solarna energija i isplativost.

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1 solarna energija i isplativost.

Post by BISCANIN2 »

Imali ko kakva iskustva na ovu temu, kako su efikasni ovi bojleri za toplu vodu, i da li se isplati ugradnja solarni panela.Vidim da bi se mogao za 2 1/2 k maraka mogao ugraditi i sistem od 1kw.Dali se isplati dugoročno investirati i kakvo je održavanje, trajnost itd?
Meni je račun za struju minimala 110 KM,LJETI, NIKAKVIH MAŠINA NEMAM,ALATA ITD, SVJETLO, BOJLER, PC-EVI,TELEVIZIJA, SUŠILICA I VEŠMAŠINA.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: solarna energija i isplativost.

Post by walter kurtz »

Tebi nece djetetu hoce
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: solarna energija i isplativost.

Post by mayab »

Mislim da se sigurno dugorocno isplati, e sada, kad bi ova nasa drzava kao vecina civiliziranih drzava pomagala u propagiranju i sirenju izgradnje i upotrebe tih sistema, e tek onda bi se to brzo isplatilo!
Mozda čak i ima nesto od toga, raspitaj se u općini! :thumbup:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#4 Re: solarna energija i isplativost.

Post by iz dna duše »

Naša država ne pomaže, ne subvencionira pokušaje ni privrede ni građana da predju bar jednim dijelom na obnovljive izvore energije.
Treba nekoliko godina da dodje do povrata uloženog kapitala i da paneli počnu donositi uštede domaćinstvu.

Mi i dalje smatramo da je gradnja termoelektrana, vrh, te ih gradimo i dalje. Ne podstičemo obnovljive izvore energije.

Kada putujete kroz Njemačku, gotovo da nećete vidjeti kuću koja na krovu nema solarne panele. Posebna priča su vjetrenjače... Razvijeni zapad odavno polako uvodi dobijanje energije iz obnovljivih izvora energije, kod nas taj isti Zapad "investira" u TE ili, mi dozvoljavamo da nam pregrađuju ono malo očuvanih rijeka, koje se nalaze u Nacionalnim parkovima prirode (Una, Neretva, Sutjeska...) Energija vode jeste obnovljivi izvor energije ali pitanje je da li bi Slovenci dozvolili gradnju na Soči i sl. Kod nas može sve jer imamo korumpiranu vlast, počevši od onih sitnih provinsijskih političara pa do vrha, svi oni bi za novac prodali dušu djavolu.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#5 Re: solarna energija i isplativost.

Post by BISCANIN2 »

Za početak bi instalirao bojler, mislim da mi najviše struje ide na bojler, pa bi onda vidjeli solarne panele za struju.
Kuća mi je na jugu i nema strane koja nije osunčana.Čitam da Kinezi garantuju 30 tak godina eksploatacije sa njihovim solarnim panelima i da su dobro dogurali. Dio sistema su baterije koje nisu jeftine, pitanje je koliki je njihov vijek?
Možda odem i do opštine da vidim imaju kakav program.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#6 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Hadzi Lojo »

https://www.youtube.com/watch?v=NH3sz73FfvY

https://www.youtube.com/watch?v=-60xa5JeMUE

Ja cu probati ovako sam napraviti za grijanje vode i bazena, pa cu da javim! Ima tu jos dobrih ideja, jos ako na engleskom upisete ima svasta!

https://www.youtube.com/watch?v=aAEvqKuX2d0
Ovo je prava stvar!
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#7 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Hadzi Lojo »

https://www.youtube.com/watch?v=Xo4_-uUcuKs

Ovo dobro za razanj na solarnu energiju, zna li neko gdje kod nas ima ovih savitljivih ogledala kupiti?!
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#8 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

BISCANIN2 wrote:Za početak bi instalirao bojler, mislim da mi najviše struje ide na bojler, pa bi onda vidjeli solarne panele za struju.
Moj bojler preko ljeta potrosi 5 KM struje mjesecno......a preko zime mozda i do 10 KM .......lako je izracunat dalje.....koliko kosta taj sistem i kad bi se otplatio sto se tice bojlera.......meni vjerujem nikad :-D
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#9 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

BISCANIN2 wrote:Imali ko kakva iskustva na ovu temu, kako su efikasni ovi bojleri za toplu vodu, i da li se isplati ugradnja solarni panela.Vidim da bi se mogao za 2 1/2 k maraka mogao ugraditi i sistem od 1kw.Dali se isplati dugoročno investirati i kakvo je održavanje, trajnost itd?
Meni je račun za struju minimala 110 KM,LJETI, NIKAKVIH MAŠINA NEMAM,ALATA ITD, SVJETLO, BOJLER, PC-EVI,TELEVIZIJA, SUŠILICA I VEŠMAŠINA.
Matematika kaze:

Tvojih 110 KM znaci da trosis oko 700 kwh struje mjesecno ljeti........na osnovu toga trazis nesto sto moze da proizvede toliko struje mjesecno.........ustvari trazis malo vise jer nece uvijek bit suncano..........imas noc,imas oblacan dan,preko zime je isto smanjena proizvodnja,pa moras uzimat puno vise da bi ti bilo dovoljno da bi stedio i preko zime a ne samo par mjeseci ljeta.

Ako bacite na papir mogli bi se iznenadit koliko vam godina treba da otplatite svoje ulaganje........a niko ne garantuje da ce vam to radit toliko godina.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:
BISCANIN2 wrote:Imali ko kakva iskustva na ovu temu, kako su efikasni ovi bojleri za toplu vodu, i da li se isplati ugradnja solarni panela.Vidim da bi se mogao za 2 1/2 k maraka mogao ugraditi i sistem od 1kw.Dali se isplati dugoročno investirati i kakvo je održavanje, trajnost itd?
Meni je račun za struju minimala 110 KM,LJETI, NIKAKVIH MAŠINA NEMAM,ALATA ITD, SVJETLO, BOJLER, PC-EVI,TELEVIZIJA, SUŠILICA I VEŠMAŠINA.
Matematika kaze:

Tvojih 110 KM znaci da trosis oko 700 kwh struje mjesecno ljeti........na osnovu toga trazis nesto sto moze da proizvede toliko struje mjesecno.........ustvari trazis malo vise jer nece uvijek bit suncano..........imas noc,imas oblacan dan,preko zime je isto smanjena proizvodnja,pa moras uzimat puno vise da bi ti bilo dovoljno da bi stedio i preko zime a ne samo par mjeseci ljeta.

Ako bacite na papir mogli bi se iznenadit koliko vam godina treba da otplatite svoje ulaganje........a niko ne garantuje da ce vam to radit toliko godina.
Ja kako sam citao sta su ljudi pisali o tome treba 20-40 godina da se otplati ulozeno,
a da se zna pokvariti ta tehnika za 10-20 godina.
E sad kome se isplati rizikovati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

BISCANIN2 wrote:Imali ko kakva iskustva na ovu temu, kako su efikasni ovi bojleri za toplu vodu, i da li se isplati ugradnja solarni panela.Vidim da bi se mogao za 2 1/2 k maraka mogao ugraditi i sistem od 1kw.Dali se isplati dugoročno investirati i kakvo je održavanje, trajnost itd?
Meni je račun za struju minimala 110 KM,LJETI, NIKAKVIH MAŠINA NEMAM,ALATA ITD, SVJETLO, BOJLER, PC-EVI,TELEVIZIJA, SUŠILICA I VEŠMAŠINA.
Skup ti racun za struju meni jednotarifno brojilo ne dodze racun preko 50-60 km.
Jos ljeti cijeli da ventilator pichi.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#12 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Nezgodno je drugim ljudima govoriti sta im se isplati a sta ne......svako papir olovku digitron ako treba i opleti.

Evo npr uguglas to sto trebas......izadje ti nprovaj domaci sajt :
http://www.termotehnik.ba/portfolio-ite ... -kolektor/

Objasnjavaju kako je njihov uredjaj dobar ucinkovit ovako onako.......i kosta 900 KM.......i onda kazu da 5 takvih uredjaja moze da opskrbljuje 4-clanu obitelj od aprila do septembra toplom vodom........a poslije septembra da potpomazu stosta sa toplom vodom.

Znaci treba ti 4500KM + ugradnja da ne moras palit bojler preko ljeta a preko zime naravno puno manje proizvodi tople vode.

Moja racunica bojlera na struju ide ovako :

-preko ljeta ga palim 15 minuta dnevno......bojler je 2kw......znaci dnevno potrosi 0,5kwh.......a mjesecno 15 kwh struje.......a to je 2,36 Km struje sa pdv om........od aprila do septembra potrosim izmedju 10 i 15 KM struje na bojler........to mi stedi uredjaj od 4500KM + ugradnja.

-preko zime bojler radi duze......valjda hladnija voda ili sta li je.......ali i taj kolektor slabo grije preko zime pa nema ni ustede velike kao preko ljeta .

Meni je ulaganje u solarne stvari nigdje veze.......da smo normalna zemlja pa da ti neko pomogne.......pa da je jeftinije to ugradit......da ga otplatis bar za 5-10 godina......onda ok.........a da ne pricamo o tome da ce vam vlast uvest porez na sunce dok ovo malo zazivi.......u eu se vec o tome prica naveliko.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote: Meni je ulaganje u solarne stvari nigdje veze.......da smo normalna zemlja pa da ti neko pomogne.......pa da je jeftinije to ugradit......da ga otplatis bar za 5-10 godina......onda ok.........a da ne pricamo o tome da ce vam vlast uvest porez na sunce dok ovo malo zazivi.......u eu se vec o tome prica naveliko.
Pa ko auto 5-10 godina ali kako sam Ja shvatio mnoge treba duplo
vise od toga da se ta tehnika otplati a zna se pokvariti
mnogo brze od vremena potrebnog za otplatu.
Uglavnom kalkulacija i rizik, da li se isplati i volja da
se rizikuje.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#14 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Vizionar 1985 wrote:Pa ko auto 5-10 godina ali kako sam Ja shvatio mnoge treba duplo
vise od toga da se ta tehnika otplati a zna se pokvariti
Pa ako meni ustedi onih 10-15 KM za cijelo ljeto.........nek i preko time ustedi jos 10 KM.........a cijena 5000KM.........treba mi 200 godina da mi vrati ulozeno :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Pa ko auto 5-10 godina ali kako sam Ja shvatio mnoge treba duplo
vise od toga da se ta tehnika otplati a zna se pokvariti
Pa ako meni ustedi onih 10-15 KM za cijelo ljeto.........nek i preko time ustedi jos 10 KM.........a cijena 5000KM.........treba mi 200 godina da mi vrati ulozeno :lol: :lol: :lol:
Pa stoji to ali nisam znao da tako malo stedi a da je tolika cijena.

:shock:

Izgleda da se isplati samo ako nesto sam sklepas napravis
ili i to preskupo.

:D

:run:
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#16 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

100 ljudi 100 cudi........100 zena 200 s... :-D

Hocu da kazem svako mora svoju racunicu naci.

Postoje ljudi koji trose puno tople vode......hoteli npr.......njihova racunica nije poput moje.

Ali racunao sam i one panele za proizvodnju struje........opet katastrofa.......zimi mi treba vise struje nego ljeti......a prozvodnja manja ........tako da moras ici na jacu i puno skuplju varijantu.......opet treba puno godina da se vrati.......a niko ne zna ni koliko traju baterije koje akumuliraju energiju itd .......
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:100 ljudi 100 cudi........100 zena 200 s... :-D

Hocu da kazem svako mora svoju racunicu naci.

Postoje ljudi koji trose puno tople vode......hoteli npr.......njihova racunica nije poput moje.

Ali racunao sam i one panele za proizvodnju struje........opet katastrofa.......zimi mi treba vise struje nego ljeti......a prozvodnja manja ........tako da moras ici na jacu i puno skuplju varijantu.......opet treba puno godina da se vrati.......a niko ne zna ni koliko traju baterije koje akumuliraju energiju itd .......
A Vjetroturbina mozda se ona isplati.
Barem gdje sam Ja pola godine ima Vjetra solidne jacine,
a nekad puse da nosi Drvece.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Bobi »

110 KM struje mjesecno...pretpostavljam da zivis u kuci...tebi treba stednja a ne solarni kolektori :D.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#19 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Bobi wrote:110 KM struje mjesecno...pretpostavljam da zivis u kuci...tebi treba stednja a ne solarni kolektori :D.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo tako......kod mene za cijelu kucu preko ljeta 40-ak KM racuni........preko zime od 60 do 100 KM......zavisno koliko je hladno.......posto je grijanje na struju (toplotne pumpe-inverteri).......i sve ostalo je na struju.......nemam plin ni u kuhinji
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

rovac13 wrote:
Bobi wrote:110 KM struje mjesecno...pretpostavljam da zivis u kuci...tebi treba stednja a ne solarni kolektori :D.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo tako......kod mene za cijelu kucu preko ljeta 40-ak KM racuni........preko zime od 60 do 100 KM......zavisno koliko je hladno.......posto je grijanje na struju (toplotne pumpe-inverteri).......i sve ostalo je na struju.......nemam plin ni u kuhinji
Pa i meni dolazili racuni prije 50-60 sada 30-40 km.
Treba samo skontat kako ustedit.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#21 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Da budem iskren mi ne stedimo bogzna.......oko mene gledam ljudi stede imaju osjetno manje racune od nas......ali se odricu puno toga.......ja kad sam gradio kucu gledao sam da ubacujem stedljivije aparate rasvjetu grijanje........ali uopce se ne opterecavamo kao neki drugi ljudi.......kompjuter radi haman non stop,sijalice,tv,perilica,preko zime i susilica pomalo,perilica sudja jednom dnevno,fen,pegla,i ostale budalastine kako zatrebaju
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#22 Re: solarna energija i isplativost.

Post by fortaleza »

Vizionar 1985 wrote:
rovac13 wrote: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo tako......kod mene za cijelu kucu preko ljeta 40-ak KM racuni........preko zime od 60 do 100 KM......zavisno koliko je hladno.......posto je grijanje na struju (toplotne pumpe-inverteri).......i sve ostalo je na struju.......nemam plin ni u kuhinji
Pa i meni dolazili racuni prije 50-60 sada 30-40 km.
Treba samo skontat kako ustedit.
Ovo je nemoguće, živim u kući koja se zimi grije na drva, a i kuhamo na drva, znači nema potrošnje energije na grijanje gotovo nikako, a ljeti gotovo da i ne grijemo bojler. Nemam klimu ugrađenu, a invertere također gotovo da ne koristim.

Preko ljeta iziđe 60-70, a preko zime 80.

Jedino laptop radi stalno, uz ove glavne uređaje.

Je li ista cijena električne energije kod EP HBHZ i EP BiH, jedino bi moglo biti do toga?

Čuj 30 KM račun, a cijela kuća s pretpostavljam sa barem troje članova. :-)
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#23 Re: solarna energija i isplativost.

Post by rovac13 »

Kod mene kwh kosta 0,1346 KM + pdv srednja tarifa uvijek ista.

Preko ljeta racuni 40-ak KM.

Grijem se na invertere i najveci racun za struju je u decembru-januaru oko 100 KM.

Nit stedimo nit se razbacujemo.....onako opusteno :D

A vidio sam racune kod ljudi i 20 KM.......ne znam kako......ali i ne zanima me previse.......vjerujem da se odricu svega pa i bojlera :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote:
Vizionar 1985 wrote:
rovac13 wrote: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Upravo tako......kod mene za cijelu kucu preko ljeta 40-ak KM racuni........preko zime od 60 do 100 KM......zavisno koliko je hladno.......posto je grijanje na struju (toplotne pumpe-inverteri).......i sve ostalo je na struju.......nemam plin ni u kuhinji
Pa i meni dolazili racuni prije 50-60 sada 30-40 km.
Treba samo skontat kako ustedit.
Ovo je nemoguće, živim u kući koja se zimi grije na drva, a i kuhamo na drva, znači nema potrošnje energije na grijanje gotovo nikako, a ljeti gotovo da i ne grijemo bojler. Nemam klimu ugrađenu, a invertere također gotovo da ne koristim.

Preko ljeta iziđe 60-70, a preko zime 80.

Jedino laptop radi stalno, uz ove glavne uređaje.

Je li ista cijena električne energije kod EP HBHZ i EP BiH, jedino bi moglo biti do toga?

Čuj 30 KM račun, a cijela kuća s pretpostavljam sa barem troje članova. :-)
Ma nije kuca, stan u pitanju.
Racun kako kad zavisi visina.
Oko 40-50 km racun vecinom malo iznad.
Ali jednom malo preko 30 km bio.
Uglavnom kako kad od 40-60 km racun bude.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: solarna energija i isplativost.

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
rovac13 wrote: :]
Ovo je nemoguće, živim u kući koja se zimi grije na drva, a i kuhamo na drva, znači nema potrošnje energije na grijanje gotovo nikako, a ljeti gotovo da i ne grijemo bojler. Nemam klimu ugrađenu, a invertere također gotovo da ne koristim.

Preko ljeta iziđe 60-70, a preko zime 80.

Jedino laptop radi stalno, uz ove glavne uređaje.

Je li ista cijena električne energije kod EP HBHZ i EP BiH, jedino bi moglo biti do toga?

Čuj 30 KM račun, a cijela kuća s pretpostavljam sa barem troje članova. :-)
Ma nije kuca, stan u pitanju.
Racun kako kad zavisi visina.
Oko 40-50 km racun vecinom malo iznad.
Ali jednom malo preko 30 km bio.
Uglavnom kako kad od 40-60 km racun bude.
Bude valjda popust kada se manje potrosi
popust za manje kwh potrosenih.
Post Reply