Spajanje kantona

Post Reply
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#1 Spajanje kantona

Post by bicebolje »

Kakva je zakonska procedura kod spajanja kantona ?
Interesuje me povodom nadavne inicijative za spajanje opštine Olovo sa sarajevskim kantonom. Ako sam dobro shvatio, inicijativa je propala zbog toga što nije dobila potrebnu većinu glasova u parlamentu FBiH (u prevodu: nisu htjeli bošnjački političari). Dakle, moglo se ali se nije htjelo. Posebno je zanimljivo to što je spajanje moglo biti izvršeno bez izjašnjavanja cijelog stanovništva Olova. Prikupljanje potpisa ne smatram izjašnjavaljem stanovništva.
Da li se isto tako može izglasati u Parlamentu FBiH spajanje svih ili dijela kantona u jedan Bez izjašnjavanja stanovnika kantona. I da li je za tako nešto potrebna saglasnost ljudi na vlasti u kantonu ?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2 Re: Spajanje kantona

Post by Chmoljo »

bicebolje wrote:Kakva je zakonska procedura kod spajanja kantona ?
Interesuje me povodom nadavne inicijative za spajanje opštine Olovo sa sarajevskim kantonom. Ako sam dobro shvatio, inicijativa je propala zbog toga što nije dobila potrebnu većinu glasova u parlamentu FBiH (u prevodu: nisu htjeli bošnjački političari). Dakle, moglo se ali se nije htjelo. Posebno je zanimljivo to što je spajanje moglo biti izvršeno bez izjašnjavanja cijelog stanovništva Olova. Prikupljanje potpisa ne smatram izjašnjavaljem stanovništva.
Da li se isto tako može izglasati u Parlamentu FBiH spajanje svih ili dijela kantona u jedan Bez izjašnjavanja stanovnika kantona. I da li je za tako nešto potrebna saglasnost ljudi na vlasti u kantonu ?
koliko znam i kako sam nedovno čuo, granice kantona su određene zakonom, a ne ustavom. tom logikom, mijenjati granice bi se moglo u parlamentu na isti način kako se i ostali zakoni mijenjaju. ili na način ako je već propisan tim zakonom koji i određuje granice.

EDIT: mislim da je to ovaj zakon http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... tonima.htm
User avatar
Dust
Posts: 191
Joined: 26/01/2005 15:55
Location: negdje na putu
Contact:

#3 Re: Spajanje kantona

Post by Dust »

Kad sam ja nekada davno studirao, bilo je cini mi se ovako,
treba naravno saglasnost i želja jedinica (kantona), te se odluka mora potvrditi koliko se ja sjecam u Domu naroda parlamenta BiH, ono 15 clanova po pet iz svakog naroda, s tim da se mora osigurati dvotrecinska vecina glasova.
A cini mi se da su izuzeti kantoni SBK I ZE-DO zbog posebnog statusa (podjednak broj Hrvata i Bosnjaka) pa da nebi bila neka prevaga u FBIH.
Kazem ako se dobro sjecam.
- zagovarala se ideja da dva entiteta u duhu ,,bratstva i jedinstva,, zajednički podnesu zahtjev za preustroj države sa dvoentitetskog uređenja na nesto novo europsko.- ILUZIJA.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#4 Re: Spajanje kantona

Post by kiky »

netreba dirat granice kantona bar za sada ...
ali je moguče napravit zdravstveni sistem tako da ljudi mogu koristiti bolnice bilo gdje na području države bez obzira odakle dolaze i time bi bili otklonjeni problemi nastali sa ustrojstvom kantona ...
:D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5 Re: Spajanje kantona

Post by Chmoljo »

kiky wrote:netreba dirat granice kantona bar za sada ...
ali je moguče napravit zdravstveni sistem tako da ljudi mogu koristiti bolnice bilo gdje na području države bez obzira odakle dolaze i time bi bili otklonjeni problemi nastali sa ustrojstvom kantona ...
:D
to je i bio slučaj. stanovnici Olova su mogli dolaziti u Sarajevo na liječenje, ali probleme je počeo praviti zavod za zdravstveno Ze-Do kantona...

politika uvijek i svugdje :-)
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#6 Re: Spajanje kantona

Post by bogoljub »

Nekima ovdje još uvijek nije jasno da rat nije završen!
Rat je prekinut. Ono što je ostalo iza njega je sve nakaradno. Kantoni su jedni od tih.
Ako se prekroji jedna opština, otvara se pandorina kutija.
Onda sve ode helać!
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Spajanje kantona

Post by Truba »

hm vidim mogućnost spajanja samo 3 kantona :D tojest 6
sarajevsko goraždanski
zeničko tuzlanski
i zapadnohercegovačkohercegbosanski :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#8 Re: Spajanje kantona

Post by bogoljub »

:lol:
Dobro si!
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#9 Re: Spajanje kantona

Post by sammo »

Trebalo bi spojiti kantone i rezati administraciju za 50%...
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#10 Re: Spajanje kantona

Post by bicebolje »

sammo wrote:Trebalo bi spojiti kantone i rezati administraciju za 50%...
Znamo svi da bi "trebalo", gledam "može li se".
Ako je ovo tačno onda ne može.
Dust wrote:treba naravno saglasnost i želja jedinica (kantona)
Mogle bi se spojiti samo bošnjačke i hrvatske jedinice. Piši propalo.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#11 Re: Spajanje kantona

Post by privremeni »

Sto neko rece, prekrajanjem kantona, odvajanjem i prelaskom nekih opcina, otvara se pandorina kutija.
To je i jedini razlog sto su bosnjacki politicari bili protiv, a pazi sad, srpski i hrvatski za. Dok trepnes dobili bi tri entiteta sa etnickom dominacijom.
S druge strane, nemamo predstavnike vlasti sa politicki korektnim namjerama, nemamo ljude od incijative.
Za bolju i funkcionalniju Federaciju, da ne kazem za dobrobit gradjana, dovoljno bi bilo da se smanje ovlasti kantona, ali bi trecerazredni politicari i njihova provincijska svita ostali bez fotelja.
Da se zdravstvo i obrazovanje prebace na federalni nivo, imali bi manju administraciju sa manje troskova, a gradjani bi dobili kvalitetniju zdravstvenu uslugu (bez smanjivanja kapaciteta), a o obrazovanju da ne pricam.
Medjutim, zbog uskostranackih a jos vise licnih interesa, nasi predstavnici kukaju o nedostatku drzavnog nivoa, a nece da srede stanje ni u mjesnoj zajednici.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: Spajanje kantona

Post by cyprus »

Još jednom moj prijedlog :D

Image
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#13 Re: Spajanje kantona

Post by privremeni »

inhibitor wrote:
privremeni wrote:Sto neko rece, prekrajanjem kantona, odvajanjem i prelaskom nekih opcina, otvara se pandorina kutija.
To je i jedini razlog sto su bosnjacki politicari bili protiv, a pazi sad, srpski i hrvatski za. Dok trepnes dobili bi tri entiteta sa etnickom dominacijom.
Srecom pa ova podvala Velikosrba sa pripajanjem Olova Sarajevu nije prosla. :lol:

Predlagaci su valjda iz SBiH, koliko ja znam to nije ni srpska ni hrvatska stranka.

Sto se tice pandorine kutije, sansa da ce neko preglasati Bosnjake u FBiH je prilicno mala, jer imaju 70-80% glasova, tako da ne vidim kako ce neko preko ledja Bosnjaka prekrajati FBiH.
Lijepo si primijetio da je prijedlog potekao od SBiH. A nadje se tamo, kao i u SDA, poneko ko je shvatio da se isplati biti "cvijece". :razz: Sto se sve nece uciniti u izbornoj godini. Prijedlog njihovog clana a oni isti glasaju protiv. Vuk sit i sve ovce na broju ;-) doslovno.
Prema tome, zna se cija je podvala u pitanju, a sto se, kako ti napisa, Velikosrba tice njima svejedno, zato su mogli glasati kako su i glasali. O hrvatskom bloku bi mogli pricati.
Kantoni su zamisljeni da osiguraju kakvu takvu ravnopravnost, jos se sijecam preglasavanja i frke oko Sarajevskog kantona, kada je isti izgubio status "mjesovitog", tako da znam na sta mislis kad spominjes Federalni nivo.
U svakom slucaju, presedan bi otvorio masovno "selenje" opcina iz kantona u kanton. Sarajevski bi uskoro imao barem onoliko opcina koliko je imao Grad Sarajevo do rata. :mrgreen:
User avatar
nuraH
Posts: 352
Joined: 25/04/2007 02:25

#14 Re: Spajanje kantona

Post by nuraH »

Chmoljo wrote:
kiky wrote:netreba dirat granice kantona bar za sada ...
ali je moguče napravit zdravstveni sistem tako da ljudi mogu koristiti bolnice bilo gdje na području države bez obzira odakle dolaze i time bi bili otklonjeni problemi nastali sa ustrojstvom kantona ...
:D
to je i bio slučaj. stanovnici Olova su mogli dolaziti u Sarajevo na liječenje, ali probleme je počeo praviti zavod za zdravstveno Ze-Do kantona...

politika uvijek i svugdje :-)
nije to politika! to je cisto ekonomsko pitanje!!!
naime, ako si stanovnik ZE-DO kantona (u ovom slucaju Olova) placas zdravstveno osiguranje u istom! Medjutim ti odes na lijecenje u drugi kanton (u ovom slucaju Sarajevski) - onda za to lijecenje taj drugi kanton (Sarajevski) ispostavi 'racun' zavodu za zdravstveno osiguranje kantona u kojem si zaveden i u kojem uplacujes zdravstveno. Eh sad tu dolazi problem - a taj problem je, da je lijecenje u Sarajevskom kantonu ''DUPLO SKUPLJE'' nego u ZE-DO kantonu!!!
Isplacujuci tako pare za Sa-kanton sto su lijecili njihove pacijente a uz to placajuci i doktore u Ze-do kantonu koji u ovom slucaju samo sjede i ne rade nista - jer njihov posao rade doktori u Sa - Zavod za zdravstveno osiguranje ZE-DO kantona je u OGROMNIM DUGOVIMA!!! Pored toga, u zadnjih 10 godina nije izdvojena niti 1 KM za razvoj - Kantonalna bolnica u Zenici se raspada, nemaju magnetnu rezonancu kao ni pola neophodnih uredjaja - ne vrse veliku vecinu operativnih zahvata - jer nemaju opremu za iste - jednom rjecju - Zdravstvo u ZE-DO zbog ovakve pojave PROPADA!!!
Da ne bude zabune - ne radi se samo o Olovu, vec i o Varesu, Brezi, Visokom i drugim okolnim mjestima! Pored toga, Dom zdravlja u Zepcu je upravo iz ovih razloga zatvoren! U narednim godinama se ocekuje da se zatvori i u Zavidovicima itd...

Nije to mali problem - ovo je ozbiljno pitanje! I nije samo zdravstvo u pitanju, vec sve funkcije koje su prenesene na kantone - sve su u krizi!!!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Spajanje kantona

Post by Chmoljo »

nuraH wrote:
nije to politika! to je cisto ekonomsko pitanje!!!
naime, ako si stanovnik ZE-DO kantona (u ovom slucaju Olova) placas zdravstveno osiguranje u istom! Medjutim ti odes na lijecenje u drugi kanton (u ovom slucaju Sarajevski) - onda za to lijecenje taj drugi kanton (Sarajevski) ispostavi 'racun' zavodu za zdravstveno osiguranje kantona u kojem si zaveden i u kojem uplacujes zdravstveno. Eh sad tu dolazi problem - a taj problem je, da je lijecenje u Sarajevskom kantonu ''DUPLO SKUPLJE'' nego u ZE-DO kantonu!!!
Isplacujuci tako pare za Sa-kanton sto su lijecili njihove pacijente a uz to placajuci i doktore u Ze-do kantonu koji u ovom slucaju samo sjede i ne rade nista - jer njihov posao rade doktori u Sa - Zavod za zdravstveno osiguranje ZE-DO kantona je u OGROMNIM DUGOVIMA!!! Pored toga, u zadnjih 10 godina nije izdvojena niti 1 KM za razvoj - Kantonalna bolnica u Zenici se raspada, nemaju magnetnu rezonancu kao ni pola neophodnih uredjaja - ne vrse veliku vecinu operativnih zahvata - jer nemaju opremu za iste - jednom rjecju - Zdravstvo u ZE-DO zbog ovakve pojave PROPADA!!!
Da ne bude zabune - ne radi se samo o Olovu, vec i o Varesu, Brezi, Visokom i drugim okolnim mjestima! Pored toga, Dom zdravlja u Zepcu je upravo iz ovih razloga zatvoren! U narednim godinama se ocekuje da se zatvori i u Zavidovicima itd...

Nije to mali problem - ovo je ozbiljno pitanje! I nije samo zdravstvo u pitanju, vec sve funkcije koje su prenesene na kantone - sve su u krizi!!!
sve je to lijepo što si ti napisao, ali onda, po čemu su to bolji stanovnici Olova od ostalih, evo koje ti nabroja?

hoću da ti kažem, nije politika to što ljudi žele sebi bolje, nego je politika to ganjanje vjetrenjača: lakše je nama ući u Sarajevski Kanton nego tražiti da se uredi Dom Zdravlja u Zenici. i eto, nisu Olovljani sami ima ih još.

zašto taj divni načelnik nije napravio neku inicijativu zajedno sa ostalim načelnicima i tražio povoljnije rješenje? a ne, lakše je ljudima obećati Sarajevo i pare iz Sarajeva, i ako to ne uspije uvijek se ima ko kriviti :roll: ta, pa on je htio samo najbolje za narod usvojoj opštini. :roll:

kako rekoh, ovo je politika. a to što Olovljani traže nije ekonomsko pitanje, nego pitanje osnovnog ljudskog prava: kvalitetna zdravstvena zaštita.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#16 Re: Spajanje kantona

Post by Real Khan »

Jeste da je bila tema o Olovu i inicijativi za pripajanje Kantonu Sarajevo, ali bih samo nabacio riječ-dvije... Tačno je identificirao problem @Chmoljo, s tim da bi predlagač inicijative (Nusret Sirćo iz SBiH) nadodao da nije samo problem oko zdravstvene zaštite, nego i "izlaganje stanovnika Olova nepotrebnim troškovima kada trebaju vaditi papire iz ZE-DO Kantona (jer putuju kroz Sarajevo da bi otišli u Zenicu, što otvara pitanje neadekvatne putne komunikacije unutar ZE-DO Kantona), pa onda pitanje školovanja djece (u prvi razred u centru Olova navodno upisano ove godine svega 10-tak dok su ostali otišli za Sarajevo), itd. itsl.

Činjenica je da postoji čitav niz problema unutar kantona (množina) i da trenutno najbolje "pliva" Kanton Sarajevo. U mom razgovoru sa Sirćom (kada sam ga odgovarao od te inicijative jer se stvarno otvara "Pandorina kutija") rekao sam mu da bi se svi gore nabrojani problemi mogli puno lakše riješiti (upravo onako kako navede @Chmoljo) inicijativom za kvalitetnijom UNUTRAŠNJOM ORGANIZACIJOM ZE-DO KANTONA. Npr. za papire i nepotrebna putovanja, dovoljna je internet konekcija i ovlaštenje općinsoj administraciji da može u ime Kantona izdavati dokumente svojim građanima (da se smanje troškovi puta), zdravstvo se može riješiti restrukturom i opremanjem Kantonalne bolnice u Zenici i otvaranjem ispostave Hitne medicinske pomoći u Olovu, problem školovanja nije problem jer ova djeca koja se upisuju u sarajevske škole već žive u Sarajevu a ne u Olovu (samo treba malo poboljšati uslove u olovskoj školi u sred općine i to je to).

Ova inicijativa pokrenuta od strane SBiH je čisto politikanstvo jer su u startu i sami bili svjesni da ne može proći zbog te "Pandorine kutije" i stvaranja "domino-efekta", ali na nečemu se moraju ubirati glasovi. Još 1996. godine sam sjedio sa nekim ljudima iz Olova i tada su mi govorili da je njima san da budu u sklopu Sarajeva, čisto "onako" jer smatraju da "oduvijek su bili naslonjeni na Sarajevo a sa Zenicom nemaju ništa"... a to već zalazi u sferu socijalne psihologije i nema utemeljenja u nekakvim razumnim i objektivno opravdanim zahtjevima. Samo je zanimljivo da se ovakva inicijativa periodično "javlja" isključivo u izbornoj godini (prošli put su bili lokalni a ove godine su opći izbori)...i tako od 1996. godine do danas...
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#17 Re: Spajanje kantona

Post by udrch »

cyprus wrote:Još jednom moj prijedlog :D

Image
:thumbup:
Ja sam za..uštedili bi godišnje stotinjak miliona samo na plate džabahljebovićima..
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#18 Re: Spajanje kantona

Post by kiky »

nekažem da je smanjenje kantona loša stvar al netreba to zasad čačkat nego rješavat u sklopu šire ustavne reforme ...
zašto ne ukinemo kantone skroz ...
to bi i bilo najbolje al nebi prošlo ...
možda bi lakše bilo ujedinit zdravstvene i socijalne fondove na nivou entiteta, za početak ...
:-)
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#19 Re: Spajanje kantona

Post by sammo »

Kantone spojiti ili ih ukinuti...kantonalna administracija je organizirana tako da te moze zezati i oni to znaju( npr. kad sređujes dokumente ). A s druge strane ih je rođo sve tamo zaposlio i oni su duzni dati glas njegovoj stranci, zato se 15 g. nista ne pomakne. Zezaju opcine, jer su visi nivo. Nece surađivati sa drugim kantonima, jer na ovoj teritoriji su oni kraljeva garda...umjesto da su po sluzbenoj duznosti zamolili drugi kanton za dokument, ne oni ti kazu...idi tamo i donesi...ne moze preko faxa, ni poste...mi hocemo original, a taj moras tamo potpisati...ucinilo mi se da u hodu izmisljaju i kad dođes tamo ti kazu, pa mogli su vam oni sve to napraviti...e jbg...u svakom kantonu druga pravila igre. Naveo sam dokumente, a isto je u zdravstvu i skolstvu. Zbog svega toga sam za spajanje kantona, da se pojednostave svi postupci, otpusti visak administracije i rastereti budzet...neka otpustena administracija osjeti trziste rada, a ne da glume nedodirljive ( rođo, prava stranka...).
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#20 Re: Spajanje kantona

Post by Real Khan »

sammo wrote:Kantone spojiti ili ih ukinuti...kantonalna administracija je organizirana tako da te moze zezati i oni to znaju( npr. kad sređujes dokumente ). A s druge strane ih je rođo sve tamo zaposlio i oni su duzni dati glas njegovoj stranci, zato se 15 g. nista ne pomakne. Zezaju opcine, jer su visi nivo. Nece surađivati sa drugim kantonima, jer na ovoj teritoriji su oni kraljeva garda...umjesto da su po sluzbenoj duznosti zamolili drugi kanton za dokument, ne oni ti kazu...idi tamo i donesi...ne moze preko faxa, ni poste...mi hocemo original, a taj moras tamo potpisati...ucinilo mi se da u hodu izmisljaju i kad dođes tamo ti kazu, pa mogli su vam oni sve to napraviti...e jbg...u svakom kantonu druga pravila igre. Naveo sam dokumente, a isto je u zdravstvu i skolstvu. Zbog svega toga sam za spajanje kantona, da se pojednostave svi postupci, otpusti visak administracije i rastereti budzet...neka otpustena administracija osjeti trziste rada, a ne da glume nedodirljive ( rođo, prava stranka...).
Slažem se, iz gore navedenih primjera se vidi besmisao postojanja tog nivoa vlasti u Federaciji BiH. Naravno, treba spajati ili čak i ukinuti kantone, ali na način kako je opisao @kiky
kiky wrote:nekažem da je smanjenje kantona loša stvar al netreba to zasad čačkat nego rješavat u sklopu šire ustavne reforme ...
zašto ne ukinemo kantone skroz ...
to bi i bilo najbolje al nebi prošlo ...
možda bi lakše bilo ujedinit zdravstvene i socijalne fondove na nivou entiteta, za početak ...
:-)
Inicijativa ne bi prošla jer bi se tome oštro usprotivila hrvatska komponenta u Federaciji BiH jer smatraju kantone "mehanizmom zaštite vitalnih interesa hrvatskog naroda u BiH"... Međutim, ukoliko bi se malo preciznije definirala pitanja ŠTA su to pitanja koja treba svrstati u "vitalni interes" bilo kog naroda, onda ne bi bilo potrebe za postojanjem kantona. Svi interesi bi se mogli zaštititi kroz Ustavni sud i ukoliko je zahtjev za zaštitom interesa nekog naroda opravdan, Ustavni sud bi tako odlučio.

Na kraju, možemo uzeti i drugačiji pristup: ukoliko se i dalje insistira na postojanju kantona kao "mehanizma zaštite Hrvata u BiH", nakon onih 104 amandmana na Ustav FBiH kojim se dovode svi narodi u ravnopravan položaj u skladu sa Odlukom Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda, postavlja se opravdano pitanje: ŠTA JE SA SRBIMA U FBIH? Koliko ja razumijem ono što piše u Ustavu FBiH, kaže da je Federacija BiH entitet koji podjednako štiti prava svih naroda i građana. Zašto samo da se štite vitalni interesi Hrvata u FBiH, a Srbima taj mehanizam nije na raspolaganju... Je li to diskriminacija? Naravno da jeste ukoliko se posmatra kroz prizmu načina zaštite prava Hrvata. Stoga možemo utvrditi kako je sama inicijalna uloga i svrha postojanja kantona (kao "čuvara i zaštitnika etničkih prava") dovedena u koliziju sa Ustavom ovog entiteta... Eto, to bi mogla biti tema za dalje razmišljanje...
sumirprimus
Posts: 81634
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#21 Re: Spajanje kantona

Post by sumirprimus »

raspustit i kantone i federaciju,ostavit samo opcine, drzavu, i rs. :D
zato sto imamo uticaja samo na federaciju,pa bar nju da razmontiramo ko ljudi :evil:
bicebolje
Posts: 1252
Joined: 12/05/2010 08:18

#22 Re: Spajanje kantona

Post by bicebolje »

Real Khan wrote:Inicijativa ne bi prošla jer bi se tome oštro usprotivila hrvatska komponenta u Federaciji BiH jer smatraju kantone "mehanizmom zaštite vitalnih interesa hrvatskog naroda u BiH"... Međutim, ukoliko bi se malo preciznije definirala pitanja ŠTA su to pitanja koja treba svrstati u "vitalni interes" bilo kog naroda, onda ne bi bilo potrebe za postojanjem kantona. Svi interesi bi se mogli zaštititi kroz Ustavni sud i ukoliko je zahtjev za zaštitom interesa nekog naroda opravdan, Ustavni sud bi tako odlučio.

Na kraju, možemo uzeti i drugačiji pristup: ukoliko se i dalje insistira na postojanju kantona kao "mehanizma zaštite Hrvata u BiH", nakon onih 104 amandmana na Ustav FBiH kojim se dovode svi narodi u ravnopravan položaj u skladu sa Odlukom Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda, postavlja se opravdano pitanje: ŠTA JE SA SRBIMA U FBIH? Koliko ja razumijem ono što piše u Ustavu FBiH, kaže da je Federacija BiH entitet koji podjednako štiti prava svih naroda i građana. Zašto samo da se štite vitalni interesi Hrvata u FBiH, a Srbima taj mehanizam nije na raspolaganju... Je li to diskriminacija? Naravno da jeste ukoliko se posmatra kroz prizmu načina zaštite prava Hrvata. Stoga možemo utvrditi kako je sama inicijalna uloga i svrha postojanja kantona (kao "čuvara i zaštitnika etničkih prava") dovedena u koliziju sa Ustavom ovog entiteta... Eto, to bi mogla biti tema za dalje razmišljanje...
Vitalni interes svakog naroda je da bude suveren odnosno da može da vlada. „Konstitutivnost“, „vitalni nacionalni interes“ i slične Ustavne foluške su riječi za mazanje očiju. Od njih ni Srbi ni Hrvati ni Bošnjaci neće nikad imati koristi u administrativnim jedinicama gdje su manjina. Bošnjaci i Srbi su suvereni na BiH nivou, Srbi su suvereni na nivou RS, Bošnjaci na nivou FBiH a Hrvati na nivou kantona. Jedini od pobrojanih nivoa koji ne funkcioniše je državni nivo jer se Srbi i Bošnjaci ne mogu dogovoriti. Zamisli kakav bi haos nastao kad bi se predstavnici sva tri naroda morali usaglašavati na svim nivoima vlasti.
Niko neće bez prisile odbaciti nivo suverenost koju je stekao Dejtonom.
„Vitalni nacionalni interes“ je trenutno toliko rastegljiv pojam da se na kraju svodi na folklorne elemente. Može se bolje urediti ali to Hrvati neće prihvatiti jer jednostavno nemaju potrebe da zaštitu svojih interese ne sprovode sami na teritoriji gdje mogu. Zašto taj mehanizam dali u ruke Bošnjacima ili Ustavnom sudu ?
Jedini mehanizam za spajanje kantona je taj da Bošnjaci postanu većina u kantonima koje žele spojiti. Realno.
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#23 Re: Spajanje kantona

Post by sammo »

Opcinama dati malo vece ovlasti...ionako vec imaju svoju administraciju i objekte, a kantone brisati...kasnije neka opcine izraze interes hoce li formirati regiju ( ta regija bi znacila samo ek. suradnju...nista politicki, nista pravno...samo ugovor za svaki projekat zasebno...npr. sufinaciranje i izgradnja infrastrukture...javni interes, a nacionalni interes neka svako fura u svojoj opcini...ako su negdje problemi, neka se ogranice na opcinu i tamo rjesavaju...).
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#24 Re: Spajanje kantona

Post by cyprus »

inhibitor wrote:
cyprus wrote:Još jednom moj prijedlog :D
Na prvi pogled je prijedlog dobar i praktican. Medjutim imam utisak da je smisljen bez uzimanja u obzir razloge nastanka kantona, tako da je tesko ostvarljiv.

Protiv bi bili Hrvati u SBK i Posavskom kantonu, kao i Bosnjaci u HNK.
Svi ostali bi bili slabo zainteresirani (izuzev nemalog broja dragih forumasa po kojima je ovaj prijedlog velikosrpska podvala :)).
Ja imam utisak da bi ovi sto bi bili protiv prakticki digli bunu, i Bosnjaci u HNK, ali i Hrvati, pogotovo u Posavini.

Kada bih bio ozbiljno zagrijan za ovakav prijedlog, barem iz radoznalosti bih ga poslao uz obrazlozenje svim glavnim strankama, da vidim kako ce se ocitovati prema njemu.
Svjestan sam ja da će ovo stanje (2 entiteta, distrikt i 10 kantona) ostati vjerovatno još dugo, kontam bar još 50-tak godina, jer svako želi biti negdje u većini. Zato Bošnjaci hoće ukinuti entitete i kantone, Srbi ne daju RS, a Hrvati hoće treći entitet. To je i razlog zašto Bošnjaci Hercegovine i Hrvati srednje Bosne i Posavine vjerovatno ne bi pristali na ovako nešto.

Ali samo kada bi na trenutak funkcionalnost Federacije BiH stavili u prvi plan, jasno je da je smanjenje broja kantona, tj. njihovo okrupnjavanje itekako potrebno. A kada bi se pristupilo okrupnjavanju, ovo što sam ja nacrto je mislim jedina realna i praktična solucija.

Vidiš i mene zanima šta političke stranke misle na ovu temu spajanja kantona. Sad ne znam koliko ima smisla da im šaljem svoj prijedlog, jer ja prvi smatram da nema objektivne šanse da u ovakvoj konstalaciji odnosa prođe, jer znam da bi svaka strana imala milion svojih zamjerki. Možda da se za početak obratim Peđi na onoj temi :D
User avatar
Socijalista
Posts: 2304
Joined: 19/01/2009 23:04
Location: U Daytonu...

#25 Re: Spajanje kantona

Post by Socijalista »

cyprus wrote:
inhibitor wrote:
cyprus wrote:Još jednom moj prijedlog :D
Na prvi pogled je prijedlog dobar i praktican. Medjutim imam utisak da je smisljen bez uzimanja u obzir razloge nastanka kantona, tako da je tesko ostvarljiv.

Protiv bi bili Hrvati u SBK i Posavskom kantonu, kao i Bosnjaci u HNK.
Svi ostali bi bili slabo zainteresirani (izuzev nemalog broja dragih forumasa po kojima je ovaj prijedlog velikosrpska podvala :)).
Ja imam utisak da bi ovi sto bi bili protiv prakticki digli bunu, i Bosnjaci u HNK, ali i Hrvati, pogotovo u Posavini.

Kada bih bio ozbiljno zagrijan za ovakav prijedlog, barem iz radoznalosti bih ga poslao uz obrazlozenje svim glavnim strankama, da vidim kako ce se ocitovati prema njemu.
Svjestan sam ja da će ovo stanje (2 entiteta, distrikt i 10 kantona) ostati vjerovatno još dugo, kontam bar još 50-tak godina, jer svako želi biti negdje u većini. Zato Bošnjaci hoće ukinuti entitete i kantone, Srbi ne daju RS, a Hrvati hoće treći entitet. To je i razlog zašto Bošnjaci Hercegovine i Hrvati srednje Bosne i Posavine vjerovatno ne bi pristali na ovako nešto.

Ali samo kada bi na trenutak funkcionalnost Federacije BiH stavili u prvi plan, jasno je da je smanjenje broja kantona, tj. njihovo okrupnjavanje itekako potrebno. A kada bi se pristupilo okrupnjavanju, ovo što sam ja nacrto je mislim jedina realna i praktična solucija.

Vidiš i mene zanima šta političke stranke misle na ovu temu spajanja kantona. Sad ne znam koliko ima smisla da im šaljem svoj prijedlog, jer ja prvi smatram da nema objektivne šanse da u ovakvoj konstalaciji odnosa prođe, jer znam da bi svaka strana imala milion svojih zamjerki. Možda da se za početak obratim Peđi na onoj temi :D
Pedja ce ti reci: mi cemo to rijesiti unutarnjom preraspodjelom radnika :thumbup: :shock: Dakle, radi se o smanjenju administracije :?
Post Reply