Snobizam u slikarstvu

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1 Snobizam u slikarstvu

Post by Vam »

Kakva je to osobina gdje ljudi sebe tako nadmeno postavljaju iznad ostalih?
Temu sam naslovio Snobizam u slikarstvu jer mi se cini da se tu najlakse uocava. Tako da razgovor moze teci u smjeru generalnog razgovora o ustogljenosti ili se zadrzati u okvirima likovne umjetnosti.
Likovna umjetnost se kroz stoljeca razvijala i zivjela u razlicitim pravcima, da bi dosli do toga gdje imamo potpuni preokret od Renesanse (uzeo bih ovaj period kao vrhunac u historiji slikarstva) do Moderne i Postmoderne gdje je odsustvo strukture ili standarda jedno od obiljezja ovih pravaca. Ta promjena koja generalno pocinje sa francuskom avangardom, dovodi do jednog novog oblika snobizma (vjerujem da je uvijek postojao, mada imam dojam da dozivljava procvat u nase vrijeme). Danas mozemo naci primjere gdje ljudi kupuju slike apstraktne umjetnosti do juce nepoznatih, a danas "velikih majstora" na aukcijama placajuci ih milione dolara "s odusevljenjem" jer je jednostavno to trenutno popularno. Galerije i kriticari stvaraju skoro pa mitski status oko pojedinih imena, gradovi izdvajaju ogromne pare iz budzeta placajuci besmislene projekte "visoke kulture", a sve u cilju zarade i popularnosti.
Bilo kakva kritika ovakvog abnormalnog ponasanja dobije odgovor kako se ta umjetnost ne razumije. I onda proradi upravo taj snobizam, strah da se na nas ne gleda kao na neupucene i zaostale, pa se i mi "odusevljavamo"... realno skrabotinama.
Takodje da se ne shvati pogresno, ovdje ne iznosim definiciju sta je umjetnost, a sta ne i kakva bi trebala biti, a kakva ne. Jednostavno patern ovakvog blesavog ponasanja je neupitan. Postoje ljudi koji prave sale ostavljajuci nasumicno predmete u galerijama apstraktne umjetnosti koji nisu dio izlozbe i niko to ne primjeti. Ljudi se bave prevarama prodajuci slike po astronomskim cijenama, koje su prethodno sami samo onako zbrljali ili kupili na ulici jeftino i to pod izmisljenim imenima kao vrhunskih umjetnika. Kao da smo slijepi pored ociju...
Post Reply