Spašavanje podataka sa HDD-a

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1 Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

Vrisnuo mi je laptop i vjerovatno ću morati uzeti novi.

Želio bih prebaciti neke podatke sa HDD-a tog laptopa na novi računar. Otvaranjem laptopa vidim da je isti u nekoj vrsti slota (bez kablova) i može se lahko odvojiti i nositi uokolo.

Da li je moguće nabaviti neke kablove s kojima će se HDD-u pristupiti kao eksternom disku ili je potrebno da ga nosim u servis?

Ako je servis najjednostavnije rješenje, ima li iko preporuku gdje najbrže i najjeftinije to mogu uraditi u Sarajevu?
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#2 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by relevantan »

Treba ti ovaj adapter. Nije skup i znam da ga je bilo u plus.ba

Image
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#3 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by RedJohn »

Ljudi treba mi pomoć :-?
Prije dva dana sam imao jos 90GB slobodnih na (C:)
Maloprije sam želio instalirati nešto što zauzima oko 5-6GB kad imam premalo slobodnog na C
Sad sam izbrisao oko 40GB ,ali i prije mi se dešavalo da mi oduzima GB bezveze ,neznam ,jel može biti virus neki :?
Ili ima neki program da vidim koji fajl koliko zauzima? Jer mrsko mi je svaki folder provjeravati! A znam da ima negdje na kompu program za pregled svakog foldera(Samo se ne mogu sjetiti).
relevantan
Posts: 777
Joined: 08/10/2011 22:30

#4 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by relevantan »

Što bi rek'o jedan moj drug: uđe tu svašta. Zavisi kolika ti je C: particija i šta sve imaš instalirano od programa i igara. Osim toga nakupi se svega i sa interneta (samim surfanjem). Pomoći ti može da malo držiš stvari pod kontrolom ovaj programčić:

Code: Select all

http://www.piriform.com/ccleaner/download
Odradi analyze pa run cleaner da počistiš "smeće" po potrebi.

Ovaj programčić će ti pokazati šta i koliko zauzima prostora na disku/particiji:

Code: Select all

https://www.jam-software.de/customers/downloadTrial.php?article_no=80&language=EN&PHPSESSID=659d59d51d3a47024d75e4073c955b28
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#5 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

@relevantan: Hvala! :thumbup: Koliko vidim adapter je oko 50-tak KM. Pretpostavljam da ću pristup tom HDD-u imati iz My Computera, kao da se radi o eksternom HDD-u, zar ne?

@RedJohn: Pokušaj i sa Advanced System Care 5 Pro (Pro verziju pokušaj naći na torrentima mada je za opće stvari dobra i free verzija). Ima sjajnih alata da očistiš taj hamelj i značajno ubrzaš računar.
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#6 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by RedJohn »

relevantan wrote:Što bi rek'o jedan moj drug: uđe tu svašta. Zavisi kolika ti je C: particija i šta sve imaš instalirano od programa i igara. Osim toga nakupi se svega i sa interneta (samim surfanjem). Pomoći ti može da malo držiš stvari pod kontrolom ovaj programčić:

Code: Select all

http://www.piriform.com/ccleaner/download
Odradi analyze pa run cleaner da počistiš "smeće" po potrebi.

Ovaj programčić će ti pokazati šta i koliko zauzima prostora na disku/particiji:

Code: Select all

https://www.jam-software.de/customers/downloadTrial.php?article_no=80&language=EN&PHPSESSID=659d59d51d3a47024d75e4073c955b28
E Hvala ti puno druže ! :thumbup:
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#7 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by RedJohn »

Eborg wrote:@relevantan: Hvala! :thumbup: Koliko vidim adapter je oko 50-tak KM. Pretpostavljam da ću pristup tom HDD-u imati iz My Computera, kao da se radi o eksternom HDD-u, zar ne?

@RedJohn: Pokušaj i sa Advanced System Care 5 Pro (Pro verziju pokušaj naći na torrentima mada je za opće stvari dobra i free verzija). Ima sjajnih alata da očistiš taj hamelj i značajno ubrzaš računar.
Hoću ,nije problem naći ,nego prije sam koristio neki program protiv malware ,baš poznat program ,i dok ga nisam deinstalirao ,nisam mogao ući ni u jedan folder niti otvoriti .exe ,al nema problema,isprobat ću ga! Hvala ;)
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#8 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by topcam »

.
Last edited by topcam on 05/03/2012 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#9 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by topcam »

.
Last edited by topcam on 05/03/2012 00:14, edited 1 time in total.
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#10 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by RedJohn »

@topcam ,kako znaš da mi Njemački nije strani jezik :D
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#12 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by topcam »

RedJohn wrote:@topcam ,kako znaš da mi Njemački nije strani jezik :D
Po niku ;-) .
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#13 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

@topcam: Radi se o SATA disku. U ovom momentu mi je najvažnije da preuzmem podatke sa istog što brže i što jeftinije. Dakle da uzmem ovaj adapter od 50-tak KM?

BTW, imao sam samo Windows logon password ali me zanimaju podaci i na C:\ i D:\ particiji, da li će to biti problem?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#14 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by dragan.s »

Eborg wrote:@topcam: Radi se o SATA disku. U ovom momentu mi je najvažnije da preuzmem podatke sa istog što brže i što jeftinije. Dakle da uzmem ovaj adapter od 50-tak KM?

BTW, imao sam samo Windows logon password ali me zanimaju podaci i na C:\ i D:\ particiji, da li će to biti problem?
Neće ako nisi uključivao enkripciju na fajlovima i folderima. Ako jesi to je već problem.
Na nekim folderima ćeš iz drugog Windows-a morati da preuzmeš "Ownership" jer su zaključani na starog vlasnika. Obično su to folderi u Documents And Settings/Desktop i My Documents.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#15 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

Ne sjećam se da sam uključivao enkripciju, jedino ako nije bila postavljena po defaultu, ne znam koliko je to vjerovatno.

Kako doći do "Ownershipa"? Da li ću particijama morati pristupati iz DOS-a ili je to standardno preuzimanje podataka kao da se radi o USB sticku/eksternom HDD-u? Iskreno, nisam to nikad radio pa ne znam s kakvim ću se problemima susresti, pogotovo jer su krucijalni podaci u My Documents i na Desktopu.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#16 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by dragan.s »

Enkripcija nije uključena po defaultu.

A za ownership moraš prvo isključiti "Simple File Sharing" u opcijama Windows Explorera. Onda ćeš na desni klik foldera dobiti i opciju Security. Otvoriće se novi prozor i tu na dnu ima dugme "Advanced". Ono otvara novu formu sa više tabova od kojih je jedan "Owner". Sad zavisi da li je XP ili W7, da li postoji CheckBox "Take ownership" ili dugme "Edit".
Ali tu ćeš se već snaći. Uglavnom to radiš za foldere u koji ti nije omogućen ulaz. Za ostale ne treba.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

E hvala ti puno. Sada se sjećam da sam radio to par puta kada mi Windows nije omogućavao da brišem foldere iako sam bio administrator.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#18 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by topcam »

.
Last edited by topcam on 05/03/2012 00:12, edited 1 time in total.
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#19 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Nermin_BH »

Eborg wrote:@topcam: Radi se o SATA disku. U ovom momentu mi je najvažnije da preuzmem podatke sa istog što brže i što jeftinije. Dakle da uzmem ovaj adapter od 50-tak KM?

BTW, imao sam samo Windows logon password ali me zanimaju podaci i na C:\ i D:\ particiji, da li će to biti problem?
Ne treba ti adapter skopčaj ga u pc i spremi podatke, nema veze veličina isti je prikljuvčak ;) sretno.

Btw. ako češ uzmati ovaj adapter kupi eksternu kutiju preko ebay 5-6 $ a možeš naći na pik-u po 15-20 KM i samo ubaci hdd i možeš kad got hočeš čitati podatke sa njega.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#20 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

Hvala vam na savjetima! :thumbup: Potražit ću onda po eBayu i Piku ta kućišta da ne dajem džaba 50-60 KM jednokratno bez veće fajde.
AdiSecibovic
Posts: 24
Joined: 27/02/2012 00:46

#21 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by AdiSecibovic »

Informativno, ako ti nije mehanicki problem mozes bootovati Ubuntu sa USB-a i spasiti podatke.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#22 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by Eborg »

Ma vjerovatno je otišla ploča, nema uopće slike na monitoru pa to ne mogu uraditi. Izvadio sam HDD iz laptopa, sada samo tražim način da ga uštekam negdje. S obzirom da je 2.5" case najjeftinija i najkorisnija opcija, vjerovatno ću onda tako ići.
AdiSecibovic
Posts: 24
Joined: 27/02/2012 00:46

#23 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by AdiSecibovic »

Eborg wrote:Ma vjerovatno je otišla ploča, nema uopće slike na monitoru pa to ne mogu uraditi. Izvadio sam HDD iz laptopa, sada samo tražim način da ga uštekam negdje. S obzirom da je 2.5" case najjeftinija i najkorisnija opcija, vjerovatno ću onda tako ići.
Da li je SATA? Ako da ustekaj ga u PC sata kablom i rijeseno ne moras uzimati case ili nesto, nece mu nista biti ako par minuta lezi na dnu kucista a ne u case-u
User avatar
jasko_ba
Posts: 7808
Joined: 13/11/2006 17:47

#24 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by jasko_ba »

problemcic jedan
imam na hard disku slobodnih nekih 20 gb i kreno snimati seriju preko utorrenta
sad je problem sto bude stabilno desetak minuta, i onda mi se racunar iskljuci
skidam preko utorrenta vec godinama, evo zadnja dva dana taj problem imam...cim izadjem iz tog programa, sve radi savrseno
ako se ikom desilo nesto slicno, nek odgovori
pozz
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#25 Re: Spašavanje podataka sa HDD-a

Post by xamp »

Procesor ti radi puno brze te se vise zagrijava... Moguce da ti je prljav cooler te se kompjuter ugasi zbog pregrijavanja... Otvori komp, usisaj pa javi jel imas oept problem
Post Reply