil sto samo nije nametnuo Jugoslovensku naciju i jugoslovenski jezik vez ikakvih republika.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5571
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#395 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by azurna_obala »

Moram nove materijale praviti.
Čestitke.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#396 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by high_volume »

Edin H. wrote:Severna Makedonija

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-46846231
Žao mi je što su Makedonci pristali na grčku ucjenu, mogli su se oduprijeti i zadržati vlastiti identitet. Ali, svako kroji svoju sudbinu :-)
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#397 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by El_comadante »

GeorgeCostanza wrote:Koliko su ovi identiteti debilna stvar i kako je lako rijesiti problem star 25 godina kad ima volje za to.

Sve vise i vise racionalna osoba moze da uvidi koliki je Tito bio debil sto samo nije nametnuo Jugoslovensku naciju i jugoslovenski jezik vez ikakvih republika.
problem je i jest na Balkanu što je previše otvorenih pitanja slabo se koje riješava što može dovesti do problema, prekrajanja granica itsl. zato je dobro riješavati otvorena pitanja
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#398 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Vitezanin »

high_volume wrote:
Edin H. wrote:Severna Makedonija

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-46846231
Žao mi je što su Makedonci pristali na grčku ucjenu, mogli su se oduprijeti i zadržati vlastiti identitet. Ali, svako kroji svoju sudbinu :-)
Koji dio svog identiteta su izgubili? Konkretno.

Jezik? I dalje je makedonski. Zastavu? I dalje je ista. Devedesetih su je promijenili jer su svakako imali zastavu koja nema veze s današnjom Makedonijom. Granice? Država im ostaje zacementirana. Naziv države? I dalje je Makedonija.

Izgubili su ono što svakako nije njihovo, naziv skopskog aerodroma (Aleksandar Makedonski :-) ), naziv glavnog autoputa,poigtravanje s antičkim naslijeđem (koje nije njihovo).
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#399 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Challenger_ »

Vitezanin wrote:Izgubili su ono što svakako nije njihovo, naziv skopskog aerodroma (Aleksandar Makedonski :-) ), naziv glavnog autoputa,poigtravanje s antičkim naslijeđem (koje nije njihovo).
Istina.

Sa druge strane se postavlja pitanje šta su dobili? EU neće nikada vidjeti a da li će eventualni ulazak u NATO dokinuti albanske teritorijalne pretenzije, tek treba da se vidi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#400 Re: Spor između Makedonije i Grčke

Post by Sanjarko »

Moglo se na bolji nacin ovo rijesiti. Ima moja ideja i rad o tome. Evo sad gledam imaju dva rada.
Post Reply