solarna energija i isplativost.

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:Kod mene kwh kosta 0,1346 KM + pdv srednja tarifa uvijek ista.

Preko ljeta racuni 40-ak KM.

Grijem se na invertere i najveci racun za struju je u decembru-januaru oko 100 KM.

Nit stedimo nit se razbacujemo.....onako opusteno :D

A vidio sam racune kod ljudi i 20 KM.......ne znam kako......ali i ne zanima me previse.......vjerujem da se odricu svega pa i bojlera :lol: :lol: :lol:
Isto kao kod mene srednja tarifa stalno.
Dvotarifno brojilo a srednja tarifa.
Nisu htjeli da stave dvije tarife
bez placanja i papirologije.
Ako se ne varam bilo 50 km cijena
da prebace na dvije tarife.
Samo sto sklopku pritisnu 50-ka.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#27 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Ja sam imao dvije tarife......nije mi odgovaralo posto se grijem na klime koje najveci dio dana rade na skupoj struji......pa sam ih zvao da mi to iskljuce i sad je srednja tarifa non stop......to mi je bolje.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#28 Re: solarna energija i isplativost.

Post by dobar osjecaj »

rovac13 wrote:A vidio sam racune kod ljudi i 20 KM.......ne znam kako......ali i ne zanima me previse.......vjerujem da se odricu svega pa i bojlera :lol: :lol: :lol:
Kod mene su racuni za struju najcese 18 KM :lol: .

Inace, u skladu s temom. Imam primjer rodjaka koji su ulozili oko 15000 eura u sistem solarnih ploca, bojlera koji radi kombinovano na te solarne ploce i ulje i citav sistem radijatora u kuci gdje zagrijavaju 300 m2. Posto su u EU dobili su nazad nekoliko hiljada eura kao podsticaj.
Prosle zime su mi govorili da im se bas sad nakon deset godina pocelo primjetno isplacivati ulozeno. Poredili smo moje godisnje racune za plin za stancic od 40 m2 u Sarajevu i potrosnju ulja koje kupuju godisnje za taj kombinovani sistem grijanja i tople vode za kucu gdje zive i griju se dvije porodice u 300 m2 i moji racuni su neznatno manji od njihovih. Treba imati novca za uloziti u sistem, po mogucnosti drzavu koja te prati i strpljenje da cekas desetak godina da se ulozeni novac pocne vracati kroz manje troskove.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#29 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Stvar je invidualna i nazalost svako mora da izracuna za sebe......ne vrijedi jedna racunica za sve......neko ima hotel......neko stancic.....neko kucu.

Ja ako trosim na grijanje 85m2 kuce 100-130€ godisnje............treba mi preko 100 godina da potrosim na grijanje tih 15 000 € :D :D :D
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#30 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

dobar osjecaj wrote: Inace, u skladu s temom. Imam primjer rodjaka koji su ulozili oko 15000 eura u sistem solarnih ploca, bojlera koji radi kombinovano na te solarne ploce i ulje i citav sistem radijatora u kuci gdje zagrijavaju 300 m2. Posto su u EU dobili su nazad nekoliko hiljada eura kao podsticaj.
Prosle zime su mi govorili da im se bas sad nakon deset godina pocelo primjetno isplacivati ulozeno.
Fino je to ako se nekom isplatilo......ali i dalje ne kontam koliko su to oni trosili na grijanje prije......ako ih je sistem kostao samo 10 000 € (uz povrat)......ispade da sad s tim oni svake godine potrose 1000€ manje nego prije na grijanje.

Kakvo je to grijanje tako skupo :?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:Ja sam imao dvije tarife......nije mi odgovaralo posto se grijem na klime koje najveci dio dana rade na skupoj struji......pa sam ih zvao da mi to iskljuce i sad je srednja tarifa non stop......to mi je bolje.
Pa za neke stvari je isplatnija.
Za klimu naravno.
Meni cijelo ljeto pichi ventilator skoro citav dan
racun 40 km skoro svaki mjesec.
Jedno vrijeme dolazio oko 30-tak km
sad oko 40-tak maraka.
A prije kada smo trosili na svjetlo puno vise veci
racuni dolazili 50-tak i vise maraka.
Sada vecinom oko 40.
Ko bi rekao da rasvjeta svjetlo toliko trosi.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#32 Re: solarna energija i isplativost.

Post by walter kurtz »

Vizionar 1985 wrote:
rovac13 wrote:Ja sam imao dvije tarife......nije mi odgovaralo posto se grijem na klime koje najveci dio dana rade na skupoj struji......pa sam ih zvao da mi to iskljuce i sad je srednja tarifa non stop......to mi je bolje.
Pa za neke stvari je isplatnija.
Za klimu naravno.
Meni cijelo ljeto pichi ventilator skoro citav dan
racun 40 km skoro svaki mjesec.
Jedno vrijeme dolazio oko 30-tak km
sad oko 40-tak maraka.
A prije kada smo trosili na svjetlo puno vise veci
racuni dolazili 50-tak i vise maraka.
Sada vecinom oko 40.
Ko bi rekao da rasvjeta svjetlo toliko trosi.
Nabavi stedne sijalice :zoka:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#33 Re: solarna energija i isplativost.

Post by walter kurtz »

Stvari su jasne mal ulog mal ili spor povrat napravi vjetropark ili plantazu ploca za godinu si gornji
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#34 Re: solarna energija i isplativost.

Post by foton »

walter kurtz wrote:Stvari su jasne mal ulog mal ili spor povrat napravi vjetropark ili plantazu ploca za godinu si gornji
Ništa bez subvencija ove ili one vrste. Subvencije su neophodne čak i u zemljama gdje je struja skuplja za nekih 5-10 puta. Kod nas je struja jednostavno prejeftina da bi se bilo šta isplatilo u nekom razumnom roku. To sa vjetroparkovima je ogromna investicija, gomile dozvola i papirologije... I opet nista bez subvencija. I opet nekih 8-12 godina povrat investicije...

Bolje je smisliti nešto što zahtijeva mnogo energije i onda to raditi jer imaš prednost u odnosu na ostale gdje je struja skuplja, možda veću nego što je problem sa nekvalifikovanim radnicima i lošom infrastrukturom...
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#35 Re: solarna energija i isplativost.

Post by fortaleza »

Grijaći kolektori bi se možda i isplatili, dok solarni već ne u jednoj BiH. Kakve se sve priče i koncesije vrte oko obnovljivih izvora energije kod nas, čini se da građani neće nikad doći u priliku iskoristiti to i smanjiti račune.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#36 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

foton wrote:
walter kurtz wrote:Stvari su jasne mal ulog mal ili spor povrat napravi vjetropark ili plantazu ploca za godinu si gornji
Ništa bez subvencija ove ili one vrste. Subvencije su neophodne čak i u zemljama gdje je struja skuplja za nekih 5-10 puta. Kod nas je struja jednostavno prejeftina da bi se bilo šta isplatilo u nekom razumnom roku. To sa vjetroparkovima je ogromna investicija, gomile dozvola i papirologije... I opet nista bez subvencija. I opet nekih 8-12 godina povrat investicije...

Bolje je smisliti nešto što zahtijeva mnogo energije i onda to raditi jer imaš prednost u odnosu na ostale gdje je struja skuplja, možda veću nego što je problem sa nekvalifikovanim radnicima i lošom infrastrukturom...
Najbolje unaprijediti energetiku i aparate.
Ja smislio mnogo Ideja kako poboljsati aparate i energetiku
ali sta ces misle svi da sam Lud,da se ne mogu ostvariti moje Ideje,
da su moje Ideje neostvarive, da ih niko ne bi uzeo i primjenio
mnogi Me cak i ismijavali kada sam im rekao
da sam smislio Avion koji toplotno navodeca raketa
ne moze oboriti.
Najgore u svemu sto se sada moje ideje sto sam ih
davno smislio polako se ostvaruju.
Palo i drugima napamet isto sto i meni.
Primjer Vakumske bombe.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#37 Re: solarna energija i isplativost.

Post by BISCANIN2 »

Kuca 3 djece, ukljucen tv non stop laptop. Uspio sam sa punjenjem bojlera po noci i da smanjim struju za nekih 20 km .Sad mi je racun ispod 90. Nisam stedisa i ne volim da stedim na sebi. Ne luksuziram. Zelim da smanjim racun cinimi se da je ipak previsok preko 100 km za bojler, tv frizider.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#38 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Ci-Nick »

Solarna energija se isplati proizvođačima solarnih sistema i onom ko uzima visoke subvencije koje idu i do 1KM/kWh a za svoje potrebe ni u kom slučaju.
Uložiti 5000 KM umjesto u solarne panele u neki biznis, npr.dionice donosi veći prinos ( zaradu ) nego što se može uštedjeti sa panelima.
Mislim da je OK uložiti par stotina maraka u neki sistem za toplu vodu ( sam svoj majstor) :roll: uložiti više od toga sigurno nema ekonomske računice.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#39 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Zviz »

BISCANIN2 wrote:Imali ko kakva iskustva na ovu temu, kako su efikasni ovi bojleri za toplu vodu, i da li se isplati ugradnja solarni panela.Vidim da bi se mogao za 2 1/2 k maraka mogao ugraditi i sistem od 1kw.Dali se isplati dugoročno investirati i kakvo je održavanje, trajnost itd?
Meni je račun za struju minimala 110 KM,LJETI, NIKAKVIH MAŠINA NEMAM,ALATA ITD, SVJETLO, BOJLER, PC-EVI,TELEVIZIJA, SUŠILICA I VEŠMAŠINA.

Za licnu potrebu se isplati, to so tu ljudi (vecina u regionu pojma nema) je drugi par opanaka. Dovoljno je da oblozis krov i imati ces vise nego sto ces trositi. Naravno treba uloziti nesto para, ali opet moze rok "isplate" zavisti od stvarne cijene energije. Recimo u nekim drzavama energija je jako jeftina, pogotovo u gradovim kao sto je slucaj u Danskoj, gdje bi isplata stvarno mogla malo potrajati ali vi imate drzava gdje se u roku 7-10 godina isplati.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#40 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Cijena solarne elektrane od 10 kw kosta 37 440 KM sa pdv om........projekat se dodatno placa 5000KM.........izvodjaca radova trazim sam.........i jos na to moram povadit kojekakve dozvole,neke papirologije.

Ako neko ima pojma o ovome......volio bih da mi pomogne izracunat kad ce mi se otplatit to.

Moji troskovi struje do sad izgledaju ovako.

Malo preko tri godine kako sam uselio u kucu.......brojilo pokazuje oko 13 000 kwh.......oko 1950 KM struje za tri godine.........godisnja potrosnja struje mi je oko 650 KM.

Posto mi je i grijanje na struju......to je dodatni minus.......jer preko ljeta solarna elektrana proizvodi najvise.........moji mjesecni racuni preko ljeta su oko 40 KM........a preko zime sa grijanjem se krecu od 60-ak do 100 KM.........znaci treba mi solarna elektrana koja moze proizvest oko 700 kwh struje u januaru npr.

Ja ako platim solarnu elektranu 50 000 - 60 000 KM.......a trosim struje godisnje 650 KM........koliko to dodje godina da se otplati.

I na kraju koliko je garancija na to.......koliko je garancija na baterije......koliko kostaju baterije itd.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#41 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Ci-Nick »

Znam da se zezaš i da je pitanje hipotetičko pa će i odgovor biti isti.

Investicija je isplativa ako se od prihoda ( uštede ) može finansirati amortizacija investicije uključujući i kamate, održavanje, popravke.
Dakle isplatilo bi se uložiti 37 440 KM ako bi proizvodnja bila približna potrošnji i potrošnja struje koju plaćaš mogla otpaćivati ratu kredita na 20 godina a to bi bila rata kredita od cca 300 KM mjesečno .
Naravno na to treba dodati i ostale troškove održavanja.
Zašto sam isplativost vezao za kredit ?
Zato što bi bilo glupo istresti 37 440 KM žive love iz džepa za koju bi mogao kupiti npr. 22500 dionica Mtela i uzeti godišnje 4500 KM dividene.
Taj novac je dovoljan ne samo za električnu energiju nego i za sve ostale režijske troškove. Uz to treba napomenuti, poslije 20 godina će dionica imati svoju vrijednost a ova oprema ide u smeće.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#42 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Ci-Nick wrote:Dakle isplatilo bi se uložiti 37 440 KM ako bi proizvodnja bila približna potrošnji i potrošnja struje koju plaćaš mogla otpaćivati ratu kredita na 20 godina a to bi bila rata kredita od cca 300 KM mjesečno .
Na zalost cifra od 37 440 KM je samo za opremu........treba platit firmu koja ce to ugradit........treba dat 5000KM za projekat........treba vadit papire raznorazne........ko zna sta sve.......cifra ide debelo preko .
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#43 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Mustafapasa »

Pozdrav, vidim da se pisu razni komentari od strane ljudi koji nagadjaju tj.cije je znanje jednim velikim dijelom zasnovano na pretpostavlama i povrsnim informacijama, time odvodeci ljude u krivom pravcu. Stvar stoji ovako:
Postoje sistemi za napajanje energijom domacinstva gdje je njihova investicija od 6-10.000 KM i koji su isplativi vec nakon nekoliko godina. Zasnovani su na nekoliko solarnih ploca, konvertorima i akumulatorima, sa obavezom promjene akumulatora svakih x godina. Sama "jacina" ovakvih postrojenja se odredjuje prema predefinisanim potrosacima na dnevnoj osnovi i naravno suncevoj iradijaciji samog mjesta. Najveca im je primjena kod udaljenih baznih stanica i vikendica gdje ne postoji napajanje sa elektro mreze.
Za solarne elektrane vam treba oko 2x dozvola, idejni i izvedbeni projekat, mnogo cekanja da se udje u fond za subvencije i kad se sve to dobije/izganja problemi ne prestaju.
Za solarnu elektranu od 10kwh treba oko 80m2 povrsine za panele+sve ostalo od opreme i strucna firma koja ce sve to montirati i staviti u pogon.
Ali prije svega ovoga, sugerisem da uradite 2 po meni kljucne stvari koje su mene "spasile" promasene investicije:
A) dovesti strucnjaka koji ce procjeniti lokaciju gdje se planira postaviti elektrana. Pod ovim mislim na tacan proracun kretanja sunca u ljetnom i zimskom periodu (jer se sunce u ova dva perioda krece u razlicitim putanjama) sto se odmah pokazati da li je krov objekta ili lokacija pogodna za investiciju, te koliko okolni objekti (drvece,kuce,zgrade,stijene itd) smetaju elektrani jer ako se sjena panela pojavi na drugom, onda se pretvara u potrosaca umjesto proizvodjaca.
B) naci firmu koja ima uhodan put za dobijanje dozvola i ubacivanje u fond subvencija tj. Koje ce vam reci da li je bolje poceti ove godine ili sljedece, koliko bi sve kostalo od papirologije itd...

Tek onda ide odabir opreme i svega ostalog. Mogu pomoci oko svega sto treba. Za prvu investiciju ne trebaju nikakve dozvole sem zahtjeva da se skinete za el.mreze, dok za drugu je druga prica.
Isplativost investicije je od 5-9 god u ovisnosti od visine kredita, ulozenog novca u opremu.
Sa nasom el.distribucijom se po dobijanja certifikata od Ferka sklapa ugovor o otkupu el.energije na 10-12 god uz promjenu subvencije, a po isteku istog, s njim se moze trgovati na medjunarodnim berzama ovih papira jer za iste postoji potraznja da se ispuni zadatak 20/20/2020 - da nacionalna proizvodnja el.energije i smanjenje ispusnih gasova poveca/smanji za 20% do 2020 god... Duga i siroka tema samo trebaju orave info da se stekne prava slika.
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#44 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Mustafapasa »

Za ovog sto ima 3x.000 KM je bolje napraviti 10kwh solarnu elektranu i prodavati struju el.distribuciji nego sistem za kucno napajanje.
Drugo, ne djelim misljenje da je sva ova prica nemoguca u BiH, jer itekako jeste - pogledati Ferk-ovu stranicu u BiH.
Trece, ako se uzme kvalitetna kineska oprema, stvar postaje mnogo bolja.
I cetvrto, uzmite racun od struje i vidjet cemo da svi mi placamo po svakom potrosenom kw odredjeni broj pf koji idu u fond za odnovive izvore el.energije tako da je to operativna stvar samo sto se iz tog fonda finansiraju sva tri izvora i kako se broj ucesnika povecava tako se subvencije smanjuju.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#45 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Ci-Nick »

Sve je to fino ali niti su krediti kod nas sa kamatom od 1 do 2% kao u Deutschland niti su subvencije visoke kao kod njih.
Nedavno su Nijemci priznali da više od 50% vjetroparkova i pored visokih subvencija posluje sa minusom.
Istina proizvodna cijena je pala:

"Noch vor wenigen Jahren wäre ein solches Direktvermarktungsmodell von Solarstrom ohne Subventionen schwer vorstellbar gewesen. Nach Berechnungen des Bundesverbandes Erneuerbare Energien (BEE) sind die realen Kosten für eine Kilowattstunde Solarstrom in den vergangenen zehn Jahren um 73 Prozent gefallen, von 55,71 Cent je Kilowattstunde im Jahr 2003 auf 14,90 Cent je Kilowattstunde in diesem Jahr."

Realna proizvodna cijena KWh solarne energije je pala sa 55,71 Cent u 2003. god. na 14,90 centi u 2013. god.

Kao što sam ranije spomenuo isplativost investicije ne treba posmatrati izolovano nego uporediti sa investicijomu u neki drugi biznis.
Last edited by Ci-Nick on 21/08/2015 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#46 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Mene zanima.....da li je moguce u bosni prodavat struju el privredi.......i po kojoj cijeni.......zanimaju me provjereni podaci........gdje se moze o tome procitati. :?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#47 Re: solarna energija i isplativost.

Post by dobar osjecaj »

rovac13 wrote:Mene zanima.....da li je moguce u bosni prodavat struju el privredi.......i po kojoj cijeni.......zanimaju me provjereni podaci........gdje se moze o tome procitati. :?
Mozes poceti od federalnog Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije

Code: Select all

http://www.fmeri.gov.ba/zakon-o-obnovljivim-izvorima-energije-i-kogeneracije.aspx
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#48 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Evo nesto sam nasao vezano za te cijene.

Image

Ove stvari vjerujem da su vecini nas nejasne......ali malo po malo skontacemo svesto treba :-D .

Ako sam dobro shvatio :

Ako je ovo cijena po kojoj prodajemo struju drzavi.......12,26 pf / kwh.

A solarna elektrana od 10kw po specifikaciji proizvede godisnje npr 11 000 kwh.

To znaci da nam ona donese dobit oko 1350KM na godinu.

Po ovoj matematici solarna elektrana koja nas u konacnici kosta 50 000 KM (primjer)......bi se trebala otplatiti za 37 godina......ako je sve idealno i ako nema kvarova......i dodatnih troskova odrzavanja i papirologije u voznji.

Ako negdje grijesim......ispravke su dobro dosle.

Treba nam podataka o subvencijama :?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#49 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Ci-Nick »

S obzirom da se uvjek govori o nekom broju godina (najčešće 6 do 8 godina, naravno to tvrde trgovci i montažeri panela :-) ) koje su potrebne za otplatu investicije a nikad ne predstavi biznis plan ili bilo kakva druga kalkulacija evo da pokušamo.
- solarna elektrana 10kWp, investicija minimalno 30.000 KM
-prosječna proizvodnja u 20 godina 150.000 kWh ( prve godine deset do 11.000 kWh i dvadesete godine maksimalno 5.500 kWh)
-trenutna otkupna cijena u RS-u ( za FBiH ne nalazim podatak) je 0,34 KM/kWh
http://www.reers.ba/sites/default/files ... kt2014.pdf
-150.000 kWh x 0,34 = 51.000 KM
Kredit 30.000 KM
Kamata 7% (iako sumnjam da se može dobiti kredit na 20 godina) 240x233,00=55.920,00.
Dakle bez kvarova i servisa - 4.920 KM
Ako neko ima bolju računicu,.. bujrum !
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#50 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Moze li link gdje nadjete solarnu elektranu 10kw.......gdje ukupna investicija kosta oko 30 000 KM
Post Reply