sparkasse banka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#76 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 14/09/2020 23:03 Ovih dana konacno zatvaram racun u RB, otvorio sam u sparkasse i cine mi se ugodnijim (jedini minus mi je bio sto nemaju puno bankomata, ali rece mi radnica da mogu dizati na unicredit bankomatima bez provizije pa et)

Da ne spamamo temu o RB.
Ja ovo za bankomate UniCredit banke prvi put čujem.
Jesi li probao dići gotovinu sa tog bankomata?
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#77 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »

Dzontra_Volta wrote: 15/09/2020 12:51
gadnel wrote: 14/09/2020 23:03 Ovih dana konacno zatvaram racun u RB, otvorio sam u sparkasse i cine mi se ugodnijim (jedini minus mi je bio sto nemaju puno bankomata, ali rece mi radnica da mogu dizati na unicredit bankomatima bez provizije pa et)

Da ne spamamo temu o RB.
Ja ovo za bankomate UniCredit banke prvi put čujem.
Jesi li probao dići gotovinu sa tog bankomata?


Nisam jos, radnica u sparkasse mi je rekla da mogu dizati gotovinu na bankomatima od unicredit banke, ali da dobro pazim da ne provjeravam stanje racuna, to se naplacuje. Odnosno trebao bi samo izabrati da dignem gotovinu i valjda nista ne raditi sto bi izazvalo dohvacanje stanja racuna (pretpostavljam da i izvod pada u ovo)

Posto mi na SMS dolazi bilo kakva izmjena stanja, ne igra mi neku ulogu, tako da cu probati cim budem naisao na unicredit bankomat cisto da probam. Veceras bi trebao svratiti, pa cu javiti kako prodje, mada dok sam koristio RB, ako dignem novac na bankomat druge banke, provizija od 10KM mi se naplati tek pocetkom iduceg mjeseca, ne znam da li je isti slucaj i ovdje (kad bi recimo pogledao stanje racuna)
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#78 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 15/09/2020 12:59
Dzontra_Volta wrote: 15/09/2020 12:51
gadnel wrote: 14/09/2020 23:03 Ovih dana konacno zatvaram racun u RB, otvorio sam u sparkasse i cine mi se ugodnijim (jedini minus mi je bio sto nemaju puno bankomata, ali rece mi radnica da mogu dizati na unicredit bankomatima bez provizije pa et)

Da ne spamamo temu o RB.
Ja ovo za bankomate UniCredit banke prvi put čujem.
Jesi li probao dići gotovinu sa tog bankomata?


Nisam jos, radnica u sparkasse mi je rekla da mogu dizati gotovinu na bankomatima od unicredit banke, ali da dobro pazim da ne provjeravam stanje racuna, to se naplacuje. Odnosno trebao bi samo izabrati da dignem gotovinu i valjda nista ne raditi sto bi izazvalo dohvacanje stanja racuna (pretpostavljam da i izvod pada u ovo)

Posto mi na SMS dolazi bilo kakva izmjena stanja, ne igra mi neku ulogu, tako da cu probati cim budem naisao na unicredit bankomat cisto da probam. Veceras bi trebao svratiti, pa cu javiti kako prodje, mada dok sam koristio RB, ako dignem novac na bankomat druge banke, provizija od 10KM mi se naplati tek pocetkom iduceg mjeseca, ne znam da li je isti slucaj i ovdje (kad bi recimo pogledao stanje racuna)
Haj, pa javi. :D
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#79 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »

Dzontra_Volta wrote: 15/09/2020 13:11 Haj, pa javi. :D

Evo me,

svratio veceras poslije posla na ininu pumpu (kod stupske petlje, prema ilidzi). Ima kod njih unicreditov ATM, digao 20KM, izasao slip za transakciju ali na njemu nema stanje racuna, tako da ne bi trebao imati ikakvu proviziju.

Na sms mi je za ~1 min dosao SMS sa novim stanjem, i fakat je umanjen samo za 20KM (koliko sam digao).

Ulazim sada na mobilno bankarstvo, raspolozivi iznos je isto OK, nema nikakvih dodatnih troskova do sad.

Ako igra ikakvu ulogu: imam M paket u sparkasse, mastercard debit.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#80 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 15/09/2020 23:55
Dzontra_Volta wrote: 15/09/2020 13:11 Haj, pa javi. :D

Evo me,

svratio veceras poslije posla na ininu pumpu (kod stupske petlje, prema ilidzi). Ima kod njih unicreditov ATM, digao 20KM, izasao slip za transakciju ali na njemu nema stanje racuna, tako da ne bi trebao imati ikakvu proviziju.

Na sms mi je za ~1 min dosao SMS sa novim stanjem, i fakat je umanjen samo za 20KM (koliko sam digao).

Ulazim sada na mobilno bankarstvo, raspolozivi iznos je isto OK, nema nikakvih dodatnih troskova do sad.

Ako igra ikakvu ulogu: imam M paket u sparkasse, mastercard debit.
E super. Nadam se da ti naknadno neće nešto skinuti.
Vjerovatno onda ove banke imaju neki ugovor, ali mi nije jasno zašto to javno ne objave.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#81 Re: sparkasse banka

Post by karanana »

cudno je da to nisu marketinski popratili jer je znacajno.
zato mi je to jos sumnjivo. treba sacekat kraj obracunskog perioda pa nam onda javi jesu ti sta naknadno skinuli za transakciju. mozda uzme dana dok se te transakcije sa razlicitih bankomata razlicitih banaka ne obracunaju.
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#82 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »

i ja cu sacekati sa drugim podizanjem novca do iduceg mjeseca, jer mi je na RB tek pocetkom iduceg mjeseca skinuto 10KM ako sam u toku prethodnog mjeseca digao novac na bankomat druge banke.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#83 Re: sparkasse banka

Post by Milenkov buraz »

Koristim već par godina Sparkasse i mogu reći da su korektni.
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#84 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »

karanana wrote: 16/09/2020 17:51 cudno je da to nisu marketinski popratili jer je znacajno.
zato mi je to jos sumnjivo. treba sacekat kraj obracunskog perioda pa nam onda javi jesu ti sta naknadno skinuli za transakciju. mozda uzme dana dok se te transakcije sa razlicitih bankomata razlicitih banaka ne obracunaju.
Dzontra_Volta wrote: 16/09/2020 17:44
gadnel wrote: 15/09/2020 23:55
Dzontra_Volta wrote: 15/09/2020 13:11 Haj, pa javi. :D

Evo me,

svratio veceras poslije posla na ininu pumpu (kod stupske petlje, prema ilidzi). Ima kod njih unicreditov ATM, digao 20KM, izasao slip za transakciju ali na njemu nema stanje racuna, tako da ne bi trebao imati ikakvu proviziju.

Na sms mi je za ~1 min dosao SMS sa novim stanjem, i fakat je umanjen samo za 20KM (koliko sam digao).

Ulazim sada na mobilno bankarstvo, raspolozivi iznos je isto OK, nema nikakvih dodatnih troskova do sad.

Ako igra ikakvu ulogu: imam M paket u sparkasse, mastercard debit.
E super. Nadam se da ti naknadno neće nešto skinuti.
Vjerovatno onda ove banke imaju neki ugovor, ali mi nije jasno zašto to javno ne objave.

Hmm, provjerite ugovor koji ste potpisali sa bankom

Ja sam evo bas iz radoznalosti procitao opet svu papirologiju koju sam potpisao kada sam otvorio racun, i vidim ovu tabelu (u sklopu "ugovora o setu mobilnih usluga"):



Na osnovu ovoga, ja fakat imam pravo dizati gotovinu gdje god zelim, bez naknade.

Malo mi je predobro da bude istinito, pa cu sacekati ipak da vidim hoce li ovo dizanje od sinoc proci "nekaznjeno" :D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#85 Re: sparkasse banka

Post by karanana »

aaaa, moguce da je to dio paketa, sto znaci da nije ni ograniceno samo na unicredit.
ali ako recimo nemas nikakav paket, onda sigurno naplacuju bilo gdje da dignes ako nije sparkasse.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#86 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

Ja imam L paket, pa mi logično da bih i ja onda to trebao imati. Provjericu ugovor, ali što kažeš, zvuči predobro da bi bilo istinito.
Jer tu naknadu ne naplaćuje samo tvoja banka, nego i ona sa koje dižeš pare.
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#87 Re: sparkasse banka

Post by gentoo »

Evo pojasnjenje mog bankara u vezi toga:
Podizanje novca na bankomatima drugih banaka bez provizije moguće je uz karticu MasterCard Gold Debit ili uz paket Mobil (koji se otvara isključivo klijentima sa adresom boravka u općini u kojoj nema poslovnica niti bankomat Sparkasse banke).
Ova kartica inace kosta 60KM/godisnje pa je to bas bezveze i nepotrebno..
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#88 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »

gentoo wrote: 18/09/2020 09:52 Evo pojasnjenje mog bankara u vezi toga:
Podizanje novca na bankomatima drugih banaka bez provizije moguće je uz karticu MasterCard Gold Debit ili uz paket Mobil (koji se otvara isključivo klijentima sa adresom boravka u općini u kojoj nema poslovnica niti bankomat Sparkasse banke).
Ova kartica inace kosta 60KM/godisnje pa je to bas bezveze i nepotrebno..
Cuj, sad mi onda ima smisla. Ja zivim u Hadzicima, gdje nema ni bankomata, a ni poslovnice od Sparkasse.

Fino od njih :)
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#89 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 18/09/2020 11:20
gentoo wrote: 18/09/2020 09:52 Evo pojasnjenje mog bankara u vezi toga:
Podizanje novca na bankomatima drugih banaka bez provizije moguće je uz karticu MasterCard Gold Debit ili uz paket Mobil (koji se otvara isključivo klijentima sa adresom boravka u općini u kojoj nema poslovnica niti bankomat Sparkasse banke).
Ova kartica inace kosta 60KM/godisnje pa je to bas bezveze i nepotrebno..
Cuj, sad mi onda ima smisla. Ja zivim u Hadzicima, gdje nema ni bankomata, a ni poslovnice od Sparkasse.

Fino od njih :)
Dobro je da i ja ne isprobah. :D
Sad je sve jasno.
gadnel
Posts: 72
Joined: 16/12/2019 09:26

#90 Re: sparkasse banka

Post by gadnel »



Al me trznuse :')
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#91 Re: sparkasse banka

Post by akcija007 »

Visa debitna kartica Sparkasse povezana sa Paypalom.
USD priliv dolaze na Paypal i imam problem kod povlacenja sredstava sa Paypala.na Sparkasse Visa debitnu karticu.
Da li je bolje da Paypal radi konverziju i salje novac u BAM valuti ili da novac ide u originalnoj valuti (USD, EUR) pa da Sparkasse radi konverziju u BAM? Ako Sparkasse radi konverziju, koji kurs se primjenjuje ? Hvala, ako nrko zna da mi pomogne jer u poslovnicama i na call crntru veze nemaju.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#92 Re: sparkasse banka

Post by mk ultra »

Imas na temi sa paypalom sve objasnjeno :thumbup:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#93 Re: sparkasse banka

Post by Milenkov buraz »

Evo jedna kritika za Sparkasse. Jučer me zovu iz banke, dobar dan, dobar dan, kaže obnavljamo podatke korisnika pa nam treba kopija lične i CIPS prijavnica. Kažem ja i sada ste našli u najgore doba pandemije da to tražite? Teta, odnosno djevojka se malo zbuni pa kaže nije do mene - k'o biva ja čitam samo vijesti hajvanu. :D Reko molim Vas pribilježite da ćete malo sačekati da se smiri pandemija pa ću Vam donijeti. :-) Kaže u redu, ugodan dan. :mrgreen:
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#94 Re: sparkasse banka

Post by Giancarlo »

Kad ova banka salje izvod na mail, do kojeg datuma to stigne ?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#95 Re: sparkasse banka

Post by wewa »

Giancarlo wrote: 08/12/2020 12:15 Kad ova banka salje izvod na mail, do kojeg datuma to stigne ?
u prosjeku 5. u narednom mjesecu, sad pogledah: najranije 3. a najkasnije 7. u tekucoj godini...
golddigger
Posts: 78
Joined: 19/11/2013 10:45

#96 Re: sparkasse banka

Post by golddigger »

Jedno pitanje vezano za broj racuna. Hocu da uplatim jednoj starijoj zeni odredjeni novac i ona mi je dala broj racuna u Sparkasse banci koji ide 199-xxx-xxxxxxxx-xx i to znam da je broj racuna od 16 cifara. Medjutim ona mi je dala i jos jedan broj pored ovog koji ide 21-xxxxx-xxxxxx tj. 13 cifara. Kad sam je pitao sta znaci taj nije znala reci jer je starija zena. Da li neko znaa sta bi taj broj mogao biti?
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#97 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

golddigger wrote: 01/07/2021 22:41 Jedno pitanje vezano za broj racuna. Hocu da uplatim jednoj starijoj zeni odredjeni novac i ona mi je dala broj racuna u Sparkasse banci koji ide 199-xxx-xxxxxxxx-xx i to znam da je broj racuna od 16 cifara. Medjutim ona mi je dala i jos jedan broj pored ovog koji ide 21-xxxxx-xxxxxx tj. 13 cifara. Kad sam je pitao sta znaci taj nije znala reci jer je starija zena. Da li neko znaa sta bi taj broj mogao biti?
To je broj partije računa (interni broj u banci) i koristi se kad ne znaš transakcijski broj računa (onaj što počinje sa 199...). Dovoljan ti je transakcijski za uplatu.
golddigger
Posts: 78
Joined: 19/11/2013 10:45

#98 Re: sparkasse banka

Post by golddigger »

Dzontra_Volta wrote: 02/07/2021 07:39
golddigger wrote: 01/07/2021 22:41 Jedno pitanje vezano za broj racuna. Hocu da uplatim jednoj starijoj zeni odredjeni novac i ona mi je dala broj racuna u Sparkasse banci koji ide 199-xxx-xxxxxxxx-xx i to znam da je broj racuna od 16 cifara. Medjutim ona mi je dala i jos jedan broj pored ovog koji ide 21-xxxxx-xxxxxx tj. 13 cifara. Kad sam je pitao sta znaci taj nije znala reci jer je starija zena. Da li neko znaa sta bi taj broj mogao biti?
To je broj partije računa (interni broj u banci) i koristi se kad ne znaš transakcijski broj računa (onaj što počinje sa 199...). Dovoljan ti je transakcijski za uplatu.
Hvala Dzontra
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#99 Re: sparkasse banka

Post by almirkoba »

poz
da li se sa mastercard shop&fun može podignuti gotovina,(zavisno od dozovljenog limita) i kako se u tom slučaju tretira kamata-oplata podignute gotovine, a mislim da je aktivan profil1 na kartici.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#100 Re: sparkasse banka

Post by Dzontra_Volta »

almirkoba wrote: 30/07/2021 10:37 poz
da li se sa mastercard shop&fun može podignuti gotovina,(zavisno od dozovljenog limita) i kako se u tom slučaju tretira kamata-oplata podignute gotovine, a mislim da je aktivan profil1 na kartici.
Podižeš uz naknadu 2,50% (min 10,00 KM), a vraćaš kao da si kupovao nešto, zavisno od izosa koji si podigao i profila.
Post Reply