socijalna pomoć

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#1 socijalna pomoć

Post by despina »

pitanje : da li osoba koja je već duže vremena na birou i dobila je 3 mjeseca novčanu naknadu od biroa ima pravo na neku socijalnu pomoć ako nije zaposlena?
radim neki ko seminar za strance (švabe) i njima nije jasno kako to da država ne pokriva neke troškove života osobe koja nema nikakvih primanja, tj. nije u radnom odnosu. šta da kažem, dobro došli u bosnu :x

znači, primjer je osoba koja nije invalid, radno je sposobna, ali nema posla.... pitanje : kakva primanja može dobiti od države?
hvala na svim odgovorima, tražila sam po internetu zakone, ali mi je malo konfuzno, ako neko ima iskustva bilo bi mi od pomoći ;-)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: socijalna pomoć

Post by PipiDugaDevetka »

despina wrote:pitanje : da li osoba koja je već duže vremena na birou i dobila je 3 mjeseca novčanu naknadu od biroa ima pravo na neku socijalnu pomoć ako nije zaposlena?
radim neki ko seminar za strance (švabe) i njima nije jasno kako to da država ne pokriva neke troškove života osobe koja nema nikakvih primanja, tj. nije u radnom odnosu. šta da kažem, dobro došli u bosnu :x

znači, primjer je osoba koja nije invalid, radno je sposobna, ali nema posla.... pitanje : kakva primanja može dobiti od države?
hvala na svim odgovorima, tražila sam po internetu zakone, ali mi je malo konfuzno, ako neko ima iskustva bilo bi mi od pomoći ;-)
Proguglaj Zakon o socijalnoj zaštiti Kantona Sarajevo, pa sam siguran da ćeš pronaći da se svaki građanin koji osjeća potrebu može obratiti JU Centar za socijalnu zaštitu radi dodjele socijalne pomoći SVAKIH 6 mjeseci. Naravno, postoje uslovi prema tom Zakonu da nema registrovanu vozilicu, da ne plaća porez na dodhodak i slično,...
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#3 Re: socijalna pomoć

Post by despina »

iz nekog razloga ne mogu otvoriti datoteku o zakonima u federaciji, našla sam za rs. čuj svakih 6 mjeseci :shock:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: socijalna pomoć

Post by PipiDugaDevetka »

despina wrote:iz nekog razloga ne mogu otvoriti datoteku o zakonima u federaciji, našla sam za rs. čuj svakih 6 mjeseci :shock:
Ima stalna socijalna pomoć i povremena. Sve regulisano Zakonom. Potraži JU Centar za socijalni rad Kantona Sarajevo, pa potraži potrebne informacije. Ne znam kako je definisana visina socijalne pomoći, ali je sigurno Vlada Kantona to regulisala. Nekada udijele odokativno s obzirom koliko imaju para.

Da se razumijemo, naknade za t.nj., naknade za invalidnine i naknade za protetska pomagala NISU socijalna pomoć!
To su stečena prava!
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#5 Re: socijalna pomoć

Post by Mistik_ »

PipiDugaDevetka wrote:
despina wrote:iz nekog razloga ne mogu otvoriti datoteku o zakonima u federaciji, našla sam za rs. čuj svakih 6 mjeseci :shock:
Ima stalna socijalna pomoć i povremena. Sve regulisano Zakonom. Potraži JU Centar za socijalni rad Kantona Sarajevo, pa potraži potrebne informacije. Ne znam kako je definisana visina socijalne pomoći, ali je sigurno Vlada Kantona to regulisala. Nekada udijele odokativno s obzirom koliko imaju para.

Da se razumijemo, naknade za t.nj., naknade za invalidnine i naknade za protetska pomagala NISU socijalna pomoć!
To su stečena prava!
To su sve oblici socijalne pomoci.

@despina - ako ne mozes otvoriti zakon
http://www.1325.arsbih.gov.ba/wp-conten ... -36-99.pdf


treba to adobe reader da mozes otvarati .pdf format
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#6 Re: socijalna pomoć

Post by despina »

izgleda da moj adobe nešto ne radi kako treba :-?
hvala u svakom slučaju, pogledat ću. iz dana u dan mi je misterija kako socijalno ugroženi ljudi mogu da životare u bih... :cry: na ovakvim primjerima se najbolje vidi kako nam je država u kurcu :|
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#7 Re: socijalna pomoć

Post by Mistik_ »

despina wrote:izgleda da moj adobe nešto ne radi kako treba :-?
hvala u svakom slučaju, pogledat ću. iz dana u dan mi je misterija kako socijalno ugroženi ljudi mogu da životare u bih... :cry: na ovakvim primjerima se najbolje vidi kako nam je država u kurcu :|
Uh jasta je nego u qrcu, tesko da se moze i nazvati drzavom. Postoje zakoni ali su uglavnom samo slova na papiru.

Evo ti u wordu zakon pa skini ako ti treba :D

http://hotfile.com/dl/137567753/9cf25a8/ZAKON_O_OSNOVAMA_SOCIJALNE_ZASTITE.docx.html
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#8 Re: socijalna pomoć

Post by despina »

hvala ti puno :thumbup:

evo jedan od uslova za socijalnu pomoć :

Clan 17.
Lice sa drustveno negativnim ponasanjem, u smislu clana 12. stav 1. tacka 8) ovog
zakona, je lice koje se odaje besposlicarenju, skitnji, prosjacenju, p rostituciji,
alkoholizmu, uzivanju opojnih droga i drugim oblicima drustveno negativnog
ponasanja.
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#9 Re: socijalna pomoć

Post by Mistik_ »

despina wrote:hvala ti puno :thumbup:

evo jedan od uslova za socijalnu pomoć :

Clan 17.
Lice sa drustveno negativnim ponasanjem, u smislu clana 12. stav 1. tacka 8) ovog
zakona, je lice koje se odaje besposlicarenju, skitnji, prosjacenju, p rostituciji,
alkoholizmu, uzivanju opojnih droga i drugim oblicima drustveno negativnog
ponasanja.
Pa socijalna pomoc nije samo materijalno davanje, osobe koje se drustveno negativno ponasaju osim sto stete sebi stete i drustvu pa ih drustvo kao takve treba usmjeriti, obezbjediti im pomoc da uspiju da se vrate drustveno prihvatljivom ponasanju, bilo milom, bilo silom. Ne pomaze drzava ljudima samo zbog ljudi samih nego i zbog sebe.

Medjutim to gore je jedan od primjera mrtvog slova na papiru.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#10 Re: socijalna pomoć

Post by detroit-mercy »

despina wrote:pitanje : da li osoba koja je već duže vremena na birou i dobila je 3 mjeseca novčanu naknadu od biroa ima pravo na neku socijalnu pomoć ako nije zaposlena?
radim neki ko seminar za strance (švabe) i njima nije jasno kako to da država ne pokriva neke troškove života osobe koja nema nikakvih primanja, tj. nije u radnom odnosu. šta da kažem, dobro došli u bosnu :x

znači, primjer je osoba koja nije invalid, radno je sposobna, ali nema posla.... pitanje : kakva primanja može dobiti od države?
hvala na svim odgovorima, tražila sam po internetu zakone, ali mi je malo konfuzno, ako neko ima iskustva bilo bi mi od pomoći ;-)
Ovi sto se javljaju na forum su uglavnom budzetlije :mrgreen: slabo ces tu informacije dobiti :skoljka: .
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#11 Re: socijalna pomoć

Post by despina »

nadala sam se da možda neko radi u centru za socijalnu pomoć ili tako nešto.znači ne govorim o invalidima, šehidima, samohranim majkama, djeci bez roditelja nego o osobi koja nije u radnom odnosu, a kod nas ih ima jaaakooo puno.
elem, njemci se ibrete kako to da ako osoba koja je recimo radno sposobna, a nema posla ne prima konkretnu pomoć...za kiriju, režije, itd itd....treba im poređenje primanja u njemačkoj i naših NEprimanja
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#12 Re: socijalna pomoć

Post by amrica »

despina wrote:nadala sam se da možda neko radi u centru za socijalnu pomoć ili tako nešto.znači ne govorim o invalidima, šehidima, samohranim majkama, djeci bez roditelja nego o osobi koja nije u radnom odnosu, a kod nas ih ima jaaakooo puno.
elem, njemci se ibrete kako to da ako osoba koja je recimo radno sposobna, a nema posla ne prima konkretnu pomoć...za kiriju, režije, itd itd....treba im poređenje primanja u njemačkoj i naših NEprimanja

nema nista, samo zdravstvena ovjerena. i to ako se redovno javlja. a, ima jos i da ne mora placati ovjeru dokumenata.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: socijalna pomoć

Post by PipiDugaDevetka »

Mistik_ wrote: To su sve oblici socijalne pomoci.
@despina - ako ne mozes otvoriti zakon
http://www.1325.arsbih.gov.ba/wp-conten ... -36-99.pdf


treba to adobe reader da mozes otvarati .pdf format
Poštujmo lica iz kolica!

Nije RVI kriv što se desio rat, pa kao dobrovoljac bio teško ranjen. Društvo MORA BITI SOLIDARNO SA NJIM!
On je tom istom društvu dao dio svoga tijela. Nije naknada za invalidninu socijalna pomoć=sadaka, nego njegovo pravo na socijalnu zaštitu!
Post Reply