Šoping kartice-koju izabrati

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NailovaMater
Posts: 29
Joined: 23/05/2013 22:10

#76 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by NailovaMater »

_BataZiv_0809 wrote:
CVIJET1111 wrote:Ima li neko iskustva sa SHop&Fun Sparkasse?
Reklamiraju ju je da prolazi svugdje, ali nesto ne upratih toliko naljepnica na trgovinama :roll:
Ne trebaju im naljepnice radi na svakom terminalu koji prima MasterCard. Isprobano :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#77 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

NailovaMater wrote:
Po meni super kartica. Ako izabereš opciju podjele transakcija do 12 mjeseci nema kamata, ako ti gori možeš podijeliti i na 36 rata, ne moraš ganjati Sparkasse POSove, radi na svakom. Možeš kupovati na internetu na rate. Stvarno ok
EDIT: Nisam vidio da ste vec odgovorili :sax:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#78 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

CVIJET1111 wrote:
CVIJET1111 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Pozdrav ljudstvo,

Mislim da nema potrebe da puno elaborisem temu, jasno je iz naslova. Dakle zelio bih cuti kakva su vasa iskustva sa kupovinom na rate preko šoping kartica?

Rado bih da imam modalitet da si neke stvari priuštim bez da me zakolju taj mjesec, pa razmišljam o šoping kartici.

Koju biste preporučili?

Najbliži sam opciji da uzmem American Express obicnu.

Dakle imam redovna, prosječna primanja i nemam namjeru nekih aman zaman kupovina (od vise hiljada), nego da si mogu priuštiti kupovinu od par stoja, a da to otplacujem na rate :)

Eto pisite, i hvala vam unaprijed.

Visa classic Unicredit definitivno. Uzmeš njihov YEs paket, 6Km mjesečno. Uključeno vođenje računa, Visa electron, VIsa classic i još neki proizvodi koje izabereš. I to je to. Nikakvih dodatnih provizija, naknada, kamata. Čak i gotovine kad zatreba, mislim na kredit, u roku od sat-dva odobre, al to je do 2000-3000. Ja prezadovoljna :)

istina,ali uz veliku kmatu
Da, al kad zagusti nije zgoreg. Ja imam Visu Classic i mjesecima je ne vadim iz novčanika, a kad zatreba dobrodošla :) U svim bankama je samo vođenje računa 2-3KM, a ovamo za 6KM pored te kartice i niz drugih pogodnosti, npr.e-plaćanje ušteda na proviziji. A što se tiče gotovine, meni lično je jednom zatrebalo 2000Km hitno i za sat bilo mi na računu, doduše 154KM sam kamate imala na period od 12mjeseci. Ovamo nešto sitno rijetko uzmem i inače bude samo na odgođeno plaćanje od 20-og idućeg mjeseca.

Ne trebala, al neka je!!! :)[/quote]


slazem se
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#79 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by hairlija_sa »

Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#80 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Capsicum »

hairlija_sa wrote:Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice
Kod Unicredit banke ti je je preko Visa Classic sistem takav da ti odbija samo tu ratu. Evo otprilike kako to funkcionise:

limit 1.000 KM
01.01.2016 - kupovina u vrijednosti od 6.000 KM na 12 rata
od limita se odbija 500 KM za prvu ratu
01.02.2016 - od limita se odbija druga rata od 500 KM - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0 KM
20.02.2016 - sa tekuceg racuna se skida prva rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM
01.03.2016 - od limita po Visa Classic se odbija treca rata - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0
20.03.2016 - sa tekuceg racuna se skida druga rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM

Uglavnom, da pojednostavim. Uzmi kao pravilo da mozes kupovati toliko toliko da ti zbir rata u jednom mjesecu ne smije preci polovinu limita. U gore navedenom primjeru je to dakle 500 KM.

Ovo nazalost niko od sluzbenika u banci ne zna objasniti klijentima.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#81 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by hairlija_sa »

Capsicum wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice
Kod Unicredit banke ti je je preko Visa Classic sistem takav da ti odbija samo tu ratu. Evo otprilike kako to funkcionise:

limit 1.000 KM
01.01.2016 - kupovina u vrijednosti od 6.000 KM na 12 rata
od limita se odbija 500 KM za prvu ratu
01.02.2016 - od limita se odbija druga rata od 500 KM - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0 KM
20.02.2016 - sa tekuceg racuna se skida prva rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM
01.03.2016 - od limita po Visa Classic se odbija treca rata - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0
20.03.2016 - sa tekuceg racuna se skida druga rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM

Uglavnom, da pojednostavim. Uzmi kao pravilo da mozes kupovati toliko toliko da ti zbir rata u jednom mjesecu ne smije preci polovinu limita. U gore navedenom primjeru je to dakle 500 KM.

Ovo nazalost niko od sluzbenika u banci ne zna objasniti klijentima.
Ok hvala ti puno :)
Znaci da ako kupim nesto gdje mi je rata cca 80 KM, mogu i dalje nastaviti sa kupovinom gdje mi iduca rata moze biti 100 KM, ali pod ovim uslovima sto si napisala
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#82 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Capsicum »

hairlija_sa wrote:
Capsicum wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice
Kod Unicredit banke ti je je preko Visa Classic sistem takav da ti odbija samo tu ratu. Evo otprilike kako to funkcionise:

limit 1.000 KM
01.01.2016 - kupovina u vrijednosti od 6.000 KM na 12 rata
od limita se odbija 500 KM za prvu ratu
01.02.2016 - od limita se odbija druga rata od 500 KM - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0 KM
20.02.2016 - sa tekuceg racuna se skida prva rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM
01.03.2016 - od limita po Visa Classic se odbija treca rata - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0
20.03.2016 - sa tekuceg racuna se skida druga rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM

Uglavnom, da pojednostavim. Uzmi kao pravilo da mozes kupovati toliko toliko da ti zbir rata u jednom mjesecu ne smije preci polovinu limita. U gore navedenom primjeru je to dakle 500 KM.

Ovo nazalost niko od sluzbenika u banci ne zna objasniti klijentima.
Ok hvala ti puno :)
Znaci da ako kupim nesto gdje mi je rata cca 80 KM, mogu i dalje nastaviti sa kupovinom gdje mi iduca rata moze biti 100 KM, ali pod ovim uslovima sto si napisala
Tako je, samo saberi sve rate u jednom mjesecu i pazi da ti ta cifra ne predje polovinu limita i nemas problema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#83 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

Capsicum wrote: Tako je, samo saberi sve rate u jednom mjesecu i pazi da ti ta cifra ne predje polovinu limita i nemas problema.
A da bi imao šoping karticu, moras li imati limit?
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#84 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Capsicum »

_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote: Tako je, samo saberi sve rate u jednom mjesecu i pazi da ti ta cifra ne predje polovinu limita i nemas problema.
A da bi imao šoping karticu, moras li imati limit?
Kod ove classic kartice mislim da da. Mozda neka Gold varijanta ili tako nesto da nema limita... Jbg mora i banka sebe da zastiti :D

Edit. Ako mislis na limit po tekucem racunu to vec trebas vidjet sa bankom. Mislim da nije uvjet, ali to ti samo oni mogu reci...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#85 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

Capsicum wrote: Kod ove classic kartice mislim da da. Mozda neka Gold varijanta ili tako nesto da nema limita... Jbg mora i banka sebe da zastiti :D

Edit. Ako mislis na limit po tekucem racunu to vec trebas vidjet sa bankom. Mislim da nije uvjet, ali to ti samo oni mogu reci...
Ma joj meni je to sve nekako konfuzno, da budem skroz iskren. Ne treba mi i ne zelim limit, ali bih htio da imam mogucnost kupovine na rate. Sad belaj je kad odes u banku, sluzbenik te ubije pricom, a nista ne kaze :-)
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#86 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Capsicum »

_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote: Kod ove classic kartice mislim da da. Mozda neka Gold varijanta ili tako nesto da nema limita... Jbg mora i banka sebe da zastiti :D

Edit. Ako mislis na limit po tekucem racunu to vec trebas vidjet sa bankom. Mislim da nije uvjet, ali to ti samo oni mogu reci...
Ma joj meni je to sve nekako konfuzno, da budem skroz iskren. Ne treba mi i ne zelim limit, ali bih htio da imam mogucnost kupovine na rate. Sad belaj je kad odes u banku, sluzbenik te ubije pricom, a nista ne kaze :-)
Nazoves banku i pitas koji su uslovi da mozes dobiti Visa Classic karticu. Imas gore objasnjenje kako kartica funkcionise, da te ne smaraju pricom. U principu ne bi trebalo da je uslov da imas limit po tekucem, ali banka je ta koja postavlja pravila.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#87 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

Capsicum wrote: Nazoves banku i pitas koji su uslovi da mozes dobiti Visa Classic karticu. Imas gore objasnjenje kako kartica funkcionise, da te ne smaraju pricom. U principu ne bi trebalo da je uslov da imas limit po tekucem, ali banka je ta koja postavlja pravila.
Sad nekad u aprilu mi istice vazenje postojece kartice, pa cu otici i vidjeti kako i sta.

Hvala tebi za doprinos ovoj temi :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#88 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

hairlija_sa wrote:Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice

imas ovdje spisak objekata gdje mozes placati tom karticom,na rate,iako nije bas sve tacno,u nekim bas i ne moze

https://www.unicredit.ba/content/dam/ce ... rocnom.pdf
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#89 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

Capsicum wrote:
hairlija_sa wrote:Pozdrav,

planiram da uzmem Visa Classic karticu i treba mi par informacija. Recimo da mi je limit 1000 KM, i mene zanima da li mogu kupovati samo do tog iznosa ili od 1000 KM se odbija mjesecna rata, a i dalje mogu kupiti ako mi sta zatreba?
Takodjer da li ima negdje spisak prodavnica gdje se moze kupiti preko ove kartice
Kod Unicredit banke ti je je preko Visa Classic sistem takav da ti odbija samo tu ratu. Evo otprilike kako to funkcionise:

limit 1.000 KM
01.01.2016 - kupovina u vrijednosti od 6.000 KM na 12 rata
od limita se odbija 500 KM za prvu ratu
01.02.2016 - od limita se odbija druga rata od 500 KM - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0 KM
20.02.2016 - sa tekuceg racuna se skida prva rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM
01.03.2016 - od limita po Visa Classic se odbija treca rata - dakle raspolozivi limit za kupovinu je 0
20.03.2016 - sa tekuceg racuna se skida druga rata od 500 KM cime se oslobadja do limita 500 KM

Uglavnom, da pojednostavim. Uzmi kao pravilo da mozes kupovati toliko toliko da ti zbir rata u jednom mjesecu ne smije preci polovinu limita. U gore navedenom primjeru je to dakle 500 KM.

Ovo nazalost niko od sluzbenika u banci ne zna objasniti klijentima.


meni je limit na toj kartici 1000 km,a ukupno mogu u jednom trenutku ,ne znam da li samo ja,vjerovatno svako ko ima i koristi tu karticu,4 puta veci iznos,znaci 4000 km
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#90 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote: Tako je, samo saberi sve rate u jednom mjesecu i pazi da ti ta cifra ne predje polovinu limita i nemas problema.
A da bi imao šoping karticu, moras li imati limit?


pa na toj kartici i imas limit jer ti na taj racun,te kartice ne lijezu nikakve pare
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#91 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote: Kod ove classic kartice mislim da da. Mozda neka Gold varijanta ili tako nesto da nema limita... Jbg mora i banka sebe da zastiti :D

Edit. Ako mislis na limit po tekucem racunu to vec trebas vidjet sa bankom. Mislim da nije uvjet, ali to ti samo oni mogu reci...
Ma joj meni je to sve nekako konfuzno, da budem skroz iskren. Ne treba mi i ne zelim limit, ali bih htio da imam mogucnost kupovine na rate. Sad belaj je kad odes u banku, sluzbenik te ubije pricom, a nista ne kaze :-)


imas li otvoren racun u unicredit banci?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#92 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote: Tako je, samo saberi sve rate u jednom mjesecu i pazi da ti ta cifra ne predje polovinu limita i nemas problema.
A da bi imao šoping karticu, moras li imati limit?


pa na toj kartici i imas limit jer ti na taj racun,te kartice ne lijezu nikakve pare
Ubij me ako sta kontam :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#93 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:


imas li otvoren racun u unicredit banci?
Imam, obicna debitna.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#94 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Capsicum »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


imas li otvoren racun u unicredit banci?
Imam, obicna debitna.
Ako primas platu kod njih, onda nemas nikakvih problema. Uzmi onaj Jes paket i dobit ces Visu Classic.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#95 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


imas li otvoren racun u unicredit banci?
Imam, obicna debitna.

visa electron pretpostavljam,tom karticom podizes novac sa tekuceg racuna,a visa classic kartica ti moze sluziti za placanje na rate,platis nesto na 12 negdje cak i do 24 rate i svakog 20. u mjesecu ti sa tekuceg racuna se odbija iznos rate,i ja sam dosta se raspitivao o tome dok nisam skontao,,ima na temi unicredit banke na ovom pdf
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#96 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by NoriDeNoir »

Ja isto ne kontam bas ove kartice, ali evo mog slucaja:

Primam platu preko Intese i imam inspire, kojom kupujem na rate i to mi je super, jer 90% stvari koje sam nabavio kupio sam na rate a da i ne osjetim.

Mali problem kod intese mi je sto nisu bas pokrili dosta prodavac i vrlo cesto naletim na neke prodavnice koje ne primaju intesinu karticu za placanje na rate, pa sam mislio nabaviti jos jednu karticu cisto kao backup za takve slucajeve.

Mislio sam UniCredit Visa (ili sparkasse) karticu ali da li za ove moje potrebe imam neka bolja? Gotovina mi ne treba vec samo kupovina na rate i to za slucajeve kada intesa ne prolazi.
Takodjer, ne bih prebacivao platu iz intese, pa me interesuje da li se moze "shopping" kartica izdati i bez redovnog priliva na racun? Pretpostavljam da ide mjenica.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#97 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

NoriDeNoir wrote:Ja isto ne kontam bas ove kartice, ali evo mog slucaja:

Primam platu preko Intese i imam inspire, kojom kupujem na rate i to mi je super, jer 90% stvari koje sam nabavio kupio sam na rate a da i ne osjetim.

Mali problem kod intese mi je sto nisu bas pokrili dosta prodavac i vrlo cesto naletim na neke prodavnice koje ne primaju intesinu karticu za placanje na rate, pa sam mislio nabaviti jos jednu karticu cisto kao backup za takve slucajeve.

Mislio sam UniCredit Visa (ili sparkasse) karticu ali da li za ove moje potrebe imam neka bolja? Gotovina mi ne treba vec samo kupovina na rate i to za slucajeve kada intesa ne prolazi.
Takodjer, ne bih prebacivao platu iz intese, pa me interesuje da li se moze "shopping" kartica izdati i bez redovnog priliva na racun? Pretpostavljam da ide mjenica.


mislim da visa classic kartica ti ne moze biti izdata jer 20. u mjesecu ti skidaju ratu kredita kojim si nesto kupio na rate
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#98 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

Capsicum wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


imas li otvoren racun u unicredit banci?
Imam, obicna debitna.
Ako primas platu kod njih, onda nemas nikakvih problema. Uzmi onaj Jes paket i dobit ces Visu Classic.
Evo odobrena mi je Visa Classic, medjutim danas odoh u jednu radnju, radi koje sam prvenstveno i uzeo karticu i ne primaju je vise :-?

Da li bih sad mogao uzeti u Rajfajzen banci shopping karticu, a da ne prebacujem platu sa Unicredita?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59012
Joined: 03/08/2010 19:04

#99 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
Capsicum wrote:
_BataZiv_0809 wrote:


imas li otvoren racun u unicredit banci?
Imam, obicna debitna.
Ako primas platu kod njih, onda nemas nikakvih problema. Uzmi onaj Jes paket i dobit ces Visu Classic.
Evo odobrena mi je Visa Classic, medjutim danas odoh u jednu radnju, radi koje sam prvenstveno i uzeo karticu i ne primaju je vise :-?

Da li bih sad mogao uzeti u Rajfajzen banci shopping karticu, a da ne prebacujem platu sa Unicredita?[/quote]


ne daju kupovinu na rate,koja je bogati to radnja?

nisam upoznat sa tom rajfajzen shopping katicom,ova mi se unicredit cini povoljnija i laksa za placati i sabirati troskove
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#100 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
ne daju kupovinu na rate,koja je bogati to radnja?

nisam upoznat sa tom rajfajzen shopping katicom,ova mi se unicredit cini povoljnija i laksa za placati i sabirati troskove
Zara jbt :run:
Post Reply