Spoljna politika Amerike prema Jugoslaviji prije rata

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
boucheron

Spoljna politika Amerike prema Jugoslaviji prije rata

Post by boucheron » 30/11/2006 16:14

Da li znate web stranicu gdje mogu naci malo vise informacija o Americkoj spoljnoj politici prema Jugoslaviji prije rata u Bosni i Hercegovini i Americkoj spoljnoj politici prema Bosni i Hercegovini poslije rata?
Unaprijed zahvalan

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 30/11/2006 16:21

http://www.superknjizara.hr/index.php?c ... PHPSESSID=

Probaj doći do ovoga. Super je, samo koncentrirano na konac četrdesetih, nešto pedesetih godina...

Ne znam ništa bolje.

water

Post by water » 30/11/2006 16:26

probaj na ovoj adresi:
https://www.cia.gov/ :lol: :lol:

boucheron

Post by boucheron » 30/11/2006 17:36

Nasao sam par stranica, gdje su razgovori izmedju Tita i Kennedy-a, ali me interesuje period prije toga, poslije drugoga svjetskoga rata.
PS: Hvala na trudu

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 30/11/2006 18:58

ja u sljedecm semestru uzimam predmet US foreign affairs. I meno isto interesuje pa cu se raspitati i onda objaviti ovdje...

pitt

Post by pitt » 30/11/2006 19:02

citaj mary kaldor i chamskog......trebat ce ti :roll:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 30/11/2006 19:05

joj ovoga drugoga ne limvo nikako...ne mogu mi ni imena spomenut. plaho mi je lijevo on...

Imo je dobrih teza brate, al ga je ponijelo pa se izgubio u mrznji prema vladajucim strukturama.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 30/11/2006 19:11

Chomsky je izrazito inteligentan, nacitan i upucen. Samo mu se nekad desi da iz svega toga izvuce pogresne zakljucke :D

boucheron

Post by boucheron » 02/12/2006 16:17

Svemirski_Jebach wrote:ja u sljedecm semestru uzimam predmet US foreign affairs. I meno isto interesuje pa cu se raspitati i onda objaviti ovdje...

Ja sada imam US foreign policy. Zavisi od profesora do profesora. Ja imam profesoricu koja je doktorirala political science i US foreign policy i malo je frigridno.Razlog sto sam otvorio temeu je jer mi treba par informacija za moj final paper.
Ako neko zna neku web-stranicu gdje mogu naci malo vise informacija, unaprijed se zahvaljujem.
Sto se tice Chomskoga, pravi istinski gospodin. Gledao sam da prije par godina na University of Colorado, i svaka mu je bila na mjestu. Ali sto ljudi sto cudi...Vrlo je tesko udovoljiti svakome.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 02/12/2006 16:40

Jeste, to su samo Tile i pomalo Aljo mogli. Da je da nam se vrate, kazu nam koju pametnu, a mi sa suzom u oku zamasemo i otpjevamo akutelnu himnu ili ilahiju.

Da stvari budu komplikovanije u novome drustvu, nije ni Chomsky andjelak, iako bi ga vjerovatno mogli komforno mjesto Tite. Evo ti i jednog linka, da ti se strucno misljenje ipak ne bazira na jednom predavanju:

http://zope06.v.servelocity.net/hjs/sections/greater_europe/document.2006-02-04.9587987965

Ostale vjerovatno mozes sam naci, a pored google-a i zmag.org zna biti interesantan izvor.

http://www.zmag.org/CHOMSKY/index.cfm
Q: Do you regret supporting those who say the Srebrenica massacre was exaggerated?
A: My only regret is that I didn't do it strongly enough

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 20:36

SherlockHolmes wrote:Jeste, to su samo Tile i pomalo Aljo mogli. Da je da nam se vrate, kazu nam koju pametnu, a mi sa suzom u oku zamasemo i otpjevamo akutelnu himnu ili ilahiju.

Da stvari budu komplikovanije u novome drustvu, nije ni Chomsky andjelak, iako bi ga vjerovatno mogli komforno mjesto Tite. Evo ti i jednog linka, da ti se strucno misljenje ipak ne bazira na jednom predavanju:

http://zope06.v.servelocity.net/hjs/sections/greater_europe/document.2006-02-04.9587987965

Ostale vjerovatno mozes sam naci, a pored google-a i zmag.org zna biti interesantan izvor.

Q: Do you regret supporting those who say the Srebrenica massacre was exaggerated?

on je protivnik sistema koji mu je u isto vrijeme omogucio da bude ono sto jeste, on je primjer ljevicarskog licemjerstva i kvaziidealizma koji se gradi na brdu para.

Napadaju sistem koji im je sve dao. Kakav bi Chomsky bio da se rodio u Ruandi umjesto USA.

Ne mogu te suplje price i ko fol dusebriznistva. Ko ga jebe.

a to za srebrenicu, covjeka je ponijela mrznja prema sistemu pa tako mrzi i srebrenicu jer je nju sistem proglasio genocidom...a na cijoj smo mi strani?

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 02/12/2006 20:42

dobro, neces ga bas cuti da predlaze uvodjenje sistema kao u ruandi. to ga ne cini licemjerom, vec to sto i sam "trguje" svojim principima kako mu odgovara. a to za mrznju prema sistemu koja ga katkad "prenese", vjerujem da potpuno stoji.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 22:00

ne volim fundamentaliste, ma kojem smjeru pripadaju.

boucheron

Post by boucheron » 03/12/2006 03:12

Svemirski_Jebach wrote:
SherlockHolmes wrote:Jeste, to su samo Tile i pomalo Aljo mogli. Da je da nam se vrate, kazu nam koju pametnu, a mi sa suzom u oku zamasemo i otpjevamo akutelnu himnu ili ilahiju.

on je protivnik sistema koji mu je u isto vrijeme omogucio da bude ono sto jeste, on je primjer ljevicarskog licemjerstva i kvaziidealizma koji se gradi na brdu para.

Napadaju sistem koji im je sve dao. Kakav bi Chomsky bio da se rodio u Ruandi umjesto USA.

Ne mogu te suplje price i ko fol dusebriznistva. Ko ga jebe.

a to za srebrenicu, covjeka je ponijela mrznja prema sistemu pa tako mrzi i srebrenicu jer je nju sistem proglasio genocidom...a na cijoj smo mi strani?

Takav je sistem da svako ima pravo da javno kaze sto mu je na jeziku, i da se sutra ne boji za svoje postupke...Sistem postoji da bih se napadao, i ne vidim razloga sto ne napadati. Malo mi ti vuces na konzervativca, ali nema veze ja postujem i druga misljenja. Svako ima svoje, ali mislim da ne postoji dobar razloga protiv Chomskoga. Da je malo vise ljudi kao njega, mozda bih ova planeta i bila malo bolje mjesto za zivot...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 03/12/2006 04:17

nesto u to nisam siguran da bi bio bolje mjesto.

Nisam ja konzervativac (bar ne veliki) samo ne vjerujem u lijevi radikalizam i isto me nervira kao i desni.

Kazem ti, covjek koji moze da negira genocid u Srebrenici i broj zrtava tamo, koje je utvrdio Haaski tribunal nema kredibilitet da govori o nedostacima sistema, makar bio u pravu.

A i on je taj koji zivi i zaradjuje u sistemu protiv kojeg se bori. Pitam i tebe i njega, kako bi Chomskom bilo da je sistem onakav kakvim ga on zeli?

boucheron

Post by boucheron » 03/12/2006 04:53

Svemirski_Jebach wrote:nesto u to nisam siguran da bi bio bolje mjesto.

Nisam ja konzervativac (bar ne veliki) samo ne vjerujem u lijevi radikalizam i isto me nervira kao i desni.

Kazem ti, covjek koji moze da negira genocid u Srebrenici i broj zrtava tamo, koje je utvrdio Haaski tribunal nema kredibilitet da govori o nedostacima sistema, makar bio u pravu.

A i on je taj koji zivi i zaradjuje u sistemu protiv kojeg se bori. Pitam i tebe i njega, kako bi Chomskom bilo da je sistem onakav kakvim ga on zeli?

Vjerovatno bi bio neki drugi Chomski koji bih pricao protiv njega. Dobro znas da je vrlo tesko biti u pravu i za desnu i za lijevu stranu. Koliko god pokusavao na nadjes neku sredinu, neko ce biti nesretan. Slusaj ti i ja znamo sto je bilo u Srebrenici, i nikada se ne ponovilo vise. Ali i on ima pravo da kaze svoje misljenej i da ga podkrijepi nekim indicijama u koje on vjeruje. To sto zaradjuje na sistemu, sistem mu je omogucio da zaradjuje. Zar nije ista situacija i u Bosni sada? Sistem je nekome dao a nekome uzeo.
Ako imas vremena, procitaj Clash of civilization by Samuel Huntington. Vrlo dobro gradivo i vrlo zanimljivo vidjenje svijeta.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 03/12/2006 05:17

naravno da on ima pravo na svoje vidjenje ali ja imam pravo da mu kazem da je prolupao dobro jer je za izvor informacija uzeo propagandu a ne dokumente haskog suda.

On je u svojoj kritici americke vlade stao na stranu zlocinca. Zato mislim da je izgubio kredibilitet za sva vremena. U tome svijetu, on moze ostati veliko ime, al je njegov kredibilitet ozbiljno narusen.

Mogao je dovesti u pitanje da li je to genocid ili "samo" etnicko ciscenje al je napravio gresku i to kardinalnu jer je negirao broj mrtvih. To je cinjenica koja je dokazana i cak ni odbrana generala krstica u hagu to nije dovela u pitanje.

Upravo on pljuje po sistemu koji mu je omogucio da zaradi. Pitam se da li bi mogao zaradjivati tako u nekom srugom sistemu? Ili od silnog rada i siromastva ne bi imao vremena da se bavi glupostima?

a za huntingtona, zanimljivo djelo i na prvi pogled zapanjujuce tacno ali sustinski duboko pogresno. Teza o sukobu civilizacija je napuhana i isforsirana.

Ne smijemo zaboraviti da je najvece zlo covjecanstva, nacisticki zlocini u drugom svjetskom ratu, nastalo izmedju "istih" civilizacija.

Sukobi su konstanta ljudske prirode. Vode se i vodice se dok smo ovdje sa razlicitim i istim civilizacijama, pa cak i unutar istog naroda.

Ako bi danasnju situaciju nazvao sukobom onda je to radije sukob ideologija a ne civilizacija.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 04/12/2006 16:55

Svermirski, ako ce ti biti lakse, ne gotivim ni ja Chomskog :)

Covjek ima neke dobre ideje, neka dobra opazanja, ali vecinom to se svodi vise na neku ljutinu, cmar i vise mi lici na ono de hajde da ja sad nadjem, izmislim, dodam bilo sta sto ce mi moju ljutinu spram americke vlade potvrditi ili pojacati. Koga briga o tome sto je istina.....

Takodjer, sama cinjenica da covjek koji hvali njegovu knjigu Chavez, koji je ortodoksni diktator i komunjara i polu-normalan covjek, mi takodje jasno govori o tome da su knjige Chomskog vecinom ideoloske trice.

I da imao sam priliku da ga vidim uzivo i da pitao sam ga par stvari..... :)

P.S.: Svemirski znas ono: nemoj biti u sredini jer ces uvijek biti u manjini :)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 04/12/2006 17:33

isto ko sto je i sadam hvalio milosevica kao otpor americi... :roll:

a chavez, kastro, ahmadinedzad, kim il sung i ini su sve samo ne pravednici koji se eto, zali boze, bore protiv globalizma dok vlastiti narod tlace.

fino je precjednik rek'o to je osovina zla.

a chomsky je samo malo bolji od njih, jer nema moc

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 04/12/2006 19:03

Svemirski_Jebach wrote:a chavez, kastro, ahmadinedzad, kim il sung i ini su sve samo ne pravednici koji se eto, zali boze, bore protiv globalizma dok vlastiti narod tlace.

Jahsta....

Najcrnji mi je Chavezov fol po kome on daje naftu dzaba sirom svijeta (ukljucivsi siromasne po Americi) dok sirotinja po Venecueli nema ni ljeba' jest. Krelac je uh'ebo istorijsku sansu Venecuele da bude u savjetu sigurnosti.....kazu kad su ga culi u UN oni sto glasaju u generalnoj skupstini su rekli ma bjazzzziiiiiii ba...............

A Fidel Kastro mi je zakon isto....Salje doktore da dzabe rade po Latinskoj Americi i sire mu komunjarizam, bori se sa vjetrenjacama i prica po 10sati u cugu umjesto da privlaci investicije (ko pametni Kinezi)....a narod mu po Kubi u tom modelu komunjarizma kupi smece po ulicama, vozi Lade i Moskvice iz 1950 (i to ko je hadzija i ima veze u vlasti - to je simbol luksuza), visa srednja klasa vozi bicikle, a obicna raja ne moze ni za busa da skupi para. Hebo' drzavu gdje ti je zvakaca guma za bremede....

Sve za internacionalu.....Ojhhhhhhaaaa! Nek svi pomru dok komunjarizam ne svane.....

Ove ludjake sa lijevice (chavez, kim jong, kastro....), kao i desnice (bush, ahmadinedzad, pinoche....) treba pod hitno u istorijsko dubriste i muzeje gluposti....

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 04/12/2006 19:09

sve se ovo moze svesti na jednu recenicu

neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj :D

foucault

Post by foucault » 04/12/2006 23:18

[/quote]Upravo on pljuje po sistemu koji mu je omogucio da zaradi. Pitam se da li bi mogao zaradjivati tako u nekom srugom sistemu? Ili od silnog rada i siromastva ne bi imao vremena da se bavi glupostima?

to je isto kao kad bi tebi sad neko rekao da umjesto price na forumu treba da ucis za svoj postdiplomski. osim toga, chomsky nije samo neko ko analizira medjunarodne odnose SAD-a i globalnu politiku uopce vec je priznat i cijenjen lingvist. manje gledaj fox news.

foucault

Post by foucault » 04/12/2006 23:19

"Upravo on pljuje po sistemu koji mu je omogucio da zaradi. Pitam se da li bi mogao zaradjivati tako u nekom srugom sistemu? Ili od silnog rada i siromastva ne bi imao vremena da se bavi glupostima? "

to je isto kao kad bi tebi sad neko rekao da umjesto price na forumu treba da ucis za svoj postdiplomski. osim toga, chomsky nije samo neko ko analizira medjunarodne odnose SAD-a i globalnu politiku uopce vec je priznat i cijenjen lingvist. manje gledaj fox news.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/12/2006 04:21

ja ovdje govorim o njegovom politickom angazmanu. N. Chomsky kao lingvista me ne zanima.

A svaka osoba koja moze ispravnim smatrati put kojim su (s)krenuli Chavez, Ahmadinedzad, Kastro ili Saddam ima mnogo problema sa osnovama ljudskih prava.

A kakva kod demokracija bila, bolja je od totalitarizma.

Post Reply