Snimak radara valjan samo ako je policajac koristio tronozac

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Mini_Star

Snimak radara valjan samo ako je policajac koristio tronozac

Post by Mini_Star » 10/10/2011 11:23

Cuo sam da u zakonu o saobracaju stoji kako te policajac ne moze kazniti za prebrzu voznju ako pri mjerenju brzine radarom radar nije bio postavljen na tronozac. Interesuje me da li je to istina i o kojem clanu zakona se radi? Druga stvar na koju bih zelio skrenuti paznju su stacionarni radari. Neki od njih nemaju urbanisticku dozvolu tako da je upitna legalnost istih. Konkretno, radar prije Hadzica nema urbanisticku dozvolu.
Last edited by Mini_Star on 10/10/2011 11:49, edited 1 time in total.

DoradO

Re: Snimak radar valjan samo ako je policajac koristi tronozac

Post by DoradO » 10/10/2011 11:46

inace ne radim OT, al buraz daj sredi naslov, 5x sam citao sve kontam preskacem slova kad ono nije do mene :-) :lol:

Mini_Star

Re: Snimak radar valjan samo ako je policajac koristi tronozac

Post by Mini_Star » 10/10/2011 11:50

DoradO wrote:inace ne radim OT, al buraz daj sredi naslov, 5x sam citao sve kontam preskacem slova kad ono nije do mene :-) :lol:

Hahaha. Nisam ni primjetio.

Dendrlix
Has thanked: 8 times

Re: Snimak radara valjan samo ako je policajac koristio tronozac

Post by Dendrlix » 10/10/2011 13:31

Mini_Star wrote:Cuo sam da u zakonu o saobracaju stoji kako te policajac ne moze kazniti za prebrzu voznju ako pri mjerenju brzine radarom radar nije bio postavljen na tronozac. Interesuje me da li je to istina i o kojem clanu zakona se radi? Druga stvar na koju bih zelio skrenuti paznju su stacionarni radari. Neki od njih nemaju urbanisticku dozvolu tako da je upitna legalnost istih. Konkretno, radar prije Hadzica nema urbanisticku dozvolu.

Pravilnik o upotrebi radara za mjerenje brzine, a propisao ga neki ministar unutrasnjih poslova KS.

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 10/10/2011 14:24

a šta ako drot sjedi na tronošcu s "pištoljem" u ruci, a kolega na zadnjem sjedištu golfa?

pika li se taki snimak ? 8-)

Comrad

Post by Comrad » 10/10/2011 16:53

Imas dvije opcije, platiti kaznu ili podmititi. Postoji i ona treca da ce te policajac pustiti, ako nisi napravio neki veci prekrsaj i ako si normalan.

Prepiranje, vadjenje tih clanova iz zakona i sl., mislim da provjereno ne pali. Samo ces navuc jos vecu kaznu.

suljke

Post by suljke » 10/10/2011 20:32

Ima u zakonu da mora lijevim okom da nisani, a desnom rukom da drzi radar i da kaziprstom okida. Takodje mora da ima crne cipele i da mu je desna noga ispred tronozca radara.
Ako ne ispunjava ove uslove brzina pada na sudu

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 10/10/2011 20:40

Mislim da ovo nije tačno. Postoje radari koji uopće nisu namjenjeni za tripode/stative. Čini mi se da je mahalanjem došlo do pogrešnog razumijevanja. Istina je da rezultati određenih radara koji se koriste nisu relevantni na sudu, jer je tim radarima davno prošao rok, bez obzira na baždarenja. Možda su to upravo radari koji nemaju tronožac, pa stoga ovaka interpretacija ...

mayab
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post by mayab » 10/10/2011 23:04

I mene ovo jako zanima, a procitah prije godinu dvije , a odnosi se na HR, da mjerenje nije validno ako je vanjska temperatura ispod +10 stepeni C!
Zna li iko pravu istinu o ovim "mitovima" ?

Mini_Star

Post by Mini_Star » 11/10/2011 08:59

Svi se ovdje zezaju a stvar je opet koliko-toliko ozbiljna jer se radi o krsenju zakona od strane policije i naravno o kazni koju placas. Sve je fino dok te ne zaustave i ne pocnu popunjavati uplatnicu. Naravno, ako si kriv, kriv si.

Neko je spomenuo dvije opcije: platiti kaznu ili podmititi. Ima i treca opcija. Sud. ;)

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 11/10/2011 09:34

ljudi, zajebite te mitove jer nemaju veze s zdravim mozgom. desetine inženjeta mozgali godinama da naprave uređaj, milioni se skršili, iste uređaje nabavljaju širom svijeta policije u normalnim državama, i sad se našli naši da pametuju kako je moguče zajebati radar vako il nako.

one "pištolje" koje koristi murija, može se i montirati na tronožac i tako je namjenjen da radi da se drotu ruka nebi umorila. što se tiče šuplje da se radar može zajebati tako što se trzne rukom prema naprijed il nazad (a čuo sam taku glupost mnogo puta).. pa nemože, jerbo iz "pištolja" ne izlazi ptica koja leti do auta, očita brzinu na tabli pa se vrati nego izlazi više laserskih zraka, a laserska zraka valjda znate koju brzinu ima.

radar griješi samo ako je loše baždaren, drugačije ga prevariti nemožete (osim anti-radarom)

mali Ninja

Post by mali Ninja » 11/10/2011 09:49

Mini_Star wrote:Svi se ovdje zezaju a stvar je opet koliko-toliko ozbiljna jer se radi o krsenju zakona od strane policije i naravno o kazni koju placas. Sve je fino dok te ne zaustave i ne pocnu popunjavati uplatnicu. Naravno, ako si kriv, kriv si.

Neko je spomenuo dvije opcije: platiti kaznu ili podmititi. Ima i treca opcija. Sud. ;)

kod mene nije bilo trece opcije, potpisao da hocu na sud i nikom nista, da bi prilikom registracije rekli imas neplaćene kazne :-D

moj savjet, najbolje vam je na licu mjesta rješiti stvari ili bar dobiti nalog na licu mjesta, ako ne želite da plaćate kamatu zbog prekoračenja roka plaćanja :)

atko

Post by atko » 11/10/2011 10:14

zakonom bih uveo crne kutije koje bi biljezile sve i bile pracene gps+gsm ... pa izvolte jurcati i onda trazite po zakonima jel smije policajac biti nepocesljan kad napravi snimak radarom :roll:

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 11/10/2011 12:03

atko wrote:zakonom bih uveo crne kutije koje bi biljezile sve i bile pracene gps+gsm ... pa izvolte jurcati i onda trazite po zakonima jel smije policajac biti nepocesljan kad napravi snimak radarom :roll:

Toyota od ove godine ima nešto slično, ali samo za vlastite servisne potrebe :)

Post Reply