Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#126 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by zemo_online »

svima bi preporucio dnevna meka sociva koja navece bacite u smece. najbolja protiv infekcije oka.
npr. focus dailies ili jos naprednija dailies aquacomfort plus. ovo su najtrazenija.imaju 69% vode.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#127 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Ma.Le.Na »

test01 wrote:svima bi preporucio dnevna meka sociva koja navece bacite u smece. najbolja protiv infekcije oka.
npr. focus dailies ili jos naprednija dailies aquacomfort plus. ovo su najtrazenija.imaju 69% vode.
veci postotak vode ne znaci udobnost
bas naprotiv
za takva sociva je potrebno dodavati vjestacke suze kako bi funkcionisala pravilno
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#128 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by zemo_online »

Ma.Le.Na wrote:
test01 wrote:svima bi preporucio dnevna meka sociva koja navece bacite u smece. najbolja protiv infekcije oka.
npr. focus dailies ili jos naprednija dailies aquacomfort plus. ovo su najtrazenija.imaju 69% vode.
veci postotak vode ne znaci udobnost
bas naprotiv
za takva sociva je potrebno dodavati vjestacke suze kako bi funkcionisala pravilno



vise vode =vece propusnost kisika,koliko znam @malena. za suze prvi put cujem. ova 2 sociva su najnosenija.
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#129 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by blue tabu »

Hvala Malena i LieToME na odgovorima :) i ja cu cvike za ronjnje uzeti ukoliko bude bilo poteskoca 8-) thxxx
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#130 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Ma.Le.Na »

tacno ali ja koliko sam citala takva sociva, sa visim procentom vode, zahtijevaju vlazniju srecinu
samim tim isusuju oci pa je potrebno dodavati umjetne suze
Why do some contact lenses feel more dry than others? Is it better to go with lower water content or higher? — R.D., Georgia

A: This is a very technical question. Contact lenses are made from different plastics and silicones that have different characteristics. Some have more water content than others. All contact lenses are subject to evaporation while on the eye. In other words, the environment sucks the water out of the lenses. The rate of this happening depends on many factors: humidity, wind, temperature, your health, what medicines you are taking, how much you blink, the care system you use, how clean the lenses are, etc.

Some eye care practitioners believe that high water content lenses perform better for those with dry eye, while others believe just the opposite. A few lenses are now available that are made from plastics that resist dehydration and evaporation. They include Proclear from CooperVision and Extreme H20 from Benz. The Preference line of lenses from CooperVision also has been touted for dry eye patients.

I also would suggest trying silicone hydrogel contact lenses such as Night & Day and AirOptix from CIBA Vision, PureVision from Bausch + Lomb, Acuvue Oasys from Johnson and Johnson, etc. For a contact lens solution suitable for someone with dry eyes, I recommend Clear Care (CIBA Vision).
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#132 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by 1906 »

test01 wrote: zanimaju me ta slova,kako ih treba citat,to sam primjetio,slova? normalno citanje????????

zezala sam se?? :-)

nego - lako je vidjeti rub i skontati jel u dobrom polozaju

ruke su ciste dok baratas njima :) nema prljanja
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#133 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by zemo_online »

1906 wrote:
test01 wrote: zanimaju me ta slova,kako ih treba citat,to sam primjetio,slova? normalno citanje????????

zezala sam se?? :-)

nego - lako je vidjeti rub i skontati jel u dobrom polozaju

ruke su ciste dok baratas njima :) nema prljanja



pa i ja sam vidio slova.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#135 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Chuckie »

Ljudi imam na oba oka -2,25 (naočale) i doktorica ta koja mi propisala naočale rekla da ako hoću leće uzmem malo manju dioptriju, -2 na oba oka. I ja sam nosio par mjeseci leće -2 na oba oka. Ali vidim da to nije to. Neki sitni titlovi/teletext iz daljine, koji ostali ljudi normalno čitaju ja se napatih da pročitam, dakle vidim da je mi to nije dovoljna dioptrija. Sa cvikama je OK. Odem kod druge doktorice i ova mi kaže da moram nositi i leće iste dioptrije -2,25, te da se tek na većim dioptrijama >-3, jačina leće preračunava po nekoj formuli i stavlja leća manje jačine u odnosu na naočale.

Pitanje je, da li vi nosite istu dioptriju na lećama i naočalama???
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#136 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by 1906 »

Chuckie wrote:Ljudi imam na oba oka -2,25 (naočale) i doktorica ta koja mi propisala naočale rekla da ako hoću leće uzmem malo manju dioptriju, -2 na oba oka. I ja sam nosio par mjeseci leće -2 na oba oka. Ali vidim da to nije to. Neki sitni titlovi/teletext iz daljine, koji ostali ljudi normalno čitaju ja se napatih da pročitam, dakle vidim da je mi to nije dovoljna dioptrija. Sa cvikama je OK. Odem kod druge doktorice i ova mi kaže da moram nositi i leće iste dioptrije -2,25, te da se tek na većim dioptrijama >-3, jačina leće preračunava po nekoj formuli i stavlja leća manje jačine u odnosu na naočale.

Pitanje je, da li vi nosite istu dioptriju na lećama i naočalama???

ne :D


navodno ako bi uzeo - 3, lose bi vidio blizu

bolje probaj naci (na netu) lece sa tacnom dioptrijom - ima bar 2.5

(jel imas samo minus il i cilindre? na naocalama)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#137 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by male_okice »

1906 wrote:
Chuckie wrote:Ljudi imam na oba oka -2,25 (naočale) i doktorica ta koja mi propisala naočale rekla da ako hoću leće uzmem malo manju dioptriju, -2 na oba oka. I ja sam nosio par mjeseci leće -2 na oba oka. Ali vidim da to nije to. Neki sitni titlovi/teletext iz daljine, koji ostali ljudi normalno čitaju ja se napatih da pročitam, dakle vidim da je mi to nije dovoljna dioptrija. Sa cvikama je OK. Odem kod druge doktorice i ova mi kaže da moram nositi i leće iste dioptrije -2,25, te da se tek na većim dioptrijama >-3, jačina leće preračunava po nekoj formuli i stavlja leća manje jačine u odnosu na naočale.

Pitanje je, da li vi nosite istu dioptriju na lećama i naočalama???
ja nosim istu...u junu sam bila normalno na pregledu kod doktora tad mi je ustanovio da mi se lijevo oko pogorsalo-tj povecala dioptrija tako da sam mijenjala stakla. Negdje u augustu sam odlucila da cu pokusati sa socivima i otisla u istu radnju uzeli mi isti nalaz i narucila sociva,tako da imam istu vrijednost i sociva i stakala i nemam problema vidim normalno i sa naocalama i sa socivima, cak stavise malo ostrije vidim sa socivima nego naocalama.
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#138 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by FreeSol »

male_okice wrote:
1906 wrote:
Chuckie wrote:Ljudi imam na oba oka -2,25 (naočale) i doktorica ta koja mi propisala naočale rekla da ako hoću leće uzmem malo manju dioptriju, -2 na oba oka. I ja sam nosio par mjeseci leće -2 na oba oka. Ali vidim da to nije to. Neki sitni titlovi/teletext iz daljine, koji ostali ljudi normalno čitaju ja se napatih da pročitam, dakle vidim da je mi to nije dovoljna dioptrija. Sa cvikama je OK. Odem kod druge doktorice i ova mi kaže da moram nositi i leće iste dioptrije -2,25, te da se tek na većim dioptrijama >-3, jačina leće preračunava po nekoj formuli i stavlja leća manje jačine u odnosu na naočale.

Pitanje je, da li vi nosite istu dioptriju na lećama i naočalama???
ja nosim istu...u junu sam bila normalno na pregledu kod doktora tad mi je ustanovio da mi se lijevo oko pogorsalo-tj povecala dioptrija tako da sam mijenjala stakla. Negdje u augustu sam odlucila da cu pokusati sa socivima i otisla u istu radnju uzeli mi isti nalaz i narucila sociva,tako da imam istu vrijednost i sociva i stakala i nemam problema vidim normalno i sa naocalama i sa socivima, cak stavise malo ostrije vidim sa socivima nego naocalama.
Kod mene je na naocalama cilindar na jednom oku, ali na socivima je malo pojacana dioptrija da se izjednaci. A to sto vidis bolje sa socivima je logicno, blize ti je oku, nego staklo :)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#139 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by male_okice »

FreeSol wrote:


Kod mene je na naocalama cilindar na jednom oku, ali na socivima je malo pojacana dioptrija da se izjednaci. A to sto vidis bolje sa socivima je logicno, blize ti je oku, nego staklo :)
ja nemam cilindara ili nesto slicno nego samo miopija i to nije bas ni velika ali eto lakse mi je opet 100x sa naocalama nego bez (lijevo oko je -0.75 a desno -0.50)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#140 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Gray »

Luigi wrote:Zna li neko koliko je hamerlik.com pouzdana stranica? Ne mogu da vjerujem da su sočiva koja uzimam (B&L PureVision mjesečna) duplo jeftinija nego ovdje.

Ja sam naručivao baš B&L prije godinu-godinu i po, stiglo mi je za deset dana, sve super, ali je jedna prijateljica naručila prije mjesec i još joj nije stiglo i kaže da ne odgovaraju na mailove.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#141 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Ma.Le.Na »

hamerlik meni :thumbup:
narucila....postar donjio na vrata...hm...10tak dana mescini
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#142 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by TRANCE »

Gray wrote:
Luigi wrote:Zna li neko koliko je hamerlik.com pouzdana stranica? Ne mogu da vjerujem da su sočiva koja uzimam (B&L PureVision mjesečna) duplo jeftinija nego ovdje.
Ja sam naručivao baš B&L prije godinu-godinu i po, stiglo mi je za deset dana, sve super, ali je jedna prijateljica naručila prije mjesec i još joj nije stiglo i kaže da ne odgovaraju na mailove.
Isti slučaj, naručio prije 10 dana dva paketa od 3 leće. Nakon par dana se javljaju na mail da nemaju na stanju pakete od tri komada i da uplatim još nešto novca za pakovanje od 6 komada. Ja budala platim i tu razliku, te sada niti odgovaraju na mailove, niti se stanje narudžbe pomaklo sa "W realizacji" deset dana. Da li neko ima iskustva sa paypal resolution centrom budući da sam platio oba puta preko paypala?
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#143 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Chuckie »

TRANCE wrote:
Gray wrote:
Luigi wrote:Zna li neko koliko je hamerlik.com pouzdana stranica? Ne mogu da vjerujem da su sočiva koja uzimam (B&L PureVision mjesečna) duplo jeftinija nego ovdje.
Ja sam naručivao baš B&L prije godinu-godinu i po, stiglo mi je za deset dana, sve super, ali je jedna prijateljica naručila prije mjesec i još joj nije stiglo i kaže da ne odgovaraju na mailove.
Isti slučaj, naručio prije 10 dana dva paketa od 3 leće. Nakon par dana se javljaju na mail da nemaju na stanju pakete od tri komada i da uplatim još nešto novca za pakovanje od 6 komada. Ja budala platim i tu razliku, te sada niti odgovaraju na mailove, niti se stanje narudžbe pomaklo sa "W realizacji" deset dana. Da li neko ima iskustva sa paypal resolution centrom budući da sam platio oba puta preko paypala?
Vraćao sam ja lovu par puta preko Paypal resolution centra, uglavnom pokreni Dispute i odmah eskaliraj u Claim,
trebao bih dobit lovu nazad, onda će se ovi sa druge strane morat javit. :-D
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#144 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by vs84sa »

narucio preko hamerlik-a b&l softlens 59 i uredno platio sve preko moneybookers-a, poslije par dana stize mi mail da nemaju vise tih sociva nego da mi posalju neka druga u zamjenu. reko necu, vratite mi pare. pare nisam dobio nazad evo ima 20 dana saljem im mailove al nista ne odgovaraju.

u svakom slucaju taj hamerlik zaobilazit u sirokom luku !
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#145 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by FreeSol »

vs84sa wrote:narucio preko hamerlik-a b&l softlens 59 i uredno platio sve preko moneybookers-a, poslije par dana stize mi mail da nemaju vise tih sociva nego da mi posalju neka druga u zamjenu. reko necu, vratite mi pare. pare nisam dobio nazad evo ima 20 dana saljem im mailove al nista ne odgovaraju.

u svakom slucaju taj hamerlik zaobilazit u sirokom luku !
Ma sto kategorises odmah ako si samo ti ostecen. Stotine ljudi narucuje iz BiH s te stranice i ti sad dosao ovdje da govoris da se zaobidje u sirokom luku. :-) :-) :skoljka:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#146 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Ma.Le.Na »

ja sam imala prepisku sa hamerlikom
nisu imali moju dioptriju..ja rekla da naprave cancel narudzbe ..da cu izabrati druga sociva
sve ok bilo
vs84sa
Posts: 259
Joined: 12/04/2009 13:42

#147 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by vs84sa »

FreeSol wrote:
vs84sa wrote:narucio preko hamerlik-a b&l softlens 59 i uredno platio sve preko moneybookers-a, poslije par dana stize mi mail da nemaju vise tih sociva nego da mi posalju neka druga u zamjenu. reko necu, vratite mi pare. pare nisam dobio nazad evo ima 20 dana saljem im mailove al nista ne odgovaraju.

u svakom slucaju taj hamerlik zaobilazit u sirokom luku !
Ma sto kategorises odmah ako si samo ti ostecen. Stotine ljudi narucuje iz BiH s te stranice i ti sad dosao ovdje da govoris da se zaobidje u sirokom luku. :-) :-) :skoljka:
jesi im ti advokat? procitaj par postova iznad pa ces vidjet jesam li jedini... a onda se javi i daj svoje misljenje. samo sam prenio svoje iskustvo, pa eto ko je spreman da posluje s takvima sretno. narudzba mi je bila 38 eura, jer sam platio tri paketa po 6 leca.
User avatar
FreeSol
Posts: 768
Joined: 13/06/2011 10:16
Location: +43° 49' 31.31", +18° 20' 6.00"

#148 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by FreeSol »

vs84sa wrote:
FreeSol wrote:
vs84sa wrote:narucio preko hamerlik-a b&l softlens 59 i uredno platio sve preko moneybookers-a, poslije par dana stize mi mail da nemaju vise tih sociva nego da mi posalju neka druga u zamjenu. reko necu, vratite mi pare. pare nisam dobio nazad evo ima 20 dana saljem im mailove al nista ne odgovaraju.

u svakom slucaju taj hamerlik zaobilazit u sirokom luku !
Ma sto kategorises odmah ako si samo ti ostecen. Stotine ljudi narucuje iz BiH s te stranice i ti sad dosao ovdje da govoris da se zaobidje u sirokom luku. :-) :-) :skoljka:
jesi im ti advokat? procitaj par postova iznad pa ces vidjet jesam li jedini... a onda se javi i daj svoje misljenje. samo sam prenio svoje iskustvo, pa eto ko je spreman da posluje s takvima sretno. narudzba mi je bila 38 eura, jer sam platio tri paketa po 6 leca.
Jesam, advokat sam. :dance:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#149 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by TRANCE »

Chuckie wrote:
TRANCE wrote:
Gray wrote: Ja sam naručivao baš B&L prije godinu-godinu i po, stiglo mi je za deset dana, sve super, ali je jedna prijateljica naručila prije mjesec i još joj nije stiglo i kaže da ne odgovaraju na mailove.
Isti slučaj, naručio prije 10 dana dva paketa od 3 leće. Nakon par dana se javljaju na mail da nemaju na stanju pakete od tri komada i da uplatim još nešto novca za pakovanje od 6 komada. Ja budala platim i tu razliku, te sada niti odgovaraju na mailove, niti se stanje narudžbe pomaklo sa "W realizacji" deset dana. Da li neko ima iskustva sa paypal resolution centrom budući da sam platio oba puta preko paypala?
Vraćao sam ja lovu par puta preko Paypal resolution centra, uglavnom pokreni Dispute i odmah eskaliraj u Claim,
trebao bih dobit lovu nazad, onda će se ovi sa druge strane morat javit. :-D
Tnx. na savjetu. Pokrenuo sam dispute, čekao tri dana, nisu se javili ni na dispute. Valjda kontali da ću možda čekati da istekne rok od 20 dana kako bi novac pripao njima. Nakon ta tri dana danas napravio claim, kad nakon par sati prihvatili refund i javljaju preko maila da ne mogu realizovati narudžbu, tako da ću dobiti novac nazad preko Paypala.
Nakon svega ovoga zaista nikom ne bih preporučio da naručuje preko Hamerlika. Naručivao sam i ja prije, sve bilo ok, ali nakon ovih seoskih fora nikad više. I kako čitam, što ovdje, što na hrvatskom forumu, nisam jedini koji je imao sličnih problema u zadnjih mjesec dana sa njima. Ako se ipak odlučite za njih, barem plaćajte preko Paypala da u slučaju problema možete dobiti novac nazad.
Chuckie
Posts: 7466
Joined: 04/01/2011 21:44

#150 Re: Sočiva ili leće...gdje kupiti i vaša iskustva sa nošenjem ..

Post by Chuckie »

Smiješan mi je taj Hamerlik, pa brate svugdje na svijetu ako je cijena nekih leća 30EUR kutija,
kod tih je 12EUR ->bubam. Šuhva da ne može biti veća. Ne bih stavljao svako smeće u oči.

LENSBASE.co.uk je ZAKON!
Post Reply