Spomenik vladaru

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1 Spomenik vladaru

Post by Van Halen »

Citam o novom spomeniku u Beogradu koji su digli Stefanu Nemanji (sveti Sava ), na stranu arhitektonsko uklapanje u okolinu,ali me interesuje zasto sve drzave bivse Jugoslavije u sklopu budjenja nacionalne svijesti dizu spomenike svojim zaslužnim vladarima,dok toga kod nas skoro pa nema. Skopje dize spomenik Filipu Makedonskom (ne zna se uopste da li je bio Makedonac ili Grk ) ali ih to ne spriječava. Na stranu izgled ali juce je podignut spomenik Svetom Savi,u Zagrebu na glavnom trgu je Ban Jelačić a mi imamo samo spomenik Tvrtku u Tuzli.
Sta je sa Sarajevom,zasto ne bi renovirali Trg Oslobođenja i na njemu napravljen bio impozantan spomenik kralju Tvrtku?
BiBi911
Posts: 2882
Joined: 09/12/2018 17:47

#2 Re: Spomenik vladaru

Post by BiBi911 »

Ti stvarno ocekuje da neki bakirologolid zna Ko je Kralj Tvrtko.
Zaboravio si da 89% ljudova u Sarajevu cu dupe dat cetnicima sa one strane Drine(dal turcima dal servima ista govna).

Napravi anketu I pitaj koliko ljudova u Sarajevu zna nesto o Kotromanicima I ko Im je drazi fatih koljač il Tvrtko ( za Tvrtka ce reci da je hrvat)

Ti ljudi ne znaju da je postojala Bosanska crkva, ne znaju ko je Did
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#3 Re: Spomenik vladaru

Post by prasoje »

Van Halen wrote: 29/01/2021 08:01 Citam o novom spomeniku u Beogradu koji su digli Stefanu Nemanji (sveti Sava )
Stefan Nemanja nije Sveti Sava, to je bio njegov sin Rastko.
Van Halen wrote: 29/01/2021 08:01 ali me interesuje zasto sve drzave bivse Jugoslavije u sklopu budjenja nacionalne svijesti dizu spomenike svojim zaslužnim vladarima,dok toga kod nas skoro pa nema. Skopje dize spomenik Filipu Makedonskom (ne zna se uopste da li je bio Makedonac ili Grk ) ali ih to ne spriječava.
Nije to nešto novo, spomenici vladarima su se uvek podizali, spomenik knezu Mihailu na Trgu republike u Beogradu, kao i spomenik Jelačiću, podignuti su još u drugoj polovini 19. veka. Makedonce ne bih komentarisao.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4 Re: Spomenik vladaru

Post by _BataZiv_0809 »

Ma cemu dizanje spomenika feudalcima za vrijeme cije vladavine je narod bio obicna marva za jahanje?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#5 Re: Spomenik vladaru

Post by dr_Evil »

BiBi911 wrote: 29/01/2021 08:41 Ti stvarno ocekuje da neki bakirologolid zna Ko je Kralj Tvrtko.
Zaboravio si da 89% ljudova u Sarajevu cu dupe dat cetnicima sa one strane Drine(dal turcima dal servima ista govna).

Napravi anketu I pitaj koliko ljudova u Sarajevu zna nesto o Kotromanicima I ko Im je drazi fatih koljač il Tvrtko ( za Tvrtka ce reci da je hrvat)

Ti ljudi ne znaju da je postojala Bosanska crkva, ne znaju ko je Did
U sred Herceg Novog spomenik bosanskom kralju, a u Sarajevu ulica Mladih Muslimana. Prave smo face.
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#6 Re: Spomenik vladaru

Post by __Phoenix__ »

Nama u centru treba ovakav spomenik, da se zna ko je prvi vladar i osnivač moderne države Bošnjaka!
Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#7 Re: Spomenik vladaru

Post by Van Halen »

Cijenim misljenje,mada za Bosnu i Bosnjake je bitnije po meni imati spomenik kralju Tvrtku I , ili banu Kulinu. Zar je moguce da niko u Sarajevu od politicara ne pokrece takvu inicijativu?
User avatar
tovarish
Posts: 3505
Joined: 26/05/2008 23:57

#8 Re: Spomenik vladaru

Post by tovarish »

Van Halen wrote: 29/01/2021 11:54 Cijenim misljenje,mada za Bosnu i Bosnjake je bitnije po meni imati spomenik kralju Tvrtku I , ili banu Kulinu. Zar je moguce da niko u Sarajevu od politicara ne pokrece takvu inicijativu?
Uz njih dvojicu još i Huseinu Gradaščeviću i Stjepanu II.

Al nema šanse da se to desi, jer prosječnom Bošnji su ova trojica Srbi/Hrvati s obzirom da nisu muslimani, a Gradaščević dizao bunu protiv "divnih" Turaka.

Prije će Fatihu niknuti spomenik, nego nekom banu/kralju.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#9 Re: Spomenik vladaru

Post by Van Halen »

tovarish wrote: 30/01/2021 16:32
Van Halen wrote: 29/01/2021 11:54 Cijenim misljenje,mada za Bosnu i Bosnjake je bitnije po meni imati spomenik kralju Tvrtku I , ili banu Kulinu. Zar je moguce da niko u Sarajevu od politicara ne pokrece takvu inicijativu?
Uz njih dvojicu još i Huseinu Gradaščeviću i Stjepanu II.

Al nema šanse da se to desi, jer prosječnom Bošnji su ova trojica Srbi/Hrvati s obzirom da nisu muslimani, a Gradaščević dizao bunu protiv "divnih" Turaka.

Prije će Fatihu niknuti spomenik, nego nekom banu/kralju.
Slazem se Parma u potpunosti
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#10 Re: Spomenik vladaru

Post by L u c i f e r »

Treba nam jedan monumentalan spomenik mentalitetu i karakteru sva 3 bh plemena, u obliku penisa.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5614
Joined: 04/08/2020 19:22

#11 Re: Spomenik vladaru

Post by -Chesterfield- »

Van Halen wrote: 29/01/2021 08:01 Citam o novom spomeniku u Beogradu koji su digli Stefanu Nemanji (sveti Sava ), na stranu arhitektonsko uklapanje u okolinu,ali me interesuje zasto sve drzave bivse Jugoslavije u sklopu budjenja nacionalne svijesti dizu spomenike svojim zaslužnim vladarima,dok toga kod nas skoro pa nema. Skopje dize spomenik Filipu Makedonskom (ne zna se uopste da li je bio Makedonac ili Grk ) ali ih to ne spriječava. Na stranu izgled ali juce je podignut spomenik Svetom Savi,u Zagrebu na glavnom trgu je Ban Jelačić a mi imamo samo spomenik Tvrtku u Tuzli.
Sta je sa Sarajevom,zasto ne bi renovirali Trg Oslobođenja i na njemu napravljen bio impozantan spomenik kralju Tvrtku?
U gradovima gdje su muslimani većina, kipovi nisu poželjni.
User avatar
tovarish
Posts: 3505
Joined: 26/05/2008 23:57

#12 Re: Spomenik vladaru

Post by tovarish »

-Chesterfield- wrote: 30/01/2021 20:27
Van Halen wrote: 29/01/2021 08:01 Citam o novom spomeniku u Beogradu koji su digli Stefanu Nemanji (sveti Sava ), na stranu arhitektonsko uklapanje u okolinu,ali me interesuje zasto sve drzave bivse Jugoslavije u sklopu budjenja nacionalne svijesti dizu spomenike svojim zaslužnim vladarima,dok toga kod nas skoro pa nema. Skopje dize spomenik Filipu Makedonskom (ne zna se uopste da li je bio Makedonac ili Grk ) ali ih to ne spriječava. Na stranu izgled ali juce je podignut spomenik Svetom Savi,u Zagrebu na glavnom trgu je Ban Jelačić a mi imamo samo spomenik Tvrtku u Tuzli.
Sta je sa Sarajevom,zasto ne bi renovirali Trg Oslobođenja i na njemu napravljen bio impozantan spomenik kralju Tvrtku?
U gradovima gdje su muslimani većina, kipovi nisu poželjni.
Nije poželjan ni alkohol, blud, nemoral, korupcija i slično, pa je sve prisutno i niko se ne buni.

Tako da ne vidim smetnju ni kipovima.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4818
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#13 Re: Spomenik vladaru

Post by Tvrtko II Kotromanić »

_BataZiv_0809 wrote: 29/01/2021 08:56 Ma cemu dizanje spomenika feudalcima za vrijeme cije vladavine je narod bio obicna marva za jahanje?
:thumbup:
Post Reply