Spisak ubijenih Srba u Sarajevu

Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Spisak ubijenih Srba u Sarajevu

Post by Orbini »

Izasao je spisak ubijenih Srba u Sarajevu od strane MUPa RS.
Ovdje
http://www.mup.vladars.net/zl/r_zlocin.htm

Otvorio sam pdf fil i kontaktirao jednu osobu dali zna za nekog Srbina koji je poginuo od granate, snajpera,..
Osoba mi je potvrdila za jedno ime, za jednoga koji je ustvari poginuo na liniji u redovima Armije BiH.
Sam spisak navodi samo ime i eventualno ime oca, ne stoji godina rodjenja i mjesto stanovanja.

E sad
Da je bilo ubijenih - sigurno jeste. Cuo sam za slucaj gdje je jedan dosao na zalost jednoj porodici, i u revoltu ubio komsiju Srbina koji je dosao takodjer na zalost. Zaglavio je zatvor - dali je poslije pusten neznam. Takodjer i zrtve sa Kazana, cuo sam da ih je bilo pedesetak.
Ali u ovih 2435 osoba sa spiska sigurno ima i onih koji su poginuli od srpskih granata, snajpera,... ili umrli prirodnom smrcu.
Mislim ipak je velika to cifra a da Sarajlije nemaju pojma o vecim odmazdama nad civilima.

Zato ce ovih dana vjerovatno biti mnogo koji ce naci ime poginulog komsije na spisku pa slijede demanti. Interesuje me dali ima neka institucija u Sarajevu koja bi objedinila demante, skupila dokaze dali osobe uopste postoje, dali su ostale u Sarajevu ili nagulile, i kako su poginuli ili prirodno umrli.
Jer ovaj spisak sad u ovom momentu ima odredjenu politicku tezinu. U smislu izjednacavanja krivice u Sarajevu.

Jos jednom link:
http://www.mup.vladars.net/zl/pdf/ubije ... rajevo.pdf
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#2 Re: Spisak ubijenih Srba u Sarajevu

Post by kub lajkan »

Orbini wrote:Interesuje me dali ima neka institucija u Sarajevu koja bi objedinila demante, skupila dokaze dali osobe uopste postoje, dali su ostale u Sarajevu ili nagulile, i kako su poginuli ili prirodno umrli.
Jer ovaj spisak sad u ovom momentu ima odredjenu politicku tezinu. U smislu izjednacavanja krivice u Sarajevu.
Valjda se time bavi Mirsad Tokača, direktor "Državne komisije za prikupljanje činjenica o ratnim zločinima".

Nedavno je pričao o tome, čini mi se prilično hladne glave.

Mislim da ova događanja vrlo pomno prati...
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#3

Post by Toozla »

...potrazio sam par osoba, za koje sa sigurnoscu znam sta se desilo....

....imam osjecaj da je ovo spisak svih ubijenih(VRS+A BIH+MUP....) i umrlih Srba na podruciju Sarajeva (cak sam nasao par osoba za koje sigurno znam da su poginule na teritoriji Srpskog SA)...
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#4

Post by Nenadv24 »

Nešto mi je poznata tema. Zar nije već bila na ovom forumu?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#5

Post by Orbini »

Koliko znam, spisak je danas objavljen.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#6

Post by Vozdra_123 »

ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#7

Post by kub lajkan »

Rekli su da je ovo tek dio...

Treba biti strpljiv i pustiti da likovi izlože dokaze za ono što tvrde, a onda im ponuditi kontradokaze. Pa da se jednom utvrdi ko je u ovoj državi lud...
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#8

Post by Šandor »

Toozla wrote:...potrazio sam par osoba, za koje sa sigurnoscu znam sta se desilo....

....imam osjecaj da je ovo spisak svih ubijenih(VRS+A BIH+MUP....) i umrlih Srba na podruciju Sarajeva (cak sam nasao par osoba za koje sigurno znam da su poginule na teritoriji Srpskog SA)...
Nemam instaliran Acrobat trenutno i mrzi me (iako mi cesto treba). Haj vidi le li Nenad Grgurov na spisku? Skinuo ga snajper 1995. godine na liniji.


Na zalost, i na ranije spiskove ubacili su sve Srbe koji su stradali na sirem prostoru Sarajeva. Pa i one koji su ubijeni u "Muslimanskom Sarajevu" od strane sunarodnjaka Srba.

Nakon rata htjeli su da kopaju sve srpske grobove u Sarajevu i prakticno pokusali sve poginule/umrle ubaciti u isti kos.

To im mozda nije poslo za rukom ali ce im poci za rukom da ubijede najveci dio Srba u "istinitost" spiska.

Veliki dio Srba je bijesan zbog toga sto su Srbi opstali u Sarajevu (i drugim mjestima) i sto nije bilo organizovanog i sistematskog zlocina.

Sigurno je da je velikoj vecini neprijatelja Bosne drago zbog ovog spiska. Kao i znacajnokm dijelu forumasa. Jer ovaj spisak ce u svakom slucaju postici zeljeni cilj. Propagandni cilj. Makar i da ga uklone sa weba na kraju.

Jos nesto, hajd vidi ima li iko pod prezimenom Apostolovski?
Postiraj sve pod tim prezimenom ovdje.

Ako ti nije tesko.
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#9

Post by stidljiv »

Sandore....nema nikog na spisku od ovih sto si pobrojao...
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#10

Post by Šandor »

Ok.

Nenada Grgurova je ubio snajper sa srpske linije. Njegov otac Stevan Grgurov je dobio srcani udar malo prije toga.

Apostolovski....zaboravio sam ime.....jedna stara zena.....umrla u stanu tamo negdje krajem rata......ostavili je u stanu da cuva stvari.....jer joj je sin mislio da ce za 20-tak dana uci u Sarajevo (kako je bilo i planirano) i vratiti se u stan.....medjutim ona ostade skoro citav rat sama u Sarajevu.....tresla se od straha citavo vrijeme kad bi izasla na ulicu....a mozda je imala i parkinsonovu......
stidljiv
Posts: 2750
Joined: 05/07/2004 15:09
Location: Sarajevo

#11

Post by stidljiv »

Nema nikako tog prezimena Apostolovski ili kako vec na spisku...
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#12

Post by Šandor »

By the way, moje komsije (izostavit cu prezime, nemoralno je reci o kome se radi) koji su 1994. otisli u razmjenu i presli u RS (iako im ovdje dlaka s glave nije falila, ali su citav rat bili rezervisani kao da ce ih neko sve pobit) tamo su pred TV kamerama (neposredno nakon prelaska na drugu stranu) do u detalje govorili kako su ih komsije mucili i patili. Izmisljali su kako su ih komsije pretukli u vise navrata....kako su njegovu zenu silovali....otimali stvari iz stana....itd...itd....

Prije mozda jedno dvije godine su se vratili. Al i dalje su rezervisani bas kao i tokom rata. Mozda za nijansu drukcije. U ratu su spustali nos a sad ga dizu.
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#13

Post by neutralac »

Sandor, za tebe zuti karton.Ovdje brojimo mrtve Srbe, a ne one koji su otisli u razmjenu ( i prezivjeli).
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

Šandor wrote:...Prije mozda jedno dvije godine su se vratili. Al i dalje su rezervisani bas kao i tokom rata. Mozda za nijansu drukcije. U ratu su spustali nos a sad ga dizu.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=13822

www.Nezavisne novine
Oficir s puzom
Posts: 284
Joined: 08/04/2005 20:59

#15

Post by Oficir s puzom »

Vozdra_123 wrote:ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
Zalosno je da se u multietnickom gradu kao sto je Sarajevo

gdje se ne gleda ko je sta po nacionalnosti (tako se pricalo)?

ubije ovoliki broj ljudi!
pips
Posts: 208
Joined: 16/06/2004 14:18

#16

Post by pips »

Ja neznam koliko je ovaj spisak ozbiljan npr:
Milan (Garin nevjecani suprug) :lol:
Jelena (frizerka iz nedzarica) :roll:
Kukanjac (cijela porodica)
itd, itd....
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#17

Post by harisl »

Ovaj spisak niko normalan nece ni komentarisati. Ako vec na prvoj strani ima 20-tak izmisljenih ljudi (kao sto kazu u Nezavisnim), onda.... Sigurno je da je bilo Srba koji su ubijeni samo zato sto su bili Srbi, i takve slucajeve treba najozbiljnije istraziti i pocinioce kazniti, ali ovaj spisak... Zalosno, stvarno zalosno cime se SDS sluzi. Evo ni ja nisam normalan...
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#18

Post by radeljas »

pips wrote:Ja neznam koliko je ovaj spisak ozbiljan npr:
Milan (Garin nevjecani suprug) :lol:
Jelena (frizerka iz nedzarica) :roll:
Kukanjac (cijela porodica)
itd, itd....
sve je u tom stilu chicha taj i taj, baba, yoran, nenad, nigdje prezimena, nigdje imena oca, nigdje mat. broja. ja sam nasao dvojicu komsija barem po imenu. jedan ziv i zdrav bio u armiji bih, drugi otisao u cetnike odmah, ali dolazio poslije rata, zamjenio stan. to prema imenu, a ime nije cesto kao sto su nabubali imena tipa markovic marko, i sl. da ne govorim sto se ponavljaju na oba spiska ista imena. pa trebalo bi da se odluce da li je neko nestao ili je ubijen. najstrasnije sto niko s ove strane nije nista ucinio da ovako bijedan, jadan spisak demantuje. oni krenuli da nas jos jednom ubijaju, maltretiraju, nije im dosta one 4 godine sto su nas granatirali, snajperisali i mucili na sve moguce nacine ... sad treba okrenuti pricu naglavacke
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#19

Post by foton »

Oficir s puzom wrote:
Vozdra_123 wrote:ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
Zalosno je da se u multietnickom gradu kao sto je Sarajevo

gdje se ne gleda ko je sta po nacionalnosti (tako se pricalo)?

ubije ovoliki broj ljudi!

Slazem se oficir, zalosno je. Samo sto je ubijeno daleko vise ljudi u Sarajevu... Mislim da je preko 15.000 ljudi ubijeno... Sa brda. Odatle je padala smrt i mijenjala lice grada.
Oficir s puzom
Posts: 284
Joined: 08/04/2005 20:59

#20

Post by Oficir s puzom »

foton wrote:
Oficir s puzom wrote:
Vozdra_123 wrote:ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
Zalosno je da se u multietnickom gradu kao sto je Sarajevo

gdje se ne gleda ko je sta po nacionalnosti (tako se pricalo)?

ubije ovoliki broj ljudi!

Slazem se oficir, zalosno je. Samo sto je ubijeno daleko vise ljudi u Sarajevu... Mislim da je preko 15.000 ljudi ubijeno... Sa brda. Odatle je padala smrt i mijenjala lice grada.
Da, takodje zalosno!
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#21

Post by kub lajkan »

pips wrote:Ja neznam koliko je ovaj spisak ozbiljan npr:
Milan (Garin nevjecani suprug)
A šta je s Garom? Gari li se još k'o nekad? :)
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#22

Post by radeljas »

Oficir s puzom wrote:
Vozdra_123 wrote:ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
Zalosno je da se u multietnickom gradu kao sto je Sarajevo

gdje se ne gleda ko je sta po nacionalnosti (tako se pricalo)?

ubije ovoliki broj ljudi!
to si ti ovakav spisak kakav su podnijeli prihvatio zdravo za gotovo... presaberi se malo. prvo, ubijeno je nesto srba od strane pojedinaca iz armije bih. vecina tih pojedinaca ili je sudjen, ili mu je presudjeno ili ce biti sudjen. to su bili incidenti i bilo ih je vrlo malo s obzirom na to u koje je stanje (opsadom cetnika) grad doveden. s druge strane sarajevo i svi njegovi gradjani je SISTEMATSKI ubijano skoro 4 godine s brda, sto granatama, sto snajperima ... isto tako sistematski se radilo na protjerivanju i ubijanju bosnjaka iz istocne bosne. presudjen je genocid u srebremici i opsada sarajevu u hagu. hag nije prihvatio nista od srpskih optuzbi za zlocine u sarajevu. ne znam zasto mi treba da ovo ponavljam, ali eto, ko je zaboravio ili ko se pravi lud, da zna da ima nas koji nismo i necemo nikad. pa ubijeno je oko 1500 djece u sarajevu sto granatama sto snajperima. i ti si nasao tu da prosipas neku ironiju. stidi se, idiote ...
Oficir s puzom
Posts: 284
Joined: 08/04/2005 20:59

#23

Post by Oficir s puzom »

radeljas wrote:
Oficir s puzom wrote:
Vozdra_123 wrote:ovo bi bilo smijesno da nije zalosno

neki dan rekose 5-6 hiljada a sad je vec 1/3
Zalosno je da se u multietnickom gradu kao sto je Sarajevo

gdje se ne gleda ko je sta po nacionalnosti (tako se pricalo)?

ubije ovoliki broj ljudi!
to si ti ovakav spisak kakav su podnijeli prihvatio zdravo za gotovo... presaberi se malo. prvo, ubijeno je nesto srba od strane pojedinaca iz armije bih. vecina tih pojedinaca ili je sudjen, ili mu je presudjeno ili ce biti sudjen. to su bili incidenti i bilo ih je vrlo malo s obzirom na to u koje je stanje (opsadom cetnika) grad doveden. s druge strane sarajevo i svi njegovi gradjani je SISTEMATSKI ubijano skoro 4 godine s brda, sto granatama, sto snajperima ... isto tako sistematski se radilo na protjerivanju i ubijanju bosnjaka iz istocne bosne. presudjen je genocid u srebremici i opsada sarajevu u hagu. hag nije prihvatio nista od srpskih optuzbi za zlocine u sarajevu. ne znam zasto mi treba da ovo ponavljam, ali eto, ko je zaboravio ili ko se pravi lud, da zna da ima nas koji nismo i necemo nikad. pa ubijeno je oko 1500 djece u sarajevu sto granatama sto snajperima. i ti si nasao tu da prosipas neku ironiju. stidi se, idiote ...
Nisam prihvatio zdravo za gotovo!

Da je ubijeno i deset Srba samo zato sto su Srbi opet bih rekao da je to
zalosno!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#24

Post by Prenj »

I ovaj spisak je jos jedno kukavicje jaje koje narodu podmecu nacionalisticke stranke da skrenu paznju sa nezaposlenosti, katastrofalne privredne situacije, opste bijede, ... :(
RS dobije novog premijera, i sta on radi? Da li obecava nova radna mjesta, investicije, bolji zivot?
Malo sutra, ima on preceg posla. Izmislio je jos jedno kukavicje jaje, sada u vidu nevidjene brige za Srbe u Sarajevu, pokupio patriotske poene kod glupavog naroda i razgulio da vjerovatno muti, krade i nista od onoga sto bi trebalo da radi, da ne radi. :x

Da, treba utvrditi tacan broj zrtava, da nakon toga vise nikada ne bude spora i to treba biti zajednicki cilj.
Ali, jeftini pamfleti, kao sto je ovaj, slabo ce pomoci tom cilju.
Ali da ce nacionalistima pomoci, to ce definitivno uspjeti. :x
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#25

Post by kub lajkan »

drkipost wrote:... i Mirsad Tokaca je rekao da ce podnijeti tuzbu protiv ovih ljudi iz RS sto kazu da je pobijeno par hiljada Srba, a neko vece na televiziji kaze da mu je ovaj spisak izuzetno koristan. I pricao je sasvim drugu pricu.
Rekao je da je spisak koristan, ali nije rekao da je tačno ono što taj spisak predstavlja. Prešutio si da je rekao i kako spisak ima VRLO OZBILJNIH nedostataka. To što neko danas kaže da je riječ o nekoliko hiljada ubijenih ti i slični tebi odmah uzimaju zdravo za gotovo, ne pitajući se da li je stvarno tako...

Ne pada vam na pamet da sačekate stvarne rezultate. I na kraju kad se sve svede na nekoliko stotina opet ćete zapjenjeni tvrditi kako je to "sramota za jednu multietničku sredinu", zaboravivši pritom da se krenulo od tvrdnje "u Sarajevu ubijeno više civila nego u Srebrenici"...
Post Reply