Snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#551 Re: Snovi

Post by Rolo »

Ne postoji tako nešto kao precizna interpretacija sna. Osim u doktrinalnoj psihoanalizi i sljedbenicima čije su teorije već odavno u slijepoj ulici.
Savremene teorije imaju pragmatičan pristup snovima, a simboli služe samo kao asocijacije koje potpomažu terapiju, ali ne objašnjavaju ništa.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#552 Re: Snovi

Post by Rolo »

Pa baš to, svako najbolje objašnjava svoje snove (ako ih se sjeća i pogotovo ako ih s nekim podijeli, pa se odmotaju asocijacije i ideje).
Ne znam na koje vrste snova misliš, ima dosta tih zbunjujućih knjiga o simbolima za tumačenje snova i zajedljivih debata između frojdijanaca, jungijanaca, geštaltista itd.
Po meni, snovi pokazuju naše najdublje probleme koji više nisu cenzurisani riječima, nego se iskazuju originalnije, kroz vizuelne slike.
Tako mislim da postoje samo dvije vrste sna po svom sadržaju; oni koji otkrivaju potisnute strahove i oni koji otkrivaju potisnute želje.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#553 Re: Snovi

Post by Russki »

Rolo wrote:Pa baš to, svako najbolje objašnjava svoje snove (ako ih se sjeća i pogotovo ako ih s nekim podijeli, pa se odmotaju asocijacije i ideje).
Ne znam na koje vrste snova misliš, ima dosta tih zbunjujućih knjiga o simbolima za tumačenje snova i zajedljivih debata između frojdijanaca, jungijanaca, geštaltista itd.
Po meni, snovi pokazuju naše najdublje probleme koji više nisu cenzurisani riječima, nego se iskazuju originalnije, kroz vizuelne slike.
Tako mislim da postoje samo dvije vrste sna po svom sadržaju; oni koji otkrivaju potisnute strahove i oni koji otkrivaju potisnute želje.
Složio bih se s ovim boldanim.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#554 Re: Snovi

Post by Russki »

Eurosa wrote:
Russki wrote:
Rolo wrote:Pa baš to, svako najbolje objašnjava svoje snove (ako ih se sjeća i pogotovo ako ih s nekim podijeli, pa se odmotaju asocijacije i ideje).
Ne znam na koje vrste snova misliš, ima dosta tih zbunjujućih knjiga o simbolima za tumačenje snova i zajedljivih debata između frojdijanaca, jungijanaca, geštaltista itd.
Po meni, snovi pokazuju naše najdublje probleme koji više nisu cenzurisani riječima, nego se iskazuju originalnije, kroz vizuelne slike.
Tako mislim da postoje samo dvije vrste sna po svom sadržaju; oni koji otkrivaju potisnute strahove i oni koji otkrivaju potisnute želje.
Složio bih se s ovim boldanim.

sto znaci da ces dobiti batine 8-)
Ahahahaha, ma nemoj :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#555 Re: Snovi

Post by Russki »

Ne znam, nisam ja odavde. :kiss: :mrgreen:
johntitor
Posts: 31
Joined: 02/11/2014 12:16

#556 Re: Snovi

Post by johntitor »

:D
Last edited by johntitor on 13/11/2014 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#557 Re: Snovi

Post by Logovan »

Ovaj @johntitor izgleda da nema tipke enter na tastaturi.
groove
Posts: 4644
Joined: 13/10/2007 08:18

#558 Re: Snovi

Post by groove »

--
Last edited by groove on 30/11/2014 08:37, edited 1 time in total.
johntitor
Posts: 31
Joined: 02/11/2014 12:16

#559 Re: Snovi

Post by johntitor »

:lol:
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#560 Re: Snovi

Post by mariner »

@ sherbett
1.Svaki san je reakcija nesvjesnog na nase svjesne stavove.
2.San je nsv. tvorevina koja ima jasan asocijativni odnos sa svjesnim ( dnevnim) zivotom i aktuelnim problemima.
3.Snovi mogu biti reaktivni( traumatski), ispunjenje zelja, anticipiracuci( finalno usmjereni ) i anksiozni.
4.Snovi se mogu dovesti u vezu ispunjenja zelja bilo neke potisnute koja trazi ispunjenje kroz fantaziju.( kauzalni pristup)
5.Finalna orjentacija bi rekla da snovi imaju jedan pripremajuci efekat na neki predstojeci problem kojeg licnost sanjac nije dorastao, pa san demonstrira jednu olaksavajucu situaciju koja ima svrhu osjecanja koja se vezu za bjeg od realnosti ili stvarnih problema.( finalni pristup)
6.I kauzalni( freud) i finalni ( adler) nacin tumacenja odgovara trazenju potisnutih zelja bili seksualnog nagona ili nagona volje za moc.
7. Jung sjedinjuje ove pristupe i smatra validnim i primjenjuju se individualno u skladu sa sadrzajem sna i stanjem licnosti snevaca.
8. Kompenzatorna funkcija sna( jung) bi odgovarala pokusaju prirode u nama da poravnja debalans izmedju svjesnih stremljenja i nsv.
San pokusava popraviti ili ukazati pogresne svjesne stavove ili pogresan sv.odnos prema samom sebi ili vanjskim zbivanjima. Svaka jednostranost sv. stava pobudjuje kontrastno javljanju nsv.reakcija koje imaju za svrhu poravnjanja u pravcu izgradnje licnosti( individuacija)
9.Svaki slom sv.stava ili pogresno zivotno kretanje pobudjuje i prestrojava proslost iz nsv. i tako ga aktivira simbolicno u pokusaju ukazivanja sanjacu na moguce promjene koje su cesto neophodne i sve dok se to ne postigne nsv. moze biti kobno nametljivo sa svojim javljanjem i ometanjima kao jedan prisilni fenomen stranopg neugodnog tjela.
10. Mali snovi bi bili svo oni svakodnevni ostaci i dogadjaji koji su blago kompenzatorne prorode, a veliki snovi bi bili od najveceg unacaja za proces individuacije( Jung)
11.Svaki san se mora tumaciti tako sto sanjac mora asocijacijama iz svakodnevnog zivota povezivati elemente sna i ubliciti ih u smisao, a to znaci za svaki isti san kod vise sanjaca moze imati sasvim razlicite uzroke i tumacenja..Ako se san ne moze dovesti u poznate dozivljaje sanjaca jer na to nema asocijacija, onda se priseze simbolicnom tumacenju snova na arhetipskoj osnovi.( kad se pojave zbunjujuci mitoloski snovi koji imaju slozene pojave a sanjacu su potpuno strani sa jakim emocionalnim pecatom)
12. Pracenje serije snova od 50 ili 100 uzastopnih snova je moguce uociti o kojim se snovima radi i oko kojih se problema vrte, inace pojedinacna tumacenja su cesto promasaj.
13. Samo sanjac moze prepoznati dali mu je tumacenje sjelo i uklopilo se, jer cesto tumac namece na stetu svoje sudove i misli da je u pravu, a cesto se dokaze vremenom da se grijesilo i to naveliko.
14.Po Jungu snovi su putokaz nsv. psihe i cijele licnosti i od najvece vaznosti za dijagnostiku trenutnog stanja.
Zato se svakom snu prilazi individualno poznavajuci osobu i njene sve elemente zivota a sanovnici i sabloni simbola su potpuna greska.
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#561 Re: Snovi

Post by Logovan »

Dešava li se još nekome da mu neka osoba u snu govori koliko je sati i da se mora pod hitno probuditi jer će zakasniti? :D Kada se probudiš, bude tačno onoliko sati koliko ti je ta osoba rekla u snu. :D Meni se ovo desilo jučer ujutro, tj. u ponedjeljak, ali nije prvi put.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#562 Re: Snovi

Post by walter kurtz »

Logovan wrote:Dešava li se još nekome da mu neka osoba u snu govori koliko je sati i da se mora pod hitno probuditi jer će zakasniti? :D Kada se probudiš, bude tačno onoliko sati koliko ti je ta osoba rekla u snu. :D Meni se ovo desilo jučer ujutro, tj. u ponedjeljak, ali nije prvi put.
Image
:P
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#563 Re: Snovi

Post by Cherry-Cherry »

Sanjala sam, da sam nekoga prebila... Odnosno jedna osoba i ja smo prebile druge dvije osobe... :mrgreen:
Rexi1
Posts: 208
Joined: 04/04/2015 15:56

#564 Re: Snovi

Post by Rexi1 »

Snovi su nase zelje i strahovi.Mislim da je ovo debela istina :)))
Yapi Yapo
Posts: 1074
Joined: 06/11/2013 02:19

#565 Re: Snovi

Post by Yapi Yapo »

Cherry-Cherry wrote:Sanjala sam, da sam nekoga prebila... Odnosno jedna osoba i ja smo prebile druge dvije osobe... :mrgreen:
blago tebi, ja u snu ne mogu ni da zamahnem :(
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#566 Re: Snovi

Post by U-zap »

Sinoc sam sanjao da plutam u kosmosu ali sam bio svjestan da sanjam. Poceo sam razmisljati o nastanku svega toga tj.kosmosa i onda sam poceo razmisljati o bogu tj.zasto se ne ukaze ako vec postoji. Onda sam odlucio da se probudim medjutim nisam mogao. U tom trenutku se ukazala neka masa u koju sam poceo ponirati i imao sam osjecaj da nestajem, kao da se nikad necu probuditi. Nakon toga sam se probudio ali puls mi je bio sasvim normalan
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#567 Re: Snovi

Post by Njanjavi »

Ja sanjah method man-a blizu pijace u zenici, na bulevaru.
Kao frajer nudi meni i haveru nekom zhvake neke koje mjenjaju percepciju.
Zvacem kad svjet postaje crvenkasto smedj, i nema materijala i objekata iz ove normalne dimenzije, vec samo na nebu jako visoko kao neki oblak, koji povremeno svjetluca nekako, organski lici kao list ali je masivno, ogromno, i za to znamo kao da je baza, a nedaleko od toga, nesta najslicnije onim kulama u tuzli od termoelektrane, samo mnogo veche, cetri jedna uz drugu, sezhe do stratosfere, i na vrhu kao plamen, crpe naftu kao.
Pomislim da nije to jedan od glavnih razloga sto je planeta tu tako zasticena od ostatka galaktickih posjetioca.
Zbog sistema i nesmetanog crpljenja tog resursa.
Gotivno lud san :roll:
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#568 Re: Snovi

Post by Kaligrafija »

Njanjavi wrote:Ja sanjah method man-a blizu pijace u zenici, na bulevaru.
Kao frajer nudi meni i haveru nekom zhvake neke koje mjenjaju percepciju.
Zvacem kad svjet postaje crvenkasto smedj, i nema materijala i objekata iz ove normalne dimenzije, vec samo na nebu jako visoko kao neki oblak, koji povremeno svjetluca nekako, organski lici kao list ali je masivno, ogromno
, i za to znamo kao da je baza, a nedaleko od toga, nesta najslicnije onim kulama u tuzli od termoelektrane, samo mnogo veche, cetri jedna uz drugu, sezhe do stratosfere, i na vrhu kao plamen, crpe naftu kao.
Pomislim da nije to jedan od glavnih razloga sto je planeta tu tako zasticena od ostatka galaktickih posjetioca.
Zbog sistema i nesmetanog crpljenja tog resursa.
Gotivno lud san :roll:
Manje droge konzumirati... :D :D :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#569 Re: Snovi

Post by asurbanipal »

U zadnjih nekoliko mjeseci često sanjam. Snovi su nerijetko čudni, tajnoviti ili se prikazuju u formi pitanja.

Mene zanima šta znači kada ti se postavi pitanje u snu na zamagljenom prozoru?

Ili npr. čitaš knjigu u kojoj su slova mutna i nejasna i naiđeš na pasus podvučen žutim flomasterom, a onda čuješ glas koji ti kaže šta piše tu gdje je obilježeno flomasterom.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#570 Re: Snovi

Post by Diwan »

asurbanipal wrote:U zadnjih nekoliko mjeseci često sanjam. Snovi su nerijetko čudni, tajnoviti ili se prikazuju u formi pitanja.

Mene zanima šta znači kada ti se postavi pitanje u snu na zamagljenom prozoru?

Ili npr. čitaš knjigu u kojoj su slova mutna i nejasna i naiđeš na pasus podvučen žutim flomasterom, a onda čuješ glas koji ti kaže šta piše tu gdje je obilježeno flomasterom.
Zar ti nisi Poslanik i Tito ... :D da ne kažem šta drugo.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#571 Re: Snovi

Post by asurbanipal »

Diwan wrote:
Zar ti nisi Poslanik i Tito ... :D da ne kažem šta drugo.

Najbolji tumač snova je sami sanjar.

Svi smo mi Poslanici, samo što rijetki to spoznaju.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#572 Re: Snovi

Post by Diwan »

asurbanipal wrote:
Diwan wrote:
Zar ti nisi Poslanik i Tito ... :D da ne kažem šta drugo.

Najbolji tumač snova je sami sanjar.

Svi smo mi Poslanici, samo što rijetki to spoznaju.
Samo ne znam šta radiš na forumu postavljajući pitanja da ti se da odgovor na vlastite snove. Ovo drugo ne bih komentarisao, jer se nebuloze ne komentarišu.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#573 Re: Snovi

Post by asurbanipal »

Diwan wrote: Samo ne znam šta radiš na forumu postavljajući pitanja da ti se da odgovor na vlastite snove. Ovo drugo ne bih komentarisao, jer se nebuloze ne komentarišu.
S obzirom na kvalitet tema u zadnje vrijeme, forum mi predstavlja mjesto dobro šege i zaebancie.

Manja je nebuloza slijediti unutašnjeg Poslanika od vjerovanja u aliene, da je Elvis živ ili pećinskog Spasitelja.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#574 Re: Snovi

Post by Diwan »

asurbanipal wrote:
Diwan wrote: Samo ne znam šta radiš na forumu postavljajući pitanja da ti se da odgovor na vlastite snove. Ovo drugo ne bih komentarisao, jer se nebuloze ne komentarišu.
S obzirom na kvalitet tema u zadnje vrijeme, forum mi predstavlja mjesto dobro šege i zaebancie.

Manja je nebuloza slijediti unutašnjeg Poslanika od vjerovanja u aliene, da je Elvis živ ili pećinskog Spasitelja.
Samo što si neiskren i sam sebi kontradiktoran, pa kad nemaš drugog načina da se 'odbraniš' onda izmišljaš Elvisa. Šta drugo očekivati od ex šije.

Da ponovim; ako si ti sam sebi Poslanik i ako je sam sanjač najbolji tumač, zašto si postavio pitanje da ti se rastumači san?
Mene zanima šta znači kada ti se postavi pitanje u snu na zamagljenom prozoru?
Samo nemoj demagogije, jer je to svojstvo hodža
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#575 Re: Snovi

Post by asurbanipal »

Diwan wrote:
Samo nemoj demagogije, jer je to svojstvo hodža

Život je lijep ali i kontradiktoran, upravo poput Poslanika ili Knjige koju slijediš, Boga u kojeg vjeruješ.

Doduše, to nije tema ove priče, ali si je prvi načeo.
Post Reply