SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#51 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 22/04/2020 13:02 Sve je to skalamerija napravljena... pomijesan etos sa nacijom, vjeroispovijest postala okosnica nacionalnog identiteta. Naopako. Prodani smo mi davno za pare samo ne kontam ove patriote sto jos uvijeki puse tu pricu i sto je najgore mlade generacije furaju tu fragmentarnu historiju i identifikaciju sa nekim nemaju pojma kim. Bosnjacina sad na sve strane, rasturaju... Kad se zarati svi crnogorci srbi a kad rat stane svi sandzaklije bosnjaci.
Sve su nacije i drzave izmisljene, odakle potreba da se covjek identifikuje sa nekom vecom grupom, i jos zanimljivije odakle potreba da se neka grupa osjeca superiornom na drugom, to je posao za psihologe. Mi mozemo samo konstatovati greske proslosti iz sadasnjeg pogleda, i ono najvaznije zasto pripadnicima koji vode nasu naciju nikako da dodje iz dupeta u glavu da je narod vazniji od para
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#52 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by stubrijez »

Njima, nije... to su mesozderi, lesinari. Zato im ja vec 15 godina na izborima na onim papirima ispisem prigodnu poruku i nista vise, nazalost kao pojedinac to je najvise sto mogu da uradim. Ostali koji daju glas tim uhljebima neka se zapitaju zasto smo tu gdje jesmo bez obzira na Spahu i ostale specijalce.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#53 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 23/04/2020 11:53 Njima, nije... to su mesozderi, lesinari. Zato im ja vec 15 godina na izborima na onim papirima ispisem prigodnu poruku i nista vise, nazalost kao pojedinac to je najvise sto mogu da uradim. Ostali koji daju glas tim uhljebima neka se zapitaju zasto smo tu gdje jesmo bez obzira na Spahu i ostale specijalce.
Dzaba ti je njima pricat, sto bi rekao Balasevic, kupe ih za spricer i kaurmu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#54 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Ubijeni Mehmed Spaho nije ima preko dvije stotine hiljada naoružanih sunarodnika iza sebe, da za stolom tresne sa tim argumentom od stol prisutnim. I to je to.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#55 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

Nekako s proljeća wrote: 30/04/2020 10:04 Ubijeni Mehmed Spaho nije ima preko dvije stotine hiljada naoružanih sunarodnika iza sebe, da za stolom tresne sa tim argumentom od stol prisutnim. I to je to.
Cinjenica je da je njegov glas bio odlucujuci pri izmjeni ustava, jeste bio tzv. "turski paragraf" ali je ustavom dozvolio diktaturu, poslije svega odlucio vjerovati Srbiji. I onda stranku isporucio JZR. Pa kasnije kad je kao "skontao" sta je uradio poceo raditi na promociji da su bosnjaci zapravo hrvati, a ne srbi.

To se zove jos jedan ili korumpiran ili potkapaciran politicar na pravom mjestu u oholo vrijeme.

Citava ta prica koju su furali autonomasi zajedno sa Mladim Muslimanima u WWII o 200.000 ratnika sa kojima se moze ici u pregovore u BG nakon sto uniste mrske komuniste je jos jedan dokaz koliko su lose shvatali svjetske prilike.

Iz ove perspektive ne znam jel to zato sto je Latas pobio bosansku inteligenciju (Nikad nisam uspio pronaci spisak tih hiljada pobijenih obrazovanih i begova) pa ostao samo bogati sljam ili je zato sto je veliki utjecaj istoka pa ne razumiju zapad, tesko je reci
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#56 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Bosnom nikad' niko nije vladao, njemu se to samo činilo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#57 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Bloo »

Nekako s proljeća wrote: 30/04/2020 12:52 Bosnom nikad' niko nije vladao, njemu se to samo činilo.
Da, ovo je na tragu furanja Engleza da su direktni potomci Rimljana, a ne Kelta.
A preko njih preslo i osvojilo sve sto je moglo, od Angla i Sasa, Vikinga, Normana...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#58 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Tako nekako, bila su i prije carstva i kraljevstva pa prođu s protokom vremena. I na primjeru Bosne se može navesti gazdovanje nekoliko jakih ''sila'' u različitim vremenskim periodima. Razlikuju se , između sotalog , i po dužini zadržavanja na području tadašnje Bosne. Vjerovatno je , osim onih okupatorima svojstvenih odlika, bilo i onih dobrih vrijednosti, koje su se i održale do danas, od koristi su ljudima i danas. Mostovi npr. . A u suštini Bosna i dalje traje a oni su otišli u vječna lovišta.
Obje Jugoslavije je aminovala V Britanija.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#59 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Bloo »

Nekako s proljeća wrote: 01/05/2020 14:55 Tako nekako, bila su i prije carstva i kraljevstva pa prođu s protokom vremena. I na primjeru Bosne se može navesti gazdovanje nekoliko jakih ''sila'' u različitim vremenskim periodima. Razlikuju se , između sotalog , i po dužini zadržavanja na području tadašnje Bosne. Vjerovatno je , osim onih okupatorima svojstvenih odlika, bilo i onih dobrih vrijednosti, koje su se i održale do danas, od koristi su ljudima i danas. Mostovi npr. . A u suštini Bosna i dalje traje a oni su otišli u vječna lovišta.
Obje Jugoslavije je aminovala V Britanija.
Zemlja je uvijek tu...imena, ljudi, granice, nazivi, mostovi (izgradeni iz koristi, a ne iz dobrocinstva) itd....dolaze i prolaze, a tlo, drveće, kamenje, jezera i rijeke koji nisu ničiji ostaju.
Ljudi su ti koji su smiješni u svojim nastojanjima da prisvoje nešto što nikome ne pripada već samo sebi. I da zbog toga vode ratove i ubijaju i raseljavaju i ginu za "to" nešto.

Ili da citiram Wilfreda OWena...
My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#60 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Sultanahmed »

tovarish wrote: 15/12/2019 09:23 Ja bi Spahu uporedio sa Alijom. Obojica su vodili Bosnu u jako teškim vremenima i obojica su donosili jako loše odluke za Bosnu. E sad, jesu li te odluke oni donosili svjesno i sa (lošom) namjerom ili su jednostavno bili nesposobni, lakovjerni i naivni, to je pitanje na koje treba naći pravi odgovor.

Po mom mišljenju, ima tu oboga i još na to treba dodati malo sebičnosti i ličnih ambicija, čime si dobio jako lošu kombinaciju za Bosnu i njen narod.
Objasnio si :thumbup:
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#61 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by zposao »

Nekako s proljeća wrote: 01/05/2020 14:55 Tako nekako, bila su i prije carstva i kraljevstva pa prođu s protokom vremena. I na primjeru Bosne se može navesti gazdovanje nekoliko jakih ''sila'' u različitim vremenskim periodima. Razlikuju se , između sotalog , i po dužini zadržavanja na području tadašnje Bosne. Vjerovatno je , osim onih okupatorima svojstvenih odlika, bilo i onih dobrih vrijednosti, koje su se i održale do danas, od koristi su ljudima i danas. Mostovi npr. . A u suštini Bosna i dalje traje a oni su otišli u vječna lovišta.
Obje Jugoslavije je aminovala V Britanija.
Ko da kaze neko iz Afrike sada "Ruandom niko nikad nije vladao, to mu se samo učinilo".

To je ta naša lažna umišljenost, a pregazio nas ko god je naišao.

Zemlja naravno ostaje jer zemlja ne pripada ljudima nego ljudi pripadaju zemlji i njoj se kad tad vracaju. Ali pričati o nekakvoj velikoj historiji, glorifikovat našu veličinu i neosvojivost....pa dajmo ljudi realnosti, nismo mi Kina, na mapi svijeta smo zanemarivi. Skinuli smo i skinut cemo i ubuduce gaće kome bude trebalo. To što mi mislimo da smo nešto posebno i neko čudo neviđeno, pa valja malo proširiti horizonte pa ce brzo čuđenje nad našom veličinom nestati.

Da zaključim, dok god živimo u nekoj imaginarnoj "velikoj" prošlosti, a živimo usranu sadašnjost, nemamo se peavo nadati velikoj budučnosti.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#62 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by cadburry »

Kod "Danijal Hadzovic" sam prestao citati. To je kao da dadnete Jeleni Krleusi ili Aci Lukasu priliku da vam tumace bilo sta.

Intelektualni invalid, moralni kepec. Danas bi za 50 KM pisao tekstove o ukidanju RS-a, sutra bi za 100 KM poricao genocid.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#63 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

dr_Evil wrote: 18/12/2019 11:23
Nekako s proljeća wrote: 18/12/2019 11:17 Image
Fala, kupit cu. Mirise mi na jos jednu knjigu koja brani autonomaski pokret, a napada sve ostalo, ali sam primjetio da nikad nista nije crno i bijelo pa valja sve procitati
Ne baš sve, bar ne smeće od materije koja nas zanima. Valjda na osnovi predhodno pročitanog se i zaključuje šta je otpad i kvazi naučni rad. Tako i ova knjiga iznad, nije sveto slovo ali je naša. Knjige pisane o ovoj materiji, od strane onih koji negiraju veoma bitne osobenosti narodu ili narodima, drugim i drugačijim od negatora, treba čitati sa velikom rezervom i prihvatati isključivo provjerljive činjenice, jer činjenice zaista jesu dobar put ka istini.

Moja generacija je znanja sticala u vrijeme tzv ''druge Jugoslavije'' i do dolaska višestranačkog sistema i demokratskog prava da bira i bude biran, ona je bila zvanična i jedina. Danas se kod dijela te moje generacije drugačija mišljenja, usmena ili pisana , na određen način smatraju u startu kao revizionizam i kao rezultat ideološke kuhinje današnjice. A da se predhodno nije pročitalo. Ono, završio sam davno školovanje i pročitao što je trebalo pročitati. Po meni je to loš i manjkav odnos, naročito iz današnjeg ugla kada je cjeloživotno učenje na određen način i nužno.

Meni je lično žao što nisam do sada uspio ući nešto dublje u britanski arhiv, a smatram ga dosta relevatnim i bitno mi je znati šta ključni igrač u formiranju obje Jugoslavije zaključuje o tom vremenu, događajima i ljudima u njemu. Pa tako i npr. nagla smrt Mehmeda Spahe i Nikole Pašića. Vjerovatno je to djelo iste struje , koja je i kasnije koristila ubistvo kao sredstvo pritiska do realizacije ciljeva. Pri tom aludiram na rahmetli Dzemala Bijedića, ili još kasnije Hakiju Turalića i slične primjere.

Što se mene tiče, zadovoljan sam što je imam u kolekciji, i ako se zadržim na ovoj temi nju bih također koristio kao doprinos ovoj temi vrišećeg naslova i kopipejs uvoda. Imam negdje pristupne pasworde za ''skrivenu'' web platformu koja posjeduje , tako mi je objašnjeno, jaku arhivsku građu sa područja Hercegovine prije svega.Nikada nisam ušao na nju jer mi je ova knjiga bila sasvim dovoljna za sticanje saznanja o ovoj materiji. Dio njenog sadržaja sam predhodno objavio na temi, da i drugi mogu da zavire u dio njenog sadržaja , koji se odnosi na ovu materiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#64 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

Nekako s proljeća wrote: 02/05/2020 08:55
Ne baš sve, bar ne smeće od materije koja nas zanima. Valjda na osnovi predhodno pročitanog se i zaključuje šta je otpad i kvazi naučni rad. Tako i ova knjiga iznad, nije sveto slovo ali je naša. Knjige pisane o ovoj materiji, od strane onih koji negiraju veoma bitne osobenosti narodu ili narodima, drugim i drugačijim od negatora, treba čitati sa velikom rezervom i prihvatati isključivo provjerljive činjenice, jer činjenice zaista jesu dobar put ka istini.

Moja generacija je znanja sticala u vrijeme tzv ''druge Jugoslavije'' i do dolaska višestranačkog sistema i demokratskog prava da bira i bude biran, ona je bila zvanična i jedina. Danas se kod dijela te moje generacije drugačija mišljenja, usmena ili pisana , na određen način smatraju u startu kao revizionizam i kao rezultat ideološke kuhinje današnjice. A da se predhodno nije pročitalo. Ono, završio sam davno školovanje i pročitao što je trebalo pročitati. Po meni je to loš i manjkav odnos, naročito iz današnjeg ugla kada je cjeloživotno učenje na određen način i nužno.

Meni je lično žao što nisam do sada uspio ući nešto dublje u britanski arhiv, a smatram ga dosta relevatnim i bitno mi je znati šta ključni igrač u formiranju obje Jugoslavije zaključuje o tom vremenu, događajima i ljudima u njemu. Pa tako i npr. nagla smrt Mehmeda Spahe i Nikole Pašića. Vjerovatno je to djelo iste struje , koja je i kasnije koristila ubistvo kao sredstvo pritiska do realizacije ciljeva. Pri tom aludiram na rahmetli Dzemala Bijedića, ili još kasnije Hakiju Turalića i slične primjere.

Što se mene tiče, zadovoljan sam što je imam u kolekciji, i ako se zadržim na ovoj temi nju bih također koristio kao doprinos ovoj temi vrišećeg naslova i kopipejs uvoda. Imam negdje pristupne pasworde za ''skrivenu'' web platformu koja posjeduje , tako mi je objašnjeno, jaku arhivsku građu sa područja Hercegovine prije svega.Nikada nisam ušao na nju jer mi je ova knjiga bila sasvim dovoljna za sticanje saznanja o ovoj materiji. Dio njenog sadržaja sam predhodno objavio na temi, da i drugi mogu da zavire u dio njenog sadržaja , koji se odnosi na ovu materiju.
Vidis mi imamo drugaciji problem, moja generacija je dobila drugacije frizirane podatke tokom skolovanje. Istina je negdje izmedju sigurno se moze reci. Ne citam autore koji negiraju bosanski jezik i bosnjacku naciju. Najvise volim da citam provjerene komuniste, kako bosnjacke tako i hrvatske.

Smrt Dzemala Bijedica, afera Agrokomerc kojom je oslabljen bosnjacki komunisticki lobij smjenom Pozderaca, iznenadni Sarajevski procesi, sve je to naravno dio jedne historije koja nikad nije ispricana. Da li je Spaho zaista ubijen jer je pokusao sprijeciti komadanje Bosne, mozda, ali kao sto rekoh to ga ne amnestira od odluke koja se spominje u ovoj temi. A cinjenica je da je ovoj odluci uveliko prethodila korupcija. Nema tu nista cudno, vidjeli smo kako se prodaju drzavni interesi za pare.

Da li se moze za Spahu uopste reci da je bosnjacki politicar upitno je, redovno je mjenjao strane da su Bosnjaci jal Srbi jal Hrvati, promovisao kulturno drustvo koje je tvrdilo da je Bosna zapravo Hrvatska, nesto kao Safvet beg, od bosnje do najveceg hrvata. Za mene je los politicar u ohol vakat.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#65 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Mogu samo da se ponovim, u to vrijeme nije bilo čovjeka sa autoritetom koji iza sebe ima oružanu silu , kao dodatnu snagu svom stavu. Stvaranje Kraljevine SHS u svom nazivu negira postojanje mog naroda, bosanskog kao jednog od službenih jezika, zaštitu privatne imovine , nerijetko i života i časti. Ali ipak, hroničari bilježe u svojim vrelima/izvorima da je početno raspoloženje širokih narodnih masa bilo evidentno. Bila je to dobra ideja za stanovništvo s područja Balkana, ali izgleda metode nisu bile u tom duhu. Nekom je bilo i dobro... nekom svane a nekom omrkne, tako je o odvajkada.

Sve je u suštini borba za vlast i moć vladanja ljudima, i tada i danas i ubuduće. Mehemed Spaho je najvjerovatnije ubijen/otrovan, tako sam shvatio iz nekih intervjua njegovih potomaka. Ni za Dzemala Bijedića do sada nije službeno objavljeno da je ubijen rušenjem aviona ako se ne varam. Znam da je vijest o njegovoj smrti zatekla Josipa Broza i Staneta Dolanca (zvijer) u posjeti Muameru Gadafiju u Libiji, posjedujem n egdje u arhivu fotografiju izraza lica JBT kada su mu dali papir sa tom informacijom. Taj arhiv je i sada dostupan i javan, muzej jugoslavije ili tako nekako se zvao. Ogromna arhiva precizno datirana, profesionalne slike, ogroman broj domaćih i inostranih lica i događaja.
Ah da, svako vrijeme ima :) svog Staneta Dolanca.

Suvišno je dovoditi u pitanje pripadnost Spahe bošnjačkom narodu. I Dzemala Bijedića, i Hakije Turalića, i Irfana Ljubljankića...
User avatar
geralt
Posts: 5182
Joined: 14/09/2017 12:45

#66 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by geralt »

Nekako s proljeća wrote: 04/05/2020 12:29 Mogu samo da se ponovim, u to vrijeme nije bilo čovjeka sa autoritetom koji iza sebe ima oružanu silu , kao dodatnu snagu svom stavu.
Koju su tu oruzanu silu iza sebe imali npr. Radic i Macek?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#67 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Ne znam. U fokusu mi je Bosna i Hercegovina i Sandzak.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#68 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

I Bosna i Hrvatska su usle pognute glave u Kraljevinu, posto su druge opcije bile katastrofalne moze se reci da je to bila jedina razumna opcija. I onda se postavi pitanje da li je Spahino "DA" zapravo unistilo ravnotezu koja je postojala u Kraljevini, i dodatno utvrdilo nepovjerenje izmedju katolika i muslimana u Kraljevini.

Hiljadu zasto, hiljadu zato
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#69 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Nekako s proljeća »

Možda bi mogli koju pametnu napisati o pojmu ''turski paragraf'', bitan je taj paragraf.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#70 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Tegla ajvara »

Pametan je taj paragraf, koji na prvu ne zvuči kao da je donio neke velike stvari, opet pokazao da se Spaho borio za svoj narod, u trenucima gdje se nije moglo puno uraditi, a od kojeg smo kasnije i dobili neke veće stvari. Realno, Spaho kao pojedinac, a i svako kao pojedinac u kakvoj se situaciji i državi nalazio nije mogao više uraditi, jer je upravo pojedinac, sam.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#71 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

Tegla ajvara wrote: 04/05/2020 23:53 Pametan je taj paragraf, koji na prvu ne zvuči kao da je donio neke velike stvari, opet pokazao da se Spaho borio za svoj narod, u trenucima gdje se nije moglo puno uraditi, a od kojeg smo kasnije i dobili neke veće stvari. Realno, Spaho kao pojedinac, a i svako kao pojedinac u kakvoj se situaciji i državi nalazio nije mogao više uraditi, jer je upravo pojedinac, sam.
Da, postavio sam tezu ovde vise puta da su se vise bavili agrarnom reformom nego nacijom, drzavom i vjerom, ali hajd kad se vucemo za jezik zar jedan od razlog potpisivanja ustava nije bio sto je obecano 225 miliona dinara odstete za zemlju (naravno za par familija). Srbi tvrde isplaceno, Bosnjaci tvrde ne isplaceno, kako god Bosna i Bosnjaci ne bi imali nista od toga.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#72 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Tegla ajvara »

Nažalost, Bošnjaci kao narod, već još od prvih naznaka rađanja nacionalne svijesti žive u kompletnoj ironiji, gdje elita, kao kod svakog drugog naroda, treba da im je cilj da se bore za svoju naciju, autonomiju, samostalnost itd, Bošnjaci se bore za vlastite interese, odnosno za blagostanje elite i da se zadrži staro stanje, jer je eliti dobro, a ostali većinski dio stanovništva je zanemaren. Počevši još od Husein kapetana gdje se u historiografiji vodi velika diskusija da li je pokret bio antireformski ili autonomaški, gdje sve više naginje ka ovom prvom, pa od elitocida od strane Latasa, otkad nastupa pasivnost bošnjačke elite. Kasnije nikako se nije podudarilo 2 ili više snažna bošnjačka lidera u isto vrijeme da rade, što je ostavljalo bošnjačku politiku na marginama i ništa značajno se nije moglo postići, osim uz pomoć neke strane velesile, ali ništa od toga.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#73 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

Tegla ajvara wrote: 05/05/2020 15:02 Nažalost, Bošnjaci kao narod, već još od prvih naznaka rađanja nacionalne svijesti žive u kompletnoj ironiji, gdje elita, kao kod svakog drugog naroda, treba da im je cilj da se bore za svoju naciju, autonomiju, samostalnost itd, Bošnjaci se bore za vlastite interese, odnosno za blagostanje elite i da se zadrži staro stanje, jer je eliti dobro, a ostali većinski dio stanovništva je zanemaren. Počevši još od Husein kapetana gdje se u historiografiji vodi velika diskusija da li je pokret bio antireformski ili autonomaški, gdje sve više naginje ka ovom prvom, pa od elitocida od strane Latasa, otkad nastupa pasivnost bošnjačke elite. Kasnije nikako se nije podudarilo 2 ili više snažna bošnjačka lidera u isto vrijeme da rade, što je ostavljalo bošnjačku politiku na marginama i ništa značajno se nije moglo postići, osim uz pomoć neke strane velesile, ali ništa od toga.
Slazem se stobom u potpunosti. Mnogima je tesko prevaliti preko usta da su zapravo Bosnjaci komunisti uradili najvise na afirmaciji Bosne kao republike i Bosnjaka kao nacije, Pozdercu i Dzemi rahmetli treba trg u svaki grad postavit. Dva primjera kako se mudro vodi politika za svoj narod. Poceo sa od Purivatre: Nacionalni i politicki razvitak Muslimana, so far so good.

Citao sam nedavno knjigu o Husein kapetanu, sto vise citam nista mi nije jasno. Tesko je pronaci kvalitetnu materiju po tom pitanju, sve ili je srpska ili bosnjacka bajka, ako imas neku dobru prihvatam preporuku
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#74 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by Tegla ajvara »

dr_Evil wrote: 05/05/2020 15:22
Tegla ajvara wrote: 05/05/2020 15:02 Nažalost, Bošnjaci kao narod, već još od prvih naznaka rađanja nacionalne svijesti žive u kompletnoj ironiji, gdje elita, kao kod svakog drugog naroda, treba da im je cilj da se bore za svoju naciju, autonomiju, samostalnost itd, Bošnjaci se bore za vlastite interese, odnosno za blagostanje elite i da se zadrži staro stanje, jer je eliti dobro, a ostali većinski dio stanovništva je zanemaren. Počevši još od Husein kapetana gdje se u historiografiji vodi velika diskusija da li je pokret bio antireformski ili autonomaški, gdje sve više naginje ka ovom prvom, pa od elitocida od strane Latasa, otkad nastupa pasivnost bošnjačke elite. Kasnije nikako se nije podudarilo 2 ili više snažna bošnjačka lidera u isto vrijeme da rade, što je ostavljalo bošnjačku politiku na marginama i ništa značajno se nije moglo postići, osim uz pomoć neke strane velesile, ali ništa od toga.
Slazem se stobom u potpunosti. Mnogima je tesko prevaliti preko usta da su zapravo Bosnjaci komunisti uradili najvise na afirmaciji Bosne kao republike i Bosnjaka kao nacije, Pozdercu i Dzemi rahmetli treba trg u svaki grad postavit. Dva primjera kako se mudro vodi politika za svoj narod. Poceo sa od Purivatre: Nacionalni i politicki razvitak Muslimana, so far so good.

Citao sam nedavno knjigu o Husein kapetanu, sto vise citam nista mi nije jasno. Tesko je pronaci kvalitetnu materiju po tom pitanju, sve ili je srpska ili bosnjacka bajka, ako imas neku dobru prihvatam preporuku
Hmm, imaš od Ahmeda Aličića - Uređenje Bosanskog ejaleta od 1789. do 1878. godine i Pokret za autonomiju Bosne od 1831. do 1832. godine isto od Aličića. Ovo temom se nije nažalost bavilo u velikim monografijama gdje bi se detaljno moglo ući u problematiku, ali u zadnje vrijeme i to se mijenja, kao i pisanje dosta radova na temu Bosne u periodu od 19. stoljeća pa naovamo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#75 Re: SPAHINO HISTORIJSKO DA: Kako je kobna bošnjačka greška iz 1921. otvorila vrata podjeli BiH između Srbije i Hrvatske!

Post by dr_Evil »

Tegla ajvara wrote: 05/05/2020 15:49
Hmm, imaš od Ahmeda Aličića - Uređenje Bosanskog ejaleta od 1789. do 1878. godine i Pokret za autonomiju Bosne od 1831. do 1832. godine isto od Aličića. Ovo temom se nije nažalost bavilo u velikim monografijama gdje bi se detaljno moglo ući u problematiku, ali u zadnje vrijeme i to se mijenja, kao i pisanje dosta radova na temu Bosne u periodu od 19. stoljeća pa naovamo.
Hvala. Ovu drugu sam nasao na netu prije par mjeseci i poceo da taborim. Naucio sam dosta iz nje, ali se mora priznati da autor nije bio relevantan u nekim stvarima, ali vala ako cemo posteno i nek nije. I komsije kad pisu knjige uvijek ide samo Bog pa onda oni, bezgrijesni.
Post Reply