Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#1 Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

Posto nisam primjetio da ima neka generalna tema o testiranju, bar na ovom forumu, reko da je pokrenem! :D

Ovde da mozemo djeliti iskustva i savjete oko testiranja, diskutovati, djeliti oglase za poslove, prakse, itd.

Pa bujrum :-D
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#2 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Manual »

Ima dobri kurseva
https://testautomationu.applitools.com/
Na ovom sajtu može se naučiti svasta preko kratkih kurseva a i malo zaraditi.
https://www.utest.com/
TLOP
Posts: 296
Joined: 23/01/2020 11:12

#3 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by TLOP »

Utest nije uopšte loša stvar. Traži se solidno znanje, i obuka im nije bezveze da se prođe. Može se zaraditi. :thumbup:

Što se poslova tiče, zadnje što vidjeh je da tuzlanska firma Virgin Pulse traži SDET, to je kao QA inžinjer valjda, ili nešto naprednije, ali u biti radi testiranje i automatizaciju.
MOP je tražio QA inžinjere ako se ne varam skoro, a vidim i Rubicon da ima oglas. Možda nekome posluži.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#4 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

Manual wrote: 15/03/2021 22:41 Ima dobri kurseva
https://testautomationu.applitools.com/
Na ovom sajtu može se naučiti svasta preko kratkih kurseva a i malo zaraditi.
https://www.utest.com/
Utest nisam licno koristio, jaran kaze da je zaradio $50 na jednom malo vecem bugu koji je prijavio. Tau je odlicna platforma pogotovo ko tek uopoznaje test automation! 😎
TLOP
Posts: 296
Joined: 23/01/2020 11:12

#5 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by TLOP »

Test . io isto ne placa lose. Potesko je upasti al nije lose.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#6 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

Ako ko hoce, bujrum na QA Bosnia and Herzegovina kanal na Discordu:
https://discord.gg/FB4AtG7eHk
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#7 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Gandra_1 »

Mene zanima koliko je potrebno poznavati programske jezike i koje, ako se neko zeli baviti automatiziranim testiranjem. Pretpostavljam Java, Python. Koliko je potrebno da se savladaju neke osnove, da bi se moglo baviti automatizoranjem testiranjem?

U bivsoj firmi sam radio godinama kao project manager na razvoju web platforme i appa, a ujedno i na manuelnom testiranju, te me zanima sta mi je potrebno da se prebacim u ovaj segment.
Imam iskustvo saradnje sa developerima i koristenju Jire i ostalih alata.
TLOP
Posts: 296
Joined: 23/01/2020 11:12

#8 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by TLOP »

Java se najcesce koristi, mozda Kotlin, osnove neke uglavnom. Ja znam ljudi koji nisu dana programiranja tokom skolovanja imali pa rade automatizaciju, sve zavisi hocel te firma primiti tako pa da ucis, a da je tesko naucit, ne vjerujem.
Potrebno je mozda 2 mjeseca, zavisi koliko ti dobro ide.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#9 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

Gandra_1 wrote: 21/03/2021 15:02 Mene zanima koliko je potrebno poznavati programske jezike i koje, ako se neko zeli baviti automatiziranim testiranjem. Pretpostavljam Java, Python. Koliko je potrebno da se savladaju neke osnove, da bi se moglo baviti automatizoranjem testiranjem?

U bivsoj firmi sam radio godinama kao project manager na razvoju web platforme i appa, a ujedno i na manuelnom testiranju, te me zanima sta mi je potrebno da se prebacim u ovaj segment.
Imam iskustvo saradnje sa developerima i koristenju Jire i ostalih alata.
Sto se jezika tice u nasim firmama, posto rade vecina outsourcing za enterprise klijente, koriste se C# i Java puno, kolko sam primjetion UI testiranje sa Seleniumom je dosta cesto, automatizovano API testiranje isto. Mislim da C# se malo vise koristi, bar u ovim vecim firmama koje inace koriste Microsfot rijesenja za sve, jer su im vecina klijentata takvi.S druge strane za Javu imas daleko vise resursa online, tako da za pocetak test automation sa Javom ti je po meni bolji izbor, imas vise tutorijala i ako zapnes velike su sanse da ima neko ko je vec taj problem stavio na Stackoverflow :-D

E sad sto se poznavanja programiranja tice, zavisi na sta ciljas, ako gledas neku junior automation poziciju, dovoljno je osnove objektno orijentisanog programiranja da znas, jer ces vise pisati nove testove u sklopu postojeceg automation frameworka, mozda ces radit i neku analizu regresije- tj. najcesce da debagujes testove koji su pali da vidis da li padaju jer nesto ne radi ili su flaky (losi/neodrzivi testovi). Trebas znat bar neke osnove HTML-a i CSS da npr mozes koristeci neki ID u CSS-u reci Seleniumu da nesto uradi sa tim elementom.

Za medior i senior pozicije treba znat programirati koliko i developeri, jer ce se ocekivat da znas napravit testing framework, tu onda treba da znas i dizajn paterne (tipa: factory, singelton, facade, itd.) da bi izbjegavo nepotrebnu duplikaciju koda i da je framework laksi za odrzavat. Iz licnog iskustva sam vidio koliko je bitno u samom startu da se pametno pristupi arhitekturi jer na brzinu sklepan framework je dugorocno gledano nocna mora. : :sad:

Da sumiram - Selenium i Java ako tek pocinjes jer imaju najveci online community.

Ako hoces imas gore i onaj Discord kanal ima dosta fine raje koja ce ti pomoc ako zapnes, zamolio sam admin da podesi link da ne istice nikada. :D
User avatar
mirzyDawg
Posts: 2
Joined: 10/06/2021 16:42
Location: Sarajevo
Contact:

#10 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by mirzyDawg »

Vozdra svima, u zadnje vrijeme sam se aktivirao vise sto se tice pisanje blogova vezano za tesiranje.

Zadnjih par postova su mi namjenjeni ljudima koji pokusavaju da zapocnu karijeju QA testera.

Pa checkirajte blog ako vam se da: https://juniorlearnstocode.blogspot.com
User avatar
mirzyDawg
Posts: 2
Joined: 10/06/2021 16:42
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by mirzyDawg »

Ministry of Testing Sarajevo Meetup, prvi meetup ce biti uskoro pa se slobodno pridruzite preko meetup.com
https://www.meetup.com/ministry-of-testing-sarajevo
TzAnka
Posts: 28
Joined: 06/02/2021 22:18

#12 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by TzAnka »

Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Po struci sam profesor engleskog jezika međutim znate kakva je situacija sa prosvjetom i platama tako da sam odlucila da se ukljucim u IT sektor. Prvo sam ciljala na Web design i zavrsila sam kurs u CPE, ali nisam odusevljena tim konceptom. Pocela sam sa Udemy kursom za QA i poprilicno mi se dopada. Ono sto mebe zanima jeste sljedeće: ukoliko uspijem poloziti ISTBQ certifikat postoji li sansa da se nađe posao u nekoj IT firmi u BiH ili je ipak neophodno nesto vise ?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#13 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by diablobih »

Vecinom je bitno znanje. Diplome su za drzavnih firmi vise, jer su zaostali.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#14 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

Iskreno imas sanse ali ces trebati i da ulozis vremena i truda, i da budes svijesna da iako se firme otimaju za mid i senior kadrove entery level juniora ima dosta na trzistu pa su firme probirljive, moraces dosta da apliciras i da ocekujes odbijenice i da neke firme uopste ni ne odgovore nekad. ISTQB nije los za nekog ko nema iskustva u struci ili neki tehnicki fakultet zavrsen, jer je ipak priznat kredencijal i naucis dosta QA terminologije dok ucis ISTQB - samo je bitno da ne shvatis previse bukvalno ono sto ISTQB propovjeda jer u stvarnosti svaka firma malo drugacije vodi QA process.

To sto znas engleski ti je veliki plus jer 99% materijala za ucenje je na engleskom. Za pocetak fokusiraj se jedno mjesec dana iskljucivo da se upoznas sa QA terminologijom i teorijom, poslje toga uzmi neki dummy projekat i testiraj ga (analiziras, planiras, pises testove, id). Nakon sto osjedis da vladas fundamentima manuelnog testiranja pocni malo da ucis automation (Selenium se najvise trazi, Cypress je isto solidan izbor). Kako budes ucio automation nailazices na odredjene probleme - npr testovi su teski za odrzavat jer imas puno koda koji se ponavlja na vise mjesta, tu krenes uciti malo sablone za organizovanje koda (desing patters) i principe pisanja cistog koda, nije toliko bitno koji jezik izaberes koliko je vazno da savladas univerzalne koncpete pisanja dobrog koda.

Mozes dobiti prvi posao kao iskljucivo manuelni tester, ali moja topla preporuka je da se nauci oboje jer ces tako moci vise zaradit, bices pozeljniji na trzistu (jer iskreno, na zalost, ima dosta raje koji odu u QA da bi izbjegli programiranje) i bices bolji tester, imaces vise izbora u karijeri a i u slucajevima da firma izgubi nekog velikog klijenta manuelni testeri su prvi koji lete jer su dosta lako zamjenjivi.

Imas gore i ovaj link za Discord kanal, ima fine raje koja ce ti rado pomoc i odgovorit na pitanja.

Ovde imas dosta korisnih linkova za poceti:
https://club.ministryoftesting.com/t/cl ... d-qa/17183
TzAnka
Posts: 28
Joined: 06/02/2021 22:18

#15 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by TzAnka »

Bezimeni wrote: 06/09/2021 15:48 Iskreno imas sanse ali ces trebati i da ulozis vremena i truda, i da budes svijesna da iako se firme otimaju za mid i senior kadrove entery level juniora ima dosta na trzistu pa su firme probirljive, moraces dosta da apliciras i da ocekujes odbijenice i da neke firme uopste ni ne odgovore nekad. ISTQB nije los za nekog ko nema iskustva u struci ili neki tehnicki fakultet zavrsen, jer je ipak priznat kredencijal i naucis dosta QA terminologije dok ucis ISTQB - samo je bitno da ne shvatis previse bukvalno ono sto ISTQB propovjeda jer u stvarnosti svaka firma malo drugacije vodi QA process.

To sto znas engleski ti je veliki plus jer 99% materijala za ucenje je na engleskom. Za pocetak fokusiraj se jedno mjesec dana iskljucivo da se upoznas sa QA terminologijom i teorijom, poslje toga uzmi neki dummy projekat i testiraj ga (analiziras, planiras, pises testove, id). Nakon sto osjedis da vladas fundamentima manuelnog testiranja pocni malo da ucis automation (Selenium se najvise trazi, Cypress je isto solidan izbor). Kako budes ucio automation nailazices na odredjene probleme - npr testovi su teski za odrzavat jer imas puno koda koji se ponavlja na vise mjesta, tu krenes uciti malo sablone za organizovanje koda (desing patters) i principe pisanja cistog koda, nije toliko bitno koji jezik izaberes koliko je vazno da savladas univerzalne koncpete pisanja dobrog koda.

Mozes dobiti prvi posao kao iskljucivo manuelni tester, ali moja topla preporuka je da se nauci oboje jer ces tako moci vise zaradit, bices pozeljniji na trzistu (jer iskreno, na zalost, ima dosta raje koji odu u QA da bi izbjegli programiranje) i bices bolji tester, imaces vise izbora u karijeri a i u slucajevima da firma izgubi nekog velikog klijenta manuelni testeri su prvi koji lete jer su dosta lako zamjenjivi.

Imas gore i ovaj link za Discord kanal, ima fine raje koja ce ti rado pomoc i odgovorit na pitanja.

Ovde imas dosta korisnih linkova za poceti:
https://club.ministryoftesting.com/t/cl ... d-qa/17183
Mnogo, mnogo ti hvala !!!! :-D :-D
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#16 Re: Software Testing - QA (Quality Assurance) - General Topic

Post by Bezimeni »

TzAnka wrote: 06/09/2021 16:00 Mnogo, mnogo ti hvala !!!! :-D :-D
Nema na cemu, sretno sa ucenjem i ako gdje zapne slobodno pisi! :D
Post Reply