Spasa nam... ipak, IMA !?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Da li biste podrzali/prikljucili se pokretu za REBOOT BiH?

DA
32
70%
NE
14
30%
 
Total votes: 46

User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#251 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by Dozer »

@stakasa
Koji Hrvati? Ovi u BiH? Ozbiljno?

Ljudi moji... Ja se na ovakve nebuloze (ne tvoje, nego te takve price koje plasiraju iz ENV matricnih stranaka), mogu samo nasmijati.

Kako sam X puta do sada rekao da bi Dodik nasao bar 100 razloga da se ne otcijepi ako bi mu SDA i HDZ rekli "Hajde, eto ti", tako je za Hrvate prica ista, ako ne i jos pateticnija.
Pa Hrvati u BiH drze sve kladionice, sto je multimilionski posao i zarada.
Od rata drze finansijske institucije, i ko zna sta se sve tu radi..
Oko 70% trenutnog uvoza svega u BiH odradjuju firme iz Sirokog, Ljubuskog, Gruda, a to je do prije par godina bilo i preko 80%. I opet multimilionski poslovi i zarada.

Jel' neko zaista misli da bi se oni svega toga odrekli samo radi uvodjenja principa 1 covjek-1 glas? Kako da ne bi. Nabili bi HDZ i Covica nogom dok kazes "keks", samo kako bi zadrzali trziste i priliv love. Ne budite djeca ba...
Shvatite da su to samo politicarski baloni kojima se narod drzi u strahu i tenziji.

Ovo je slicno onome sto Covic tvrdi da bi u slucaju centralizacije vlasti Bosnjaci bili vecina u svim parlamentima i domovima. A istovremeno, taj isti Covic, presucuje da je to vec tako i danas, i to godinama unazad, tj. da su Bosnjaci odavno vecina u svim tim tijelima. Paradoks? Ili samo ciljana manipulacija polupismenima i neinformisanima, radi licnih ciljeva i odrzanja na vlasti?

Hajde da sve pogledamo ovako - Sta bi se to zaista bitno desilo kada bi sutra s politicke scene nestali SDA, HDZ i SNSD? Realno.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#252 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:
stakasa wrote:
Gojeni H wrote:
Cesto smo preostri prema sebi.
Ne voli niko promjenu. Razlika izmedju onih koji su navodno prihvatali promjene na bolje, u odnosu na one koji nisu, je samo ta da je bio dovoljan broj (i dalje veoma mali), onih koji jesu bili spremni na izvlacenje iz blata.
Nisi u pravu ovde. Spremnost na promjene BeHa gradana je debelo iza razvijenijeg dijela svijeta. Oni shvataju da su promjene neminovnost i mjenjaju se na svim nivoima - od drzave preko familije do pojedinaca. U svim aspektima. Promjene ce doc i onda mozes birati da li ces ih predvodit, da li ces biti medu prvima koji ce slijedit trendove ili ako neces da se mjenjas da se promjene nakupe pa da budes primoran da ih u paketu sprovedes - recimo s kesom preko linije razdvajanja. Ali je dobro da se problem determinise, do nazad par godina se o ovome nije ni pricalo. A vjerovatno glavni razlog nase zaostalosti
Na nesto drugo sam mislio, brato. Npr. uvodjenje gasa za rasvjetu u Velikoj Britaniji u 19. vijeku valjda.
Niko ne voli promjene, pogotovo ako se promjene sukobljavaju sa interesima drustvene elite koja je spremnija od drugih da se bori za postojece stanje, kakvo god ono bilo.

Svedska je zauzela stav koji je znatno liberalniji cak i u odnosu na bratske im skandinavske zemlje, koje se eto opet smatraju najliberalnijim od svih.
Svedska ustvari nije zauzela takav stav vec ljudi koji su imali vlast i mogli izvrsiti dovoljno jak pritisak na ostale.

S druge strane, promjene koje se desavaju u Madjarskoj ili Poljskoj tesko da mogu ici na bolje.
Promjene okay, ali nije promjena sama po sebi nuzno dobra.

BiH ima proletarijat i tajkune. Intelektualci u Bosni u pravilu ne postoje. Poneki pisac ili analiticar kvari prosjek.
Proletarijat nije imao nikakvu inicijativu ni u bivsoj drzavi a nema je ni sada. Tajkuni su grabezljivci.

Ko da vrsi promjene? Nema tu trgovaca, zanatlija, esnafa, filozofa, itd. da vrse uticaj na plebs.
Komocija se skupo placa. I Britanci su nakon ovoga bili fleksibiliniji i spremniji na promjene. Zemlja se vrti puno vecom brzinom nego ranije. I promjene su radikalnije. To je prije sansa nego opasnost. Ko je spreman da radi na sebi i da se mjenja ima puno vece sanse za napredak nego ikad prije u istoriji
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#253 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by stakasa »

Dozer wrote:@stakasa
Koji Hrvati? Ovi u BiH? Ozbiljno?

Ljudi moji... Ja se na ovakve nebuloze (ne tvoje, nego te takve price koje plasiraju iz ENV matricnih stranaka), mogu samo nasmijati.

Kako sam X puta do sada rekao da bi Dodik nasao bar 100 razloga da se ne otcijepi ako bi mu SDA i HDZ rekli "Hajde, eto ti", tako je za Hrvate prica ista, ako ne i jos pateticnija.
Pa Hrvati u BiH drze sve kladionice, sto je multimilionski posao i zarada.
Od rata drze finansijske institucije, i ko zna sta se sve tu radi..
Oko 70% trenutnog uvoza svega u BiH odradjuju firme iz Sirokog, Ljubuskog, Gruda, a to je do prije par godina bilo i preko 80%. I opet multimilionski poslovi i zarada.

Jel' neko zaista misli da bi se oni svega toga odrekli samo radi uvodjenja principa 1 covjek-1 glas? Kako da ne bi. Nabili bi HDZ i Covica nogom dok kazes "keks", samo kako bi zadrzali trziste i priliv love. Ne budite djeca ba...
Shvatite da su to samo politicarski baloni kojima se narod drzi u strahu i tenziji.

Ovo je slicno onome sto Covic tvrdi da bi u slucaju centralizacije vlasti Bosnjaci bili vecina u svim parlamentima i domovima. A istovremeno, taj isti Covic, presucuje da je to vec tako i danas, i to godinama unazad, tj. da su Bosnjaci odavno vecina u svim tim tijelima. Paradoks? Ili samo ciljana manipulacija polupismenima i neinformisanima, radi licnih ciljeva i odrzanja na vlasti?

Hajde da sve pogledamo ovako - Sta bi se to zaista bitno desilo kada bi sutra s politicke scene nestali SDA, HDZ i SNSD? Realno.
Podi od toga da je njima dobro i da ne zele da mjenjaju Covica
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#254 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by Gojeni H »

stakasa wrote: Komocija se skupo placa. I Britanci su nakon ovoga bili fleksibiliniji i spremniji na promjene. Zemlja se vrti puno vecom brzinom nego ranije. I promjene su radikalnije. To je prije sansa nego opasnost. Ko je spreman da radi na sebi i da se mjenja ima puno vece sanse za napredak nego ikad prije u istoriji
Slazem se.

Ima ljudi i u Bosni koji rade, samo ih nema na forumu k'o nas besposlicara.
Juce u Africi naletim na nako srpche, kaze "znas ovog iz Sarajeva, znas onog ..." veze nemam ko su ljudi. Kaze "stari, oni razvaaaljuju sa elektro opremom u ovoj regiji".
Ko je pametan i posten, nek' i razvaljuje ... a mi cemo obradjivat' sociologiju na forumu. :D
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#255 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by bluesjunior »

Dozer wrote:@stakasa
Koji Hrvati? Ovi u BiH? Ozbiljno?

Ljudi moji... Ja se na ovakve nebuloze (ne tvoje, nego te takve price koje plasiraju iz ENV matricnih stranaka), mogu samo nasmijati.

Kako sam X puta do sada rekao da bi Dodik nasao bar 100 razloga da se ne otcijepi ako bi mu SDA i HDZ rekli "Hajde, eto ti", tako je za Hrvate prica ista, ako ne i jos pateticnija.
Pa Hrvati u BiH drze sve kladionice, sto je multimilionski posao i zarada.
Od rata drze finansijske institucije, i ko zna sta se sve tu radi..
Oko 70% trenutnog uvoza svega u BiH odradjuju firme iz Sirokog, Ljubuskog, Gruda, a to je do prije par godina bilo i preko 80%. I opet multimilionski poslovi i zarada.

Jel' neko zaista misli da bi se oni svega toga odrekli samo radi uvodjenja principa 1 covjek-1 glas? Kako da ne bi. Nabili bi HDZ i Covica nogom dok kazes "keks", samo kako bi zadrzali trziste i priliv love. Ne budite djeca ba...
Shvatite da su to samo politicarski baloni kojima se narod drzi u strahu i tenziji.

Ovo je slicno onome sto Covic tvrdi da bi u slucaju centralizacije vlasti Bosnjaci bili vecina u svim parlamentima i domovima. A istovremeno, taj isti Covic, presucuje da je to vec tako i danas, i to godinama unazad, tj. da su Bosnjaci odavno vecina u svim tim tijelima. Paradoks? Ili samo ciljana manipulacija polupismenima i neinformisanima, radi licnih ciljeva i odrzanja na vlasti?

Hajde da sve pogledamo ovako - Sta bi se to zaista bitno desilo kada bi sutra s politicke scene nestali SDA, HDZ i SNSD? Realno.
SDS bi osto ha ha
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#256 Re: Spasa nam... ipak, nema

Post by Dozer »

Sve stoji i sve se slazem, osim za etnicku jedankopravnost i konstitutivnost. Gradjanska jednakost, na pojedinacnom i licnom nivou je jedina jednakopravnost koja treba da postoji. Sve ostalo je diskriminatorno. A cak je i ta etnicka konstitutivnost diskriminatorna u odnosu na neku etnicku manjinu na nekom prostoru.

Naprosto, to je odavno prevazidjen koncept, i uopste nacin razmisljanja, koji ne postoji vise nigdje u demokratskim drzavama. A mi se nazivamo "demokratskom" drzavom.

I, realno, sta je poenta tog etno sistema? Nista drugo nego da oni koji vladaju na bazi toga mogu vladati dozivotno i dinastijski, naslonjeni na "svoju" konstitutivnost i prava koja ekskluzivno crpe iz toga.
Da ovo zaista jeste ovako, dovoljno govori i cinjenica da se godinama nije implementirala presuda iz Strazbura o diskriminatorskim odredbama Ustava.
Ko je nadlezan da je implemntira? Pa naravno - konstitutivni koji su na vlasti.
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#257 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by Dozer »

stakasa wrote: Podi od toga da je njima dobro i da ne zele da mjenjaju Covica
On je tu nebitan, vjeruj mi. Njima je bitan samo onaj ko im moze obezbijediti licnu korist. Ako bi Covic sutra krenuo u rat radi eventualnog uvodjenja principa 1 covjek - 1 glas, ili radi ukidanja kantona, ili radi bilo cega drugog sto bi vodilo centralizaciji drzave, svi ti koji se sada zaklinju u njega bi ga hladno otkantali upravo radi toga sto bi im momentalno iz dzepa izbio milione i milione.

Hercegovacki Hrvati zive od raznoraznog uvoza, i to od rata pa do danas. Kladionice su im dodatni, i to ne mali prihod. Zaista mislis da bi se oni tek tako odrekli svega toga samo radi nekakve promjene drzavnog uredjenja, i to promjene koja njima ni na koji nacin ne bi stetila biznisu i zaradi, nego bi im cak mozda i olaksalo sve to?

Dajte ljudi... Dozovite se... Pare su sustina svega ovdje, pa tako i vladanja.
Jes', eto, svi se oni bore da budu vlast samo kako bi "branili" svoj narod.
Hau jes nou...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#258 Re: Spasa nam... ipak, nema

Post by madner »

Kolektivna prava nikako ne mogu biti temelj zdravog drustva. Ovako to ne zvuci kao nesto strasno, no kolektivna prava, kada se ogole su zapravo diskriminacija druge grupe.
Jedino ima smisla kao zastita manjina, mada je i to upitno.
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#259 Re: Spasa nam... ipak, nema

Post by Dozer »

Ja se naprosto ne mogu pomiriti s tim da su nekakva grupna/kolektivna prava iznad pojedinacnih gradjanskih, i to je tako.
Ne mogu nikako prihvatiti da su nekakve imaginarne klasifikacije i kategorije, promjenjive bukvalno na dnevnoj osnovi, nekakvo mjerilo vrijednosti bilo cega, a ponajmanje prava. Jbg... Ne ide, nazadno je, pogresno je i nadasve kontraproduktivno po drzavu i drustvo u cjelini.

I tome svi zajedno svjedocimo vec okruglo 28 godina...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#260 Re: Spasa nam... ipak, nema

Post by Hajvan »

Dozer wrote:Ja se naprosto ne mogu pomiriti s tim da su nekakva grupna/kolektivna prava iznad pojedinacnih gradjanskih, i to je tako.
Ne mogu nikako prihvatiti da su nekakve imaginarne klasifikacije i kategorije, promjenjive bukvalno na dnevnoj osnovi, nekakvo mjerilo vrijednosti bilo cega, a ponajmanje prava. Jbg... Ne ide, nazadno je, pogresno je i nadasve kontraproduktivno po drzavu i drustvo u cjelini.

I tome svi zajedno svjedocimo vec okruglo 28 godina...
:thumbup:

od ZAVNOBIH-a, rekao bih
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#261 Re: SPASA NAM ...IMA !?

Post by stakasa »

Dozer wrote:
stakasa wrote: Podi od toga da je njima dobro i da ne zele da mjenjaju Covica
On je tu nebitan, vjeruj mi. Njima je bitan samo onaj ko im moze obezbijediti licnu korist. Ako bi Covic sutra krenuo u rat radi eventualnog uvodjenja principa 1 covjek - 1 glas, ili radi ukidanja kantona, ili radi bilo cega drugog sto bi vodilo centralizaciji drzave, svi ti koji se sada zaklinju u njega bi ga hladno otkantali upravo radi toga sto bi im momentalno iz dzepa izbio milione i milione.

Hercegovacki Hrvati zive od raznoraznog uvoza, i to od rata pa do danas. Kladionice su im dodatni, i to ne mali prihod. Zaista mislis da bi se oni tek tako odrekli svega toga samo radi nekakve promjene drzavnog uredjenja, i to promjene koja njima ni na koji nacin ne bi stetila biznisu i zaradi, nego bi im cak mozda i olaksalo sve to?

Dajte ljudi... Dozovite se... Pare su sustina svega ovdje, pa tako i vladanja.
Jes', eto, svi se oni bore da budu vlast samo kako bi "branili" svoj narod.
Hau jes nou...
Pa on im je obezbjedio licnu korist. On ili neko drugi iz tog esalona. Obezbjedio je sistem i ovako postavljene stvari, sistem iznjedri covica ili nekog drugog. BeHa Hrvati dobro znaju da su izvukli maksimum i ne mozes ocekivati da ce se toga dobrovoljno odreci
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#262 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by hizo ramidovic »

kao politicki subjekt, bezbeli bi trebali imati i neki slogan, parolu i sl. po cemu bi bili prepoznatljivi u sirokim narodnim masama.
postoji li vec ili treba forumasi da daju prijedloge?
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#263 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Dozer »

Hizo.... Jesi dobro...?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#264 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by hizo ramidovic »

Dozer wrote:Hizo.... Jesi dobro...?
jesam, bogumi, sto pitas?
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#265 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Dozer »

Ma "proprica" normalno, pa reko' da te nije sta prenijelo :lol:

A slogan.. Nemam pojma. Svi su vec toliko ofucani da nemam ideje... Mozda "Jedna drzava za sve gradjane i narode" :D

Usput, vidim da ima 12 onih koji su protiv jedne ovakve opcije. Mozete li bar napisati konkretan razlog?
Naravno, pustite ono "ne svidja mi se naziv" i sl.
Dajte konkretan razlog vezan za sustinu, tj. ciljeve opcije.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#266 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by hizo ramidovic »

Dozer wrote:Ma "proprica" normalno, pa reko' da te nije sta prenijelo :lol:
prenese me nekad, kad je jugovina...

smislite nesto originalno, da na kraju ne ispadne "100% kanton sarajevo", "drzava za pracovjeka" ili "sta ba narod zna"...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#267 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by triconja »

Slogan: otpustimo budzetlije i zaposlimo se na njihovo mjesto.

Uspjeh zagarantovan :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#268 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Dozer »

:D
Nijesam ti zainteresovan za to :)
Budzetlije moraju postojati, Kod nas je problem sto ih imamo oko 10x vise nego je zaista potrebno.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#269 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Last December »

Eh da su narkomani jedini ovisnici o ovakvom sistemu lako bi mi izašli na kraj s njima...
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#270 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Dozer »

Manje-vise slika je ista i u ostalim gradovima. A sve to oko toga, kao izostanak stvarne borbe protiv narokanije i dilera, jasno upucuje i na to ko je na vrhu sve ga toga, zar ne?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#271 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by uglavnomja »

cifra je :-) cuj 100 miliona

"budžet KS-a za 2018. godinu od 769.080.000 KM. "
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#272 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by akaunt »

Dozer se upalio ko da ima dvotrećinsku vecinu!
...nego jarane kad "zajašeš" morat ćeš uništit server Klix-a, mogli bi ti svašta iskopat.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#273 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by madner »

Dozer wrote:Ma "proprica" normalno, pa reko' da te nije sta prenijelo :lol:

A slogan.. Nemam pojma. Svi su vec toliko ofucani da nemam ideje... Mozda "Jedna drzava za sve gradjane i narode" :D

Usput, vidim da ima 12 onih koji su protiv jedne ovakve opcije. Mozete li bar napisati konkretan razlog?
Naravno, pustite ono "ne svidja mi se naziv" i sl.
Dajte konkretan razlog vezan za sustinu, tj. ciljeve opcije.
Nema vise zajebancije. :D

Otpor stoko.

Sta ba narod zna. :D
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#274 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Dozer »

akaunt wrote:Dozer se upalio ko da ima dvotrećinsku vecinu!
...nego jarane kad "zajašeš" morat ćeš uništit server Klix-a, mogli bi ti svašta iskopat.
Server je najmanji problem, cak i sad :D
A da mi imaju sta iskopat, bas i nemaju :D
User avatar
Deleter
Posts: 169
Joined: 05/03/2008 09:42

#275 Re: Spasa nam... ipak, nema.

Post by Deleter »

Dzaba je Dozeru sto si ocito pametan inteligentan i nacitan a izgleda i da si sposoban i da znas sve sta bi trebalo, kad si okruzen ovakvima. Ovo izgleda isto ko kad ovcar pokusava ovce usmjeriti od dubokog jezera a ovce ko ovce hoce u jezero da se podave i bog.
Svaka tebi cast sto se bar trudis da im ukazes da ima i drugi i bolji nacin za sve ali dzaba je.
Post Reply