Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

shiz

#26 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 08/07/2011 15:34

terra_incognita wrote:
1pajdo wrote:U zadnje vrijeme odlučio sam se pozabaviti solarnom jogom i došao sam do 1 minute sungazinga i moram priznati da se osjećam fenomenalno u ovih nekoliko dana, imam više energije, ništa mi nije mrsko odraditi, ostvarujem još bolju komunikaciju s ljudima nego prije, kao da sam se preporodio i čemu se najviše čudim smanjio sam potrebu za unosom hrane :) i povećao unos vode. Preporučujem svima, ako ništa barem da probate, nećete se pokajati... Da ne proradi ona mahalska 'ta će on, puk'o skroz, vid budale gleda u sunce. :-)

Da bi čovjek spoznao neko znanje, mora to prvo iskusiti na svojoj koži. :)

Naravno, i za to postoje pravila, ako nekog zanima napisati ću. ;-)
Je li jedno od pravila da se to obavlja bosonog(a) ?
Si, idealno na zemlji, može i beton, asfalt, ali nikako na travi. Mada, u zavisnosti od okolnosti nije problem ni u laganim tenisicama, papučama i sl.

shiz

#27 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 08/07/2011 15:37

jeli iz stana imas pogled na istok u zoru pa gejzaš ili kako :)

Nažalost ne, ali se potrudim pa izadjem vani.
Može i iz stana naravno :-D

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

#28 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by 1pajdo » 09/07/2011 14:21

terra_incognita wrote:
1pajdo wrote:U zadnje vrijeme odlučio sam se pozabaviti solarnom jogom i došao sam do 1 minute sungazinga i moram priznati da se osjećam fenomenalno u ovih nekoliko dana, imam više energije, ništa mi nije mrsko odraditi, ostvarujem još bolju komunikaciju s ljudima nego prije, kao da sam se preporodio i čemu se najviše čudim smanjio sam potrebu za unosom hrane :) i povećao unos vode. Preporučujem svima, ako ništa barem da probate, nećete se pokajati... Da ne proradi ona mahalska 'ta će on, puk'o skroz, vid budale gleda u sunce. :-)

Je li jedno od pravila da se to obavlja bosonog(a) ?
Da, jer će efekti biti veći. Najviše se preporučuje stojati bos na zemlji, a ako nije moguće može i na betonu.

Ni slučajno na travi jer po HRM-u trava upija sunčevu energiju. :)

1pajdo
Location: http://www.forum.hr/showpost.php?p=3711 ... count=3209 ......./watch?v=KDHcd5yV1CE

#29 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by 1pajdo » 09/07/2011 19:23

GAU8 wrote:

Normalno da ti se manje jede, kome se jos jede na zvizdanu kad upekne....
A i sto se vode tice, mislim otkrio si Ameriku time sto vise zednis sa izlaganjem Suncu :P :P :P

Sto se tice serotonina i ostalih "hormona dobrog raspolozenja" prilikom izlozenosti Suncu i to je odavno poznato.
Znači složili smo se da je to pozitivna stvar... ;-)

Što se tiče prehrane i vode sungazing prvi dan traje SAMO 10 sekundi pa se povećava svakog dana još po toliko... Trenutno sam na malo iznad minute. Dakle, u tako kratkom vremenskom intervalu ne žednim posebno zbog izlaganja Suncu nego zbog toga što mi je manje hrane potrebno upravo zbog sungazinga. Naravno, to je samo moje iskustvo. Pokušaj i uvjeri se sam. :)

shiz

#30 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 12/07/2011 13:36

Image[/URL]

Sarajevo 05:40 :)

jurgen

#31 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by jurgen » 13/07/2011 00:18

A kako eliminišete smrad iz usta ako ništa ne jedete. Ja mislim da onaj nije ništa spomenuo u tom kontekstu :-D

shiz

#32 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 15/07/2011 00:15

jurgen wrote:A kako eliminišete smrad iz usta ako ništa ne jedete. Ja mislim da onaj nije ništa spomenuo u tom kontekstu :-D
Ta nuspojava o kojoj pričaš se javlja samo kod Moongazinga :P

kOmpir

#33 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 22/07/2011 20:30

10 m 0 s :D

Kao što sam i rekao, pisaću opet kad dođem do 10 minuta gledanja u sunce.

Sa sangejzingom sam počeo krajem marta. Gledajući emisiju na rubu znanosti u kojoj je gostovao Miroslav Kiš pa zatim i epizodu iste emisije u kojoj je gostovao Hira Rata Manek, došao sam na naum da pokušam, pa ako bude šta dobro od toga dobro i jest', ako ne bude onda batalit' i gotovo :D

Najveća prepreka u počinjanju prakse mi je bila šta će drugi misliti o meni dok gledam u nebo, šta će se po komšiluku pričati :D No, 10 sekundi i nije tako puno, teško da će ko primjetiti... pa i počeh.

Prvi dan, 10 sekundi - ništa strašno, popeo sam se na viši dio svog naselja i bacio pogled prema suncu dok je zalazilo polako iza brda i brojao do 10. Zatim poklopio oči rukama i "gledao" kojekakve boje i konture par sekundi dok su trajale. Nastavio sam odmah slijedećeg dana, i tako par dana zaredom, pritome povećavajući svaki dan za 10 sekundi.

Kada sam bio već na nekih 60 sekundi gledanja primjetih da odjednom imam neki višak energije te sam koračao živahnim korakom. Taj osjećaj je potrajao neka 3-4 dana i odjednom je splasnuo. Moram da napomenem da nisam bio redovan narednih dana, što radi naoblake što radi zaborava :-) Kada sam bio na neke 2 minute, primjetio sam nešto što me je oduševilo, naime, jedna od mojih loših navika je (bila, više nije :) ) da nakon obroka mi opadne pritisak i budem primoran da odležim barem pola sata. Ta navika može stvoriti kilu na želudcu kada se upražnjava redovno par decenija :D Međutim, ja taj dan uopšte nisam legao nakon jela, pritisak mi nije opao, i osjećao sam se malo čudno. Po navici sam legao na trosjed zurio u plafon minut-dva i shvatio da to nije to i ustao.

Budući da naum nije došla samo meni da gledam u sunce nego i jednom mom prijatelju, razmjenjivali smo svoja iskustva. I on je imao slična iskustva kao ja: živahnost i višak energije nakon par dana gledanja, kao i smanjanje potrebe za snom za otprilike do 1h na neke 2,5 minute. Nakon toga sam se zapitao da li je ovo sve što mi se desilo u nekih mjesec dana samo placebo? Uz "šaranje" dogurah na nekih 5 minuta. Mislim da mi je trebalo skoro 2 mjeseca da to postignem (ako se gleda dan za danom onda se to vrijeme dostigne nakon 1 mjeseca). Tada sam počeo da primjećujem da mi misli manje lutaju (ali su ipak ponekad lutale), te da lagano gubim interes za verbalne konflikte sa ljudima.

Trenutno sam na 10 minuta 0 sekundi. Sada mogu da posvjedočim da mi misli NIKAD ne lutaju, spavam kao beba, dovoljno mi je 6 - 6,5h sna (inače sam spavao do 7,5h), ne svađam se ni s kim niti tražim svađu. To najbolje mogu opisati kao osjećaj kada odrastajući ka pubertetu gubite interes za igru sa autićima :D
Nadalje, emocije su mi se nekako ustabile, ne znam kad sam se zadnji put iznervirao, niti izgalamio na nešto/nekoga. Znači, flegma :D Također ono što me je isto prijatno iznenadilo je to da se više ne prežderavam. Jedem oko 30-50% manje nego prije, te sam smanjio unos mesa, jer mi je nekako postalo malo odbojno. A paštete i ostale prerađevine mi se nekako gade. Od početka prakse sangejzinga sam u ravnomjernim intervalima smršao 5 kg - sa 93 na 88. Ima tu još nekih pojava za koje nisam siguran kako da ih opišem, pa ću to nekom drugom prilikom.

Eto, toliko od mene za ovaj put. Mislim da bi mi bila dobra navika ako bih pisao opet kada dosegnem 15 minuta gledanja, jer na tom vremenu, prema iskustvima drugih sangejzera, psihofizičke promjene su najizraženije.

Lijep pozdrav :)

shiz

#34 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 22/07/2011 22:49

kOmpir wrote:10 m 0 s :D

Sa sangejzingom sam počeo krajem marta. Gledajući emisiju na rubu znanosti u kojoj je gostovao Miroslav Kiš pa zatim i epizodu iste emisije u kojoj je gostovao Hira Rata Manek, došao sam na naum da pokušam, pa ako bude šta dobro od toga dobro i jest', ako ne bude onda batalit' i gotovo :D

Najveća prepreka u počinjanju prakse mi je bila šta će drugi misliti o meni dok gledam u nebo, šta će se po komšiluku pričati :D No, 10 sekundi i nije tako puno, teško da će ko primjetiti... pa i počeh.

Prvi dan, 10 sekundi - ništa strašno, popeo sam se na viši dio svog naselja i bacio pogled prema suncu dok je zalazilo polako iza brda i brojao do 10. Zatim poklopio oči rukama i "gledao" kojekakve boje i konture par sekundi dok su trajale. Nastavio sam odmah slijedećeg dana, i tako par dana zaredom, pritome povećavajući svaki dan za 10 sekundi.

Kada sam bio već na nekih 60 sekundi gledanja primjetih da odjednom imam neki višak energije te sam koračao živahnim korakom. Taj osjećaj je potrajao neka 3-4 dana i odjednom je splasnuo. Moram da napomenem da nisam bio redovan narednih dana, što radi naoblake što radi zaborava :-) Kada sam bio na neke 2 minute, primjetio sam nešto što me je oduševilo, naime, jedna od mojih loših navika je (bila, više nije :) ) da nakon obroka mi opadne pritisak i budem primoran da odležim barem pola sata. Ta navika može stvoriti kilu na želudcu kada se upražnjava redovno par decenija :D Međutim, ja taj dan uopšte nisam legao nakon jela, pritisak mi nije opao, i osjećao sam se malo čudno. Po navici sam legao na trosjed zurio u plafon minut-dva i shvatio da to nije to i ustao.

Budući da naum nije došla samo meni da gledam u sunce nego i jednom mom prijatelju, razmjenjivali smo svoja iskustva. I on je imao slična iskustva kao ja: živahnost i višak energije nakon par dana gledanja, kao i smanjanje potrebe za snom za otprilike do 1h na neke 2,5 minute. Nakon toga sam se zapitao da li je ovo sve što mi se desilo u nekih mjesec dana samo placebo? Uz "šaranje" dogurah na nekih 5 minuta. Mislim da mi je trebalo skoro 2 mjeseca da to postignem (ako se gleda dan za danom onda se to vrijeme dostigne nakon 1 mjeseca). Tada sam počeo da primjećujem da mi misli manje lutaju (ali su ipak ponekad lutale), te da lagano gubim interes za verbalne konflikte sa ljudima.

Trenutno sam na 10 minuta 0 sekundi. Sada mogu da posvjedočim da mi misli NIKAD ne lutaju, spavam kao beba, dovoljno mi je 6 - 6,5h sna (inače sam spavao do 7,5h), ne svađam se ni s kim niti tražim svađu. To najbolje mogu opisati kao osjećaj kada odrastajući ka pubertetu gubite interes za igru sa autićima :D
Nadalje, emocije su mi se nekako ustabile, ne znam kad sam se zadnji put iznervirao, niti izgalamio na nešto/nekoga. Znači, flegma :D Također ono što me je isto prijatno iznenadilo je to da se više ne prežderavam. Jedem oko 30-50% manje nego prije, te sam smanjio unos mesa, jer mi je nekako postalo malo odbojno. A paštete i ostale prerađevine mi se nekako gade. Od početka prakse sangejzinga sam u ravnomjernim intervalima smršao 5 kg - sa 93 na 88. Ima tu još nekih pojava za koje nisam siguran kako da ih opišem, pa ću to nekom drugom prilikom.

Eto, toliko od mene za ovaj put. Mislim da bi mi bila dobra navika ako bih pisao opet kada dosegnem 15 minuta gledanja, jer na tom vremenu, prema iskustvima drugih sangejzera, psihofizičke promjene su najizraženije.

Sjajno :) Update na 15 min obavezno.

Ja sam na 4, i malo mi !!! :)

kOmpir

#35 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 22/07/2011 23:22

shiz wrote:
Sjajno :) Update na 15 min obavezno.

Ja sam na 4, i malo mi !!! :)
Odlično :) Kakva su tvoja iskustva ?

1pajdo

#36 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by 1pajdo » 23/07/2011 05:35

kOmpir wrote:10 m 0 s :D

Svaka čast! :thumbup:
Nevjerojatno je koliko mi se priča podudara s tvojom :shock:.

Nakon samo jedne minute opala mi je želja za hranom i nekoliko dana sam jeo i do 70% manje no inače, a bio sam pun energije, nekako neobjašnjivo. Također isti simptomi, smanjenje sna za 1-1,5h jer mi nije više toliko potrebno, mirniji sam u zadnje vrijeme, koncentriraniji, ako se i dogodi nešto nepredvidljivo ne živciram se više uopće, sve što trebam napraviti izgleda lakše nego prije... trenutno sam na 2 minute jer sam počeo nanovo, a bio prekinuo što zbog obveza, što zbog toga jer mi je bilo prerano ustajati, a zbog konfiguracije terena uvečer Sunce ne dopire u sigurnim satima... Sad kad sam krenuo nanovo ne pada mi na pamet da prestanem. :)

Lijep pozdrav i želim mnogo sungazinga. :thumbup:

shiz

#37 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 23/07/2011 11:31

@ kompir, pajdo :thumbup:

Iskustva su zaista jako slična vasim i podudaraju se sa efektima koje navodi HRM.
Istini za volju, kod mene je intenzitet tih pozitivnih efekata nesto sporiji ali dolazi... :)

Ono sto me zabavlja su reakcije okoline a posebno mi je super meditirati sa različitih lokacija.

Preporucujem uz ovo vjezbu naizmjenicnog disanja kroz nos.

Naprosto je tesko reci da li je ljepse u zoru ili predvečer :)
Last edited by shiz on 23/07/2011 12:22, edited 1 time in total.

shiz

#38 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 23/07/2011 11:32

...

kOmpir

#40 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 25/07/2011 10:16

babyline wrote:danas vam nema sungejzinga :|
A ja poranim svako jutro, kad ono, oblačno :(

kOmpir

#41 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 25/07/2011 10:17

Odlična rekreacija kad nema sunca :lol:

shiz

#42 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by shiz » 25/07/2011 10:30

kOmpir wrote:
Odlična rekreacija kad nema sunca :lol:
Lajk :D

Filter

#43 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by Filter » 25/07/2011 11:23

vidi fakat, vise i ne osjecam potrebu za hranom...

:D :D :D

GAU8

#44 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by GAU8 » 25/07/2011 12:56

1) smije li se treptati? :P
2) sta je sa UV zrakama sto "saraju" valja sacuvati mreznjacu i za stare dane... :)

kOmpir

#45 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 25/07/2011 13:16

GAU8 wrote:1) smije li se treptati? :P
2) sta je sa UV zrakama sto "saraju" valja sacuvati mreznjacu i za stare dane... :)
1) Ne vidim razloga što se ne bi smjelo treptati ... možeš čak i "kružiti" očima oko sunca ako hoćeš, bitno je samo da su oči usmjerene ka suncu
2) Sigurni sati za gledanje su sat po izlasku i sat prije zalaska sunca, kada je UV index najmanji. Sprovedeno u praksu, dokle god ne smeta tvojim očima da gledaš u sunce može se smatrati sigurnim. I naravno, bitno je ne povećavati za više od 10 sekundi po svakom gledanju kako bi se oči privikle (nešto kao postepeno sunčanje, a ne, sunčaš se 2 sata i planeš :D )

Wind

#46 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by Wind » 25/07/2011 13:39

Prije nekoliko dana u Konjicu vidim frajera, stoji na mostu i izkolacio oci na sunce....aaaaa...to je to rekoh....

ma dobro, razne su teorije, a ovi update izvjestaji na svakih 5,10, 15 min su vrijedni pokusaja....ako su istiniti

kOmpir

#47 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by kOmpir » 25/07/2011 13:53

Wind wrote:Prije nekoliko dana u Konjicu vidim frajera, stoji na mostu i izkolacio oci na sunce....aaaaa...to je to rekoh....

ma dobro, razne su teorije, a ovi update izvjestaji na svakih 5,10, 15 min su vrijedni pokusaja....ako su istiniti
Dok ne pokušaš nećeš ni znati... najteže mi je bilo početi (šta će mahala reć' :D ).

GAU8

#48 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by GAU8 » 25/07/2011 14:07

kOmpir wrote:
Wind wrote:Prije nekoliko dana u Konjicu vidim frajera, stoji na mostu i izkolacio oci na sunce....aaaaa...to je to rekoh....

Dok ne pokušaš nećeš ni znati... najteže mi je bilo početi (šta će mahala reć' :D ).
Odes u prirodu brate :)

GAU8

#49 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by GAU8 » 25/07/2011 14:08

Jel se bas trebaju maksimalno "razrogaciti" oci ili se moze normalno "gledati" kao sto gledas bilo sta drugo?

♥ Julianna ♥

#50 Re: Solarna joga, Gledanje u sunce, Sungazing

Post by ♥ Julianna ♥ » 25/07/2011 15:09

GAU8 wrote:

Jel se bas trebaju maksimalno "razrogaciti" oci ili se moze normalno "gledati" kao sto gledas bilo sta drugo?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Izvinjajem se gazdi teme, al ne mogah iskontrolisati smijeh :-D

Post Reply