Spasa nam... ipak, IMA !?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Da li biste podrzali/prikljucili se pokretu za REBOOT BiH?

DA
32
70%
NE
14
30%
 
Total votes: 46

User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#1 Spasa nam... ipak, IMA !?

Post by Mikacha »

Zahvaljujem svima na ucescu.

Kako izgleda, velika vecina nas jos nije spremna za promjene.

Posebna zahvalnost za : O'zone, PM72 i Sarajmen.

I konacno, hvala Dozeru na iskazanom strpljenju, vremenu koje smo mu oteli od porodicnog, kao i nesebicnosti da podijeli
sa svima nama, po ko zna koji put, vrlo detaljan plan i mogucnosti djelovanja u maniru znalca dostojnog respekta i lidera
par excellence, vrijednog svakog postovanja !
Last edited by Mikacha on 23/03/2018 12:41, edited 15 times in total.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#2 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Seyfo »

Pa zar nismo davno utvrdili da je neukost, nepismenost, polupismenost, glupost, neznanje, primitivizam, neupućenost, nestručnost isl u postdejtonskoj BiH u stvari preduslov i prednost koja se visoko cijeni prilikom odabira ministarskog i svakog drugog kadra, postavljenog od vladajućih struktura bilo kojeg predznaka? Pa takvih primjera je bezbroj, samo se treba osvrnuti. Oni koji su prvi po neznanju i idiotskim izjavama najbolje prolaze. Autor teksta je ispunio početne uslove i cilja visoko, vjerujem da mu se smješi neka funkcija tipa ministar obrazovanja, nauke i kulture FBiH. U stvari, bio bi odmah imenovan da je kojim slučajem totalno nepismen i da se potpisuje otiskom prsta; ovako ima samo dobre šanse za to.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#3 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by O'zone »

O'zona iskreno zaboli više...

Narod isko' narod dobio...Meni svejedno, izdržat ću još ovo života što je ostalo u ovom ublehaškom društvu, na ovoj prelijepoj zemlji. Djecu obrazujem i trudim se da ih uputim na pravi put (dal će to biti Izačić, Bos. Brod ili Orašije nije mi bitno).

Ovdje je sad se to vidi svima fino. Tu i tamo se desi neka oscilacija ali to su uglavnom manje grupice koje se bore za svoje interese, uvijek odovojeno nikad udruženo. Svakom njegovo prkno bitno niko da pogleda širu sliku... Prodaju se ljudi za par maraka.


P.S. Adelu mali savjet neka smanji cijenu karti za odrasle u protivnom rizikuje slab odziv na prezentaciju svoje cijenjene knjige.
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#4 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

O'zone wrote:O'zona iskreno zaboli više...

Narod isko' narod dobio...Meni svejedno, izdržat ću još ovo života što je ostalo u ovom ublehaškom društvu, na ovoj prelijepoj zemlji.
Jarane,
zao mi je sto, neko ko je proso' sta si ti proso' ko' dijete, zvuci tako sumorno, ali - sta je tu je ...to je ono sto sam i htio cuti od par vas, ciji stav konto' svega iznimno uvazavam i cijenim. Nadam se da ce i ostali koje sam pomenuo natrcati na post i ubaciti koju; bas bih volio !
Djecu obrazujem i trudim se da ih uputim na pravi put ...
Obzirom da sam se ja vratio zaposve nakon dva'jes kuka preko bare, jedno ti mogu reci iz prve ruke:
ispravno si odabrao, kao sto to svi manje vise radimo kad su nam djeca u pitanju !
Pokusaj da im ukazes na znacaj znanja stranog/ih jezika na govornom nivou, sa citanjem i pisanjem kao integralnim dijelom; sve ce biti zehru lakse, ali nikad udovoljno lako da bi se tvrdilo da je tamo -gdje god to bilo - "El Dorado" !

I ako jos nisu poceli, nek' pocnu, nikad nije kasno: pogotovo sa yt i besplatnim kursevima dostupnim za svaki moguci jezik.
Ako ima dovoljno sredstava za regularne kurseve negdje u carsiji koji nisu samo "hamzi-ga-hop" fele, jos bolje...
Za djecu/tinejdzere je najbolje da se ufate noge i u skolu; a poslije skole - domaca zadaca !
Uspjeh zagarantovan!

Ja sam se vratio kokuz u parama, ali sam ih ostavio sa diplomama fakulteta, s tim sto kcerka ima i magistarski pride!

I opet nije bilo lako za posao. A nikada ti nije siguran - kaptalizam je to sine!

Tough competition, all the time! You gotta be on your toes, baby ! :razz:

Eto ti, moj O'zone.

Hvala na javljanju i sretno s' planom : valja nama preko rijeke !
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by uglavnomja »

malo tehnicki, vezano za glasanje
hipoteticka situacija - imas 500 redovnih lajkaca

eto, moze se nahvatati 500 potpisa za osnivanje stranke, pogotovo ako moze kako online
i to puno lakse nego 500 glasova :D

pocinjuci od toga da za lajkanje i pracenje ne moras ni da zivis u bih niti da budes drzavljanin niti da imas pravo glasa
dalje - u startu 50% ljudi koji zive u bih ne glasa
onda izbori na lokalnom nivou - tesko da ces skupiti i 50 od tih 250 sto glasaju na svojoj opstini
na opstim izborima, teoretski donekle moguce, entitetska podjela, ali opet je to samo kap


i ono glavno, osnovno :sad: logika kojom narod bira za koga ce glasati :-) ili tacnije nedostatak iste :skoljka:

lajkace tebi neko postove ... ali glasace po nekom svom principu, od tradicije, godina, obrazovanja, izgleda, licnog odnosa, itd ... za vec isluzene lopove sa dugim stazom po foteljama
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by insomnia78 »

:lol: :lol: :lol:
Ja cekam da Kapetan Husein da intervju pa da krenemo
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#7 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

insomnia78 wrote::lol: :lol: :lol:
Ja cekam da Kapetan Husein da intervju pa da krenemo
Yo, inso;
ja sam reko' da citam vec okolo godinu dana postove uglavnom vezane za 92-95, al' mi promace Kapetan H ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by insomnia78 »

Bezbeli ne zalazis na Siriju :-D
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#9 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

uglavnomja wrote: eto, moze se nahvatati 500 potpisa za osnivanje stranke, pogotovo ako moze kako online
i to puno lakse nego 500 glasova :D
Hej ug.ja,

hvala na ucescu i samo da dodam : nisam mislio ni na kakvo "lajkanje" zaoprave u smislu klikanja...
vise sam htio da kazem kako su se medju vama koji ucestvujete na forumu vec godinama i imate nekoliko hiljada, pa i desetina hiljada -wow!- postova, vec prilicno iskristalisalo ko je ko, za sta se borio, sta zastupa i sta ga grebe itd.;
i da se vec prepoznaju lideri, ljudi koji imaju odredjenu harizmu i koji bi mogli skupiti dovoljan broj nasih glasova da ih podrzimo u kandidaturi za neki pocetni nivo za ucesce u ovoj budalastini sto se zove vlast, a poslije ...pa nek se dokazuju.
A mi cemo preko njih valjda i sami malo ucestvovati u svemu tome.
Kad je mogo' onaj profa direct iz US of A, sto ne bi mogo' Dozer, jal' neki drugi cvrst karakter ko' on, matere ti ?

Tako nekako. Ja najozbiljnije.
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#10 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

insomnia78 wrote:Bezbeli ne zalazis na Siriju :-D
Sta cu ba na Ilidzi ? Kod MemLica?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Dozer »

@Mikacha

Moze i ovako drug. Hvala tebi na lijepim rijecima i razumijevanju onoga sto ovdje pisem vec godinama. A pisem, manje-vise, jedno te isto. Sve u nadi da ce ljudi, pogotovo mladji, shvatiti sta im se radi...
Ovo ce biti jedan duzi post jer je potrebno malo detaljnije opisati i objasniti neke stvari, a iz kojih ce se moci bez ikakvih problema shvatiti ko sam, sta sam i kakva su mi razmisljanja.
Da to odmah najavim, pa ako se nekome ne cita tolika ponjava, slobodno preskocite. Ne zamjeram nikome nista (iako nemam pojma da li cete citati :D).

Dakle, kandidatura. Moja, a i ostalih nabrojanih (mislim da ce se i oni sloziti sa mnom kada dodjem do tog dijela). Ali, moram krenuti iz neke blize istorije da bi sve bilo jasnije.
Te nesretne '92 sam imao cijelih 19 godina, kao i PM72. Nazalost, vec u septembru '91 sam znao da ce ovdje biti rat, iako nisam bas znao ko i protiv koga. A to nisam znao naprosto jer u mom rijecniku, a ni umu, kao i rijecniku moje kompletne raje tada (a to je bilo par desetina stalnih ljudi, i jos 2-3 stotine "letecih"), nisu postojali termini poput Srbin, Hrvat, Musliman, Bosnjak, cetnik, ustasa ili balija. Najiskrenije - nisam imao pojma ni sta to sve znaci. Cetnici i ustase su mi bili nesto sto je bilo u WWII, i uopste ih nisam vezano za neki narod, tj. za Srbe ili Hrvate. Naprosto nisam bio opterecen tim stvarima, a odgovorno tvrdim da nije niko u svoj toj mojoj blizoj raji. A u toj raji, i kada danas sagledam sva imena i prezimena, bilo je svega i svakoga po danasnjim etnickim prefiksima ili sufiksima. I svi bili jedno, zajedno, niko nikad nije nikoga krivo ni pogledao radi tog imena i prezimena ili vjerskog praznika koji neko slavi ili ne slavi. A, opet najiskrenije, i za te praznike sam znao samo nazive, a nisam imao pojma ni sta predstavljaju, niti me zanimalo, iako sam isao kod svojih starijih na njih, kao i kod raje. I, koliko se sjecam, isto je bilo i u raji.

Te '91 sam upisao i prvi faks, DIF tadasnji (jer sam se od 11-te godine aktivno bavio raznim sportovima, pa je to nekako bio logican nastavak), i krenuo na njega u septembru. I na prvim rokovima, u januaru '92 cini mi se, odmah polozio i prvi predmet, i to najtezi - anatomiju. Vec pocetkom februara su mi dosli neki poznati i zajebani likovi iz naselja na vrata (Dzilda rahmetli i jos neki, sve stariji), i pitali me da li bih bio voljan da ih ucim pucati. I njih, i druge ljude iz PL-a. Prvo, nisam imao pojma sta je PL. Nesto sam nacuo do tada, ali zapravo nisam znao sta je to tacno. Ali, pristao sam, i tako je zapravo za mene rat vec tada bio poceo. Do aprila i zvanicnog pocetka rata na obuku su mi dovodili desetine ljudi. Onda je poceo rat, zvanicno, i jbg...provedoh ga kako ga provedoh. Ovdje je samo bitna jos jedna sitna napomenica - u martu '92 sam s 2 jarana krenuo na bus za Njemacku, na nagovor jednog od njih, trebalo je da zavrsimo kod njegove tetke u Stutgartu. Na pola puta do autobuske i slucajuci rafalanje s barikada na Pofalicima, ja sam odustao, a onda i oni za mnom. Danas mogu samo reci - nazalost. Bio mlad i glup. Ne idealista, a ni neki patriota. Daleko od toga. Jednostavno me vuklo to pucanje, a onda i porodica koja je ostajala tu. Naravno, kao i svi, mislio sam da ce to potrajati 2-3 mjeseca, i to je to... I zajeb'o se momacki, kao i svi ostali...

Medjutim, nekad tokom '93 sam polako poceo uvidjati svu nebulozu tog rata. Gledao ratne profitere, ala Cesko i sl., koji su usred rata drzali restorane i u njima imali svega kao da je mir, i gdje su redovno dolazile nase vajne vodje i komandanti, a ja zivio na grahu, leci (za koju do rata nisam ni znao da postoji), makaronima i rizi, isto kao i starci i mladji brat. Slusao razne gluposti o bitnostima meni totalno nebitnih stvari, gledao i slusao o zavalama raje na linijama radi imbecilnih komandanata, ali i sam trpio i prezivljavao isto (ne radi mojih komandanata, nego uvijek radi nekoga drugog), slusao bajke o svemu i svacemu... A onda je krenula islamizacija ABiH. Tada sam konacno shvatio sve o tome kakav je to rat, ko ga vodi i zasto. I polako, koliko je to bilo moguce, poceo se izvlaciti iz svega toga. Naravno, nije da sam bas i uspio, ali eto...bar sam ponesto fulio, par terena, sto je do tada bilo nezamislivo.

Onda, nekad '94, odlucim da opet upisem faks. Vidio kako ga svi nesto zavrsavaju u trku, pa kontah da i ja... Upisem pravo. I odem na prvi ispit, odaberem odbranu kontajuci da krenem od najlakseg. I usao na ispit, u uniformi logicno, a profesor mi ne postavi ni jedno jedino pitanje vezano za predmet, nego sa mnom 10-ak min. pricao o tome gdje sam, sta sam i sl., i dao mi 8. Tu mi odmah postade jasno kako to svi zavrsavaju tako lako.
I odustanem od faksa. Jednostavno - nisam taj tip osobe za te takve stvari. Dzaba sve...nisam mogao protiv sebe. Ako mi se ikad ista u zivotu gadilo, to su onda takvi ljudi, poltroni, oni koji samo gledaju kako i gdje da nesto smuljaju, provuku se ne dajuci nista od sebe, i na taj nacin nesto profitiraju. Jbg, takav sam...
Ali, a sto tada jos nisam kontao tako, to su bili realni zaceci danasnjeg stanja. Vec tada je pocelo obezvrijedjivanje svega sto je do tada vrijedilo, moral je polako nestajao sa scene, i polako je "na vlast" dolazila malogradjanstina, papanluk, seoski mentalitet "prvo ja i meni, jebe mi se za druge", i generalno srozavanje svih mogucih normi ponasanja, normalnog, iskrenog i postenog.

Zavrsi se i rat, prezivjeh uz neka laksa ranjavanja, stotine sati smrzavanja, prljavstine, polugladi i zedji, strepnji (straha nikad nisam imao), gledanja krvi, utroba, previjanja otkinutih udova, rupa od metaka i gelera, gubeci prijatelje i drugove... Zaradih i PTSP (naravno, papir nikad prijavljen), ali nemam nekih manifestacija poput mase drugih. Samo mi je fitilj nesto kraci nego je bio.
Poceh '96 raditi za Amere, ozenih se iste godine, podstanari, a sljedece godine dobih prvo dijete. Nakon dvije godine odem od Amera jer nisam mogao trpiti papanluk i krkanluk, kao i izivljavanje pojedinih Amera, pa dam otkaz da ne bih nekoga morao odlezati. Pa onda radio s Japancima dvije godine, lijepo se tu zaradilo, od cega se kupio i prvi vlastiti stan. Uto dodje jos dvoje djece, u komadu. I opet promijenih posao, opet za Amere, ali ovaj put normalne i gdje ostadoh 6 mjeseci, da bih onda igrom slucaja dobio ponudu za novi posao, naravno opet stranci, i tu sam i danas.
Tada opet upisem faks, ekonomiju vanredno, koji i zavrsim u roku s nekim srednjim prosjekom. Nesto kasnije upisem i IT akademiju, gdje zavrsim kao 11-ti od preko 900 ljudi.
U medjuvremenu sam morao traziti veci stan, pa sam i to zavrsio. Kredit, logicno.

Svo ovo vrijeme sam posmatrao i slusao sve sta se desava u drzavi, a posto mi je posao ukljucivao, a ukljucuje i danas puno putovanja sirom BiH, ex Yu regiona, ali i dalje, imao sam i imam priliku raditi sa stotinama ljudi, kao i vidjeti i cuti razmisljanja i stavove bukvalno hiljada ljudi raznih nacionalnosti, etnija i vjera..

Onda, nekad 2010. osnova se NS. Zovu raja - hajde, dobra je prica, svebosanska, pismena gradska raja, necemo ove etno-vjerske budalastine, daj da mijenjamo ovo, itd.itd.
I, hajde... Prikljucim se. I ubace me prvo u NOKO KS, a onda nakon mjesec-dva i nekih mojih malo ostrijih kritika rada KO, predloze da predjem iz NO u KO (NO - nadzorni odbor, KO- kantonalni odbor). I krenula priprema za predizbornu 2012., cak i neki moji prijedlozi o online aktivnostima bili prihvaceni, pa sam i tu nesto pravio i radio, a onda, u jednom momentu, nastade potop. Iznenada se smjer price poceo okretati i iz svebosanske platforme i price pocelo se pricati kako se ipak mora postovati postojeci Ustav, etnicki reciprociteti, blablabla... I ja tu popizdim, naravno, i sve to uredno zatjeram u neku stvar, pokupim se i odem (bilo i po medijima :D).
A sve se to pocelo desavati jer su neki "glavnokomandujuci" dobili par prijetnji, receno im da povuku malo rucnu, a sto je bio jasan signal da su se oni na vlasti malo prepali. A to je bilo i logicno s obzirom na uspjeh NS na izborima te 2010. i samo 6 mjeseci nakon osnivanja. To je pokazalo da su krenuli u dobrom pravcu i s dobrom pricom, da su im ljudi povjerovali, i samo je trebalo nastaviti. Ali - jok. Sve se stopiralo, i cak se prica okrenula. Danas svi vidimo gdje ih je to dovelo. Tacno tamo gdje sam jos onda rekao da hoce. A, da su imali muda tada, i da su na te izbore 2012. izasli na istoj platformi, jasno i glasno i bez ikakve zadrske, danas bi se, garantujem, mogli ravnopravno boriti s ovim mazlumima iz SDA, HDZ i SBB, i to s velikim sansama da ih cak i pobijede.

Ali, ono sto je najbitnije u ovoj prici jeste cinjenica da sam ja tada za njih odjednom postao "preradikalan". A samo sam govorio da ne treba odustati od inicijalne svebosanske price, da ce to sigurno animirati ljude i da ce ljudi to sigurno slijediti jer im je vec tada bio pun klinac ovih etno-hostaplera. Medjutim... jbg... Prepali se, i odustali. I nikada se vise nece moci vratiti u tu pricu jer su se prodali za par fotelja. Danas se nesto, kao, pokusavaju vratiti, ali nema od toga nista. Prosao voz, propao momenat.

To je sto se tice proslosti....

----------

Sadasnjost...
Evo, recimo ja sutra prikupim 500 potpisa i osnujem stranku. Posto smatram da je socijal-demokratija jedini realan model koji moze funkcionisati u ovoj maleckoj zemlji, nazvacu je, recimo, NSS - Nacionalni Socijaldemokratski Savez.
I sta onda? Da se reklamiram kao "Dozer s Klix-a" ? :D
Zafrkavam se.
Ali, realno, problem je sta dalje. Na koji nacin privuci ljude koji su vec toliko puta prevareni, slagani, izmanipulisani...?
Jedina prica i platforma koju bih ja ovakav kakav jesam mogao sastavii i ponuditi jeste Svebosanska.
Nacionalna prica, u kojoj ne postoji etnicki Ustav, nego iskljucivo gradjanski, i gdje etnicki kolektiviteti nemaju nikakva posebna prava na osnovu toga, nego 1 covjek - 1 glas, 1 predsjednik.
Republicko uredjenje drzave, bez entiteta i kantona. Eventualno uz 4-5 regija koje mogu biti nekakve guvernerske. Pa, hajde, za prelazni period mozda i 4-5 kantona umjesto toga, pa kasnije guverneri i to, ali bez besmislenih paralelnih ministarstava za sve i svasta. Samo vlada kantona, ispod koje su opstine, a koja je direktno odgovorna drzavnoj vladi cija ministarstva su nadlezna i za sva desavanja u kantonima.

Realno, koliko ljudi bi glasalo za ovo danas, i nakon svih mogucih prevara?
Mogu sastaviti i dobar ekonomski reformski program, ali taj ce program neminovno ukljucivati brojne vrlo bolne rezove.
Drugim rijecima, ovdje je naprosto potreban jedan klasicni restart, a koji bi podrazumijevao zadrzavanje samo nekih postojecih stvari, u smislu zakona koji bi takodjer morali biti ponegdje djelimicno mijenjani, dok bi mnogi morali nestati.

Koliko ljudi bi mi zaista povjerovalo da se to moze uraditi, i glasalo za mene, tj. za tu stranku?
Last edited by Dozer on 16/02/2018 15:01, edited 2 times in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8269
Joined: 25/05/2013 23:49

#12 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by apsidejzi »

Dozer wrote:Koliko ljudi bi mi zaista povjerovalo da se to moze uraditi, i glasalo za mene, tj. za tu stranku?
E moj dozeru, koliko si ti samo neiskvareno naivan i kako samo nisi shvatio zbog cega je zapravo rat bio... Ja sam evo maksuz ustao iz kreveta da odem po laptop jer mi je mrsko kuckati na telefonu :D

Procitao sam tvoj tekst sa zadovoljstvom i mogu ti reci da sam do prije par godina bio potpuno istih razmisljanja kao i ti (idealista) ali onda sam poceo gledati cinjenice i uvidjati da od idealizma nema nista. Da bi razumio situaciju na terenu, moras biti u stanju uci u poziciju drugih ljudi. Evo recimo, kad ti kazes da ste se kao djeca igrali pred zgradom i da niko nije znao ko je srbin, hrvat il musliman... to jednostavno nije tacno. Ono sto je tacno jeste da ti nisi znao ko je srbin hrvat il musliman jer si tako odgajan. Ostali su i te kako znali. Pogotovo srbi.

Vidi... ja sam dugo ignorisao "velikosrpski" i "velikohrvatski" projekat ali kada vidim kako se odgajaju generacije srba i hrvata, vidim da se odgajaju i dalje na mrznji. Fasisam je sastavni dio njihovog identiteta. Rijetki su pojedinci koji nisu tako odgajani. Nazalost. Ja nisam htio vjerovati u ovo ali sada ne da vjerujem, nego znam. Pogledaj samo nekoliko primjera i sve ce ti biti jasno kako si odgajan ti, a kako se odgajaju oni. Pod oni, ovdje sada ubrajam i bosnjake jer se virus fazisma polako preseljava i u njih (rekao bih razumljivo i "konacno"). Jucer je u Srbiji bio neradni dan. Znas li zasto? Zato sto su slavili "Prvi srpski ustanak" (1804-1815 u kojem su izgubili naravno). No nije bitno to sto su izgubili, slavi se to sto su se prvi put pobunili protiv Turaka. Tada je posijano sjeme rata 92-e. Bosnjaci su za njih (vecinu) turci koji se trebaju protjerati sa njihove teritorije. To se desilo i 42 npr u FOci kada su bosnjaci poklani isto kao 95-e u srebrenici. Apsolutno isti metod. Naivne bosnje stitili srbe od ustasa i kad su se talijani povukli cetnici uletili na par dana prije partizana, svi srbi se povampirili i poubijali bosnjake. komsije. Procitah negdje da te noci (nakon ulijetanja cetnika i povampirenja lokalnih) ni jedna bosnjacka kuca nije imala rezervnu garderobu da obuce. Sve pokrano i muskarci poubijani. Imamo mi mnogo vise srebrenica nego sto znamo. Za par dana dosli partizani a sa njima i Tito i zbog politickih razloga nisu uradili nista lokalnim srbima.

I ja sam mislio da su to price iz WWII ali nisu. Narod, pogotovo srpski seljaci i dalje to gaje. Ja danas srbe generalno vidim kao stalne goste onog hotela iz filma "Od sumraka do zore". Sve su cool i fini dok ne padne noc. Onda se povampire do jutra. Primjera ima vise nego bezbroj. Na ruku im ide to sto Rusija ima geopoliticke interese na balkanu. Upravo citam knjigu od Raifa Dizdarevica (od smrti Tita do smrti Jugoslavije) i tu je vise nego jasno da su rusi htjeli prosiriti svoj uticaj na balkan i da su zato poceli finasirati srpski nacionalizam koji je u konacnici doveo do rata. Da, upravo to!!! Srbi su uspavali taj nacionalizam, ali su rusi imali interes u njemu i isfinansirali njegovo budjenje. A tesko zabu u vodu bacit... Ima tih primjera koliko hoces.

Sa hrvatima ista prica u malo manjem obimu. UZP se nije iskorijenio iz njih. Dovoljno ti je pogledati maskeradu u Livnu pa da vidis kako oni odgajaju svoju djecu.

Kod bosnjaka se pocinje buditi ista prica ali u daleko najmanjem obimu, ali mi je mrsko vise pisati o ovome... samo se isfrustriaram :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#13 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Haris.ba »

Dozer wrote: Ali, realno, problem je sta dalje. Na koji nacin privuci ljude koji su vec toliko puta prevareni, slagani, izmanipulisani...?
...

Realno, koliko ljudi bi glasalo za ovo danas, i nakon svih mogucih prevara?
...
Koliko ljudi bi mi zaista povjerovalo da se to moze uraditi, i glasalo za mene, tj. za tu stranku?
Čovjeka možeš samo jednom prevariti. Drugi put to nije varanje - već davanje pristanka.

Čovjeka jednom možeš slagati. Svaki slijedeći put to nije više laganje. Već pristajanje na alternativnu realnost.

Čovjeka jednom možeš izmanipulisati. Svaki slijedeći put to više nije manipulacija. Već pristajanje na okolnosti.

P.S.
Veoma malo bi glasao za takvu stranku o kojoj pričaš, osim ako se okolnosti ne promjene (nešto slično kao u Grčkoj). I imao bi možda neki mali vremenski period vlasti - i onda bi se opet sistem vratio na staro.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#14 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by bluesjunior »

man se corava posla
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Dozer »

@apsidejzi
Nije bas da sam naivan ni bio, a pogotovo to nisam danas. A nisam ni idealista. Znam ja vise nego dobro sta je i kako je danas, ali isto tako i sta je i kako je bilo nekada, prije te '92, ili je mozda bolje reci prije '90, kada su se pojavili ovi danasnji "sveti kontitutivci", tj. etno-nacionalisti, i poceli s uvodjenjem ENV matrice u glave ljudi.
A rat, i to ti garantujem, nije bio iskljucivo radi tih velikosrpskih mitomanija. Bar je danas to vise nego ocigledno. Nisu ni domaci tu bez oraha u dzepovima, vjeruj mi.

Vjeruj mi, ono sto sam napisao za raju zaista jeste bilo onako. Njihovi roditelji su nesto drugo, i to nisam ni spominjao. Ali, vecina te raje koja su ostala ovdje, bez obzira na ime i prezime, i danas su isti kao i onda - neoptereceni. I svi zajedno hebemo majku kroz majku svima ovima.

Vise sam ja nego svjestan velikosrpske price i matrice, mitologije, pumpanja neuspjeha i poraza kao da su pobjede, itd., kao i hrvatskog hinjluka, pokvarenosti i interesne namazanosti. Medjutim, a i ovo ti govorim iz iskustva, daleko je to od vecinskog misljenja i kod njih. Evo i jedan detalj o tome - imam jaranicu u BG koja je novinarka. I ona mi cesto prica s kakvim glupostim se susrece i na sta je sve prisiljena da trpi kako bi zadrzala posao. Npr. kada god se intervjuisu ljudi na ulici o nekim politickim pitanjima vezanim za ratove, to se uvijek sjece tako se prikaze kao da "vecina gradjana" misli isto. A tvrdi da to nije ni priblizno tako i da zapravo vecina gradjana kaze suprotno, u smislu da su negativni prema RS, ratu u BiH, zlocinima, ali i poiltici koja se vodi u tom smislu. Ali, oni se izrezu, a u medijima se onda emituju vecinom oni koji podrzavaju velikosrpsku politiku i ideju. Ista je matrica i ovdje, u RS.

Da se djeca danas odgajaju kako ne treba, u smislu tog nacionalizma i mrznje, i to je tacno. Ali, opet ti kazem da to nije vecinski. Mediji i ovdje prikazuju samo negativne kontekste, ciljano, jer to je dio masovne politicke manipulacije. Obrati malo vise paznje na broj ljudi kada vidis takve dogadjaje na TV, i sve ce ti biti jasno. Npr., sjetimo se onih banjaluckih skupova prije 2 godine, jedan za podrsku Dodiku, drugi protiv njega i njegove vlasti. Na podrsku Dodiku je preko 80% ljudi doslo pod prijetnjom i ucjenom, vecinom vezano za radno mjesto, i ovo znam 100% da je bilo tako.
Na drugi skup, protiv Dodika, vecinom su dosli simpatizeri onih stranaka koje su ga organizovale, i manji dio zaista nezadovoljnih.
Sustina je da su i jedni i drugi bili izmanipulisani na neki nacin. "Dodikovci" dosli iz straha, a ovi drugi na lazna obecanja.

Uostalom, dovoljno je pogledati izlaznost na izbore, kao i ukupnu kolicinu glasova koju osvoje ENV matricari, tj. etno-nacionalisti na sve strane - to bude ukupn oko 50-60%, odnosno pola od pola, sto je zapravo 25% od ukupnog birackog tijela. I onda imamo situaciju da nam vladaju stranke koje zapravo imaju manje od 15% podrske ukupnog broja biraca. Naravno, ovo je apsurd naseg Ustava i izbornog sistema.
Ali, u svakom slucaju je vise nego indikativan podataka.

Da su sela i manja mjesta uvijek bila etnicki i vjerski podijeljena - jesu. To se zna, to je tako bilo uvijek, a tako je i danas. Tu je, ako se radi o mjesovitim mjestima, samo privid suzivota dok je realnost da ljudi komuniciraju, ali im je istovremeno i svejedno za one druge. Tacnije, svejedno im je i za "svoje". Tek kada se zaostri situacija radi necega, tada na povrsinu isplivaju ti ENV animoziteti, ali i tada je to vise radi potrebe za zastitom i homogenizacije "sa svojima", neg oradi zaista nekakve realne mrznje na na licnom nivou.

@Haris.ba
Naravno. Tu se uvijek mozemo referisati na onu staru narodnu - covjeka mozes prevariti jednom, mozes i drugi put, ali ne mozes ga varati vjecno.
Sve nakon drugog puta onda spada u doborovoljni pristanak da budes svjesno prevaren.

I naravno da bi vrlo malo ljudi glasalo za "moju" opciju, a upravo rad ogromne kolicine prevara koje su ljudi do sada dozivjeli.
Jedina sansa, MOZDA, bi bila kada bi ta "moja" stranka imala na raspolaganju par miliona s kojima bi mogla kupiti puno raznog medijskog prostora. Tada bi se ljudima moglo komunicirati sve detaljno, kompletna ideja, do u najsitnije detalje.
Bez ovoga, svaki novi politicki projekat je ovdje unaprijed osudjen na propast, a onda i uklapanje u postojecu politicku zabokrecinu.

------
Naravno, u svemu ovome postoje jos neki faktor:

1. Svaka ovakva opcija, i ukoliko bi se pokazala kao interesantna narodu toliko da joj pocne davati podrsku, automatski bi na sebe navukla ogroman bijes vladajucih. I ne samo njih. Zapravo bi neprijatelji toj opciji postali svi koji su sada na neki nacin u vlasti, pa cak ukljcujuci i ineke opozicone stranke poput. Ovo bukvalno znaci da bi za neprijatelje imali odmah SDA, HDZ, SBB i SDP u FBiH, i skoro sve stranke u RS ukoliko bi se i tamo pojavila podrska (a mislim da bi, jer i tamo je ljudima pun klinac).

2. Jacanje ovakve opcije, sto bi znacilo slabljenje postojecih, sigurno bi dovelo do nasilja. Sto prema ljudima iz opcije (inicijalno), a onda i na malo vecem nivou, tj. do etnickih sukoba. Prvo na nekim lokalnim nivoima, a onda i sire, jer to bi bio jedini moguci nacin na koji bi postojeca kamarila mogla vratiti vlast.

3. S obzirom da je meni u zivotu dobro, da imam sve sto mi treba, kao i da je ta politicka vratolomija jedan vrlo neizvjestan projekat i put, zaista ne vidim zasto bih narusavao svoj vlastiti mir i zivot necim takvim....
Za koga tacno? Svoju djecu? OK, legitiman razlog. Ali, svojoj djeci mogu obezbijediti bolji zivot i na drugi nacin, lisen stresova i budalastina koje bi sigurno dozivljavali kada bih krenuo u ovakvu vratolomiju. Treba li to meni i/ili njima? Logicno - ne.

Na kraju, jedini realan i smislen zakljucak jeste povinovati se (iako se tome nikada necu povinovati ni prikloniti) onoj seljackoj matrici iz prethodnog posta - Imam sve, jebe mi se za ostale.
Ne mogu to tako, naravno, jer nisam takav. Ali, izgleda da mi ne preostaje nista drugo nego da se zderem zbog svega toga, i gledam kako vlastitoj djeci da obezbijedim normalan zivot. Ako ce to biti negdje vani, OK, neka idu vani. U svakom slucaju ce im biti daleko bolje tamo negdje, gdje god to bilo, u uredjenom sistemu u kojem mogu normalno raditi i zivjeti, nego ovdje medju gomilom polusvjesnih i polupismenih likova koji ne znaju jesu li posli ili dosli, a jos manje gdje bi to bilo...
Last edited by Dozer on 23/02/2018 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by seln »

Kako se kod nas kaze, sjedi s mijerom.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by broj dva »

Nade nema, ova zemlja je propala. Podjelili su nas i cementirali podjele. Uče nas sa se mrzimo i da ne vjerujemo jedni drugima a u tom predmetu smo na žalost odlični učenici.
Nema lidera, nema državnika. Samo mali miševi, lopovi raznih kalibara i dupeljubci. Postali smo teren za razigravanje ruske, turske, američke, arapske i eu momčadi.
Jedino što je pozitivno je bjeda i nezadovoljstvo. Jeste da smo među svjetakim prvacima u " šuti i puši" disciplini ali valjda i mi imamo dno ispod kojeg ne možemo. Samo što i kada dotaknemo dno to se neće iskoristiti za socijalni bunt i rušenje cjelog sistema nego u najboljem slučaju za novu generaciju nekompetentnih i korumpiranih politučara jer političari, to smo mi.
Možda sam malo pesimističan ali ako vi vidite neki razlog za optimizam molim vas podjelite ga sa mnom jer mi treba.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#18 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Hajvan »

Dozer wrote: Posto smatram da je socijal-demokratija jedini realan model koji moze funkcionisati u ovoj maleckoj zemlji, nazvacu je, recimo, NSZ - Nacionalnii Socijaldemokratski Savez.

Nacional Socijalizam :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by madner »

NVZ approves.
:D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#20 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Fudo387 »

Protiv etno torova-za nacional socijalizam!
Za bolje sutra-glasajte za nas!

Dozer for president-PM for commissioner.


Ja mislim da se ovaj zajebava sa vama, al haj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Haris.ba »

Nudim usluge ministra finansija. :D

Ako treba da sam skroman - biću ključar centralne banke.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#22 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by hizo ramidovic »

covijek izdo knjigu i mijesto daga pofalite vise ufatili pravo pisa koda jeto naj bitnie svimi nekad pogriesimo
akoe vama krivo ivise latite posla pa napisite a nemoite laprdat ovdie po forumu
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#23 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

Hajvan wrote:
Dozer wrote: Posto smatram da je socijal-demokratija jedini realan model koji moze funkcionisati u ovoj maleckoj zemlji, nazvacu je, recimo, NSZ - Nacionalnii Socijaldemokratski Savez.

Nacional Socijalizam :mrgreen:
E, moj sine ; dje ti ugazi u taj nick ?


@Doz
We are fucked ! - spasa nam nema (s'vakim!), sta sam ti reko'...
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#24 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

hizo ramidovic wrote:covijek izdo knjigu i mijesto daga pofalite vise ufatili pravo pisa koda jeto naj bitnie svimi nekad pogriesimo
akoe vama krivo ivise latite posla pa napisite a nemoite laprdat ovdie po forumu
:thumbup: :bih:
fala gdije cuoinecuo, hizane; znao sam da moremo racunat na tebe !
User avatar
Mikacha
Posts: 58
Joined: 20/01/2018 10:23
Location: No.1 MILE NJANTAKO BL (BlackListed) F O R E V E R !

#25 Re: SPASA NAM NEMA ! (s 'vakim!)

Post by Mikacha »

Fudo387 wrote:Protiv etno torova-za nacional socijalizam!
Za bolje sutra-glasajte za nas!
Dozer for president-PM for commissioner.
Fudo, fudo...

iscitavajuci ovo izmedju 92-95
sjecam se da naidjoh i na tebe, i tu sam te upamtio ko' pozitivca. Kao neki lik razlaze teoriju da se deblokada Sa ili Srebrenice trebala izvesti pravo preko Romanije; ko faktor iznenadjenja, sta li...
Razvila se diskusija; pm, woody i drugi pozitivci ...lik ne popusta; te uleti i ti odnekle - da parafraziram :
"vala si u pravu "- velis ti tom liku " samo te dovezu u TAM-icu na ravnu romaniju i kazu - E, haj sad Fudo, samo pravo !"

E, vidis moj Fudara, tu si mene osvojio kao pozitivac, jer si sazeo puno stvari u malorijeci :
ti kao izravni ucesnik u direktnoj konfrontaciji protivu budalastina nekoga iz minkenske brigade i to je to.
To tu - Fudo Car !

Ovo ovdje - sta ti 'vo treba, Fudara ?

Svi ovi, koje sam ja zamolio javno da podijele sa nama njihova vlastita misljenja, i pomognu nam da se eventualno sa vise razumijevanja upustimo u sledecih nekoliko mjeseci ispred nas, a koji ce nam zapecatiti cetiri godine nakon toga "orilo-gorilo", zasluzuju svojim dosadasnjim angazmanom na ovom forumu mnogo vise od ovoga :
Ja mislim da se ovaj zajebava sa vama, al haj.
Jednostavno receno - ovaj put si fulio Fudo.
Post Reply