Specijalizacija??

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#1 Specijalizacija??

Post by kinderlada »

Evo ja se priblizavam, hvala Bogu, kraju studija medicine. Medjutim sad nastaje problem, koju specijalizaciju odabrati??? :roll:

Medicina je definitivno bila moja zelja cijeli zivot, nikad nisam pomislila na neko drugo zanimanje, znala sam da je upravo ovo cime se zelim baviti.

Medjutim u velikoj sam dilemi koju specijalizaciju odabrati, pruza mi se mogucnost u Njemackoj za posao a samim tim i specijalizaciju.

Kroz fakultet sam otkrila da ne volim hirurgiju nikako, to znam da to necu........ali sta drugo?

Imam blagu tendenciju prema pedijatriji, ali opet se pitam da li ce to biti pravi izbor?

Pa evo zamolit cu kolege i kolegice koji imaju iskustva za neki savjet, a naravno i sve druge koji me razumiju.

Ipak ovolike godine studija, pa jos da zalutam negdje......
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#2 Re: Specijalizacija??

Post by nermin9200 »

kinderlada wrote:Evo ja se priblizavam, hvala Bogu, kraju studija medicine. Medjutim sad nastaje problem, koju specijalizaciju odabrati??? :roll:

Medicina je definitivno bila moja zelja cijeli zivot, nikad nisam pomislila na neko drugo zanimanje, znala sam da je upravo ovo cime se zelim baviti.

Medjutim u velikoj sam dilemi koju specijalizaciju odabrati, pruza mi se mogucnost u Njemackoj za posao a samim tim i specijalizaciju.

Kroz fakultet sam otkrila da ne volim hirurgiju nikako, to znam da to necu........ali sta drugo?

Imam blagu tendenciju prema pedijatriji, ali opet se pitam da li ce to biti pravi izbor?

Pa evo zamolit cu kolege i kolegice koji imaju iskustva za neki savjet, a naravno i sve druge koji me razumiju.

Ipak ovolike godine studija, pa jos da zalutam negdje......
nit sam kolega, nit znam sta se sve nudi, al ja da sam na medicini, ja bi na hirurgiju, kad vec caprkam po ljudima, da caprkam kako treba :mrgreen:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#3 Re: Specijalizacija??

Post by Eborg »

Odrastao kao dijete dvoje doktora, još hejbet doktora u bližoj familiji i nekoliko medicinskih sestara tako da sam dobro upoznat s temom, barem sekiracijom oko iste i izazovima. :lol:

Ja sam srećom pobjegao na drugu stranu profesionalnog života kada sam vidio kako to sve ide. :D

Meni je radiologija uvijek bila izuzetno elegantna i izazovna. Jedan roditelj mi je radiolog no ono što sam primijetio je da oni od svih doktora moraju najviše da kontinuirano uče s obzirom na razvoj novih tehnologija (npr. magnetska rezonanca zahtijeva minimalno 2-3 godine intenzivnog treninga). Ako si tip koji voli izazove i da stalno kombinira taj tehničko-istraživačko-analitički pristup onda je to moj prijedlog. Naravno, ako ti ne pada teško da nastaviš učiti i ako budeš radila u uslovima koji će minimizirati zračenje (čitaj: sve van BiH). :)

Sretno pri izboru i čestitke za skoro završenje faxa! :thumbup:
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#4 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

ja ne bih nikad uzela radiologiju,cisto zbog toga,jer gotovo i nisi primjecen..
Ne mozes urgentno reagirati,niti nesto uraditi ,da bi kasnije osjecao onu srecu,za dobro obavljen poso.
Ko je jos reko,pomogo mi je radiolog (naravno bez radilogije,nema ni prave dg,ali.... :-) )
Sto se mene tice,hirurgija je medicina :D
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4842
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#5 Re: Specijalizacija??

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Kao sin kardiologa, toplo ti istu preporucujem :)

Ali kao sto si ti vec rekla i pedijatrija je fina, ona statijaznam ginekologija i sl :D

Ugl nek ti je sa srecom kako god odlucila :)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#6 Re: Specijalizacija??

Post by Eborg »

Ductus Holedocus wrote:ja ne bih nikad uzela radiologiju,cisto zbog toga,jer gotovo i nisi primjecen..
Ne mozes urgentno reagirati,niti nesto uraditi ,da bi kasnije osjecao onu srecu,za dobro obavljen poso.
Ko je jos reko,pomogo mi je radiolog (naravno bez radilogije,nema ni prave dg,ali.... :-) )
Sto se mene tice,hirurgija je medicina :D
Ti bi uzimala koverte, sram te bilo! :lol:
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#7 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

ne bih kovertu,bi sljiva,oraha,pekmeza meda..i tako to :D :D

vidi,da se razumijemo..svaka grana ima prednosti i mane..Eto,recimo radiologija je spec,bez puno stresa(ko jos razmislja,kako je uradio uz,je li opisao nalaz kako treba i sl)..
Isto tako i derma,evo ti ova kremica,ne moze,evo probaj ovu..I tako dok ne potrefi.

Za mene su ponavljam,hirurske grane su najljepse(abd hir,gin,plasticna i rek).
volim i psihijatriju :-D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#8 Re: Specijalizacija??

Post by alica.k »

meni je psihijatrija zakon, i dok sam studirala medicinu htjela sam na specijalizaciju na psihijatriju.

i tako ces poludit :S
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#9 Re: Specijalizacija??

Post by Luce »

kinderlada
Mislim da ti niko ne moze sugerisati ovako ozbiljan izbor.
Ti si ta koja treba da zaviris u svoje srce i da vidis sta ti ono govori. Sigurna sam da tamo negdje znas sta je to sto tebe odusevljava, sta te privlaci, sta ce ti biti izazov.

Neka je sa srecom, sta god da odaberes.
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#10 Re: Specijalizacija??

Post by Filter »

trazi ono cega fali...
onkolog, citolog itd
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#11 Re: Specijalizacija??

Post by hadzinicasa »

pa šta voliš?

moj otac je spavao s telefonom pored kreveta (birvaktila se maxuz uvodila utičnica u spavaću zbog njega) jer je volio svoj poziv i osjećao odgovornost prema svojim pacijentima....

ako si na petoj godini, valjda znaš šta voliš, šta ti je blisko. Ili idi metodom eliminacije - kao hirurgiju što odbaci.
(r)evolucionarka
Posts: 41
Joined: 18/11/2010 16:54

#12 Re: Specijalizacija??

Post by (r)evolucionarka »

Ako ces raditi u BiH, onda neces biti u prilici birati specijalizaciju, osim ako nisi ono bas "bitna", a ako ides vani, onda sta god da izaberes, neces pogrijesiti...

Sama moras vidjeti sta te privlaci, sta mozes raditi narednih 30 godina, mada ako si upisala medicinu iz ljubavi, onda je malo toga sto ne bi mogla raditi i to uglavnom oni neki poslovi koji nemaju puno veze s "pravom " medicinom...

Sto se tice ekonomske strane, oftalmologija je najisplativija, a i jako lijep, po meni...Opet, kao internista ili ginekolog mozda ces najlakse naci posao (DZ, bolnice, porodilista)...

Ipak si ti ta koja mora donijeti odluku, i sta god izaberes, radi to s ljubavlju i posvecenoscu i bit ces sretna :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#13 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

ko sto ti vec kazu,moras sama znati,za sta imas njuha .Drugo su zelje,drugo mogucnosti
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14 Re: Specijalizacija??

Post by Eborg »

Ductus Holedocus wrote:ne bih kovertu,bi sljiva,oraha,pekmeza meda..i tako to :D :D

vidi,da se razumijemo..svaka grana ima prednosti i mane..Eto,recimo radiologija je spec,bez puno stresa(ko jos razmislja,kako je uradio uz,je li opisao nalaz kako treba i sl)..
Isto tako i derma,evo ti ova kremica,ne moze,evo probaj ovu..I tako dok ne potrefi.

Za mene su ponavljam,hirurske grane su najljepse(abd hir,gin,plasticna i rek).
volim i psihijatriju :-D
Pa upravo je ovo problem, radnica na trafici "treba da se sekira" je li dobro sve uradila, a kamo li radiolog ili dermatolog.

Jedini doktori koje "podjebavam" su oni koji su otišli u kancelarijske poslove (higijenske službe i sl.), svi ostali imaju veliki respekt, mada se slažem da neke specijalizacije imaju više stresa od drugih.

Recimo, stari mi je hirurška grana i fakat krvnički radi (doslovno, jednom je došao krvavih čarapa :lol: ) no radiolozi, s obzirom da ih je manje (barem u ovom slučaju), više rade od njih, tj. obrade više pacijenata tako da se u principu sve izniveliše, nema u medicini smooth sailinga.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#15 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

jedan hirurski,bolji je od 100radioloskih pacijenata :D
ponavljam,niko nije izaso zadovoljan od radiologa,i bio mu zahvalan sto mu je pomogo.
jedino ga malo obradujes,kad kazes da je ct nalaz uredan :D
(r)evolucionarka
Posts: 41
Joined: 18/11/2010 16:54

#16 Re: Specijalizacija??

Post by (r)evolucionarka »

Ductus Holedocus wrote:jedan hirurski,bolji je od 100radioloskih pacijenata :D
ponavljam,niko nije izaso zadovoljan od radiologa,i bio mu zahvalan sto mu je pomogo.
jedino ga malo obradujes,kad kazes da je ct nalaz uredan :D
To je tvoje mišljenje, i mislim da nema bas previse veze s temom..
Radiologija je u medicini nauka budućnosti, nije to samo dijagnostika nego u saradnji s nekim drugim disciplinama i terapija, i pacijenti mogu itekako biti zadovoljni i zahvalni radiolozima. A hirurgija,ima svoje prednosti ali i nedostatke, ko voli nek izvoli :)
Mislim da nije nase da raspravljamo sta je bolje, djevojka treba da odluci sta se njoj sviđa...
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#17 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

ko osporava radiologiju kao nauku?
Ja sam sama rekla,bez nje nema ni prave dg.
A to sto se meni ne svidja,to je druga prica..i nije to tema.
A i kolegica,ne znam sto to pita forumase,nek pita prijatelje koji je poznaju.
(r)evolucionarka
Posts: 41
Joined: 18/11/2010 16:54

#18 Re: Specijalizacija??

Post by (r)evolucionarka »

Pa ti potenciras hirurgiju, ko da su samo hirurzi doktori..Ali to definitivno nije tema :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#19 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

(r)evolucionarka wrote:Pa ti potenciras hirurgiju, ko da su samo hirurzi doktori..Ali to definitivno nije tema :)
samo je hirurgija nauka,ostalo je sudbina :D ;-)
(r)evolucionarka
Posts: 41
Joined: 18/11/2010 16:54

#20 Re: Specijalizacija??

Post by (r)evolucionarka »

[quote]samo je hirurgija nauka,ostalo je sudbina [quote]
Whatever.. :D
User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#21 Re: Specijalizacija??

Post by kinderlada »

Kao prvo : Hvala svima :-D

Neko je pitao zasto pitam forumase, pa zato sto volim cuti misljenje i ljudi koji nisu moje kolege, naravno sve je to individualno, nekome je hirurgija vrh, meni kao sto rekoh nije :D

Medicina je tako siroka, zapravo tek kad skoro zavrsavam i kad se trebam usmjeriti na nesto cime cu se baviti cijeli zivot, tek sad zapravo vidim da odabir nije ni malo lak.

A svaka speijalizacija se razlikuje od neke druge, pa je tako upravo ta radiologija nekako suhoparna, a opet tako bitna, hirirgija fizicki zahtijevna itd.

Ali ja postavih temu samo zato sto ja licno sad malo dublje razmisljam sta uzeti? Kolege ce me definitivno razumjeti da hirurg biti nije isto sto i pedijatar ili ginekolog :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#22 Re: Specijalizacija??

Post by Eborg »

Pa ginekolog je baš hirurg, nema neke drastične razlike. :D
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#23 Re: Specijalizacija??

Post by Ductus Holedocus »

Eborg wrote:Pa ginekolog je baš hirurg, nema neke drastične razlike. :D
izgleda da kolegica ubacuje u jedan kos hirurske i ne hirurske grane
pedijatrija,ginekologija :-)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#24 Re: Specijalizacija??

Post by Ridjobrki »

kinderlada wrote:Evo ja se priblizavam, hvala Bogu, kraju studija medicine. Medjutim sad nastaje problem, koju specijalizaciju odabrati??? :roll:

Medicina je definitivno bila moja zelja cijeli zivot, nikad nisam pomislila na neko drugo zanimanje, znala sam da je upravo ovo cime se zelim baviti.

Medjutim u velikoj sam dilemi koju specijalizaciju odabrati, pruza mi se mogucnost u Njemackoj za posao a samim tim i specijalizaciju.

Kroz fakultet sam otkrila da ne volim hirurgiju nikako, to znam da to necu........ali sta drugo?
Taman se upitah čija si ti to kad možeš birati spacijalizaciju i onda vidim ovo za Njemačku... :lol: :lol: :lol:

Opusti se, kad bude došlo vrijeme za to imaćeš dosta manje opcija i manje glavobolje. :wink:
User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#25 Re: Specijalizacija??

Post by kinderlada »

Hahaha, cija sam, pa mamina i "babina" :D

Pa da sam necija, ne bi meni bila briga specijalizacija, niti kako cu nesto raditi cijeli zivot ako pogrijesim, jer necije ni ne rade, nego se setkaju i primaju platu :-)
Post Reply