Šoping kartice-koju izabrati

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#101 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by NoriDeNoir »

kakavdanakneiskustvu wrote:
NoriDeNoir wrote:Ja isto ne kontam bas ove kartice, ali evo mog slucaja:

Primam platu preko Intese i imam inspire, kojom kupujem na rate i to mi je super, jer 90% stvari koje sam nabavio kupio sam na rate a da i ne osjetim.

Mali problem kod intese mi je sto nisu bas pokrili dosta prodavac i vrlo cesto naletim na neke prodavnice koje ne primaju intesinu karticu za placanje na rate, pa sam mislio nabaviti jos jednu karticu cisto kao backup za takve slucajeve.

Mislio sam UniCredit Visa (ili sparkasse) karticu ali da li za ove moje potrebe imam neka bolja? Gotovina mi ne treba vec samo kupovina na rate i to za slucajeve kada intesa ne prolazi.
Takodjer, ne bih prebacivao platu iz intese, pa me interesuje da li se moze "shopping" kartica izdati i bez redovnog priliva na racun? Pretpostavljam da ide mjenica.


mislim da visa classic kartica ti ne moze biti izdata jer 20. u mjesecu ti skidaju ratu kredita kojim si nesto kupio na rate
Ja bih stanje na toj kartici "ručno održavao" odnosno kod banke gdje primam platu bi napravio trajni nalog ili u interent bankarstvu bi napravio automatsko periodično uplaćivanje sa svog "glavnog" tekuceg racuna u Intesi da se vrse uplate na tekuci racun vezan za Visu u "Uncireditu" par dana prije rate. Uglavnom u konacnici bi uvijek bilo dovoljno para za svaku ratu. Moze li tako?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#102 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

NoriDeNoir wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
NoriDeNoir wrote:Ja isto ne kontam bas ove kartice, ali evo mog slucaja:

Primam platu preko Intese i imam inspire, kojom kupujem na rate i to mi je super, jer 90% stvari koje sam nabavio kupio sam na rate a da i ne osjetim.

Mali problem kod intese mi je sto nisu bas pokrili dosta prodavac i vrlo cesto naletim na neke prodavnice koje ne primaju intesinu karticu za placanje na rate, pa sam mislio nabaviti jos jednu karticu cisto kao backup za takve slucajeve.

Mislio sam UniCredit Visa (ili sparkasse) karticu ali da li za ove moje potrebe imam neka bolja? Gotovina mi ne treba vec samo kupovina na rate i to za slucajeve kada intesa ne prolazi.
Takodjer, ne bih prebacivao platu iz intese, pa me interesuje da li se moze "shopping" kartica izdati i bez redovnog priliva na racun? Pretpostavljam da ide mjenica.


mislim da visa classic kartica ti ne moze biti izdata jer 20. u mjesecu ti skidaju ratu kredita kojim si nesto kupio na rate
Ja bih stanje na toj kartici "ručno održavao" odnosno kod banke gdje primam platu bi napravio trajni nalog ili u interent bankarstvu bi napravio automatsko periodično uplaćivanje sa svog "glavnog" tekuceg racuna u Intesi da se vrse uplate na tekuci racun vezan za Visu u "Uncireditu" par dana prije rate. Uglavnom u konacnici bi uvijek bilo dovoljno para za svaku ratu. Moze li tako?


ne znam,moras u banci pitati
smx80
Posts: 18
Joined: 05/06/2016 19:18

#103 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by smx80 »

Veliki pozdrav svima evo novi sam na forumu sinoc sam zapazio ovu temu pa da i ja sad iznesem neka svoja iskustva :)

Ispricacu vam situaciju koju sam imao vezano za Turkish Ziraat bank i njihovu limitsku Mastercard

Mati mi je zaposlena i ima u toj banci otvoren tekuci racun a banka im je dala i tu mogucnost da se koriste limitom i to u vrijednosti 500KM fixno....prosle godine je potpisala ugovor na koristenju iste na 10 godina :-) ...znaci proizilazi da nemora vratiti 500KM u tom periodu gdje to ima :D ....ali eto desava se :)

I prosle godine hocu ja da preko njene kartice kupim koju plocu sa juno recordsa :D kupio sve proslo u najboljem redu paket dosao sledeci ponedeljak...govorim to iz razloga sto kako navodite a upucen sam za te radnje robne kuce i dr.gdje mozes koristiti karticu s kojima oni imaju sklopljene ugovore i ja se odlucim na taj potez da je koristim putem neta....ako je mastercard svima je jasno da se ona moze koristiti svugdje u svijetu,zbog cega moraju biti ta ogranicenja....I nastavio sam ja i dalje da bi jedan dan oni iz banke primjetili da dolaze fakture iz UK i zvali bili...no nismo bili kod kuce na kraju su poslali SMS sa upitom dali se koristi ta kartica za kupovinu/placanje usluga u Velikoj Britaniji jer to rade cisto iz razloga zbog mogucih zloupotreba i ja ono kratko odgovorim da me ne tuse i ne peglaju:Da koristi se s postovanjem :D ....i nakon toga nikad vise problema sa istom :) dolaze izvjestaji kovertirani svaki mjesec o rati koju moja mati placa,to je uvijek od 23-30KM mjesecno i bude registrovana i ta faktura i bas mi je zao sto nemogu naplatiti kamatu zbog toga :D

U zadnje vrijeme vise je i nekoristim,nije moja jasno mi je bez obzira sto i ja odem u banku i uplatim ratu,cuo sam za Hypo Banku i njihovu uslugu izdavanja Visa kartice zelja i tako nesto sl.nemogu se sjetiti pravog naziva kontaktirao sam mailom njihovu centralu i sve opsirno dobio njihov odg....oni to nude za ljude koji nisu nezaposleni i koji nemaju nikakav racun kod njih...ali mi i dan danas crnjak otici u istu uvijek kontam da se necu osramotiti :D

Eto od mene toliko sto se tice ovih karticnih odiseja jos jednom veliki pozz svima
User avatar
Better Man
Posts: 16817
Joined: 01/10/2006 20:10

#104 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Better Man »

Intesina Inspire je po meni najbolja, jer ti na istu liježe plata i služiti kao shoping kartica. Znači jedna kartica za sve, a ne kao kod drugih gdje posebno kartica za platu, posebno za shoping itd.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1781
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#105 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Dr.medicine »

Imam Visa classic Unicredit i American gold
Razlika je u tome što je Unicredit uglavnom za široku potrošnju i na više lokacija se može kupiti na rate.
American express - obročno plačanje pokriva samo u BIH. Malo glupo obzirom da je namijenjena najviše za putovanja. U BIH slabo prihvacena jer provizija dere prodavnice. Jedina prednost je sto ti odmah dadnu limit od 10 000, a nakon godinu dana nemaš limita :lol: (zbog ovoga je i ne smijem online koristit)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

Posto sam i otvorio ovu temu, red je da napisem sta bi na kraju :D

Dakle uzeo sam ovaj Unicredit paket JES! i u sklopu njega imam Visu classic. Obzirom da ista ne prolazi u Zari :stidljiva: trknem i do Rajfajzena i uzmem njihovu shopping karticu.

Buduci da mi je plata na Unicredit, ratu moram placati fizicki, tj na salteru, ali nema veze, zato sam "dressed to kill" :babinsin:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#107 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

meni je ova visa classic unicredit banke prilicno povoiljna
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#108 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by iceman ze »

_BataZiv_0809 wrote:trknem i do Rajfajzena i uzmem njihovu shopping karticu.

Buduci da mi je plata na Unicredit, ratu moram placati fizicki, tj na salteru, ali nema veze, zato sam "dressed to kill" :babinsin:
Ista prica s tim da ja putem e-ba Unicredita placam ratu RFB. Imas na izvodu transakcijski racun, a poziv na broj ti je broj racuna...sve imas na izvodu u gornjem desnom uglu. Ispocetka sam i ja stojao na salterima bespotrebno. Cak sebi doziram rate, kad imam vise para ja uplatim vise od trazenog, kad nemam onda samo trazeni minimum itd.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#109 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

iceman ze wrote:
Ista prica s tim da ja putem e-ba Unicredita placam ratu RFB. Imas na izvodu transakcijski racun, a poziv na broj ti je broj racuna...sve imas na izvodu u gornjem desnom uglu. Ispocetka sam i ja stojao na salterima bespotrebno. Cak sebi doziram rate, kad imam vise para ja uplatim vise od trazenog, kad nemam onda samo trazeni minimum itd.
nisam bas skontao. koji izvod?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#110 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
iceman ze wrote:
Ista prica s tim da ja putem e-ba Unicredita placam ratu RFB. Imas na izvodu transakcijski racun, a poziv na broj ti je broj racuna...sve imas na izvodu u gornjem desnom uglu. Ispocetka sam i ja stojao na salterima bespotrebno. Cak sebi doziram rate, kad imam vise para ja uplatim vise od trazenog, kad nemam onda samo trazeni minimum itd.
nisam bas skontao. koji izvod?

vjerovatno mjesecni
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66950
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#111 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote: vjerovatno mjesecni
Znam to, dragi danak, nego imas dva izvoda po dvije kartice :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#112 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: vjerovatno mjesecni
Znam to, dragi danak, nego imas dva izvoda po dvije kartice :)

da,da,ja otisao na izvod koji je prije stizao postom ili mailom
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#113 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Co0l »

kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: vjerovatno mjesecni
Znam to, dragi danak, nego imas dva izvoda po dvije kartice :)

da,da,ja otisao na izvod koji je prije stizao postom ili mailom
Pa vjerovatno misli na izvod za tvoju karticu iz RFB.Na njemu imas broj racuna na koji preko internet bankarstva Unicredit banke prebaci sa svog racuna iz Unicredit banke novac na shoping karticu RFB da ne mora ici u RFB i fizicki uplacivati rate na salteru.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#114 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

Co0l wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote: vjerovatno mjesecni
Znam to, dragi danak, nego imas dva izvoda po dvije kartice :)

da,da,ja otisao na izvod koji je prije stizao postom ili mailom
Pa vjerovatno misli na izvod za tvoju karticu iz RFB.Na njemu imas broj racuna na koji preko internet bankarstva Unicredit banke prebaci sa svog racuna iz Unicredit banke novac na shoping karticu RFB da ne mora ici u RFB i fizicki uplacivati rate na salteru.[/quote]


nisam ja pitao to za izvode,neko drugi
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#115 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Co0l »

Ma znam,bati odgovaram :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#116 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

Co0l wrote:Ma znam,bati odgovaram :)
:thumbup:
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#117 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Mayhem »

koliko su troskovi otvaranja shoping kartice u UniCredit banci?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#118 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mayhem wrote:koliko su troskovi otvaranja shoping kartice u UniCredit banci?
mislim da se vica classic kartica dobije u okviru yes paketa,6 maraka mjesecno cini mi se da je najjeftinija tarifa yes paketa,otvaranje je cini mi se besplatno
User avatar
Mayhem
Posts: 149
Joined: 01/11/2013 11:12

#119 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by Mayhem »

hvala puno :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#120 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mayhem wrote:hvala puno :)
:thumbup:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#121 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by MOSALJOZE »

Ja baš neki dan predao za visa clasic u unicredit banci,čekam ovo par dana da bude gotova.
Sestra već "rezervisala" karticu :cry:
User avatar
JLZbunjenog
Posts: 167
Joined: 27/04/2015 21:40
Location: prcvarnica

#122 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by JLZbunjenog »

Interesuje me, ako moze neko da objasni....ako podignem 600KM sa shopping kartice (UniCredit), koji iznos onda uplacujem svaki mjesec na tu karticu ? Hvala
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#123 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by seoBIH »

Kao da si uzeo kredit na 12 mjeseci. Idu kamate dok ne otplatis. Nemoj dizati pare sa shoping kartice.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59011
Joined: 03/08/2010 19:04

#124 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by kakavdanakneiskustvu »

JLZbunjenog wrote:Interesuje me, ako moze neko da objasni....ako podignem 600KM sa shopping kartice (UniCredit), koji iznos onda uplacujem svaki mjesec na tu karticu ? Hvala

na tu karticu ne mozes uplacivati nista,ako si u ovoim mjesecu podigao sa te kartice 600 km 20.7. ce ti sa tekuceg racuna skinuti tih 600 plus cini mi se jos 10 km,ne dizi tom karticom keš nikad
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#125 Re: Šoping kartice-koju izabrati

Post by seoBIH »

Shopping kartica je odvojena odnoso posebna kartica i nema veze sa tekucim (imaju one koje su vezane sa glavnim racunom, ali manje vise isti slucaj).

Ako sa shopping kartice dignes kes, to ce ti se racunati kao kupovina na rate, ja mislim na 12 mjeseci. Naredni mjesec ce ti doci na naplatu 600/12+10KM za podizanje+kamata.
Ako vratis do dana kada si digao, nece biti naplate kamte osim ovih 10KM
Post Reply