Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#626 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by pritchard »

Fašisti šište, pište i vrište, ništa novo. Mnogima smeta što više nema cara Dušmana i kosovskih "junaka" po Baščaršiji.

Image

Malo poslušah šta se priča oko spomenika...

Osoba 1: "Hrišćanski simbol su ljiljani pa su oni to..."

Malo niže od spomenika starija dama i kolegica...

Starija dama pokazujući na zgrade iz austrougarskog vakta: "To su sve srpski stanovi bili..."


Samo su još nedostajali ratni zločinci, genocidaši Rašo i Bilja, svakako su živjeli u blizini. :D

Na kraju je ipak bilo mnogo više onih koji su se sa oduševljenjem fotografisali sa Tvrtkom.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1039
Joined: 11/11/2017 22:49

#627 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by donnie_darko »

Tvrtka, ljiljane, bana Kulina, Katarinu i sve ostale Bosanske vladare otimaju dobre komsije kao i sve ostalo sa ove jadne zemlje - nista novo. Pozdrav i svako dobro "dobrim bosnjanima" koji i dalje cuvaju upomenu na njih, ma koje vjere bili :sax: :bih:
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#628 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by trocadero »

A đe je, đe je....?
Dvoglavi orao sa lijeve/desne strane...Vizantija nesumnjivo! :D

Image
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#629 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Piaty »

Ateista wrote: 02/09/2023 19:12 Hajd da i ja malo zakuham. :D
Zanima me sta je to sto definise bosnjake, zasto se neko osjeca kao bosnjak?
Nije nikakva provokacija ni negiranje, ozbiljno pitam.
Bošnjake definišu oni koji se osjećaju Bošnjacima.

U srednjem vjeku Bošnjacima se definišu stanovnici Bosne koji su krstjanske i katoličke vjeroispovjesti.
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#630 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by pritchard »

Frajer polagao pravo na prijestolje Nemanjića, šta je tu čudno?

Samo degenerik može analizirati Srednji vijek kroz prizmu XXI, a vidim da takvih ovdje ne manjka kao i obično. :D


Evo ga i sa ove strane gdje se vidi fleur-de-lys. :D

Image
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#631 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Piaty »

trocadero wrote: 02/09/2023 20:20 A đe je, đe je....?
Dvoglavi orao sa lijeve/desne strane...Vizantija nesumnjivo! :D

Image
Bjež ba kakvi orlovi i ptičurine, vidi lavova kako ih je Tvrtko ukrotio pa mu leže pod nogama :bih: :thumbup: :kiss:
User avatar
Riddle
Posts: 8197
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#632 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Riddle »

Prpa.ba wrote: 02/09/2023 13:31 Prodali smo veru pradedova, modernim kozmopolitama uskratili katolicanstvo, pa sad nemamo nikakva prava i trebamo pravac Anadolija, a civilizovanim krscanima ostaviti ovu lepu drzavu pa da se civilizovano zivi kao u Begesu i Zagrebu. :thumbup:
Od riječi do riječi tako misle. :mrgreen:
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#633 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 16:05
HelaS wrote: 02/09/2023 13:07

Šta je starije - Bosansko kraljevstvo ili Kvibek :?
:lol:

de proguglaj fleur de lis ili heraldicki ljiljan, blamirate se jer vas je neko slagao
Evo jesam - https://hr.wikipedia.org/wiki/Heraldi%C4%8Dki_ljiljan
Prva potvrđena uporaba nalazi se na pečatu princa Luja, budućega Luja VIII., 1211. godine. Riječ je o jedinstvenom polju s uzorkom stiliziranog ljiljana. Upotrebljava se zlatan ljiljan na plavom štitu. Takav je grb ostao u uporabi do 1376. godine, kad je kralj Karlo V. smanjio broj ljiljana na tri, što je simboliziralo Presveto Trojstvo

Obitelj Hrvatinić, koja potječe iz okolice Jajca bila je u rodu s hrvatskim banovima Pavlom i Mladenom Šubićem. Hrvoje Vukčić Hrvatinić bio je veliki vojvoda Bosne, vojvoda Splita, te ban Dalmacije i Hrvatske. Grb obitelji Hrvatinić sastojao se od crvenoga polja na kojemu je koso udesno bila zlatna greda s tri srebrna ljiljana, a njoj sa svake strane po jedan srebrni križ. Iznad grba bila je kaciga sa zlatnom krunom nad kojom oklopljena ruka drži zaltni mač. Desno su bila dva lebdeća crvena križa, a lijevo tri lebdeća zlatna ljiljana.

Obitelj Kotromanić poznata je od sredine 13., pa sve do sredine 15. stoljeća, a njezini su članovi isprva bili bosanski banovi, ponekad i kao vazali bribirskih knezova, a potom, uz prekide, i samostalni vladari Bosne. Ova je obitelj bila i rodbinskim vezama u bliskom odnosu s Anžuvincima, jer se kći Stjepana II. Kotromanića, Elizabeta, udala za hrvatsko-ugarskog kralja Ludovika I. Anžuvinca. također je u svome grbu imala heraldički simbol ljiljana koji potječe iz grba Anžuvinaca. Kroz cijelu svoju vladavinu Kotromanići su bili u jačem ili slabijem vazalskom odnosu prema hrvatsko-ugarskim kraljevima. Grb obitelji Kotromanić, napose Tvrtka I. Kotromanića, sastojao se od plavoga polja na kojem je koso udesno postavljena srebrna greda s po tri zlatna ljiljana sa svake strane grede. Iznad grba bila je kaciga s krunom i perjanicom. Kruna je obično sastavljena od stiliziranih ljiljana.
Ja sam pitao ko je stariji, Bosansko kraljsvstvo, a ono datira iz ranog srednjeg stoljeća, ili kanadska provincija ili grad Kvebek (Québec, da ne prigovara Kanađanin), koja je inicijalno naseljena nekad u 16. stoljeću. Nisam pitao za starost ljiljana, simbola sa grbova i zastava... :-)
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#634 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Osmi Socrates »

Opet Kanađanin ovdje. :lol:

Grad je Québec City, a provincija je Québec.

Nemojte šta zamjeriti. :run:
Last edited by Osmi Socrates on 02/09/2023 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#635 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

HelaS wrote: 02/09/2023 21:15 Ja sam pitao ko je stariji, Bosansko kraljsvstvo, a ono datira iz ranog srednjeg stoljeća, ili kanadska provincija ili grad Kvebek (Québec, da ne prigovara Kanađanin), koja je inicijalno naseljena nekad u 16. stoljeću. Nisam pitao za starost ljiljana, simbola sa grbova i zastava... :-)
Onda si trebao pratiti kome i na sta repliciram. Vrati se pa procitaj opet.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#636 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Grean »

dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 19:20 Image
Poskok ti je znaci mjera.

Mene bi bilo stid.
Last edited by Grean on 02/09/2023 21:24, edited 1 time in total.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#637 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

Osmi Socrates wrote: 02/09/2023 21:18 Opet Kanađanin ovdje. :lol:

Grad je Québec City, a provincija je Québec.

Nemojte šta zamjeriti. :run:
Zar nije francuski službeni jezik :?
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#638 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by HelaS »

dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 19:20 Image
Vrlo primitivno, kolega :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#639 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Grean wrote: 02/09/2023 21:23
dječak sa šibicama wrote: 02/09/2023 19:20 Image
Poskok ti je znaci mjera.

Mene bi bilo stid.
pbs.twimg.com

:kiss:
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#640 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Osmi Socrates »

HelaS wrote: 02/09/2023 21:23
Osmi Socrates wrote: 02/09/2023 21:18 Opet Kanađanin ovdje. :lol:

Grad je Québec City, a provincija je Québec.

Nemojte šta zamjeriti. :run:
Zar nije francuski službeni jezik :?
Komplikovana stvar. Montreal i Québec City (najveći i glavni grad u provinciji) imaju dugu istoriju korištenja i engleskog jezika, što se tiče lokalnog stanivništva. Međutim, francuski jeste jedini službeni jezik na provincijskom nivou.
pritchard
Posts: 641
Joined: 24/04/2011 19:02

#641 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by pritchard »

Grad je Ville de Québec /vildkebek/, francuski je maternji za 94% stanovništva provincije koja broji skoro 9 miliona ljudi, frankofoni su često bilingvalni, posebno u Montréalu, ali nije to tema. :-)
Last edited by pritchard on 02/09/2023 21:40, edited 4 times in total.
sikstinajn
Posts: 1440
Joined: 15/01/2017 19:21

#642 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by sikstinajn »

Hakiz wrote: 02/09/2023 17:42


Nećeš od Armije Republike Bosne i Hercegovine praviti jednonacionalnu ili islamsku vojsku. A, ne.
druže Hakiz. :)

ne zaboravivši da je tema o Tvrletu I. (po meni i ne tako pozitivnom liku iz naše srednjovjekovne istorije, pozivajući se na onu narodnu ''ko je sa vragom tikve sadio o glavu će mu se razbiti ''...a i inače kao amaterski , kako bih rekao, istraživač, istorije Bosne, mislim da postoje ljudi preči da im se spomenik podigne-matej ninoslav npr. , osjećam potrebu da ti odgovorim.

dakle ja niti jednom riječju nisam spomenuo Bošnjake u vjerskom nego isključivo u nacionalnom smislu, kao naciju koja je pretrpjela (bar ja tako mislim) najveću katastrofu u ratovima u ex-SFRJ.

ja ne znam šta si ti, niti me zanima, poštujem čvrsta i duboka ubjeđenja.
čak i ljude koji su se borili protiv ljiljana , za neke druge zastave i grbove, neću reći da ih poštujem, ali ih razumijem.

dakle , želim ti reći, ne poturaj mi u tastaturu ono što ne samo da nisam napisao, nego nisam ni pomislio.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#643 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by trocadero »

Piaty wrote: 02/09/2023 20:58
trocadero wrote: 02/09/2023 20:20 A đe je, đe je....?
Dvoglavi orao sa lijeve/desne strane...Vizantija nesumnjivo! :D

Image
Bjež ba kakvi orlovi i ptičurine, vidi lavova kako ih je Tvrtko ukrotio pa mu leže pod nogama :bih: :thumbup: :kiss:
Alal vjera, :thumbup: bolje i to nego da ih je preparirao. :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#644 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

sikstinajn wrote: 02/09/2023 21:34
Hakiz wrote: 02/09/2023 17:42


Nećeš od Armije Republike Bosne i Hercegovine praviti jednonacionalnu ili islamsku vojsku. A, ne.
druže Hakiz. :)

ne zaboravivši da je tema o Tvrletu I. (po meni i ne tako pozitivnom liku iz naše srednjovjekovne istorije, pozivajući se na onu narodnu ''ko je sa vragom tikve sadio o glavu će mu se razbiti ''...a i inače kao amaterski , kako bih rekao, istraživač, istorije Bosne, mislim da postoje ljudi preči da im se spomenik podigne-matej ninoslav npr. , osjećam potrebu da ti odgovorim.

dakle ja niti jednom riječju nisam spomenuo Bošnjake u vjerskom nego isključivo u nacionalnom smislu, kao naciju koja je pretrpjela (bar ja tako mislim) najveću katastrofu u ratovima u ex-SFRJ.

ja ne znam šta si ti, niti me zanima, poštujem čvrsta i duboka ubjeđenja.
čak i ljude koji su se borili protiv ljiljana , za neke druge zastave i grbove, neću reći da ih poštujem, ali ih razumijem.

dakle , želim ti reći, ne poturaj mi u tastaturu ono što ne samo da nisam napisao, nego nisam ni pomislio.
sikstinajn wrote: 02/09/2023 17:37

Sama cinjenica da je na desetine hiljada Bosnjaka prolilo krv I zivot dalo boreci se pod zastavom sa ljiljanima, dakle zastavom Kotromanica I srednjovjekovne. Bosne, daje im eksluzivno pravo na tu zastavu.

Govoriti I misliti drugacije moze samo lazov I kurva.
Ime mi je ono šta bi zvali Bošnjačkim. Bošnjak nisam.

Ovo ekskluzivno mi je problem. Nema ni jedan narod u BiH pravo na bilo kakav eksluzivitet. Pa ni na ekskluzivitet žrtve, iako ljudi koji se smatraju Bošnjacima jesu i brojčano i "kvalitativno" najveće žrtve prošlog rata. Naime, kada su nas kreteni ubijali, nisu ubijali samo Bošnjake. Ubijali su sve koji su im bili na nišanu. Tu diskriminaciju nisu pravili. Nije nikom na čelu pisalo "šta" je pa da ga snajperista prepozna.

Svi mi koji smo pod tom istom zastavom prolijevali krv, a neki su dali i živote, a nismo Bošnjaci, pokazujemo, dokazujemo, da niko, pa ni Bošnjaci ne može imati ekskluzivitet na zastavu sa ljiljanima.

Ta zastava je bosanska, bosanskohercegovačka, nije ekskluzivno bošnjačka.
Last edited by Hakiz on 02/09/2023 22:11, edited 2 times in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#645 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by sehohari »

Nemaju Bošnjaci eksluzivno pravo

Jbt, u toj Armiji je bilo i Srba i Hrvata

Svako ko voli i identifikuje se sa Bosnom i Hercegovinom ima eksluzivno pravo na Tvrtka.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#646 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by zposao »

trocadero wrote: 02/09/2023 20:20 A đe je, đe je....?
Dvoglavi orao sa lijeve/desne strane...Vizantija nesumnjivo! :D

Image
A đe mu je ona jabuka u lijevoj ruci :lol:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#647 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by breuer »

sehohari wrote: 02/09/2023 22:03 Nemaju Bošnjaci eksluzivno pravo

Jbt, u toj Armiji je bilo i Srba i Hrvata

Svako ko voli i identifikuje se sa Bosnom i Hercegovinom ima eksluzivno pravo na Tvrtka.
baš tako, pravo na tvrdtka...

djeca se svađaju jebote :-)

a ludilo većine srpskih medija je za izučavanja majke mi :shock:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#648 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by sehohari »

breuer wrote: 02/09/2023 22:52
sehohari wrote: 02/09/2023 22:03 Nemaju Bošnjaci eksluzivno pravo

Jbt, u toj Armiji je bilo i Srba i Hrvata

Svako ko voli i identifikuje se sa Bosnom i Hercegovinom ima eksluzivno pravo na Tvrtka.
baš tako, pravo na tvrdtka...

djeca se svađaju jebote :-)

a ludilo većine srpskih medija je za izučavanja majke mi :shock:
Ma, meni je to sve smijurija
Pravo na ovo, pravo na ono

Bilo prije 500 godina.
Cool je imati takav spomenik u glavnom gradu, baš prekoputa predsjedništva. I to je to.

Time u krugu od 500 metara od centra Sarajeva imaš predstavnike sva četiri perioda bh. istorije (zgrada austrougarske zemaljske vlade u kojoj je danas predsjedništvo, dosta zgrada iz SFRJ, Baščaršija sa osmanskim nasljeđem, pa sad spomenik Tvrtku u znak sjećanja na Kraljevinu Bosnu)
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#649 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by breuer »

samo što je vrijeme tih spomenika ostalo u 19. stoljeću...dns civilizacija ima neke druge probleme...al mi smo očito provincija, pa je ovo ustvari svojevrstan spomenik tom provincijalizmu...

radost je što nismo jedini :oops:
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#650 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

breuer wrote: 02/09/2023 22:58 samo što je vrijeme tih spomenika ostalo u 19. stoljeću...dns civilizacija ima neke druge probleme...al mi smo očito provincija, pa je ovo ustvari svojevrstan spomenik tom provincijalizmu...

radost je što nismo jedini :oops:
Ko ne "preboluje" pubertet na vrijeme, sa 50 vozi crveni kabriolet pored fakulteta i srednjih škola.

I čovjek i društvo sve faze odrastanja moraju proći. Belaj je onome ko ih ne prođe na vrijeme.
Post Reply