Snowboard, izbor daske?

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#1 Snowboard, izbor daske?

Post by mačak u čizmama »

Je li problem ako je daska viša ili niža od visine brade, i kako napraviti izbor uopšte, koji su modeli bolji za početnike, koje izbjegavati i tako to...

Svi savjeti dobrodošli :)
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#2

Post by zmijaIzmaj »

i mene ovo interesuje, ono sto sam saznala je da moze biti daska visocija od visine tvoje brade, i vece daske su stabilnije ali se teze kontrolisu...obicno se koriste daske izmedju 140-165 cm ,ali ima i onih od 215 cm...pocetnicima preporucuju manje daske (manje od visine brade)
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#3

Post by Orhanowski »

Bolje da je ispod brade nego iznad, lakse ti je za voziti. Posebno ako ces skakati i slicno. Duze daske su brze, i kako rece Zmija, stabilnije. al ja bih ti ipak preporucio dasku ispod brade, maks do brade. I za pocetnike se ne preporucuje cvrsta daska.
User avatar
labavo
Posts: 16
Joined: 27/10/2004 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Daska ???

Post by labavo »

Evo ovako sto se tice visine daske ona varira ali je po pravilu daska mora da bude +/- dva prsta iznad ili ispod brade. Sto se tice tipa daska postoje dva a to je RACE i FREESTYLE. Za oba tipa imaju i razlicite vrste vezova a to su SOFT I STEP IN ili Hard bindings.
Ako zelis da vozis dasku onako iz razonode ili da si cool :-D , uzmi Freeryde dasku, a ako mislis da se bavis sportskim bordanjem i probijanjem zvucnog zida onda ti je najbolje da uzmes race dasku koja je na Tailu odsjecena i mnogo je uza od Freeride daske,a i duza je mnogo. Za Steep in vezove ti trebaju posebne čizme koje imaju male metalne zakačke na đonu, a za soft čizme ti trebaju obični vezovi koji su dosta jeftiniji od ovih prvih.Eto nadam se da ce ti ovo malo pomoci oko odabira. Sretno i padaj prvo na koljena pa na ruke :-)
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#5 Re: Snowboard, izbor daske?

Post by SaraLe »

mačak u čizmama wrote:Je li problem ako je daska viša ili niža od visine brade, i kako napraviti izbor uopšte, koji su modeli bolji za početnike, koje izbjegavati i tako to...

Svi savjeti dobrodošli :)
Jaooo :D i mene ovo zanima, ali snijega nigdje s glave :shock:
User avatar
olovka
Posts: 23
Joined: 23/01/2007 17:05

#6

Post by olovka »

Vozdra macak :)

e super sto si otvorio ovu temu ili pitanje.
Prvo odgovor: sto je kraci snowboard veca je brzina i lakse je upravljati,
a ako duzi snowboard od tvoje brade....onda djeluje obrnuto od ovog prethodnog.To ti je onako u grubo.
Imas kao sto ovaj rece:
Freecarveboards
Cross-Boards
Freestyle-Boards
Raceboards
Samo nazivi ce te zatrpati.
Najkasnije ces skontat dok koji put pruzis sve 4 uzrak :D :D .
Jako je bitno da znas sta hoces i kako hoces voziti i koji stil.

Ako hoces moj savjet, prije nego sto kupis, iznajmi i testiraj ili posudi.
Ja sam tako poceo...vjeruj mi da se isplatilo. Tad si na granici, da nisi puno izletio para, a da se mozes joc uvijek odluciti koju dasku zelis.

Jos nesto, ne samo zatebe, nego za sve koji citaju, nemojte stediti i testirati sami, isplati se uzeti koji dan kurs. Jer jednom ako se nesto naopako nauci u osnovi, tesko je ispraviti. Najkasnije kad se koska polomi koja, onda se pocne razmisljati. :x :) :x
Jako mnogo raje vidim pocetnike i testiraju, samo gubljenje vremena.
Ovo govorim zato sto vidim iz prakse.

Neznam macak kakav si sa stranim jezicima, ja bih ti mogao sutnuti nake literature na njemackom ili zakaciti kaku stranicu na engleskom.
Osnove imam koliko hoces po web-u.
:-) samo ima dosta profesionalni opisa, kojih brat bratu u zivotu ti nece ni pasti na um.
Ako nista mozes ideju pokupiti sa ovih strana ili vidjeti sta ima novo. :-?

http://snowboarding.about.com/cs/beginn ... toride.htm
http://www.hot-zone.tv/store/index.php
http://www.snowboardladen.com/Results.a ... Gw..&cc=de


Ono sto mene interesuje, gdje postoje podrucija i lokacije po BiH gdje se moze snowboard voziti, volio bih da se i drugi ukljuce u ovu temu.
User avatar
olovka
Posts: 23
Joined: 23/01/2007 17:05

#7

Post by olovka »

Freestyle snowboard se koriste za halfpipe i park. Vecina freestyle snowboard su twin tip snowboard ili directional twin tip snowboard. Twin tip snowboard imaju centrirani "stance" ili stav, sa prednjim i zadnjim djelom identicnim jedan drugom.
Directional-twin tip snowboard izgledaju na prvi pogled kao obicne twin tip snowboard, jedina razlika je ta sto im je zadnji dio tvrdji odprednjeg dijela. Vecina freestyle snowboard je meksa, za razliku od freeride snowboard, sto ih cini laksim za voznju kroz hupsere, izvodjenje raznih trikova i lakse je raditi zavoje. Freestyle snowboard su dobre za pocetnika, zato sto je lakse s njima manevrirati i njihov twin tip dizajn omugacava laksu voznju unatrag .



Freeride snowboard su dobre all-mountain snowboardi, koje su dizajnirane da plutaju u powderu. Imaju direkcionalni oblik, sto znaci da je prednji dio drugaciji od zadnjeg dijela snowboarda (kraj je uglavnom uzi, spljosteniji i kraci od vrha prednjeg dijela).
Freeride snowboard mogu isto biti vozene unatrag, usprkos njihovog direkcionalnog oblika. Tako je i "stance" na freeride snowboarda malo drugacije postavljeno, vise je pomaknut unazad, prema kraju.
Freeride snowboardi su takodje nesto tvrdji od freestyle snowboarda. Freeride snowboard je takodje dobar izbor za pocetnik(a)e.



Carving snowboard su koristene od strane snowboard "race" takmicara.
Carvin snowboard imaju jako uzak struk , sa spljostenim krajem i jako su cvrste i neflexibilne. Dobre su za izvodjenje brzih zavoja i izgledaju kao jedna velika skija.
Takav snowboard nije bas namjenjen za pocetnike, vec je koriste uglavnom iskusniji (snow) boarderi.
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#8

Post by Lady Saray »

bitna je i sirina daske da ti ne vire prsti i pete
i daska se bira i prema tezini i visini ne samo da je oko brade
User avatar
olovka
Posts: 23
Joined: 23/01/2007 17:05

#9

Post by olovka »

Lady Saray mozemo mi o ovome macku roman sastaviti,
mora sam jednom testirati, na kraju ce sam sebi prilagoditi sta mu odgovara.
Imas pravo, ja sam zaboravio to i napisati oko sirine daske.
Doce to sve na svoje mjesto cim on pocne.
Ja sam takodje mnogo stvari promjenuo, kad pogledam pocetak i danas
kako i kakav snowboard vozim :roll:
Post Reply