Software engineering studij na TU Wien/Graz u doba Covid-a

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#1 Software engineering studij na TU Wien/Graz u doba Covid-a

Post by Seafarer112 »

Lijep pozdrav. Volio bih studirati softverski inzinjering ili neki drugi informaticki smijer na TU Wien ili TU Graz. Zna li neko kakve su sanse naci posao i studirati u Austriji istovremeno sada u doba covid-a? Ja nemam nikakvu financijsku potporu tako da dok bih studirao u Austriji ovisio bih iskljucivo od novca koji bih razaradjivao u Austriji.

U BiH vec imam posao, tako da ako je u Austriji tesko naci posao od kojeg se covjek moze financirati, upisao bih tu u BiH Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru kao distance learning student.

Ako ima neko ko studira u Austriji sa nekim informacijama iz prve ruke, neka slobodno pise.
alen_alenovski
Posts: 39
Joined: 24/02/2021 02:03

#2 Re: Software engineering studij na TU Wien/Graz u doba Covid-a

Post by alen_alenovski »

Ne znam kakve su sanse za naci posao ali ne vjerujem da su bajne jer malo, malo pa se sve zatvara. Kod njih kad je lockdown nije kao kod nas, policijski navece i to je to, nego se sve zatvara i mozes samo na posao ici ako ne radis u home office u.
Ono sto znam je da i ako nadjes posao i usput studiras, sto je naravno moguce ali po austrijskim zakonima na bachelor studiju mozes raditi 10 sati sedmicno a na master studiju 20 sati sedmicno. Ovo govorim za bh pasos i ono sto je legalno. Na crno mozes vise. I znam da ti treba bruku para prije i nego sto pocnes tamo.
Tamo fakultet ne mozes direktno upisati nego moras prvo upisati srodan fakultet u BiH i onda se tamo prebaciti. To mozes uraditi cim se upises, prije nego sto pocnes studirati u BiH. S tim da je uvedeno da moras imati minimalno A2 da bi mogao uopste predati papire da se prebacis a za studij ti treba C1. Onda ako ti oni tamo jave da si primljen, moras boravisnu dozvolu izganjati. Mozes ovdje u ambasadi a mozes i direktno tamo. S tim da ti treba smjestaj, osiguranje, ako misli odmah poceti studirati moras imati nivo jezika C1 a ako nemas ides na kurs koji se isto tako placa. Semestar na fakultetu u Becu je 750 EUR. Da bi dobio vizu moras imati minimalno 5000 EUR na racunu ako nije sad i vise. Bila je prica da su uveli zakon da moras imati tu odredjenu cifru na racunu ali da kad otvaras racun u banci moras otvoriti racun na kojem imas mjesecni limit za isplatu sredstava. Prije si mogao posuditi od nekog pare, izvaditi potvrdu da imas toliko para na racunu i onda kroz dan podici pare i vratiti to sto si posudio. Nisam siguran ali bila je prica da sad moras imati dovoljno para na racunu za jednu godinu, i da mjesecno mozes isplacivati samo odredjenu svotu.
Ako nemas nikoga tamo da te uputi i da ti odmah nadje posao, ako nemas dovoljno novca za pocetak i ako nemas nikoga ovdje ko bi te mogao finansijski pogurati kad zaskripi ili ako ti licno nemas kesa sa strane za teske dane, ne znam sta bih ti rekao. Ovo ti je sve ugrubo napisano, ako te bas interesuje koliko je para semestar u Gracu i Becu, mogu ti i to provjeriti. Mogu ti isto provjeriti koliko tacno para moras imati na racunu za vizu.
Uglavnom treba ti puno para samo da pocnes studirati a poslije toga onda jos za studij i za zivot.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#3 Re: Software engineering studij na TU Wien/Graz u doba Covid-a

Post by pinkman »

Pa znas li sta programirati da tako radis malo?
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#4 Re: Software engineering studij na TU Wien/Graz u doba Covid-a

Post by teodorfon »

alen_alenovski wrote: 06/04/2021 17:09 Ne znam kakve su sanse za naci posao ali ne vjerujem da su bajne jer malo, malo pa se sve zatvara. Kod njih kad je lockdown nije kao kod nas, policijski navece i to je to, nego se sve zatvara i mozes samo na posao ici ako ne radis u home office u.
Ono sto znam je da i ako nadjes posao i usput studiras, sto je naravno moguce ali po austrijskim zakonima na bachelor studiju mozes raditi 10 sati sedmicno a na master studiju 20 sati sedmicno. Ovo govorim za bh pasos i ono sto je legalno. Na crno mozes vise. I znam da ti treba bruku para prije i nego sto pocnes tamo.
Tamo fakultet ne mozes direktno upisati nego moras prvo upisati srodan fakultet u BiH i onda se tamo prebaciti. To mozes uraditi cim se upises, prije nego sto pocnes studirati u BiH. S tim da je uvedeno da moras imati minimalno A2 da bi mogao uopste predati papire da se prebacis a za studij ti treba C1. Onda ako ti oni tamo jave da si primljen, moras boravisnu dozvolu izganjati. Mozes ovdje u ambasadi a mozes i direktno tamo. S tim da ti treba smjestaj, osiguranje, ako misli odmah poceti studirati moras imati nivo jezika C1 a ako nemas ides na kurs koji se isto tako placa. Semestar na fakultetu u Becu je 750 EUR. Da bi dobio vizu moras imati minimalno 5000 EUR na racunu ako nije sad i vise. Bila je prica da su uveli zakon da moras imati tu odredjenu cifru na racunu ali da kad otvaras racun u banci moras otvoriti racun na kojem imas mjesecni limit za isplatu sredstava. Prije si mogao posuditi od nekog pare, izvaditi potvrdu da imas toliko para na racunu i onda kroz dan podici pare i vratiti to sto si posudio. Nisam siguran ali bila je prica da sad moras imati dovoljno para na racunu za jednu godinu, i da mjesecno mozes isplacivati samo odredjenu svotu.
Ako nemas nikoga tamo da te uputi i da ti odmah nadje posao, ako nemas dovoljno novca za pocetak i ako nemas nikoga ovdje ko bi te mogao finansijski pogurati kad zaskripi ili ako ti licno nemas kesa sa strane za teske dane, ne znam sta bih ti rekao. Ovo ti je sve ugrubo napisano, ako te bas interesuje koliko je para semestar u Gracu i Becu, mogu ti i to provjeriti. Mogu ti isto provjeriti koliko tacno para moras imati na racunu za vizu.
Uglavnom treba ti puno para samo da pocnes studirati a poslije toga onda jos za studij i za zivot.
Ako imas preko 24 godine moras imat i preko 5000 eura, a ako radis ne moras prikazivat stanje na racunu, ja sam trazio praksu u dosta firmi tokom korone i fakat je nemoguce barem za mene, teilzeit poslova ima kolko hoces.
Radit od prvog semestra je iskreno katastrofalna ideja, TU Wien je DZEHENEM, strasno tesko, barem su izbacili FIFO tokom upisa predmeta (first come - first serve) sve u svemu bi ti reko da upises u nekom manjem mjestu becler (Klagenfurt, Salzburg, Linz...) dosta je lakse se snac na fakultetu od 5000 studenata neg od 30.000 (TU Wien) ili 98.000 (Uni Wien) i za profesore nisi samo broj.
Post Reply