SPAVANJE :)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1 SPAVANJE :)

Post by anais_nin »

Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D

spavate li dovoljno? kvalitetno? redovno?

ja se divim ljudima koji svako vece u isto vrijeme legnu i uvijek se u isto vrijeme bude :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#2

Post by Bumbar »

Ma kakvi... :roll: ...volila bi da mogu leci i zaspati cim mi glava jastuk dotakne...ovako, prvo moram izlistati sta moram uraditi sutra...pa ono, pa ovo... :roll:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#3

Post by The_Fluid »

cim sunce izadje spava mi se, no evo ide na bolje, danas kisa pada, pljusti, a i jesen dolazi :):) :) :-) :-) :-) 8-)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#4

Post by Bumbar »

The_Fluid wrote:cim sunce izadje spava mi se, no evo ide na bolje, danas kisa pada, pljusti, a i jesen dolazi :):) :) :-) :-) :-) 8-)
ja se slazem s tobom... :D jesen je super :D
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#5

Post by Zadig »

Edu kaze da nemre da spava uopste ako nesto ne zdrma prije odlaska na spavanje
:D

cuo sam da poslje ispita spava ko zaklan
:D

Osnova dobrog sna se sve vise mijenja i prosiruje, i postaje sve komplikovanija.

Mnogo faktora ulazi u obzir:

a) stress

b) bioritam

c) temperatura

d) pritisak, ishrana

e) kvalitet kreveta

f) nacin zivota

g) sex


h) svjetlost


i) godisnje dobe


j) podzemne vode i tako dalje
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#6

Post by anais_nin »

eto vidis...pa haj sad ti probaj zadovoljiti sve potrebne uslove da se dobro naspavas :lol: :D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#7

Post by flora.sa »

Bumbar wrote:
The_Fluid wrote:cim sunce izadje spava mi se, no evo ide na bolje, danas kisa pada, pljusti, a i jesen dolazi :):) :) :-) :-) :-) 8-)
ja se slazem s tobom... :D jesen je super :D
bumbar, počinjem da te mrzim :D zbog ovog posta :D ...

nemam problema sa snom... :-D ...ali uvijek mogu još...još...još... :D ...ali i ne moram...mogu da super funkiconišem i kada spavam samo 3-4h dnevno...

i skoro uvijek sam dobro raspoložena, ujutro kada ustanem (posebno za priču) :-D ....

neki moji prijatelji kažu da to nije normalno :? :?
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#8 Re: SPAVANJE :)

Post by digger »

anais_nin wrote:Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D
Interesantna cinjenica: ljudi mogu da izdrze duze bez hrane i vode, ali ce prije umrijeti od nespavanja.
Drug_Tito
Posts: 718
Joined: 09/03/2004 00:00

#9

Post by Drug_Tito »

Da li vam se ikada desi kada tonete u san, da dobijete osjecaj koda prestajete disati. Time se trgnute iz tog sna i skontate da normalno disete. Opet u tonete u san i opet se isto desi??
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#10

Post by anais_nin »

Drug_Tito wrote:Da li vam se ikada desi kada tonete u san, da dobijete osjecaj koda prestajete disati. Time se trgnute iz tog sna i skontate da normalno disete. Opet u tonete u san i opet se isto desi??
ma to tebi jovanka jastuk na glavu pritisce da te ugusi a ti ne kontas :lol: :D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11 Re: SPAVANJE :)

Post by vodolija_33 »

digger wrote:
anais_nin wrote:Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D
Interesantna cinjenica: ljudi mogu da izdrze duze bez hrane i vode, ali ce prije umrijeti od nespavanja.
Kažu da je neki čovjek (ne znam mu ime, možda neko drugi zna o kome se tačno radi) pokušao dokazati da je spavanje samo navika i da čovjek može živjeti i bez sna. "Inžinjer" :D je u svom experimentu koristio sve vrste budilica, napitaka i sl. samo da ostane budan. Poslije nekoliko dana nespavanja frajer je bio spreman za ludnice :-? Valjda mu je to bilo dovoljno da shvati da spavanje ipak nije navika nego fiziološka potreba :shock:

Na meni se itakako vidi kada ne spavam dovoljno. Moj prosjek je 7-8 sati spavanja. Ne volim spavati dugo a pogotovo ne po danu. Poslije se probudim nervozna kao pašće :-?
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#12

Post by Bumbar »

flora.sa wrote:
Bumbar wrote:
The_Fluid wrote:cim sunce izadje spava mi se, no evo ide na bolje, danas kisa pada, pljusti, a i jesen dolazi :):) :) :-) :-) :-) 8-)
ja se slazem s tobom... :D jesen je super :D
bumbar, počinjem da te mrzim :D zbog ovog posta :D ...

nemam problema sa snom... :-D ...ali uvijek mogu još...još...još... :D ...ali i ne moram...mogu da super funkiconišem i kada spavam samo 3-4h dnevno...

i skoro uvijek sam dobro raspoložena, ujutro kada ustanem (posebno za priču) :-D ....

neki moji prijatelji kažu da to nije normalno :? :?
A too? :roll: ...
Ma ja isto mogu uvijek...cak sam sebi kupila carape na kojima pise: Tko kaze da nisam dobra u krevetu, pa ja mogu spavati 24h. :D

Nemam problema ni kada ustanem...a isto nemam problema ako spavam manje. :D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#13 Re: SPAVANJE :)

Post by flora.sa »

vodolija_33 wrote:
digger wrote:
anais_nin wrote:Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D
Interesantna cinjenica: ljudi mogu da izdrze duze bez hrane i vode, ali ce prije umrijeti od nespavanja.
Kažu da je neki čovjek (ne znam mu ime, možda neko drugi zna o kome se tačno radi) pokušao dokazati da je spavanje samo navika i da čovjek može živjeti i bez sna. "Inžinjer" :D je u svom experimentu koristio sve vrste budilica, napitaka i sl. samo da ostane budan. Poslije nekoliko dana nespavanja frajer je bio spreman za ludnice :-? Valjda mu je to bilo dovoljno da shvati da spavanje ipak nije navika nego fiziološka potreba :shock:

Na meni se itakako vidi kada ne spavam dovoljno. Moj prosjek je 7-8 sati spavanja. Ne volim spavati dugo a pogotovo ne po danu. Poslije se probudim nervozna kao pašće :-?
nisam čula za ovo, ali si me podsjetila na nešto...jedan moj bivši je nakon saobraćajke ležao na Neurologiji, i sa njim u bolnici je bila i jedna starica kojoj je poremećen centar za spavanje, tako da ona nikada ne spava.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#14 Re: SPAVANJE :)

Post by anais_nin »

digger wrote:
anais_nin wrote:Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D
Interesantna cinjenica: ljudi mogu da izdrze duze bez hrane i vode, ali ce prije umrijeti od nespavanja.
pa ne koristi se bez razloga mucenje u vidu drzanja zatvorenika budnim... :D prije par godina gledala sam neku emisiju o nekom rusu koji je kao posljedica neke nezgode povrijedio neki centar u mozgu i kao rezultat ne moze vise da spava, bez ikakvih fizickih posljedica...cesto pomislim BLAGO NJEMU, koliko on ima esktra vremena :D

ja fakat volim spavanje, ali cesto nekvalitetno spavam...ili neredovno spavam...odrasloj osobi je u prosjeku potrebno oko 8 sati sna (u komadu)...ja sam funkcionalna i kad se ne naspavam, i ja mogu sabah zorom torokat, ali mrzim onaj osjecaj kad se ujutru budim a najradije bih jos koji sat odspavala :D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#15 Re: SPAVANJE :)

Post by flora.sa »

anais_nin wrote:
digger wrote:
anais_nin wrote:Cini mi se gdje god se okrenem okruzena sam hronicno nenaspavanim ljudima...tu ukljucujem od sebe...imam osjecaj da se od studentskih dana nisam naspavala kako treba i da valja :D
Interesantna cinjenica: ljudi mogu da izdrze duze bez hrane i vode, ali ce prije umrijeti od nespavanja.
pa ne koristi se bez razloga mucenje u vidu drzanja zatvorenika budnim... :D prije par godina gledala sam neku emisiju o nekom rusu koji je kao posljedica neke nezgode povrijedio neki centar u mozgu i kao rezultat ne moze vise da spava, bez ikakvih fizickih posljedica...cesto pomislim BLAGO NJEMU, koliko on ima esktra vremena :D

ja fakat volim spavanje, ali cesto nekvalitetno spavam...ili neredovno spavam...odrasloj osobi je u prosjeku potrebno oko 8 sati sna (u komadu)...ja sam funkcionalna i kad se ne naspavam, i ja mogu sabah zorom torokat, ali mrzim onaj osjecaj kad se ujutru budim a najradije bih jos koji sat odspavala :D
to sam i rekla! :D :D :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#16

Post by Bumbar »

anais_nin wrote:
Drug_Tito wrote:Da li vam se ikada desi kada tonete u san, da dobijete osjecaj koda prestajete disati. Time se trgnute iz tog sna i skontate da normalno disete. Opet u tonete u san i opet se isto desi??
ma to tebi jovanka jastuk na glavu pritisce da te ugusi a ti ne kontas :lol: :D
hajd ako je u njegovom krevetu ali tko meni to radi...meni se ista stvar zna desavati.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#17 Re: SPAVANJE :)

Post by Bumbar »

anais_nin wrote:[

pa ne koristi se bez razloga mucenje u vidu drzanja zatvorenika budnim... :D prije par godina gledala sam neku emisiju o nekom rusu koji je kao posljedica neke nezgode povrijedio neki centar u mozgu i kao rezultat ne moze vise da spava, bez ikakvih fizickih posljedica...cesto pomislim BLAGO NJEMU, koliko on ima esktra vremena :D
Insomnija...i ja uvijek kazem blago tim ljudima...koliko vremena imaju. Sve bi stigla odraditi :D ...ali opet znam za price da je pojedinim insomnijacima tesko, jer su nervozni, pod stresom zbog svega toga. :roll:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#18

Post by anais_nin »

Bumbarko, Tito, zezam se ja malo, desava se to :D probaj dodat jos jedan jastuk pod glavu :D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#19

Post by Bumbar »

hehe znamo... :-) ...ma mene je bila paranoja tresla da me hvata apneja kada spavam :shock: ...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#20

Post by anais_nin »

Bumbar wrote:hehe znamo... :-) ...ma mene je bila paranoja tresla da me hvata apneja kada spavam :shock: ...
pa odes kod cika doktora da provjeri? nije se s tim zezat :sad:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#21

Post by Bumbar »

Kad predavanja pocnu kontam uraditi cijeli sistematski...ali cuj, tko je od nasih specijalizirao to...mogu kod neurologa ali imam osjecaj da ce mi reci da to nije nista...znas ti nase pojedine, ako se ne raspadas pred njihovim ocima nije to nista.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#22

Post by anais_nin »

eto mene gore za par sedmica na predavanja pa cu ti se ja raspitati kod mojih kolega ko je dobar specijalista za to, ima bona i kod nas dobrih doktora koji taj posao rade savjesno i iz ljubavi :D samo ih je malo teze naci :D

znam da je apnea zeznuta za dijagnozirat, obicno zahtjeva da jednu noc prespavas u bolnici da ti urade test polysomnography...

u medjuvremenu ako sumnjas da mozda imas to probaj izbaciti alkohol i cigare posebno pred spavanje, i probaj spavati na strani a ne na ledjima dok ne vidis s doktorom...
xygirl
Posts: 1339
Joined: 21/09/2004 15:30

#23

Post by xygirl »

ljudi ja sam hronicno neispavana, ako vam to nesto znaci :D nije da ne spavam, cak stavise:D, nego jednostavno pravi sam kameni spavac :D:D
doduse ne volim dugo spavati onako kad je lijepo vrijeme, tada obicno mislim da nesto propustam :D pa odmah ustanem i onda se satima odmaram... od spavanja :D:D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#24

Post by Bumbar »

anais_nin wrote:eto mene gore za par sedmica na predavanja pa cu ti se ja raspitati kod mojih kolega ko je dobar specijalista za to, ima bona i kod nas dobrih doktora koji taj posao rade savjesno i iz ljubavi :D samo ih je malo teze naci :D

znam da je apnea zeznuta za dijagnozirat, obicno zahtjeva da jednu noc prespavas u bolnici da ti urade test polysomnography...

u medjuvremenu ako sumnjas da mozda imas to probaj izbaciti alkohol i cigare posebno pred spavanje, i probaj spavati na strani a ne na ledjima dok ne vidis s doktorom...
cool thx...ma nije nista sigurno...to je vjerovatno ono kad upadas u fazu I sna...ali nema veze, hvala ti u svakom slucaju :)
Hm...ne pusim i a pijem samo u drustvu i to ne pamtim kad sam zadnji put :)

Sorry, sta ti studiras??
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#25

Post by anais_nin »

Bumbar wrote:
cool thx...ma nije nista sigurno...to je vjerovatno ono kad upadas u fazu I sna...ali nema veze, hvala ti u svakom slucaju :)
Hm...ne pusim i a pijem samo u drustvu i to ne pamtim kad sam zadnji put :)

Sorry, sta ti studiras??
e pa onda probaj da spavas na stranu kao sto rekoh to bi ti trebalo olaksati disanje :D

a ja sam ti stara koka, ja sam davno zavrsila faks, sada radim magistarski...zavrsila sam prirodne nauke u kanadi, tj psihologiju i radila sam dugo na jednoj klinici :D izmedju ostalog na toj klinici su izucavali poremecaje sna pa zato znam neke stvari o apnei :D
Post Reply