Solarni panel i ventilator

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Solarni panel i ventilator

Post by apsidejzi »

Malo se igram sa elektronikom i zapeo sam na jednom problemu za kojeg nisam siguran jel ja nesto grijesim il uslovi nisu dovoljno dobri. Da objasnim: kupio sam mali solarni panel koji po specifikacijama proizvodi 12V i 2W. Trenutno je oblacno i ja dobijam malo jace od 10V i 0,21A (ako ja dobro razumijem moj ampermetar - okrenem ga na ACV). Helem, kad spojim diodu na solarni panel direktno ona svijetli sto znaci da panel radi. No meni je cilj pokrenuti ventilator koji po specifikacijama trazi 12V i 0,21A.

Posto je trenutno oblacno ja dobijam 10V i 0,21A i nisam sada siguran jel samo moram cekati da bude suncano il ovo nece nikako raditi koliko god jako sunce bilo. Kad koristim bateriju od 9V pokrenem ventilator. Ima li iko ovdje da se razumije da mi objasni kako baterija sa manje volti pokrene ventilator a solarni panel sa vise volti ne pokrene. Jel do amperaze onda?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#2 Re: Solarni panel i ventilator

Post by bordo gandalf »

Prebaci temu na pdf racunari i tehnologija
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: Solarni panel i ventilator

Post by apsidejzi »

Nisam bio siguran jel tehnologija il edukacija u pitanju pa je prevagnula edukacija posto je to ono sto meni nedostaje u ovoj oblasti haman. Hajde da opisem kako ja shvatam pa mozda neko ko zna ispravi ili potvrdi...

Naime, snaga potrebna da se nesto pokrene na struju racuna se kao volti * amperi. Moj ventilator: 12v * 0,210 ampera = 2,52 watt-a. Baterija od 9V kad je nova ima 0,500 ampera i kad ih pomnozim dobijem 9*0,5 = 4,5wati. Vjerovatno je ovo razlog zasto baterija pokrene ventilator jer ima vise od 2,52. Sve dok baterija ima preko 0,280ampera dobijacu 9 * 0,280=2,52wata i vise.

S druge strane solarni panel na oblacnom danu proizvodi 10V i 0,210 ampera sto je 2,1watt i onda nema dovoljno snage da ga gura. Ako ja ovo dobro razumijem, onda je samo pitanje koliko sunca ulazi. Bas sam sad isao mjeriti i pokazuje 11,89V kao maksimum i 0,250ampera (al obe cifre variraju) sto je 2,97 wata na trenutke. Malo sam i guglao oko ovoga i haman treba malo vise snage da se pokrene ventilator al jednom kad se pokrene onda mu treba 2,52 da odrzava.Ja vidim da se on "napinje" samo sto ne krene al nikako da procepi.

Ne znam, mislim da je ovo objasnjenje koje ja kao laik mogu ponuditi. To je onda samo da cekam suncan dan ili malo toplije vrijeme kad je sunce vise na nebu pa panel moze proizvesti vise snage. Zbunjivalo me to zasto baterija od 9V moze pokrenuti nesto sto panel od 10V ne moze. Ocito je onda snaga ta koja gura stvari, sto je i logicno a snaga je proizvod volta i ampera. Imam premalo ampera... Haj javim se kad ugrije i kad testiram na jacem suncu :)
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#4 Re: Solarni panel i ventilator

Post by nekome »

Baterija nema ampere vec kapacitet, izrazen u ampersatima, tj. koliko ampera moze davati koliko vremena tako da baterija nema ni watte vec watt-sate.

Mehanicki potrosaci traze vecu struju u pocetku jer se bore i protiv inercije sto je vjerovatno i kod tebe... malo ga poguraj :lol:
Post Reply