Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#576 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

moimoi wrote: 02/09/2023 10:10 Ja bih napravila aleju BiH kraljeva i kraljica :D Sta fali?
kratka aleja :D
Ima ona knjiga :D
Image
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#577 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:30
irac300 wrote: 02/09/2023 10:25 Ne znam zasto to mene pitas, niti sam umjetnik, niti sam postavljao spomenik. Ja samo kao neko ko voli historiju i to mu je struka cijenim da se neko napokon sjetio nasih historijskih velikana. Da, kasnimo dobrano sa takvim stvarima, ali kada se uzme u obzir kako se razvijalo ovo drustvo i da su nas zaobisli neki procesi koji su se desavali u Evropii, ne treba cjepidlaciti.
Volis historiju i to ti je struka?
Pa valjda onda vidis "probleme" koje sam navela...

Puno ime vladara i funkcija.
Podignuta ruka.
Povezivanje vladara sa dokumentom sa kojim on nema nikakve veze.
Povezivanje jednog perioda sa DRŽAVOM BiH - historijski naše najvažnije tekovine su AVNOJ i ZAVNOBiH - na njima zasnivamo našu državotvornost ne na kralju Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja.

Treba cjepidlačitzi jer 21. stoljece nije vrijeme da romantizirani nacionalizam dobije zamah, a sto se tice "da su nas zaobisli" neki procesi, u tim procesima smo uzivali poslije 1995.
Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#578 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:44
moimoi wrote: 02/09/2023 10:10 Ja bih napravila aleju BiH kraljeva i kraljica :D Sta fali?
kratka aleja :D
Ima ona knjiga :D
Image
ja bih ubacio i kakvu triumfalnu kapiju, u inat dusmanima. 'ta ce pariz, 'ta ce berlin :D
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#579 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:49
Bloo wrote: 02/09/2023 10:30

Volis historiju i to ti je struka?
Pa valjda onda vidis "probleme" koje sam navela...

Puno ime vladara i funkcija.
Podignuta ruka.
Povezivanje vladara sa dokumentom sa kojim on nema nikakve veze.
Povezivanje jednog perioda sa DRŽAVOM BiH - historijski naše najvažnije tekovine su AVNOJ i ZAVNOBiH - na njima zasnivamo našu državotvornost ne na kralju Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja.

Treba cjepidlačitzi jer 21. stoljece nije vrijeme da romantizirani nacionalizam dobije zamah, a sto se tice "da su nas zaobisli" neki procesi, u tim procesima smo uzivali poslije 1995.
Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
i ovo je spomenik pa se umjetniku omaklo da izbaci "U ime Oca i Sin i svetog Duha svetog" "Neka mi Bog pomogne i ovo Sveto Evanđelje...

Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.
" :D
Image
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#580 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:49
Bloo wrote: 02/09/2023 10:30

Volis historiju i to ti je struka?
Pa valjda onda vidis "probleme" koje sam navela...

Puno ime vladara i funkcija.
Podignuta ruka.
Povezivanje vladara sa dokumentom sa kojim on nema nikakve veze.
Povezivanje jednog perioda sa DRŽAVOM BiH - historijski naše najvažnije tekovine su AVNOJ i ZAVNOBiH - na njima zasnivamo našu državotvornost ne na kralju Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja.

Treba cjepidlačitzi jer 21. stoljece nije vrijeme da romantizirani nacionalizam dobije zamah, a sto se tice "da su nas zaobisli" neki procesi, u tim procesima smo uzivali poslije 1995.
Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
Podignuta ruka nije samo simbol sa stecaka. Koristila se svigdje kao pozdrav i da dolazis u dobrim namjerama.
Howgh sto bi Indijanci rekli :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#581 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

goredole wrote: 02/09/2023 10:37
irac300 wrote: 02/09/2023 10:12

Ne znam o kakvom velicanju pricas? Ispada, na svakom cosku se prave nekakvi srednjovjekvoni spomenici, spominje se makedonizacija, a u biti slovom i brojem imamo dva (2) spomenika prvom bosanskom kralju. Da se ja pitam, bilo bi ih mnogo vise. Njemacka se ponosi Arminiusom, koji se borio protiv Rimljana, jer je eto bio German (ne Nijemac), a mogu zamisliti ovdasnjih pametnjakovica da neko ovdje spomene spomenik Batonu, a kamoli da ga napravi.
Da se ne lazemo, kolega kojeg branis aludira cisto na Bosnjake.
ima spomenik povelji kulina bana (doduse, bez apostolske preambule :D) u Tuzli, replika Goscanskog stecka i to je u Sarajevu. zasto nema u drugim sredinama - predpostavljam da u H i S sredinama su preokupirani drugim simbolima, a B sredine nisu jos nacisto jel srednjovjekovna Bosna poravnata sa danasnjim svjetonazorima. tako da mi je savrseno logicno da u pluralistickim sredinama (i ne u nacionalnom nego vise u intelektualnom smislu) kao sto su Tuzla i Sarajevo takvi spomenici se mogu pojaviti.

ne znam sa kojim njemcima si ti u kontaktu ali ja jos trebam da upoznam njemaca koji je pasioniran germanskim nasljedstvom (cuj ponosni na Arminiusa), a da nije historicar ili neonazista. za veliku vecinu njemaca mjerodavniji datum nastanka njemacke je 3. oktobar 1989. godine, a ne datumi kada su se mlavili na nivou plemena.
:run:
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#582 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Bloo »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:49 Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
"a samo kao neko ko voli historiju i to mu je struka "
Sve jasno. :D
Ako ne razumiješ što sam napisala, možda ti to ipak nije struka...
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#583 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by moimoi »

goredole wrote: 02/09/2023 10:50
Bloo wrote: 02/09/2023 10:44

kratka aleja :D
Ima ona knjiga :D
Image
ja bih ubacio i kakvu triumfalnu kapiju, u inat dusmanima. 'ta ce pariz, 'ta ce berlin :D
Why not:lol:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#584 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:58
irac300 wrote: 02/09/2023 10:49 Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
"a samo kao neko ko voli historiju i to mu je struka "
Sve jasno. :D
Ako ne razumiješ što sam napisala, možda ti to ipak nije struka...
Ma glup sam sta da ti velim, zato me zaobidjes i ne citiras vise.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#585 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

irac300 wrote: 02/09/2023 10:57
goredole wrote: 02/09/2023 10:37
ima spomenik povelji kulina bana (doduse, bez apostolske preambule :D) u Tuzli, replika Goscanskog stecka i to je u Sarajevu. zasto nema u drugim sredinama - predpostavljam da u H i S sredinama su preokupirani drugim simbolima, a B sredine nisu jos nacisto jel srednjovjekovna Bosna poravnata sa danasnjim svjetonazorima. tako da mi je savrseno logicno da u pluralistickim sredinama (i ne u nacionalnom nego vise u intelektualnom smislu) kao sto su Tuzla i Sarajevo takvi spomenici se mogu pojaviti.

ne znam sa kojim njemcima si ti u kontaktu ali ja jos trebam da upoznam njemaca koji je pasioniran germanskim nasljedstvom (cuj ponosni na Arminiusa), a da nije historicar ili neonazista. za veliku vecinu njemaca mjerodavniji datum nastanka njemacke je 3. oktobar 1989. godine, a ne datumi kada su se mlavili na nivou plemena.
:run:
Image
e tu sam te cekao...hajde pogledaj kada je Hermannsdenkmal zapocet sa gradnjom, kada je zavrsen i koliko je vremena proslo od tada (odgovor: skoro 200 godina od pocetka gradnje i 150 od zavrsetka gradnje). otprilike koliko su njemaci intelektualno i svjetonazorski ispred balkana. :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#586 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by irac300 »

goredole wrote: 02/09/2023 11:01
irac300 wrote: 02/09/2023 10:57
:run:
Image
e tu sam te cekao...hajde pogledaj kada je Hermannsdenkmal zapocet sa gradnjom, kada je zavrsen i koliko je vremena proslo od tada (odgovor: skoro 200 godina od pocetka gradnje i 150 od zavrsetka gradnje). otprilike koliko su njemaci intelektualno i svjetonazorski ispred balkana. :D
Napravise li ga? Ili mu broje krvna zrmca i gledaju sta pise u potpisu? Kako god bilo, mi sa mnogo vecim pravom pravimo spomenik kralju Tvrtku. Kome smeta neka kmeci, ha ja.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#587 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by goredole »

irac300 wrote: 02/09/2023 11:04
goredole wrote: 02/09/2023 11:01
e tu sam te cekao...hajde pogledaj kada je Hermannsdenkmal zapocet sa gradnjom, kada je zavrsen i koliko je vremena proslo od tada (odgovor: skoro 200 godina od pocetka gradnje i 150 od zavrsetka gradnje). otprilike koliko su njemaci intelektualno i svjetonazorski ispred balkana. :D
Napravise li ga? Ili mu broje krvna zrmca i gledaju sta pise u potpisu? Kako god bilo, mi sa mnogo vecim pravom pravimo spomenik kralju Tvrtku. Kome smeta neka kmeci, ha ja.
napravise ga prije 150 godina, i broje krvna zrnca kao sto broje npr. Richardu Wagneru iz istih razloga.
Post-1945, attempts were made to de-politicise the monument. The 75th anniversary celebrations in 1950 were relatively low key, even though they lasted longer than any previous ones, from 6 July to 20 August. They mostly served to promote the region as a tourist destination. Annual visitor number rose to 400,000 in the 1960s and 1970s, but the focus shifted towards the view and the monument as a purely touristic sight, while the political connotations were pushed into the background. Events in 1975 and 2000 (100th and 125th anniversary) for the first time included critical debate of the 19th-century views of Arminius and the role of the monument in shaping the public's reception of the Germanic past.
a nivo argumentacije za "Kome smeta neka kmeci" je... :-) :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#588 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

emirolini wrote: 02/09/2023 00:54 Tvrtko je meni predobro ime. Puna usta i zvuci zajebano. Katarina isto, jedno od najljepsih imena.

Zanimljivo je pratiti trag ljijana na plavom i svugdje u Evropi se vidi trag Bosanskog kraljevstva. Vjerujem da mnogi ovdje nemaju pojma koliki je uticaj istog bio u proslosti Evrope. I onda dodjose Osmanije i sve zajebase.
Vi naravno znate da su ljiljani originalno anzujski simbol, ili mozda zelis reci da je Kvibek trag bosanskog kraljevstva :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11052
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#589 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Prpa.ba »

Lijepo gledati kmeku probosanskih kozmopolita i objektivnih boraca protiv SDA korupcije , a sve zbog spomenika koji je osmislila SDP-ova gradonacelnica, a pozicionirala ga uz pomoc SDA-ovca. :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#590 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Rodj. Londrc ce sve cesce biti u drustvu notornih DIA i antidejton pokreta kojima dijeli medalje.

Nije slucajno Bogicu maknuta stolica, sve ima svoje razloge.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#591 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

moimoi wrote: 02/09/2023 10:56
irac300 wrote: 02/09/2023 10:49
Ne, ja ne vidim problem, ali zlonamjerni vide. Da - CJEPIDLACIS! Spomenika NOB-u imas za izvoz, i neka ih, jer to je dio nase historije.

- u pitanju je jebeni SPOMENIK, a ne zvanicni dokument kojim se Tvrtko potpisivao
- podignuta ruka je umjetnicka sloboda, koja je ocito simbolika figure sa stecka (sta je tu ruzno jbt led)
- obicna simbolika
- Bosna je postojala daleko prije 1943. godine
Podignuta ruka nije samo simbol sa stecaka. Koristila se svigdje kao pozdrav i da dolazis u dobrim namjerama.
Howgh sto bi Indijanci rekli :D
Pokazivanje da u ruci ne nosi oružje, da mu nije neprijatelj, da mu neće nauditi svojim prisustvom, slično kao i rukovanje. Upravo tako - dobre namjere
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#592 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Inace slazem se, tu je spomenik morao dobiti Emerik Blum, ali on nije zgodan za ljigavu populisticku politiku i vjerovatno nikada nece ni dobiti spomenik osim u nekoj zabacenoj ulicici u Nedzaricima ili nesto tako.
vernes81
Posts: 1607
Joined: 25/04/2011 23:04

#593 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by vernes81 »

Truba wrote: 02/09/2023 07:33
vernes81 wrote: 01/09/2023 16:51

Jesu li ti starog poslije kopanja vracali u logor ili kuci?
Nisu pricali mnogo o tome ali celi grad je bio logor
Cesto su upadali u stan trazili dokaze al nam nikad nista nisu nasli

Jednom je zdusio celinim ili cacinim junacima s tamica zato sto ga je jedan od vojnika prepoznao da mu je nekoc ucinio dobro pa reko vozacu kod hepoka da uspori i reko mu iskaci
Znaci nisu, ok hvala
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#594 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

HelaS wrote: 02/09/2023 12:09
moimoi wrote: 02/09/2023 10:56
Podignuta ruka nije samo simbol sa stecaka. Koristila se svigdje kao pozdrav i da dolazis u dobrim namjerama.
Howgh sto bi Indijanci rekli :D
Pokazivanje da u ruci ne nosi oružje, da mu nije neprijatelj, da mu neće nauditi svojim prisustvom, slično kao i rukovanje. Upravo tako - dobre namjere
Rukovanje i jeste nastalo tako, pokazivanje da nemaš oružje u desnici junačkoj

Ljevaci su bili ubijani kao demoni :lol:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#595 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 12:33 Inace slazem se, tu je spomenik morao dobiti Emerik Blum, ali on nije zgodan za ljigavu populisticku politiku i vjerovatno nikada nece ni dobiti spomenik osim u nekoj zabacenoj ulicici u Nedzaricima ili nesto tako.
Grad koji je u jednom trenutku morao da spriječi ukidanje imena ulice "Titova"...
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#596 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 11:17
emirolini wrote: 02/09/2023 00:54 Tvrtko je meni predobro ime. Puna usta i zvuci zajebano. Katarina isto, jedno od najljepsih imena.

Zanimljivo je pratiti trag ljijana na plavom i svugdje u Evropi se vidi trag Bosanskog kraljevstva. Vjerujem da mnogi ovdje nemaju pojma koliki je uticaj istog bio u proslosti Evrope. I onda dodjose Osmanije i sve zajebase.
Vi naravno znate da su ljiljani originalno anzujski simbol, ili mozda zelis reci da je Kvibek trag bosanskog kraljevstva :D
Šta je starije - Bosansko kraljevstvo ili Kvibek :?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#597 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Grean »

Bloo wrote: 02/09/2023 10:40
Grean wrote: 02/09/2023 10:34 Bosnjaci su se vratili Ljiljanima dok su bh Hrvati i Srbi prihvatili kickice i trobojku. Ko onda ima vise veze sa Tvrtkom i Katarinom?
Erm...

Republika BiH se "vratila" ljiljanima valjda...

Bosnjaci su nakon ukidanja toga, preuzeli tu zastavu i simbole kao svoje, iako su to bili simboli RBiH. I otada ih svojataju.
Čime postaju isti kao Hrvati i Srbi.

Da simplificiram do bola. :D

Da bi napravio stvarnu analizu moraš razumjeti način na koji su se određeni simboli koristili u srednjovjekovno doba, a kako danas i da bi povlačio paralele ne možeš to izjednačiti i napisati da su se Bošnjaci "vratili" ljiljanima.
Sa republikom vratili se i Bosnjaci i prigrlili ih.

Da si upratila post na koji sam replicirao znala bi zasto sam izdvojio Bosnjake. Lik ima tezu da su prihvatanjem islama Bosnjaci izgubili pravo na identifikaciju sa Tvrtkom, kaze prihvatili religiju okupatora, sto je notorna glupost iz vise razloga a prije svega iz tog sto to nije vjera Osmanlija, niti su prvi koji su primili islam niti su ga patentirali vec su ga prihvatili upravo kao okupatori arapskog svijeta. Taj dio mu je promakao. Onaj dio o imenima i da ne pominjem, npr. da Bosnjaci daju okupatorska imena. Mozda smo fulili dio istorije kad su nas okupirali Arapi.

I n vidim kako Bosnjaci svojataju Ljiljane, niti vidim da brane ovim drugim da se odreknu sahare i trobojke i prigrle Ljiljane.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#598 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

Grean wrote: 02/09/2023 13:15
Bloo wrote: 02/09/2023 10:40

Erm...

Republika BiH se "vratila" ljiljanima valjda...

Bosnjaci su nakon ukidanja toga, preuzeli tu zastavu i simbole kao svoje, iako su to bili simboli RBiH. I otada ih svojataju.
Čime postaju isti kao Hrvati i Srbi.

Da simplificiram do bola. :D

Da bi napravio stvarnu analizu moraš razumjeti način na koji su se određeni simboli koristili u srednjovjekovno doba, a kako danas i da bi povlačio paralele ne možeš to izjednačiti i napisati da su se Bošnjaci "vratili" ljiljanima.
Sa republikom vratili se i Bosnjaci i prigrlili ih.

Da si upratila post na koji sam replicirao znala bi zasto sam izdvojio Bosnjake. Lik ima tezu da su prihvatanjem islama Bosnjaci izgubili pravo na identifikaciju sa Tvrtkom, kaze prihvatili religiju okupatora, sto je notorna glupost iz vise razloga a prije svega iz tog sto to nije vjera Osmanlija, niti su prvi koji su primili islam niti su ga patentirali vec su ga prillhvatili upravo kao okupatori arapskog svijeta. Taj dio mu je promakao..

I n vidim kako Bosnjaci svojataju Ljiljane, niti vidim da brane ovim drugim da se odreknu sahare i trobojke i prigrle Ljiljane.
Ali, bez Osmanlija bi islam na ovim prostorima išao drgačijim tokom.

Tako da jesu prihvatili religiju okupatora. Samo, u nju su ih, pired okupatora, gurnuli i katolici koji su progonili Bošnjane, pripadnike Stare bosanske crkve, slično kao što su progonili Katare u Francuskoj, pa je pitanje da li je moglo biti drugačije.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#599 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Grean »

I Osmanlije su primile islam kao okupatori.

Vjera je ubjedjenje, evolucija....pagani, heretici, hriscani pa muslimani. Kakve to ima veze sa Kulin Banom, Tvrtkom, istorijskim nasljedjem? Katarina izdala Bosnu jer nije bila heretik kao njeni dalji pretci?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11052
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#600 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Prpa.ba »

Prodali smo veru pradedova, modernim kozmopolitama uskratili katolicanstvo, pa sad nemamo nikakva prava i trebamo pravac Anadolija, a civilizovanim krscanima ostaviti ovu lepu drzavu pa da se civilizovano zivi kao u Begesu i Zagrebu. :thumbup:
Post Reply