Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#5676 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 »

NSP,
Bogami Enver pored njih...stvarno ga nisam prije vidio.
Jedino ne znam tačnu lokaciju ove kuće.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5677 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 06/01/2021 20:47 NSP,
Bogami Enver pored njih...stvarno ga nisam prije vidio.
Jedino ne znam tačnu lokaciju ove kuće.
Kuća rahmetli Avde Lisice poginuo na Nišićkoj visoravni 1994 ,pripadnik 101 brigade
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5678 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

JNA ''pasiva je bila u pitanju koliko sam upamtio dizajn modela, saborac koji ju je ''dužio'' sigurno ne bi kao ja laik popušio foru zasljepljenja. Ali kad' ne znaš svašta te nešto može privremeno izbaciti iz stroja. Hvala ti na pojašnjenju @mstar zbog drugih, a ja sam svakako popušio foru. Šiljili su svijetleće rakete nad Mojmilom intenzivnije i tokom od akšama do svitanja , kada su borbene grupe iz grada priticale u pomoć braniocima Dobrinje. @EmirEmir, mene je rahmetli Velić Suad kao vodič sa Mojmila haman do ulaska u Dobrinju ispratio, školski mi drug.
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5679 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

jefff wrote: 06/01/2021 20:01 Za rahmetli Enka Sakica dvije stvari su bile pogubne. Dao je znacajna sredstva za naoruzanje i mozda, jos vise ga je kostalo to sto je komandovao jedinicom ZB u Dobrovoljackoj. Glavi mu nije bilo spasa.
Imer Pezo u svom Ratnom dnevniku '92 navodi iznos od preko 200 000 njemačkih maraka da je dao doprinos odbrani. Bio je komandir najbrojnije jedinice Bosna-e 22, i logično je da u protjerivanju izdajničke JnA bude sa svojim saborcima njen flaster. Obavještajna zajednica tvrdi da nije ubijen od neprijatelja direktno. Na neki indirektan način da, ali i dalje ostaju nepoznanice ko,šta, gdje, kako, ...

Ovako nešto smo skidali na tri nogare , bez ovog kundaka , neke su se ''papučice'' umjesto okidača koristile, a optika koju smo ili ugrađivali ili je bila ugrađena na taj model PKT mitraljeza je vjerovatno ZRAK-ova
Image
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5680 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trambusek88 »

Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 19:33 Za ubistvo Šakića imaju tri tačke, Rezervoar i JNA ako je balkon stana bio okrenut ne prema C fazi, nego u park B faze. Kroz procjep između zgrada je mislim moguće bilo imati pravaca sa Rezervoara do balkona i Envera sa motorolom kao metom do pola tijela. A mogao je biti meta i iz Mlažana ako mu je balkon stana gledao pravo na C fazu i desno bočno na naselje Mlađene, od cca petog sprata pa naviše. Locirao sam strjelicom moguću zgradu gdje je imao stan jer dole u park površini je ploča sa imenom i datumom pogibije Šakića. I još jedna mogućnost je, da je ubijen od naše ruke, tj od ''svojih''. Jedino što je sigurno je da je ubijen tj likvidiran. Odakle, tj iz kojeg pravca to je nepoznanica i danas.

Nama je za ta dva slučaja(Šakić i Čamdzić) potreban pogled sa Rezervoara i ugao pokrivanja od oko najviše 45 stepeni udesno od tačke gledanja sa Rezervoara. Jer od rubnog dijela B-faze do rubnog dijela C-faze je međuprostor parkinga cca 50 m, četiri auto trake cca 20 m, parking cca 50 m i još 20-tak metara do mjesta tj zgrade gdje je pogođen rahmetli Eniz. I ja sam mišljenja da se snajperski malo šiljilo iz Mlađana, ali jedan komšija iz te zgrade je prst usmjerio ka tom naselju. Tehnički itekako moguće i iz Mlađena i sa Rezervoara. Eto, tako stvari stoje za sada. Ako @doz zagrize i neki satelit iz 2002 skocka kao prilog, stvari bi sigurno bile jasnije ako ne i jasne. To su naši ubijeni sugrađani, saborci, komšije...to je autentična priča o ''stranama''.

Slažem se za mjesto i ulogu Zurapia tada, on se pominje kao zahvalan saradnik i kada je minsko polje oko jna utvrde u pitanju. Jest' da je ljuta nevolja i pragmatizam u pitanju, ali onom ko je naredio uništavanje vlastitog ppložaja treba prećutno biti zahvalan. Sila je gore bila velika za nas, bez protivoklopnih sredstava iz Pretisa neosvojiva. Od te akcije smo se mi motali redovno oko Rezervoara i zone odgovornosti rahmetli Salčina. Šakić Eno je sa većom borbenom grupom B-22 mislim bio učesnik akcije Pretis.
Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5681 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 21:09 JNA ''pasiva je bila u pitanju koliko sam upamtio dizajn modela, saborac koji ju je ''dužio'' sigurno ne bi kao ja laik popušio foru zasljepljenja. Ali kad' ne znaš svašta te nešto može privremeno izbaciti iz stroja. Hvala ti na pojašnjenju @mstar zbog drugih, a ja sam svakako popušio foru. Šiljili su svijetleće rakete nad Mojmilom intenzivnije i tokom od akšama do svitanja , kada su borbene grupe iz grada priticale u pomoć braniocima Dobrinje. @EmirEmir, mene je rahmetli Velić Suad kao vodič sa Mojmila haman do ulaska u Dobrinju ispratio, školski mi drug.
Image
Znao sam rahmetli Velića,dobar momak bio.Par naših momaka su isto bili vodiči do Dobrinje.A te rakete su počele poslije prvih barikada,provjera nečeg,šta več to nebih znao.Obično prva je išla od Crkve sa Veljina,pa iz kasarne pa onda iz Nedžarića su objasavali Mojmilo i Dobrinju
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5682 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

trambusek88 wrote: 06/01/2021 21:45
Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 19:33 Za ubistvo Šakića imaju tri tačke, Rezervoar i JNA ako je balkon stana bio okrenut ne prema C fazi, nego u park B faze. Kroz procjep između zgrada je mislim moguće bilo imati pravaca sa Rezervoara do balkona i Envera sa motorolom kao metom do pola tijela. A mogao je biti meta i iz Mlažana ako mu je balkon stana gledao pravo na C fazu i desno bočno na naselje Mlađene, od cca petog sprata pa naviše. Locirao sam strjelicom moguću zgradu gdje je imao stan jer dole u park površini je ploča sa imenom i datumom pogibije Šakića. I još jedna mogućnost je, da je ubijen od naše ruke, tj od ''svojih''. Jedino što je sigurno je da je ubijen tj likvidiran. Odakle, tj iz kojeg pravca to je nepoznanica i danas.

Nama je za ta dva slučaja(Šakić i Čamdzić) potreban pogled sa Rezervoara i ugao pokrivanja od oko najviše 45 stepeni udesno od tačke gledanja sa Rezervoara. Jer od rubnog dijela B-faze do rubnog dijela C-faze je međuprostor parkinga cca 50 m, četiri auto trake cca 20 m, parking cca 50 m i još 20-tak metara do mjesta tj zgrade gdje je pogođen rahmetli Eniz. I ja sam mišljenja da se snajperski malo šiljilo iz Mlađana, ali jedan komšija iz te zgrade je prst usmjerio ka tom naselju. Tehnički itekako moguće i iz Mlađena i sa Rezervoara. Eto, tako stvari stoje za sada. Ako @doz zagrize i neki satelit iz 2002 skocka kao prilog, stvari bi sigurno bile jasnije ako ne i jasne. To su naši ubijeni sugrađani, saborci, komšije...to je autentična priča o ''stranama''.

Slažem se za mjesto i ulogu Zurapia tada, on se pominje kao zahvalan saradnik i kada je minsko polje oko jna utvrde u pitanju. Jest' da je ljuta nevolja i pragmatizam u pitanju, ali onom ko je naredio uništavanje vlastitog ppložaja treba prećutno biti zahvalan. Sila je gore bila velika za nas, bez protivoklopnih sredstava iz Pretisa neosvojiva. Od te akcije smo se mi motali redovno oko Rezervoara i zone odgovornosti rahmetli Salčina. Šakić Eno je sa većom borbenom grupom B-22 mislim bio učesnik akcije Pretis.
Image
Odavde se vidi kakav su pregled imali sa vodovoda
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#5683 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by jefff »

Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 21:27
jefff wrote: 06/01/2021 20:01 Za rahmetli Enka Sakica dvije stvari su bile pogubne. Dao je znacajna sredstva za naoruzanje i mozda, jos vise ga je kostalo to sto je komandovao jedinicom ZB u Dobrovoljackoj. Glavi mu nije bilo spasa.
Imer Pezo u svom Ratnom dnevniku '92 navodi iznos od preko 200 000 njemačkih maraka da je dao doprinos odbrani. Bio je komandir najbrojnije jedinice Bosna-e 22, i logično je da u protjerivanju izdajničke JnA bude sa svojim saborcima njen flaster. Obavještajna zajednica tvrdi da nije ubijen od neprijatelja direktno. Na neki indirektan način da, ali i dalje ostaju nepoznanice ko,šta, gdje, kako, ...

Ovako nešto smo skidali na tri nogare , bez ovog kundaka , neke su se ''papučice'' umjesto okidača koristile, a optika koju smo ili ugrađivali ili je bila ugrađena na taj model PKT mitraljeza je vjerovatno ZRAK-ova
Image
Naravno. Slucaj je zabasuren do kraja.
Ove sijace smo mi dobijali iz Sjeverne Koreje.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5684 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 21:27
jefff wrote: 06/01/2021 20:01 Za rahmetli Enka Sakica dvije stvari su bile pogubne. Dao je znacajna sredstva za naoruzanje i mozda, jos vise ga je kostalo to sto je komandovao jedinicom ZB u Dobrovoljackoj. Glavi mu nije bilo spasa.
Imer Pezo u svom Ratnom dnevniku '92 navodi iznos od preko 200 000 njemačkih maraka da je dao doprinos odbrani. Bio je komandir najbrojnije jedinice Bosna-e 22, i logično je da u protjerivanju izdajničke JnA bude sa svojim saborcima njen flaster. Obavještajna zajednica tvrdi da nije ubijen od neprijatelja direktno. Na neki indirektan način da, ali i dalje ostaju nepoznanice ko,šta, gdje, kako, ...

Ovako nešto smo skidali na tri nogare , bez ovog kundaka , neke su se ''papučice'' umjesto okidača koristile, a optika koju smo ili ugrađivali ili je bila ugrađena na taj model PKT mitraljeza je vjerovatno ZRAK-ova
Image
PKT je u sustini PKM samo verzija za vozila - nema kundaka a rapetiranje prilagodjeno mehanizmu u kupoli ili na kupoli + elektromagnetni uredjaj za povlacenje obaraca ili mehanizma okidanja (sa tim da se moze sve isto koristiti "mehanicki" od strijelca u slucaju potrebe)

Image

Image
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#5685 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

MorningStar wrote: 06/01/2021 22:16 PKT je u sustini PKM samo verzija za vozila - nema kundaka a rapetiranje prilagodjeno mehanizmu u kupoli ili na kupoli + elektromagnetni uredjaj za povlacenje obaraca ili mehanizma okidanja (sa tim da se moze sve isto koristiti "mehanicki" od strijelca u slucaju potrebe)

Image

Image
PKT ima i težu, masivniju cijev od PKM.

Odgovarajući puškomitraljezi / mitraljezi jugoslavenske proizvodnje su M84 (kao PKM) i M86 (kao PKT).
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5686 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Seawolf wrote: 06/01/2021 22:31
MorningStar wrote: 06/01/2021 22:16 PKT je u sustini PKM samo verzija za vozila - nema kundaka a rapetiranje prilagodjeno mehanizmu u kupoli ili na kupoli + elektromagnetni uredjaj za povlacenje obaraca ili mehanizma okidanja (sa tim da se moze sve isto koristiti "mehanicki" od strijelca u slucaju potrebe)

Image

Image
PKT ima i težu, masivniju cijev od PKM.

Odgovarajući puškomitraljezi / mitraljezi jugoslavenske proizvodnje su M84 (kao PKM) i M86 (kao PKT).
Da teza cijev zbog cinjenice da se na vozilima kace vece kutije za municiju (250 kom koliko se sjecam) pa dolazi do vece mogucnosti od pregrijavanja cijevi - kao i pri normalnim ciklusima da se izbjegne mijenjanje cijevi jer na vozilu mijenjati cijev nije dobro po zdravlje :D

M84 je koliko znam kopija PKMa samo u kalibru 7.9x57.

Ispravka- isti je kalibar 7.62x54r. (Pomijesao sam svd i m76 tj. Razliku u kalibrima) Kundak ostaje razlika dje jugosloveni nisu stedili na drvetu :D
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#5687 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf »

MorningStar wrote: 06/01/2021 22:35
Seawolf wrote: 06/01/2021 22:31 PKT ima i težu, masivniju cijev od PKM.

Odgovarajući puškomitraljezi / mitraljezi jugoslavenske proizvodnje su M84 (kao PKM) i M86 (kao PKT).
Da teza cijev zbog cinjenice da se na vozilima kace vece kutije za municiju (250 kom koliko se sjecam) pa dolazi do vece mogucnosti od pregrijavanja cijevi - kao i pri normalnim ciklusima da se izbjegne mijenjanje cijevi jer na vozilu mijenjati cijev nije dobro po zdravlje :D

M84 je koliko znam kopija PKMa samo u kalibru 7.9x57.
M84 ima isti kalibar kao i PKM, dakle 7,62x54R.

M84 je po svemu identičan puškomitraljezu / mitraljezu PKM, sem po kundaku koji je kod PKM skeletonski, a kod M84 je pun.

I u borbenom kompletu mitraljeza M84 se nalaze municijske kutije kapaciteta po 250 metaka u redeniku. Borbeni komplet mitraljeza M84 se sastoji od dvije municijske kutije kapaciteta po 100 metaka u redeniku i tri municijske kutije kapaciteta po 250 metaka u redeniku.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5688 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Seawolf wrote: 06/01/2021 22:49
MorningStar wrote: 06/01/2021 22:35
Seawolf wrote: 06/01/2021 22:31 PKT ima i težu, masivniju cijev od PKM.

Odgovarajući puškomitraljezi / mitraljezi jugoslavenske proizvodnje su M84 (kao PKM) i M86 (kao PKT).
Da teza cijev zbog cinjenice da se na vozilima kace vece kutije za municiju (250 kom koliko se sjecam) pa dolazi do vece mogucnosti od pregrijavanja cijevi - kao i pri normalnim ciklusima da se izbjegne mijenjanje cijevi jer na vozilu mijenjati cijev nije dobro po zdravlje :D

M84 je koliko znam kopija PKMa samo u kalibru 7.9x57.
M84 ima isti kalibar kao i PKM, dakle 7,62x54R.

M84 je po svemu identičan puškomitraljezu / mitraljezu PKM, sem po kundaku koji je kod PKM skeletonski, a kod M84 je pun.

I u borbenom kompletu mitraljeza M84 se nalaze municijske kutije kapaciteta po 250 metaka u redeniku. Borbeni komplet mitraljeza M84 se sastoji od dvije municijske kutije kapaciteta po 100 metaka u redeniku i tri municijske kutije kapaciteta po 250 metaka u redeniku.
Pretpostavljam da su kutije od 250 metaka namjenjene za stacionarni polozozaj ili vozilo - opet u prirucniku pkt-a pise da je to oruzje derivat pkm-a namjenjeno upotrebi na vozilima (i u kupolama tenkova njih stavljaju) a cijev je opet teza jer mitraljez na vozilu cesce mnogo vise metaka ispaljuje u borbi (i to opet pretezno rafalna supresivna paljba) nego onaj kojeg covjek nosi/ili je na stacionarnom polozaju - zapravo i namjenjeno je tako - inace zasto onda stavljati tezu cijev ?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5689 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Ima zabilježeno na Trebeviću 17.10.1992. u dokumentarnom filmu ''Serbian Epics'' iz 1992., autora Pawel Pawlikowskog, kada onaj nedavno krepali ruski teletabis Limonov puca iz sličnog mitraljeza. Po sjećanju ovih mitraljeza što smo ih skidali sa oklopnih vozila JNA sa Rezervoara, bili su bez kundaka a ''papučica'' okidača je bila uz rukohvat i pritiskala se sa jednim ili oba palca. Na temi ga uvrstih jer je imao optiku, baš kao i na fotografiji ispod.
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5690 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 17:48 @Doz , imaš li volje skockamo jna i rezervoar na Mojmilu, volio bih da i ti zagrizeš tu udicu i da usput saznamo jesi li i čim šiljili sa te izvanredne pozicije. Ogrooomna urbana sredina u obliku potkovice oko tog položaja, a oni na brdu. Srećom ima i nas na istom brdu fino. Vjerujem da je tadašnja posada koristila tehniku za noćno osmatranje i kretanje, oklopna vozila su to tada imala ugrađeno a npr dvogled za vožnju po mraku je bio ''dodatna oprema''. IC far je bio ugrađen na svako vozilo garant. Svjetlo koje pravi ic far se može vidjeti isključivo nekim ic dvogledom, običnim okom ne.
Pa nisam pastrmka, ni smudj, a bogami ni keciga, pa da zagrizem udicu :lol: :lol: :lol:

Ma nema se tu sta puno pricati. S te tacke, pa na sve strane, daljina je bila do max. 900m. U to vrijeme jos nije bilo 12,7 pusaka, a oni su koristili PASP, sto je bila zvanicna "sluzbena" snajperska puska JNA. Sumnjam da su cak imali i SVD tada." Sijac" je vec bio klasika, naravno.
I PASP (s "ljubicicom" 7,92x57) i "Sijac" (7,62x54R) tu daljinu su mogli uspjesno savladati. I biti relativno precizni preko 600m.
Od nocne tehnike mislim da nisu imali nista vise od "Pasiva" (PN 5x80).

Ovako je to izgledalo u dnevnoj i nocnoj varijanti, s tim sto se s ovom nocnom nije moglo na dalje od 400m...

Image
Last edited by Dozer on 07/01/2021 11:28, edited 2 times in total.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5691 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 07/01/2021 10:24 Ima zabilježeno na Trebeviću 17.10.1992. u dokumentarnom filmu ''Serbian Epics'' iz 1992., autora Pawel Pawlikowskog, kada onaj nedavno krepali ruski teletabis Limonov puca iz sličnog mitraljeza. Po sjećanju ovih mitraljeza što smo ih skidali sa oklopnih vozila JNA sa Rezervoara, bili su bez kundaka a ''papučica'' okidača je bila uz rukohvat i pritiskala se sa jednim ili oba palca. Na temi ga uvrstih jer je imao optiku, baš kao i na fotografiji ispod.
Image
Ko zna dobro rukovati PKM om moze po jedan metak ispalilti :)
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5692 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 07/01/2021 10:24 Ima zabilježeno na Trebeviću 17.10.1992. u dokumentarnom filmu ''Serbian Epics'' iz 1992., autora Pawel Pawlikowskog, kada onaj nedavno krepali ruski teletabis Limonov puca iz sličnog mitraljeza. Po sjećanju ovih mitraljeza što smo ih skidali sa oklopnih vozila JNA sa Rezervoara, bili su bez kundaka a ''papučica'' okidača je bila uz rukohvat i pritiskala se sa jednim ili oba palca. Na temi ga uvrstih jer je imao optiku, baš kao i na fotografiji ispod.
Image
Trebalo je imati dobra muda ,pa skidati mitraljeze,a i izvući se nesmetano
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5693 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Ja lično nisam, ali jesu moji saborci, jednostavno se moralo izvući nešto od protiavionskog i ovih mitraljeza sa municijom, jer su ispred nas bili Nedzarići sa VRS, uz ogroman utrošak municije svih kalibara i par upadnih akcija u narednih nekoliko mjeseci, gubitke i ranjavanja saboraca u toj fazi, Dobrinja je na svom ulazu-izlazu i cestovno deblokirana. Zauhar.

Bez neutralisanja JNA sa Rezervoara, nije nemoguće ali teško da bi priča imala takav epilog.

@trambusek88 hvala na mapi, iskoristit ćemo je prije ili poslije, zavisno od zanimanja ostalih na temi.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5694 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Dozer wrote: 07/01/2021 10:53
Nekako s proljeća wrote: 06/01/2021 17:48 @Doz , imaš li volje skockamo jna i rezervoar na Mojmilu, volio bih da i ti zagrizeš tu udicu i da usput saznamo jesi li i čim šiljili sa te izvanredne pozicije. Ogrooomna urbana sredina u obliku potkovice oko tog položaja, a oni na brdu. Srećom ima i nas na istom brdu fino. Vjerujem da je tadašnja posada koristila tehniku za noćno osmatranje i kretanje, oklopna vozila su to tada imala ugrađeno a npr dvogled za vožnju po mraku je bio ''dodatna oprema''. IC far je bio ugrađen na svako vozilo garant. Svjetlo koje pravi ic far se može vidjeti isključivo nekim ic dvogledom, običnim okom ne.
Pa nisam pastrmka, ni smudj, a bogami ni keciga, pa da zagrizem udicu :lol: :lol: :lol:

Ma nema se tu sta puno pricati. S te tacke, pa na sve strane, daljina je bila do max. 900m. U to vrijeme jos nije bilo 12,7 pusaka, a oni su koristili PASP, sto je bila zvanicna "sluzbena" snajperska puska JNA. Sumnjam da su cak imali i SVD tada." Sijac" je vec bio klasika, naravno.
I PASP (s "ljubicicom" 7,92x57) i "Sijac" (7,62x54R) tu daljinu su mogli uspjesno savladati. I biti relativno precizni preko 600m.
Od nocne tehnike mislim da nisu imali nista vise od "Pasiva" (PN 5x80).

Ovako je to izgledalo u dnevnoj i nocnoj varijanti, s tim sto se s ovom nocnom nije moglo na dalje od 400m...

Image
Mislim da je to ta varijanta sa prilozene fotografije. Možeš zamisliti one jna teletabise na Rezervoaru Mojmilo u npr noćnim uvjetima, fino upale IC farove na vozilu i osvijetle šta ih zanima kao moguća meta po desetinama zgrada i stotinama prozora tj stambenih jedinica u kojim žive ljudi i traže predah pod okriljem noći. Nesvesni da se tehničkim pomagalima noć može dosta neutralisati kao prepreka.

Po sjećanju, jedan od razloga za ispaljivanje svijetlećih raketa iz npr Nedzarića vidim u izazivanju privremene zaslijepljenosti naših ''stražara' ili lovaca' sa ''pasivom'' , ali i da njihov borac stekne bolji pregled mete koju je znao gađati iz ručnog bacača. Meta mu je bila naša komunikacija stepeništem sa večih ka manjim spratovima i obratno. Mi smo tu komunukaciju koja se nalazila nasuprot Nedzarića i VRS štitili sa najmanje dva reda vreća sa pijeskom, u početku, kasnije i sa tri reda vreća, jer RB-om na dva reda dobro razvali. Sa tri reda vreća jedan pogodak iz RB-a nije bio dovoljan. Levat se onda pojačao sa dva RB-a, prvim nam dobro uzdrma strukturu vreća a drugim je probije i eto belaja za nas. Lovili smo ga noću sa ''pasivom'' , locirali kuću i terasu sa koje nas je gađao i čekali momenat. Nakon ovog pokušaja uz korištenje svijetlećih raketa nije se više javljao, ne sjećam se da smo ga roknuli.
A svijetleće rakete iznad Mojmila @emirx2 ...pa vide i oni da se preko ceste ubacuju ljudi u Dobrinju...prate pokrete sa npr Gavrića brda... grupe se mogu komotno gađati minobacačima pa je l'.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5695 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

@Nekako s proljeća

Ako su koristili rakete i minobacace da zaslijepe drugu stranu - onda su ispaljivali ta osvjetljujuca tijela sebi iza ledja...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5696 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Nemam iskustva sa minobacačima kao sredstvom za osvjetljenje, isključivo pamtim svijetleće rakete ispaljene iz onog signalnog pištolja najvjerovatnije. Nemam u memoriji ni neku sa padobranom, već one klasične samopadajuće. Ispaljenje se po sjećanju vršilo u području škole , kasarne ili teologije, udaljenih od prvih borbenih linija neprijatelja cca 300 do 500 metara. Nama najbliži neprijateljski položaji su bili udaljeni od 70 -150 metara najviše. Ako bih se stavio u položaj neprijateljskog RB-jca na terasi kuće ...svjetlost obasjava naše položaje, a njemu je izvor svjetlosti iza zidova kuće a krovna konstrukcija u nekoj mjeri skriva tj ne osvjetljava i njegov položaj. Ali ga ''pasivom'' vidimo fino ali kratko i sve je bilo stvar brze reakcije. Ne bih više o tome, mene je svjetlost izbacila iz stroja i od moje reakcije mrka kapa. Eto.
Last edited by Nekako s proljeća on 07/01/2021 12:45, edited 1 time in total.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#5697 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 07/01/2021 12:40 Nemam iskustva sa minobacačima kao sredstvom za osvjetljenje, isključivo pamtim svijetleće rakete ispaljene iz onog signalnog pištolja najvjerovatnije. Nemam u memoriji ni neku sa padobranom, već one klasične samopadajuće. Ispaljenje se po sjećanju vršilo u području škole , kasarne ili teologije, udaljenih od prvih borbenih linija neprijatelja cca 300 do 500 metara. Nama najbliži neprijateljski položaji su bili udaljeni od 70 -150 metara najviše. Ako bih se stavio u položaj neprijateljskog RB-jca na terasi kuće ...svjetlost obasjava naše položaje, a njemu je izvor svjetlosti iza zidova kuće a krovna konstrukcija u nekoj mjeri skriva tj neposvjetljava i njegov položaj.
Da moze i u zaklonu dok god mu njegova nocna optika ne "hvata" direktno izvor te svjetlosti. Po obuci se tijela za osvjetljavanje ispaljuju sebi iza ledja - time imas odlicnu vidljivost nocnim optikama prema neprijatelju dok je isti zaslijepljen izvorom jake svjetlosti kada gleda u tvom smijeru, izbjegava se direktno iznad ispaljivati da nebi doslo do osvjetljavanja svojih polozaja pri padu istog prema tlu.

(Ps: ovo vazi za upotrebu osvjetljavajucih tijela u kombinaciji sa nocnim optikama)
Last edited by MorningStar on 07/01/2021 12:50, edited 1 time in total.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#5698 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 »

Prema nekim objavama i svjedočenjima, svijetleća municija je ispaljivana i radi psihološkog zastrašivanja naroda. Nikome od nas nije bilo svjedeno kada se zapali fosfor iznad glave, a sigurno znam da nam ni snajper ni tenk ne može ništa.Što bi se reklo: Vuna mi.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#5699 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 07/01/2021 12:40 Nemam iskustva sa minobacačima kao sredstvom za osvjetljenje, isključivo pamtim svijetleće rakete ispaljene iz onog signalnog pištolja najvjerovatnije. Nemam u memoriji ni neku sa padobranom, već one klasične samopadajuće. Ispaljenje se po sjećanju vršilo u području škole , kasarne ili teologije, udaljenih od prvih borbenih linija neprijatelja cca 300 do 500 metara. Nama najbliži neprijateljski položaji su bili udaljeni od 70 -150 metara najviše. Ako bih se stavio u položaj neprijateljskog RB-jca na terasi kuće ...svjetlost obasjava naše položaje, a njemu je izvor svjetlosti iza zidova kuće a krovna konstrukcija u nekoj mjeri skriva tj ne osvjetljava i njegov položaj. Ali ga ''pasivom'' vidimo fino ali kratko i sve je bilo stvar brze reakcije. Ne bih više o tome, mene je svjetlost izbacila iz stroja i od moje reakcije mrka kapa. Eto.
Neznam dali si primječivao,da oni poslije fijaska na vodovodu,svijetleće rakete nisu više ispaljivali
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#5700 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća »

Ne mogu se složiti sa tim mišljenjem, ispaljivali su ih i dok smo se uvlačili u Dobrinju i tokom rokanja unutar nje , ovo što sam predhodno pisao se dešavalo na relaciji D5-Nedzarići, nakon pada Rezervoara. A za Mojmilo i sam znaš. Prvo smo Rezervoar neutralisali uz njihovu ''pomoć'' pa onda upadali u Dobrinju. Ne sjećam se trenutno tačnog datuma pada Rezervoara, a ubacivanje u Dobrinju je bilo sredinom juna 1992.
Post Reply